ZATERDAG 2 MEI 1981 EXTRA PAGINA 19 De achterzijde van de Katwijkse boulevard. Vanwege de verwachte geallieerde invasie werd een groot deel van Katwijk afgebroken. Ook Noordwijk bleef niet gespaard. Veel geévacueerden vonden in Leiden onder dak. Nog een markant voorbeeld van een noodoplossing tijdens de hongerwinter: de auto van een huisarts is (bij gebrek aan benzine) voorzien van een bak met persgas. Tijdens de hongerwinter van 1944 met zijn schaarste aan alles (ook aan fietsbanden) kwam men op geniale vondsten deze Katwijkse vrouw getuigt daarvan Vervolg van pagina 17 Het verplicht inleveren van koper, tin, brons en nikkel ten behoeve van de Duitse oorlogsindustrie wordt in 1943 gevolgd door het weg halen van klokken uit ker ken en kapellen, en niet te vergeten de torens van het stadhuis en de universiteit. De jodenvervolging in deze omgeving bereikt een dra matisch dieptepunt. In maart worden joodse pa tiënten uit Leidse ziekenhui zen weggehaald. Het joodse weeshuis aan de Roodenbur- gerstraat (thans in gebruik van de GG en GD) treft een zelfde lot: ruim vijftig kin deren en hun begeleiders worden in de avond van 17 maart weggevoerd, eerst naar Westerbork en daarna "verder". 3p 12 maart 1943 wordt Noordwijk getroffen door een Brits bombardement. Begin juni beleven Leiden De Katwijkse boulevard tijdens de oorlogsjaren. Op de voorgrond de Atlantikwall (de Duitse verdedigingslinie die tot aan de Spaanse grens zou worden afgebouwd) met daarachter de Oude Kerk, die om strategische redenen van zijn toren was ontdaan. en omgeving de eerste lucht alarmen sinds de meidagen van 1940. De Haverzaklaan (bij het station) wordt ge bombardeerd. In oktober stort een Duits vliegtuig neer in de tuin van het St. Elizabethziekenhuis aan de Hooigracht. Ernstige gevol gen blijven wonderwel uit. Vanwege de toenemende ener- gieschaarste is er op 2 janua ri 1944 een eerste tramloze zondag. In september zou de blauwe stadstram in het ge heel niet meer rijden, in ok tober gevolgd door de gele (naar Den Haag). Na een aan slag op de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in januari worden onmid dellijk represaillemaatrege len genomen: drie Lcide- naars vermoord. Oktober 1944 brengt de eerste gasloze dagen, met slechts op be paalde uren elektriciteit. Een maand later zal er in het geheel geen elektriciteit meer zijn. Waarmee de hongerwinter zich aandient, met bombarde menten op het voormalige spoorwegemplacement in Leiden-noord, de Stations wijk en de spoorbruggen in Warmond, bij de Vink en de Kanaalweg. Recepten met gerechten voor suikerbieten (op de bon) gaan van huis tot huis. Op het kappen van bo men en struiken staan stren ge straffen. Desondanks sneuvelen ze bij bosjes. En niet alleen dat: ook tuinhek ken, wachihmsj.-s |fs het houten gebouw van de Leidsche IJsclub gaat eraan. Voor teraardebestellingen zijn geen doodskisten meer beschikbaar. De "huurkist" doet zijn intrede. Het wordt tijd dat er redding komt. Na grootscheepse raz zia's op jonge mannen die nen zich in april 1945 de eer ste voedscldroppings door geallieerde vliegtuigen aan. Wie nog over een radio be schikt, hoort op 4 mei 's avonds om negen uur het be richt van de Duitse capitula tie. De volgende dag zijn Lel den en omgeving een grote vlaggenzee. Wie waardevolle bij dragen wil leveren aan de oorlogscollcctie van de heer Veeren, kan zich telefonisch met hem in verbinding stellen (071- 412016). Opmerkelijk tafereel in Katwijk. Een nog bewapende Wehrmachtsoldaat lacht de fotograaf toe terwijl kinderen de bevrijding vieren (6 mei 1945). In de laatste jaren van de oorlog behoorde benzine niet meer tot de dagelijkse voorzieningen. Deze Katwijkse ambulance reed toch, maar zonder motor. De "paardentractie" Op 14 mei 1940 werd Koudekerk aan den Rijn gebombardeerd De Nederlands Hervormde kerk werd net niet getroffen. Wel een boerderij ernaast. Voorbeeld van Duitse oorlogstraditie een neergestorte Engelse piloot wordt met militaire eer begraven bij het Groene Kerkje in Oegstgeest. Na de enorme gevechten in Valkenburg tijdens de eerste dagen ran de oorlog bleef dit over van de Nederlands Hervormde kerk. Een roep om hulp.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19