Afrekening met oorlogs delinquenten "Zaak tegen foute burgemeester was meest enerverend SD2EEX3P ZATERDAG 2 MEI 198! PAGINA 15 Vijfendertig jaar geleden maakte het "Leidsc tribu naal" (officieel: de Leidse Kamer van het Haagse tri bunaal) in het kader van de "bijzondere rechtspleging" een begin met een reeks zit tingen waarop oorlogsdelin quenten terechtstonden. Tribunalen als in Leiden wa ren er vele in ons land. Na de bevrijding had men een klei ne 100.000 Nederlanders (lichte en zware gevallen) voor hun daden in de oor logsjaren opgepakt en in kampen ondergebracht in afwachting van hun berech ting. Die kampen en kampjes waren over het al gemeen niet geschikt om mensen lang in vast te hou den. Er moest snel recht ge schieden. ook al omdat an ders bij de lichtere gevallen voorarrest en uiteindelijke straf niet meer met elkaar zouden sporen. Honderdduizend Nederlan ders in korte tijd berechten in een grotendeels kapot land met slechte verbindin gen - het kan bijna niet an ders of daar zijn brokken bij gemaakt. Vandaar dat bij zeer velen begrippen als "bijzondere rechtspleging" en "zuivering" een onplezie rige klank hebben gehou den. yan de oorlogsdelinquenten kwamen de zware gevallen voor de gerechtshoven, de lichtere (felle NSB-ers, handlangers, bepaalde cate gorieën wapendragers, eco nomische collaborateurs, foute burgemeesters, rech ters enz.) voor de tribunalen, die weer tal van "kamers" kenden. Een tribunaal kon geen straffen opleggen, maar alleen maatregelen zo als internering tot maxi maal tien jaar, gehele of ge deeltelijke verbeurd verkla ring van het vermogen en het ontnemen van het actie ve en passieve kiesrecht. De tribunalen bestonden voor een groot deel uit leken "om de bevolking in haar ver schillende groepen deel te laten nemen aan de recht spraak". Bij het Leidse tri bunaal (dat zitting hield in het kantongerecht aan het Rapenburg) was de voorzit ter een jurist, de secretaris eveneens. Verder maakten ervan deel uit o.m. een tuin man, een lijstenmaker, een hogere ambtenaar en een tweetal huisvrouwen die echter ook jurist waren. Per zitting waren altijd twee van hen aanwezig. Bij de tribunalen bestond geen openbaar ministerie. De secretaris formuleerde de aanklacht. Het tribunaal oordeelde zonder requisitoir van een vertegenwoordiger van het openbaar ministe rie. Een eigenlijk hoger be roep was er ook niet, maar dc uitspraken van het tribu naal konden niet ten uitvoer w orden gelegd zonder goed keuring (fiat-executie) van een Hoge Autoriteit, waar voor aangewezen waren de presidenten van de gewone gerechtshoven. Twee jaar heeft de Leidse Ka mer van het Haagse tribu naal gefunctioneerd (voor een deel in Den Haag zelf), van april 1946 tot mei 1918. In onderstaand artikel kijkt de oud-voorzitter van het Leidse tribunaal, mr. Ph.J. de Ruijter de Wildt, terug op de roerige gebeurtenissen van 35 jaar geleden. LEIDEN Veel gebeurtenissen in een mensenleven slijten uit het geheugen weg door de werking van de tijd. Maar betrekkelijk weinig dingen dragen zo veel scherpte in zich dat zij met onverminderde kracht in de herinnering blijven. Voor de generatie die de oorlog heeft meegemaakt geldt vrijwel zon der uitzondering dat de ervaringen in en vlak na die jaren vrij gemakkelijk zijn "terug te halen". In het gesprek met mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt (73). oud-voorzit ter van het Leidse tribunaal dat van april 1946 tot mei 1948 met tal van oorlogsdelinquenten diende af te rekenen, valt dat weer sterk op. Twee uur praten over "toen" en geen moment tobt hij met witte plekken in zijn geheugen. Misschien zijn de dingen in het maanlicht der herinnering wat gepolijster dan ze ooit in het zonlicht van de werkelijkheid waren, maar dat geldt voor ieder een die terugkijkt. Er kan geen twijfel aan bestaan wat de meest dramatische zaak is geweest die mr. De Ruijter de Wildt in zijn tribunaal-periode te behandelen heeft gehad. Een verhaal met een historische achtergrond. Mr. De Ruijter de Wildt stamt in rechte lijn af van een van de dochters van Michiel Adriaensz. de Ruijter. de roemruchte admiraal uit de zestiende ieuw, wiens beide zoons kinderloos gestorven zijn en waarmee ook de fami lienaam De Ruijter uitstierf. Voor R.N. de Ruijter van Ste- veninck, Leidens in de oor logsjaren foute burgemees ter, geldt hetzelfde. Loten van een beroemd geslacht. Vlak na de oorlog stonden zij voor het Leids tribunaal te genover elkaar: de advocaat als president, de foute burge meester als beklaagde. De ju rist herinnert zich nog helder dat de zaak hem veel hoofd brekens kostte. "De foute burgemeester was een zeer intelligent man. Met ant woorden had hij geen proble men". Bovendien bestond er een persoonlijke relatie tus sen beide heren. De Ruijter van Steveninck (vroeger offi cier geweest) en hij kenden elkaar voor de oorlog vrij goed: van de hockeyclub, zij hadden tegelijk in Leiden ge studeerd (eerstgenoemde op latere leeftijd), ze hadden we derzijdse kennissen en dan nog die - zij het verre ver wantschap. De Ruijter de Wildt: "Toen hij door de bezetter tot burge meester in Leiden was be noemd heb ik hem niet meer aangekeken. Hoewel dat één keer in de meest letter lijke zin niet meeviel. We za ten toen samen bij de kapper te wachten. Er is geen woord tussen ons gewisseld. We hebben langs elkaar heen ge staard". Twijfel Toen de oud-burgemeester voor het Leidsc tribunaal moest verschijnen, heeft mr. De Ruijter de Wildt zich "in volle ernst" afgevraagd of hij die taak op zijn schouders zou nemen dan wel overlaten aan een plaatsvervanger. Ten slotte hakte hij de knoop door en besloot tot het eerste. De Ruijter de Wildt: "Voor de zitting begon heb ik zijn ad vocaat bij me laten komen. Ik zei hem dat zijn cliënt er op 1 kon rekenen als ieder ander te zullen worden behandeld en berecht; niet milder maar ook niet strenger". Twee volle dagen nam de be handeling in beslag. De oud burgemeester had er zich goed op kunnen voorbereiden. Niet minder dan twee jaar duurde het voor zijn zaak voorkwam. De Leidse stads advocaat: "Ik heb het toen erg moeilijk gehad. Want de oud-burgemeester was een knap jurist. Gebroken was ik na die eerste dag. dat weet ik nog wel. Om in bokstermen te spreken: ik had het gevoel dat ik onder lag. Overal had die man zijn antwoord op klaar. Pas op de tweede dag voelde ik dat ik geleidelijk overwicht kreeg. Aan het slot van de zitting bedankte hij het tribunaal. Omdat het alle maal zo objectief was gegaan. Nee, berouw toonde hij hele maal niet". Het tribunaal had weinig moei te om de uitspraak te bepa len. Daar is binnenskamers weinig tijd voor nodig ge weest. "De Ruijter de Wildt: "Het was betrekkelijk een voudig. We hebben hem, ge zien de ernst van de hem ten laste gelegde feiten en ook de persoon van de beklaagde onder meer tien jaar interne ring gegeven. Internering bood de mogelijkheid tot "heropvoeding". Dat was ook feitelijk dc bedoeling ervan. De Hoge Autoriteit in Den Haag deed er wat af en ten slotte heeft dc oud-burge meester mede dank zij een vervroegde invrijheidsstcl- ling (zoals bij zovele anderen) maar viereneenhalf jaar be hoeven uit te zitten". Mr. De Ruijter dc Wildt voegt er aan toe dat dat de Hoge Autoriteit slechts zelden in greep in de maatregelen die het Leidse tribunaal had op gelegd. Hoe hoog dat percen tage ingrepen precies lag, weet hij niet en ook nipt de verhouding tot de andere "kamers". Met een beminne lijk lachje laat hij echter we ten dat het "héél laag" was. Rancune Zo'n twee jaar heeft het Leids tribunaal gefunctioneerd. De advocaat, toen pas 38 jaar, heeft in die periode veel men sen uit Leiden en omgeving, die met de vijand heulden, veroordeeld. Heeft u later nog iets i De Ruijter dc Wildt schudt het hoofd. Zelden of nooit zegt hij daarvan iets te hebben on dervonden. Of het moet die arts zijn, met wie hij tijdens de oorlog een kwestie heeft gehad, en die openlijk kritiek spuide dat de tribunaal-voor zitter vanwege die kwestie zijn zoon een té zware straf had opgelegd. Nu. 35 jaar la ter, ontkent de advocaat dit nog altijd. "We hebben", zo herinnert hij zich, "juist dui delijk rekening met de situa tie gehouden. Die zoon had dienst genomen bij de Waf- fen-SS. Verdiende dus een behoorlijke straf. Maar uit een rapport van de reclasse ring bleek dat die knaap thuis een beroerde jeugd had gehad.. En hij wilde nu wel eens duidelijk laten zien dat hij een vent was. Gooide zijn kop in de wind en nam dienst bij de vijand. Louter en alleen om te laten zien dat er wel degelijk wat in hem stak. Nou, bij het bepalen van de duur der internering heb ben wij daar ernstig rekening mee gehouden. Dat zijn op voeding hierbij een rol heelt gespeeld, zat kennelijk de va der niet lekker. Die man rea geerde zich af door te bewe ren dat ik zijn zoon juist een te zware straf had opgelegd". Verder was er misschien spra ke van een "stille" rancune tussen de advocaat en, de oud-burgemeester. Dat kwam in 1957 op subtiele wij ze tot uiting. Zij namen toen beiden deel aan de herden king in Vlissingen ter gele genheid van het feit dat Mi chiel Adriaensz. de Ruijter 350 jaar geleden was geboren. De Ruijter de Wildt: "Voor ik er heen ging. heb ik zitten pie keren hoe ik me jegens hem zou gedragen. Ik besloot, als hij dat ook deed, om gewoon te doen. Tenslotte was alles achter de rug. Hij, de oud- burgemeester. had zijn straf gehad. Maar toen we elkaar ontmoetten, gaf Dc Ruijter van Steveninck niet meer dan een stijf knikje, zodat ik ook niet anders kon hande len. Het i? ook mogelijk dat hij. evenals ik. niet wilde ris keren dat een uitgestoken hand zou worden genegeerd. Dat was de eerste maar ook dc laatste maal dat ik hem na zijn berechting heb ont moet". De Kuiiter van Stevennick over leed in 1963. Mr. Ph.J. de Ruiter de Wildt, oud-voorzitter van het Leids tribunaal. Leken Het Leidse tribunaal werkte met leken. Bracht dat voor een jurist geen speciale moei lijkheden met zich mee? "In het geheel niet. Het werken met die mensen is mij uitste kend bevallen. Je kon écht op ze afgaan en zij hadden een grote kennis van dc plaatselijke omstandigheden Ook al hadden ze niets mei de juristerij te maken Aan die leken-rechters heb ik erg veel steun gehad. In mijn ogen heeft het Leidse tnbu naai over het algemeen goed gewerkt". Bij de opening van het tribu naal heeft u gezegd dat bij de beoordeling van de delicten "hartstochten" moesten wor den uitgebannen. Maar hoe kon dat in hemelsnaam? le dereen snakte na die vijfjaar naar een vorm van afreke ning... "Ik wil mijzelf niet op de borst slaan", reageert de advocaat "maar het Leidse tribunaal heeft direct van het begin al een vaste lijn getrokken hoe er te werk zou worden g«- gaan Die lijn hebben wij al die tijd consequent gevolgd U moet daarbij niet vergeten dat wij aanvankelijk niets hadden waarnaar wij ons konden richten, ook niet uit het eerder bevrijde zuiden Als achteraf zou blijken, zo was daarbij onze redenering, dat wij met onze maatregelen aan de lage kant zaten, dan was dat altijd beter dan om gekeerd. De eerste tijd bleken wij inder daad ten opzichte van de an dere tribunalen wat aan dc la ge kant te zitten Mm (oei die later onder druk van aller lei omstandigheden niet on belangrijk naar beneden gin gen. terwijl wij onze lijn handhaafden, kwamen wij iets boven ze uit. De verschil- Tekst; Ruud Paauw en Jan Westerlaken len waren toen overigens nog maar betrekkelijk gering, ge tuige ook het weinige ingrij pen van de Hoge Autoriteit". 'Toen de Leidse kamer "zijn" zaken had afgedaan en in Den Haag aan dc slag ging, merkte de parketwachter, be last met de uitreiking van de dagvaardingen, op verschei dene malen te hebben ge hoord: "Als je voor andere tribonalën tcrechtrttot, word je dikwijls als een stuk vuil behandeld, maar valt achter af de straf mee. Voor het Leidse tnbunaal is de behan deling altijd correct, maar valt de straf tegen". "Wc hebben wel. dacht ik. al tijd goed onderscheid ge maakt Mensen die het beter konden weten, maar bewust voor de vijand kozen, die ga ven we de hoogste straffen. Kreeg Je mensen voor de be lie. die nauwelijks lagere school hadden en zogenaamd "brood-NSB-er" waren ge wcest...tja, bij zo iemand hoefde je niet aan te komen met vaderlandsliefde en trouw aan het koningshuis. Daar speelde alleen de ge dachte hoe vul ik mijn maag een beeljc Nou. wij vonden dat je juist deze mensen hun daad niet te hoog kon aanre kenen". Te zwaar? Werden de kleintjes, ten opzich te van de de groten, toch met wat te zwaar aangepakt De Ruijter de Wildt ontkent dat ten stelligste. "Ik zou het me wel hebben aangetrokken als achteraf zou zijn gebleken dat ik een beoordelingsfout had gemaakt. Maar daar bu ik me niet van bewust. Ik heb er ook nooit enige moeite mee gehad als de Hoge Auto riteit een enkele maal dc door ons opgelegde maatregel ver anderde" Binnenskamers werd er over de strafmaat gesproken. Waren er intern wel eens conflicten? Het klinkt zéér resoluut: "Nee. Geen enkele. Eerst gaf het jongste-lid-in-jaren van het tribunaal zijn oordeel. Ik deed dat als laatste. Dc één dacht aan die maatregel, de tweede aan een andere en de derde had misschien weer een andere gedachte. Daar gingen we dan over praten t Is maar eenmaal voorgeko men dat we moesten stem men. Meestal kwamen we met z'n drieën tot overeen stemming. Ik ben blij dat er behalve die ene keer nie mand is geweest die niet be reid was zijn standpunt te herzien". Overwicht Uw overwicht op de leken-rech ters zou vrij aanzienlijk zijn geweest. Een kuchje. Even wordt het stil. "Ja. kijk eens", glim- lacht hij dan. "Je kon natuur lijk niet in de ziel van de le den kijken. Stuk voor stuk kwamen ze eerlijk voor hun mening uit. Ik was voor zover het om de beoordeling ging en dat was het voornaamste gewoon één van de drie. Overwicht daarbij'' Nee. dat had ik niet. Nooit heb ik pro beren te Kgg n ik ww I hel beter, houden jullie je mond maar". Vooral in het begin, 1946 dus. vielen de straffen aanzienlijk hoger uit dan later. "Niet bij ons", haast mr De Ruijter de Wildt zich te zeg gen "Wij hadden nu eenmaal een lijn uitgestippeld en daar weken we niet van af' Hij verzekert nogmaals dat het werk voor het tribunaal hem bevrediging heeft gegeven 'Toen en ook nu nog". Waren sommige delicten (bijv bepaalde economische) niet heel moeilijk te 1rri.-l. i Waar eindigde het zelfbehoud en begon het profiteurschap De Ruijter de Wildt Het ging om de gedragingen: het ge drag van de een was erger dan dat van de ander. Dat te bepalen is niet zo moeilijk Wat moeilijk wordt is: moet de één minder straf krygen op grond van de omstandig heden of moet de ander meer straf krijgen voor dingen die je hem kwalijk moest nemen. De ene keer k.ui «lat miSM hu n beter zijn uitgevallen dan dc andere Als u terugkijkt op de zuive ring, hoe heeft Nederland dan met zijn oorlogsverleden af gerekend? "Ik heb dat alleen maar als ad vocaat meegemaakt Die zui- vcnngsgcvallen waren inder daad buitengewoon moeilijk Neem nou eens een directeur die Duitse opdrachten uit voerde. Zo'n man hoefde he lemaal niet pro-Duits te zijn De gedachte om het bedrijf draaiende en het personeel in Nederland aan het werk te houden, speelden dan waar schijnlijk een belangrijke rol. Zo'n man stond voor een di lemma Driekwart van de produktie ging naar Duits land. Ja. dc zuivering dat was erg moeilijk Da's zeker" Bent u zelf nog actief geweest in het verzet'' "Ik heb geen echt verzetswerk gedaan, maar er Wel hulp aan geboden".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15