Arrestaties bij bezoek koningin "Geen energiediscussie" Aantal ondergedoken Turken breidt zich uit Molotov-cocktails in beslag genomen Winkelcentrum Winkelhof 'n handje "Ongegronde sterilisatie zwakzinnige fascistoïde" Wiegel: regelen bij formatie HENGELO (ANP) - In Groningen en Lo- chem zijn gisteren Syrisch-orthodoxe Turken in kerken ondergedoken uit vrees voor uitzetting. In de Remon strantse kerk van Lochem zijn vijftien mensen getrokken en in de hervormde Helperskerk in Groningen hebben er acht onderdak gekregen. In de kerken in Rotterdam. Losser en Rijssen bevin den zich zoals bekend in totaal 152 Sy risch-orthodoxe Turken. De uitbreiding van het aantal kerkacties is bekendgemaakt door de werkgroep Sy risch-orthodoxe Kerk die haar domicilie in Hengelo heeft. Een woordvoerder van de groep verwacht dat het aantal kerken dat Syrisch-orthodoxe Turken onderbrengt op korte termijn nog toe neemt. Dit vanwege de grote angst van deze groep mensen om Nederland te worden uitgezet. Zelfs Turken die in ons land mogen blijven tot de Raad van State over hun asielaanvrage beslist, willen in de kerken worden ondergebracht, aldus de werkgroep. De honderd mensen die zich in de kerk- zaal van de Vrije Universiteit van Am sterdam bevinden, de vijftien die in de Hervormde Kerk van Losser verblijven en de 37 die in de Gereformeerde Kerk van Rijssen zijn. maken het naar de in druk van de werkgroep goed. De bege leiding van hen loopt volgens de werk groep naar wens. vooral dankzij een gro te groep vrijwilligers. Hoe sterk de kerken zich het lot van de met uitzetting bedreigde Turken aan trekken blijkt volgens een woordvoer der bijvoorbeeld uit het feit dat zeven kerkgemeenschappen uit Lochem en De werkgroep Syrische-orthodoxe kerk heeft woensdagavond in Rijssen ge sproken met staatssecretaris Haars (jus titie). De woordvoerder van de groep ka rakteriseerde het gesprek als informa tief. Haars heeft bij deze gelegenheid haar beleid voor de Syrisch-orthodoxe Turken verdedigd. De werkgroep pro beerde de staatssecretaris te overtuigen van het feit dat zij met de aanhouding en de uitwijzing van deze Turken naar hun geboorteland op de verkeerde weg De werkgroep trok zo fel van leer tegen mevrouw Haars dat zij dreigde het ge sprek voortijdig te beëindigen. Zover kwam het echter niet en de staatssecre taris gaf de werkgroep zelfs het advies haar op korte termijn de nodige infor matie over de schrijnende gevallen te sturen. "Maar garantie dat zij het beleid wijzigt hebben we niet gekregen", zo stelt de werkgroep, die evenwel biyft hopen op zo'n beleidswijziging. VEERE-BREDA (GPD) - Bij ongeregeldheden tijdens het bezoek van koningin Beatrix aan Breda heeft de politie 148 arrestaties verricht. Veertig arrestanten waren bewapend met knuppels, kettingen, molotov-cocktails, boksbeugels en verfbommen. In de loop van donderdagavond zijn de arrestanten in groepjes vrijgelaten. Volgens de Bredase politie hebben de vroegtijdige aanhoudingen een escalatie van het geweld voorkomen. De demonstranten hadden gehoor gegeven aan een oproep om op Koninginnedag in Breda te komen protesteren te gen zaken als werkloosheid, wo ningnood en mobiele eenheid. De politie van Breda hield een groep van 200 man mobiele een heid achter de hand. maar deze kwam niet in actie. Alle demon stranten werden door geünifor meerde politie aangehouden. De politie had in totaal 720 man op de been. Onmiddëllijk na de aankomst van de koninklijke familie per trein in Breda arresteerde de politie el ders in de stad enige tientallen demonstranten waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Ver der bleef de onvrede beperkt tot een luid gescandeerd „Breda Oranjestad is Oranje zat" toen de koningin en haar gezin op het bordes van het stadhuis versche nen. De demonstranten kwamen volgens de politie uit alle delen van het land. In de nacht van woensdag op donderdag had de politie van Breda al enkele plak kers en kladderaars aangehou den. ADVERTENTIE Ondanks het sombere en 's mid dags ronduit slechte weer heb ben vele duizenden mensen de viering van koninginnedag in de steden Veere en Breda bijge woond. In Veere, waar het ko ninklijk gezin 's ochtends de fes tiviteiten bijwoonde, waren zo'n 6000 mensen op de been. in Bre da waar in de loop van het be zoek een druilerige regen over ging in een forse plensbui, waren meer dan 100.000 mensen opge komen. Onwennig De dag begon in Veere vrij tam en eindigde in een enorm gedrang in Breda. De koninklijke familie arriveerde 's ochtends per heli kopter in Veere. Na een ont vangst in het stadhuis sloeg Bea trix een kort défilé gade van de op versierde tractoren gezeten, Veerse schooljeugd. Wat onwen nig sloegen de drie zoons van Beatrix in het begin het geheel gade, al zette Constantijn onmid dellijk samen met de toeschou wers uit volle borst een „Oranje boven" in. Na het défilé kwam de koninklijke familie op weg naar de Grote Kerk waar een tentoonstelling was ingericht over de band tus sen Veere en Orapje, volledig vast te zitten achter de stoet trac toren die in de smalle straten van Veere was blijven steken. Bea trix, Claus en de drie jongens moesten zich letterlijk tussen de tractoren en de dranghekken om naar de kerk te kunnen gaan. De ze opstopping gaf een Turkse gastarbeider wel de kans Beatrix een groot plateau bloemen in de kleuren van de Turkse vlag aan te bieden. In de kerk kreeg Beatrix een gou den replica van de strooipenning die prins Willem I in 1581 in Vee re naar het volk had geworpen. Beatrix reageerde op dit ge schenk met „wij strooien er niet meer mee heden ten dage, van wege de bezuinigingen". Na een rondgang langs op verschil lende plaatsen georganiseerde kinderspelen ging de koninklij ke familie per trein naar Breda. Beatrix was toen - tot grote op luchting van de veiligheids dienst - niet geconfronteerd met haar dubbelgangster. Op het Oranjeplein in Veere stond een vrouw die zeer veel op Beatrix leek, in vrijwel dezelfde kleding te wachten om haar een bos bloe men aan te bieden. De avond tevoren was Beatrix' „dubbelgangster" erin geslaagd de bemanning van de mijnenve ger Hoogeveen een half uur in de houding te laten staan. Tijdens de rondgang van Beatrix over het Oranjeplein maakten veilig heidsagenten de vrouw iedere bewegingen onmogelijk, 's Mid dags in Breda reed de dubbel gangster in een open calèche die als twee druppels water leek op de calèche van de koningin. Na ingrijpen van de politie werd de vrouw niet meer gesignaleerd. rl v Prins Willem. Alexander (rechts) en zijn broer Constantijn konden even publiekelijk zichzelf zijn i gevecht in Veere., dat de kroonprins via een vernietigende mep in zijn voordeel besliste. Kraakactie en belediging Oranjes AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam hebben onge veer 25 mensen gisteren een voormalige drukkerij aan de Harry Polaklaan gekraakt. Volgens een woordvoerder van de krakers wilden zij hiermee "koninginnedag in Amsterdam ook voor de wo ningzoekenden tot een feest maken". Het gebouw, dat eigendom is van Kampert en Helm bv, staat volgens de knkOV .il twee jaar leeg. De situatie in Amsterdam was verder erg rustig. Wel werden twee Amsterdam mers. een 32-jarige man en een 25-jarige vrouw, aange houden wegens het plegen van majesteitschennis. Op de Dam had het tweetal een stalletje geplaatst waar hel pubhek met pijltjes naar een afbeelding van koningin Bea trix kon gooien. Bovendien verspreiden zij twee pamflet ten met beledigende op schriften ten aanzien van het koninklijk huis, aldus de po litie. Telegram met gelukwens voor Beatrix AMSTERDAM (ANP) - De on- aevw 1»'" christen Turken in de kerkzaal van de Vrije Universiteit van Amsterdam hebben koningin Beatrix gis teren in een telegram geluk gewenst met de verjaardag van haar moeder en met het feil, dat zij een jaar koningin Volgens het studentenpasto raat van de VU hebben de Turken die met uitzetting worden bedreigd. Beatrix uitgenodigd een bezoek te brengen aan de kerkzaal. Ook drongen zij er bij de koningin op aan haar invloed aan te wenden om de zaak van de christen-Turken tot een goed einde te brengen. De groep zit sinds vorige week woensdag in de kerkzaal van de VU. Het college van te stuur van deze unversiteit 'gedoogt' de aanwezigheid van de vluchtelingen maar stelt zich niet achter de actie van het studentcnpasloraat- Voorlopig mag de groep blij ven zitten en kan zij rekenen op alle medewerking van de interne beheersdienst van de universiteit. Woede over ziekenfonds: vrouw (38) in hongerstaking SCHEEMDA (GPD) Uit protest tegen de weigering van haar huisarts om recepten voor alter natieve geneesmiddelen uit te schreven, is mevrouw L. van Dijk-Moorlag (38) uit Scheemda in hongerstaking gegaan. Ze zegt sinds vorige week vrijdag alleen op koffie te hebben geleefd en met haar actie net zo lang te zul len doorgaan, totdat ze de alter natieve geneesmiddelen door het ziekenfonds krijgt vergoed. De vrouw, moeder van drie kinde ren. gebruikte de alternatieve ge neesmiddelen al enkele maan den maar mot it Btlf beltin Ze werden haar voorgeschreven door een psycho-homeopaat uit Winschoten tegen de hoofd pijnklachten die mevrouw Van Dijk van een vroeger verkeerson geval heeft overgehouden. „Wat er ook gebeurt, ik stap niet weer over op de pilletjes van de huisdokter. Ik heb ze afgezwo ren. nu ik heb ontdekt dat de al ternatieve geneesmiddelen me voor het eerst sinds jaren van de pijn hebben afgeholpen. Ik voel me eindelijk weer eens geluk kig", aldus de hongerstaakstcr. Ze begrijpt niet, waarom er door het ziekenfonds wel geld werd verstrekt om haar zes weken lang in een rusthuis op te nemen en een gezinshulp te betalen. Het gebruik van de alternatieve ge neesmiddelen. die trouwens ook haar man werden voorgeschre ven, kostte de familie Van Dijk in vier maanden tijd f2000 Geld om de kuur door te zetten, is er nu echter niet meer. Het zieken fonds wil de kruiden wel vergoe den, maar alleen als het gebruik gebeurt op voorschrift van de arts. „En dat wil hu niet, nu ik weiger zijn pilletjes te slikken. Met mijn actie vecht ik ook voor de andere mensen, die vinden dat ze bü de alternatieve genees wijzen meer baat vinden", aldus t Van Dijk WEERRAPPORTEN >s 1 j 2 J2 II Amsterdam zwaar bew. 10 4 3 De Bilt zwaar bew. 10 5 7 Deelen half bew. 10 4 8 Eelde zwaar bew. 10 3 5 Eindhoven regen 11 6 12 Den Helder half bew. 10 5 2 Rotterdam zwaar bew. 12 5 7 Twente zwaar bew. 10 4 4 Vlissingen regen 12 7 4 Zd. Limburg regen 11 6 9 Aberdeen sneeuwbui 7 1 4 Barcelona geheel bew. 19 Berlijn hagelbui 13 4 2 Bordeaux geheel bew. 15 10 2 Brussel 14 4 Frankfort zwaar bew. 13 9 3 Genève regen 17 9 0 Helsinki geheel bew. 6 -1 0 Innsbruck regen 18 8 0.1 Klagenfurt zwaar bew. 18 7 0 Kopenhagen regenbui 10 3 0.1 Lissabon onbewolkt 22 U 0 Locarno zwaar bew. 20 5 0 Londen regenbui 16 9 0.4 Luxemburg motregen 7 Madrid onbewolkt 19 7 0 Malaga zwaar bew. 15 10 16 Mallorca half bew. 18 6 0 München regen 15 8 7 Nice onbewolkt .16 9 0 Oslo zwaar bew. 11 -1 06 Parijs zwaar bew. 17 10 0 Rome onbewolkt 19 6 0 Split zwaar bew. 18 7 0 Stockholm sneeuw 4 1 11 Wenen zwaar bew. 15 10 1 Zurich regen 15 9 3 Casa Blanca half bew. 9 Las Palmas licht bew. 21 15 0 Tunis zwaar bew. - 14 - maar ook met vele kado-tips Want met ruim 50 speciaalzaken onder een dak, biedt winkelcentrum Winkelhof 1001 kado-ideeen Vanzelfsprekend dat de keuze ook wel te groot kan zijn Geef dan een Winkelhof kadobon, voor een geschenk op maat. j Kadobonnen ziin verknigbaar bij de speciaalzaken die herkenbaar zgn aan de kadobon-sticker. of bij de Leid se spaarbank in Winkelhof. en inwisselbaar bij alle zaken in uw winkelcentrum Winkelhof. Want ook voor een passend geschenk helpt winkelcentrum Winkelhof een handje Op*ningatnden maand dinidag I' m don<J<-id.ig van 09 00 W1NKEICENTKUM WINKELHOF """TjFTnËRnoRP HILVERSUM (ANP) - Zomaar steriliseren van (zwakzinnige) mensen zonder een gegronde re den vind ik fascistoïde, zoiets doe je niet, daar blgf ik mij ern stig tegen verzetten". Dit zei dr. J. Hoeing, hoofd van de afdeling zwakzinnigenzorg van de inspec tie voor de geesteiyke volksge zondheid. gistermorgen in een AVRO-radioprogramma. Het programma was geheel gewüd aan de problemen waarmee ou ders te maken krijgen by het krijgen van en opvoeden van zwakzinnige kinderen. Neder land heeft ongeveer 140.000 zwakzinnigen, variërend van Als het meisje in staat is. zelf eer keuze te maken, zal ze volgens di NOZ-woordvoerdcr bu de beslis sing betrokken moeten worden licht gestoord tot diep gestoord. Dr. Hoeing verzette zich in het pro gramma fel tegen het beslis singsrecht van ouders hun zwak zinnige kind te laten steriliseren. Hy zei het te betreuren dat on langs een gynaecoloog zich ach ter de beslissing van een ouder paar heeft gesteld hun dochter te laten steriliseren. Ook al was er op dat moment geen directe aan leiding voor. Sen woordvoerder van het natio naal orgaan zwakzinnigenzorg zei desgevraagd dat hij de uit drukking "fascistoïde" wel wat erg kras vindt. Overigens meent ook hy. dat nooit zonder meer tot sterilisatie mag worden overge gaan, alleen omdat de ouders dat willen om alle risico's te vermu- den ("Ze vragen het altijd voor hun dochter, by een zoon wordt er zelden aan gedacht") Als dat te geringe verstandelijke vermogens niet kan. kan ook niet van haar wor den verwacht dat ze in sta» is. an ti-conceptiemiddelen te gebrui ken. In dat geval zal er een beslis sing moeten worden genomen in overleg tussen de ouders en mensen die het meisje goed ken nen en die de situatie kunnen overzien, zoals de staf of groeps leiders van een tehuis of inter naat Landbouwer dood onder tractor ARNHEM (ANP) - Voorbugan- gers hebben gisteren in een sloot in Arnhem-zuid het stoffeiyk overschot aangetroffen van een 29-jarige landbouwer. De man lag dichtby zijn woning gedeelte- Ujk onder een gekantelde tractor. De politie denkt aan alcoholge- DEN HAAG (GPD) - WD- lijsttrekker Hans Wiegel heeft weinig behoefte aan de zogenaamde „brede maat- schappeiyke discussie" over de kernenergie. De vraag of Nederland behoefte heeft aan kernenergie moet wat hem betreft al bij de kabinetsfor matie geregeld worden. „Het nieuwe kabinet moet de knoop doorhakken". Voor de AVRO-radio zei hij gis teren dat daarna dan nog wel „in een debat op hoog niveau in het parlement definitief beslist kan worden over het ja of nee". Volgens Wiegel gaat het parlement door het instellen van de brede maat schappelijke discussie zijn vcrantwoordelykheid voor die beslissing uit de weg. Sommige politieke partijen verschuilen zich achter de brede maatschappeiyke dis cussie om zelf geen stand punt te hoeven innemen. Dat vind ik niet moedig, aldus Wiegel. Hy zei dat degenen die de brede maatschappeiy ke discussie willen, dat doen vanuit hun „vooringenomen heid". Aan de recente enquête, waar uit bleek dat 49 procent van de Nederlandse bevolking de twee kerncentrales wU Stui ten, hecht Wiegel geen waar de. Volgens de VVD-lusttrek- kcr zijn de vragen voor die Geen consessies Tweede-Kamerlid en ïysttrek- ker voor de PSP. Van der Spek. heeft zich gisteravond tijdens een partubijeenkomst in Hengelo uitgesproken te gen samenwerking in een wat hij noemt progressief ka pitalistisch kabinet Een de bat met de overige linkse par tgen heeft volgens Van der Spek wel zin, maar samen werking is voor de pacifisti sche partij pas dan aanvaard baar als hij met name op de fensiegebied geen enkele concessie hoefi te doen De kans lijkt klein dat andere linkse potentiële regerings partners het principiële PSP defensiestandpunt (totale, desnoods eenzijdige ontwa pening en uittreden uit de NAVO) zullen overnemen Ook do cynische toespeling van Van der Spek op het re cente PvdA con gr. s waren wat dat betreft overduidelijk „Over de wapenwedloop valt met de PSP niet te .sjorme len". aldus Van der Spek Ik begrijp best dat men zo lang zamerhand het vertrouwen in de parlementaire democratie verliest Die verloedering kan de PSP niet dulden en ze wil

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7