Positie PvdA-raadsleden in het geding a Wijkcomité Vreewijk: èij knap Wouterenbrug op l Uur der waarheid Bestuur maakt profiel59ouderen9 moeten opstappen Leidse stadsrubriek VRIJDAG 1 MEI 1981 B en W:DNA- onderzoek niet gevaarlijk LEIDEN - Het onderzoek op het gebied van de erfelijkheid (DNA- recombinant) waarvoor de uni versiteit een hinderwetvergun ning heeft aangevraagd, levert voor de omgeving geen ernstig gevaar, schade of hinder op. De veiligheidseisen, die in de ver gunning worden genoemd, zijn zwaar genoeg om het onderzoek verantwoord te noemen. Dat antwoorden B en W op vragen van PSP-raadslid Ponsen. B en W vinden dan ook niet dat het verlenen van de vergunning na delige gevolgen kan hebben voor woningbouw in de Leeuwen hoek (nabij het Sylviuslaborato- rium, waar het onderzoek zal worden uitgevoerd). Ook het gerucht als zou het onder zoek in feite al gebeuren, wijzen B en W van de hand. Brief aan gemeentebestuur LEIDEN - Het wijkcomité Vree wijk wil dat de gemeente haast maakt met het opknappen van de Wouterenbrug (bij de Rijn en Schiekade) zodat de auto's er weer overheen kunnen rijden. "Het is nu ongeveer negen maan den geleden dat de Wouteren brug in verband met haar slechte staat voor autoverkeer werd ge sloten. Tot op heden zijn bij ons weten geen plannen tot renova tie van deze brug opgesteld", schrijft het comité aan het ge meentebestuur. - De Wouterenbrug bij de Rijn Volgens het wijkcomitézou de brug uitsluitend een functie voor bestemmingsverkeer moeten krijgen. Om die reden zou de vorm van de brug (hoog en smal) ook gehandhaafd moeten blij ven. omdat volgens het wijkco mité een dergelijke brug onaan trekkelijk is voor sluipverkecr. Wachten met opknappen totdat de plannen voor het opengraven van het zuidelijke gedeelte van de Trckvliet definitief zQll, to vol gens "Vreewijk" niet wenselijk. En mocht een spoedige renovatie afstuiten op een gebrek aan fi nanciële middelen, dan vindt het comité dat dc gemeente n n moet putten uit speciale fond- Volgens Bruggcn-ambtenaar Roe- lofs zit het er r..et in dat de brug ooit nog eens opengaat voor au to's. En met het opknappen van de brug zal volgens hem zeker worden gewacht totdat de plan nen voor hot zuidelijke gedeelte van de Trckvliet zijn afgerond. "Nu, verkeren die plannen nog in een voorbereidend stadium", aldus Roelofs. LEIDEN Het bestuur van de Partij van de Arbeid en de PvdA-fractie in de gemeenteraad gaan binnenkort eens ernstig met elkaar praten. Fractievoorzitter Peters liet onlangs weten dat er gesproken gaat worden over een viertal kwesties: De bezuinigingen op de Leidse begro ting, de afdracht van de raadsleden aan de partijkas, de strategische nota en de toekomstige samenstelling van de gemeenteraadsfractie. Hoewel slechts de datum en de agenda van de vergadering openbaar zijn gemaakt, heeft met name het laatste onder werp - de toekomstige fractie - een aantal raadsleden kennelijk zo opgewonden, dat ze publiekelijk uiting ga ven aan hun ongenoegen. Zo maakt raadslid Marie-Anne Koning scherpe verwijten aan het adres van het afde lingsbestuur. Wat is er aan de ha -19 De verkie zing van de gen.^ teraad in 1982 werpt haar schaduw ver vooruit. Het afdelingsbestuur heeft een 'profiel' van de toe komstige fractie geschetst. Daar in staat aan welke voorwaarden die fractie moet voldoen, hoe die er na '82 uit moet zien. In dat - overigens nog geheime - profiel staat een termijn ge noemd. Het afdelingsbestuur vindt acht jaar raadslidschap wel mooi genoeg. Daarna moet men maar een ander (bijlbaan tje zoeken. Wethouders mogen nog wat langer blijven, maar voor hen is twaalf jaar het ui terste. In de praktijk betekent dit dat er een tweetal wethou ders, Hans van Dam (onderwijs) en Cees Waal (stadsontwikke ling en verkeer), volgend jaar hun baan moeten opgeven. Maar wellicht ook voor de raadsle den Aad Groos en Jit Peters (fractie-voorzitter). Tinus van Aken en Marie-Anne Koning is het einde plotseling in zicht. Te plotseling, vindt Koning. "Dat hadden ze wel eens eerder mo gen zeggen", zegt zij boos. "Het bestuur wil alleen maar ruimte maken voor zichzelf'. Deze be schuldiging stoelt op de geruch ten als zou een drietal huidige bestuursleden volgend jaar op een verkiesbare plaats op de kan didatenlijst willen komen. "Bende Deze 'bende van drie' bestaat naar verluidt uit voorzitter Leendert Jonker, voormalig lid van de ge meenteraad en statenfractie, se cretaris Theo Roes, die in '78 op een onverkiesbare plaats stond, Van 1 mei tot 14 mei zijn er weer de schriftelijke ein dexamens. Elke dag zal onze verslaggever Saskia Stoelinga op verschillen de scholen in Leiden de examens volgen. Zowel docenten als kandidaten krijgen de gelegenheid iets te vertellen over de moeilijkheidsgraad van het eindexamenwerk. Vandaag deel 3 van de se rie: "Examenkoorts". De kandidaten van m; opsteltitels in plaats begonnen omdat mers meedoet aai Marie-Anne Koning: "Bestuursle den willen zelf in de raad". en Thea Heeren, die de Rooie Vrouwen in het bestuur verte genwoordigt. Bovendien circuleert sinds enige tijd de naam van de huidige voorzitter van de statenfractie, Marietje van der Molen, als toe komstig raadslid en mogelijk zelfs wethouder. Al met al een viertal kandidaten die in aanmer king zouden komen voor het pre dikaat 'serieuze gegadigde'. De fractie van de Partij van de Ar beid bestaat op dit moment uit veertien leden. Op grond van het door het bestuur opgestelde pro fiel zouden er maximaal zes zit tende raadsleden moeten opstap pen. Die ruimte zou dan inderdaad ge schapen zijn. voorop gesteld dat de PvdA haar zetels behoudt. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1978 kreeg de PvdA 35.2 pro cent van de uitgebrachte stem men. Bij een opkomst die hoger lag dan bij de voorgaande raads verkiezingen, een uitbreiding van het aantal raadszetels van 37 naar 39 en een massale winst bij de Kamerverkiezingen van '77, boekte de PvdA in Leiden toch een zetel verlies. Met het oog op de verkiezingsne derlaag van '78 verwachten veel PvdA-ers een herstel in '82. Op grond van de laatste NIPO/Rooie Haan-enquête mag echter wor den geconcludeerd dat de PvdA in Leiden eerder één of twee ze tels zal verliezen, nog rekening houdende met het feit dat de linkse partijen in middelgrote steden in het algemeen en in Lei den in het bijzonder doorgaans beter uit de stembus komen dan het landelijk gemiddelde. Zo doende zijn er voor de Leidse PvdA wellicht minder zetels te verdelen. Bij die verdeling moet bovendien nog eens rekening gehouden worden met een aantal andere voorwaarden. Het meest beken de hiervan is wel de vertegen woordiging van vrouwen in - in dit geval - de gemeenteraad. De hiervoor gehanteerde norm is doorgaans: tenminste 25 procent vrouwen. Op dit moment voldoet de PvdA-fractie hier niet aan. Op de veertien leden zijn er slechts drie vrouwen: Marie-Anne Ko ning, Henriëtte van Dongen en Toos Fallaux. De vier PvdA-wet- houders zijn alle van het manne lijk geslacht. De discussie over het percentage vrouwen in de raad en wellicht ook in het college zal daarom wel weer oplaaien. Waar stoelt bij voorbeeld het percentage van 25 procent op? Is niet ongeveer 50 Dam: Na twaalf jaar de biezei procent van de bevolking (en de kiezers) vrouw? Hoeveel procent van de PvdA-leden is vrouw9 Het zal duidelijk zijn: 25 procent is vrij laag en in elk geval wille keurig. Zowel voor het noemen van een hogere norm als voor het laten vallen van deze norm zijn argumenten aan te voeren. Het bestuur houdt het voorlopig op 35 procent, wat overeenkomt met het percentage vrouwelijke leden. "Vrouwen zijn minder ambi tieus", zegt Marie-Anne Koning "Zelf wilde ik ook geen wethou der worden. En dat het voor Ma- rietje van der Molen een stap te rug zou zijn van de statenfractie naar de raad, dat zien vrouwen toch heel anders". Kwijt LEIDEN - Het uur der waarheid heeft geslagen. Zo'n tweehonderddui zend leerlingen van mavo. havo en vwo zijn vandaag begonnen met het schriftelijk eindexamen. De 56-duizend kandidaten bij het havo beten vanmorgen de spits af. De rest moest 's middags aantreden. Opdracht: schrijf een opstel. De voormalige fractie-voorzitter. Leo Meijer, nu gemeente-voor lichter heeft een uitgesproken mening over het 'profiel', zoals het bestuur dat heeft opgesteld Zelf staat hij symbool voor het raadslid dat aan het profiel vol doet: Na vijf jaar raadslidmaat schap is hij eruit gestapt om el ders in een Leidse instelling werkzaam of anderzins actief te worden. De lange mars van de socialisten door de instituties, dat staat het bestuur voor ogen. Leo Meijer zegt het profiel niets nieuws te vinden. De besturen hebben volgens hem door de ja ren heen altijd gezocht naar mo gelijkheden om zittende raadsle den te wippen. "Ook het stellen van termijnen is niets nieuws. De ene keer is het zestien jaar. dan weer twaalf of acht", zegt Meijer laconiek. Hij vindt dat het be stuur maar beter gewoon het eer lijk te kennen moet geven als het een raadslid kwijt wil. "Dat Van Aken aan zijn laatste periode be zig is, komt ook niet als een ver rassing". aldus Meijer. De regels die het bestuur wil stel len zijn overigens (nog) onduide lijk. Juist een in de PvdA omstre den figuur, oud-wethouder Ti nus van Aken, zit sinds 1955 in de gemeenteraad. In de periode '74 - '78 was hij wethouder van economische zaken, maar keerde in '78 niet onmiddellijk in de raad terug. Pas na het vertrek van een drietal PvdA-ers kwam van Aken in 1979 via opvolging terug in de raad. Strikt genomen heeft Van Aken nu dus pas enke le jaren aaneengesloten raadslid maatschap achter de rug. Ook fractie-voorzitter Peters is er tussenuit geweest. In '74 kwam hij in de raad, vertrok in 76 naar Ghana en kwam in '78 opnieuw in de raad. Op grond van het pro fiel mag hij nog twee jaar mee of als het om een aangesloten perio de gaat. nog vier jaar. Daarbij doet zich nog een probleem voor Als het bestuur meent dat bij voorbeeld Peters nog twee jaar raadslid mag zijn (tenzij hij wet houder wordt), hoe krijgt het be stuur dan zijn zin? Als iemand eenmaal verkozen is. is zijn posi tie vrijwel onaantastbaar. Een raadslid dwingen tussentijds op te stappen is praktisch onmoge lijk. Op de vraag aan wethouder Waal of hij al druk bezig is te solliciteren, antwoordt hij lacherig "Nee hoor, ik wil wel herkozen wor den. Leuk, mijn beleid verdedi gen en zo". En terwijl hij voor wendt nog van niets te weten "Heeft het bestuur dan al een profiel?". Afgelopen maandag merkte hij in de raad op dat men eigenlijk twaalf jaar raadslid moest zijn om de langslepende kwestie van de reconstructie van de wegen rond molen dc Valk te kennen. Was dat weer een van die typische Waal-opmerkingen met een dubbele bodem9 Waal en Van Dam werkten voor hun wethoudersbaan bij de uni versiteit. Die banen werden niet opgezegd, maar voor een bepaal de periode (acht jaar) gereser veerd. Binnen die termijn kon den zij terugkeren in hun oude functie. Wanneer die termijn ver loopt of is verlopen, is niet be kend. Het is in elk geval opschie ten geblazen. De PvdA kan bin nen de universiteit i een steuntje gebruiken. Speculatie Voorzitter Jonker vindt de be schuldiging van raadslid Koning prematuur en een schot voor de boeg bij de discussie die nog tus sen bestuur en fractie zal plaats vinden. Over de kandidatuur van de genoemde bestuursleden zegt Jonker: "Het profiel wordt juist zo vroeg vastgesteld om dit soort speculaties te voorkomen. De kandidaatstelling zelf to DM m december. Over dc kandidaat stelling is in het bestuur niet ge sproken, zeker niet bij de behan deling van het profiel. Maar ik kan niet uitsluiten dat één of meer kandidaat gesteld worden of zichzelf kandidaat stellen Het profiel is volgens Jonker een voorlopig ontwerp, meer een dis cussiestuk. De voorzitter acht het waarschijnlijk dat het op niet onbelangrijke punten zal worden ge wijzigd Hij wijst erop dat het uiteindelijk de ledenvergadering is. die het profiel vaststelt. Het gesprek hierover tussen be stuur en fractie op 20 mei kan dus interessant worden. De af dracht van raadsleden aan de partijkas, waarin in het verle den al eens ruzie ontstond, en de andere onderwerpen op de agenda vallen voorlopig bij de ze kwestie in het niet. Hoewel over de strategische nota - en dus de komende collegevor ming - nog het nodige gezegd zal worden. LEO MAAT 3 en 4 hebben dit jaar de keuze uit veertien i de gebruikelijke tien. Met dit experiment is i deze sector een groot aantal volwassen deelne- het "Afgelopen jaren bleek dat er te weinig titels voor hen geschikt waren", vertelt oud-rector van het Rijnlands lyceum J.P. Naeff, thans inspec teur voor het algemeen voortgezet onderwijs belast met het vak Neder lands. "Disco of mijn brommer spreekt volwassenen weinig aan. En het is van belang dat de kandidaat niet te lang over de keuze van zijn opstel-onderwerp doet. Hoe wordt het opstel beoordeeld? Naeff: "Het beoordelen van het opstel is een volstrekt onduidelijke zaak. Als je tien mensen hetzelfde opstel laat lezen zullen er ook een heleboel verschillende cijfers uit de bus komen. Er zijn zoveel criteria. De ene leraar hecht vooral waarde aan orginaliteit en logica, terwijl de ander meer let op het handschrift en spelfouten. De een rekent het verkeerd gebruik van stijlfiguren streng aan, terwijl de ander dat niet erg vindt. Er is daarover volstrekt geen eenstemmigheid. Je kunt op al die zaken letten en voor elk onderdeel tje een cijfertje geven, maar hoe zwaar weeg je dan het één tegenover het ander? Ook een manier is het verhaal globaal lezen in pakweg drie minuten. Dan het cijfer vaststellen. Als je dit met z'n drieën doet, blijkt dat je op een zeer acceptabele manier aan een cijfer komt". "Maar ook hier schuilt gevaar in. Verschillen kunnen de leraren beïnvloe den. Heb je eerst een goed opstel onder handen en daarna een wat minder....ja dan wordt het wel eens moeilijk. Precies zo met handschrif ten. Een duidelijk geschreven opstel leest prettiger dan een voddig geheel. Terwijl de een voor de ander qua schrijfkunst niets onder hoeft te doen. Ook het zien van namen geeft wel problemen. Heb je sympa thie voor de naam die boven het velletje staat of niet? Het is verschrik kelijk moeilijk en erg ongelukkig dat de leraar het allemaal zelf moet nakijken. Er is geen tweede correctie en er zijn geen bindende nor- Het is misschien goed te weten dat het aantal onvoldoendes bij Neder lands wel meevalt. Het schommelt zo tussen de zeven en dertien pro cent, terwijl het bij de exacte vakken wel eens op kan lopen tot 35%. Nederlands is nog niet zo'n kwaadaardig vak. SASKIA STOELINGA - door René van der Velden Jaap Visser Van der Werf Een miljoen voor een fietstun- neltje hier, een ton voor een fietsbruggetje daar. Voor een paar nullen minder zou de Van der Werfstraat een beter fietsstraatje kunnen worden. Gemeente, schrijf de bon maar vast uit aan De Bolster: De stoeprand aan de Lange Mare met de grond gelijk maken, de stoep met klinkers bekle den opdat voetgangers en fietsers elkaar niet bijten, en dan nog een parkeerverbod aan de Lange Mare bij de uit rit van de Van der Werfstraat. Het vervelende voor fietsers bij de Van der Werfstraat is na melijk dat de straat bij de Lange Mare dood loopt. Eerst begint het hobbelige straatje bij de Pelikaanfiat als auto- en fietsweg. Als de fietsers zich bij de Hema door het laad- en losverkeer hebben gewurmd, moeten zij aan het eind bij de Lange Mare gaan lopen. Met de fiets aan de hand dwars door het winke lend publiek om vervolgens tussen geparkeerde auto's heen te wringen zonder het blik al teveel te beschadigen. Verwoed fietser, PPR-raadslid Frits van Oosten, vraagt B en W een getal met een paar nul len uit te trekken voor de ver beteringen. Immers: de lol van het fietsen op de parallel le wandelroute, de Haarlem merstraat, gaat er ook van af nu agenten onopvallend op vallend aan het bekeuren zijn geslagen. bos of het sportveld in te stu ren. Een rits woningen voor alleenstaanden en stellen zou bijvoorbeeld moeten worden gebouwd in de Leidse Hout aan de Van Slingclandtlaan. De verwachte storm van pro test van al d.m met tijdelijke natuurliefhebbers is uitge bleven. Misschien wel omdat de gemeente in de loop der jaren al zoveel woningbouw beloofd heeft die er nu nog niet staat... Dc vereniging Raadsheronbuurl was een van de weinige buurten die wél reageerde 'leden- nieu we aantasting van de Leidse Iloul gaat in belangrijke ma te ten koste van de recreatie natuurlijke waarde daa :«ng i De Van der Werfstraat: hobbelig en doodlopend voor fietsers Mochten de fietspotjes leeg zijn dan kan misschien dc mee valler van 15.000 gulden ge bruikt worden: een meevaller door een tijdelijke arbeids tijdsverkorting voor vier wel- zijnsambtenaren. In de ru briek van gisteren veronder stelden wij dat bij gebruik van de meevaller het ge meentelijk tekort nog groter zou worden. Dat is niet zo Het tekort blijft even groot. Dus, hoe dan ook, wat let de gemeente? Wat zou Van der Werf gedaan hebben? Groene woningen De woningnood is schrijnend, vooral onder de toenemende groep van alleenstaanden en stellen. Daarom kwam wet houder Dick Tesselaar vorig jaar november met het plan om die woninzoekenden het laan. De vereniging reki woord Dat antw roord is nog niet gekomen. M der Tesselaar kv wel met een lij islje van 33 plaatsen voor zo n 1440 min der dure womni gens de "vry har< dit jaar en in '1 82 gebouwd moeten worden. Op Tcssclaars lijstje prijkt on der andere de bouw van houtskeletwonin gen vanaf juni '81 MBdtCfc >oimccrlaan. Die woningen i worden niet gebouwd met 1 Raadsheren i>uur t De Leidse Hout staat name lijk nog met

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3