Arbeidsbureau even bezet door J ongerencomité jfls^rrK 'Fijn dat we nu een tuintje krijgen" ILe/dse agenda Jongeren eisen werk Zeven Leuierdorpse gezinnen bouwen huis zelf •)f Oegstgeest bezuinigt op lager onderwijs Auto tegen lantaarnpaal Burgerlijke stand Klinkers door ruit Tweevoudig Nobelprijs winnaar in Leiden LEIDEN Het gewestelijk arbeidsbureau is vanmor gen enige tijd bezet door leden van het Leids Jon gerencomité. Het comité wil hiermee de aandacht vestigen op de jeugdwerk loosheid in Leiden, op de verslechtering van de jeugdlonen en van de uit keringen aan schoolverla ters. De 'bezetters' (van een echte bezet- ting was eigenlijk geen sprake, het gebouw bleef gewoon bereik baar) werden te woord gestaan door GAB-directeur Schuma cher, die het met het comité eens was dat het verlagen van de (jeugd-)lonen niet meer banen voor jongeren tot gevolg heeft. De directeur wilde echter niet met een zijn handtekening zetten on der de eisen van het comité, maar deze eerst aandachtig be studeren. Volgens Schumacher was de toename van de werk loosheid niet vooral bij jongeren te zien. In het overzicht bij de werkloosheidscijfers van april schreef het arbeidsbureau ech ter: "De verdubbeling van de werkloosheid bij jeugdige man nen tot en met 22 jaar steekt sterk af bij de stijging van het to taal aantal ingeschreven mannen (59 procent)". Schumacher geeft achteraf toe zich vergist te hebben. Geheel on voorbereid op de komst van de jongeren baseerde de directeur zich op de cijfers in de bouwnij verheid, die 'door zijn hoofd speelden'. Het Leids Jongerencomité, onder steund door de KWJ en de NNV- jongeren, de Leidse Studenten- bond, jongerenvereniging Au- gustinus, scholierenkrant Rebel en het Jongeren Adviescentrum Leiden, formuleerde drie eisen aan de regering: Het ongedaan maken van de korting op de VRIJDAG 1 MEI 1981 - Het Leids Jongerencomité wordt in de hal van het arbeidsbureau te woord gestaan door directeur Schumacher. jeugdlonen (aangezien deze maatregel niet bijdraagt aan de vermindering van de jeugdwerk loosheid), gerichte maatregelen om werk te scheppen voor jonge ren en recht op uitkering voor ie dereen die geen werk kan vin den, dus ook voor schoolverla ters. Het comité wijst erop dat de werkende jongeren afhankelijk van hun leeftijd drie tot achttien procent van hun loon hebben moeten inleveren. "In de Leidse regio hebben de jongeren vol doende geld ingeleverd om meer dan duizend nieuwe arbeids plaatsen te kunnen scheppen", zo rekent het comité voor. De jongeren vroegen het personeel van het arbeidsbureau kritisch te zijn bij ontslagaanvragen. Door dat de jeugdloonkorting via een overgangsregeling is ingevoerd kan het volgens het comité voor de werkgevers gunstig zijn om werkende jongeren te ontslaan en te vervangen door (goedkope re) schoolverlaters. Het comité neemt vanavond deel aan de gezamenlijke 1 mei-vie ring in de stadsgehoorzaal. Fo to's, gemaakt tijdens de kort stondige bezetting, zullen geëx poseerd worden en er namens het comité zal het woord gevoerd worden. De bezetting werd even na tien uur vanochtend weer op geheven. LEIDERDORP - Het zelf bouwen van huizen is voor zeven Leiderdorpse gezinnen een gelegenheid om ook een nieuw huis te kunnen gaan bewonen. Deze mensen heb ben zelf de stichting ZOEK (Zeven onder een kap) ge vormd, die de grond koopt en de huizen zelf neerzet. "Wij hebben anders maar weinig mogelijkheden om een nieuw huis te kopen. Een premie-wo ning met allerlei subsidies van het rijk kost toch nog gauw an derhalve ton. Die huizen staan tijden leeg of worden door men sen bewoond, waar ze eigenlijk niet voor zijn bedoeld, mensen met de hogere inkomens. Wij krijgen echter geen lening van de bank om zo'n huis te kopen. Wanneer je een beetje idealis tisch bent, blijft er weinig meer over dan om zoiets zelf te gaan bouwen", vertelt Willem Zuidervaart, één van de zeven deelnemers aan de stichting. Dc initiatieven en plannen van de groep hebben inmiddels concre te vormen aangenomen en wan neer alles meezit dan kan eind mei, begin juni de eerste paal voor de zelfbouwhuizen de grond in gaan. Deze bouwactivi teiten zullen dan de eerste zijn in de nieuw te bebouwen wijk Bui tenhof-Oost. De gemeente Lei derdorp heeft alvast de grond aan de stichting verkocht, voor uitlopend op de andere grond- verkopen in de wijk, omdat de bouwtijd van de zelfbouwhuizen langer zal duren dan de groot schalige huizenbouw die later in het hele gebied zal gaan plaats vinden. Verwacht wordt dat de huizen van de stichting dan ge lijktijdig klaar zullen zijn. Geen makkie Volgens Willem Zuidervaart en Piet Schaap, die ook met zijn ge zin aan het ZOEK-project mee werkt, zal het beslist geen mak kie worden om in hun vrije tijd de huizen te gaan bouwen. "Maar, we komen allemaal uit de bouwwereld. We weten dus on geveer wel waar we aan begin nen. We hebben onze tekeningen al.klaar. Uit ervaring weten we dan ook wel hoe het er allemaal zo'n beetje uit gaat zien. De ba sisindeling van de zeven huizen is allemaal hetzelfde. We kunnen echter allerlei dingen naar eigen wens toevoegen of weglaten. In je eentje zou zoiets nooit lukken. Met ons zevenen hebben we alle kwaliteiten in huis die nodig zijn om kwaliteitswerk te leveren. Twee van ons zijn metselaar, twee zijn timmerlieden, twee verzorgen het installatiewerk zo als de verwarming en eentje ver richt het algemene werk", aldus Piet Schaap, die zelf timmer man-uitvoerder is en zich bezig houdt met de berekeningen. Willem Zuidervaart is in de bouw wereld werkzaam als algemeen De zeven mannelijke leden van de gezinnen bij het terrein aan de Vossiuslaan waar de huizen moeten komen. bouwkundig tekenaar en houdt zich veel bezig met berekenin gen. Hij is het langst bezig ge weest om zijn ideaal, een eigen huis met een tuintje, verwezen lijkt te zien. Zes jaar geleden be gonnen de eerste gesprekken over het realiseren van de stich ting met de toenmalige wethou der Engbert Drenth. Onzekerheden "Het heeft eigenlijk allemaal te lang geduurd. Wat ons toender- tijd 70.000 tot 80.000 gulden kost te, kost nu een ton. In die tussen tijd zijn er veel enthousiaste me debouwers vertrokken. Die von den wat anders of hadden er na OEGSTGEEST - In het kader van de bezuinigingen wil de gemeen te Oegstgeest dc uren voor het vakonderwijs op de lagere scho len (gymnastiek, handenarbeid en tekenen) met een kwartier per week terug gaan brengen. Op dit moment mag elke lagere school in Oegstgeest een onder wijzer voor gymnastiek in vaste dienst hebben. Daarnaast heeft elke school per leerkracht nog een uur vakonderwijs, waarvan de scholen zelf mogen bepalen wat ze in dat uur doen. Dit laatste uur willen burgemeester en wet houders van Oegstgeest terug brengen tot drie kwartier. Dat le vert een besparing op van bijna 50.000 gulden per jaar, omdat er zeven uur en drie kwartier per week minder les wordt gegeven. In vergelijking met andere ge meenten ligt het bedrag dat LEIDEN - Een 46-jarige Leide- naar moest vannacht omstreeks twaalf uur met hoofd— en kin- wonden naar het AZL worden vervoerd nadat hij in de Verdis- traat met zijn auto tegen een lan taarnpaal was geknald. In de bocht verloor de automobi list de macht over het stuur, hij reed het trottoir op en kwam daarna tot stilstand tegen een lantaarnpaal. De wagen was tota l-loss. Oegstgeest betaalt voor het vak onderwijs namelijk hoger. En B en W zijn van mening dat dus hierop bezuinigd moet worden. Dc wethouder van onderwijs heeft deze bezuinigingsmaatregel be sproken met de besturen van de bijzondere scholen. Zij waren niet blij met het voorstel, maar konden er wel begrip voor op brengen. Het voorstel van burgemeester en wethouders komt aanstaande woensdag in de vergadering van de gemeenteraadscommissie voor onderwijs en maatschappe lijke aangelegenheden. Parkenloop In Voorschoten wordt zaterdag de vijfde parkenloop gehouden. Deze loop wordt georganiseerd door de atletiekvereniging De Bataven Leiden. Deelnemers kunnen mee doen over afstan den van 2Vz, 5, 10 en 15 kilome ter. De start om twee uur is op het SVLV-terrein aan de Jul. van Stolberlaan in Voorschoten (nabij het station). Iedere deel nemer krijgt aan de finish een medaille. Ook is er een wissel- beker te winnen voor de groot ste ploeg die aan de start komt. Het parcours loopt over bospa denen door twee parken en is nagenoeg autovrij. Fietstocht Na het succes van vorig jaar wordt ook dit jaar in Wassenaar weer de Pauwen-fietstocht georganiseerd. Zaterdag wordt de aanzet tot deze activiteit die een jaarlijks terugkerend ge beuren zal worden, gegeven bij het Van Heeckerenhuis aan de gelijnamige straat als het huis. Vanaf negen uur kan men daar van start gaan. De fietsroute gaat door bollenland, de dui nen, polders en buitenplaatsen. De deelnemers kunnen kiezen tussen 30 en 60 kilometer. Ook kan men 90 kilometer fietsen. Deze laatste tocht voert ook door het Zuidhollandse piassen- gebied. Herdenking LEIDEN - Geboren: Laurentia Hendri- ca dv. C. Imthorn en H G M. Damen; Ni- coline Bregje dv. P. Varkevisscr en J.A. van der Plas; Jack Gustav zv. J.G.M. Schohaus en W.G.A.M. van der Hagen; Wtllemlen dv- W. ten Brink en J. Mid delkoop; Arnaud zv. A.A.M. van der Ploeg en M. Zweeren; Orhan zv. R. Öz- demir en D. Özdemir; Christian Gabriel zv. G.F. Ringleren M. Ligthart; Bianca dv. R. van der Putten en L.J. Jagel; Eva - Maria dv. J. Snel en K.M. van Osnabrug- ge; Lena Cornelia dv. C. van Hoff en N. Lok, Cornelia Hendrika Maria dv. P. de Jong en C.S.H. Haasnoot; Marloes Neel- tje Hendrika dv. N.H.M. van den Berg en N.H. Roeland; Vincent Laurens zv. J.J.L. Broers en L.G.M. Kolk; Frank zv. J B. de Graaf en M.J. Verstraate, Mar- tijn zv. D.H. de Mooij en C.E. de Mooij; Apollonia dv. A. Harteveld en C. Zonne- nberg; Jon zv. S Aleksijovski en D. Mi- livojevic; Rachel dv. R. Brussee en D. Weeda; Sabine Rosalie dv. K. de Zoete en C.A.W. de Mooij; Johannes Theodo- rus zv. J.D. Splinteren E.H.G. Wetting; Yri Pjotr zv. C. Vermeulen en W.H.M.C. Schepers; Jenny dv. A.B.M. Belt en E.M. Devilee; Johannes Cornells zv. J.F. de Kluijver en J.H. Glasbergen; Maar ten Richard zv. G. van der Plas en J. Maagdelijn. Overleden: W.P. Pont, geb. 8-2-1921 man; M. van Diggele, geb. 20-11-1897 vrl. geh. gew. met J. Dijkstra; J. Nagte- gaal. geb 8-10-1902 man; IJ. van Rijn, geb. 11-7-1897 man; P D. van Lith, geb. 23-4-1922 man; Jannigje de Bruijn, geb. 16-1-1893 vrl. geh. gew. met L.J. Rave- sloot; D, Visker, geb. 26-1-1924 man; W. Passchicr, geb. 19-7-1951 man; Th.A.P. Duivestcijn, geb, 13-11-1909 man. De kerkeraad van de Messiaskerk in Wassenaar organiseert zon dag een herdenkingsbijeen komst van de gevallenen in de tweede wereldoorlog. In een bij zondere dienst die zal worden geleid door ds W. van Waasber- gen begint om half vijf. De Mes siaskerk ligt aan de Verlende Zijllaan tegenover het politie bureau. De kunstenaar Jan Nelissen voert tijdens de dienst het poppen spel Esther op, dat hij in 1957 maakte in opdracht van de Por tugees-Joodse gemeente in Am sterdam. De tekst is van de hand van Evert Werkman, oud journalist van het Parool. Op deze wijze wil men stilstaan bij de beproevingen van het Joodse volk onder de nazi-onderdruk king. Het poppenspel wordt zondag voor het eerst voor een niet- Joodse gemeenschap vertoond en is zowel bedoeld voor vol wassenen als voor kinderen. Heel jonge kinderen kunnen te recht in de crèche van de kerk. LEIDEN - Een uur lang heeft van nacht omstreeks half twee de alarminstallatie van een radio zaak aan de Botermarkt geloeid. Toen de brandweer arriveerde om het apparaat uit te schakelen bleek dat er twee klinkers door de ruit waren gegooid. Wat er wordt vermist is nog niet bekend bij de politie. LEIDEN - Tweevoudig Nobelprijs winnaar dr. Frederick Sanger uit Engeland komt volgende week vrijdag naar Leiden. Op uitnodi ging van de Nederlandse Vereni ging voor Biochemie spreekt hij om elf uur in Gorlaeus Laborato rium aan de Wassenaarseweg over zijn werk op het gebied van DNA. Sanger behoort tot de zeer zeldzame Nobeprijswinnaars aan wie die eer twee maal te beurt is gevallen: in 1958 en in 1980. LEIDEN - De geldinzamelingsac tie aan de Leidse universiteit voor de studentenpers in El Sal vador heeft tot nu toe vijfdui zend gulden opgeleverd. Van dat bedrag wordt een stencilmachi ne aangeschaft. De machines van de studentenvakbond werden vernietigd, bij een inval door de militairen. Het El Salvador-comi- té voert aan alle universiteiten en hogescholen inzamelingsactie voor de studentenbond of is dat van plan. VRIJDAG Leiden. Stadhuisplein demonstratie "Leiden eist werk", 19.00 uur; start op tocht 19.20 uur. Stadsgehoorzaal: 1-meiviering, 20.00- 0.30 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkoorstraat 17 film "Prima Delia Rivoluziene van Bertoluc- ci. 20.00 en 22.15 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: optreden Famous Names. Filmhuis LVC, Breestraat 66: "Die Drei- groschenoper" van Pabst, 23.00 uur. LAK-theater, Levendaal: toneelgroep Sater met "Zal ik je moeder even ge ven", 20.30 't Parlement, Nieuwe Rijn 52: club van alleenstaanden, 20.00 uur. NVSH-centrum, Rapenburg 48: open soos, 22.00 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden, Caecilia- straat 18: open-huisavond, 21.00 uur. Oegstgeest. 1-mei viering PvdA, Hof- dijck, 18.00 uur ZATERDAG Leiden. Kantine VTL, Voorschoterweg: start Zuid-West wandeltocht, 9.00-14.00 Kijkhuis, Vrouwenkerkoostraat 17 film "Prima Delia Rivoluziewnne" van Ber- tolucci, 20.00 en 22.15 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66: film "Die Dreigroschenoper" van Pabst, 23.00 Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: Pop aan de Bak, 22.00 uur. Schouwburg: comedie "De Gouden Vij ver", 20.15 uur. LAK-theater, Levendaal 150: Toneel groep F-act met "Boesman en Lena", 20.30 uur. De Goede Herder, Oude Vest 13: postze- gelmarkt, 19.30-22.00 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel: antiek en curiosamarkt: 10.30-17.00 uur. NVSH-centrum, Rapenburg 48: praat café voor (echt)paren, 22.00 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: café avond, 21.00-01.00 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: disco, 22.00 uur. Augustinus: video, pirantentelevisie- en radio, muziek, 21.30-22.00 uur. Vogelnest, Nagtegaallaan: Captain's Club, 19.15 uur. Wassenaar. Pauwenfietstocht, Van Heeckerenstraat, 9.00 uur Oranjemars, 21.00 uur Voorschoten, parkenloop, SVLV-ter rein, 14.00 uur verloop van tijd geen zin meer in. We hebben op een gegeven mo ment zelf advertenties moeten zetten voor mensen die eventu eel zin hadden om mee te doen. Het vereiste aantal hebben we nu bij elkaar. We zullen er de ko mende tijd hard tegen aan gaan. We hebben afgesproken dat we vier avonden per week van zeven tot tien uur plus zaterdag de hele dag aan het werk zullen zijn. En dat twee jaar lang. Maar ja, voor ons is het erg belangrijk en je doet het tenslotte maar een keer in je leven. Wij wel tenminste, ons doel is dan bereikt", zegt Wil lem Zuidervaart. Ook de vrouwen van Piet Schaap en Willem Zuidervaart vinden het de moeite waard om ondanks allerlei onzekerheden, zoals de economische toestand waarin ons land verkeerd, aan de zelf bouw te beginnen. "We vinden het allebei eigenlijk wel erg fijn dat we nu eindelijk een tuintje krijgen. Dat vind je niet op een flat of een bovenwoning. Ook het toekomstige schuurtje in de ach tertuin is voor ons een welkome luxe". "Aanraden om zelf je huis te bou wen doen we niet. Zolang je echt iets wilt bereiken heb je er een hoop voor over. En met die in stelling gaan wij de komende tijd aan het werk", zo besluit Willem Zuidervaart. tekst: ROEL ZAADNOORDIJK foto: HOLVAST ZONDAG Leiden. Clubhuis Swifttoer, Admiraal Banckertweg: start Oranje-fietstocht, 09.00-10.00 uur. Kantine VTL, Voorschoterweg: start Zuid-West wandeltocht, 09.00-10.00 uur. Middelweg 19c: kindervoorstelling Lei- da Poppentheater, 14.30 uur. Salon O, Hogewoerd 18: optreden pun ker Danny de Vos, 11.00-18.00 uur. LAK-theater, Levendaal 150: kinder- voorstellig Radjetoe, 15.00 uur. Wassenaar, herdenkingsdienst Messias kerk, 16.30 uur ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 0 uur en eindigt zondag om 24.00 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820; zo, F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, H.C. Jas- perse, Witte Singel 72, tel. 124961; zo, R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- West: za, B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123; zo, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420; Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Verhage, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol: za, Groenenveld, Brik- kenwal 19, tel. 133834; zo, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834, spreekuur za en zo van 11-11.30 uur in Gezondheiscentrum Merenwijk, Rosmolen 2, Leiden; Leiderdorp - za, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139, spreekuur van 12.30 - 13 uur, Gezondheidscentrurrf Florijn 10, tel. 891000; zo, J. v.d. Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539, spreekur van 12.30 -13 uur op het zelfde adres; Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155660; Voorschoten - za, B. Schotanus, Leidse- weg 305, tel. 071-766462; zo, F. Koop- mans, R. Wagnerlaan 69, tel. 6352; Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel. 02522 - 10140; APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de Leidse regio wordt waargenomen van vrijdag 1 mei tot 8 mei door apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; apotheek Linnaeus/Kempenaerstraat, Oegstgeest, tel. 153274; Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525; DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405; B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058; Oegstgeest - IJ Krol, Pres. Kennedy laan 260, tel. 153266; Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616; WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604; ten zuiden van de Rijn: 121753; Leiderdorp/Zoeterwoude RD - Gezond heidscentrum, Berkenrode, Leiderdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m do van 14- 15 uur; Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500; Voorschoten - Gezondheidscentrum, Van der Waalslaan, tel: 4641; Warmond - T. de Bruin, Lodewijk van Deijssellaan 20, Hillegom, tel. 02520- 22076; LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Moer (regio) W. Wlrtz, (binnenland) d. Ruygrok- Hooqeveen (buitonland) A.A. van Brussel(sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangestoten bl] de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R ZaadnoordIJk 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Waasenaar W. Olyslagers 01751-15816 Leiderdorp: F. Snijders.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2