LEIDSCH DAGBLAD 'Meer loon meer profijt' J r Westers veto tegen boycot Zirid-Afrika Fiat wil importeur Lang BV (•vernemen Marechaussee is boos Majoor Bouterse wordt politiek leider Suriname Vragen over arrestaties om rellen te voorkomen Over beledigende" uitlating politiebond Onderzoek naar gebruik overheidsvoorzieningen: Minder telefoons: banen in gevaar Moord op socialistische Weense wethouder SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis VRIJDAG 1 MEI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36461 Directeur G. Koopman Hooldredacteur A.A.M. Schuurmans Adj.-hootdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wfle Sogel 1 2311 BG le*fcn Voor lel nrs. ae cototon HILVERSUM (GPD) - Binnen kort is een definitief besluit te verwachten over de overname van Leonard Lang BV, impor teur van de Fiat in Nederland en Luxemburg, door de Fiat-fabrie ken in Turijn. Het lag al lang in de lijn der verwachting dat zoiets zou gebeuren. Niet alleen omdat Lang een van de laatste zelfstan dige Fiat-importeurs was, maar ook omdat andere fabrieken, zo als BMW en Mercedes Benz, al eerder zulke stappen hadden on dernomen. Zowel Alimpo (BMW) als Agam (Mercedes) zijn nu fabrieksvestigingen gewor den. Men wil bij Leonard Lang nog geen commentaar geven op de geruchten. De directie is onbe reikbaar en Lang is vandaag (1 mei) gesloten. Er wordt nog on derhandeld over de wijze van overname (verkoop), zodat nog niets te zeggen is over de conse quenties voor het personeel in Nederland en Luxemburg. Lang omvat niet alleen de vesti ging in Amsterdam, maar er is ook nog het distributiecentrum in Bom; tevens zijn enkele dea lerschappen in de BV onderge bracht. Het is een duidelijke zaak dat de tendens van overname door fa brieken van zelfstandig werkende importschappen de greep van de fabrikant op „natio nale toestanden" vergroot. De consequentie ervan ziet men bij voorbeeld bij Ford. Men denkt zo ook beter de concurrentie te kunnen beheersen. Hoe de verhouding met Lancia (van Fiat) ligt, is nog een ondui delijke zaak. Opmerkelijk was dat de Lancia-import onder de naam Itola vorige maand vanuit Wasssenaar overgeplaatst was naar Amsterdam in een pand naast Fiat-Leonard Lang. UTRECHT (GPD) Het Tweede-Kamerlid H Roethof (PvdA) heeft vrijdag schriftelijke vragen gesteld aan minister De Ruiter (justitie) over het optreden van de Bredase politie, die gisteren 148 mensen arresteerde op het vermoeden dat ze ter gelegenheid van het bezoek van de Koningin rellen zouden schoppen. Roethof had de minister al eerder gevraagd, wat hij vindt van het idee van de Amsterdamse hoofdcommissaris Valken, dat men sen op weg naar een rel zouden moeten worden opgepakt. Dat antwoord is nog niet binnen. Roethof vraagt De Ruiter om het optreden van de Bredase politie in zijn antwoord te betrekken Roethof zelf vindt dat straatschenners en stenengooiers zonder pardon moeten worden opgepakt. „Maar niet voordat ze iets gedaan hebben. Dat is nu eenmaal in strijd met onze rechtsorde. Je kunt geen mensen arresteren alleen maar op vage vermoe dens. Ik ben heel benieuwd wat de minister ervan vindt. Ik ben bang dat we afglijden naar een ongewenste situatie als iedereen zomaar kan worden opgepakt". (Zie verder pagina 7) UTRECHT (GPD) - Een groot aantal leden van de Utrechtse brigade van de Koninklijke Ma rechaussee heeft een protestbrief aan het hoofdbestuur van de Ne- derlandse Politiebond onderte kend. Zij maken daarin hun he vige verontwaardiging kenbaar over uitlatingen, die op het laat ste congres van de politiebond over hen zijn gedaan naar aanlei ding van het optreden van de marechaussee bij het ontruimen, van de kraakpanden in Nijme gen. een motie eiste de politiebond op dat congres verhoging van de politiesterkte. ..opdat in de toe komst geen gebruik meer van de militaire marechaussee hoeft te worden gemaakt". Gesproken werd over de marechaussee als „geprogrammeerde robotten, die wekenlang voor de rellen in een kazerne werden opgefokt met de bedoeling te laten zien dat de marechaussee doet wat de politie nalaat". noemt die informatie „feitelijk opjuist; ook wij werden één dag tevoren uit het normale werk ge haald en deden één dag later weer normaal dienst: in hoge ma te beledigend en verregaand hy pocriet". De marechaussee De ondertekenaars van de brief stellen dat op het congres „de collegialiteit kennelijk ver te zoe ken is geweest" en vragen het hoofdbestuur van de politiebond „in duidelijke taal afstand te ne- Utrecht men van deze uitlatingen". 26 PAGINA'S Heathrow dicht door staking LONDEN (AP) Als gevolg van een staking van de lucht verkeersleiders was de grote Londense luchthaven Heath row, de drukste van Europa, vandaag geheel "dicht". Het was de tweede staking in een week tijds. Vanmorgen is meegedeeld dat ongeveer 400 vluchten zijn vertraagd of naar andere ste den gedirigeerd. Het aantal gestrande passagiers te Heathrow loopt in de duizen den. DEN HAAG (GPD) - Naarmate het inkomen hoger is pro fiteren Nederlanders meer van (gesubsidieerde) over heidsvoorzieningen. De hoogste inkomensgroep heeft per jaar twee tot drie keer zoveel profijt van die voor zieningen als de laagste inkomenscategorie. Overheids subsidies werken dus denivellerend. Een huishouden dat tot de hoogste inkomens behoorde (gemiddeld vrij besteedbaar inkomen lcn. f46.000) „kreeg" in 1977 bijna Het Sociaal f 6700 van de overheid via de col lectieve uitgaven, zoals subsidies op volkshuisvesting, onderwijs, openbaar vervoer, maatschappe lijk werk, cultuur, recreatie en gezondheidszorg. De laagste inkomensgroep, de mi nimumloners, met een gemid deld vrij besteedbaar inkomen van f 11.000, ontving slechts voor f2000 aan deze voorzieningen. Daar staat echter tegenover dat de hoogste inkomensgroep ge middeld f7200 betaalde aan zo genaamde „gebonden belastin gen" (onroerend-goedbelasting, omzetbelasting en accijnzen), te gen de laagste groep f 2200. Dit staat in het rapport „Profijt van de overheid in 1977" dat is opge steld door het Sociaal en Cultu reel Planbureau (SCP), in op dracht van de regering. Het rap port - gebaseerd op een onder zoek onder ca. 9000 huishoudens - werd vanochtend in Den Haag gepubliceerd. i Cultureel Planbu- concludeert dat er gezien het tegengestelde effect van de overheidsuitgaven op de inko mensverhoudingen geen sprake is van een optimaal beleid. Daar entegen mag niet worden verge ten dat het inkomensbeleid slechts één van de doelstellingen van het overheidsbeleid is. Zo heeft de overheid ook te zorgen voor een goede woningvoorraad, een goede opleiding voor de be volking en goede medische voor zieningen. zo staat in het rapport. Vele arrestaties op Koninginnedag Israëliërs nemen beetje gas terug PAGINA 9 Machteloze grijpt naar hongerstaking PAGINA 17 Haagse Tram met staking bedreigd PAGINA 23 Subsidies De Britse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. Anthonu Parsons, heft zijn hand op tegen de resoluties.die een boycot vanZuid- Afrika bepleiten. NEW YORK (AFP/Reuter) De Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland hebben vannacht hun ve to uitgesproken in de Vei ligheidsraad van de Ver enigde Naties over een Afrikaanse resolutie waar in algemene en dwingen de sancties tegen Zuid- Afrika werden gevraagd wegens diens politiek ten aanzien van Namibië. De Afrikaanse landen hadden vijf resoluties ingediend die een dwingende oproep bevatten om Koud met buien Enkele buien, mogelijk met hagel Minimumtemperatuur omstreeks graden en kans op nachtvorst. e 10.34 en 23.17 u "alle diplomatieke, consulaire en handelsbetrekkingen met Zuid- Afrika te verbreken, met inbe grip van het toerisme en het luchtverkeer". Zij eisten bovendien een volledig olie-embargo om de Zuidafn- kaanse economie te verlammen en een luchtdicht verbod op le veranties van wapens en militai re goederen en de vorming van een commissie die toezicht zou -moeten houden op naleving van de sancties. Aan de stemming in de veiligheids raad waren tien dagen van koortsachtig onderhandelen voorafgegaan, waarbij de Afri kaanse landen het Westen ervan beschuldigden geen gebruik te maken van hun invloed op Zuid- Afrika om het plan voor Namibië uit te voeren. Zuid-Afrika zelf waarschuwde dat de voorgestelde maatregelen het nadeligst zouden blijken zijn economisch zwakke, zwarte buurlanden die voor hun handel van Zuid-Afrika afhankelijk zijn. Vooral de subsidies voor volks huisvesting en cultuur en recrea tie komen in meerderheid (60 percent) terecht bij dc inkomens boven modaal (f33.000). De lage re inkomens profiteren echter meer (70 percent) van de uitga ven voor gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverle ning. Onderwijs- en vervoersuit- gaven zitten daartussen. In 1975 is een soortgelijk onder zoek gehouden. Ten opzichte van dat jaar bleek in 1977 dat het voordeel voor dc hogere inko mens iets minder is geworden, waar het de volkshuisvesting be treft. Bij het onderwijs is de ver houding nagenoeg gelijk geble- Volgens het SCP hangt het feit dat hogere inkomens meer van ge subsidieerde voorzieningen pro fiteren mede samen met de gro tere gezinsomvang bij die groe pen. Bij het onderzoek is uitge gaan van alle Nederlanders van achttien jaar en ouder, ook als zij geen zelfstandige huishouding voeren. Zou de norm gesteld worden dat elk huishouden een gelijk per centage van het inkomen zou af staan aan de „algemene (rijks middelen", dan blijkt dat de PARAMARIBO (ANP) De bevelhebber van het Suri naamse leger, majoor Desi Bouterse, wordt leider van een nieuw te vormen front voor bevrijding en ontwikke ling, aldus heeft president Chin a Sen meegedeeld. Dit brede politieke front, waaraan, aldus de president, alle politieke par tijen en functionele groepen op democratische wijze kunnen deelne men, zal een krachtige stoot moeten geven tot het democratiseren van de revolutie. Het Surinaamse staatshoofd kondigde tevens aan dat er naar wordt ge streefd binnen een jaar een volksstemming te houden over een nieuwe grondwet, waarna een begin kan worden gemaakt met het uitschrijven van nieuwe verkiezingen Het zgn. beleidscentrum, tot nu toe bestaande uit de president, bevelheb ber Bouterse en de voorzitter van de Nationale Militair. Raad Iwan Graanoogst, zal voortaan worden gevormd door de president als staats hoofd en regeringsleider, dc bevelhebber als politiek leider van het front voor bevrijding en ontwikkeling, de garnizoenscommandant ka pitein Roy Horp. de voorzitter van het adviescollege Iwan Krohs, de voorzitter van dc nationale militaire raad en als secretaris de minister van justitie, Harvey Naarendorp, tevens minister van buitenlandse za ken. UTRECHT (ANP) - Als snel meer orders komen voor lefoonapparatuur dan zullen ei eind dit jaar 250 van de 1150 ar beidsplaatsen moeten verdwij nen bij de Nederlandse vestigin gen van het Zweedse telefoon Eriksson. niet te- De directie heeft de vakbonden meegedeeld dat er problemen dreigen door de verminderde vraag naar telefoons. Het bedrijf heeft inmiddels al werktijdver korting aangevraagd voor 550 man die een dag per week min der zouden moeten gaan werken. Dc vakbonden gaan voorlopig niet met de inkrimpingsplannen ak koord en vinden dat Eriksson met meer cijfers op tafel moet komen, aldus districtsbestuur der D.J. Koehoorn van de Indus triebond CNV. Ook willen de vakbonden dat de directie een automatiseringsplan opstelt waardoor eventuele ge volgen voor het werknemersbe stand van automatisering en een teruglopende orderportefeuille tijdiger kunnen worden gesigna leerd. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN (GPD) - De moord op een Weense wethouder en voor aanstaand lid van de Oostenrijk se socialistische partij vanoch tend kort na zeven uur, is voor de Weense autoriteiten aanleiding geweest dc 1 mei-optocht en an dere festiviteiten waaraan tradi tiegetrouw ook de leden van de socialistische regering deelne men, af te gelasten. De wethouder Heinz Nittel, die de portefeuille voor verkeer van de stad Wenen beheerde, werd voor zijn huis door een onbekende man neergeschoten. Hij kreeg een schot in zijn hoofd en twee in zijn hals. Nittel overleed ter plaatse. De onbekende moorde naar sloeg op de vlucht. Dc Weense politie heeft alle verlo ven ingetrokken en alle beschik bare krachten ingezet om naar de moordenaar te zoeken. De eerste mei is in Oostenrijk een nationa le feestdag. Dc Weense burgemeester, wethou ders en de gemeenteraad zijn kort geleden heftig gekritiseerd voor hun slordigheid bij het schandaal rond de bouw van het Weense algemene zit kenhuis. Corruptie op grote schaal heeft verliezen van hon derden miljoenen guldens opge leverd, die de Oostenrijkse belas tingbetalers zullen moeten op brengen. Wethouder Nittel was echter niet direct bij het schan daal betrokken. Of de moord een politieke achtergrond heeft, is i bekend. LEIDSCH ^DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu m^'éen noteren al- Naam: Adres: Woonplaats Gironr -'Tonnee p bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Ant woordnummer 10050 2300 VB Leiden en de kram r'ftü'fiftfti

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1