Hongerstaking machtsmiddel van machteloze J ■mé LEZERS SCHRIJVEN Keuze Rectificatie Abortusactie CAM PO SPORT IRA-lid Bobby Sands is sinds twee maanden in hongerstaking. Enkele weken geleden overleed het RAF-lid Sigurt Debus aan de gevolgen van zijn hongerstaking. Sands zal vrijwel zeker de zelfde weg gaan. Zij zijn niet de enigen die het middel van de hongerstaking hebben gekozen om de aandacht op hun situatie te vestigen. Er wordt veel en verschillend gereageerd op dit fe nomeen, maar juist of onjuist is in dit verhaal niet zozeer de vraag. Tot nu toe is er weinig gepubliceerd over het pro ces van een hongerstaking. Wat er gebeurt met iemand die niet eet zal iedereen duidelijk zijn, maar tussen het moment van de beslissing niet meer te eten en de daarop volgende -zekere- dood ligt een wereld van problemen. Dr. J. Smeulers, internist uit Leidschendam, is me de-auteur van het boekje 'Hongerstaking'. Zij is door haar beroep en haar werkzaamheden voor Amnesty International enkele malen nauw be trokken geweest bij hongerstakers in Nederland. In het onderstaande interview vertelt zij over het begrip hongerstaking en geeft zij tevens haar vi sie op de rol van de arts in een dergelijke situatie "Wie niet eet, gaat dood. Dat gebeurt natuurlijk niet zo maar. Vrijwel onmiddellijk stelt het lichaam zich in op het produceren van eiwitten en koolhydraten -de belang rijkste voedingsstoffen- uit onze vetreserves. Het li chaam wordt als het ware van binnenuit opgegeten. Het is een groot misverstand te den ken, dat mensen die niet eten meteen vitaminegebrek krij gen. Dat gebeurt natuurlijk wel, maar pas later. Het voor naamste is het verbruiken van de lichaamseiwitten. En dat gaat heel snel. Dan treedt meestal een verlaging van de bloeddruk op, die weer dui zeligheid tot gevolg heeft. Het hongergevoel verdwijnt al na enkele dagen". Volgens dr. Smeulers is het niet van te voren te zeggen hoe lang iemand een honger staking kan volhouden. "Er zijn gevallen bekend van mensen die zich gedurende meer dan tweehonderd da gen voedsel hebben onthou den". "De volgende fase is de totale verslapping van het lichaam. Mensen verliezen hun inte resse, lijden aan depressies, worden apathisch". Het is ze ker niet zo, beklemtoont dr. Smeulers, dat hongerstakers op den duur psychisch niet meer toerekeningsvatbaar zijn. "Uit gesprekken met hongerstakers en uit de lite ratuur (bijvoorbeeld publica ties over concentratiekam pen tijdens de Tweede We reldoorlog) blijkt nergens dat het ook maar één keer is voorgekomen, dat iemand gek werd als gevolg van on dervoeding". Tijdens de Tweede Wereldoor log heeft een aantal princi piële dienstweigeraars in de Verenigde Staten vrijwillig meegedaan aan een onder- voedings-expenment. Dit ex periment - het Minnesotapro- ject- had tot doel het ontwik kelen van behandelingsme thoden voor sterk ondervoede slachtoffers uit concentratie kampen in Europa. "Artsen hadden destijds nau welijks een idee over de op vang en de hervoeding van deze mensen. Iemand die langdurig ondervoed is ge weest en ook hongerstakers Bobby Sands, sinds 62 dagen tn hongerstaking die hun actie afbreken, kun nen niet meteen normaal voedsel tot zich nemen. Meestal krijgen ze de eerste dagen een infuus of vloeibaar voedsel via een maagsonde (slang die via de mond in de maag wordt gebracht). Te snel en te veel eten is niet goed. Maar ook het te lang zaam opvoeren bij hervoe ding is niet de methode. Dan- zij het Minnesotaproject heb ben Amerikaanse artsen een juiste methode voor hervoe ding kunnen ontwikkelen". In sommige landen, ondermeer in Rusland, Chili, maak ook in Engeland en Duitsland, worden hongerstakers vaak gedwongen om te eten. "Ik ben het hier principieel mee oneens", zegt dr. Smeulers. "Iemand die tot een hongersta king besluit doet dat niet zo maar. Meestal spelen ideolo gische- of politieke motieven een rol. Als iemand liever wil sterven dan blijven leven in de situatie waarin hij zich be vindt, dient dit mijns inziens te worden gerespecteerd. Het voorzetten van voedsel even als het kunstmatig voeden wordt door de hongerstaker als een geestelijke pijniging, een vernedering ervaren. Bo vendien zijn er aan de dwang methode risico's verboden. Voedsel dat via een maagson de wordt ingebracht kan door tegenwerken van de hongerstaker (ophoesten, braakpogingen) in de longen terecht komen. Vaak treedt dan -mede door de vermin derde lichaamsweerstand- longontstekign op". Aan de andere kant is het wel begrijpelijk dat een gevange nisdirecteur in zijn pogingen een hongerstaker van ge dachten te veranderen tot het uiterste zal gaan. Hij heeft na melijk als plicht om gevange nen te voeden. Volgens de wet mag niemand in een ge vangenis gebrek aan voedsel hebben. Dat neemt niet weg, dat er eventueel een tussen oplossing kan worden gevon den, bijvoorbeeld door dage lijks te informeren". Hoe ziet u de positie van een arts in zo'n geval; is het niet zo, dat een arts verplicht is te trachten een leven te behou den? "De rol van de arts in een der gelijke situatie, is voor mij heel duidelijk. De hongersta ker is en blijft zelf verant woordelijk voor zijn besluit. Een arts heeft niet het recht om over zo'n beslissing heen te lopen. Wat een arts wel moet doen is praten. Met we derzijds goedvinden kan de arts de begeleiding van de hongerstaker op zich nemen. Met begeleiden bedoel ik, het de die een hongerstaking met zich mee brengt; geestelijke on dersteuning bij depressies; dagelijks een nauwkeunng onderzoek en eventueel met goedvinden het toedienen van pijnstillende middelen (dit laatste wordt over het al gemeen niet op prijs gesteld door de hongerstaker). De arts heeft op dat moment een vertrouwensrelatie met de hongerstaker. Medici mogen echter nooit aan het conflict deelnemen. Als een arts par tij kiest is de kans groot dat hij gaat meeageren en dat vind ik niet juist. De situatie wordt er in zo'n geval node loos door opgeblazen. "In de "Ethische Code van To kio" wordt de rol van artsen in bijvoorbeeld oorlogssitua ties en ook in het geval van een hongerstaking be schermd. Daarin staat ver meld, dat een arts zich nooit mag mengen in het conflict waarin zijn patient op dat moment is verwikkeld". "In een meer alledaagse situa tie ligt dat probleem natuur lijk anders. De arts zal zich voor een ernstig zieke patient uiteraard ten volle inzetten. Alleen wanneer bijvoorbeeld een kanker patiënt te kennen geeft niet meer behandeld te willen worden moet die wens gerespecteerd worden". "In het laatste stadium van een hongerstaking treedt be wusteloosheid op. Het komt wel eens voor, dat de over heid op zo'n moment aan de begeleidend arts vraagt om in te grijpen. Op die wordt geprobeerd de verant woordelijkheid op de arts af te schuiven Dat is oneerlijk. De hongerstaker heeft een beslissing genomen en de arts heeft hem van de gevol gen daarvan op de hoogte ge steld. Wanneer iemand dan niet meer in staat is zichzelf te verdedigen mag er beslist niet worden ingegrepen; dat is misbruik maken van je me dische kennis, daar wil ik mg niet voor lenen"! Wij moeten ons er terdege van bewust zijn, dat de westerse wereld zich druk maakt wan neer iemand in hongersta king gaat. Het probleem wordt hier onderkend. Er zgn honderden gevallen, mis schien wel duizenden, waar wg nooit iets van horen. Deze mensen sterven eenzaam in een cel. zonder dat er iemand is die zich om hen bekom mert. Hier heeft de honger staking nog een functie. Het is het laatste middel, een machtig middel, van de machteloze". Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrift. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Met de komende kamerverkiezin gen zo vlak voor de deur meen ik dat vele duizenden kiezers meer dan ooit grote twijfel hebben om trent hun keuze. Op grond daar van zou een duidelijk standpunt door de betrokken partijen zwart op wit naar voren gebracht moe ten worden. Daarbij komt op de eerste plaats de houding inzake de kernbewape ning aan de orde. Er is geen mens geboren die gelooft dat een eventuele vijand, zo die bestaat, een conventioneel bewapend west-Europa met kernwapens to taal zal vernietigen. Derhalve dus ja of nee. Verder moet duidelijk naar voren komen hoe men het misbruik van onze sociale voorzieningen denkt terug te dringen, die zullen anders zeker gevaar lopen en dan zullen de goeden onder de kwa den gaan lijden. De woningnood is 35 jaar na de oorlog nog steeds niet opgelost, dat zal dan ook in dse regeerpe riode hoge prioriteit moeten krij gen. De hoge werkloosheid is een hoofdstuk apart. Die is met vage beloften en kreten als een redelijk alternatief niet op te los- Wat ik wel zie is een coalitie van de volgende samenstelling; de rech tervleugel van de PvdA, de links buiten van de WD met het mid denrif van het CDA. Ik geloof dat dan een hoogvlieger geboren is. S. Heemskerk Mariënpoelstraat 19A Leiden In ons artikel in deze krant van 29 april over de kernwapenoorlog in Europa stond door een samen trekking van feiten, dat George W. Rathjens werkzaam zou zijn bij de zgn. arms control commu nity. Dit laatste is slechts de ver zamelnaam van personen die in allerlei verschillende beroepen betrokken zijn bij het Ameri kaanse beleid inzake wapenbe heersing en ontwapening. Rath jens bekleedde zeer hoge staf functies bij de ACDA (Arms Control and Disarmament Agen cy) en DARPA (Defense Advan ced Research Projects Agency). Momenteel is hij echter hoogle raar aan het Massachusetts Insti tute of Technology. Ko Colijn De Genestetstraat 3 Leiden Hierbij nog enkele feiten over het politieoptreden tegen slechts met ballonnetjes, ratels en span doeken gewapende vrouwen, tij dens de abortusactie van afgelo pen dinsdag rondom het Binnen hof. We houden het bij een op somming: die is welsprekend ge noeg. Het begon met het harde optreden van de ME. Daarna zijn er echter nog meer en ergere dingen ge beurd. We vonden elkaar weer in een demonstratieve optocht rondom het Binnenhof, aange zien alle toegangen afgesloten (ADVERTENTIE) Caravans, tientallen modellen en SE opbouwmaten. HAj' T.E.C.. Bürstner. Solifer en Dragnner. Grote keuze in Tago, Settler. Camp-let, Marechalen Skamper. Groot en breed, assortiment caravanaccessoires/^^® SASSEN HEIM Teylingerlaan 74 tel 02522 - 12597 CARAVANS txv. ^ók in Barendrccht i Elst/Amcrongcn. waren. Tijdens de tweede ronde van deze 'ommegang' stuitten we op één van die afsluitingen: een halve cirkel dranghekken met daarbinnen politie met honden en 'stillen'. Buiten deze afzetting stonden we, zoals bij demonstra ties gebruikelijk, te zingen, leu zen te roepen, een sigaret te ro ken: niets aan do hand dus. Een paar agenten vonden, dat er wel aan de har^ was en meenden persoonlijk orde op zaken te moeten stellen: één van hen sprong plotseling met bouvier en al over de hekken en viel een vrouw aan. Haar hele gezicht opengebeten door de hond. (Wie van de twee is er nu slecht afge richt: de agent of de hond?) Agent weer terug; de bek van de hond droop van het bloed, het gezicht van de vrouw ook. Een vrouw met een CPN-speldje op haar jas maakte daar een op merking over en kreeg terug: 'Wacht maar. jullie komen ook nog wel aan de beurt'. Vervolgens deed er weer een agent een uitval samen met hond en een maatje met een gummiknup pel: een vrouw met een kind voor de borst werd zo tegen de grond geslagen. Aangezien ze on ze kant op kwamen, zetten we het op een lopen, want met een ballonnetje doe je niet zoveel te rug, als je al zou willen. We verzamelden hierna op het Ma lieveld, waar we hoorden dat een groep vrouwen die naar het poli tiebureau Jan Hendrikstraat ge gaan waren om de gearresteerde vrouwen vrij te krijgen, ook uit elkaar was geslagen. De hele binnenstad stond vol ME. Er was nog maar één weg open gelaten naar het Malieveld. Bin nen de kortste keren stond hier een tiental agenten te paard. De ze bleven de daarop volgende de monstratie naar het Hoofdbu reau van Politie constant drei gend aanwezig. Naast de optocht liepen om de paar meter agenten met de wapenstok omgekeerd in de hand. dus het handvat met zwiepend leertje als uiteinde. De actie werd vanuit één punt ge coördineerd. Dit punt werd van uit telefooncellen op de hoogte gehouden. Plotsklaps bleken de telefooncellen onklaar gemaakt te zijn en stond naast elke cel een 'stille'. Om half één liepen we verbijsterd en moe naar het Pro vinciehuis Daar dienden de be roepen van de Nederlandse Volks Unie en de Centrumpartij tegen de beslissing van het Leid- se hoofdstembureau (dit besloot dat deze clubs niet met de ver kiezingen mogen meedoen). Onderweg kwamen we over de Lange Voorhout: afgesloten door dranghekken en een ME-wagen. We staken de Koninginnegracht over: ook daar een ME-wagen. Tot slot mochten we in het Provin ciehuis de smerige praatjes van de heren Glimmerveen en Jan maat aanhoren. Het verband tussen deze twee din gen? In een klimaat van toene mend geweld tegen mensen die gebruik maken van hun demo cratische rechten, gedijen Glim- merveens goed. Een agent die zegt dat CPN-ers ook nog wel aan de beurt komen om in elkaar geslagen te worden, vindt Glim merveen aan zijn zijde. We hopen dat alle democraten samen aan dit soort optreden een einde zul len maken. Anneke Stakenburg Ineke Hagen p/a Varkenmarkt 5 Leiden SCHAKEN - De ex-Rus Viktor Kortsjnoi heeft ook zijn partij in de vijfde ronde van het interna tionale schaaktoernooi in Bad Kissingen gewonnen. De inter nationale grootmeester, die in de loop van het jaar een tweekamp speelt tegen Anatoli Karpov om de wereldtitel versloeg de Tsje- choslowaak Hort. De koploper bracht zijn voorsprong op Hort daarmee op twee punten. DAMMEN - In de strijd om de na tionale damtitel voor dames duurt de spanning onvermin derd voort. Met nog twee ronden te spelen behield Ciska Butter gisteren door een overwinning op Joke Radix haar voorsprong van één punt op het trio Toonen. Nieuwenhuizen en Van der Kraats. AUTOSPORT - In een interview van Nikki Lauda in de Italiaanse sportkrant "Gazetta Dello Sport" heeft de Oostenrijkse oud-we reldkampioen gezegd dat hij weer wil gaan racen. Volgens zijn zeggen zou hij een aantal aanbie dingen op zak hebben van onder meer McLaren en Brabham Hg wilde niet zeggen wanneer hij te rugkomt. TEHERAN - Een rouwende menigte draagt de kisten met stoffelijke overschotten ran lraanse militairen du-1 de langdurige oorlog met Irak zijn gesneuveld, door de straten ran Teheran De militairen kwamen dinsdag oi het leven aan het westelijk front. ADVERTENTIE WWij hebben hier in Nederland een tamelijk uniek omroepbestel, waar men in het buitenland nogal eens jaloers naar kijkt. Veel stromingen uit onze bevolking zijn daarin vertegenwoordigd. Fh Dat moet zo blijven. Daarom is het zo be- langrijk dat een progressieve omroep als de VARA haar werk kan blijven doen.W j ^en jjyl -< KIES OOK VOOR DE VARA U 035-711911 Steun de VARA Geef u op als lid voor f 10,- per jaar of als abonnee op de VARA gids voor f 11,50 per kwartaal

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17