'Ter Leede gelooft in kampioenschap' LSG tegen YAS: "Alles of niets I ISliw J 1 J KNVB flirt met publiek Boomsma verrast liesbeth den Uyl demonstreert met de "dwaze moeders" Strijd in El Salvador laait weer op King in opspraak VRIJDAG 1 MEI 1981 LEIDEN - Het KNSB-competitie optreden van de schakers van LSG 1 heeft veel weg van dat van zwoegende alpinisten die een bij kans onmogelijke beklimming toch lijken te gaan voltooien. Af en toe duikelden de LSG-ers bij te steile hellingen (Utrecht.Vol- mac, BSG e.a.) hard en pijnlijk naar beneden, maar via andere routes (MEMO. Philidor) kwa men zij met vallen en opstaan toch dichtbij de top te weten lijfsbehoud in de hoofdklasse. Komende zaterdag vait de besls- sing. Winst op Elsevier-VAS zal normaal gesproken voldoende zijn om het hoofdklasserschap te continueren. Bij verlies of een gelijkspel is de lijdensweg even eens ten einde. In dat geval dalen de Leidenaars af naar de eerste klasse. De laatste loodjes zullen voor LSG ongetwijfeld zwaar wegen. De Bosman-brigade mag dan wel 5-5 tegen Philidor gespeeld hebben maar het blijft zeer de vraag of zo'n stunt herhaald kan worden. Op papier is ook Elsevier/VAS in ieder geval een stuk sterker. Des alniettemin sukkelen de Amster dammers wel met slechts vier matchpunten in de onderste re gionen van de ranglijst. Omdat de ploeg bij verlies tegen LSG. dat op drie punten staat, zelf het hoofdklasse-haasje is. mag ver wacht worden dat VAS od oor logssterkte aan zal treden. Slaagt LSG er inderdaad in te winnen, dan is het nog niet voor 100 pro cent veilig. Het met vier match- punten genoteerde Eindhoven zou namelijk nog tot winst of een gelijkspel kunnen komen. LSG gaat dan alsnog voor de bijl om dat Eindhoven in dat geval de dans ontspringt. De komende opponent van Eindhoven is ech ter wel Volmac-Rotterdam en dat team zal alles op alles moeten zetten om nog kampioen te wor den. Desiirn-Wflloraraafcmoor kwam immers in de voorlaatste ronde op gelijke hoogte met de Rotterdammers. Voor de Eind hovenaren ziet het er dan ook somber uit. Oud Leids-kampioen Charles Kuy- pers, één van de steunpilaren van LSG 1blijft oog voor de rea liteit houden: In principe geef ik ons niet veel kans. Anderzijds wat tegen Philidor moet tegen VAS ook kunnen. Het wordt al les of niets. Winnen we dan zou den we ons met een ongekend laag aantal bord- en ook match- punten handhaven. De vraag is of we wel zo blij moeten zijn met die handhaving Dat gezwoeg in de onderste regionen is immers niet goed voor het moreel Wel licht wordt het volgend seizoen echter gemakkelijker omdat de nieuwkomers zwakker zijn dan de teams die uit de hoofdklasse gaan. Komende zaterdag zullen we de zaken in elk geval tactisch moeten aanpakken. Het is de vraag of we onze zinnen Riet op de lagere borden moeten zetten en de sterke Amsterdamse top (Ree. Enklaar) moeten laten voor wat die is Philidor heeft goede vooruitzich ten op de titel van amatcurkam pioen De Piket ploeg het wat dat betreft één matchpunt voor op rivaal BSG. Philidor krijgt daarbij in de slotronde CVI- Utrecht op bezoek, terwijl BSG het aan de stok krijgt met Phili dor-Leeuwarden. Joop Piket ziet wel kansen "Ik zie het wel zit ten. Utrecht heeft weliswaar een PAGINA 15 goed team. maar wij zijn com pleet. terwijl zy het zonder So- sonko moeten doen. Bovendien liggen we al een punt voor op BSG dat aan Leeuwarden een hele kluif zal hebben. Lukt het niet dan blijf ik tevreden Wf hebben een sterk team dat hot het volgende seizoen nog verder kan schoppen. Ook al gezien de belangen voor LSG btlOOfK hl I in ieder geval een spannende slotronde te worden In de tweede klasse C staat er voor Voorschoten en Philidor 2 wei nig meer op het spel. Hun res pectievelijke tegenstanders Charlois 2 en Overschie lopen echter nog degradaticgcvaajv Het reeds gedegradeerde LSG 2 mag proberen bij koploper Dordrecht het geschonden imago op te vy- nlan RUUD DOBBELAAR Nico Rade: "In eerste klasse andere instelling nodig' Hockeysters LMHC laat langs Tegelen OEGSTGEEST - De dames van LMHC hebben een goed begin gemaakt in de nacompetitie voor promotie naar de eerste klasse. Gisteren werd Tegelen verslagen met 2-1 in een poule waar vier teams strijden voor twee over gangen. LMHC toonde zich de hele wed strijd sterker dan de Limburgse hockeysters die het heilloze wa pen van de "lange klap" hanteer den. Andrea van Driel scoorde door een strafcorner 1-0 voor LMHC. Snel daarop echter maakte Tegelen eveneens uit een strafcorner gelijk. Nadat LMHC twee doelpunten zag afgekeurd, duurde het tot ver in de tweede helft voordat Ties Ament voor de Leiden-dames het winnende doelpunt, ook nu weer door een strafcorner. scoor de. om een mogelijke promotie naar de eerste klasse. Maar bedriegt ook hier de uiterlijke schijn? De Sassenheimers wensen voorals nog niet te ver op de zaken voor uit te lopen, in die zin dat de bri gade zich terdege zal moeten be zinnen op wat er te gebeuren staat als het gejuich verstomd is en de stap naar 'het voetbalwal halla' werkelijk gemaakt mag worden. In het achterhoofd spookt de gedachte dat het in de amateurtop allemaal wel eens minder florissant zou kunnen verlopen. Al was het alleen maar omdat de roodgelen twee uiterst betrouwbare krachten kwijtra- ken:-trainer Henk Spaan en doel man.Wim van Harskamp. Dat idee weerhoudt de Sassen- heimse spelersgroep er niet van sterk naar de titel in de tweede klasse toe te leven. De dag van morgen zal wellicht beslissend zijn. Aan de Menneweg ontvangt Ter Leede de Harderwijkse con current VVOG. waarop de man schappen van Henk Spaan een achterstand van drie punten en één wedstrijd hebben. Bij verlies lijkt de rol van de Sassenheimse promotiekandidaat uitgespeeld. Maar daar wordt niet over ge praat. Zegt verdediger Nico Ra de veelbetekend: "Nu we er aan ruiken Kort na de winterstop vonden we het 't belangrijkst dat we hoog in de tweede klasse mee zouden blijven draaien. Nu. ei genlijk pas sinds enkele weken, beginnen de spelers echt in een kampioenschap te geloven Aan overtuiging ontbreekt het niet. Toch lanceert de 33-jarige Hillegommer resoluut twee ver onderstellingen waaruit blijkt, dat ook bij hem de twijfel over het vervolg op die promotie spreekt. Rade roept om verster king, waarbij zijn gedachten uit gaan naar een waardige vervan ger van Van Harskamp, die bij Valken zijn loopbaan als trainer start. "Zonder de keepers uit la gere elftallen tekort te willen doen, de ervaring bij die spelers ontbreekt", klinkt het kort maar krachtig. En aansluitend: "We zullen in de eerste klasse ook een andere instelling nodig hebben. Buitenspelers zoals die bijvoor beeld bij Noord wijk lopen, ben ik in deze competitie nog niet te gen gekomen. Reken maar dat de ambitie bij die spelers veel groter is. Zij zijn volgens mij ook veel meer met voetbal bezig, trai nen vaker voor zichzelf. Zuilen wij ook die bereidheid tonen? Het zal mede afhangen van de verhouding met de nieuwe trai ner (Jacques Brokx, red.)", geeft Rade zelf het antwoord. "Wij moeten daar in elk geval iets te genover stellen. Hoe zullen we dat compenseren?" Nico Rade heeft daar een uitge Ter Leede-verdediger Nico Rade ken echt in kampioenschap. sproken mening over. De Hille gommer streeft op zijn eigen wij ze na om voor elke spelsituatie tijdig een passend antwoord klaar te hebben. Toen hij twee jaar geleden terugkwam bij Ter Leede, dat hij tien jaar eerder had verlaten om zich op zijn stu die bedrijfskunde in Delft en Nij megen toe te leggen (gedurende dat decennium heeft hij geen bal aangeraakt), is hij allerlei aante keningen gaan maken over wat hem op trainingen ter ore kwam. Het is "dat ietsje meer" waartoe Henk Spaan hem inspireerde. "Ik ging weer voetballen om wat fysieke conditie op te bouwen. Ik had nooit verwacht weer in het eerste mee te gaan draaien. Ik wilde er wel moeite voor doen. Door trainer Spaan zelfs meer dan dat. Erg jammer dat hij weg "Spelers geloven pas sinds enkele we gaat. Hij ziet precies wat een spe ler wél of niet kan en bepaalt zo doende jouw plaats". "Ik. ben dus aantekeningen gaan maken. Wat moetje doen in een bepaalde situatie, hoe bied je je aan, hoe sluit je aan, hoe trek je ruimte. Als zoiets je verteld wordt, dan leg ik dat vast. Aan de hand daarvan overdenk ik veel spelmomenten. Ik vind dat erg belangrijk". "De kracht van Ter Leede is dat wij een brede, sterke basis hebben. Een ploeg zonder echte sterren. WOG, vind ik. had vorig jaar al kampioen moeten worden Zij waren beter dan GVW. Het feit dat die ploeg toch goed mee draait en zelfs een penodetitel heeft opgestreken biedt voor ons perspectief' GERARD HAVERKAMP oegstgeest - jan van Straaten kon zich wel voor het hoofd slaan. Tijdens de doornatte wielerron de van Oegstgeest liet de talent volle Leiderdorpse junior een goede kans op de eindzege onno dig glippen. Mede-koploper Boomsma was er tijdens dc laat ste ronde vandoor gegaan. Noch Van Straaten, noch vluchter nummer drie Bcuzichem maakte zich daar in eerste instantie erg druk om. Ten onrechte, want Boomsma ging keihard door en werd bij de eindspurt niet meer achterhaald: Van Straaten en Beuzichem hadden te laat gerea geerd. Tot deze slotronde verliep de koers voor kanshebber Van Straaten op rolletjes Samen met vier an deren was hij er na het startschot onmiddellijk vandoor gegaan. Soepeitjes dubbelde de kop groep het peloton, waarna twee man wegens een lekke band en een valpartij uit het groepje weg vielen. Nadat het peloton afge- spurt was, leek de rappe Jan van Straaten rechtstreeks op de zege af te stevenen, totdat de Swift- renner zich door Boomsma liet verrassen en met een tweede plaats genoegen moest nemen. Ceelen won de spurt van het pe loton. De eerste vijf bij de junio ren waren: 1 R.Boomsma (Heemskerk); 2 J.v.Straaten (Lei derdorp); 3 L Beuz>chem (Maas dijk); 4 H. Lelieveld (Noorden). 5 A.Ceelen (Ouderkerk ad Ijssel). Edward Wijsman (Woubrugge) en Karei Knijnenburg (Wasse naar) werden resp. 13 en 14. In deze door Swift georganiseerde Oranjeronde gingen de liefheb bers de junioren vooraf Al spoe dig ontsnapte Adne Krüger sa men met Jan Luchtenburg uit de greep van het peloton. De beide vluchters hielden een voor sprong van een halve ronde ge durende de gehele koers vast. waarna de eindsprint de beslis sing BMMt bnaan D<- Sterk rij dende Kruger wist Luchtenburg hierin nipt te kloppen De beste vyf waren: 1 A.Krugor (Katwijk). 2 J Luchtenburg (Zuidland). 3 II Welp (Heemskerk). 4 J van Driel (Den Haag); 5 Sj Hooge veen (Aarlanderveen). Zaalvoetbalstri jd LEIDEN - Vanavond in het Lim burgse Beek start voor het zaal voetbalteam van De Engel de stryd om het Nederlands kam pioenschap zaalvoetbal. De kam pioen van de inter regionale af deling is in een poule ingedeeld met de titelhouders van de dis tneten Zuid I (het Eindhovcnse Pejoco Boys) en Zuid II (de Haantjes. Beek) en speelt met de beide kampioenen een hele com petitie om een plaats in de finale. Die eindstryd zal bestaan uit twee duels tegen de winnaar van de andere groep, waarin de kam pioen van dc districten We l 1. Noord en Oost zyn ingedeeld. LEIDEN - Voor de vijfde maal heeft de UVS-jeugd (C l en B-l junioren) het door de Leidse ver eniging georganiseerde Wonder- gemtoernooi gewonnen. Het be tekent dat de daaraan verbonden wisselbokaal, gistermiddag uit gereikt door Joop Wundcrg. m. zoon van de inmiddels overleden oud-UVS-voorzitter. definitief in het bezit blyft van de Kikkerpol- derjeugd De blauwwitten bleven met een to taal aantal punten van dertien het Tilburgse Longa, dat tot een maximum van elf reikte, nog ruim voor. Derde werd CW uit Rotterdam (7 pnt). gevolgd nog door het Haagse VUC (6) en Haarlemse RCH, dat slechts twee winstpunten behaalde BUENOS AIRES (AP) - Onder leiding van Nobelprijswin naar Adolfo Perez Esquivel en Liesbeth den Uyl. echtge note van PvdA-lijsttrekker Joop den Uyl (zie foto), heb ben gisteren 2.000 Argentijn se moeders van vermiste per sonen een verboden mars ge houden voor het regeringsge bouw in Buenos Aires. De politie had gewaarschuwd dat er geen toestemming voor de demonstratie was ge geven, maar er werd niet in gegrepen. Bij eerdere demon straties was er wel van poli tieoptreden sprake, waarbij arrestaties werden verricht. De vrouwen, die bekend staan onder de naam van de dwaze moeders van de Plaza de Mavo - het plein waar zij we kelijks demonstreren - her dachten gisteren dat zij vier jaar geleden voor het eerst hun actie hielden. De dwaze moeders eisen ophel dering over het lot van hun verdwenen kinderen en echt genoten. Veel van deze ver miste personen waren voor hun verdwijning opgepakt door de Argentijnse veilig heidstroepen. Liesbeth den Uyl verklaarde dat zij naar Argentinië is ge komen om steun te geven aan de dwaze moeders. Mevrouw Den Uyl is voorzitster van "Solidariteit met de Argen tijnse moeders", een comité van 35 Nederlandse vrouwen, onder wie enkele parlements leden. "De Nederlandse vrouwen zijn diep geschokt dat de moedcr- kind-relatie hier wordt ge schonden en wij willen hel pen met de verspreiding van het nieuws dat de moeders van de Plaza de Mayo geen antwoord hebben gekregen op de vragen over hun ver miste kinderen", aldus me vrouw Den Uyl. Deze maand vakantiegeld voor aow-ers DEN HAAG (GPD) - Aow- en aww-pensioengerechtigden krij gen deze maand, tegelijk met hun maandelijkse uitkering, het vakantiegeld. Het gaat daarbij om de periode mei 1980 tot en met april van dit jaar. Voor dege nen die over deze periode aan spraak hadden op een volledig pensioen, bedragen de bruto-uit- keringen f 1227,61 voor getrouw de bejaarden en weduwen met kinderen jonger dan 18 jaar, en f833,71 voor alleenstaande be jaarden en overige weduwen. Wanneer een pensioengerechtigde niet de hele periode 1980 tot en met april 1981 pensioen had dan wel een gekort pensioen kreeg, is het vakantiegeld uiteraard lager. Ook als er in die periode een wij ziging optrad in de situatie, die van invloed is op de hoogte van het pensioen - bijvoorbeeld als het gehuwdenpensioen AOW is vervangen door een pensioen voor alleenstaanden - gelden an dere bedragen. De genoemde bedragen zijn bruto, er wordt loonbelasting op inge houden. Die inhouding geldt dit jaar voor het eerst ook voor de alleenstaande bejaarden, die uit sluitend AOW-pensioen ontvan gen. In de bruto-uitkering is een compensatie voor de belasting heffing begrepen. DALLAS (ANP) - Johan Kriek heeft zich als laatste geplaatst voor de halve finales van de strijd om de WCT-tennistitel. De Zuidafrikaan versloeg in Dallas de Pool Wojtek Fibak in vier sets: 7-5, 3-6, 6-1 en 6-4. In de halve eindstrijd ontmoet Kriek de Amerikaan Roscoe Tanner die de Indiër Amritrai in vijf sets (6-2, 1-6, 2-6, 7-6 en 6-4) had uitgeschakeld. De an dere halve finale zal gaan tussen John McEnroe en Brian Gott fried. SAN SALVADOR (UPI/AFP) - De regeringstroepen in El Salva dor hebben gisteren zware be schietingen uitgevoerd op twee steden in het noorden van het land die in handen zijn van de guerrillastrijders. Volgens vluch telingen uit het gebied zijn het de ernstigste gevechten in El Salva dor in drie maanden. De oplaaiende strijd viel samen met de voorbereidingen van de linkse guerrillabeweging voor de viering van 1 mei Volgens vluch telingen uit het strijdgebied heb ben de artillerie en toestellen van de luchtmacht dagen lang de ste den Nueva Eden de San Juan en El Kosario, elk met zo'n 10.000 inwoners, bestookt met granaten en bommen. De twee steden vie len maandag en dinsdag in han den van de guerrillastrijders. De autoriteiten in El Salvador spraken gisteren hun leedwezen uit over het neerschieten van twee fotografen, een Amerikaan en een Salvadonaan. en de moord op een vertaler woensdag klaarblijkelijk door regenngs troepen In de verklaring wordt echter niet de verantwoordelijk heid aanvaard. De twee fotogra fen bevinden zich in een zieken huis en maken het goed. ZEIST - Met een landelijke adver tentiecampagne in dag- en week bladen wil de KNVB een einde maken aan de terugloop van het aantal toeschouwers bij de wed strijden in het betaald voetbal. De advertentiecampagne, die onge veer 650.000 gulden gaat kosten, moet nog voor het begin van het nieuwe seizoen van start gaan. Voor de financiering van het pro ject gaat de voetbalbond op zoek naar sponsors. Dat staat te lezen in het rapport van de marketing- commissic. die in januari van dit jaar door het sectiebestuur be taald voetbal is ingesteld. De slechte financiële situatie, waar in de meeste clubs verkeren, heeft tot de instelling van de mar- ketingcommissie geleid. Het is de taak van de commissie wegefl te vinden om de inkomsten van de clubs te vergroten. De commissie wil dat bewerkstelligen door het publiek weer naar de stadions te trekken. Op die manier hoopt men de inkomsten uit recettes jaarlijks met een bedrag van zes miljoen gulden te doen vergrote- De marketingcommissic. waarvan sectiebestuurslid Jo Witteveen voorzitter is. heeft een actieplan opgesteld dat acht voorstellen be helst. Naast de landelijke adver tentiecampagne denkt de com missie onder meer aan de invoe ring van een stadion-kadobon, een landelijke verkoopactie van seizoenkaarten, de organisatie van een zaalvoetbalcompetitie en een verhoging van de toegangs prijzen. Het actieplan is voor een eerste ge- dachtenwisseling voorgelegd aan de clubs in het betaald voetbal. Tijdens een bijeenkomst in Utrecht hebben de clubs forse kritiek uitgeoefend op de aanpak van de commissie. Volgens de clubs hebben de plannen geen kans van slagen, zolang i i. tttTll iets is gedaan om de aantrekke lijkheid van het voetbalspel te verbeteren. Geen enkel voorstel van de marke- tingeommissie is geent op verbe tering van de attractiviteit van het voetbalspel. Volgens Maarten Dik, lid van de marketingcom- missie, is dat met opzef gedaan. „Verbetering van het spel hp- hoort niet tot de taak van de mar- ketingcommissie. Dc KNVB kent een werkgroep cmpetitie- opzet. die zich met dit soort zaken bezig houdt. De marketingcom- missie richt zich op andere aspec ten, die het stadionbezock kun nen stimuleren" Maar aan het effect van die andere aspecten wordt ernstig getwy feld Eddie Hartmann van FC Den Haag „Een reclamecampag ne heeft alleen maar zin. wanneer er in het stadion daadwerkelijk iets te beleven valt. Bovendien Maarfen Dik moet een reclameboodschap WMr Zijn Als je op dit mommt een advertentiecampagne voert onder het motto 'een stadion twee keer aria kwartier plezier', dan is dat niet waar". Voorts vin den de clubs, dat eerst ook iets moet worden gedaan aan het van- LOS ANGELES (Reuter) - Heeft de verstoten partij na het beëin digen van een lesbische relatie recht op alimentatie'' Die vraag staat centraal bij het proces dat een vroegere dameskapster in Los Angeles heeft aangespannen tegen de bekende tennisspeel ster BiUie Jean King Volgent de eiseres, de 33-jange Marilyn Bar- nctt. beeft li-' zesvoudig» W bled on kampioen»- met wie zij ze ven jaar (van 1972 tot 1979) sa menleefde haar levenslange fi nanciele ondersteuning beloofd Op grond daarvan eist Barnett. die vorig jaar bij een auto-onge luk invalide raakte en in een rol stoel zit, de helft van de op brengst van een huis, dat Billie Jean King wil verhopte Hel huis zou destijds op beider naam zijn gekocht Bovendien wil zij de helft van hetgeen King tussen ien 1971 In eft verdiend Joel Ladin. die als raadsman van Marilyn Barnett optreedt, ba seert de eis op dc uitspraak in de zaak Lee Marvin - Michelle Tno- la. Daarbij veroordeelde de rechtbank de filmster tot een ali mentatie van 104 000 dollar, hoe wel hy niet met Tnola getrouwd was geweest. Barnett's advocaat probeert de consequenties van deze uitspraak door te trekken tot lesbische verhoudingen BilttO Jean King heeft de beschul digingen ontkend en zich "gc- dalisme van een aantal suppor ters. Niet alleen hebben de clubs kritiek geuit op de advertentiecamgne. ook het voorstel tot verhoging van de toegangspmzen wordt niet in dank aanvaard. De clubs vinden een prijsverhoging in stryd met de doelstelling van de commissie, die het publiek naar de stadions wil terughalen Prysverhogingen leiden nu een maal eerder naar een terugval m de publieke belangstelling dan naar een toeneming En dat mag nooit de bedoeling zyn. Het is im mers de taak van het betaald voetbal om passieve recreatie te bn-rb-n Maarten Dik „De praktijk heeft aangetoond, dat de duurste plaat sen altijd het eerst zyn uitver kocht Als die plaatsen in prys worden verhoogd, dan zal datniet leiden tot een vermindering van het aantal toeschouwers Boven dien is het streven van de com missie erop gericht de inkomsten van de clubs te vergroten Ook al /.il «t sprakf zijn var in het aantal toeschouwers, het staat in ieder geval vast dat de prijsverhoging de inkomsten ver- grout schokt" getoond. Haar advocaat Dennis Wasser sprak van onware en ongefundeerde beschuldigin gen. Ontslag Sexton MANCHESTER (ANP) - Dave Sexton en Manchester United gaan uit elkaar Het bestuur van de Engelse voetbalclub heeft de manager te verstaan gegeven, dat het op zoek is naar een ver vanger De club geeft hiermee gehoor aan talrijke ingezonden brieven van supporters, die het ontslag van Sexton eisten uit on vrede over de lage klassering (ze vende) in de League Overigens werd gisteravond in de Engelse competitie één duel af gewerkt Wolverhampton Wan derera versloeg Tottenham Hot spur met 1-0. De verdediger van Dynamo Tblissi Sjota Sjintsjagaswili zal niet kunnen aantreden in de finale van dc Europese beker voor be kerwinnaars tegen Carl Zeiss Je na op 13 mei in Dusseldorf Het secretariaat van de Uefa (Euro pese voetbalunie) heeft de Russi sche club ervan op de hoogte ge steld. dat de speler is geschorst als gevolg van dc tweede gele kaart, die hy in de halve finales tegen Feycnoord kreeg.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15