VS en SUpraten intensief over kwestie-lil) anon 'n Leesbril BRIL 58 Pauselijke gezant bij hongerstaker Sands et^trans Voorlopig geen Duitse tanks naar Riad Onderzoek EG naar zwendel Reagan acht zichzelf gezond, maar economie niet Pak's een vakantie WOENSDAG 29 APRIL 1981 BUITENLAND BELFAST (GPD) De paus heeft zich rechtstreeks gemengd m de Noordierse crisis door zijn secre taris, mgr. John Magee, gisteren naar Belfast te sturen. De per soonlijke interventie van de paus kwam als een donderslag bij hel dere hemel hier. De sympathi santen van de hongerstakers zei den niet op de hoogte te zijn ge bracht van het bezoek. Dat de in Ulster geboren mgr. Magee bracht in de Maze-gevangcnis een bezoek aan de IRA-honger- staker en Lagerhuislid Bobby Sands die vandaag aan de 60e dag van zijn hongerstaking be- Ulilt Volgens niet bevestigde bronnen had mgr. Magee een persoonlijke boodschap van de paus bij zich. De katholieke inslag van de IRA zit echter niet diep genoeg om onmiddellijk gevolg te geven aan de oproepen van de kerk van Ro- Het spanningsveld tussen het roomskatholiek kerkelijk gezag en dat van de IRA werd gisteren uitgebuit door de protestantse leider dominee Ian Paisley. Tij dens een persconferentie wees hij erop dat het „hypocriet" was van de kerk om hongerstakers de laatste sacramenten toe te die nen terwijl het vasten tot de dood erop volgt een vorm van zelfmoord is die tegen de leer van de kerk indruist. Verschillende katholieke geestelij ken wezen er echter op dat ook het geweten van het individu in ogenschouw genomen moet i den. „De houding van de roe, katholieke kerk ten opzichte r Noord-Ierland is glashelder", al dus een geestelijke. „We zhn voor een vredig en verenigd Ier land en afkerig van geweld. Het is verkeerd om te doen voorko men alsof we de IRA zouden steunen. We beoordelen hun en hun geweldpleging". Het ministerie van Noord-Ierland wilde de speculaties dat Sands spoedig naar een ziekenhuis in Belfast zou worden overge bracht, niet bevestigen. Het over brengen van Sands van de ge vangenis naar een burgerzieken huis zal zijn leven niet rekken, maar het zou de regering in poli tiek opzicht beter uitkomen een IR A-gevangene in een gewoon ziekenhuis te laten overlijden dan in een Britse gevangenis in Noord-Ierland Intussen is gisteren een 27-jarige militair doodgeschoten en een ander zwaargewond toen een au to onder vuur werd genomen Aangenomen wordt dat beiden betrokken waren bij een gehei me militaire operatie. Leger- woordvoerders ontkennen dit. De plegers van de aanslag moe ten uit betrouwbare bron de identiteit van de in burger gekle de militairen vernomen hebben Ian Paisley voorspelde dat als Sands overlijdt in Noord-Ierland een gruwelijke oorlog zal uitbre ken Hij vrpeg de regering stap pen te ondernemen om de veilig heidstroepen m Ulster te verster ken. Hij waarschuwde dat als de regering zich niet van haar taak kwijt, de Noordierse loyalisten geen andere uitweg blijft dan zichzelf te verdedigen Paisley verzekerde dat protestanten niet uit waren op confrontaties met hun landgenoten. Een andere woodvoerdcr van Paisleys De mocratische Unionislenpartij zei dat de IRA al gereed was voor „de laatste slag". Applaus voor Ronald Reagan. die gisteren roor hel eerst na de aan slag op zijn leven een rede hield. WASHINGTON (AFP Reuter VPI) De Amerikaanse president Rca gan heeft gisteren in een rede het congres voorgehouden dat zijn gezondheid veel is verbeterd, maar dat hij niet hetzelfde kon zeggen van de Amerikaanse eco nomie. Hij heeft in zijn eerste re de sinds de aanslag op hem van 30 maart bij het congres aange drongen zijn pakket economi sche maatregelen aan Ie nemen Reagan bedankte uitvoerig de mensen die hadden bijgedragen tot de snelle verbetering van zijn gezondheid en noemde de vele reacties uit het Amerikaanse volk hartverwarmend. Hij vond de suggesties dat dc Am> I se maatschappij ziek is onjuist omdat in een zieke maatschappij geen mensen voorkomen zoals geheim agent Timothy BCcCar they die zich bij de aanslag tus sen de president en de schotcn- losscr wierp en zwaar werd ge wond. of de twee anderen die bij de aanslag werden gewond. Ja mes Brady, de perschef van het Witte Huis. en Thomas Delalan- ty, polietieman in Washington. Evenmin komen in een zieke maat schappij mensen voor als de twee astronauten die onlangs de eerste vlucht van het ruimteveer uitvoerden, zo meende Reagan. Veel leden van het congres waren van mening dat de president op merkelijk goed was hersteld. Rrag.m wr-i h. n vimt de enigde vergadering van het Huis van Afgevaardigden en de Se naat om te laten zien dat hij vol doende was hersteld van zijn ver wondingen bij dc aanslag, om dc strijd over het economisch her vormingsprogramma te leiden De president herhaalde zijn plan non van 18 maart, waarin hij scherpe bezuinigingen op de overheidsuitgaven en een forse verlaging van de inkomstenbe lasting voorstelde. De Ameri kaanse economie en in het bij zonder het vrije ondernemer schap moeten hierdoor versterkt worden en de inflatie zou met de helft moeten worden terugge- brachl Zijn plannen werden betrekkelijk positief ontvangen, maar de op positionele Democratische partij die de meerderheid heeft in het Huis van Afgevaardigden dreigt zijn plannen om de inkomsten belasting de komende drie jaar met 10 procent terug te brengen te verijdelen. Enkele uren voordat Reagan zijn rede hield keurde de begrotmgs- missie van de 8t naai Rm gans begroting voor liet finan» ie ie i.i.ii 1982 goed Dti wa va n U president een belangrijk succes omdat hiermee een eerdere be slissing werd teruggedraaid. Drie Republikeinse senatoren hadden toen met de Democraten meegestemd en zodoende een schipbreuk bewerkstelligd Re publikeinse kringen verwachten dat Reagans populariteit er voor zal zoi g< n dat het groot tr van zijn economisch programma betrekkelijk moeiteloos het con gres zal passeren (per trein en touringcar) Trans laat u kiezen uit 8 provincies. Bij elke tocht is volledig pension, vele excursies en deskundige reisleidmg inbegrepen. Bijvoorbeeld: 8 dagen Zeeland met 5 excursies vanaf f 639,- p.p. 8 dagen Twente met 4 excursies vanaf f 488,- p.p 8 dagen Zuid-Limburg met 4 excursies vanaf f 455,- p.p. Meer over deze reizen ontdekt u in verkrijgbaar bij de NS-stations. de reisburo's en de Rabobanken Of bet 030 62 7844 £ekkeruvg de Trans brochure Zomer 1981, gratis Mtkanticmzen Het aktteve reisbureau van de Nederlandse Spoorwegen Schmidt tijdens bezoek aan Saoedi-Arabië: (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN (GPD) Saoedi-Arabie krijgt voorlopig geen tanks van het ty pe Leopard II uit de Bondsrepu bliek. Kanselier I lelmut Schmidt heeft kroonprins Fahd gisteren gezegd dat West-Duitsland op dit moment niet tegemoet kan ko men aan de wensen van de Saoe- dies over wapenleveranties Dit hangt samen met het feit dat export van wapens aan een land als Saoedi-Arabie voor zeer veel Westduitse politici, maar ook voor evenveel andere Duitsers, een nogal problematische aangc legenheid is. Ten eerste meent dc Bondsrepubliek op historische gronden verplicht tc zijn tot ui terste terughoudendheid bij ex port van wapens. Ten tweede speelt in Bonn een belangrijke rol dat Israel al lang geleden heeft aangekondigd verkoop van Duitse tanks aan een Arabisch land op te vatten als een „dolk stoot in de rug": „Waren de Duit sers immers niet verantwoorde lijk voor de moord op zes miljoen joden?". Volgens Israel en ook volgens veel Westduitsers bete kent dit dat de Bondsrepubliek nooit meer wapens mag leveren aan welk land dan ook waarmee Israel in feite op voet van oorlog verkeert. De Westduitse regeringswoord voerder Kurt Becker zei in Riad, de hoofdstad van Saoedi-Arabie, dat kroonprins Fahd de uitlatm gen van Helmut Schmidt als „kennisgeving" heeft aangeno men. Becker zei ook dat Schmidt het betreurde dat de Bondsrepu bliek nog steeds geen definitief standpunt over wapcnleveran- ties aan Saoedi-Arabie heeft in genomen De kanselier had dat min of meer toegezegd tijdens het bezoek van koning Chaled aan Bonn in 1979. „Maar", aldus Becker, „na de bondsdagverkie zingen van oktober 1980 is de si tuatie veranderd". Schmidt heeft in Saoedi-Arabie duidelijk gezegd dat hij er alles aan zal doen om te bevorderen dat er binnen het Westduitse par lement en ook in zijn eigen partij (SPD) binnenkort duidelijke standpunten worden ingenomen over de export-politick van wa pens. Daarbij heeft hij er geen twijfel over laten bestaan dat die politiek nu in de Bondsrepubliek wordt onderzocht. Naar verluidt ging het overgrote deel van het vier uur dun-nd. (in plaats van de geplande twee uur) gesprek tussen Schmidt en kroonprins Fahd over de econo mische betrekkingen tussen dc Bondsrepubliek en Saoedi-Ara- bië Beide zijden zouden verze kerd hebben dat de economische nmenwarkiiuf tussen de twee landen bevorderd moet worden De Bondsrepubliek is voor een kwart van zijn olie-invoer afhan kelijk van Saoedi-Arabie en na de Europese Gemeenschap en Amerika is Saoedi Arabic dc be langrijkste handelspartner van West-Duitsland De kranten in Saoedi-Arabie zijn vol lof over de Bondsrepubliek Dat komt met name ook door het feit dat Schmidt tc kennen heeft gegeven dat de Palestijnen recht hebben op een „recht op zelfbe schikking" en dal de Bondsrepu Uk k inu ninfl I dst di PLO betrokken moet worden bij on derhandelingen over het Mid den-Oosten Dt Westduitse (xmdikanjrlirr Helmul Schmidt in getprrk met koning Chaled van Saoedie-Arabic WASHINGTON (Reuter/ AFP/UPI/GPD) De ern stige crisis in Libanon heeft gisteren druk diplo matiek contact tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie veroorzaakt, zo is van betrouwbare bronnen op het Ameri kaanse ministerie van bui tenlandse zaken verno- Het ministerie wilde geen com- mentaar leveren op geruchten dat een hoge Sowjet-diplomaat, Communisten staan achter Mitterrand PARIJS (GPD) De Franse com munistenleiders hebben hun aanhang opgeroepen in de twee de ronde van de presidentsver kiezingen op 10 mei hun stem uit te brengen op de socialistische kandidaat Francois Mitterrand. Het politbureau van de commu nistische partij kwam gisteren in de loop van de dag tot dit besluit, nadat hun eigen presidentskan didaat Georges Marchais in de eerste ronde met niet meer dan 15 procent van de. uitgebrachte stemmen een zware nederlaag geleden had. De PC verbindt aan dit stemadvies geen enkele voor waarde. Het doel waarnaar wordt gestreefd, zo luidt het officiële communiqué, is „een regering van verenigd links waarin de communisten hun plaats krij gen". Georges Marchais zei na afloop van het intern beraad dat de commu nisten in „hun strijd tegen Gis- card en het kapitalisme" geen andere keus open stond. Mar chais had opnieuw kritiek op de socialistenleider, wiens program hij nog eens als „vaag" definieer de. Deze stap van de communisten komt een dag na de verklaring van de eveneens verslagen gaul listenleider Jacques Chirac, waarin te lezen stond dat hij zijn volgelingen volledig vrij laat in hun keuze. Zelf, zo deelde hij bij dezelfde gelegenheid mee, zal hij op president Giscard stemmen, omdat „er nu eenmaal geen an dere keus mogelijk is". vermoedelijk ambassadeur Ana toli Dobrynin, over de Libanese crisis heeft gesproken met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Walter Stoessel. Deze laatste zou er bij de Rus op hebben aangedrongen dat Moskou druk op Syrië uitoe fent om dat land ertoe te bewe gen een eind te maken aan de Sy rische militaire acties tegen de Libanese christenen. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gisteren uiting gegeven aan zijn "diepe bezorgdheid" over de hernieuwde vijandelijkheden in Libanon. Hij gelastte tevens een onderzoek naar de dood van een Iers lid van Unifil. Deze bleek maandagavond met drie schoten in de rug te zijn vermoord. Een tweede Ier van Unifil wordt ver mist. Bij de VN zei men niet te weten wie voor deze daad verantwoor delijk is. Van Israëlische militai re zijde werd de verantwoorde lijkheid op Palestijnse guerrilla strijders gelegd, maar dit is in middels door de PLO met klem tegengesproken. Terwijl de Syrische minister van buitenlandse zaken Chaddam gisteren in Beiroet onderhande lingen begon om tot een duur zaam staakt-het-vuren in Liba non te komen, schoten twee Is raëlische Phantom-jagers twee Syrische helikopters neer. Dc toestellen stortten brandend neer niet ver van de Libanese stad Zahle, toneel van voortdu rende gevechten de afgelopen vier weken tussen Syrische een heden van de Arabische vredes macht en door Israël bewapende christen-rechtse falangisten. Om hun grip op Zahle te verstevi gen en om te voorkomen dat de falangisten vanuit hun posities op de toppen van de Sannine- bergketen ten westen van Zahle de stad zouden kunnen blijven beschieten, ondernamen de Sy- riërs afgelopen weekeinde aan vallen o.a. met helikopters op fa- langistische stellingen in de San- nine-bergen. Israël heeft deze Syrische aanval len omschreven als "een poging om de Libanese christenen uit te moorden" en vervatte een en an der in officiële waarschuwingen aan het adres van de regering in Damascus. Ook Amerika keurde het Syrische optreden tegen de falangisten af. Meteen na het neerschieten door Israël van de Syrische helikopters nam de spanning in de rest van Libanon enorm toe. Israël heeft altijd ge dreigd niet te zullen toestaan dat zijn christen-rechtse Libanese vrienden "door de Syriërs en de Palestijnen zouden worden ver nietigd". Dit was echter de eerste keer dat Israël zich direct met de strijd in Libanon tussen falangis ten en Syriërs militair bemoeide. De Israëlische actie betekent dus een gevaarlijke nieuwe ontwik keling in de huidige Libdnese crisis. Op de rug van een Boeing 747 keerde gisteren de Space shuttle terug op Cape Canaveral. Met bestrijdingsmiddelen voor derde wereld (Van onze correspondent Jan Gerritsen) LUXEMBURG (GPD) De Europe se Commissie gaat onderzoeken of er geknoeid wordt met voed sel en bestrijdingsmiddelen die in het kader van Europese hulp aan ontwikkelingslanden wor den geleverd. Aanleiding hiertoe is de zwendel met een middel te gen schimmel bij kofficplanten waaraan een Nederlands bedrijf zich in enkele Oostafrikaanse landen schuldig zou hebben ge maakt. Het Nederlandse „Kollum Che mie" zou bestrijdingsmiddelen tegen de schimmelziekte bij kof- VS trekken Awacs terug uit Duitsland WASHINGTON (AFP) De Ver enigde Staten hebben besloten de twee vliegende radar-toestel len, Awacs, die nog in de Bonds republiek waren om toezicht te houden op de militaire activiteit vaq de Sowjet-Unie rond Polen, terug te trekken. Eerder waren er al twee teruggetrokken. De Awacs waren in december jl. naar de Bondsrepubliek gezon den toen de Amerikaanse rege ring een Sowjet-invasie in Polen vreesde. Gisteren heeft een van de toestel len de Amerikaanse basis in Ramstein verlaten om terug te keren naar de operatiebasis op IJsland. De laatste Awac zal bin nen enkele dagen volgen. fieplanten zo met kalk hebben verdund dat ze niet langer werk zaam waren. Deze zwendel is in Kenia en in Ethiopië vastgesteld. Op 17 mei begint in de Ethiopi sche hoofdstad Addis Abeba een proces tegen de importeur van het bestrijdingsmiddel. De kof- fie-oogst van 1979 is in Ethiopië als gevolg van de fraude gedeel telijk mislukt. De koffiefraude werd aan de orde gesteld door minister Jan de Ko ning (ontwikkelingssamenwer king). die als voorzitter van de EG-ministerraad in Luxemburg optrad. Europees commissaris Cheysson zei dat controle aan de bron in Europa niet moeilijk is, maar dat in het geval van han delstransacties alleen effectieve controle in het ontvangende land kan plaatshebben. Een dergelij ke controle voor zaaizaad in Ke nia, die met Nederlandse hulp plaatsvindt, loopt volgens minis ter De Koning uitstekend. De EG-ministers besloten voor ruim 800.000 gulden noodhulp aan Libanon te geven. Het gaat om een deel van een zogenaamd 'crash program' van het Interna tionale Rode Kruis tot een totaal van ruim drie miljoen gulden. Goedkeuring werd verleend aan het voedselhulpprogram van de Gemeenschap voor dit jaar. Het formele besluit moest nog wor den uitgesteld omdat het advies van het Europees Parlement - dat al twee maanden in het bezit is van het EG-voorstel - nog niet binnen was. Het Europese voedselhulppro gram omvat dit jaar 927 663 ton graan, 150.000 ton melkpoeder en 45.000 ton boterolie. De EG- ministers van ontwikkelingssa menwerking komen in juni op nieuw bijeen voor overleg over de zogenaamde Noord-Zuid dia loog die in de loop van dit jaar weer op gang moet komen. Cheysson vindt dat de Europese Gemeenschap Washington moet motiveren opnieuw een actieve rol in deze noord-zuid dialoog (tussen rijke cn arme landen) te gaan spelen. ...wordt gemaakt door de keuze van de juiste glazen. Dat kunt u aan uw opticien overlaten. Zoekt u maar een mooi montuur uit waar we die glazen in kunnen zetten. Bij Bril 58 hoeft u van de prijs niet wakker te liggen 'n kwestie van bekijken. Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9