Laatste strohalm Adlerfabrieken JNiFi i Volksunie mag niet aan verkiezingen deelnemen - Leskoffer c luchtvaart ^op scholen Onderzoeksbureau krijgt acht weken de tijd )ENSDAG 29 APRIL 1981 LEIDEN Zestig Leidse lagere scholen hebben gistermid dag een luchtvaart-leskoffer sdij van de directie van Schiphol aangeboden gekregen. Bur- gemeester Goekoop was in de burgerzaal van het stad- ng( huis aanwezig om de jeugdi- 19 ge leerlingen uit ie leggen dat Leiden gaat profiteren van de H Schiphollijn. sar Met de inhoud van de lucht vaart-leskoffer kan met der- 221 t'g leerlingen een rollenspel worden gedaan waarbij alle nci functies van een grote lucht- !0.( haven m beeld kunnen wor den gebracht. •'h Schiphol krijgt van de jeugd zoveel aanvragen en verzoe- ,]d, ken om informatie, dat spe ciaal deze koffer is samenge steld. Het hele luchthavenbe drijf wordt onder de loep ge- Goekoop wees de leerlingen er op dat ze na dc opening Schiphollijn (1 juni) in 23 mi nuten de nationale luchtha ven kunnen bereiken om in het echt eens te zien hoe alles daar wordt geregeld. De lagere school "Het Carril- Provincie wijst ook beroep Centrumpartij af Ion" aan de Kennedylaan mocht als eerste zo'n blits luchtvaartkoffertje in ont vangst nemen. De scholieren zijn ook uitgenodigd door de directie, als ze de inhoud van het koffertje hebben doorge nomen voor een rondleiding op Schiphol. DEN HAAG - LEIDEN - De Neder landse Volksunie (de lijst van Joop Glimmerveen) en de Cen trumpartij mogen in Leiden niet meedoen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dit heeft het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gister avond beslist. Het college van Gedeputeerde Sta ten. het dagelijks bestuur van de provincie, vindt dat de Volksu nie en de Centrumpartij ook el ders in de provincie niet met een lijst mogen uitkomen. Alleen de Centrumpartij komt in Den Haag uit met een lijst. De Volksunie mag ook in Drente, Zeeland en Noord-Holland niet meedoen aan de verkiezingen GS in Gelderland en Overijssel meenden geen uitspraak te kun nen doen over de vraag of de Volksunie zich by het ophalen van dc benodigde vijfentwintig handtekeningen per kieslijst schuldig heeft gemaakt aan mis leiding en bedrog. "Dat is een zaak voor de strafrechter", aldus de twee provinciebesturen, die daarmee dc vcrschilhfnde beroe pen tegen deelneming van Volksunie en Centrumpartij ver wierpen. Ook in Utrecht. Fries land, Noord-Brabant en Lim burg werden de tegen deze par tijen ingebrachte bezwaren ver worpen.In Maastricht kreeg de centrumpartij op het laatste mo ment nog de ontbrekende hand tekening. waarmee de door het hoofdstembureau Maastricht on geldig verklaarde lijst alsnog gel dig werd. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland zegt dat de Volksunie en de Centrumpartij niet het vereis te aantal geldige handtekenin- (Vervolg van pagina 1) iEIDEN - "Een laatste strohalm". Zo betitelen de indus triebonden FNV en CNV het onderzoek dat het Ameri kaanse bureau "Innotech" uit zal voeren naar moge lijkheden om werkgelegenheid bij de Nederlandse Ad- lerfabrieken te redden. gens bedrijven - waar ook ter we reld - opspoort om de Nederland se Adlerfabrieken in Leiden en Cuyk over te nemen. Het bureau krijgt maximaal acht weken tijd om met concrete voorstellen voor de dag te komen. Mocht Innotech slagen dan staat overigens niet vast dat de werk gelegenheid van alle 640 werkne mers in Leiden en Cuyk behou den kan blijven. Mislukt de mis sie dan trekt Triumph-Adler 6.5 miljoen gulden uit voor de zoge naamde afvloeiingsregeling de 640 mensen. De ontslagver gunning van het Arbeidsbureau moet in dat geval op 15 juli bin nen zijn. Per 1 augustus gaan dan de opzegtermijnen lopen. tfet ministerie van Economische Zaken en de gemeente Leiden leggen samen 75.000 gulden op tafel om het onderzoek te finan cieren. Bij Innotech werken ex- TNO werknemers. Van het bu reau wordt verwacht dat het de mogelijkheden tot produktie- omschakeling van personeel en machines onderzoekt en vervol- Opgepakt Ibij controle LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht omstreeks half vier op Rijksweg 4 de 30jarige man aan gehouden, die van valsheid in ge schrifte wordt verdacht. De man, die geen vaste woonplaats heeft, werd aangehouden tijdens een routinecontrole. Even later bleek dat hij werd gezocht door de rijkspolitie uit Berg. Zijn mede passagier, een 30jarige man. bleek geen kloppende papieren bij zich te hebben. LEIDEN De 18jarige Leidenaar R W. werd vannacht omstreeks half vijf in de Pelikaanhof op he terdaad betrapt door de politie terwijl hij bezig was met het ste len van een auto. Vernielingen in renovatie woningen LEIDEN De Leidse aannemer Ar- bouw heeft bij de politie aangifte gedaan van vernielingen in reno vatiewoningen aan de Formosa- straat en Borneostraat. Boven dien werd er gereedschap gesto len. Uit twee woningen aan de Formo- straat werden onder andere vijf gasflessen, twee branders, een partij lood ter waarde van 900 gulden, een pneumatische nie- thamer van 1000 gulden en hand gereedschap ter waarde van 300 gulden gestolen. In de Borneostraat werden de nog niet helemaal harde cementen vloeren van de nummers drie tot en met vijftien vernield. Daar naast werden de ruiten met lijm besmeurd en de tegels van de muur gehaald. De totale schade bedraagt volgens de zo'n 6500 gulden. Uitgespeeld Met het onderzoek van Innotech is de rol van zes ondernemers die anderhalve maand lang moge lijkheden van produktie-om- schakeling en overname van Ad- Ier-Nederland onderzochten de finitief uitgespeeld. De vakbon den voelen zich aan het lijntje ge houden door dit team van zes. Toen de ondernemers vorige week nog niets concreets op tafel konden leggen, was de maat vol voor FNV-districtsbestuurder Nol de Jong. De Jong had het team van onder nemers overigens zelf bij de Triumph-Adler directie naar vo ren gebracht als alternatief voor sluiting van de fabrieken. Het is ook De Jong die nu met Inno tech op de proppen komt. Inno tech bleek gistermorgen in de Leidse Holiday Inn aanvankelijk niet eens zoveel zin in de op dracht te hebben toen Triumph- Adler voormannen Kramme en Schmidt eindelijk een duidelijke opening van zaken gaven over hun pogingen de Nederlandse Adlerfabrieken te laten overne- Aangehouden De Adlerfabriek aan de Rooseveltstraat: nu nog in bedrijf men. Triumph-Adler heeft onder andere Philips. Siemens. IBM. Océ van der Grinten en Enraf-no- nius aangezocht voor overname van Adler-Nederland. Het Duitse bureau "Interfinanz", dat in ja nuari door Triumph-Adler aan getrokken was om mogelijkhe den tot aansluiting van de Neder landse Adlerfabrieken bij Neder landse bedrijven te onderzoeken. bedankte ook voor de eer omdat "onvoldoende scoringskansen" aanwezig werdengeacht. De vakbonden zijn er echter van overtuigd dat Innotech de kwali teiten heelt om - als er een bedrijf op de wereld is dat Adler Neder land wil overnemen - Innotech dat bedrijf ook snel zal weten op te sporen via haar databanksys teem. De vakbonden zijn uiterst tevre den over de opstelling van de ge meente Leiden "In een halve dag beslisten zij 25.000 gulden te betalen voor het onderzoek van Innotech. om mogelijk werkgele genheid in Leiden en in Cuyk te garanderen. De gemeente Cuyk daarentegen blijft maar weifelen. Dat kunnen we nu niet hebben. We moeten in een noodgang ver der om tc redden wat er te red den valt". Het ministerie van Economische Zaken draagt 50.000 gulden bij in de kosten van het onderzoek. De vakbonden noemen het in elk geval winst dat "Triump-Adler de zaak niet voortijdig op slot heeft gedraaid" en dat als Inno tech niet slaagt "m elk geval het geld voor het sociaal plan voor honderd procent aanwezig is". De 6.5 mihoen gulden die de fi nancieel deskundige van Triumph-Adler, Schmidt, gister morgen noemde zien de vakbon den overigens niet als een kolos saal bedrag voor de afvloeiing van 640 mensen. De precieze in houd van een sociaal plan is ui teraard - in afwachting van de onderzoeksresultaten van Inno tech - nog niet aan de orde. Als de expeditie van Innotech bin nen enkele weken al zou stam den dan trekt Triumph-Adler een miljoen gulden meer uit voor het sociaal plan mits het Ar beidsbureau op 15 juni - dus een maand eerder - de collectieve ontslagvergunning verleent. Triumph-Adler is onder geen voorwaarde bereid extra vertra gingen te aanvaarden gezien de enorme verliezen die de Neder landse Adlerfabrieken volgens de directie elke maand lyden De vakbonden vroegen het perso neel vanmorgen in de fabrieken van Leiden en Cuyk "realistisch" te zijn. de laatste strohalm (Inno tech) aan te grijpen, zonder ver lies van vooruitzichten op het so ciaal plan. De werknemers rea geerden berustend. gen heefi binnengehaald om by dc Zuidhollandsc hoofstembu rcaus te worden ingeschreven. Alleen de Centrumparty had in Den Haag voldoende geldige handtekeningen. De twee omstreden partijen had den by de provincie Zuid-Hol- land beroep aangetekend tegen een besluit van onder andere het Leidse hoofdstembureau de twee groeperingen niet in te schrijven omdat de handtekenin gen die daar voor nodig zijn, niet klopten. Om in een kiesdistrict ingeschre ven te kunnen worden moet men vijfentwintig handtekeningen hebben van mensen die de doel stellingen van de party onder schrijven. In Leiden zou dat ver zamelen van die handtekeningen onder valse voorwenselen zijn gebeurd. Onderzoek Het Leidse hoofdstemburcau heefi mede daarom aan de officier van justitie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de manier waar op sommige handtekeningen op de lyst van met name de Cen trumpartij zouden zijn gekomen. "Er zijn onder andere bedenkingen over de echtheid", zei wethouder C. Waal van Leiden gistermiddag na afloop van de zitting in het provinciehuis in Den Haag waar het bezwaarschifi van de Cen trumpartij werd behandeld. Hy trad daar. evenals maandag toen het beroep van Glimmer veen werd behandeld, op als ver tegenwoordiger van het Leidse hoofdstembureau. De Volksunie en dc Centrumpartij staan be kend als ultra rechtse partyen. Beide groeperingen houden er nationalistische ideecn op na en willen onder meer buitenlandse arbeiders het land uitzetten om de werkloosheid hier op te tos- Juridisch bleek het gisteren en maandag moeilyk te zijn iets te gen de partyen van Glimmer veen en Janmaat (Centrumparty) te doen. maar Waal toverde een oud wetje boven tafel Het was er een over het lager onderwijs Deze wet bleek, in tegenstelling tot de kieswet, een duidelyke aan wijzing tc geven als er omstreden handtekeningen in het geding zyn. Zoals bekend moet er om een school op te richten, een aan tal handtekeningen worden ver zameld van voorstanders. In die wet staat onder andere dat die handtekeningen gcloofwaar dig moeten zyn "In deze zaak zyn de handtekeningen duidelijk niet geloofwaardig", zei mr. Waal. tegen het college van Ge deputeerde Staten "We hebben verklanngen van mensen die wel hun handteke ningen aan de Centrumparty en de Volksunie hebben gegeven Die zeggen nu echter ondubbel zinnig te zyn misleid", aldus Waal "In sommige gevallen stel de men zich voor als iemand van de gemeente". wegens bezit van cocaïne LEIDEN De Leidse politie heeft gistermorgen op de Waardgracht twee mannen aangehouden die in het bezit waren van negen gram cocaine ter waarde van ruim tweeduizend gulden. Het gaat om een 26jarige en een 37ja- rige Leidenaar. ADVERTENTIE Mededeling Reinigingsdienst Op donderdag 30 april a.s. (Koninginnedag) en dinsdag 5 mei a.s. (Bevrijdingsdag) wordt geen huisvuil en grofvuil opgehaald. Directie Reiniging, Noorderstraat 18 tel. 071 -212411. Drollenvangers Jilles van Dijk (9) en zijn vriendjes en vriendinnetjes kunnen geen kant meer op. Jilles woont in de Gerrit van der Laanstraat (Tuinstad- wijk) "en die ligt vol met hon- depoep. De mensen laten hun honden overal kakken zodat we nergens kunnen spelen. Ja. bij m'n moeder in de achtertuin maar daar ben ik snel uitgespeeld. Laat my maar lekker ergens voetbal len". Er zijn twee plekjes in de wijk waar Jilles en z'n vaste kame raden Johan Regeer cn Pieter Mingelen graag ravotten. Op het 'landje' of op het veldje naast de Stadshouderslaan- school. Maar het 'landje', een stukje grond onderaan de spoordijk tegenover de HCG, is voor de spelende jeugd ver boden terrein. "Daar worden we steeds weggejaagd en dan gaan we maar naar de Stads- houderslaanschool. Maar daar ligt het ook bezaaid met hondendrollen, dus begint m'n moeder weer te schelden wanneer ik onder de stront thuiskom", vertelt Jilles met een sip gezicht. Omdat Jilles en z'n vriendjes binnenspelen helemaal niet zitten hebben ze besloten om actie te gaan voeren "net als de grote mensen". Jilles. Jo han en Pieter zijn de wijk in getrokken met tckenlysten. "Met deze brief willen wij aan de gemeente een fijn spcelte- rein vragen want we kunnen nergens voetballen", stond er boven de lijsten Het onder nemende drietal haalde zo'n vijftig handtekeningen op "Maar nu weten we eigenlijk niet goed wat we met al die handtekeningen moeten gehoord, zeker niet op dc ra dio. Dat moet veranderen". De 'gewone' Leienaars hebben volgens de zeven medewer kers van Radio Stad ml heel veel te vertellen over kraken, bot optreden van de politie, bedryfsacties. acties tegen de gas en huurverho ging of over de mening van de hoge heren die zy geluk kig uit de krant kunnen ha len. In een infoblaadjc vol eindeloos geklets delen dc medewerkers van Radio Stad tot ons genoegen mee dat zy niet de bedoeling hebben hun wekelyks radio uurtje met eindeloos geklets tc vul- De te uitzending van Radio Stad in vrijdagavond. 1 m. i van negen tot tien uur tc be luisteren. Straat praatjes mot Leie de Jilles van Dijk en vrienden: buitenspel. doen. We kunnen ze niet naar de burgemeester brengen want die is toch met z'n fiets op een bus geknald'' Ohh, is hij al weer uit het ziekenhuis. Nou. dan gaan we volgende week maar naar de burge meester toe....". Doorbraak Het kon niet uitblijven Ene "Kadio Stad Leiden" do«>r breekt vrijdagavond voor het eerst de ether, vlak naast Hil versum Twee, op 101 mhz op de fm-band. Een zender "voor en door gewone Leie naars". links dus. met een vermogen van vyf watt Radio Stad Leiden gaat een plaatsje innemen naast tien tallen andere Leidse radio-pi- raten die het luchtruim al on veilig maken met Slypers. borrelpraat en nog meer top dertig, veertig, cn vijfiig mu ziek. Die piraten slaan in by de 'gewone' Leienaars. Maar Radio Stad beloofi uiter aard wat anders voor diczelf de Leienaars Het zyn altijd de hoge heren, wethouders en ambtenaren die dc pers hun mening geven over het gebeuren in Leiden De stem van de gewone Leidse men sen wordt niet of nauwelijks betekenis die de dag va arbeid voor hen heefi, wor den afgewisseld met Leidse muziek, zoals dit keer van Kees Ouwejan en z'n mak kers Voor meer Leidse mu ziek kan Radio Stad verder putten uit elpees van de Zan geres zonder Naam, Rubbe ren Robbic of cassettes van de Leidse vereniging van popmuzikanten Radio Stad zendt vanaf volgen de week elke vrydagavond uit tussen zes en zeven uur ("dan zyn de andere radio-pi raten aan het ethen met een herhaling op dinsdag avond tussen negen en tien uur De nieuwe radio-piraat moet nog afspraken maken met andere piraten om elkaar de ether niet uit tc drukken. Op de "1-mei stnjddagin de Stadsgehoorzaal staat in een kraampje van het 'Leids Zend Kollcklief" een radio aan; afgestemd op 101 mhz fm

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3