PvdA: Zijlstra's recept eenzijdig Consumentenbond overtuigd van misstanden bij levensverzekering Beurs Amsterdam Werkgevers eens met jaarverslag Gasunie: aardgasprijs moet op niveau blijven Bedrijfsdjfers 1ENSDAG 29 APRIL 1981 Tusieneesmiddelen Juw or het eerst sinds 1976 is de ex- >ort van medicinale en farma ceutische produkten van Ncdcr- ondse makelij weer belangrijk •°ina{estegen. Vorig jaar ging voor 1230 miljoen gulden aan genees- Biiddelcn de grens over. vijftien roccnt meer dan in 1979. De G-landen zijn de grootste klan- Huwjen. zo blijkt uit het jaarverslag 1 Totocn gulden hoger dan de upteiees en vis 4486. 10 a het afgelopen jaar heeft de Ne derlander geprobeerd de tering naar de nering te zetten, minder ïdocvlees en vis gegeten en minder ienntluurzamc goederen aangeschaft vr0uDit blijkt uit gegevens van het >ro rCentraal Bureau voor de Statis- lick. Het totale volume van de corre^estedingen (dat wil zeggen dat zaartvat werd gekocht) daalde met n. hinderhalf procent. Per hoofd van g enjle bevolking komt dit brpen achteruitgang jslbopcnt. tn daling itedingen per hoofd 2.5 pro- ptie be- i de be land DEN HAAG (GPDt - De Consu mentenbond blijft ervan over tuigd dat hij enkele maanden ge leden de vinger heeft gelegd bij misstanden in de levensverzeke ringswereld. Gesteld werd toen onder andere dat honderdduizen den zich elk jaar onnodige vor men van verzekering laten aan praten, die bovendien te duur zijn. zodat men geld weggooit. Er wordt zoveel schade geleden dat de CB van „een nationaal schan daal'' sprak. Het bewuste artikel in de Consu mentengids deed veel stof op waaien. Het leidde onder meer tot vragen van Tweede-Kamerlid Engwirda (D'66). Dc beantwoor ding van die vragen vindt de bond op een aantal punten niets zeggend en vaag. Daarom zal hij doorgaan met het boven water brengen van „trieste feiten", zo wordt in het mei-nummer van het CB-blad gezegd. Het antwoord van regeringszijde geeft de verzekeraars „de kans een rookgordijn in stand te hou den rond zaken die wij in decem ber als misstanden hebben gesig naleerd". aldus de Consumenten bond. De bond geeft nu een voor lopige reactie op het antwoord van c-^-^-c-^retarissen Van Amelsvoort (financien) en Haze- kamp (economische zaken) Wat de kwestie van de afkoop be treft (veel mensen stoppen voor tijdig en lijden dan flink verlies), de CB had die berekend op tus sen de 30 en 45 procent, het deel dus dat het einde van de rit niet haalt. De verzekeraars en de ^obbcn gC- zegd dal het maar om 3.6 procent per jaar gaat. Die twee percenta ges lijken absoluut tegenstrijdig te zijn, maar dat is niet zo. De cijfers komen uit dezelfde bron. aldus de Consumentenbond, die in zijn blad uit de doeken zal doen „hoe de mooie, lage cijfers van verzekeraars en overheid uitein- deluk toch neerkomen oo onze le lijke. hoge cijfers". Do staatsse cretaris sen hebben erkend dat er prijsafspraken zijn in de verzeke ringsbranche. die onder andere leiden tot te hoge tarieven voor verzekeringen, die uitkeren by overlijden van vrouwen Op grond van de cijfers uit het on derzoek had de CB berekend dat voor vrouwen premieverlagin- gen tot tientallen procenten op hun plaats zgn Dc bond vindt het gelukkig dat de staatssecretaris sen hebben aangekondigd dat zg de verzekeraars om een premie verlaging zullen vragen Intussen hebben dc verzekeraars gesugge reerd dat een verlaging van enke le procenten in de maak is. De Consumentenbond zal laten zien of het juist is als de verzeke raars „de vrouwen met een paar procenten afschepen Hm .mI ook nog eens duidelijk aantonen dat men op een andere manier HM1 r opbreng t voor feld kan krijgen dan bij de levensver zekeringsmaatschappijen ..Een bewering die de staatssecretaris sen voor onze rekening moesten laten, omdat hun ambtenaren al jarenlang halsstarrig weigeren de sterftecijfers en interestrekening te leren gebruiken". Volking is sedert 1958 'e"%iet voorgekomen. De daling vi tie totale consumptieve bestedin gen vond haar oorzaak vooral in "het feit, dat er minder duurzame goederen werden gekocht. 'izza fie een pizza wil maken, is het beste uit met een pak waarin deeg, tomatensaus en kruiden zitten. Diepvriespizza's zijn niet beter, maar wel veel duurder dan pizza's in pak. Dit schrijft Koop kracht. maandblad van het Kon- sumenten Kontakt, na een test van tien merken snelklaar-piz- len is slecht te spreken over zoge naamde half gevulde pizza's: droge en diepvriespizza's die een klein beetje extra vulsel leveren, waarvoor flink moet worden be taald. De meeste diepvriespizza's leveren een tot twee champig nons. twee reepjes paprika of twee plakjes salami als extra in grediënten en kosten dan een tot twee gulden meer dan pizza's die alleen uit deeg en tomatensaus bestaan. IATWIJK AAN DEN RIJN - Groente- eiling d.d. 28-4-1981. indijvie per kg 1,06 - 1.62. Waspeen Al ler kist 48.- - 53,90. All 30.- - 52,70. BI45.- 49.80, Bil 10,- - 17,90, Cl 8.- - 27,70, CII ll.40- 28.70. lanvoer: 149.5 ton. 'rei A per kg 0,50 - 1.01, Uien per kg 35 - 5. Peterselie (krul) 55. Selderij 91 - 94, .EIDEN Leidse groente- en fruitvei- tng, woensdag. ippels 0.80 - 1,23, Aardappelen 0,25. An- pjvie 1.50 - 1.70. Snijbonen 5.80 - 7.00. kool 1.75. Spits kool 2,05 - 2.15. Jien 0,67 - 1.24. Witlof 1.50 - 5.15. Bloem- looi 1x6 2.90 - 4,15. Bloemkool 8 st 3,05 - ..00. Bloemkool 10 st 2.25 - 3,25. Sla 0.22 0.54. Bospeen 1.80 - 2.00. Peterselie 0.60 1.05. Radijs 0.67 - 0.88. Selderij 0.32 - ),88, Paprika st 0,27 - 0.79. DEN HAAG (GPD) - Als een scheidsrechter die niet altijd ziet wat er ach ter zijn rug gebeurt en best begrip heeft voor een regering in degradatiege vaar, heeft de president van de Nederlandsche Bank zijn oordeel over de economisch-financile si tuatie gegeven. Zo rea geerde de Tweede-kamer fractie van de PvdA giste ren op de sombere bespie gelingen van dr. Zijlstra in het laatste jaarverslag waarvoor hij bij de bank verantwoordelijk is. Maar, zegt de fractie, „aan het degradatievoetbal moet een einde worden ge maakt." De PvdA vindt de recepten die Zijlstra aanbeveelt uiterst eenzij dig. Zij bieden volgens de socia listen geen uitzicht op een gelijk waardig werkgelegenheidsbe leid. „Integendeel, als eindbeeld resteert dat we erin moeten be rusten dat werkloosheid de ko mende jaren sterk verder op loopt en pas tegen het einde van de jaren '80 een keer ten goede zou kunnen worden bereikt. Dat is voor de PvdA een onaanvaard baar perspectief'. Het ontbreekt aan een gericht en actief herstelbeleid; de tekorten aan financin bij de overheid blij ven daardoor sterk oplopen want belastingopbrengsten blijven te genvallen en werkloosheidsuit gaven blijven toenemen, zo meent de fractie. In de kring van de werkgevers- en werknemersorganisaties blijken de opmerkingen van de presi dent van de Nederlandsche Bank alleen bij de FNV op ern stige bezwaren te stuiten. Fors bezuinigen op de overheidsuit gaven en loonmatiging zijn vol gens de FNV een te simpel en te eenzijdig recept. „Het zou ten koste gaan van nog meer werklo- Hel CNV zegt de zorgen van dr. Zijlstra te delen en het met hem eens te zijn dat er meer geinves- teerd moet worden en de tekor ten bij de overheid moeten wor den beperkt. Het verbond be treurt het echter dat de bankpre- sident niet aangeeft hoe deze doelstellingen kunnen worden bereikt. De Vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) zegt zich ook te kunnen vinden in de beschouwing van Zijlstra. Zij vindt echter dat de bankpresi- dent er juist goed aan heeft ge daan niet aan te geven hoe het financieringstekort van de over heid omlaag moet worden ge bracht. „Daar zijn regering en parlement voor". De werkgeversorganisaties VNO en NCW zien in het jaarverslag van de Nederlandsche Bank een ondersteuning van hun opvattin gen over de ontwikkelingen in de Nederlandse economie. Het NCW constateert dat de toon van het jaarverslag harder is gewor den. Het verbond herinnert er dan ook aan dat het de politici al meermalen heeft voorgehouden dat er minstens twee kabinetspe rioden nodig zijn om orde op za ken te stellen en dat het niet aan gaat de waarschuwingen van de bank systematisch in de wind te slaan. Het VNO stelt oorop dat de over heid orde op zaken moet stellen op het punt van haar eigen finan cin. „De tering zal weer naar de nering moeten worden gezet, an ders zal de vrees van de bankpre- sident worden bewaarheid dat ons land straks onvoldoende zal weten te profiteren van een her stel van de internationale con junctuur. Het afglijdingsproces zou dan onverminderd voort gaan". Volgens de FNV legt de bankpresi- dent de prioriteiten verkeerd als hij in het beleid absoluut voor rang wil geven aan het terugdrin gen van de inflatie en daarvoor een verdere toeneming van de werkloosheid voor lief wil ne men. Volkomen misplaatst vindt de FNV de pleidooien van Zijl stra tegen uitbreiding van de werkgelegenheid bij de overheid en in de instellingen die het moe ten hebben van subsidie van de overheid. „De werkloosheidsbe strijding kan niet wachten tot er financieel orde op zaken is ge steld". DEN HAAG (GPD) 's Werelds snelste trein, de opval lend gevormde TGV uit Frankrijk, heeft gisteren met enkele honderden genodigden een demonstra tierit gemaakt van Utrecht naar Den Haag. Vanal september zal deze trein met een maximale snelheid van 260 km per uur en op en speciaal traject een uurverbinding onderhouden tussen Parijs en Lyon en met lagere snelheid naar verdere bestemmingen De TGV (train a grande vitesse, trein voor grote snel heid) is maandagavond in Utrecht aangekomen, een initiatief van de Franse spoorwegen. In februari heeft een van deze treinstellen 380 km per uur gere den. waarmee de Fransen hun eigen wereldsnel heidsrecord van 331 km per uur uit 1955 verbeter den. In Den Haag Centraal kon de trein gisteren door het publiek worden bezichtigd. DEN HAAG (GPD) - De Ne derlandse Gasunie kant zich bij voorbaat tegen po gingen om de koppeling van de aardgasprijzen aan die van stookolie geheel of ten dele los te laten. In haar verslag over 1980 zegt zij dat het uit een oog punt van verstandig ener giebeleid onverstandig is „een hoogwaardige ener gie als aardgas onder de marktwaarde af te zetten" Dg Gasunie herinnert er aan dat die marktwaarde niet in ons land wordt bepaald, maar afhankelijk is van de internationale situatie en vooral door de mate waarin olie beschikbaar is en de prijs daarvan zich ontwikkelt Binnen het Europese verband is het on wenselijk dat de prijzen van aardgas te veel uiteenlopen al dus het verslag. Er wordt ook op gewezen dat de optrekking van de gaspnj/m het aantrekkelijker hebben gemaakt te streven naar bezuiniging, zoals isolatie. Bovendien kan te impor teren gas. waardoor de strategi sche eigen voorraad langer kan worden behouden, alleen wor den verworven tegen prijzen die verband houden met de gelden de olieprijs, aldus de Gasunie. Bekend is dat zij de prijs voor particulier verbruik per 1 januari 1982 met 10 cent per kubieke me ter wil verhogen. Verder vestigt de Gasunie er de aandacht op dat het aandeel van het aardgas in onze energievoor ziening straks zal teruglopen. Overschakeling voor Nederland op andere bronnen dan olie en gas is moeilijker dan in de mees te andere landen, die dat noodge dwongen al eerder moesten doen Wat de vorig jaar begonnen onder handelingen over de aankoop van Russisch gas betreft, zegt dc Gasunie goede hoop te hebben dat in die kwestie overeenstem ming wordt bereikt. Zij hoopt ook van Noorwegen nog belang rijke nieuwe hoeveelheden te kunnen kopen. Tot dusver is met dat land een contract gemaakt voor 40 miljard kubieke meter (bijna zoveel als het binnenlands verbruik van 1980» De Gasunie verkocht vorig jaar minder aardgas in totaal dan in 1979 (87,3 miljard kubieke meter tegen 93.2 miljard) en ook min der dan het topjaar 1976 (totaal 94 miljard). Naar het buitenland werd 47,5 miljard verkocht, te gen 49.2 miljard in 1979. Bij een omzet van f 19 miljard werd f80 miljoen winst behaald, tegen f 14 miljard en f79.3 miljoen in 1979. Unilever Dit jaar zal het aantal arbeidsplaat sen bij Unilever in Nederland naar verwachting met ongeveer 500 teruglopen. Hiervan komen ongeveer 200 te vervallen bij UVG Nederland. Dit in het kader van de nog lopende reorganisatie bij deze Unilever-vleesgrocp Daarbij gaat het om rond 50 plaatsen in Gieten en 150 in Oss. Het is niet te verwachten dat de ze teruggang in de personeelsbe zetting opnieuw zonder ontsla gen kan worden gerealiseerd. De directie van de vleesgroep best- preekt daarom de zaak binnen kort met de vakbonden en de on dernemingsraden. Dit werd meegedeeld in dc pers conferentie ter gelegenheid van het verschijnen van het jaarver slag van Unilever NV. Het con cern hoopt dat de Iglo-Ola-al fai re. dat wil zeggen het overlijden van twee vrouwen na het eten van met nitriet vergiftigde nasi- goi'eng, voor het personeel geen gevolgen zal hebben. In het per- soneelsjaarverslag wordt gemeld dat de gevolgen van de terughou dendheid van de consument nog geruime tijd in 1981 merkbaar zal zijn. Directeur M. L. Mogendorff van Unilever Nederland voegde er aan toe dat het verbruik van Iglo- produkten in ons land na de ramp, en in het bijzonder na de herhaling, tot beneden de helft is teruggelopen. Nu is het weer op twee derde van wat het vorig jaar De teruggang van het aantal ar beidsplaatsen bij Unilever Ne derland is in belangrijke mate het gevolg van de toenemende noodzaak het kostenpeil aan te passen aan de steeds moeilijker wordende bedrijfseconomische omstandigheden In 1980 leed Unilever Nederland net geen verlies. De nettowinst was 4 mil joen gulden (in 1979 29 miljoen) bij een omzet van 5,1 miljard gul den. Voor 1981 durfden de heren Van den Hoven en Mogendorff geen voorspelling te doen. Mis schien gaat het bij de mengvoe ders beter Zoals eerder bekend werd ge maakt was de winst van Unile ver, toekomend aan aandeelhou ders. vorig jaar 1421 miljoen gul den tegen 1328 miljoen gulden in 1979. Als dividend aan de aan deelhouders Unilever NV wordt in totaal f 11,72 per aandeel van 20 gulden nominaal uitgekeerd. Martinair Martinair Holland heeft 1980 afge sloten met een winst van 7.1 mil joen gulden bij een omzet van 324 miljoen. Over 1979 maakte Martinair een winst van 13.4 mil joen bij een omzet van 315 mil joen. De maatschappij, zo blijkt uit het vandaag verschenen jaarverslag, verwacht ook het moeilijke jaar 1981 met winst te kunnen afsluiten en is ook voor verdere jaren niet pessimistisch. Het winstcijfer over 1980 is echter nauwelijks een bedrijfsresultaat in letterlijke zin. maar ontstond door verkoop van een Fokker F 28 (6.5 miljoen) en door koers winst bij de aflossing van dollar- leningen (3.6 miljoen). Tegen over dit laatste stond dat Marti nair 3 miljoen gulden moest re serveren voor belastingen die nog betaald moeten worden, het resultaat van deze drie is ook 7.1 miljoen Esso In de eerste maanden van dit jaar hebben de oliemaatschappijen in ons land zo'n tien percent min der benzine verkocht vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Over heel 1980 werd zo'n ander half percent minder benzine ver kocht, maar dat werd meer dan gecompenseerd door de geste gen afzet van LPG en Dieselolie. In totaal werd er vorig jaar drie percent meer autobrandstof ver kocht. De forse daling begin dit jaar is niet helemaal te verklaren, o ver telde de heer D. van den Blink, hoofddirecteur van Esso-Neder land tijdens een toelichting op het jaarverlslag van Esso Of het blijvend is weten we niet, zo zei hij Bij Esso heerst de indruk dat automobilisten zich meer aan de maximumsnelheid houden Daarnaast speelt een rol dat nieuwe auto's over het algemeen zuiniger zijn dan hun voorgan gers. Volgens Van den Blink be gint nu wellicht het prgsmccha nisme te werken Hij durfde geen voorspellingen te doen over het verdere verloop dit jaar Het is wel voor het eerst dat bij Esso zo'n drastische teruggang in de benzincverkoop wordt geconsta teerd Het resultaat dat Esso-Nederland vorig jaar behaalde werd sterk beïnvloed door de wijze van voorraad waardering. Wordt het positieve effect daarvan eruit ge haald dan resteert een bcdrgfsrv- sultaat na belasting'van 43.2 mil joen gulden inplaat> van 66.8 mihoen gulden (in 1979 was dat 86.6 miljoen resp 65.6 mihoen gulden). Negatieve invloeden op het resultaat hadden de tien per cent gedaalde afzet op de lokale markt, lagere winst uit de rafli- nage en de nadelige invloed van de gestegen dollarkoers. WOENSDAG 29 APRIL 1981 ACTIEVE AANDELEN 221.50 145 50 59 50 143 20 72 10 189 50 BINNENLANDSE AANDELEN 38.50e 38.60e 15.80 15.80 425.00 425.00 242.00 242,00 73.50 77.00 175.00 178.00 127,00 126.70 96.30e 96.30 43.20 43.30 50.60 50.70 BELEGGINGS INSTITUTEN 131JO 159.70 110.60 108.60 185 1R3.00 352 351,00 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Spaans- f) JwrC'^l d AMSTERDAM - Op een overw.- gend iets lagere effectenbeurs is KLM woensdag verder naar be neden gegaan Van de internatio nale aandelen kon Philips zich goed handhaven en ook aandelen Heinckcn lagen goed in de markt De obligaticmarkt was overwe gend wat lager. Tegen de koers van 100 pet kon woensdag worden ingeschreven op f 125 min. 12 pet kapitaalobli- gaties ten laste van de Nederland sche Middcnstandsbank. De bank heeft zich het recht voorbe houden het bedrag van de lening te verhogen tot maximaal f 150 min. Op de beurs werd de belang stelling voor deze lening goed g< noemd en aangenomen werd dat de f 125 min ruimschoots wordt gehaald Van de internationale aandelen startte Philips 18 (Mtt I f 22 30 Unilever was 50 cent la ger op f 142.50 en Kon.Olie ging met 70 cent omlaag tot f 90 30 Hoogovens was 30 cent in reactie opf 19 en Philips trok 20 cent aan tot f 22 3

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23