Ik was geen Hntjesdoorknipper Minder lawaai valt Valkenburg niet op Bréguet Atlantic staat nog steeds aan de grond fiBQÖB Burgemeester Berends van Lisse neemt binnenkort afscheid [OENSDAG 29 APRIL 1981 PAGINA 21 VALKENBURG - De Breguet Atlantic, het Franse opsporings vliegtuig van de mari ne, staat al meer dan drie maanden aan de grond. En nog altijd is er géén kijk op wan neer de vluchten zullen kunnen worden hervat. m Het vliegveld in Valkenburg wacht op een beslissing van minister P.H. de Geus van defensie over wat er te gebeu ren staat. Overste Huidink, leider van het squadron 321 waartoe de At lantic behoort, had verwacht dat voor het verstrijken van deze maand de bewindsman zijn standpunt zou hebben ingenomen. Slechts twee da- gén resten nog. Vandaar dat hij de 'hoop' op april inmid dels heeft opgegeven. "We wachten met smart", liet hij vanmorgen weten. "Het hele bedrijf ligt stil en ieder een loopt aan zaken te den ken waaraan hij normaal geen aandacht besteedt. In januari van dit jaar moest één van de vliegtuigen een noodlanding op de Nóordzee maken. Een defecte bestu ring. ontstaan door metaal moeheid. was hiervan de oor zaak. Alle bemanningsleden konden het toestel verlaten. Drie kwamen er. vermoede lijk bevangen door de kou (de temperatuur van het water was net boven nul graden) én de hoge golven (tien meter) om het leven. Het is aan de deskundige reddingsactie van de Britse marine te dan ken. dat de overlevenden van het laatste ongeluk allen na drie uur uit zee konden wor den opgevist. Sinds die tijd is het opsporings vliegtuig niet meer de lucht in geweest. Er werd aan de grond slechts proefgedraaid. De Koninklijke Marine heeft in nog geen acht jaar dat er met de Atlantic wordt gevlogen drie ongevallen meegemaakt: in de zomer van 1973 maakte een toestel eveneens' een noodstop op zee. Op enkele tientallen meters van het Wassenaarse strand. Vijf jaar later, in 1978. maakte een kist voor de Schotse kust een noodlanding. Veertien be manningsleden raakten hier bij licht gewond. Al in 1973 werd er een defect aan de Atlantic geconsta teerd. Een internationale commissie stelde toen dat wanneer de hoofdbesturing van de Bréguet uitvalt, er geen systeem aanwezig is om het vliegtuig bestuurbaar te houden Dat dit niet tijdig werd verholpen kwam door het feit dat de landen (Neder land. West-Duitsland, Frank rijk en Italië) die met dit toe stel vliegen, het niet met el kaar eens waren. Zo luidt de mening van de commissie van onderzoek die over het laatste ongeval onlangs een rapport heeft uitgebracht. De marine zelf heeft wél de no dige verbeteringen aan de At lantic aangebracht om het optreden van mankementen tot een minimum te beper ken. Het ongeluk van half ja nuari heeft duidelijk ge maakt. dat het besturingssys teem niet optimaal is. men heb ik met het varkeer in de straat Daar word ik niet goed van. Dat gaat de dag en nacht door en die vliegtuigen vliegen maar zo nu en dan over". KEES VAN KUILENBURG Een van de marine vliegtuigen t"a?i het type Brequet Atlantic die op het vliegveld Valkenburg nog steeds aan de grond staan. Het ;iet er voorlopig niet naar uit dat de kist in het luchtruim komt (foto R. Soupart. Leiden VALKENBURG Ondanks dat zij voorheen nogal eens klaagden over geluidsoverlast hebben maar weinig Val kenburgers gemerkt dat de Bréguet Atlantic al meer dan drie maanden aan de grond staat. Het is de meeste inwo ners van het Rijndorp die aan de aanvliegroute van het Vliegkamp Valkenburg wonen niet opgevallen dat het vliegtuiglawaai de laatste maanden aanzienlijk is afgeno men. De bewoners hebben over het alge meen meer last van het verkeer in de Hoofdstraat dan dat zij overlast ondervinden van het mi litaire vliegverkeer. Het is zoals de meesten zeggen: "Wij zijn bij na immuum voor het lawaai ge worden", klevrouw Van der Veen: "Het is ons niet opgevallen dat er min der wordt gevlogen. Waarschijn lijk komt dat omdat' het geen weer is om in de tuin te zitten, want dan heb je er het meeste last van. Ik woon hier nu zes jaar en ik ben er nog steeds niet aan gewend. Vooral mijn zoontje van anderhalf jaar schrikt als hij in de tuin aan het spelen is. Dan durft hij een poos niet meer naar buiten. Het is niet te hopen als er volgend jaar andere vliegtuigen komen dat ze ook zoveel lawaai maken, want dan wordt het wel vervelend". Gewend Mevrouw Zandbergen heeft ook niet gemerkt dat de vliegbewe gingen minder zijn geworden. "Wij zijn er zo aan gewend dat het niet eens meer opvalt". Een bewoonster die onbekend wenst te blijven "omdat ze an ders weer zeggen: die moet zo nodig ook weer wat zeggen" over het vliegverkeer: "De Neptune is voor ons een vertrouwd beeld. Je kan wel zeggen dat het een stuk Valkenburg is geworden, waar we van zijn gaan houden". Wel wil ze kwijt dat het vrachtver keer in de Hoofdstraat haar een doorn in het oog is. "Vergeleken met het lawaai van de vliegtui gen is dat veel erger. Vrouwen in de wijk krijgen zenuwaanvallen door het dag en nacht voorbijrij den van het zware verkeer". Mevrouw De Vos daarentegen was het wel opgevallen dat het de laatste tijd veel rustiger in de lucht was. "Het is nu veel fijner om hier in Valkenburg te wonen, maar dat zal als het vliegtuig de lucht weer in mag wel weer min der worden". De heer Heemskerk, woonachtig in Rijnsburg. maar in de midda guren werkt hij in Valkenburg in een tuinderij: "Toen ik hier twee jaar geleden begon, schrok ik me wild als er weer zo'n geval over kwam denderen. Het mag van mij zo blijven, laat die dingen maar rustig aan de grond staan. Dan werk ik ook veel rusti ger....". De heer De Nijs heeft weinig pro blemen met het vliegverkeer. Het is hem wél opgevallen dat het de laatste tijd wat rustiger was geworden. "Maar je raakt aan het vliegverkeer gewend en dan let je er maar niet meer op". Wel zit De Nijs het vrachtverkeer in de Hoofdstraat hoog. "Dat is soms niet uit te houden. Wij heb ben een boekenkast in de kamer staan en die staat soms gewoon te wiebelen als er weer een vrachtwagen voorbij davert". Daar zou volgens De Nijs eens iets aan moeten worden gedaan. "Maar", weet hij, "de gemeente staat er wat de financiën betreft beroerd voor, dus daar moeten we maar niet op rekenen" Ook de heer Poot was het niet op gevallen dat de Bréguet Atlantic niet meer vliegt. "Het is een ge wenning geworden. Je hoort ze niet meer overkomen en als ze niet vliegen dan valt het je niet meer op. Zo zit dat nu eenmaal" Mevrouw De Vries maakt het niet uit. "Ik let er niet op en dan hoor je ze ook niet. Veel meer proble- sievergaderingen?. In dat ge val zou ik mijn mond daar niet meer opendoen. Je moet in die vergaderingen dingen in vertrouwen kunnen zeg gen. En als er mensen zijn die wat meer over bepaalde din gen willen weten, dan zijn daar wel andere lijnen voor". Berends blijkt niet zo'n voor stander van 'teveel openbaar heid'. Alles moet tegenwoor dig tien keer worden bespro ken. Ik krijg hoofdpijn van al die procedures Van een slagvaardig beleid is nauwe lijks nog sprake. En dan pra ten met mensen die geen ver stand van zaken hebben, daar heb ik een hekel aan". Aangebrand Niettemin erkent Berends zijn tekortkomingen in de discus sie. "Ik ben snel aangebrand Soms een flap uit. Ik zeg wat ik denk. Dat komt soms mis schien wat hard of vreemd over. Zo ben ik nu eenmaal. Als iemand met een verhaal begint onderbreek ik hem of haar om het verhaal af te ma ken. Ik denk dan dat ik het beter weet. Maar dat doe ik thuis ook. dus. Berends heeft zich naar eigen zeggen nooit zoveel met de politiek bemoeit. "Dat moet je als burgemeester ook niet doen. vind ik", zo verklaart hij. De democratie noemt hij, om daarmee Churchill te cite ren, het minst beroerde sys teem. Lid van de KVP werd hij destijds haast onopge merkt. De praatgrage Be rends vertelt "Toen ik burgemeester werd, kwam er een penningmeester van de plaatselijke afdeling langs de deur met een nota De man ging ervan uit dat ik lid van de partij was en dus contributie moest betalen. Ik heb toen maar betaald, en was daarmee lid van partij" Hu heeft daar nooit spijt van gehad. Niet veel interesse voor de poli tiek, zegt hij. Toch was het Berends, die ooit zitting had in een praatgroepje dat na dacht over de mogelgkheid het Engelse politieke sys teem in Nederland in te voe ren. "Maar voor het Engelse stelsel, heb je een Engelse mentaliteit nodig en die mist Nederland". Aristocraat Berends lijkt die mentaliteit wel in huis te hebben Een door Lisse wandelende Be rends schept direct het beeld Ook thuis een flap uit van een Engelse aristocraat. Een beeld dat wordt aange scherpt door de platte pet en de vele Engelse (krachtter men die hu regelmatig bezigt in het gesprek "Een beetje anglofiel ben ik wel", erkent de Lissese burgemeester "Dat is ontstaan door mijn verblijf in Engeland en de ve le Engelse vrienden die ik nog steeds heb" Woensdagavond 13 mei han teert Berends voor de laatste maal de voorzittershamer tij dens de gemeenteraadsver gadering van Lisse En daar- na"' Berends, die in Lisse blijft wonen Daarna heb ik Weer eens Ujd om te reizen, te golven. Engelse boeken te le zen en naar het museum te gaan. al word ik direct onge duldig als ik in de nj moet staan voor een kaartje". Het rondwandelen met 'hoge' gasten door bloementuin Keukenhof bluft vooralsnog aan hem. in de functie als voorzitter van het bestuur van Keukenhof, voorbehou den Het zal mede afhang» n van de belangstelling van d<- toekomstige "eerste burger" van Lisse of Berends ook de ze taak moet overdragen ADRIAAN BRANDENBURG aristocraat in KeukenhoJ LISSE "Als een leraar voor een klas met enkel meis jes staat verloopt alles op rolletjes, of hij heeft een 'hell of a life'. Iets dergelijks geldt ook het burge meesterschap. Alleen heeft een burgemeester niet met meisjes maar met wethouders en raadsleden te maken". Verlicht despoot avonds laat naar bed gaan en 's morgens weer vroeg op staan. Wordt het nu laat. dan merk ik dat direct". Fair Om eerder een punt achter zijn loopbaan te zetten (via de be kende VUT-regeling), daar heeft Berends eigenlijk nooit aan gedacht. De discussie omtrent de nieuwbouw van het Lissese raadhuis, zo blijkt, heeft daarin ook een rol gespeeld. "Die discussie heeft jaren geduurd. Om mid den in dat proces eruit te stappen, dat zou niet erg fair tegenover mijn opvolger zijn geweest", aldus Berends nu. De burgervader is overigens nog steeds van mening dat het nieuwe raadhuis, dat er door een meerderheidsbe sluit van de raad daadwerke lijk komt, gewenst is in Lisse. Berends: "We hadden toch geen andere keus. Uitbrei* den: 'of the record', een blok kendoos in de tuin? Dat was ook geen oplossing. Nee, ik ben blij dat er een geheel nieuw pand wordt neerge zet". Berends, op 2 mei wordt hij 65. is in Nijmegen geboren. Stu deerde in Utrecht voor be stuursambtenaar en ging in 1946 'gemilitariseerd' via En geland naar Indië. Hij vervul de daar een bestuursfunctie en solliciteerde uiteindelijk "bij wijze van lachtertje" naar de functie van burge meester van Kerkdriel. Tot zijn eigen verbazing werd hij inderdaad aangesteld. Negen jaar later werd hij be noemd tot burgemeester van Monster om acht jaar daarna te verhuizen naar Lisse. In dit bloembollendorp volgde hij mr. Th. de Graaf op. Een be kende van Berends, ook in Kerkdriel was hij de opvolger van De Graaf. ...Geen Hntjesdoorknipper... Berends koos destijds voor Lis se om diverse redenen. Hij: "Langer dan 25 jaar burge meester van dezelfde ge meente vind ik geen goede zaak. Uitzonderingen daarge laten natuurlijk. Bovendien was Lisse een plattelandsge- Lisse: "Eindelijk tijd voor renen. De scheidende burgemeester van golven en Engelse boeken. meente dat sprak mij wel aan. En burgemeester wor den van een gemeente met Keukenhof binnen haargren zen, dat is toch leuk..". Uitwijken naar een grotere plaats heeft Berends dus nooit voor ogen gehad? "Nee", zegt hij kordaat. "Het werken in grote gemeenten spreekt mij niet aan. Ik ben geen Hntjesdoorknipper. Goed, dat hoort erbij, maar prettig vind ik het niet. Ik be moei mij liever met de lopen de zaken in de gemeente. Zeg maar het dagelukse werk, dat spreekt mij veel meer aan" Dat dagelijkse werk is Berends nogal eens kwalijk genomen. Met name de oppositie in de gemeenteraad stak dikwijls niet onder stoelen of banken dat zij meende dat Berends bepaalde wat er in Lisse ge beurde. Want al werd hij vaak gekenschetst als de vnende- lUk prater met veel gevoel voor humor, ook eigengereid heid werd hem nogal eens verweten. "U regeert hier als en verlicht despoot", werd hem ooit eens toegeworpen. Taboe De burgemeester ontkent dat overigens. Berends: "Ik heb er altijd op toegezien dat ook de minderheid voldoende ge legenheid kreeg haar stem te laten horen. Bovendien, ik zit hier niet alleen. Ik heb ook nog eens drie wethouders naast me zitten. En daar heb ik nooit problemen mee ge kend Ook niet toen er ie mand van de PvdA in het col lege van B en W zitting had". Openbare commissievergade ringen blijven voor Berends een taboe. Hij: "Alles dat in de raadsvergadering komt, moet je dat nu al in de open baarheid gooien in commis- Bij de scheidende burgemees ter A.J. Berends van Lisse verliep alles min of meer, zo beweert hij althans, steeds op rolletjes. Precies 30 jaar be kleedt hij nu de functie van 'eerste burger'. In juni verlaat hij 'het vak' wegens het berei ken van de pensioengerech tigde leeftijd. "Nee", zo vervolgt Berends, "ik heb nooit het gevoel gehad het bijltje maar liever erbij neer te leggen. Er zijn colle ga's bij wie voor elke raads vergadering het zweet in de handen staat. Daar heb ik nooit last van gehad. Was dat wel het geval, dan had ik er eerder mee gekapt". Vindt Berends het nu jammer dat hij de ketting definief moet afleggen? "Ach", reageert hij wat relative rend, 'je weet dat als je 65 wordt, dan is het afgelopen. Daar houd je rekening mee. En ik moet eerlijk bekennen, je voelt ook dat je ouder wordt. Vroeger kon ik 's

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21