Praten over kernwapens begint taboe te worden... groene- Weer subsidie voetbal Reportage Alsof er geen dieven bestaan. 11 11 Ondanks uitblijven cao contractspelers Uitkering "echte" minimuminkomens PPR meest milieubewust ow»!*r WOENSDAG 29 APRIL 1981 PAGINA 17 Groningse conferentie over kernoorlog in Europa De Duitse fysicus Hei- senberg sprak na de atoombom op Hiroshi ma de veelgeciteerde woorden: "In de zomer van 1939 zou het nog mogelijk geweest zijn dat een afspraak tussen twaalf geleerden de constructie van kern wapens had voorko men". In Groningen, waar vori ge week een conferen tie over "Een kernoor log in Europa" wordt gehouden, durfden de deelnemers het niet meer aan om over die gemiste kans na te pra ten. De stemming was: de geest is zo onherroepelijk uit de fles, dat we alleen nog maar kun nen hopen dat het niet tien, maar misschien twintig of dertig jaar duurt voordat de bom (weer) valt. Het doet er weinig toe of dat nu buiten of binnen Europa zelf zal ge beuren, want in Groningen was men het over één ding wel eens: een eenmaal op gang gekomen nucleair con flict kan niet meer onder controle worden gehouden. Dat geldt voor de aantallen wapens en de kracht van die wapens (gemeten in kiloton- nen of zelfs megatonnen TNT), maar ook in geogra fisch opzicht. Boze tongen beweren dat de conferentie in Groningen, die niet zozeer een wetenschap pelijke als wel een publicitai re klapper is geweest, vanwe ge de timing een poging tot interventie in de Nederland se politiek genoemd mag worden. Het uiteindelijke doel zou met de verkiezingen in zicht het definitieve "nee" van Nederland moeten zijn tegen de invoering van nieu we middellange afstands kernwapens op zijn grondge bied. Het kabinet-van Agt stelde de ze beslissing in 1979 uit tot december 1981. Als Neder land afhaakt, dan zal België wellicht volgen, en dan zal bondskanselier Schmidt in een uiterst lastig parket ko men te zitten. Sinds de invoering van de tacti sche kernwapens in Westeu ropa weigeren de Westduit sers op nucleair gebied ook maar iets buiten NAVÓ- groepsverband te onderne men. Elke zelfstandige daad zou immers de verdenking Generaal bd Gene LaRoq Tweede Wereldoorlog. dan alle explosxeven uit de hele kunnen wekken dat de Duit sers een nucleaire "Allein- gang" in de zin hebben, wat voor vriend en vijand onaan vaardbaar is. Voorwaarden Om vooraf het wantrouwen weg te nemen, verklaarde Schmidt zich uitsluitend be reid om kruisraketten en Pershing-2XR raketten tegen de Sowjet-Unie te zullen op stellen als werd voldaan aan de volgende voorwaarden: 1. Tenminste twee andere op het vasteland gelegen landen moeten meedoen (doelend op Nederland en Belgie) bij una nimiteit binnen de Navo over de wenselijkheid van de nieuwe raketten. 2. Het besluit tot aanvaarding van de nieuwe raketten moet samengaan met een onder handelingsaanbod aan de Russen, om tot een "afruilen" van hun SS-20 raketten en Backfirebommenwerpers te komen tegen de nieuwe Na- vo-raketten. Niet alleen is vervulling van de eerste voorwaarde hoogst on zeker door de Nederlandse en Belgische twijfel, de nieu we Amerikaanse regering denkt op het ogenblik aller minst aan serieuze gesprek ken over wapenbeheersing met de Sowjet-Unie. Waarne mers in Groningen voorspel den op grond hiervan ernsti ge problemen voor Schmidt met zijn eigen SPD en voor het bestaan van zijn rege ringscoalitie. Bovendien wordt de komende periode als een zeer delicate test voor de hechtheid van de NAVO beschouwd met een sleutel positie voor de lage landen. Verzet Eén van de kopstukken op de Groningse conferentie was de Westduitse majoor-gene raal Gert Bastian. die vorig jaar om "gezondheidsrede nen" zijn uniform mocht uit trekken. De werkelijke reden voor zijn buitendienst-stel ling vormde zijn voor de Bondsregering uiterst pijnlij ke verzet tegen de statione ring van de Pershing-2XR en kruisraketten op Westeuro pees grondgebied. Waarom? Bastian is een groot aantal ja ren bepaald geen tegenstan der van kernwapens voor de Westeuropese verdediging geweest. Een Russische ver gelding behoefde niet ge vreesd te worden, zolang de Amerikanen in strategisch opzicht superieur waren. Maar het neutraliseren van de strategische verschillen door de Sowjet-Unie heeft de laatste tien jaar gevolgen voor de situatie in Europa "Het is niet langer duidelijk dat de strategische wapens van de VS beschikbaar zullen zijn voor de verdediging van Eu ropese belangen. Het streven om het Europese strategische potentieel nu aanmerkelijk te vergroten, gepaard met de groeiende mogelijkheid om de risico's en gevolgen van een beperkte kernoorlog te schatten, vergroot het gevaar dat de afschrikking wel eens zou kunnen falen en tot een Europese oorlog kan leiden, die in een zeer vroeg stadium al de vorm van een atoomoor log 2 En heeft de generaal meer bezwaar tegen de NA- VO-raketten dan tegen de SS-20? "Het bereik van de Pershing en kruisraket ver schaft de NAVO mogelijkhe den voor het voeren van een kernoorlog, die de SS-20 niet aan het oostblok verschaft. Het verschil ligt in het feit dat, hoewel de Russische SS- 20 in staat is om Amerika's bondgenoten in Europa te vernietigen, zij niet in staat is om de Amerikaanse lange-af- standswapens uit te schake len. Met de stationering in Europa van de geplande sys temen zou de VS in de positie komen om de strategische wapens van de Sowjet-Unie te bedreigen of deels onklaar te maken, zonder daarvoor haar eigen intercontinentale raketten te moeten aanspre ken". Verrassingsaanval Is de SS-20 een wapen waar mee de Russen een verras singsaanval op West-Europa kunnen ondernemen, bij voorbeeld op de militaire doelen? "Hoewel de techni sche specificaties van de SS- 20 niet helemaal duidelijk zijn. kan het nauwelijks als een first-strike wapen beti teld worden. Dat zou althans gelden tot het moment waar op het westen doelen gaat bouwen, die zo'n verrassings aanval wel waard zijn zoals het geval is met de op te stel len landraketten voor de mid denafstand". De landopstelling van de NA- VO-raketten, hun grote aan tal (572) op een relatief klein gebied, maken hen nogal kwetsbaar. Hoewel het mis schien wat ver gaat gezien hun mobiliteit door montage op vrachtwagens, werd de bewering van tal van Gro ningse deskundigen (Af- heldt, Rathjens, Scoville) dat het typische "use them or lo se them" wapens zijn in een crisis, dus ook door Bastian meer of meer bevestigd: "De lage overlevingskans van deze op land gestationeerde systemen moet de Sowjet- Unie het gevoel geven ge dwongen Ie zijn tot het doen van een preventieve aanval in een tijd van buitengewone spanning, als het (Uen van e afschrikking waarschijnlij ker wordt". Populair gezegd. Europa maakt zich tot schiet schijf als het deze voor de Russen uiterst bedreigende raketten toelaat, de Amerika nen blijven buiten schot. Opslagplaatsen Topdoelen in het pnlle conflict zouden volgens admiraal b d Gene LaRoque in elk geval ook zijn: "De meer dan 100 over Europa verspreide, kwetsbare nucleaire opslag plaatsen. Deze opslagplaat sen in Duitsland. Brlgn Groot Brittannie. Grieken land, Turkije en Nederland zullen vroeg in een conven tionele of nucleaire oorlog bovenaan de doelwit-lijst van het Warschaupact staan. An dere voorrangsdoelen voor Russische wapens zullen, naar wordt aangenomen, de commandoposten zijn van waaruit het bevel tot gebruik van de tactische kernwapens wordt gegeven". Dat betekent een totale kern oorlog in Europa? La Roque: "Het totale effect van het ont ploffen van ruim 15000 atoomwapens in een korte periode is onmogelijk te mc- ten Onze en. a. ing ga.it nu t verder dan het laten explode ren van één kernwapen per keer. Enige maatstaf van de vuurkracht kan worden afge lezen uit het feit dat éen raket uit een NAVO-duikboot meer explosieve kracht bevat dan alle explosievcn die in de ge hele Tweede Wereldoorlog zijn gebruikt. We weten ook dat een kleine 13 kiloton bom boven Hirosjima 100 000 mensen doodde. Amerikaan se schattingen, ontleend aan hoorzittingen in het Congres, voorspellen dat meer dan 100 miljoen Europeanen in een atoomoorlog in Europa zou den kunnen sterven". NAVO zwijgt Meer details, meer scenario's, meer onheil dan hier valt te beschrijven werd in Gronin gen de geïnteresseerden in een kernoorlog in Europa in het vooruitzicht gesteld NA- VO-functionanssen mochten niet optreden. Een ambassa- deursbesluit had dat onmo gelijk gemaakt. Het spreken over kernwapens begint, volgens professor H. Tromp, een taboe te worden. Generaal Bastian werd voor zijn stellingname in 1979 en daarna door de CDU-CSU tot mikpunt van een lastercam pagne gemaakt, en zoals dat bij de buren gaat. tot commu nist verketterd. Daniel EUs- berg. schrijver van Pentagon Papers, hoorde voor zijn acti viteit sinds 1979 meer dan 100 jaar gevangenisstraf tegen zich eisen, voor het uitoefe nen van een burgerplicht door anderen beschouwd als het buiten hangen van de vui le was. George W. Rathjens. beroemd Amenkaans civiel strateeg, hoort niet in dat rij tje thuis, maar is één brok mistroostigheid Hoofd schuddend merkt hy op: "Ach, ik ben maar een inwo ner van de meest liberale staat van de VS (Massachu setts) en ik werk dan nog op het meest liberale instituut, ("Arms Control Communi ty"). De publieke opinie in de VS wil alles accepteren wat de militairen willen, en lijkt overtuigd te zijn dat de beste manier om met de Sowjet- Unie om te gaan. bestaat uit meer geld geven aan het de fense establishment. ook als de wapens die zij kopen niet veel zin hebben De kruisra ket en de Pcrshing-2 zijn goe de voorbeelden DEN HAAG (GPD) De kans is groot dat het betaald voetbal tot 1 juli 1986 verzekerd zal zijn van overheidssubsidie. De externe geldgevers hebben het Budget Bewakings Instituut (BBI) op dracht gegeven een tweede vier jarenplan tussen de KNVB en de drie externe geldgevers (ge meenten, toto en lotto, CRM) voor te bereiden. Met die opdracht wordt echter wel voorbijgegaan aan de gisteren geuite kritiek op de voortzetting van het gezondmakingsproces van het betaald voetbal. Met na me het kamerlid Worrell (PvdA) noemde tijdens het mondeling overleg van de vaste kamercom missie van erm de opdracht aan het BBI voorbarig, aangezien er volgens de socialist met het nog steeds uitblijven van een cao voor contractspelers niet wordt voldaan aan een van de voor waarden die zijn gesteld aan het handhaven van de overheidssub sidie. Worrell zal daarom of vandaag nog, of anders op 12 mei, zijn sinds de CRM-begroting in februari aan gehouden motie in stemming brengen, die er, in aangepaste vorm, toe zou moeten leiden dat de overheidssubsidie voor het seizoen 1981 -'82 moet worden opgeschort totdat er overeen stemming is bereikt over die cao. Gezien de reacties van gisteren lijkt de motie echter weinig kans van slagen te hebben. De PvdA zal zeker geen steun van de WD kunnen verwachten, terwijl ook het CDA de motie wat al te dras tisch vindt. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM hield de commissie dan ook voor voorzichtig om te springen met de motie-Worrell. De bewindsman: „Wanneer we vandaag zouden besluiten de subsidie aan het betaald voetbal op te schorten, dan is de financi- le situatie morgen alweer slech ter. Juist nu de betaald voetbal organisaties (bvo's) in de pas gaan lopen zou ik dat betreuren. Alle begrotingen voor het vol gend seizoen zijn op tijd (voor 1 april) ingediend. Daarvan moes ten er op 16 april nog vier bijge steld worden, gisteren was dat er nog maar n. We hebben de KNVB dan ook opdracht gege ven die club voor 15 juni in de pas te brengen. Gebeurt dat niet, dan zal de KNVB de in ons ge sprek van februari overeengeko men sanctiemaatregel moeten toepassen: de club zal blijven be staan, maar uit het competitie verband worden gehaald". Met name omdat het nog maar om n club gaat die zich niet richt naar de verscherpte richtlijnen van het BBI, vindt Wallis de Vries het onnodig om tot 15 juni te wachten alvorens over een nieuw vierjarenplan te gaan pra ten. „Juist om onduidelijkheden voor de komende vier jaar te voorkomen, moeten we bijtijds over het nieuwe plan praten. Ook de Kamer zal bijtijds op de hoog te willen zijn van de koers die wordt ingeslagen. De clubs hou den zich aan de richtlijnen, het ongedekte tekort is terugge bracht. er is zelfs een positief sal do van zo'n drie ton. kortom: de tijd is rijp voor het BBI om zich te gaan bezighouden met de ko mende vier jaar, een periode, die op 1 juli 1982 zal moeten ingaan" Joop Worrell kon zich maar moei lijk verenigen met de positieve geluiden die Wallis de Vries liet horen. „We wachten alweer een jaar op de verlenging van de cao", aldus het kamerlid. „En zo als de zaken er nu voor staan zit ten de onderhandelingen tussen de FBO (clubs) en VVCS (spe lers) muurvast. De partij, die daar schijnbaar nog enige veran dering in had kunnen brengen, de KNVB, heeft zich afgelopen donderdag zelfs teruggetrokken als bemiddelingspartner. De voetbalbond trekt zijn handen dus van het overleg af. terwijl zij de volledige verantwoordelijk heid voor het afsluiten van de cao draagt en riskeert daarmee doelbewust opschorting van de subsidie. Ik zal mijn motie nu dan ook in stemming brengen in de Kamer. Het geduld van de PvdA in dezen is op". DEN HAAG (GPD) De huishou dens met een echt minimum in komen zullen eind dit jaar een eenmalige extra uitkering ont vangen. Op korte termijn is het echter niet mogelijk maatregelen en voorzieningen te treffen voor een te voeren structureel beleid gericht op inkomensafhankelij ke eenheden die uitsluitend een minimum inkomen hebben. Dergelijke maatregelen en voorzie ningen eisen een grondige studie en maken onderdeel uit van een door de minister-president aan gekondigde studie over een her ziening van het stelsel van de so- iftle iduilméü Dit schrijft staatssecretaris Lou de Graaf van Sociale Zaken namens het kabinet aan de Tweede Ka mer. By het innemen van dit standpunt heeft het kabinet zich laten leiden door ^-n MibtdUk* studie over de echte minima De werkgroep meent dat het vraag stuk van de echte minima niet los mag worden gezien van het algemene inkomensbeleid. In het bijzonder moet worden ge keken in hoeverre een nivelle rend beleid de verhoudingen op de arbeidsmarkt zal verstoren ..Berekeningen door de werk groep hebben aangetoond dat een beperkte, maar herhaalde optrekking van de laagste inko mens na verloop van enige jaren er al toe leidt dat inkomens tus sen minimum en modaal worden ingehaald door het minimum loon", schrijft de staatssccreta- (AD VERTENTI E) ADVERTENTIE Zo goedkoop kunt u uw nieuwe fiets verzekeren in het Fiets Garant Plan. Zo heb je een fiets, zo heb je niets. Maar dankzij het Fiets Garant Plan kunt u uw nieuwe merkfiets nu voor een paar tientjes per jaar verzekeren. Uw fietshandelaar weet er alles van. DEN HAAG (GPD) De PPR is de meest milieubewuste partij van Nederland. De PSP en D 66 vol gen op de voet. Maar ook de PvdA. DS'70 en de EVP zijn re delyk milieuvriendelijke partij- Dit blijkt uit een onderzoek van de verkiezingsprogramma's, dat de Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Milieudefensie heb ben uitgevoerd. Volgens deze or ganisaties nemen de meeste poli tieke partijen in hun verkiezings programma's het milieu uiterma- Fiets Gerust. Met het Fiets Garant Plan. Alleen bij de erkende rijwielhandel. Desalniettemin zeggen de milieu organisaties dat de VVD en SGP in verhouding weinig met het milieu op hebben. Het GPV heeft nauwelijks milieubesef, terwijl de CPN zich bewuster toont, maar nog geen milieupar tij kan worden genoemd. Het CDA neemt een tweeslachtige i1" Itii 111 Em i i bepleiten de christen democraten vele milieu beschermende maatregelen, maar anderzijds staan ze allerlei zaken voor die met milieube scherming in strijd zijn. Mit ffnGroenf Betaalcheque en de Gkoene Betaalpa Gegarandeerd tot f IUU,- per cheque Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17