Adoptie wordt streng bekeken 'Sterkte van kabinet zit in twee partijen' Wiegel schrijft briefje aan weduwnaar Excuses presentator Bemiddeling verscherpt Minder buitenlanders mogen Nederland in Volksunie mag wel m Albeda: verdubbel aantal part-timers Overijssel WAAR? OF NIET WAAR? Boekhouder gepakt DINSDAG 28 APRIL 1981 WD-lijsttrekker doet na emotionele uitbarsting rustig aan DEN HAAG (GPD) VVD-lijst- trekker Hans Wiegel heefl giste ren een persoonlijk brielje ge schreven aan de heer M. Kraaije- stein uit Eerbeek (Gld). de man die zondagavond in het AVRO tv-programma „Vragenvuur" de vraag stelde die Wiegel voor de camera's in tranen deed uitbar sten. Kraaijestein. wiens 29-jarige vrouw in januari overleed, uitte daarin kritiek op het VVD-standpunt over de financiering van de ge zinsverzorging voor weduwnaars met jonge kinderen. Wiegel, die evenals de heer Kraaijestein sinds kort weduwnaar met kin deren is. raakte daardoor zeer geëmotioneerd. Kraaiiestein krijgt over de feitelij ke inhoud van zijn vraag overi gens ook nog een uitgebreid ant woord van VVD-voorzitter mr. F. Korthals Alles. Deze wil daar voor echter eerst de VVD-Twoe- de-Kamerfractie raadplegen. De vragensteller heeft ook nog be zoek gehad van de burgemeester van de gemeente Brummcn, waaronder Eerbeek valt, mevr. G.J. van den Bosch-Brethouwer. Dat bezoek heeft plaatsgehad op verzoek van de VVD-leiding. De VVD wil daarmee tot uitdruk king brengen dat zij de heer Kraaijestein niets kwalijk neemt. Dat doet zij wel de AVRO-televisie en met name „Vragenvuur'-pre- sentator Jaap van Meekren. „Wij begrijpen niet hoe het mogelijk is geweest dat - ondanks een se- DEN HAAG - WD-lijsttrekker Wiegel hervat vanavond zijn ge durende één dag onderbroken verkiezingstoernee met een spreekbeurt in Enschede. Maan dagavond liet Wiegel in Den Haag verstek gaan. lectie vooraf - deze vraag als laat ste van dit programma was ge programmeerd", zei VVD-voor- zitter Korthals Altes gisteravond Hij noemde op een spreekbeurt in Den Haag - waar hij inviel voor de oorspronkelijk geagendeerde Wiegel - de reactie van de lijst trekker begrijpelijk. „Het is te veel om te kunnen verwerken wanneer je plotseling wordt ge confronteerd met een man die ook net een jonge vrouw verlo ren heeft cn met twee kinderen is achtergebleven". Het gevolg hiervan is dat Wiegel in elk geval voor de rest van deze week zijn publieke verplichtin gen in het kader van de VVD- verkiozingseampagne heeft afge zegd. De VVD-campagnestaf wil voorkomen dat Wiegel het door massale sympathiebetuigingen vanuit de achterban opnieuw te kwaad krijgt. Of Wiegel's andere campagne-optredens voor radio enof tv doorgaan kon men nog niet zeggen. Wiegel was gisteren overigens nor maal op zijn departement, waar zijn werkkamer in een ware bloc- was omgetoverd door de vele boeketten die vanuit het he le land naar het ministerie waren gestuurd. De gebeurtenissen van zondag avond hebben meer gevolgen voor de VVD-campagne. Kort hals Altes zei desgevraagd dat de campagne van nu af „een wat so berder karakter" zal krijgen. Zo wordt na vanavond het orkestje dat de VVD-bijecnkomsten met de lijsttrekker opluistert voor de ri st van de campagne afgezegd. Ook de speciale campagne-film van de VVD zal niet meer wor den vertoond. Aan het begin van die - ook al eerder omstreden - film, wordt Wiegel geportret teerd terwijl hij znn kinderen naar school brengt. HILVERSUM (ANP) Jaap van Meekren. presentator van het Avro-tclcvisieprogramma "Vragenvuur". dat zondag avond abrupt werd beëin digd toen minister Wiegel emotioneel reageerde op een tot hem gerichte vraag, be treurt het in hoge mate dat hij dit niet heefl voorzien en heeft Wiegel zijn excuses aangeboden. In een gisteren door de Avro uitgegeven verklaring wordt gesteld dat een aantal vragen in het programma getuigde van een sterke persoonlijke betrokkenheid van de vra genstellers. "Het actuele karakter van de sociale en maatschappelijke problemen, dat binnen deze vragen besloten lag, heefl Van Meekren doen besluiten deze vragen te laten stellen. Het feit dat de persoonlijke omstandigheden van de laat ste vraagsteller min of meer met die van minister Wiegel overeenkwamen, was voor deze laatste kennelijk te veel aldus de Avro. die haar spijt betuigt dat de uitzen ding hierdoor op deze emo tionele wijze is geëindigd. Presentator Jaap ran Meek- DEN HAAG (GPD) - Adoptie van buitenlandse kinderen wordt aan strengere controle onderworpen. In de Tweede Kamer lieten de justitiespecialisten zich gisteren in het algemeen positief uit over plannen in die richting van staatssecretaris mevrouw Haars (justitie). Een buitenlands kind kan straks al leen nog worden geadopteerd via een bemiddelende instelling die aan strenge eisen van justitie vol doet. Daarmee moet worden voorkomen dat malafide bemid delaars zich bezighouden met kinderhandel. Wie langs onwettige weg een kind adopteert, loopt de kans dat het in een kinderbeschermingste huis wordt geplaatst. Bij de con trole zullen de gemeenten een rol spelen, zei mevrouw Haars. Ge meentelijke ambtenaren van het bevolkingsregister zullen in schrijving van pleegkinderen aan justitie moeten melden. Alle fracties in de Kamer verwier pen het idee van mevrouw Haars om adoptie van een tweede bui tenlands kind onmogelijk te ma ken voor gezinnen die al twee of meer kinderen hebben. Het bepa len van de gezinsgrootte is geen DEN HAAG (ANP) - De toelating van vreemdelin gen tot ons land wordt verder aan banden gelegd. Dat blijkt uit de minder heden-nota, vandaag aan de Tweede Kamer aange boden, waarin de regering haar standpunt over het te voeren minderhedenbe leid uiteenzet. Er zal zo wordt letterlijk gezegd sprake zijn van een beper kend toelatingsbeleid. Het welslagen van het te voeren minderhedenbeleid zal - zo meent de regering - worden bevorderd wanneer dit gepaard gaat met nog verdere inperking van de immigratie. Het terug houdend toelatingsbeleid zal voor een niet onbelangrijk deel (ADVERTENTIE) de vreemdelingen treffen die thans nog om humanitaire rede nen zouden worden toegelaten. In de nota wordt dan ook ge steld, dat de voor het te voeren toelatingsbeleid vereiste maatre gelen, soms als "hard" zullen worden ervaren. De beperking van het aantal immi granten wordt noodzakelijk ge noemd om gelijke kansen te scheppen voor de leden van min derheidsgroepen, die al tot de Nederlandse samenleving beho ren. Het verzekeren van die gelij ke kansen voor mensen in een achterstandssituatie is het cen trale uitgangspunt, dat door de gehele nota heen loopt. Overigens blijkt uit de nota dat er geen extra gelden voor het te voeren minderhedenbeleid wor den uitgetrokken boven de prog nosecijfers (in de laatste miljoe nennota) voor de jaren 1982-1985. In de nota komt de regering tot de conclusie dat het tot nu toe ge voerde beleid in een aantal op zichten in onvoldoende mate is tegemoet gekomen aan de pro blemen van de minderheidsgroe pen. Erkend wordt dat regering en samenleving zich hebben ver keken op zowel de omvang als op de aard van de immigratie. taak van de overheid, oordeelde de Kamer. De staatssecretaris bepleitte een maximum aantal vast te stellen, omdat het aantal aanvragen adoptie groter is dan het aanbod van kinderen. Een tussenvoorstel van haar, dat adoptie van buiten landse kinderen ongeacht de ge zinsgrootte aan een maximum van twee wil binden, wordt nu door de fracties bestudeerd. Achterstand Vorig jaar kregen 1421 echtparen toestemming een buitenlands kind te adopteren, aldus me vrouw Haars. Dit jaar zal het aan tal aanvragen dat in behandeling komt 2200 zijn. Daarmee wordt een klein stukje ingelopen van de forse achterstand die in de behan deling van de aanvragen bestaat- Wie een kind wil adopteren, moet nu ruim tweeëneenhalf jaar wachten op de vereiste toestem ming van justitie. De Tweede Ka mer vindt dat die wachttijd moet worden beperkt tot een half jaar. De staatssecretaris werd gisteren verweten te weining druk uit te oefenen op de Raden voor de Kin derbescherming, die in sommige gevallen niet erg warm lopen voor adoptie. Mevrouw Haars zei dat de kinder bescherming het, mede door het toenemend aantal echtscheidin gen, zo druk heeft dat een snelle re verkleining van de achterstand er niet in zit. Bovendien acht ze een wachttijd van een jaar nood zakelijk, omdat veel mensen van gedachten veranderen. Vorig zijn bijna 1000 aanvragen na verloop van tijd ingetrokken. De Kamer hield niettemin vast aan een maximale termijn van een half jaar, zoals vorig jaar al in een motie werd uitgesproken. Het in trekken van aanvragen zou wel eens het gevolg kunnen zijn van de eindeloze wachttijden, opper den verscheidene fracties. On derzoek daarnaar is geboden, al dus de kamerleden. DEN HAAG (GPD) - Het aantal mensen dat geen volledige dag taak heeft maar in een deeltijd baan werkt, zou in de komende vijf jaar zeker verdubbeld moe ten worden. Minister Albeda (so ciale zaken) pleitte daarvoor bij de presentatie van het jaarverslag over de ontwikkelingen op de ar beidsmarkt in 1980. Op het ogenblik werken ongeveer 600.000 mensen in een deeltijd baan. Dat is bijna 15 procent van de hele Nederlandse beroepsbe volking. Zij werken per week 35 uur of minder; voor het overgrote deel van hen duurt de werkweek een uur of 30. Herverdeling van het werk door het bevorderen van deeltijdbanen is in de visie van Albeda één van de belangrijke middelen om meer mensen aan het werk te krijgen en het aantal werklozen te beper ken. De bewindsman constateert dat onder vrouwen de belangstel ling voor een gedeeltelijke baan al betrekkelijk groot is; hij meent dat het daarom wellicht nuttig is om er ook m interesseren. De overheid krijgt van de minister een voorbeeld-rol toebedeeld. Later dit jaar zal nader worden bestudeerd waar knelpunten lig gen op het punt van het part time-werk. Dat zal gebeuren aan de hand van de experimenten die zijn gedaan met het omzetten van volledige banen in deeltijdfunc ties waarvoor door de overheid subsidies zijn gegeven. De minis ter meende echter al te kunnen vaststellen dat de extra kosten van het opdelen van banen over twee of meer mensen, blijken mee te vallen. Albeda verlangt van het bedrijfsle ven zelf ook het nodige initiatief Hij bespeurde de neiging dat te veel van het overheidsbeleid wordt verwacht als het om be strijding van de werkloosheid gaat. „Dat moet tot teleurstellin gen leiden". Het jaarverslag dat Albeda's minis terie gisteren presenteerde, schetst het sombere beeld van de arbeidsmarkt van 1980, toen het aantal werklozen met reuze stap pen steeg. Hun getal ging in éen jaar tijd omhoog met 105.700 ofte wel met 49 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam regenbui 12 0 0 De Bilt zwaar bew. 133 0 0 Deelen zwaar bew. 14—2 0 Eelde geheel bew. 11 1 0 Eindhoven zwaar bew. 15 -2 0 Den Helder regenbui 9 4 0.1 Rotterdam z Twente z\ Vlissingen z Limburg z bew. 14 -1 Aberdci Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Oslo Parijs Rome onbew. half bew. half bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. half bew. licht bew. Casa Blanca regc Istanbul half be\ Las Palmas licht bew (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN "De sterkte van dit ka binet zit hem in het feit dat er maar twee partijen in zitten. Je hebt maar met twee fractie-voor zitters te maken. Dat is nog nooit vertoond in Nederland. Als D'66 er bij zou zitten, zou het een stuk moeilijker worden. Aan de ande re kant is het parlementaire draagvlak van een kabinet als dit toch te smal". Dit zei minister Gardeniers-Be- rendsen (erm) gisteravond op een CDA-bijecnkomst in sport hal Cleijn Duin te Katwijk. Zij verdedigde daar het beleid van het kabinet-Van Agt, maar zei ook dat "een kabinet met een dergelijke smalle basis m het parlement geen inzet van do ver kiezingen zal zijn". De bewindsvrouw onthulde dat zij zich op de laatste prinsjesdag vo rig jaar met collega-bewindslie den onder het genot van kopje koffie had afgevraagd of iemand had gedacht at hel kabinet die bewuste dag nog zou halen. "Niemand die had gedacht dat we dit nog mochten meemaken", aldus mevrouw Gardeniers In navolging van CDA-lijsttrckker Van Agt wees de minister erop dal er zo langzamerhand een eind moet komen aan het ver gaande voorzieningenniveau van de verzorgingsstaat. Met enig heimwee herinnerde zij aan de spontane burenhulp van vroe ger, 'die nu zo langzamerhand - volgens haar ten onrechte - een taak voor de overheid zou moe ten worden. "Waar is die naas tenliefde gebleven?", vroeg zij zich af. "Houvast bij CDA" Over de eventuele plaatsing in Ne derland van middel-lange af standraketten geeft het CDA- programma meer houvast voor een beslissing dan het program ma van D'66. Daarin worden na melijk geen criteria voor een be slissing vermeld. Het CDA wil. dat met name de resultaten van het wapenbcheersingsoverleg in het besluit moeten worden ge wogen. Dit stelde Jan Nico Scholten, Tweede-Kamerlid voor het CDA. gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Rijnsburg. "Wanneer nu besloten zou moeten worden, zouden de CDA-criteria leiden tot een afwijzing van deze kernrakettcn". "We zijn in de politiek te lang bezig geweest Sinterklaas rond te rij den". En: "We moeten geen gou den bergen beloven als er bergen werk verzet moeten worden; Met dat eerste zijn alle grote partijen, behalve de VVD. op dit moment bezig". Twee uitspraken die staatssecretaris Neelie Smit- Kroes gisteravond deed tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Hoofddorp. twee van de VVD-lijst voor de kamerverkiezingen op 26 mei haalde in haar toespraak ste vig uit naar oppositieleider Den Uyl. "Als je hem op de televisie hoort verklaren dat het scheppen van banen bij de overheid de op lossing is voor het probleem van de werkloosheid, dan vraag je je af: staan ze hier allemaal nog wel op een rijtje? Dat nota bene een econoom zo'n uitspraak voor zijn rekening durft te nemen", aldus de liberale spreekster Mevrouw Smit-Kroes herhaalde haar uitlating van afgelopen weekeinde over de "450.000 men sen die vandaag niet naar hun werk zijn gegaan omdat ze zich ziek. zwak of misselijk voelden. U maakt mij niet wijs dat dat in alle gevallen terecht is geweest. Met PvdA en VVD D'66 sluit een coalitieregering met PvdA en WD niet uit "De heer Van Agt vindt het niet onaan trekkelijk om in de oppositie te recht te komen PvdA, VVD en D'66 wensen regering vemni woordelijkheid te dragen in de komende periode", zo zei lijst trekker Jan Terlouw van D'66 gisteravond op een verkiezings bijeenkomst in Hilversum. Debat progressieven Het debat tussen de lijsttrekkers van de vuf progressieve partijen, waarom tachtig journalisten in een openbaar verzoek hebben gevraagd, zal worden gehouden op vrijdag 1 mei op 14 30 uur in centrum Bellcvue. in Amster- dm Alle betrokken partijen. PvdA I) 66. PPR. CPN en PSP hebben hun medewerking toegc zegd Tijdens de bijeenkomst zullen de lijsttrekkers van ge dachten wisselen over de moge lijkheden en belemmeringen voor een progressieve regering ter vervanging van het kabinet Van Agt. Weven voor textiele werkvormen DEN HAAG (ANP) - Studen ten ran de landelijke actie groep textiele werkvormen hebben gisteren op het Haag se Binnenhof gedemonstreerd tegen het voorstel van staats secretaris De Jong onder wijsom het vak textiele werkvormen niet als alge meen vormend vak in de on derbouw van het lager be roeps onderwijs (LBO) op te nemen. Volgens de demon stranten betekent dit dat leer lingen en docenten in het LBO de nieuwe leraren oplei ding. kunstacademies en op leidingen textiele iverkvor- men zullen worden gedu peerd. Op het Binnenhof weefden de circa honderd studenten een vele meters groot plastic wit- zwart tapijt zie foto). Een woordiHiersier zei. dat het vak textiele werkvormen nu een aantal onderdelen bezit met culturele en persoonsge richte waarde. De vaste ka mercommissie van onderwijs en wetenschappen vergader de gisteren over dit onder werp. ZWOLLE-HAARLEM (GPD) De geschillenkamer uit het Overijsselse college van Ge deputeerde Staten heefl alle 83 beroepschriften tegen deelneming van de Neder landse Volksunie en de Cen trumpartij aan de komende kamerverkiezingen onge grond verklaard. Dc kamer baseerde zich daarbij op de Kieswet, die bepaalt dat slechts kan worden teruggeko men op het plaatsen van een handtekening voor het tijdstip van inleveren van de kandida tenlijst. Dat was 14 april Pas twee dagen nadien zijn in Zwolle door vijf politieke partijen en particulieren initiatieven ont plooid om beide extreem-rechtse partijen te weren. Reden voor het hoofdstembureau in Zwolle op 22 april beide lijsten geldig te verklaren. Wel plaatste de kamer vraagtekens bij de manier waar op de vereiste handtekeningen waren verkregen. In Haarlem kreeg de geschillenka- mer van GS Koanf«Holland te maken met vijf administratieve geschillen waarin de Volksunie partij was. Leden van deze groe pering hadden zelf drie bezwaar schriften ingediend tegen hel on geldig verklaren van hun lijsten in Amsterdam en Den Helder cn de goedkeuring van de CPN- kandidatenhjsl in de kieskring Amsterdam. Nadat was gebleken dat de NVU in Den Helder onder valse voor wendselen handtekeningen had verzameld, werd de lijst ongeldig verklaard In Amsterdam baseer de het hoofdstemburcau zich op het Verdrag van Rome De be ginselen van de NVU zijn hier mee in strijd. In Haarlem werd het terugtrekken van de geplaat ste handtekeningen vlak voor dc beslissing van het hoofdstembu reau op 21 april kenbaar ge maakt. In die situatie kon de lijst niet meer ongeldig worden ver klaard, zo was de redenering. Tijdens de zitting in Haarlem moest commissaris De Wit de el kaar toeschreeuwende voor- en tegenstanders van de NVU ver zoeken de bijeenkomst m rust te laten verlopen. (ADVERTENTIE) Werk en wonen e SP alleen kennen van milieu-akties. of van de hulp die de SP verleent aan mensen die het moeilijk hebben in dc/> ma.ii- i happy De invaliden, de werklozen cn ook de bijstandtrekkers die altijd op onze steun kunnen rekenen Anderen kennen ons vooral van de talloze aktics die wy voeren tegen woningnood en vóór betaalbare woningen Omdat wy vinden dat ieder mens recht heeft op een plekje waar hy kan wonen Omdat het waanzin is tienduizenden werkloze bouw- rung i schoon milieu vakkers en nog meer mensen zonder Werk. woningen, sociale zekerheid en is sociahsticse politiek SOCIALISTIESE PARTIJ v» n daar aan wcrkei Meer informatie ijvrrhofitraat 65. 3032 SC Rotterdam AMSTERDAM (ANP) - Een spe ciaal rechercheteam van de rijks politie heeft gisteren de 38-jarige J W M van Z. uit Koog aan dc Zaan. boekhouder van de om streden cx-nolaris mevrouw J S S aangehouden op verden king mededader te zijn van een aantal vorduistenngszaken. sa men met mevrouw 8 -s Hel volgens een woordvoerder van de rijkspolitie voorlopig om een bedrag van 90 000 gulden Hetzelfde rechercheteam, dat zich bezig houdt met de door de cx- notans en dc internationale op lichter Ane O ontwikkelde acti vitcitcn, heefl eind vorige weck de Hilvcrsumsc directeur LB. (41) aangehouden. Deze wordt ervan verdacht medeplichtig te zijn aan een poging Slavenburgs Bank in Amsterdam op te lich ten Slavenburgs Bank kreeg begin dit jaar via de telex, ondertekend door een andere bank. opdracht een half miljoen gulden van een andere rekening te storten op de rekening van mevrouw S S. Om- dal de onderling tussen de ban ken afgesproken codetckens ont braken op het telexbericht kreeg de directie van dc Bank argwaan Dc telex bleek afkomstig van een maatschappijtje waar behalve de aangehouden B. ook Ane O. bij betrokken was.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7