'Stel je voor dat je vreselijk veel iepen hebt' Weg rond molen wordt verlegd WD-fractie verdeeld over monumenten Kinderdemonstratie voor Boddaertcentra Honderdvijftig jaar plantsoenen en de variatie in de stad Raadslid: Voorlichting kernenergie onvoldoende Twee richtingen Valkbrug Aan Oude Singel Opvanghuizen in financiële problemen Veel nuttig werk Dierenhulpdienst DINSDAG 28 APRIL 198^ LEIDEN Het was min of meer toeval. De gemeente wilde een tentoon stelling organiseren over plantsoenen. En toen navorsing leerde dat in 1831 het besluit was genomen om Leidens eerste park, Het Plantsoen, aan te leggen, was de aanleiding ook gevonden. Oftewel": "150 jaar Leidse Plantsoenen", van vandaag tot en met 30 mei in het gemeentelijk archief. r Plantsoenenambtenaar Cornet in park Kweeklust: "Een prettige verhouding tussen "ópen ruimte en massa De gemeentelijke plantsoenen dienst ontving het bericht dat er een tentoonstelling op handen was aanvankelijk met gemengde gevoelens. Plaatsvervangend chef Cornet zegt: "Het is vaak zo dat alle aandacht zich op ons richt. Over rioleringen en bestra tingen hoor je veel minder. We worden altijd een beetje verlegen van al die belangstelling. Echt Zijn chef. Gaastra, vindt dat de ti tel van de tentoonstelling welis- niet fout, maar toch wel opreiCling ten de singels moest worden ge bouwd. Cornet: "In verband met de leef-, baarheid van de stad betekende dat dat je veel aandacht aan het groen in de stad moest beste den". Dat er opeens véél meer aandacht was voor groen dan vroeger, ontkent hij echter. In een bepaald opzicht was het werk natuurlijk wel makkelijker: de lucht en het water waren nog betrekkelijk schoon. Het veelvuldig verplaatsen van bo men is tegenwoordig ook ge meengoed geworden. Op weg naar het terrein van de voormali ge Nederlandse Drukkerij bij de meelfabriek, wijst Cornet diver se bomen aan die een verhuizing achter de rug hebben. "Die plan tanen komen van de Willem de verwarrend is. Veel mensen den ken volgens hem dat de plant soenendienst honderdvijftig jaar .bestaat, maar die mijlpaal is nog niet bereikt. Zesentwintig jaar geleden werd namelijk nog het feit gevierd dat vijfenzeventig jaar daarvoor de eerste tuinman in dienst van de gemeente trad. Om toch even door te gaan op het onderwerp plantsoenendienst. Zo rond de eeuwwisseling on derging de afdeling, die toen ei genlijk nog geen afdeling was, een verandering, weet Cornet. Een verandering die alles te ma ken had met het feit dat Leiden uit de voegen barstte en er bui- Sinds de Tweede Wereldoorlog werkt de dienst volgens het be grip risico-spreiding. Dat bete kent dat er met zo'n honderd soorten bomen door de hele stad wordt gewerkt. Breekt er een ziekte uit onder één soort, dan betekent dat niet dat half Leiden in één slag ontgroend is. Gaastra denkt dat Leiden in Nederland echt bovenaan de lijst prijkt wat betreft variatie. En dat het een nuttige methode is blijkt volgens hem overduidelijk uit het feit dat er nu weer een iepenziekte is uit gebroken. "Stel je voor dat je vreselijk veel iepen hebt". Bij de meelfabriek c gelegd. i de Ooslerkerkstraat wordt e Zwijgerlaan en die kastanjes uit Den Haag". Op het voornoemde terrein, dat over een tijdje de kwalificatie park waardig moet zijn, zijn werklieden druk in de weer met ophogen van grond en het leggen van een drainage. Werkzaamhe den die volgens Cornet duidelijk illustreren dat het de gemeente ernst is met haar voornemen om Leiden een groen aanzien te ge ven. Hoewel, eigenlijk had er dit voorjaar al geplant moeten wor den. Die datum is nu verlegd naar het najaar. Misschien, stelt Cornet, is het wel goed om even naar het Kweeklustpark in de Morsch te gaan. "Dat ligt er al vijf jaar. En daar kan men goed zien hoe wij werken". De charme van Kweeklust zit vol gens hem in het feit dat er "een prettige verhouding tussen open ruimte en massa in acht is geno men". Hij bedoelt: her en der dichte bosjes en verder veel gras. De flatbewoners hebben daar door een mooi uitzicht gekregen, meent de ambtenaar. En verder is het volgens hem natuurlijk ook leuk voor de Spelende jeugd. Hoewel hij direct toegeeft dat het voetballen in verband met de tal rijk aanwezige hondedrollen niet altijd even plezierig is. "Maar ja. ik heb ook een hond. Wat doe je er aan". Explosie Over de toekomst is Cornet niet somber. Uit z'n woorden valt op te maken dat hij als het ware een kleine explosie van groengebie den verwacht. "Tenminste, als de overheid bereid blijft geld te geven. Aan de andere kant is het natuurlijk ook zo dat Leiden wel wat groener mag worden. We hebben nu zo'n tweehonderd hectare groen. Dat is niet echt veel en het is daarom goed dat er misschien volgend jaar kan wor den begonnen met het Crones- teyn-park. Dat levert in één klap weer honderd hectare op". De houding van Leidenaars tegen over alles wat groeit en bloeit is volgens hem goed te noemen. Over moedwillige vernielingen maakt hij zich niet zoveel zorgen. Hoewel ook dit beeld weer enige correctie behoeft. "Als je op de 1000 inwoners één klier hebt, zit je in deze stad toch nog met hon derd vernielers. Dat valt niet te loochenen". En mensen die van de natuur houden zolang de bo men maar voor Het huis van de buurman staan blijf je ook altijd houden. WIM BRANDS LEIDEN - "Aan eenzijdige voorlichting hebben wij geen behoefte", zei PPR-raadslid Van Oosten gisteravond naar aanleiding van de brief van de N V. Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Neder land (GKN) aan de gemeente raad. Van Oosten stelde daar om voor het propagandama teriaal van de GKN terug te sturen. Van Oosten liet een schrijven rond gaan waarin werd aan gegeven waarin de informa tie van de GKN volgens hem tekort schoot: De relatie tus sen kernenergie en kernwa pens komt in feite niet aan de orde, de gevaren van de afval stoffen worden niet genoemd en aan het feit dat de Neder landse veiligheidseisen veel zwakker zijn dan in de VS wordt voorbij gegaan. Bovendien komen aan kern energie een aantal problemen te pas zoals de verrijking en opslag van de splijtstof, de opwerking ervan en de dum ping van het afval. In de risi co-analyse wordt hierop niet ingegaan, aldus Van Oosten. De gemeenteraad liet echter blijken er niet voor te voelen om het GKN-materiaal terug te sturen. WD-fractieleider Kuijers: "Ik vind het merk waardig om informatie terug te sturen omdat je het er niet mee eens bent. Ik stuur het PPR-verkiezingsprogramma toch ook niet terug". Zijn partijgenoot Zonnevylle zei daarop: "Nee, maar jij hebt ook een open haard". Autocontrole Plesmanlaan LEIDEN - Tijdens een technische controle op de Plesmanlaan tus sen elf uur gisterochtend en één uur 's middags heeft de Leidse politie 48 voertuigen gecontro leerd. Bijna de helft van de gecontroleer de voertuigen bleken technsiche mankementen te vertonen zoals gladde banden en kapotte rem- en stoplichten. Twee auto's wa ren en dusdanig aan toe dat zijn van de weg moesten worden ge nomen. Twee automobilisten mochten hun auto nog net zelf naar de garage rijden. LEIDEN - Dc weg rond molen De Valk wordt binnenkort verlegd. Dc weg ten westen van de molen zal in de toekomst ten oosten er van komen te liggen, op de plaats waar nu het parkeerterrein is. De brug over de singel, de Valkbrug wordt dan in twee richtingen voor het autoverkeer openge steld. Naast de Valkbrug en langs de nieuwe weg komen vrij- liggende fietspaden. De gemeen teraad gaf gisteravond zijn goed keuring aan dit plan en stelde te vens vast waar het hiervoor be nodigde geld vandaan rrtoet ko- Bij de reconstructie zijn ook de Tweede Binnenvestgracht, de Nieuwe Beestenmarkt, de Lam mermarkt en de Schuttersvcld- Wethouder Waal: "je zou eigenlijk twaalf jaar raadslid moeten zijn". weg begrepen, alsook de aanleg van een park en een fietspad op de plek waar de weg rond de mo len nu ligt. Met de totale ingreep is een bedrag van ruim vijf mil joen gulden gemoeid. De PSP-er Van der Putten herin nerde aan de lange voorgeschie denis van dit plan. De partij sprak zich tegen het plan uit, om dat het het autoverkeer naar de binnenstad zou bevorderen. "Wij hopen dat de geest van de heer Kret (voormalig CDA-wethouder van stadsontwikkeling en ver keer. red.) eindelijk eens uit Lei den vertrekt", aldus Van der Put ten. De huidige wethouder van stads ontwikkeling en verkeer, Waal (PvdA), wees erop dat het plan ook de positie van de fietser ver betert. "Eén van de gevaarlijkste kruispunten in de stad, die van Nieuwe Beestenmarkt en Lam mermarkt. verdwijnt", aldus Waal. De wethouder riep in her innering dat het voormalig PSP raadslid Amptmeijer indertijd vóór het plan was. "Je zou eigen lijk twaalf jaar raadslid moeten zijn om te weten hoe deze langs lepende affaire in elkaar zit", zei Waal. CDA-raadslid Tuinier wilde meer duidelijkheid over het fonds - het zogeheten fonds bovenwijkse voorzieningen - waaruit de ge meente het plan wil betalen (Dat wil zeggen, het deel dat niet door rijkssubsidie wordt gedekt). Wet houder Bordewijk (financien), zegde toe in de desbetreffende raadscommissie inzicht te zullen geven hoe dit fonds ervoor staat. Onder meer de voorfinanciering van de bouw van het politiebu reau hangt mede af van de ruim te in dit fonds. Het CDA verzette zich na deze toe zegging niet langer tcger^ het voorstel van B en W. Alleen de PSP stemde uiteindelijk tegen. Het Boddcertcentrum aan het Terweepark was gisteren brandpunt van de protestactie. LEIDEN - De WD stemde gister avond in de gemeenteraad ver deeld over dc vraag of de monu mentale panden aan de Oude Singel (woningen behorend tot het voormalige Zoutkeet-com plex, die vorig jaar zijn gesloopt) in oude staat moeten worden herbouwd. De raad sprak zich er voor uit de minister van CRM te adviseren de panden toch vooral op de mo numentenlijst te handhaven. Zonnevylle verklaarde zich te genstander van dit advies en sprak mede namens de VVD- raadsleden Elzenga en Langerak. In de raadscommissie voor ruim telijke ordening (vorige week) zei Zonnevylle: "Binnen de WD zijn er enkelen die het onzin vin den om iets te herbouwen, waar van niets bewaard is gebleven". Fractievoorzitter Kuijers liet toen weten daartoe niet te beho ren. Hij zei er bang voor te zijn dat een markant punt in de bin nenstad verloren gaat als de mo numenten niet zouden terugke- Panden Noordeinde verkocht LEIDEN - Dc Leidse aannemers De Bolster en Barthen hebben gisteren negen monumentale panden aan het Noordeinde aangekoéht Dc pan den waren eigendom van De Westland Utrecht Projectontwikkelings maatschappij, die aan het Galgewater dure koopappartementen laat bouwen. De woningen aan het Noordcinde staan al jaren leeg en verkeren inmid dels in bouwvallige toestand. Aanvankelijk was dc WUPO van plan de huizen zelf te restaureren, maar dc projectontwikkelaar zag daarvan af in verband met dc slechte ontwikkelingen op de woningmarkt. Pc WUPO was bang dat de huizen na restauratie onverkoopbaar zouden blijken te zijn. De Maatschap De Bolster-Barthen heeft in het koop contract de verplichting op zich genomen dc woningen te restaureren. LEIDEN - Verpakt in karton met het opschrift 'Ik ben het kind van dc rekening' en gewapend met toeters, trommels, deksels en pamfletten zijn dc Leidse 'Boddaert-kinderen' gisteren de straat opgegaan. Doel van dc ac tie. die landelijk werd gevoerd, was om dc financiële problemen waarin de vijftig Nederlandse Boddaertcentra (opvangcentra voor kinderen die mét opvoe- dings- en gezinsmoeilijkheden hebben te maken) aan dé grote klok te hangen. Vandaag boog de vaste^ kamercom missie van CRM zich over het be sluit van staatssecretaris Wallis de Vries die een financiële bij drage wil gaan heffen van de ou ders van 'Boddaert-kinderen'. Deze regeling is per 1 april inge gaan. De vaste kamercommissie heeft Wallis de Vries over zijn be sluit ter verantwoording geroe pen. Tot nu toe konden dc ouders via de Algemene Bijstandswet van 'Boddacrthulp' gc-bruik maken. CRM heeft deze regeling vervan gen door een tijdelijke rijksbij drageregeling voor kinderdag verblijven en Boddaertcentra 'Boddaert-ouders' hebben nu het hoogste tarief, voor 'hele dagop vang'. opgelegd gekregen. En dat terwijl de Tweede Kamer op 31 maart een CDA-motie heeft aan genomen waarin CRM werd ge vraagd om de ouders het tarief voor 'halve dagopvang' te bere kenen. Op grond van de nieuwe regeling kunnen in het vervolg alleen nog ouders met een zogenaamd nul inkomen van Boddaerthulp ge bruik maken. Volgens de mede werkers van de vijftig Boddaert centra kunnen dc meeste ouders de eigen bijdrage niet opbren gen. Juist omdat gezinsproble men vaak met financiële proble men gepaard gaan. In Leiden zijn vier Boddaert-cen- tra die gezamenlijk voor de op vang van 48 kinderen zorgen. De leiding van de centra verwacht dat. wanneer Wallis de Vries niet op zijn besluit terugkomt, zo'n zestig procent van de ouders van die kinderen in de problemen zullen raken. "Op dit moment heeft gelukkig nog niemand z'n kind van een van de centra terug gehaald maar wanneer de staats secretaris niet overstag gaat zal dat zeker gaan gebeuren", aldus een van dc medewerkers van het grootste Boddaert-centrum in Leiden aan het Terweepark (ach ter het statio'n). Het centrum aan het Terweepark deed gisteren dienst als brandpunt van de pro testactie in Leiden. De 'Boddacrt-mcdewerkcrs' vre zen dat de nieuwe regeling ook gevolgen voor het personeel met zich mee zal brengen. "Want wet telijk is het zo geregeld dat er voor drie kinderen één medewer ker is. Wanneer het aantal kinde ren straks afneemt zullen waar schijnlijk ook enkele medewer kers op straat komen te staan". Wethouder Waal (PvdA) zei dat er wel degelijk een gedeelte van het complex bewaard was gebleven. Hij beklemtoonde dat de enige reden voor CRM om de panden van de monumentenlijst te schrappen de onwil was om sub sidie te geven voor het inmiddels vergevorde plan voor herbouw. "Handhaving op de monumen tenlijst is ook in het belang van de projectontwikkelaar". PPR-raadslid Van Oosten zei dat het nooit zover had mogen ko men. Hij vond dat er sprake was van onzorgvuldig handelen toen toestemming werd verleend tot de sloop, zonder dat zwart-op-wit was vastgelegd dat de panden binnen een bepaalde termijn her bouwd moesten worden. Hij ver weet B en W onzorgvuldigheid, totdat bleek dat niet B en W, maar de rijksdienst voor de mo numentenzorg toestemming voor de sloop hadden verleend. De gemeenteraad wijdde gisteren weinig woorden aan deze kwes tie. Alleen de drie genoemde VVD-raadsleden gaven te ken nen tegen het advies te zijn. LEIDEN - De Dierenhulp- en ambulancedienst heeft in het afgelopen jaar weer veel nuttig werk kunnen verrichten, zo blijkt uit het jaarver slag. Naast het ophalen van dode dieren, het hulpverlenen bij een onge val en en het vervoeren van gevonden dieren naar een asiel, werden in 1980 ook opmerkelijker activiteiten aan dc dag gelegd Zo werden twee schapen die op hun rug lagen, weer tijdig op hun poten gezet, één roodwangschildpad werd uit een vijver gehaald en "zeven bokken en geiten kregen we binnen", zo staal in het verslag over 1980 te lezen. Daarnaast ook minder leuke-voorvallen. Tweeëntwintig april werden bijvoorbeeld verscheidene eendjes met benzine besmeurd. Geen van de dieren overleefde deze ongewenste gift. Katten, honden en vogels vormen echter het leeuwcöeel van de werk zaamheden van de Dierenhulp- en ambulancedienst, dat in 1972 werd opgericht. De Dierenhulp- en ambulancedienst is actief in Leiden, Lei derdorp, Oegstgeèst, Warmond en Zocterwoudc en werkt als zelfstan dige instantie, zonder enige subsidie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4