"Ze hebben mij kapot gemaakt" Personeel en Digrosdireetie zijn het eens Geschorste hartchirurg T. Dirksen: reeks van conflicten met AZL AZL: geen commentaar Leidse stadsrubriek Varkens in beslag genomen I!I8E>!NSDAG 28 APRIL 1981 LEIDEN LEIDEN - Het is een goed bewaard geheim geweest. Ruim een week geleden werd pas bekend dat de tweede man van het hartchirurgisch team in Lei den, dr.Th. Dirksen al een jaar is geschorst omdat hij in juni 1980 bij een operatie fatale fouten zou hebben gemaakt. De chef de clinique Van hel Academisch Ziekenhuis heeft zich al die tijd stilge houden omdat hij hoopte dat de zaak nog zou rechtko men. Die hoop is nu vervlo gen. Het is volgens Dirksen in de loop van het jaar dui delijk geworden dat zijn voormalige opleider en hoogleraar, thoraxchirurg prof. dr. G. Brom hem wil 'wippen'. Het zoveelste geval in de we reld van de hartchirurgie. Vijftien jaar heeft de samen werking geduurd. Over en weer kwamen Brom en Dirk sen veelal in een prettige sfeer bij elkaar over de vloer. Toch vormt volgens chirurg Dirksen een reeks van con flicten de grondslag voor zijn schorsing. Hij wil hiermee beslist met ontkennen dat er fouten bij een operatie in juni 1980 zijn gemaakt. "Integen deel deze gevallen zijn een onderzoek waard. Laat het medisch tuchtcollege zich daar maar over buigen. Al leen de manier waarop het ziekenhuis mij heeft behan deld is voor mij gewoon on begrijpelijk en zeer kwets end. Of ik geen staat van dienst heb". "In het begin viel fret mij niet moeilijk om mijn normbesef te handhaven, maar nu wil ik openheid. Het heeft allemaal te lang geduurd. Ik wil ook mijn visie geven op de gang van zaken. Kennelijk kunnen sommige dingen die zijn voorgevallen het daglicht niet verdragen want door het AZL ben ik nimmer gehoord of in gelegenheid gesteld mij te verweren". Nadat door het huidige hoofd van de afdeling prof. dr. H.A. Huysmans tesamen met de assistent die bij de operatie aanwezig was een rapport was opgemaakt, werd de zaak doorgespeeld aan de FONA-commissie (klachten- commisie AZL). Dirksen: "Huysmans schrijlt in dat rapport dat ik niets had gedaan om de bloeding te stelpen. Hoe kan zo'n man dat zeggen als hij niet eens aanwezig was bij de opera tie?. Ik ben door hem niet ge hoord. Als reden daarvoor werd opgegeven: Dirksen is niet te vinden. Onbegrijpe lijk, tot zeven uur heb ik op mijn kamer gezeten. En thuis kon er toch ook worden ge beld". "Het schorsingsbesluit volgde toen onmiddellijk. Van ver weer is geen sprake geweest. Nogmaals, voor mij een on begrijpelijke gang van zaken. Ik weet nog steeds niet wat ik nu precies heb gedaan. Inza ge van de stukken wordt mij door de directie categorisch geweigerd. Ook heb ik nim mer van de officier van justi tie, bij wie de zaak in eerste instantie aanhangig is ge maakt, officieel een acte van beschuldiging gekregen. Nu heb ik begrepen dat de zaak vorige week is overgedragen aan het medisch tuchtcolle ge. Waarom? Ik heb geen idee, misschien dat het be lang van de gezondheidszorg ernstig wordt geschaad. Voor mijn gevoel is de zaak op een of andere manier ergens te lang opgehouden". Een woordvoerder, van de offi cier van justitie (mr. den Os) verklaart desgevraagd dat Dirksen "toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld" ten laste wordt ge legd. "Er is iets fataals misge gaan door een operatie. De zaak is inderdaad overgedra gen aan het medisch tucht college. De definitieve beslis sing over strafvervolging neemt de officier pas als het medisch tuchtcollege uit spraak heeft gedaan. Overi gens heeft de officier van jus titie vanmorgen bij deze in stantie op snelle afwikkeling van deze zaak aangedron gen". Op de vraag waarom Dirksen hiervan nog niet op de hoogte is gesteld kon de woordvoerder geen ant woord geven. Stok Dirksen: "Ze hebben lang ge zocht naar fouten. In dit laat ste geval hebben ze naar mijn mening een stok gevonden om de hond te slaan. Ik had wijs moeten zijn en in 1975 het besluit moeten nemen om in Eindhoven te gaan werken. Maar toen werd er aan alle kanten aan mij ge trokken. Er werd gezegd: Dirksen je hebt zoveel ge daan voor het ziekenhuis en je bent een goed chirurg, blijf nu, man. Door een accoun tant werd in opdracht van voormalig directeur Verheij LEIDEN - Op de vragen die wij stelden aan het Academisch Zie kenhuis over de beschuldigingen van de geschorste hartchirurg Dirksen kregen wij geen antwoord. De woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis, die ook namens de universiteit op treedt, onthoudt zich van elk commentaar. "Wij blijven bij ons al eerder vermelde standpunt zolang het om een individueel per soon gaat en de zaak onder de rechter is zeggen wij niets". Th. Dirksen is in dienst van de universiteit als thoraxchirurg. De functie van chef de clinique wordt betaald door het Academisch Ziekenhuis. Hartchirurg Dirksen: Als arts kun je niets bereiken. Je maakt je kenne lijk meteen verdacht als je voor je vak opkomt mijn salaris bekeken. Ik moest ook in staat worden gesteld om er particuliere pa tiënten op na te houden en een eigen huis tc kopen. Ik ben gebleven". De moeilijkheden met profes sor Brom dateren van die tijd. Dirksen wordt door het AZL in juli 1975 benoemd tot chef de clinique. Uit hoofde van zijn functie ging hij zich meer bemoeien met het reilen en zeilen van het ziekenhuis en afdeling. Zo kwam hij in het dagelijks bestuur van de afdeling, hij nam plaats in de autorisatie commissie en regelde de nieuwbouw. Hij herinnert zich nog hoe hij dat het weer de afdeling tho rax was die met voorstellen was gekomen voor bepaalde beleidszaken. "Ik wist er niets van dat die papieren waren binnengekomen. Ter wijl zoiets toch belangrijk is voor de toekomst van de af deling. Na enig speurwerk bleek dat Brom de papieren had laten "zakken". Deze kreet slaakte hij altijd en be tekende onbelangrijk spul, het is verdwenen in de prul lenbak. Brom faalde in zijn beleid. Ik moest al dat soort zaken oppakken. Meestal niet de leukste klusjes". Ondertussen stapelden de klachten zich op. "Er werden te veel copieën gedraaid, de telefoonkosten waren tc hoog en de assistentplaats op ex perimentele chirurgie werd door René van der Velden Jaap Visser Bierkaai Geen woorden maar daden. De Leidse kroegbazen zijn het spuugzat. Er is genoeg ge praat vinden zij. "Kunnen we niet goedschiks verruiming van de sluitingstijden krijgen dan maar kwaadschiks". Op dit moment proberen /de kroegbazen als een dreinend kind hun zin door te drijven. Vorig jaar sloten zij al eens op een zaterdagavond massaal hun deuren uit protest tegen het volgens hen falende Leid se horecabeleid. Maar ja, dat kost geld. Dit jaar willen de ondernemers het anders doen. Met z'n allen bij de stu denten voor de deur gaan lig gen. De Leidse horecabond kondigde vorige week aan dat er een totale blokkade van de studentensociëteiten aan zit te komen en dat er "velerlei acties van café-hou ders en café bezoekers zullen volgen". Zaterdagnacht - De winkelbediendes van Digros aan de Langegracht en Digros-directeur Jan van den Broek zijn het gistermorgen he lemaal eens geworden. Er zijn "goede afspraken" gemaakt om de klachten van de winkelbe diendes over opjagerij, bespiede- rij, dwang en overwerk in de toe komst uit te sluiten. Van den Broek heeft als "eerst ver antwoordelijke" voor de Digros- supermarktcn het boetekleed aangetrokken: "Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt, maar er gens ben ik blij met zo'n erva ring. Het bewijst dat ik meer met mijn mensen in contact moet tre den. Het is een opeenhoping van kleine dingen. Als ik wat eerder met mijn mensen had gepraat dan was het niet zover geko men". Van den Broek had de klachten liever intern geregeld dan dat ze over zeven kolommen breed in de krant stonden uitge speld. Directeur Van den Broek heeft be loofd contact op te nemen met het externe veiligheidsbureau over de klacht van de jongeren dat zij bij voortduring door een veiligheidsagent op hun vingers worden gekeken. "In een ge sprek met de directie van het vei ligheidsbureau gaan we analyse ren waar het scheef is gegaan". Niet alleen het bespieden van zijn mensen maar ook het opja gen van zijn personeel acht Van den Broek uit den boze. Waar de jongeren klaagden over de ene na de andere verplichting, sprak Van den Broek van "het overleg dat altijd eerst moet gebeuren". De verplichting dat de jongeren tijdens hun lunchpauze binnen moesten blijven is na het overleg van gistermorgen afgeschaft. De winkelbediendes mogen naar buiten zolang als zij maar geen eten of drank uit de winkel bui ten opmaken. De meisjes moeten zich nog steeds wel verplicht kle den in een rok, maar daar staan voor de komende winter verwar mingsmaatregelen tegenover. Overwerk De jongeren die uiterst tevreden zijn over hun gesprek met Van den Broek vertellen dat ook een streep is gehaald door het ver plicht overwerken voor jongeren van 16 en 17 jaar (wettelijk verbo den). Klachten over niet betaald overwerk worden of zijn al gere geld. De cassières krijgen een door hen gewenst kwartiertje theepauze. Zij beginnen hiervoor 's och tends een kwartiertje eerder maar zitten met een theepauze niet meer in één ruk van een tot zes uur achter de kassa. De vuil niscontainer die zeer ruikbaar naast de kantine stond is giste ren meteen verplaatst. Boven dien komt er een ventilator in de kantine. Als Van den Broek het groene sein krijgt voor een par keergarage dan kunnen de win kelbediendes rekenen op een be tere kantine. Voor een blokkade van de so ciëteiten (die zo'n beetje on beperkte sluitingstijden heb ben) zullen de kroegbazen overigens zware munitie moeten aandragen. 'Pro Pa- tria', de weermacht van Mi nerva, zal heus niet met de ar men over elkaar toekijken wanneer het tot een belege ring komt van de studenten bunker aan de Breestraat. De jongens van 'Pro Patria' zul len best zin hebben in een stevig partijtje stoeien met kasteleins en uitsmijters Voor hen is het in elk geval weer eens wat anders dan dat eindeloze gemarcheer met of zonder bajonet. Volgens een woordvoerder van de Leidse horecabond moet de dreiging van een totale blokkade van de sociëteiten serieus worden genomen. "Bijna alle horeca-onderne- mers zijn ziedend. Dat bleek overduidelijk op de laatste le denvergadering. Na negen jaar vechten tegen de bier kaai is voor de meesten de maat vol". Wanneer de ondernemers niet snel hun zin krijgen dan /al waarschijnlijk over een maand de horeca-oorlog los barsten. De horecabond geeft de gemeenteraad nog een week of drie de tijd om een beslissing te nemen over het verzoek van 33 ondernemers om de bierpomp in het week einde een uurtje langer open te mogen houden. Secretaris Leo Kamphues "Of die be slissing positief of negatief is dat maakt niet uit. We willen alleen maar weten waar we aan toe zijn". Dat zouden de bestuursleden van HoreCa Nederland onder hand best kunnen weten. Een verlating van de slui tingstijden is politiek gezien geen haalbare kaart. Dat de meeste fracties in de gemeen teraad geen voorstanders zijn van een uurtje langer stappen in het weekeinde is nu wel duidelijk. Leo Kamphues: "Ja maar er zijn 3d individue le aanvragen ingediend dus moeten er 33 individuele uit spraken worden gedaan Ge beurt dat niet dan zullen al die ondernemers een be zwaarschrift indienen bij de Raad van State" Als de Leidse politiek begin mei (Leo Kamphues: "We bezet door een student, die al drie maanden niet was ko men opdagen. Ik moest op onderzoek uit Overal stuitte ik op de familie Brom Pro fessor Brom vond dat ik me nergens mee tc bemoeien had. De beheerder durfde ook niets te zeggen. Toen ik ook nog na een drukke werk dag in onze gemeenschappe lijke kamer een van Brom zoon privé een half uur naar Zwitserland zat te bellen knapte er iets in mij. Woe dend heb ik hem de kamer uitgezet. Beetje voor beetje werd dit soort zaken mij da gen later door professor Brom voor de voeten gewor pen". Onverkwikkelijk De incidenten stapelden zich op. "Waar ik mij aanvankelijk niet aan stoorde, werden nu een onverkwikkelijke zaak. Er waren patiënten, die uit dankbaarheid voor de geluk te iets wilden doen. Brom had altijd de operatie ver richt. Zijn secretaresse stond er ook op. dat zijn naam op het operatie-planbord werd genoemd, terwijl hij hele maal niet aanwezig was". "Ook de secretaresse van Brom ging zich met mijn za ken en andere medische aan gelegenheden bemoeien. Zij plande de operalies, zij hield de patientenstatussen bij, zij liep mee met de ochtend visites. Kortom deze dame had alle touwtjes in handen. Zij vroeg mij zelfs of ik wel zo bekwaam was om een be paalde operatie te verrich ten. Alles hield ze in de ga ten en om tien uur als de professor binnenkwam, wer den mijn activiteiten even doorgenomen". "Zo onstond er verschil van mening over de opname van kinderen met een hartafwij king. Deze kinderen werden pas een dag van tevoren op genomen. De*operatie was dan al gepland en als zo'n kind dan in een keer verkou den werd. moest het weer worden uitgesteld. Ik stelde voor om jeugdige patiënten minstens een vijf dagen voor de operatie op te nemen, zo dat je zeker was dat je alles onder controle had. Een ope ratiekamer staat dan tenmin ste niet onnodig leeg. Als arts zullen niet op een paar dagen kijken") geen duidelijk 'nee' heeft laten horen dan zal de horeca de politiek dus de oor log verklaren. Bij de Leidse studentensocië teiten (er zijn er vijf in Lei den) maakt men zich overi gens nog nergens druk um. Voorbereidingen op een bele gering worden nog nergens getroffen. "Komt tijd komt raad", merkt een bestuurslid van Catena op. "Ik heb nog geen idee want we tegen zo'n blokkade denken te doen. Als het zover is zullen wc in elk geval de politie bellen, ve- moed ik" Ook bij Quintus, Augustinus, SSR en Minerv a heeft men er nog niet aan gedacht om af weergeschut in stelling te brengen "Is het menens dan?" en 'Tegen die tijd zien Vrc wel weer verder' wordt er over het algemeen van be stuurszijde opgemerkt Mi nerva is in elk geval van plan om over deze affaire contact op te nemen met de andere verenigingen "We sullen een kun je niets bereiken. Je maakt je kennelijk meteen verdacht als je voor je vak op komt". Al deze incidenten zouden aan leiding zijn geweest om Dirk sen in begin 1979 buiten te sluiten. "Ik werd monddood gemaakt door een vrijwel to taal isolement. Men negeerde mij gewoon. Ik mocht geen operatics meer doen. geen patientenbesprekingen meer bijwonen En als ik wat vroeg of voorstelde, antwoordde men mij met dooddoeners of kwetsende bewoordingen. Ook werd ik ontheven uit de functie van chef de clinique. Het vreemde is dat ik nu nog steeds, zelfs na de schorsing, een salaris ontvang wat dat is gebaseerd op de functie van chef de clinique." Spelregels "Het conflict, in wezen be staande lussen het hoofd van de afdeling en mij, heb ik trachten op te lossen door een commissie van goede diensten in het leven te roe pen. Dit is een procedure, die beschreven staat in regle ment van het Klinisch Con vent en bil geschillen oplos sing kan bitsen. Hieruit re sulteerde een rapport "ge drag en spelregels". "De medisch directeur, profes sor Schweitzer is in gebreke gebleven er op toe te zien. dat de opgestelde regels zouden worden nageleefd. Nadat de directie deed voorkomen de zaak in der minne te willen schikken en dat niet gebeur de heb ik in maart 1980 een klacht bij het ambtenarenge recht gedeponeerd". "Ik heb beslist geen rancune of blinde haat jegens afdeling en ziekenhuis, integendeel. Maar ik voel wel verachting. Ze hebben mij kapot ge maakt". "Collega's Die reageren nau welijks. Ze durven hun mond niet open te doen. je ligt er zo uit in deze kring. Af en toe belt er een op en vraagt of ik nog niét onder behandeling van een psychiater ben. Net heb ik vernomen dat een nieuw gerucht de ronde doet. Ik zou niet meer kunnen ope reren omdat ik iets aan mijn handen zou hebben" SASKIA STOEL1NGA gezamenlijke tactiek uitstip pelen Nee, we zullen niet di rect 'Pro Patria' inzetten Links hink Een socialistisch haan. niet te verwarren met de VARA- haan. kraait op 1 mei victorie in de Stadsgehoorzaal Veel zweet en weinig tranen, (want dat laatste hoort niet), gingen weer in de linkse een- hfcid zitten Maar het is ge lukt. Als één links blok eist Links Leiden "werk" in een demonstratie vanaf het Stad huisplein naar de Stadsge hoorzaal Wat voor wcrk° Dat is bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend Daar is Links nog verdeeld Verdeeld in eenheid Zo'n vijf- tig actiegroepen, de FNV en de linkse politieke partijen tonen zich vrijdagavond van hun strijdbaarste kant Zo laten we zien wie onze vijan den zijn". Het laat zich raden wie die vij anden zijn. Als wij een gok LEIDEN - 17e Leidse politie heeft gistermiddag twaalf varkens in beslag genomen die in afwach ting van de veemarkt van van daag waren gestald op het terrein van de Groenoordhallen. De beesten werden in onverzorgde staat aangetroffen. In de loop van de middag waren bij de Die- renhulpdlenst telefoontjes van omwonenden binnengekomen Zij hadden opgemerkt dat de dieren zonder voedsel en verzor ging in een van de boxen voor de hallen waren achtergelaten De Dierenhulpdienst en de politie brachten de dieren over naar de kinderboerderij in de Meren- wijk. Tegen de eigenaar zal pro- ces-verbaal worden opgemaakt Koninginnedag winkels dicht LEIDEN - De meeste winkels in Leiden zullen donderdag. Konin ginnedag. zowel overdag als s avonds, niet open zijn Het Leids Citv Centrum en het Koninklijk Nederlands Ondernemersvcr- bond hebben hun leden geadvi seerd hun zaak te sluiten. De koopavond /al niet naar een an dere dag worden verschoven. Op dinsdag vijf mei. Bevrijdings dag, zullen de winkels wel open zijn. als zij het advies van hun or ganisaties volgen. Weer inbraken kelderboxen in Me re n wijk LEIDEN - Kelderboxcn van flats in de Merenwijk zijn de laatste tijd voortdurend het doelwit van inbrekers. Het afgelopen week einde werden weer zeven boxen opengebroken. Ditmaal ging het om de flat aan de Milpnenhorsl. Vier boxen werden grotendeels leeggehaald De buit bestond on dermeer uit twee bromfietsen, dekbedden, slaapzakken, kam peerstoelen. gereedschap en de inhoud van een vrieskist, een hoeveelheid ingevroren vlees en frites. Het schadebedrag is nog niet be kend. mogen wagen, dan zou dat bijvoorbeeld de WD kunnen zijn die immers partij kiest voor de groot-ondernemers. Of misschien wel de WD die in het college van B en W par tij kiest voor de Partij van de Arbeid. De regenten van de Partij van de Arbeid hebben na de strijdbare vrijdag ge lukkig een weekeinde om hun vuist weer langzaam te laten zakken Gekkenwerk De vlag van de Grofsmederij was nog maar net gestreken of het ding werd al weer ge hesen. Op 1 mei. de dag van de arbeid, wapperde de vlag op het voormalige Grofler- rein; dat gebied dat nu zo'n fraai park is. Weemoed aan tijden van wel eer. Eerbiedig vergaapte Links zich aan het symbool van linkse eenheid, de strijd om de Grof Maar wel mooi dat die strijd verloren ging Met zoveel poeha als de vlag vorig jaar gehesen werd. zo weinig franje komt er dit jaar aan te pas De linkse eenheid werd bijna verdeeld "We hebben die vlag van de Grof- werknemers toch gekregen om de strijd om «de Grof te herdenken Ken goede tradi- tie" meende- <lr n i. k ken werk Hei Is een kolen eind lopen van het Anker- park naar de Stadsgehoor zaal", meende een practisch ingestelde geest "Ook niet bepaald een symbool van linkse overwinning" Grof geschut maar wel waar. Gepeins, gekreun en gezucht. Opluchting De linkse een heid werd gered met een compromis Vrijdagavond wappert de vlag van de Grof zonder ceremo nieel gedoe Een anonieme hyser rent even naar het An kerpark. is net op tijd terug om mee te demonstreren te gen de afbraak van Leidse werkgelegenheid en rent ba dend in het zweet weer terug om de vlag te strijken. Zo'n hijser heeft tenminste wat over voor de veelgeprezen maar weinig vertoonde linkse eenheid

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3