"Korter werken mogelijk funest" Nederlandse concurrentiepositie verbeterd Bonden praten met Ford Beurs Amsterdam marktberichten Stopzetten Van Gelder in Velsen onrechtmatig Zijlstra in jaarverslag: "Consumentenbeleid laat te wensen over DINSDAG 28 APRIL 1981 Philips' Telecommunicatie Indus trie heeft van het Surinaamse te lecommunicatiebedrijf Telesur een opdracht van ca. if 40 min ge kregen voor de uitbreiding en modernisering van het landelijke telefoonnet in Suriname. Verder ontving Philips een vervol gopdracht van de Peruviaanse PTT-organisatie Entel voor de le vering van twee telefooncentra les met een gezamenlijke capaci teit van 12.500 lijnen, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. Duurder Verpakkingsfolie en -film wordt op korte termijn belangrijk duurder door ontwikkelingen op de we reldmarkt. Rekening wordt ge houden met prijsverhogingen van tenminste 7 tot 8 pet, aldus het secretariaat van de filmver- i werkende industrie. I A^n de basis van de wereldmarkt- bewegingen ligt de voortdurend •opwaartse prijsspiraal van ruwe olie. Olie heelt zowel een grond- slof- als een energiefunctie bij de produktie van vooral kunststof- films. Rabo in Amerika Rabo-bank Nederland heeft gis- tern in het financiële hart van New York. Manhattan, haar eer ste buitenlandse vestiging ge opend. Ter gelegenheid daarvan werd in het Waldorf-Astoria ho tel een studiebijeenkomst ge houden over de internationale handel in agrarische produkten, in het bijzonder tussen de Ver enigde Staten en de EG. Minister Braks van landbouw, ver richtte de officiële opening. "Now" stopt LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vandaag 5178 dieren aangevoerd. In totaal werden maandag en dinsdag 6661 dieren naar de markt gebracht. Gespeci ficeerd zag het er als volgt uit: slach- trunderen 250; gebruiksvee 411; gras- kalveren 110; nuchtere kalveren 3040; pony's 14; varkens 524; lopers 5; biggen 33; schapen/lammeren 228; bokken/gei ten 68. Prijsnoteringen voor slachtrunderen: stieren tot de worstkoeien hetzelfde als gisteren; nuchtere slachtkalveren van 125 tot 200; slachtzeugen van 260 tot 270 (de prijzen zijn per kilo levend gewicht) Prijsnoteringen voor gebruiksvee: melk- en kalfkoeien van 1750 tot 3125. varekoeien van 1100 tot 1450: pinken van 800 tot 1500; graskalveren van 400 tot 1200; nuchtere kalveren rood van 250 tot 420; zwart van 130 tot 300; biggenvan 95 tot 105; schapen van 200 tot 270; 180 tot 220;ponv's )t 700: geiten van 20 tot 1Ö0. oberhouders van 210 tot 300 (prijzen per stuk) Toelichtingen slachtrunderen redelijk, redelijk, stabiel; kalf- en melkkoeien di to; varekoeien dito: vaarzen en pinken dito; graskalveren ruim redelijk stabiel, nuchtere kalveren iets ruimer, redelijk, stabiel; pony's matig, matig, stabiel; varkens redelijk, redelijk, iets hoger; lo pers en biggen matig, matig, stabiel: schapen lammeren redelijk, vlug. sta biel. geiten matig, rustig, stabiel. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Andijvie per kg. 1.48 - 1,62. waspeen Al-per kist 43.10 - 51.60. All 20. 43.20. BI 44.50 - 50.10. Bil 4.10 - 11,10. Cl 8.- - 28,20. Cll 18.- - 22.-. Aanvoer: 120.000 k Prei A per kg. 79-82. radijs (bos) 31—35. bos uien 37-55. selderij 74. bloemkool 6 per bak I DEN HAAG (GPD) - Een geringe verbetering van de Nederlandse concurrentiepositie was het eni ge lichtpunt op exportgebied in 1980. Ons land staat op de zesde plaats van de wereldranglijst wat de concurrentiekracht betreft. Van de drie voorgaande jaren gaf 1980 het slechtste exportresul taat te zien. In wereld verband bleef de Nederlandse export dui delijk achter. Een en ander blijkt uit een jaar overzicht van de Dienst voor de Economische Voorlichting en Exportbevordering (EVD) van het ministerie van economische zaken. De Nederlandse concu- rentiekracht is in verhouding tot die van andere landen in 1980 iets toegenomen. Op de eerste plaats staat Japan, daarna ko men de VS. W-Duitsland, Zwit serland en Canada Direct na Ne derland komen Frankrijk en Zweden. De versterking der concurrentie positie kon het ongunstig ver loop van onze goederenuitvoer niet beïnvloeden Daarvoor werd in de loop van 1980 de terugval van de internationale conjunc tuur te groot. In 1979 steeg de ex port vergeleken met 1978 nog met ruim f8.5 miljard In 1980 was er alleen winst in het eerste kwartaal. Totaal was de vooruit gang ten opzichte van 1979 iets meer dan f 1.4 miljard De bruto export kwam in 1980 to taal op bijna f147 miljard. Dat komt r.ccr op een bedrag van ge middeld f 400 miljoen per dag. Vergeleken met 1979 was de bru to stijging 15 procent. Als men aardolie. aardoheprodukten, schepen en vhgtuigen (waarvan de leveringen nogal schomme len) buiten beschouwing laat. blijft een stijging over die ver houdingsgewijs gering is: 10 pro cent. Kleine groei Als men dan nog rekening houdt met opgetreden veranderingen in het prijsverloop van de goede renuitvoer - een verhoging van 14 procent, vergeleken met 9 pro cent in 1979 dan blijft slechts een groei over van 1 procent ten opzichte van 1979. De styging in 1979 was 8 procent, vergeleken met 1978 Gezien tegen de stij ging van de wereldhandel met 3 procent bleef de Nederlandse ex port duidelijk achter Tegenover de kleine stijging van de uitvoer stond een een daling van de omvang van de importen met ongeveer 2 procent. Het te kort op de handelsbalans kon daardoor worden teruggebracht van f3.89 miljard in 1979 tot f245 uljoen in 1980 (in constante prij zen van 1975 uitgedrukt) Ook in 1980 ging het leeuwendeel van de export naar de Westeuropesc markten ruim 80 procent. 0.8 procent minder dan in 1979 Het aandeel van Afrika steeg iets en werd 4.1 procent De export naar de landen van het westelijk halfrond (vooral de VS waar de koopkracht groot is) brokkelde verder af en was vorig jaar slechts 4.5 procent. De export naar Azie steeg lichtelijk en kwam boven de 6 procent uit Het aandeel van Australië Ocea- nië bleef op 0.4 procent staan. Het enige geïllustreerde nieuws- magazine van Groot-Brittannië, het weekblad Now", beëindigt met onmiddellijke ingang zijn publikatie. Dit heeft de eigenaar, de captain-of-industry sir James Goldsmith, gisteren bekendge maakt. Sir James, die zijn kapitaal ver gaarde in de levensmiddelen branche en die ook het Franse nieuwsmagazine l'Express bezit, heeft gebrek aan adverteerders genoemd als sluitingsreden. Hij bracht het weekblad in septem ber 1979 op de markt om het al gemeen verbreide geloof te ont zenuwen dat er geen steun was voor een dergelijk tijdschrift in Groot-Brittannië. (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD) - De direc tie van Ford Amsterdam, de In dustriebond FNV en de onderne mingsraad van Ford zijn gister middag een gesprek begonnen over de voorgenomen sluiting van het bedrijf. Vakbonden en werknemers willen de sluitings datum van 30 september, die de Ford directie vrijdag stelde, van de baan om zo ruimte te schep pen om wellicht mogelijk samen met de directie naar alternatie ven te zoeken. Het schrappen van deze datum le verde zondagnacht nog proble men voor de directie op. Volgens Ford-directeur J. Laurent heeft de directie van Ford Amsterdam volmacht tot onderhandelen en 4£-49. 81 2.7 811 62-102. 121 68. 1211 HAARLEM (ANP) - De raad van bestuur van het papierconcern van Gelder mag de produktie in de fabriek in Velsen niet stopzet ten, zolang de centrale onderne mingsraad nog geen advies hier over heeft uitgebracht. Het be sluit van de raad van bestuur de produktie in Velsen 30 april te beëindigen is daarom in strijd met de wet op de ondernemings raden. De president van de rechtbank in Haarlem, mr. H F. van den Haak. heeft dit gisteren bepaald in zijn uitspraak in het kort geding, dat de ondernemingsraad van Van Gclder-Velsen had aangespan nen tegen de raad van bestuur. Mr. van den Haak vindt, dat de raad van bestuur zowel tegen over de tot advies bevoegde on- oernemingsraad als tegenover de werknemers die de or vertegen woordigt, onrechtmatig heeft ge handeld. De raad van bestuur kan wel besluiten tot stopzetting van de produktie. maar daarbij moeten de spelregels van de wet op de ondernemingsraden in acht worden genomen, aldus de rechtbankpresident. Mr. van den Haak verwierp de 'eis van de or van Van Gelder-Velsen de raad van bestuur een dwang som van honderdduizend gulden op te leggen voor elke dag, dat in strijd met zijn uitspraak wordt gehandeld. Door het eenzijdige besluit van de raad van bestuur heeft de onder nemingsraad geen kennis kun nen nemen van de inhoud en de beweegredenen ervan, laat staan er invloed op kunnen uitoefenen, stelt de rechtbankpresident. Bo vendien heeft de raad van be stuur niet op de in de wet voorge schreven wijze kennis kunnen nemen van de zienswijze van de ondernemingsraad, die juist is ingesteld ten behoeve van het goed funtioneren van de onder neming. aldus Mr. van den Haak. W. Wemmers. districtsbestuurder van de industriebond FNV. zei dat de plaatselijke onderne mingsraad van Van Gelder in Velsen nu tenminste de tijd krijgt om zijn alternatieve plan verder uit te werken. Dat was ook de bedoeling van het aan spannen van het kort geding. Het gaat om het minstens tot 20 mei draaiende houden van twee van de drie papaiermachines die ook een rol spelen in het or-plan. hoeft men niet te overleggen met Ford Europa of Ford Amerika. Vrijdag deelde de Ford-directie mede dat sluiting van de vesti ging in Amsterdam onvermijde lijk is. Als sluitingsdatum werd 30 september genoemd en op die dag zouden dan 1325 van de 1750 werknemers op straat komen te staan. Vakbonden en onderne mingsraad braken toen direct ie der overleg met de Ford-directie af en bezetten zondagnacht voor onbepaalde tijd het bedrijf Het rapport dat de Ford-directie als basis voor de sluiting hanteert is volgens FNV-districtsbestuur- der Henk Vos te zwart. Volgens hem zijn er alternatieven genoeg om het Amsterdamse bedrijf overeind te houden. Een van de alternatieven is wel licht de bouw van de Delta 3- vrachtwagen in Amsterdam. Ford overweegt volgens Vos ech ter de Delta 3 bij het Oostenrijk se bedrijf Steyr te laten bouwen ..Maar dat is krankzinnig als het in het bedrijf zelf ook kan aldus Vos. Volgens Ford-directeur J. Laurent is het Delta 3-project ge heel van de baan. Volgens hem heeft Ford met het idee gespeeld om de transcontinental-vracht- wagen. die nu in Amsterdam wordt gebouwd, te vervangen door de Delta 3. Ford Amster dam is volgens Henk Vos als een melkkoe gebruikt. ..In goede en slechte tijden hebben ze hoge di videnden uitgekeerd en nu Ford Amerika in grote problemen ver keert proberen ze de bakermat van de Ford door maatregelen in het buitenland te redden Vannacht werden de beraadslagin gen op initiatief van de FNV en ondernemingsraad gestaakt. Over het voorstel dat de vakbon den en ondernemingsraad heb ben gedaan blijft men vaag Mor gen zal de Ford-directie rond elf uur een tegenvoorstel lanceren Vanmiddag zijn de besprekingen voortgezet. AMSTERDAM (GPD) - Arbeidstijdverkorting kan slechts zeer geleidelijk zonder schade in het economisch proces worden verwerkt. Extreme vormen van arbeidsduurverkor ting. zoals die nu aan de orde worden gesteld, zouden een catastrofe voor de nationale economie betekenen, een zekere weg naar nationale verarming. Dat schrijft de presi dent van de Nederlandsche Bank, dr. Jelle Zijlstra. in zijn vanochtend jaarverslag. •AMSTERDAM - Werknemers van Ford-Amsterdam posten bij de poort van het bedrijf uit protest tegen de aangekondigde sluiting van het bedrijf. Hoe lang de bezetting zal duren is nog met bekend. Vanmorgen vroeg hebben enkele werknemers gedemonstreerd voor de ingang van de Coentunnel in de hoofdstad. Gedurende een half uur werd één rijbaan volkomen geblokkeerd. "Zoeken naar andere mogelijkheden" Zijlstra wijst ook de andere weg af die wel wordt aangewezen om de werkloosheid te keren: het scheppen van extra werkgele genheid door de overheid De last van de collectieve sector (overheidop de marktsector be drijven) kan niet verder worden verzwaard, doch moet worden verlicht. Over de arbeidstijdverkorting wordt in het jaarverslag van de Nederlandsche Bank opgemerkt dat wil zij dc sociaal-economi sche problematiek inderdaad kunnen verlichten en niet inte gendeel verzwaren er aan een aantal belangrijke voorwaarden (Zijlstra noemt ze bindend. ..maar dat weten we reeds lang") worden voldaan. In de eerste plaats mag de bedrijfs tijd - en dus ook de totale hoe veelheid werk e/i produktiviteit - niet worden aangetast. Er zun niet alleen de gebleken weer stand tegen ploegenarbeid of de tweeslachtige gevoelens tegen over deeltijdarbeid, maar er zijn vooral ook problemen in be drijfsorganisatorisch opzicht. De tweede voorwaarde is dat de ar beidsduurverkorting de totale arbeidskosten niet doet stijgen. Dat zou immers de Nederlandse concurrentiepositie en dc be- dnjtfrendementen verder achterop brengen, hetgeen de werkgelegenheid juist kwaad zou doen. Dus: de loonsom per werknemer dient een met de ar beidstijdverkorting evenredige verlaging te ondergaan Ten derde is een belangrijke voor waarde dat de situatie op de ar beidsmarkt zodanig is dat de door verhoogde roulatie verkre gen arbeidsplaatsen zonder spanningen, dat wil zeggen zon der kostenverhogingen, kunnen worden vervuld Bij de huidige stand van zaken op de arbe'ds- markt kan daarom het instru ment vermoedelijk slechts in een beperkt aantal sectoren of regio's worden gehanteerd. Rente De president gaat ook in op de kri tiek dat de Nederlandsche Bank ter wille van de koers van de gul den de rente zou hebben opge dreven. Het feit is dat in 1980 de bank haar officiële tarieven tot viermaal toe heeft verlaagd. Daardoor konden de tarieven van de banken met 4.5 procent worden verminderd. Dit gebeur de in een wereld waarin alom de rentestanden stegen en in een DEN HAAG De politieke par tijen hebben grote moeite met het bevorderen van een krachtig consumentenbeleid. De ambte lijke molens malen te langzaam. Bovendien hebben de consu mentenorganisaties veel kritiek op de politieke partijen, omdat zij zich niet krachtig genoeg voor de verbetering van de positie der consumenten inzetten Dat bleek gisteravond tijdens een politiek forum van dc Consumenten bond. Bondsvoorzitter prof Dirken van de bond stelde dat de partijen in hun programma's vaak wel mooie woorden wijden aan de behartiging van speciale consu mentenbelangen. Maar tot dus ver is daarvan weinig terechtge komen Noch in het parlement, noch in de beleidsvoorbereiding van de ministeries komt de con sument voldoendenaan bod. Een gedegen en samenhangende aanpak is ver te zoeken, ons land looot niet v Dirken constateerde dat het vaak aan politieke wil ontbreekt bij de be windslieden. Er wordt nauwe lijks een consumentenbeleid ge voerd, wel een produktiebeleid. Ook een landbouwbeleid, maar dat beperkt zich tot de inkomens van de boeren, terwijl toch een goed voedselbeleid van veel gro ter belang is. Dc Consumenten bond heeft dc partijprogramma's geïnventariseerd en constateert veel „witte plekken". In consumentenkringen meent men dat de slechte economische situatie nu al te eenzijdig op de consument worden afgewenteld en mist men visies uit de politiek in verband met de dreigende aantasting van de koopkracht. Vanuit de VVD werd gesteld, dat er wel voortgang is. maar dat wetgeving, ook op dit gebied, zeer ti aag verloopt Pogingen tot bespoediging uit het parlement verlopen moeilijk, aldus me vrouw Rcmpt. land waarin de geld- en kapitaal honger van dc overheid onmatig toenam. Wel moesten onlangs de tanevert van de bank met 1 pro cent worden verhoogd in navol ging van Duitsland, maar dat is slechts een geringe aanpassing (in Duitsland gingen de tarieven met 3 procent omhoog) Het re sultaat van dit alles is. aldus Zijl- stra. dat Nederland met Zwitser land. Japan en Duitsland nu be hoort tot de landen met de laag ste rentetarieven. Nu al 39 buitenlandse banken in Nederland AMSTERDAM (GPD) - Eind vorig jaar werkten in ons land 39 bui tenlandse banken, twee meer dan eind 1979. Hun marktaandeel in het totale binnenlandse bedrijf van de algemene banken in ons land beliep vorig jaar ruim 9 pro cent. tegen 7 pet in 1979 Van het balanstotaal van de hier werkende algemene banken - 85 eind 1980 tegen 84 eind 1979 - na men de 39 buitenlandse ongeveer 14 procent (eind 1979 13 petvoor hun rekening. Dit meldt de Nederlandsche Bank in het jaarverslag, hoofdstuk „Toezicht op het kredietwezen Daaruit blijkt verder dat de ban ken gezamenlijk ruimschoots binnen de grenzen van de kre dietbeperking bleven. In 1910 mochten zij hun „netto monetai re bedrijf' met 8 pet uitbreiden. Al in januari 1980 bleven ze bin nen de norm, nadat die eind 1979 werd overschreden Onder in vloed van seizoenfactoren werd de ruimte steeds groter, vooral in het derde kwartaal Eind septem ber was dc ruimte 4.4 procent. Aan het eind van het jaar bleven de banken en de gelddiensten van de PTT ruim 2.8 pet onder de norm. Hierin weerspiegelt zich de voortgaande daling van het groeitempo van de kredietverle ning s Voor 1981 is een kredietgroei van 6 pet toegestaan De verlaging van de norm hangt samen met een la gere raming van de economische groei voor 1981 dan voor 1910 nog was verondersteld De norm voor 1910 was trouwens ook al 1 pet lager dan voor 1979 DINSDAG 28 APRIL 1981 ACTIEVE AANDELEN 227.70 228 1352>0 1.19 5 145.50 145.9 BINNENLANDSE AANDELEN 14.1 20 189 50 6.50 5520 1310.00 1305 BELEGGINGS INSTITUTEN KW.*» 110.60 163.00 183 351.00 352 23 V) 23.20 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Op dc Amsterdamse effectenbeurs zijn vandaag bij het begin van de offi ciële handel over het algemeen wat lagere noteringen tot stand gekomen. Dc animo om zaken te doen was niet zo groot en mede door winstnemingen waren veel pi ijzen wat omlaag Een van de uitzonderingen was Heinekcn Na de reactie die volg de op de publikatie van het jaarverslag, trad vandaag enig herstel in De eerste aandelen verwisselde van eigenaar op 56 wat een winst opleverde van bijna 1. Tijdens dc beurs trok de notering verder aan Ook Rolinco en Robcco lagen hoger in dc markt Een zwakke stemming gaf KLM te zien. Rond het middaguur wer den zaken gedaan op 120. wat een verlies betekende van ruim 5 ten opzichte van gistermid dag. Van de internationale aan delen moest Hoogovens 0,50 achteruit op f 19.10 Koninklijke Oho ging met f 0.60 omlaag tot f 90.50 cn Unilever «trioor/0.40 op 14SJ0 Akw daalde met 0.40 tot 24,10 cn Philips handhaafde zich op 21.50.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21