LEIDSCH DAGBLAD Dr. Zijlstra: Ere divisie verlaten Vrouwenblokkade Binnenhof Nieuwe coup in Spanje verijdeld Chirurg verbreekt zwijgen Ruim dertig arrestaties bij abortus-demonstratie Wiegel SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis INSDAG 28 APRIL 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36458 Bdeur G. Koopman oldredacteur AAM. Schuurmans ■hoofdredacteur R.D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wfle Sngei 1 2311 BGLwJen Voor W r*s a*)ion Dirksen: "Ze hebben een stok gezocht 1ADRID (GPD) - Vlak na een po ging tot een staatsgreep in Span je. hebben eind maart Spaanse militairen een tweede poging daartoe gedaan. )e voorbereiding van deze coup werd uitgevoerd door militairen met als hoogste in rang een luite nant-kolonel. De Spaanse mili taire inlichtingendienst heeft de staatsgreep weten te verijdelen. )eze tweede poging tot staats greep, die een einde moest ma ken aan de Spaanse monarchie en aan de democratie, kwam aan het licht door de verspreiding van pamfletten in enkele kazer- jWelingelichte bronnen in Madrid bevestigden gisteren dat deze ul tra-rechtse militairen vorige maand hun coup niet uitvoer den, omdat zij meenden dat zich onder de samenzweerders rege ringsgezinde infiltranten bevon- I den. (Zie ook pagina 9). (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De geschorste hartchi rurg van het Academisch Zie kenhuis, dr Th. Dirksen wordt "toebrengen van zwaar lichame lijk letsel door schuld" ten laste gelegd. De officier van justitie wacht met vervolging totdat het medisch tuchtcollege zich heeft uitgesproken over de fout die Dirksen bij een operatie in juni 1980 zou hebben gemaakt. In een gesprek met onze verslagge ver doorbreekt Dirksen na een jaar het stilzwijgen over deze af faire. Hij wijt zijn schorsing aan een reeks van conflicten met zijn voormalig opleider en hoogle raar, thoraxchirurg prof. dr. G. Brom. Hij wil echter beslist niet ontken nen dat er fouten zijn gemaakt bij een operatie. "Ze hebben er lang naar gezocht. Nu hebben ze volgens mij een stok gevonden om de hond te slaan". n een eerder stadium werd door het ziekenhuis al een rapport op gesteld voor de afdeling thorax- chirurgie getiteld "Gedrags- en spelregels". Dirksen zegt daar over: "De medisch directeur is in gebreke gebleven er op toe te zien, dat opgestelde regels zou den worden nageleefd". Het Aca demisch Ziekenhuis weigert commentaar. Zie verder pagina Leiden. lei -se soldaat IJnifil gedood TEL AVIV (UPI/GPD) - Een Ierse soldaat van Unifil, de vredesmacht van de Verenig de Naties in Zuid-Libanon. is vannacht gedood en een tweede wordt vermist. Volgens de Israëlische radio had het incident zich voorge daan in de noordoostelijke sector van Zuid-Libanon. De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft secreatris-gene- raal Waldheim van de VN verzocht een spoedbjjeen- komst van de Veiligheids raad bijeen te roepen in ver band met de hevige Israëli sche bombardementen giste ren op Palestijnse doelen in Libanon, (zie ook pagina 9). Vier jaar voor dader bankroof DEN HAAG (ANP) - Een 31- jange Leidschendammer is vandaag door de rechtbank in Den Haag voor zijn aan deel in een miljoencnbank- roof veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met af trek. Hij zou vorig jaar samen met een ander hebben inge broken bij de Rabobank in Den Haag. Daarbij werd voor 11,5 miljoen aan spaarbewij- zen buitgemaakt. In verband met deze zaak zijn inmiddels vijf personen aan gehouden. Van de ruim elf miljoen aan waardepapieren is nog ongeveer drie miljoen zoek. •4. T DEN HAAG (GPD) - De politie heeft vanochtend met ge weld een blokkade van de parlementsgebouwen in Den Haag door ruim duizend vrouwen opgeruimd. 39 vrouwen zijn gearresteerd. Zeker vijf demonstranten zijn bij de charges van politieagenten met wapenstok ge wond geraakt en naar een ziekenhuis gebracht. De politie kon niet zeggen hoe ernstig de verwondingen waren. AMSTERDAM (GPD) - "Neder land let op uw zaak. De eredivi sie werd verlaten. Verder weg zakken behoort uitgesloten te zijn". De president van de Ne- derlandsche Bank prof. dr. J. Zijlstra schrijft dat in zijn van daag verschenen jaarverslag over 1980. De president bedient zich van deze voetbalterm om- dal Nederland in toenemende mate buitenlands geld nodig heeft om de tekorten op de be groting van de overheid te dek ken. Zijlstra ervaart dat als een teken aan de wand. Over 1980 heeft dr Zijlstra niet veel goeds te melden. De geld ontwaarding liep op van 4,25 per cent tot 6.5 percent. Het tekort van de overheid steeg tot een ni veau van 7,5 percent van het tota le inkomen van de Nederlanders. Voor dit jaar voorziet Zijlstra een verdere toename. Ernstiger nog is de trieste balans van werkgelegenheid en werk loosheid. Wederom wordt in het jaarverslag ernstige kritiek geuit op het beleid van het kabinet- Van Agt. Het is volgens de presi dent van de centrale bank "moei lijk vol te houden dat in 1980 vol- Af en toe regen Veel bewolking met af en toe regen. Minimumtemperatuur omstreeks 5 graden, middagtemperatuur rond 10 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind, draaiend van zuid- I si int noordwest. Zon op: 6.14 uur; onder; 21.02 uur. Maan op: 4.34 uur; onder: 14.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.56 uur; laagwater te 7.05 en 19.55 uur. doende stappen zijn gezet op de weg naar herstel van onze econo mie". Aan de andere kant vindt hij dat "het regeringsbeleid re sultaten opgeleverd heeft die reeds enkele jaren enige verbete ring van onze concurrentieposi tie mogelijk maakten". Het zal volgens dr. Zijlstra niet eenvoudig zijn weer perspectief te krijgen voor werk en welvaart, nu wij zo lang hebben gewacht met het keren van het tij. thans nog versterkt door een slechte wereldeconomie. Winsten en concurrentiepositie zijn volgens Zijlstra al lange tijd aangetast door een wanverhouding tussen arbeidskosten en arbeidspro- duktiviteit, waarbij ook nog de stijging van de olieprijzen van nadelige invloed was. Daarom zal. aldus de president van de Nederland^che Bank. ook ge durende een reeks van jaren een matiging van de arbeidskosten moeten worden volgehouden voordat de resultaten in investe ringen en werkgelegenheid in voldoende omvang waarneem baar zullen zijn. In plaats van volgehouden loonmatiging kan men volgens Zijlstra veel beter spreken van het herstel van een juiste verhouding tussen de.reële arbeidskosten en de arbeidspro- duktiviteit. De strijd tegen de inflatie bleef niet geheel zonder succes, aldus dr. Zijlstra, zij het in relatieve zin, dus wanneer men naar andere landen kijkt. Ondanks het .be treurenswaardige oplopen" van onze inflatie vun 4,25 tot 6,5 per cent in 1980, bleef ons land zich scharen in de kleine groep van landen met een inflatiepercenta ge van 5 tot 7 percent. Men beseft daarbij wel, zo voegt de presi dent hieraan toe, dat de huidige inflatiegraad hier nog altijd een halvering van de geldwaarde in ruim tien jaar betekent. Voor de wereldeconomie ziet dr. Zijlstra een groot gevaar: het toe nemen van de protectionistische tendensen. Beschermende maat regelen in het handelsverkeer zouden de toestand van de jaren dertig kunnen doen terugkeren. Dan zal de nu nog te keren eco nomische teruggang zich verdie pen en verlengen tot een langdu rige depressie met economisch en politiek onvoorzienbare ge volgen. Met de Nedcrlandsche Bank zelf is het in 1980 uitstekend gegaan. Met name door de hoge rente stand is de winst van de bank met 11 percent gestegen tot 920,7 miljoen. Zie ook pagina 21. De actiegroep Wij Vrouwen Eisen uit Leiden had voor vandaag vrouwen uit het land opgeroepen met een demonstratie te voorko men dat de Eerste Kamer van ochtend zou beginnen met de be handeling van het abortus- wetsontwerp. Ze zijn het onder meer niet eens met de handha ving van abortus in het Wetboek van Strafrecht in het wetsont werp. Om acht uur 's ochtends stelden de vrouwen en een enkele man zich rijendik op voor alle toegangen tot de kamergebouwen en lieten niemand door. Ook het gebouw van de Hoge Raad en Raad van State werden afge sloten, omdat vandaar uit de ka mergebouwen bereikt kunnen worden. Een enkel personeelslid was de blokkade voor geweest. Het merendeel van personeel en vroeg aanwezige kamerleden bleef noodgedwongen buiten staan. Ook Tweede- Kamervoorzitter Dick Dolman werd de toegang geweigerd. Volgens een politiewoordvoerder was voor een demonstratie geen toestemming gevraagd door Wg Vrouwen Eisen of andere vrou wenactiegroepen die ook aanwe zig waren. De politie besloot een half uur na het begin van de blok kade op te treden toen de vrou wen geen gehoor gaven aan de oproep in elk geval de toegangen vrij te maken. Volgens ooggetuigen werd er door de mannelijke en vrouwelijke po litieagenten daarna ruw opgetre den. Met de lange wapenstok werden vrouwen een politiebus ingedreven en werd de rest opzg- getrokken. De politie zorgde er met dranghekken en bewaking voor dat de blokkade niet op nieuw ingezet zou worden. De vergadering van de Eerste Ka mer is op tijd, om tien uur, be gonnen. Terwijl nog steeds vrouwen bij het Binnenhof aankwamen die ge hoor wilden geven aan de lande lijke oproep vandaag te komen demonstreren in Den Haag, trok ken ongeveer vijfhonderd vrou wen naar het politiebureau in de binnenstad. Daar zijn overigens de gearresteerde vrouwen niet ondergebracht. Een tegendemonstratie op het Bin nenhof van pater Koopmans van ochtend werd niet door de politie opgeheven. Volgens een woord voerder omdat hij wel toestem ming had gevraagd en gekregen Uitkomst van abortusdebat nog onzeker DEN HAAG (GPD) - De uitkomst van het abortusdebat in de Eer ste Kamer is vanochtend onze ker gebleven. Ook nadat alle fracties in de senaat het woord hadden gevoerd, was nog niet te zeggen of het voorstel van de re gering op voldoende steun kon rekenen. Pas vanavond laat zou er over het wetsontwerp worden gestemd. De onzekerheid in het debat werd vanochtend vooral veroorzaakt door twee tot drie senatoren van het CDA. die hun definitieve standpunt over het wetsontwerp pas vanavond kenbaar zouden maken. Aangezien de regerings fracties CDA en VVD in de se naat slechts veertig van de 75 stemmen hebben, hangt het van deze drie af of het wetsontwerp het haalt. De WD-fractie het vanochtend welen voor het rege ringsvoorstel te zullen stemmen. Dr R. Eijsink, één van de drie CDA-senmatoren die grote be zwaren tegen het wetsvoorstel hebben, noemde het wetsont werp vanochtend "tweeslachtig, onwaarachtig, onvolledig, on doelmatig en onuitvoerbaar". Volgens Eijsink zou het wetsont werp in de huidige vorm niet aanvaard mogen worden Hij stelde vast dat de nieuwe abor tuswet de huidige onaanvaard bare abortuspraktijk bekrach tigt De drie CDA-ers hebben overigens grote twijfel over de mogelijkheid om de naleving van de wet te controleren. De linkse oppositie alsmede SGP en GPV verklaarden zich van ochtend om uiteenlopende rede nen tegen het wetsontwerp. 24 PAGINA'S Adoptie zal streng worden bekeken Nieuwe Israëlische aanval op Libanon Zuidmoluks boek is scherpe aanklacht Bonden praten met directie van Ford De emotionele uitbar- \\/m s,ir>9 van WD-l'isi- ïKfLT trekker Wiegel in het AVRO-programma Vragenvuur van zondagavond heeft een stroom van - veelal verontwaardigde reacties losgemaakt Het algemene gevoelen lijkt te zijn dat de vice-premier in dat pro gramma onheus is bejegend en dat dit voorkomen had moeten worden. De vraag van een we duwnaar met twee jonge kinde ren over de beperking van de ge zinshulp had volgens menigeen niet mogen worden gesteld Wie gel is zelf weduwnaar met twee jonge kinderen en het ligt voor de hand dat dit soort vragen met aan hem zou mogen worden voorge legd. aldus de kritiek. Ofschoon het een begnjpeiijke reactie is. moet toch worden vast gesteld dat in deze zaak een aan tal dingen door elkaar wordt ge haald In de eerste plaats is de vraag ge steld en zou zij elders in het land opnieuw aan de orde kunnen ko men Het zou onjuist zijn een der gelijke vraag uit tactische over wegingen achterwege te laten Iemand die mei een nijpend so ciaal-maatschappelijk probleem in zijn maag zit, mag van iedere lijsttrekker van een politieke partij verlangen dat daarover ophelde ring wordt verschaft. Het zou bovendien van hypocrisie getuigen om een politiek kopstuk op dit gebied voor de beeldbuis te ontzien en wel toe te staan dat hij elders m het land alsnog met een dergelijk vraagstuk wordt gecon fronteerd De reactie van de heer Wiegel was op zijn verkiezings- toernee ergens in een zaal zeker met minder emotioneel geweest. En is dat erg? Men kan in alle nuchterheid consta teren dat een politicus ook een mens is en dat hij zijn emoties dus ook mag tonen Wiegel heeft dat gedaan en het is niet nodig dit in een soort taboesfeer te trek ken Wellicht had de AVRO de voor Wie gel pijnlijke vraagstelling kunnen voorkomen. Dat dit niet is ge beurd. mag echter met tot de con clusie leiden dat de VVD-lijsttrek- ker onheus is bejegend Afgezien daarvan moet ook worden vastgesteld dat het iQcident rond Wiegel een bijzaak is Dat het nochtans meer reacties oproept dan waar het in de politiek werkelijk om gaat. is verontrus tend Er zijn dingen die een grote re aandacht verdienen En het zou jammer zijn als de kiezer daaraan voorbij zou gaan. Op koninginnedag zullen onze kantoren GE SLOTEN zijn. Voor het aan nemen van advertentieop drachten voor onze edities van donderdag 30 april en vrijdag 1 mei geldt als ui terste inleveringsdatum woensdagmiddag 14.00 uur. Onroerend goed en perso neels advertenties voor de krant van zaterdag 2 mei dienen woensdag 29 april 15.30 uur tn ons bezit te zijn. Directie LeidschJAlphens Dagblaa Op 7, 8 en 9 mei a.s. hebben wij een heel bijzondere sieradenkollektie In hulsl Gezet met briljanten, ge maakt van 't edelste metaal: Platina (950/1000 gekeurd) f luvftsr 9ntiuri4 Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu me'éó- nc' Naam Adres Woonplaats Gironr ■ren als ahonnee Svp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Am- woordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de kram EL in de bus postzegel oj woordnumm \tnm\mNEL

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1