"Gebaar zwaar onderschat" Buitenlanders bundelen krachten Cursus gebarentaal Katwijk krijgt vervolg Bloemrijke verkiezingsborden in Lisse Goed contact tussen doven en anderen best mogelijk Andere Haarlemmermeer se groepen 99werken niet naar behoren Oostduinsemeer nu officieel in gebruik DINSDAG 28 APRIL 1981 PAGINA 19 KATWIJK - In de Anbo- sociëteit aan de Voor straat 57 in Katwijk aan Zee wordt vanavond de laatste les gegeven van de eerste 'cursus geba rentaal' voor horenden die vorig jaar oktober is Een openbare les, waarbij alle belangstellenden welkom zijn. Na Amsterdam en Gro ningen is Katwijk de derde plaats waar een dergelijke cursus is gehouden. De cursus is bedoeld voor men sen die in hun familie, op hun werk of waar dan ook te ma ken hebben met doven. Op de cursus leren zij beter te communiceren met de dove medemens. Nu al staat vast dat binnen af zienbare tijd opnieuw een dergelijke cursus in Katwijk zal worden georganiseerd. Volgens de initiatiefneem sters van de cursus, mevrouw G.A.J. Heemskerk, moeder van een doof kind, mevrouw W.G.A. Stegeman, oud-maat schappelijk werkster bij do ven en akoepaediste me vrouw H. den Duik, is de be hoefte aan een dergelijke cur sus. Niet alleen in Katwijk, waar veel dove mensen wo nen, ook in de omliggende gemeenten. De eerste cursus trok zo'n 65 deelnemers. Een dergelijk groot aantal cusisten hadden de initiatiefneemsters niet verwacht. ("We rekenden op hooguit 15 cursisten") Een ar tikel over de cursus in deze krant leidde er ondermeer toe dat ook van buiten Kat wijk veel aanmeldingen voor de cursus binnenkwamen. Niet alle deelnemers van het eerste uur hebben de cursus. die aanvankelijk wekelijks en later om de veertien dagen op dinsdagavond werd gege ven, werkelijk afgemaakt. "Voor veel mensen duurde de cursus te lang; het was een te zware belasting", zegt me vrouw Heemskerk. "Daarom zijn we van plan om de vol gende cursus in blokvorm te organiseren. "Eerst een blok van tien lessen, dan een tijdje pauze en voor de belangstel lenden een vervolgcursus van nog eens tien lessen". Wanneer de nieuwe cursus zal beginnen staat nog niet vast. "Dat hangt ondermeer af van de leraar, de man of vrouw die de cursus moet gaan ge ven", aldus mevrouw Heems kerk. Ook over de kosten van de cur sus is nog niets te melden. De cursus die vanavond afloopt werd niet gesubsidieerd. De cursisten betaalden vijf gul den per les. Daarvan konden alle onkosten worden bestre den. De gemeente Katwijk stelde gratis een zaal ter be schikking. "We hebben veel medewerking van de ge meente gekregen", zegt me vrouw Heemskerk. "Voor het geven van subsidie voelde de gemeente niet veel. maar om dat wc geen zaalhuur hoef den te betalen konden we on szelf bedruipen". Inlichtingen over de cursus ge barentaal zijn vanavond van af acht uur te krijgen in het gebouw aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee. De cursus wordt besloten mét een open bare les. Na de pauze staat een optreden op het pro gramma van het "Visual Theatre", een mime-voorstel- ling door Wim Emmerik (de docent van de cursus) en Jean Couprie. Verder is informatie te verkrij gen bij mevrouw Heemskerk, telefoon: 01718-16665 Mevrouw G. Heemskerk, moeder van een doof kind: "Gebaren maken veel duidelijk". internaten voortreffelijke presta ties geleverd, dat is buiten kijf. Want spreken leren aan iemand die niet kan horen is uitermate moeilijk. Dat geldt uiteraard ook voor het le ren verstaan van anderen, doven en niet-doven. Gebarentaal - een hulpmiddel - is op de meeste in stituten echter uit den boze. Nog niet zo lang geleden werden dove kinderen die moesten leren spre ken de handen op de rug gebon den: om te voorkomen dat zij ge baren zouden maken, dat zou de aandacht toch maar van het spre ken afleiden... Pas de laatste jaren verandert de houding van de lesgevers ten op zichte van gebaren wat. "Er zijn onderwijzers die tegenwoordig anders denken over gebarentaal, die gebaren soms oogluikend toestaan", zegt mevrouw Stege man. "Onderwijzers die begrij pen dat een gebaar juist voor een doof kind van veel belang kan zijn, al blijven er natuurlijk ook die absoluut tegen gebaren zijn, omdat ze bang zijn dat het kind daardoor niet goed, niet ver staanbaar, zal leren praten". Stemloos In feite zijn er twee stromingen die sterk van mening verschillen over de vraag welk (onderwijs systeem voor het dove kind het meest geschikte is: de stroming die de "orale" methode aan hangt, waarbij gebaren niet zijn toegestaan, en de stroming die voorstander is van de zogenaam de "manuele methode", waarbij behalve spreken ook gebaren en vingerspelling een rol spelen. De voorstanders van de orale me thode wonnen eind vorige eeuw het pleit. Het gebruik van geba ren bij het onderwijs aan doven werd officieel afgeschaft. Ook op de vijf Nederlandse insituten en scholen voor doven wordt sinds dien volgensOmdat gebaren op de instituten niet officieel zijn toegestaan, is er geen eenduidig, landelijk systeem. Tussen ver schillende groepen doven wor den verschillende gebaren ge- bruikt. Een echte gebarentaal is er dan ook (nog) niet. Aan de ontwiKKeimg van een der gelijke gebarentaal wordt ge werkt. Met name de Amsterdam se professor B. Tervoort houdt zich daarmee bezig. "We hopen dat het dovenonderwijs de geba rentaal als ondersteuning van de spraak gaat erkennen", zegt me vrouw Stegeman. Kijken Mevrouw G. Heemskerk uil Val kenburg, moeder van een doof kind, stond net als mevrouw Ste geman, aan de wieg van de Kat- wijkse gebarencursus. "Een noodzaak, die cursus", vindt zij. "Door de cursus kunnen horenden gemakkelijker communiceren met doven. Om anderen te ver staan zijn doven aangewezen op het liplezen. Dat levert nog wel eens moeilijkheden op omdat veel mensen geen duidelijk mondbeeld hebben, niet duide lijk genoeg spreken. Ook doven zelf zijn vaak moeilijk te ver staan. Daardoor gaan veel horen den een gesorek mot doven uit de weg. Gebaren kunnen veel problemen voorkomen". Mevrouw Heemskerk zelf gebruikt automatisch veel gebaren als zij praat met haar dove zoon. "Dat is zo gegroeid", zegt zij. De Katwijkse cursus was speciaal gericht op horende mensen die veel. of regelmatig, met doven te maken hebben: artsen, verpleeg kundigen, ouders en familiele den van doven, buren en werkge- Na de dertig lessen beschikken de deelnemers over een aardige se rie gebaren. "Ach", zegt me vrouw Stegeman, "we hebben de grondbeginselen geleerd. We kunnen in gebarentaal brabbe len". De cursus werd gegeven door Wim Emmerik, zelf doof, en vor mingsmedewerker voor doven. Emmerik leidt ook de Amster damse gebarencursus en is door mevrouw Heemskerk, die daar een kijkje ging nemen, voor de cursus gevraagd. "Er waren cursisten bij die zeer be gaafd waren", vertelt mevrouw Heemskerk. "Die bleken gevoel voor gebaren te hebben". Uit er varing weet zij nu datDove men sen zijn niet minder intelligent dan horende mensen. Doven moeten zich echter veel meer in spannen om hetzelfde te weten te komen als horenden. "Doven blijven leren van de wieg tot het NIEUW VENNEP - Een brand in een slooppand zorgde gis termiddag aan de Venneper- weg in Nieuw Vennep ervoor dat de woning niet meer met de grond hoeft te worden ge lijk gemaakt. Twee jongetjes van negen en elf jaar zagen in de onbe woonbaar verklaarde woning een prachtig speelobject. On danks de afzetting rond het huis konden zij binnen een vuurtje maken. Dit liep ech ter uit op een felle brand, die Brand sloopt oude woning voortijdig om tien over half vijf gister middag werd gemeld. Het spitsuur zorgde ervoor dat het verkeer op de drukke Venneperweg de nodige hin der van de brand ondervond. De politie had haar handen vol aan het verkeer en de brandweer aan de brand, wel ke met drie lage-drukstralcn werd bestreden. Nadat de brand was geblust, besloot de brandweer om ook de rest van de sloopwerk zaamheden voor haar reke ning te nemen. Om kwart over zeven was van het al leenstaande huis weinig Katholieken gedupeerd SASSENHEIM - Bij een inbreek in de rk. kerk in Sassenheim in de nacht van zondag op maandag is ongeveer 500 gulden gestolen uit een offerblok voor de vasten actie. Ook is er een glas in lood raam vernield. KATWIJK - "Gebaren kun nen het spreken nooit ver vangen. Gebaren moeten worden beschouwd als een aanvulling, als een soort stripverhaal". Mevrouw W.G.A Stegeman, maat- schappelijk-werkster bij doven en één van de initiatiefneemsters van de Katwijkse gebarencursus, weet door een jarenlange erva ring waarover zij praat. "Het ge baar", zegt zij, "als ondersteu ning van het woord, is en wordt zwaar onderschat". Dove mensen leren praten en leren verstaan. Praten door hun be heersing te geven over hun stem, verstaan door het liplezen. Het dovenonderwijs op instituten als het bekende "Effatha" in Voor burg is daarop voor honderd pro cent gericht. Er worden op die NOORDWIJKERHOUT - Het re creatieterrein aan de Opsterduin- se Meer in Noordwijkerhout is gistermiddag officieel geopend door J. Borgman, lid van gede puteerde staten (dagelijks pro vinciebestuur Zuid-Holland). "Met geringe middelen is het een prachtig object geworden", zei Borgman. Het terrein ligt vlak achter het bun galowpark Sollasi aan de Duinschooten. De eigenaar van dit park. Noorlander, zal tevens het onderhoud van dit terrein voor zijn rekening nemen. Borg man roemde de samenwerking tussen gedeputeerde staten en Noorlander. "Ik ben gelukkig met dit overleg, ondanks het feit dat het mis schien wel wat lang heeft ge duurd. We kunnen nu kijken of de samenwerking tussen de overheid en het particuliere ini tiatief kans van slagen heeft" al dus Borgman. Het recreatieterrein, bestaande uit een stuk strand, duinen en een s al geruime tijd in trek bij dagrecreanten. Tijdens de ope ning maakten enige zeil plankliefhebbers gebruik van het meer en de straffe wind die er stond.Een westenwind die er voor zorgde dat de vermeende beschutting door de aangebrach te 'duinen' op de tocht werd ge zet. Tijdens zijn openingstoespraak zei Borgman dat een voordeel van dit recreatieterrein is, dat de mensen beschut kunnen zitten. De wind zorgde er gistermiddag voor dat de kragen van de jassen omhoog moesten worden gedaan en dat de kunstmatige duinen en de jonge begroeiing voor weinig beschutting zorgden. Het recreatieterrein kan door ie dereen worden bezocht. Een na deel van de ligging is, vond Borg man, dat het openbaar vervoer nogal ver is verwijderd. Daarom zijn twee parkeerplaatsen en een fietsenberging aangebracht. "Vele mensen zullen hier komen, in alle jaargetijden", zei Borg man bij de opening hoopvol. graf. Ze moeten van ons horen den leren, maar wij blijken vaak een slecht voorbeeld te zijn", al dus maatschappelijk werkster mevrouw Stegeman. "Ik hoop dat de cursus een andere hou ding van horenden ten opzichte van doven heeft bevorderd". HANS VELDHUIZEN HAARLEMMER MEER - Als eerste ge meente in Nederland komt er in de Haar lemmermeer een de mocratisch gekozen overlegorgaan voor buitenlanders. De laatste zaterdag in juni kunnen gastarbeiders uit zes landen rond de Middellandse Zee die in de Haarlemmermeer werkzaam zijn in het raadhuis van Hoofddorp hun stem uitbrengen. Aan deze verkiezing voor 15 afgevaardig den voor het overlegorgaan kun nen 400 stemgerechtigden deel- Wethouder De Leeuw van maat schappelijke en sociale aangele genheden vertelde gistermiddag bij de presentatie van de werk groep die de verkiezingen voor bereidt, waarom men tot dit be sluit is gekomen. "Wij hadden gehoord dat er bij de ze mensen nogal wat onvrede heerst. Nu werken er in de Haar lemmermeer op dit moment al twee organisaties die zich met de problemen van de gastarbeiders bezighouden. Dat zijn de Werk groep Haarlemmermeer en de Stichting Buitenlanders. Maar op een of andere manier werkt dit toch niet naar behoren. Nu wil ik niet zeggen dat dit aan bei de organisaties ligt. vaak is het ook de buitenlander zelf die in gebreke blijft, maar toch hebben wij het besluit genomen om tot dit overlegorgaan te komen". Problemen die zich rond de bui tenlanders voordoen betreffen voornamelijk de huisvesting, scholing en het gemis aan begrip voor deze groep van de Neder landers. De taak van het overlegorgaan is, gevraagd of ongevraagd, namens de buitenlanders adviezen geven of problemen doorgeven aan de gemeente Haarlemmermeer. Het overlegorgaan kan ertoe bijdra gen dat er een beter begrip en goede contacten ontstaan tussen de groepen onderling en alle or ganisaties waar buitenlanders mee te maken hebben. In totaal kan het overlegorgaan uit 15 leden, een voorzitter en secre taris bestaan. De voorzitter en se cretaris kunnen Nederlander zijn. Het aantal vertegenwoordi gers dat namens elke nationali teit in het overleg zitting neemt, hangt af van de grootte van de groep. Kwetsbaar Berekend is dat er 5 Marokkanen. 3 Turken, 3 Portugezen, 2 Italia nen en 1 vertegenwoordiger van de Joegoslavische en Spaanse gemeenschap in de Haarlemmer meer deel zullen uitmaken van het overlegorgaan. Dit zijn de zes kwetsbare groepen buitenlan ders. De gekozen leden mogen twee jaar in het overlegorgaan zitting ne men. Dan moeten zij aftreden en moeten er nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Bijzon derheid in deze regeling is dat buitenlanders, die de Nederland se nationaliteit bezitten, niet aan de stemming mogen meedoen, maar wel in het overlegorgaan kunnen worden gekozen. Dit is gedaan omdat deze mensen waarschijnlijk een goed oog voor de problematiek rond de buiten landers hebben en omdat zij al wat langer in ons land verblijven. De vergaderingen van het overleg orgaan moeten tenminste tien keer per jaar worden gehouden. Eéns per half jaar moet er een openbare bijeenkomst worden gehouden waar alle buitenlan ders naartoe kunnen gaan om hun ideeën of problemen voor te leggen. De leden moeten op deze vergadering vertellen wat er in die afgelopen periode is bespro ken cn bereikt. Het overlegor gaan zal eens per drie maanden kunnen praten met de wethou der van maatschappelijke cn so ciale zaken van de gemeente Haarlemmermeer. Geen collecte van ecologen "Zeg het met bloemen" langs de Herenweg in Lisse. Nu maar hopen dat de beloftes minder snel verwelken LISSE - Het voorjaar brengt dit jaar niet alleen velden vol kleuri ge bolgewassen. Met de verkie zingen voor de Tweede Kamer in zicht bloeien ook de politieke partijen weer helemaal op. In Lisse laten de plaatselijke afde lingen zich van hun "fieurigste" kant zien. Een nieuwe lente, een nieuw geluid, moeten we maar denken. Het idee is afkomstig van me vrouw Schipper, de directrice van de VW in Lisse De mo- zaïekwedstrijd met bloemen die op het ogenblik in het bollen- dorp wordt gehouden, bracht haar op de gedachte dat met een bloemetje ook politieke bood schappen kunnen worden over gebracht. Toen ze haar plan opperde, wilde da ene partij natuurlijk met voor de ander overdoen Zo gingen tientallen partijaanhangers met bloemen en blaadjes aan de slag Niet om aan de wedstrijd mee te doen, want dat is alleen voor fijn- werkers weggelegd, maar wel met de gedachte aan politieke winst in het achterhoofd Het CDA was vorige week de eer ste die z'n bord klaar had. Inmid dels hebben al vyf partijen een bloemenmozaiek opgesteld bij het bedrijf van Westergccst, aan de Herenweg tussen Lisse en Sassenheim Die plaats is geko zen om de kans op voortijdige vernieling van de borden zoveel mogelijk te beperken De meeste partijen hebben er zich niet afgemaakt met het eenvou dig kopiëren van het verkie zingsaffiche, maar zgn met oen eigen ontwerp op de proppen ge komen. De bijdrage van de RPF valt sen de kleurige bloemen- schit rijen een beetje uit de toon. Deze partij heeft de voor keur gegeven aan de plaatsing van een eenvoudig plakkaat De VVD dot 1 m< in i tiekc "zeg het met bloemen"-ra- ge. maar het mozaïek van deze partij staat afzonderlijk van de rest. een eindje verder in de rich ting Sassenheim opgesteld. Symbolisch? NOORDWIJK - Een nieuwe over- collcctevergunning van de ecolo gische beweging "Anders den ken anders doen" voor de ge meente Noordwgk blijkt niet no dig Burgemeester cn wethouders van Noord wijk verleenden tijdens de raadsvergadering van vorige maand geen vergunning voor een collecte van de beweging omdat volgens B en W niemand kon zeggen waar de opbrengst van de collecte bleef (De collecte had al doel h< t >ork men an de moord op zeehondenbaby's in Canada) Zij besloten wel nadere informaties in te winnen Via de telefoon kreeg het Noord- wijkso gemeentebestuur van "Anders denken anders doen" echter te horen dat men had be sloten om de landelijke inzame lingsacties niet te laten door gaan Het motief hierachter was dat ruim 100 gemeenten geen vergunning verleenden en dat 150 gemeenten nog geen beslis sing hadden genomen De inbrekers leegden twee offer blokken. waarvan de inhoud van één niet bekend is. Een gisteravond gehouden kerk- veiling bracht 38.909 gulden op Dit is 8.000 gulden meer dan de opbrengst van vorig jaar Hier door wordt de tegenvaller van het weekeinde een beetje ver- vanavond om 20 00 uur wordt op nieuw een kerkcveiling gehou den Plaats van handeling is het gebouw 'Cees en Ineke' in Sas senheim. -

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19