Boek van Molukse treinkaper Extra bijlage in Story: 32 Pagina's koningin Beatrix Een jaar koningin Beatrix Mieke laat u haar schitterende bruidsjapon zien Linda Williams stortte in na het Songfestival "Waarom ik nooit met mijn miljonair zal trouwen' Alle filmposters van Ronald Reagan De nieuwe Story nu overal te koop! Italiaans politicus ontvoerd DINSDAG 28 APRIL 1981 Op de 31 ste Molukse onafhankelijk heidsdag van de Molukkers in ons land is zaterdag in Hotel Oversingel in Assen het boek „Minnestrijd voor de RMS" van de Zuidmolukker Abe Sahetapy gepresenteerd. Dat ge beurde door zijn vriend en uitgever Joop Ririmasse met het aanbieden van een aantal exemplaren aan mensen die Abe stimuleerden zijn boek te schrijven. Zoals gemeld was Sahetapy betrokken bij de treinka ping in december 1975 nabij Wijster. Voor zijn deelname aan die actie zit hij nu een straf uit van 14 jaar. In de strafinrichting Esserheem schreef hij zijn boek. Sahetapy had het boek graag zelf wil len presenteren tijdens de viering van de onafhankelijkheidsdag. Hij kreeg echter geen toestemming van justitie en van de directie van Esser heem. „Hopelijk kan hij volgend jaar wel aanwezig zijn bij de presen tatie van zijn tweede boek", merkte Ririmasse op. Nu lagen op een stoel naast de uitgever het manuscript en het boek als teken van de symboli sche aanwezigheid van de schrijve- „Minnestrijd" behandelt de voorbe reidingen en de actie van de kaping, de jeugd van Abe, zijn politieke be wustwording, de Molukse strijd en het verblijf van de Molukkers in ons land. Ririmasse begon de presentatie van het boek met het voorlezen van frag menten, waarin de Molukkers wer den opgeroepen zich niet langer te laten misleiden door het „weelderi ge Nederland met zijn rechterhand Indonesië". Deze twee naties hebben de vooruitgang van ons land en volk tegengehouden, en tot slaaf ge maakt van zijn eigen plannen en zijn eigen roem". Ook zegt Abe in zijn boek, dat het Molukse volk het roer totaal moet omgooien. „We moeten een nieuw denken ontwikkelen dat leidt tot onze totale overwinning en bevrijding en de opbouw van ons va derland, de Molukken. Het boek telt een oplage van 4000 ex emplaren waarvan bij voor intekening al een kwart is verkocht. Over een paar maanden verschijnt er ook een Maleise vertaling. Het vinden van een uitgever was geen eenvoudige zaak. Benaderde uitge vers wilden het manuscript eerst herschrijven in correct Nederlands. Abe Sahetapy wilde daarvan echter niets weten, waarna zijn vriend Ri rimasse de uitgave voor zijn reke ning nam. Dc gevangen zittende Zuidmolukse treinkaper Abe Sahetapy kreeg geen verlof om de pre sentatie van zijn boek "Minnestrijd" bij te wo- Dus overhandigde uitge ver Joop Ririmasse (links) in Assen het eer ste exemplaar aan Abes vader. GRONINGEN (GPD) - Een grote aanklacht te gen het „weelderige Nederland en zijn rech terhand Indonesië", maar ook tegen de re gering in ballingschap van de heer Manusama. Dat is in grote lijnen de inhoud var het boek „Minnestrijd" van de jonge Zuidmolukker. Abe Sahetapy (27), dat zaterdag in Assen door zijn vriend en uitgever Joop Ririmasse (29) werd gepresenteerd. De treinkaping in december 1975, die door Abe en zijn zes vrienden werd uitgevoerd in de vrijheidsstrijd voor vrije Molukken, is de aanleiding voor het schrijven van dit boek. Hij schreef het vorig jaar in de strafinrichting Es serheem in Veenhuizen. Het kon nu pas worden gepresen teerd omdat benaderde uitge vers het manuscript wilden herschrijven, omdat de ge bruikte taal geen correct Ne derlands is. Abe wilde daar van niets weten en vond uit eindelijk Joop Ririmasse be reid het boek in Abe's eigen woorde uit te geven. Hij schreef het zoals een Moluk- ker het Nederlands beheerst, in eenvoudige bewoordingen en makkelijk lezend. Ideaal De actie, de aanloop naar de rechtszitting, zijn bewust wordingsproces en 30 jaar RMS-strijd in ons land ver trouwde Abe in de strafin richting aan het papier toe. Met de titel „Minnestrijd" wil hij zeggen alles te willen ge ven voor het idedal, vrije Mo lukken. In een streven om dat ideaal te .bereiken kan er wel eens iets mis gaan. Abe schrijft dat ook. „Wanneer hun waardigheid gekrenkt wordt, of hun vertrouwen be schaamd, daar reageren Mo lukkers zonder aan de gevol gen te denken. Dan denken ze niet meer met hun hoofd, maar met hun hart". Met het uitgeven van het boek hoopt hij te bereiken dat de vlam van de idealen brandende wordt gehouden. Dat Abe een hekel heeft aan ons land en aan Indonesië zal de lezer niet verbazen. Maar ook in eigen kring komt lang niet iedereen er goed af. In het bijzonder gaat de be schuldigende vinger naar de Molukse regering in balling schap van de heer Manusa ma. Hij verwijt hun zelfs, dat ze meewerkten aan de ver deeldheid van het Molukse volk. „Is de RMS-strijd een club-aangelegenheid van een stuk of tien personen of is het een algemeen Molukse zaak?", zo vraagt hij zich af. „De heren zijn zich er niet van bewust wat er onder de Molukse bevolking leeft. Men vraagt er ook niet naar. Men is te druk met zijn eigen belangen bezig, die men dan voor de dood niet kwijt wil raken", zo merkt hij op. Het Molukse volk moet daar ech ter niet de dupe van worden. „Het moet de strijd echter niet opgeven en niet meewer ken aan het afbrokkelen van de RMS-strijd". Vriend maakt uitgave van Minnestrijdmogelijk Bemiddelaar Zijn aversie tegen met name Manusama blijkt overigens vaker in het boek, met name wanneer zijn rol als bemidde laar bij de actie in Wijster ter sprake komt. Abe merkt op, dat de vier contactpersonen (Manusama, De Lima, Kuhu- wael en mevrouw Soemokil) voor hem individuen waren die geen eenheid vormden toen ze vaak in de trein kwa men. Hij woonde de gesprek ken meestal niet lang bij, om dat alleen Manusama het woord deed en de rest stil bleef en alleen zat te knikken. „De gesprekken waren voor mij niet denderend. Manusa ma voerde een beleid op dat moment en de daarop vol gende ogenblikken, dat nooit zuiver was gericht op onze Molukse strijd", aldus Abe in zijn boek. „Manusama voer de meer het woord van de Nederlandse autoriteiten dan dat hij onze politiek verde digde". Toen de leider werd gevraagd naar de situatie in Amster dam waar andere kameraden (waartoe ook Joop Ririmasse behoorde) een actie hielden in het Indonesische consu laat antwoordde Manusama: „Dat weet ik niet, dat is mijn terrein niet". Op dat moment, zegt Abe, vroeg ik mij af of dat nu degene was waarop ik van het begin af had ver trouwd als leider van de Mo lukse strijd. Door deze ant woorden ontmaskerde Manu sama zichzelf en zagen wij wie hij werkelijk was. Hij toonde voor mij ook aan dat er geen wilskracht, durf en verantwoordelijkheid aanwe zig was, die men wel nodig heeft bij een politieke strijd. Zeker voor onze moeilijke Molukse strijd, die in die tijd aan het afbrokkelen was door het toedoen van de beide na ties Nederland en Indone- Persoonlijkheid Vol lof daarentegen toont hij zich over mevrouw Soemo kil. „Als vrouw en tegelijk ook als moeder stond zij dicht bij onze strijdwijze. Ze probeerde ons te helpen op alle mogelijke manieren, wanneer wij van gedachten wisselden, maar niet één keer heeft zij ons overgehaald om de strijd te staken. Als moe der was haar ongerustheid groot, maar ook kon zij be grip tonen waarom mijn ka meraden en ik de wapens ge hanteerd hadden: om onze Molukse strijd te verdedigen. Zij wist, wat de gevolgen kon den zijn. Zij bleef er rustig onder". Over mevrouwr Soe mokil, de echgenote van de vermoorde ex-president mr. dr. Chris Soemokil zegt hij: „Een persoonlijkheid die erg groot was op dat moment waaraan Manusama niet kon tippen". dige kritiek. Het begon vol gens de schrijvers meer en meer op een discussieclub te lijken en vergat dat men be zig moest zijn met de strijd voor het verwezenlijken van de onafhankelijkheid der Mo- lukken. Abe sloot zich bij die organisatie aan hoewel hij vond dat het er allemaal flauwtjes aan toe ging. „Men kon er goed en radicaal pra ten, maar handelen, daarvoor had men toch te weinig ver trouwen in zichzelf'. Hij voelde duidelijk dat het slechter ging met de Molukse vrijheidsstrijd. De kamera den waarmee hij omging ver schilden ook van mening over de omvang van die strijd. Men was volgens hem te veel bezig met andere din gen. Hij vond het jammer dat. maar een enkeling de situatie van die moeilijke strijd door had. „Die staken toen de kop pen bij elkaar en vroegen zich af: wat nu, zo kan het niet langer. De tweede Mo lukse actie (de eerste was in Wassenaar 1970) werd op dat moment een werkelijk feit. We werden gedreven door de angst dat onze Molukse strijd van de aardbodem zou wor den geveegd", aldus Abe. „We hebben de wapens ge hanteerd om de wereld te to nen, dat het Molukse volk daadwerkeljk bestaat en leeft". Nieuwe acties Het boek, dat naast het verle den en het heden ook nog in de toekomst blikt, zal niet door iedereen met dezelfde gevoelens worden gelezen. Met name in het noorden, waar men al diverse keren ac ties van jonge Zuidmoluk- kers van nabij meemaakte, kunnen lezers geneigd zijn te stellen, dat het boek van Abe oproept tot nieuwe acties voor het ideaal. Aan het einde van zijn boek vraagt hij zich af wat eigenlijk vrijheid voor de Molukken betekent. „Voor een Molukker moet het kunnen betekenen te mo gen leven en sterven in je ei gen onafhankeljke vader land. de Molukken. Besef al tijd dat als het Molukse volk een geheel vormt, men onder geen enkele voorwaarde ons kan overheersen en overwin nen. Een wanneer wij, het Molukse volk, bewapend zijn. kunnen zij ons nooit ver- „Minnestrijd" is vol kritiek maar toch ook goed om te le zen. Het is het eerste boek over Molukkers, geschreven door een Molukker. Het geeft de frustraties weer van veel van zijn landgenoten Mis schien kan „Minnestrijd" er toe bijdragen, dat voor die frustraties naar oplossingen wordt gezocht. ADVERTENTIE Rijk uitgevoerd herinnerings album. Maar liefst 32 pagina's, met tientallen ontroerende foto's. Heel veel kleur! Om zuinig te bewaren. Volgende week trouwt ze met haar grote liefde Hugo Dewaersegger. Stralend poseert blonde Mieke alvast in haar fantastische bruidsjurk van witte Chantilly-kant Speciaal voor Story: Wie profiteerden er allemaal van het Nederlandse zangeresje Exclusief in Story: ROME (DPA) - Een invloedrijk re gionaal politicus is gisteravond in Italië ontvoerd Het is de 60- jange Ciro Cirillo, christendemo craat en voormalig leider van de regionale regering van Campa- nic. Hij werd in Torre del Greco nabij Napels door een comman do van minstens vier personen overvallen en meegevoerd Bij de schietpartij, waarmee de on- voeringsactie werd ingezet, wer den twee lijfwachten van Cirillo gedood. Zijn secretaris raakte zwaar gewond. Een onbekende, die zei de Rode Brigades te vertegenwoordigen, belde later een krant in Genua op met de mededeling dat deze or ganisatie verantwoordelijk is voor de ontvoering van Cirillo Volgens de opbeller zou een ge schreven verklaring volgen. Demonstratie in Teheran: twee doden TEHERAN AFP Reuter) Inciden ten die uitbraken tijdens een gro te demonstratie gisteren in Tehe ran hebben het leven gekost aan twee personen. Dit is vernomen van functionarissen van zieken huizen in dc Iraanse hoofdstad. Ruim 100 000 aanhangers van de links-islamitische beweging Moedjahidin-e-Chalq (islamstrij- ders voor het volk) betoogden uit protest tegen de moord op vier vrouwelijke leden afgelopen week in het stadje Qaem Sjahr aan de Kaspische Zee. De betoging die de grootste van een oppositiepartij was sinds meer dan een jaar begon rustig. Maar revolutionaire gardisten schoten in de lucht in een poging de menigte te verspreiden Zij maakten daarbij gebruik van traangranate die veelvuldig door de betogers werden terugge gooid. Veel mensen werden ge wond. aldus de ziekenhuizen. Volgens Moedjahidin-e-Chalq was er vergunning gegeven voor de betoging, maar dc gardisten zei den dat dc betoging illegaal was. De demonstranten riepen waar schuwingen tegen de "reactio nairen" in het land. De revolutio naire gardisten die de machtige Islamitisch Republikeinse Partij (IRP) steunen, werd verweten te gen de Moedjahidin te strijden in plaats van tegen de Iraakse vij and. Opnieuw lijk jonge zwarte in Atlanta ATLANTA (AFP) - Een speciale eenheid van de politie in de Amerikaanse stad Atlanta, die belast is met het onderzoek naar 25 moorden op jonge zwarten, heeft gistermiddag opnieuw het lijk gevonden van een jongen. Volgens een woordvoerder van dc politie .'i n r nog geen nedi re bijzonderheden bekend Het lijk werd aangetroffen bij dc rivier de Chattahoochee, waar sinds ju li 1979 ook de itofTéUjlu n ten van vier andere slachtofTers zijn gevonden. De autoriteiten van Atlanta maak ten gisteravond bekend dat het lijk is geïdentificeerd Het is de 21-jarige Jimmy Paine die sinds woensdag werd vermist. Hij is het 26ste slachtoffer in Atlanta sinds 26 maanden W ackernagel vijftien jaar KARLSRUHE (DPA) - Het fede rale hooggerechtshof in Karlsru- hi' h. gi t. 11 n t hn t..| W.„ komagd tot Ian 11 mgi r] straf veroordeeld. De 29-jarige Wackcrnagel leverde in september 1977, samen met de nu 31 jarige Gert Schneider, een schietpartij met drie Amster damse agenten nadat die hen in een telefooncel in het nauw had den gedreven Daarnaast was Wackcrnagel en Schneider het lidmaatschap van een terroristi sche organisatie (de Rote Armee Fraktion) ten laste gelegd

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17