Cyprus wil waardig afscheid Herinvoering van kolen kost rijk bijna miljard TV-straf Hrubesch? Lammertink wint etappe Makkelijk: Cemsto, de grootste schoonmaker van Nederland, zit vlak bij u om de hoek. Staat koopt kerken af Judobond herkiest selectie Weer record Stalman DINSDAG 28 APRIL 1981 PAGINA 15 Met Ideine nederlaag tegen Oranje LARNACA (GPD) Costas Talia- nos. de coach van het Cyprische elftal, had de wedstrijd tegen Ne derland. dat door zijn twee vice- wereldkampioenschappen hoog staat genoteerd op het Middel- landse-Zee-eiland, aan willen grijpen om op een waardige ma nier voor eigen publick afscheid te nemen van het WK-kwalifica- tietoernooi. DEN HAAG (ANP) - De confron tatie tussen de judobond Neder land en de dertie 'dissidente' ju doka's, in kort geding voor de president van de Haagse recht bank, is gisteren niet doorge gaan. In het overleg tussen de ad vocaten van beide partijen, mr. M.Moszkovicz voor de judobond en mr. J. Bruinsma voor judoka Verhoeven, is besloten het kort geding te verplaatsen naar mor gen, aangenomen dat de presi dent van de rechtbank daaraan zal kunnen meewerken Het uitstel is door de judoka's aan vaard, omdat de samenstelling van de nationale selectie voor de Europese kampioenschappen, van 14 tot 17 mei in Debrecen (Hongarije) weer bespreekbaar is gemaakt. De judoka's, die aan vankelijk hadden bedankt om dat zij het niet met de werkwijze van het bondsbestuur en tech nisch adviseur Koos Henneveld eens zijn, hebben zich op hun beurt bereid verklaard een aantal extra-trainingen te bezoeken om daardoor een mogelijke trai ningsachterstand in te halen. De advocaten van beide partijen maakten na hun overleg bekend dat de judobond vandaag een nieuw besluit zal nemen over de selectie van de uit te zenden ju doka's naar de Europese kam pioenschappen. Dat besluit zal bindend zijn. Bovendien zal de bond aan de reeds geselecteer den bericht zenden dat vandaag een nieuw selectiebesluit zal worden genomen door het bondsbestuur. Dat besluit kan zowel een geheel of gedeeltelijk handhaven van de selectie, als een geheel of gedeeltelijk ver vangen van de selectie beteke- Na de nederlagen tegen Frankrijk (0-7). Belgie (0-2) en Ierland (2-3) had Talianos op Cyprus willen bewijzen dat er wel degelijk door zijn landgenoten uitstekend was gespeeld in de laatste twee uit wedstrijden tegen Nederland (in Groningen) en Belgie. de verlie zend finalist van het EK in Italië, dat zelfs twee doelpunten tegen kreeg te incasseren Weliswaar houdt Talianos ook ditmaal te gen het Nederlands elftal reke ning met een nederlaag, maar de Cyprische coach achtte zijn se lectie beduidend sterker dan de formatie die met de alleszeggen de cijfers van 7-0 van het veld werd geveegd door de Fransen. Talianos werd in die mening bo vendien nog gesterkt doordat hij in de wedstrijd tegen de Neder landers kan beschikken over de Cvprische internationals in Griekse dienst: doelman Pant- ziaris van Aris Saloniki en verde diger Papadoupoulos van Olym- piakos Piraeus. Bovendien ver liep het herstel van de gebles seerde Kaïafac. de voormalige Europese topscorer die tegen Bclgi en Nederland ontbrak, voorspoedig, zodat Cyprus voor eigen publiek in de sterkst moge lijke opstelling zou kunnen aan treden. Pech voof Costas Talianos evenwel is dat Kaiafac nog altijd niet voor de volle honderd procent fit is en zijn meespelen tegen Nederland ook nu erg twijfelachtig is ge worden. Daarnaast zullen het de Cyprioten moeten stellen zonder de Anorthosis-verdediger Tou- V.d. Plas besluit met zege KATWIJK - V.d. Plas speelde gis teravond zijn laatste duel van de promotiecompctitic tegen de kampioen van Den Haag, Tjandi Baru (uitslag 5-3). Daar beide ploegen in een eerder stadium al waren uitgeschakeld voor pro motie naar de hoogste afdeling, stond er niets meer op het spel. Aanvankelijk wilden de Katwij- kers toch nog wel het één en an der laten zien. maar na een snel opgebouwde ruime voorsprong liet het team de touwtjes vieren en konden de Hagenaars nog te rugkomen. Via Huug Aandewiel (2x), Ron van der Kolk en Gert Zwaan werd het al snel 4-0. Na de pauze slaagden de Hagenaars er nog driemaal in om tot scoren te komen. Huug Aandewiel trof voor V.d. Plas nog éénmaal doel Uitblinker aan Katwijkse kant was doelman Gijs Guyt. mazos, Lysandros. die een van de twee treffers tegen de Belgen scoorde, en Apoel middenvelder Andras Miamiliotis. die door de blessures niet in de Cyprische se lectie opgenomen konden wor den. Desondanks heeft de Cyprische voetbalbond, die eerder bij gele genheid van de verloren wed strijden tegen Belgi en Neder land een „winst"-premie van 600 gulden de man uitkeerde, haar spelers opnieuw wat financieel gewin in het vooruitzicht gesteld wanneer de ingecalculeerde ne derlaag tegen de Nederlanders klein wordt gehouden 0-1- of 0- 2-verlies Een dergelijke uitslag tegen de tweevoudige vice-wereldkam- pioen, die op Cyprus bar weinig spelers van het laatste WK-elflal kan inzetten, zou op het nederla- genlijstje van de Cyprioten nu ook bepaald weer niet zo erg mis slaan. Immers, vergelijkbare grootheden uit het Europese voetbal (althans voor de Cyprio ten) als Frankrijk, Schotland, Spanje, Joegoslavië, Rusland en Portugal bleven in Nicosia in het verleden altijd ruimschoots aan de winnende hand. zeker wan neer de Cvprische coach niet kon HAMBURG (ANP) - De Hamburger SV zal het vermoedelijk in de laatste vijf wedstrijden van dit seizoen in de Bundesliga zon der spits Horst Hrubesch moeten doen. Het hoofd van de tuch- commissie van de Westduitse voetbalbond. Hans Kindermann, heeft bevestigd dat tegen Hrubesch een aaklacht is ingediend. De HSV-speler heeft op 11 april in het duel tegen Schalke '04 zijn tegenstander Siewert een elleboogstoot gegeven. De arbiter had niets gezien, maar bij televisie-opnamen van het ZDF werd duidelijk aangetoond dat Hrubesch deze overtreding inderdaad had begaan. De momenteel met een hersenschudding in een ziekenhuis liggende HSV-speler, hangt nu een 't.v-straf boven het hoofd. Eerder werd de in de Bundesliga spelende Oostenrij ker Bruno Pezzey zwaar gestraft nadat televisiebeelden het be wijs van een zware overtreding hadden geleverd. Hrubesch zal zich voor de tuchtcommissie van de bond moeten verantwoor- den voor het gepleegde feit. Dit zal nog voor 9 mei, als HSV tegen Bayer Leverkussen zijn eerstvolgende competitieudcl af werkt, gebeuren. - Hrubesch ....elleboogstool.. beschikken over de in de Griek se competitie spelende eilandbe woners. zoals trouwens in het erleden noga) vaak het geval is gev est. De paar keer dat de ..Grieken" wel meespeelden in het team kwa men er meteen verrassende uit slagen uit de bus: 0 1 nederlaag tegen West-Duitsland. 1-2-verlies tegen Oostenrijk, een 1-1 -gelijk spel tegen Roemenie en zelfs een 1-O-zege op Noord-Ierland. de enige overwinning overigen» die de Cyprioten in de laatst.' twaalf jaar voor het EK- of WK-kwahfi- catietoernooien boekten. WALNUT (ANPJ - Tijdens in- terationale atletiekwedstrij den in Walnut (Cal) is een aantal zeer goede prestaties geleverd. Ria Stalman verbe terde voor de derde keer dit seizoen haar Nederlandse re cord discuswerpen. De atlete van Sparta werd in de wed strijden te Walnut tweede achter de Britse Meg Ritchie met een worp van 62.32 me ter Het oude record stond se dert 4 april op haar naam met 61.64 meter. Die prestatie le verde zij in Tempe (Vst). Een week daarvoor, op 28 maart, kwam zü in dezelfde plaats tot 58.84 meter. De serie die Ria Stalman wierp WM82,04 m. 60.54 m. 60.60 m. 61.24 m. 62,32 m on 82.18 R1 Meg Ritchie zorgde met haar 67.48 meter niet alleen voor een beste seizoenprestatie. Ze verbeterde tevens het Britse record en het record van het Gemenebest. Edwin Moses zorgde voor een beste seizoentyd door de 400 meter horden te winnen in 48.61 sec Greg Foster door op de 110 meter horden te ze gevieren in 13.48 sec De ploeg van de universiteit van de staat Arizona evenaarde voorts een beste wercldpres- l»| «ip de 4 x 100 met- r< li fitte. De ploeg won die in 38.78 sec en leverde voorts een beste seizoenprestatie op de 4 x 200 meter De Britse Meg Ritchie w -»n het discus werpen met 67,48 meter eveneens een beste prestatie. Ronde van Spanje Jos Lammertink SEVILLA (ANP) - De Nederlan der Jos Lammertink heeft giste ren de zesde etappe van de ronde van Spanje gewonnen. Hij sprintte tiaar de etappezege na een rit over 199 kilometer van Merida naar Sevilla. Hij kwam tot een tijd van 5 uur. 19 minuten en 23 seconden. De Fransman Regis Clere behoudt de leiding in het algemeen klassement. Met zijn zege zette Jos Lammer tink. die een onbetekenende plaats inneemt in de algemene rangschkking. de Nederlandse successen in dit prof-wielerge- beuren voort. Was het zondag Heddy Nieuwdorp die een rit won. Lammertink trok de zege in de zesde etappe tot zich. Zoals de voorgaande twee was ook deze een wandelrit. Achtenveertig renners kwamen als een gesloten groep in de eindsprint. Lammer tink ging gewoon het snelst Onder de renners die in deze vlak ke etappe later binnenkwamen was Wies van Dongen. Hij had. met de Spanjaard Garcia en de Italiaan Moro. bijna tien minuten achterstand De Spanjaard La- guia verstevigde zijn leidende positie in het bergklassement door op de enige col van beteke nis in deze etappe als eerste bo ven te komen. De uitslag van de zesde etappe (Merida-Sevilla) is: 1. Jos Lammertink (Ned) 5.19.23 (gem 37,436 km pin.'j AlfredoChinetti(IU), 3 Juan Fernandez (Spa). 4 Manuel Mur- ga (Spa). 5. Jesus Cuevas (Spa). 6. Frede ric Vichot (Fra), 7 Javir Cedena (Spa). 8. Enrique Martinez Heredia (Spa). 9 Hed dy Nieuwdorp (Ned). 10. Jac van Meer, 11 Johan van der Meer, 16 Regis Clere (Fra). 17. Jos Schipper, 33. Hans Vonk. 40 Peter Zijerveld. 71 Wie van Dongen op 9 03 Algemeen klassement 1 Clere 31 1.25, 2. Jorgen Marrussen iDen) op 2 sec, 3 Gioanni Battoglin (Ita) op 17 sec.. 28. Zijerveld op 3 05. 31 Nieuwdorp op 3 13. 45 Van Meer o 7 40. 58 Vonk op 9 39. 62. Lammertink op 21 45. 66 Van der Meer op 22 16. 69 Van Dongen op 86 M 16 Si hipper op 31 05 Zege amateurs MÊDAN (ANP) - Het Nederlands bonds-amatcurtcam, dat dit jaar de Marah Halim cup in Medan moet verdedigen, heeft in zijn eerste wedstrijd voor dit voetbal toernooi met 3-2 gewonnen van het elftal van Jakarta Een dag na aankomst m Indonesië moest by een temperatuur van rond de dertig graden ccisius worden ge speeld Voor de Nederlandse doelpunten zorgden De Boer OCCr» i. Kamstra (PEC Zwolle) en Berends (Rohda) Bij de rust leidde het Nederlandse bondsteam met 2—1. VOORBURG - Het Lcidsjeugd- team 1516 jarigen heeft gisteren op het veld van Wilhelmus met 1-1 gelijkgespeeld tegen het elf tal van Den Haag. liet was een wedstrijd in het kader van het kampioenschap van West II De Lcidse ploeg speelde een uitste kende wedttvtya maar kwam te gen de keihard spelende Hage naars deslaniettemin niet verder dan een remise De treffer kwam op naam van UVS-speler Hans de Kruys. DEN HAAG (ANP) - Het rijk zal 936 miljoen gulden op tafel leg gen om een maatschappelijk en economisch verantwoorde herin voering van steenkolen in ons land technisch mogelijk te ma ken. Het geld is nodig voor een vijfjarenprogramma. voor onder zoek. ontwikkeling en demon stratie dat omstreeks duizend Ontvoerde professor beboet DEN HAAG De Delftse hoogle raar dr. H. Duparc is gisteren bij verstek veroordeeld tot vijfhon derd gulden boete omdat hij heeft meegedaan aan een nep- ontvoering in december vorig jaar. waarvan aangifte werd ge daan bij de politie. De ontvoe ring was door drie studenten en de hoogleraar op touw gezet uit protest tegen het plan van minis ter Pais (onderwijs en weten schappen) om voor het weten schappelijk onderwijs een zg. twee-fasenstructuur in te voeren. De studenten kregen ieder vijf honderd gulden boet. waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. manjaren werk zal opleveren. De programma-voorbereidings commissie voor het nationaal on derzoekprogramma kolen zegt dit in een voorstel aan de rege ring. In het voorstel worden 126 projecten omschreven, die de in dustrie, de onderzoekinstellin gen en de instellingen voor we tenschappelijk onderwijs nader moeten definiëren. Bij al die pro jecten moet ook de nodige aan dacht aan de milieuconsequen ties worden besteed. Minister Van Aardenne heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat het regeringsstandpunt over dit voorstel binnen enige weken is te verwachten. De commissie maakt zich ernstig zorgen over de beschikbaarheid van het vereiste grote aantal ge specialiseerde vakmensen op verschillende niveaus. Zij heeft de regering geadviseerd te be zien hoe het hoger beroepson derwijs en het wetenschappelijk onderwijs aan deze komende be hoefte kunnen voldoen. De commissie gaat er niet van uit, dat Nederlandse kolen zullen kunnen worden gebruikt om in onze behoeften te voorzien en verwacht dat alle benodigde ko len zullen moeten worden geïm porteerd. Op dit moment, zo meent de commissie, zijn de vooruitzichten op het benutten van de Nederlandse voorraden te ongunstig om grootschalige en dus kostbare programma's op te zetten. (ADVERTENTIE) In 34 plaatsen in Nederland is een vestiging van Cemsto. Kompleet met objektleiding, regio manager en de know how van de grootste en meest deskundige schoonmaker van het land. Wordt uw bedrijf daar nóg schoner door? Dat lijkt ons niet onmogeli|k. Het is in ieder geval makkelijk: voor ons om snel bij u te kunnen zijn; voor u om de zekerheid te hebben dat bij. Cemsto Lelden. Papengracht 7a, tel. 071-125444 plotselinge schoonmaakproblemen Cemsto 'vlak om de hoek zit'. Cemsto is de grootste schoonmaker van Nederland geworden door de grootste aandacht 'voor de allerkleinste details. Cemsto staat voor u klaar. Eén telefoontje en we presenteren ons. OPGERUIMD GEVOEL DEN HAAG (ANP) - Delega ties van de staat en de kerken zijn overeengekomen, dat de staat de rechten van kerkge nootschappen op kerkelijke traetementen en pensioenen en dergelijke voor een bedrag van 250 miljoen gulden af koopt. De overeenkomst, die is afgesloten met het inter kerkelijk contact in over heidszaken. dat de rooms-ka- tholieke kerk, de Nederlands hervormde kerk. verschillen de gereformeerde kerkge nootschappen en de drie Joodse kerken vertegen woordigt, zal op korte ter mijn aan de ministerraad en aan de kerken ter goedkeu ring worden voorgelegd, zo deelt het ministerie van fi nanciën mede. Het bedrag van 250 miljoen gul den kan eventueel m 20 jaar lijkse termijnen worden be taald. De kerkgenootschap pen richten een stichting op. die zorg draargt voor een juis te verdeling van de gelden over de bij de regeling be trokken kerkgenootschap pen verleende portvrijdom op termijn zal komen te ver- vallrn De rechten, die volgens de overeenkomst zullen worden afgekocht, vinden hun oor sprong in de verbeurdverkla ring van kerkelijke goederen na dc reformatie Zij zijn vastgelegd in de grondwet van 1815 Al sedert 1946 wordt overwogen de finan ciële verhouding tussen de staat en de kerken te beëindi gen. In dat jaar werd een commissie ingesteld, die in 1967 met het voorstel kwam een jaarlijkse uitkering van 50 miUoen gulden toe te ken nen aan alle kerkgenoot schappen gezamenlijk. Dat bedrag zou periodiek aan de waardeverandering van het geld moeten worden aange past. Dc toenmalige minister van financien Witteveen wees dit voorstel af met als argument dat het niet tot de taak van dc overheid behoort het godsdienstige leven me de te verzorgen Als enige aanvaardbare oplossing zag dc regering toen een regeling tot afkoop van dc bestaande uitkeringsrechten. De zorg voor de plaatselijke ge meente en het pastoraat zal de komende jaren een centrale plaats in het landelijk beleid van de Hervormde Kerk moeten in nemen. Dat is de mening van dr. W.J Diepeveen. voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdij en in de Nederlands Hervormde Kerk. "Gemeenten zullen moe ten kunnen beschikken over be kwame en gemotiveerde predi kanten en andere werkers" aldus dr. Diepeveen zaterdag tijdens de 61ste algemene vergadering van de vereniging in Utrecht In de afgelopen jaren heeft de Ver eniging van Kerkvoogdijen her haalde malen haar bezorgdheid geuit over het gebrek aan gericht beleid in de Hervormde Kerk. Ook nu weer wees dr. Diepeveen erop dat het verkeerd is terug te deinzen voor het formuleren van een goed beleid Het is hoog tijd voor het formuleren van een be leid. vindt dr. Diepeveen. vooral omdat door het teruglopen van de financiële middelen de kerk er toe gedwongen zal zijn te be zuinigen. "Maar dan zullen wij ons eerst moeten bezinnen op du doelstellingen van ons kerkelijk leven in de naaste toekomst. Pas dan zullen we de prioriteiten kunnen vaststellen waarop ons beheer zich zal moeten richten. Anders verspillen we onze schaarse middelen." De gezondheidstoestand van de twee Franse geestelijken en de Algerijn, die ai ruim drie weken in hongerstaking zun. is nog re delijk goed. De drie zijn in hon gerstaking vanwege het uitwg- zingsbcicid tegen jonge immi granten Ds Costil. zqn katholie ke ambtgenoot Dclorme en de Algerijn Mahmed Hamid willen bereiken dat de Franse regering het besluit terugdraait dat jonge immigranten die of in Frankrijk zijn geboren of er een groot deel van hun leven hebben gewoond het land worden uitgewezen Vanwege hel toenemende oor logsgevaar is het de taak van alle religieuze mensen, ongeacht de verschillen in hun geloof, samen actie te ondernemen tegen de dreigende bewapeningswed loop Dat staat in een unaniem aangeno men slotverklaring van de 'we reldvergadering van religieuze vertegenwoordigers voor ontwa pening' Deze vergadering ein digde het afgelopen weekeinde in Tokio De ruim 550 deebie mers (christenen, boeddhisten, moslims, hindoes en joden) be steedden aandacht aan de vraag wat de godsdiensten kunnen doen voor de ontwapening. "Wa pens en het overleven van de mensheid als ook de waarde van het individu zijn niet met elkaar te verenigen" zo concluderen de deelnemers De leiders van dc wereldgodsdiensten wordt ge vraagd begin 1982 de regeringen op te roepen tot ontwapening. Dit met het oog op de bijzondere ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties volgend jaar Ds li Bijlsma. gereformeerd predikant in Hoogcvccn. is per 1 juli benoemd tot secretaris-direc teur van het Algemeen Diako- naal Bureau in Leusden. Ho volgt dr. J van Klinken op. I i' «ierlands (.ierelof r: Kerken (voorheen buitenvcrban- ders) zullen voorlopig nog niet toetreden tot de Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS). Dat is het afgelopen weekeinde beslist door de landelijke verga dering Men vindt dat de GOS. een calvinistische tegenhanger van dc Wereldraad van Kerken, nog geen duidelijke positie heeft gekozen tegenover dc grote gere formeerde kerken in Nederland Met name hebben dc buitenver- banders bezwaar tegen het gere formeerde standpunt inzake het schriftgezag en homofilie. Ver der vinden ze. dat het lidmaat schap van de GOS niet te vereni gen is met dat van de Wereld raad. Beroepinj Nedei ndx Hervormde Kerk Beroepen te Zuihnchem-Niewaal LH Oos ten. Woutcrswoudc. door de Ge nerale Synode als secretaris alge mene zaken A. de Kuiper. Haar lem Aangenomen naar Omme- landerwiik (pastoraal medewer ker) G H Hoekman. Oudlcus- den. Bedankt voor Ridderkerk cn Barncvcld A Boons. Som- melsdijk. voor Erica T Tijsma. Oolmarsum. voor Urk I Kok. ZoolcrmccT Gereformeerde Kerken Beroepen te Twijzel K. Hoogsteen. Mar- rum. te Amersfoort (stichting Jeugdhavrnt W Fokkens. Ede. te Zoete rmeer A Knotters. Hoerde Benoemd tot tijdelijk predikant in Nijvcrdal C van Rijn, Hoevelaken Aangenomen naar Rotterdam (ziekenhuispre- I ruli n. ir Den Haag B Baak. Vlaardingen. naar Bergen J H van Vliet. Bad hoevedorp Gereformeerde Gemeenten Be dankt voor Katwijk aan Zee: J van Haaren. Amersfoort, voor Borssele A Bregman. Rijs sen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen tc Zwolle: R T. I rl'.tn, i< I Lir.kt r Amersfoort C Bijl, Groningen Baptistcngcmeenten Beroepen te Almelo A Visschcr. Den Haag. Bedankt voor Treebcek W Kos. Vroomshoop. voor Hengelo A. de Vries. Leeuwarden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15