Kees van Kooten: pas erkenning na zestien jaar Vrij-uit Hidalgo: „Het echte voetbal wint altijd... DINSDAG 28 APRIL 1981 Die oude Van Leeuwen gaal dan toch maar even een fraaie overwinning boeken op zijn gewezen werkgever, de Afdeling Leiden van de KNVB Hei heeft wel enkele jaartjes geduurd, maar zij die geloven hebben geen haast, nietwaar. Voor mensen met een minder sterk geheugen de korte in houd van deze thriller de ge wezen administrateur van de Afdeling Leiden. L. van Leeu wen, bewoont een etage van een groot pand aan de Rijns- burgerweg. dal lange lijd le vens dienst deed als bondsbu- reau. Omdat de behuizing wat krap werd voor de voet balbond betrok deze een nieuw pand in Leiderdorp en hoopte een deel van de kosten daarvoor op te brengen door verkoop van hel oude bonds- bureau. Maar daaruit wilde Van Leeuwen niet weg. De bond (die destijds verzuimd had de huurvoorwaarden met Van Leeuwen schriftelijk te regelen) was bereid een nieuwe woning voor hem te zoeken, hem financieel tege moet te komen. Maar Van Leeuwen zei op alles nee. Het was met goed of het deugde niet. Met nog geen Belgisch brouwe, ij paard was hij uit zijn woning te trekken. Dat alles betekende voor de door Ruud Paauw bond een behoorlijke finan ciële strop. Daarbij is inlus- sèn ook nog gekomen dal de prijzen voor onroerend goed danig zijn gezakt. Men zou er toch al niet meer voor krijgen wat men er twee jaar terug voor had kunnen incasseren. In de krant van woensdag las ik dat er nu een koopgegadig de voor hel pand is. een man die de inwoning van Van Leeuwen wel wil accepteren. Wat dat voor de prijs van hel huis zal betekenen, laat zich raden, die zal heel laag zijn. Maar laten we het daarover maar niet hebben. Wat ik bewonder is de moed van die man. Zelf zou ik mij liever achter de Oeral vestigen dan bij de oud-administrateur in huis trekken. Ga maar even na: ie mand die al jaren met ijzeren hand en grote nijdasserig- heid het bondsbesluur trot seert, iemand die hel eigen be lang voortdurend stelt boven dat van de sportbond (met zijn duizenden vrije-tijds voetballers), waaraan hij zelf zo lang is verbonden geweest. Dat moet wel een karakter zijn met de hardheid van een doelpaal. En met die man zul je maar dezelfde voordeur de len. Néé. Van Leeuwen heeft intussen zijn geweer al weer geladen voor een tegenoffensief. Een eventueel nieuwe eigenaar hoeft er met op te rekenen dal hij recht van overpad krijgt naar een vrijstaand kamer tje. zo lees ik. Prachtig. Langzaam ontvouwt zich hel scenario voor een bloedstollende film The last tycoon of the boudsbureau", starring L. van Leeuwen. Maar wie weel is de nieuwe ei genaar ook wel iemand met verbittering en panlserstaal op zijn ziel. Een soort Nobby Stiles op woongebied. Of ge woon iemand met een keihar de pick-up, dal kan natuur lijk ook. Eén ding staal vast: over het pand aan de Rijnsburgerweg is het laatste woord nog met gesproken. Nog in geen jaren. FC Utrecht Met een mengeling van géne en frivool pessimisme sla ik de pogingen van FC Utrecht ga de om een veld te pakken te krijgen nu de Galgenwaard wordt (of beter: al is) afgebro ken. In normale omstandig heden zou hel geen probleem zijn een vervangende accom modatie te vinden. Als verhu rende club in je ongetwijfeld een deel van de recette en dat iS zeker in deze lijd mooi mee genomen. Maar in het kielzog van FC Utrecht komt een ze kere jeugdige aanhang mee en waartoe die in staat is, we ten we zo zoetjes aan wel. Voorzitter Werkhoven van FC Utrecht betitelt die jongeren openlijk als "tuig en getei sem". Tot mijn verbazing is hij daarop nog met tegenge sproken door de welzijns- boodschappers die een paar jaar terug fel legen een derge lijke terminologie zouden hebben geprotesteerd met het argument dal hel hier gaat om "in wezen kwetsbare jon geren wier sociaal aanpas singsvermogen nog niet ge heel is voltooid". Maar in die kringen zal intus sen ook wel het moede hoofd in de schoot zijn getuimeld Wijlen Galgenwaard Achteraf kun je zeggen dat FC Utrecht de operatie "afscheid Galgenwaard" onnadenkend heeft uitgevoerd. Zo duidelijk tevoren zeggen dat dit je laat ste wedstrijd in het stadion is, is vragen om troep. Waarom dut niet verzwegen en ineens midden in de week begonnen met de afbraak (na eerst de bruikbare dingen m veilig heid ft' hebben gebrachtNu kon iedereen via de tv keunis- maken op welke wijze een deel van de Utrechtse jeugd onbetaald de slopers te hulp kwam. En dat maakt elke va derlandse club met een beetje fatsoenlijke accommodatie kopschuw om Utrecht lijde lijk onderdak te bieden Het is zeer begrijpelijk Maar even treurig is hel dat enkele tientallen Utrechtse jongeren tot ver in het land zoveel angst en vrees kunnen zaai- Dat is toch wel het laatste dat mag gebeuren. Jazz-gymnastiek Afgelopen zaterdag naar iets geheel anders dan voetbal ge weest. Voor de Turnkring Leidsenhage organiseerde de Leidse damesgymnasiekver- eniging Brunhilde in de Oegstgeester sporthal wed strijden jazz-gymnastiek. Genóten. Jazz-gymnastiek heeft de laat ste jaren sterke opgang ge maakt. Dat verbaast me niets, wantje vindt daarin de dynamiek en grilligheid van de tijd terug. Ik denk ook dat ze op den duur de ritmische gymnastiek geheel zal ver dringen. Die is te keurig, te afgepast en in dat keurslijf past de vrouw niet meer. De geladenheid, de (beheerste) agressie die jazz-gymnastiek uitstraalt, sluit op artistieke wijze aan bij maatschappe lijke ontwikkelingen. Misschien zoek ik het wat te ver, maar zo voel ik bet toch. Twee schoonheden van oefenin gen waren er zaterdag in de hoogste afdeling te bewonde ren van De Nieuwe Turn kring uil Apeldoorn en van Gymnova uit Leidschendam De Apeldoonise ploeg bracht in mijn lekenogen brmsender bewegingsstof. Gymnova toonde een subtielere compo sitie en een markantere ver smelting met de muziek De zege ging naar de Leidschen- damse dames. Jammer dat de wedstrijdleiding niet even de jurycijfers bekend maakte om duidelijk te maken hoe groot of klein het verschil was. Bij voetbal, hockey, korf bal wil je ten slotte ook weten met hoeveel er gewonnen is. Opvallend was het geringe aantal ploegen uit Leiden en omgeving dat meedeed. OGAV was er en Avpnti Voorschotenmaar van de rest heb ik niets kunnen be speuren. Schermen Zondagochtend naar een scherm toernooi geweest van de Leidse Schoolsportcommis sie. Mijn oudste zoon deed er aan mee. vandaar. Hel toer nooi sloot de cursus schermen üan die zeer nuttige commis sie af. Mijn zoon had er zich enige maanden terug voor op gegeven, nc eerder te hebben kennisgenomen van "De drie musketiers" en woest ge scherm in talrijke stripboe ken. Ik had hem toen gewaar schuwd dal hij met moest jj denken dat hij meteen met de I degen in de baud aan kroon- g luchters door de zaal zou zwieren, zoals d Artagnan (Eén voor allen, allen voor g één") dat met zijn vrienden P zn tefcfccr dead Hij keek me aan of ik pek was. maar ja. je I weel nooit helemaal zeker I u-at er tn hel jongenshart om- I gaal. Er werd zondagochtend heftig p gestreden in de ickooi aan de I Du Rieustraa.. tussen de al I klaar gezette examentafeltjes I door. Voor de gemoedsrust I van de rooie dames meld ik I maar even dat ook meisjes sj aan de slag deelnamen. De hoofdschetdsrech ters i tevens I de leiders van de cursus). A. 8 Mol en Th. van Leeuwen zorg- jj den met veel tact. toeunjdmg en enthousiasme voor een vlot I verloop van de partijen. Mijn 8 zoon kaapte zowaar de derde I prijs weg. zodat iemand die r nu met minder fraaie bedoe- 8 lingen mijn stulpje betreedt jj eindelijk eens op behoorlijke H tegenstand kan rekenen Kalender Op de Bescheurkalender van Koot en Bie trof ik onlangs 8 deze aan. onder het kopje jj "Het Rijke Westen" "Van wat zij ui de loop der ja- ren heeft uitgegeven om een behoorlijke backhand te [j krijgen zou je in een Oegandees dorp een klein hospitaal kunnen t plaatsen". LARNACA (GPD) - Kees Rijvers leidde een etmaal voorde interland tegen Frankrijk in de Zeister bossen voor de eerste maal een training van het Nederlands elftal, een veld verder oefende de amateur-uitgave van de voetbalbond tegen eredivisieclub Go Ahead Eagles. Kees van Kooten keek toe omdat hij twee dagen eerder in een competitiewedstrijd ontdekte dat het hoofd van ijzeren Rinus Israel harder was dan het zijne. Hij zag het gezelschap zich freew heelend voorbereiden op de con frontatie met de Fransen niet ver moedend dat hij een dikke maand later in de eerstvolgende Opstelling nog geheim... LARNACA (GPD) - Vergezeld Ver gezeld door 42 supporters is het Nederlands elftal gisteren neer gestreken op Cyprus waar woensdagavond (halfacht Neder landse tijd) de tweede kwalifica tiewedstrijd tegen de nummer laatst van groep 2 gespeeld wordt. Vraag aan de vooravond van de partij: gaat Oranje evenals in Groningen twee maanden te rug proberen met voetballen de Cyprische verdedigingslinie open te maken, of wordt onmid dellijk gekozen voor opportunis me. Anders gezegd: kiest de ver antwoordelijke bondscoach Rob Baan voor een voorhoede met Ling. Rep en Tol of bouwt hij een plaats in voor Kees van Koote- Het antwoord wenste de KNVB- coach gisteren niet te geven, hij wilde de opponent nic-t wijzer maken en wenste derhalve zijn tactische plannen en de opstel ling voor zich te houden. Een overdreven aandoende handel wijze. want het gaat hier om een tegenstander die in ijshockey- termen uitgedrukt ergens in de onderste helft van de C-groep zou verkeren. Baan: „Je zag het in Groningen. Toen wij halverwege Nanninga in de ploeg brachten, zetten zij ook onmiddellijk een lange man in. Laat ze nog maar een dagje in on zekerheid". kwalificatiewedstrijd voor groep 2 van de WK 1982 zelf lid van het Oranje-gilde zou zijn. Geen rimpel in het gehavende ge laat van de 32-jarige spits rekende op dat moment op een trip naar het 3000 kilometer verder gele gen Cyprus. „Dat kun je wel stel len. Ik begon er pas aan te denken toen de een na de ander wegviel en er niet veel anders overbleef. Ik zit er bij door de rugblessure van Dick Nanninga. maar ik voel me desondanks niet het vijfde wiel aan de wagen. Blessures ho ren bij het voetbal, de een z'n dood is de ander z'n brood, hard Kees van Kooten, zestien s in het betaalde voetbal, voorma lig werknemer van Hermes DVS uit Schiedam, het Franse Lille, het Noordhollandse Telstar en nu al weer vijfjaar in dienst van de Eagles. Hij werd nooit geselec teerd voor de UEFA-jeugd, mocht nooit opdraven in Jong Oranje of in het B-team en de eni ge trofeeën die hij buiten clubver band veroverde haalde hij binnen via het militaire elftal. Een laat bloeier of een voetballer die de omstandigheden tegen heeft ge had. Van Kooten: „Beide, denk ik. In de loop der jaren heb ik meer over zicht gekregen. Maar natuurlijk heb ik ook de omstandigheden tegen gehad. Had ik bij Feye- noord of Ajax gespeeld dan was ik mogelijk veel eerder gekozen, ik heb altijd bij mindere vereni gingen gevoetbald. Bovendien speelde het Nederlands elftal in mijn beste periode met een voor hoede Swart-Cruijff-Keizer. bij die jongens kwam Kees van Koo ten veel te kort". De erkenning voor 16 jaar gezwoeg in de punt van de aanval heeft de geblokte aanvaller niet alleen be reikt via de KN VB-coaches, maar ook via een lucratieve aanbieding van PSV. Van Kooten. in het pril le begin van zijn loopbaan bena derd door Feyenoord, hapte niet. Hij zette zijn handtekening onder een contract dat hem voor nog twee jaar aan de Deventer ploeg bindt. Van Kooten: „Een bewus te keuze. Ik bekijk na die twee seizoenen of ik nog een derde meekan, daarna treed ik toe tot de technische staf van de Eagles. Ik ga beginnen met de trainingscur sus en hoop daarmee vergevor derd te zijn als ik niet mec-r kan voetballen. Het wordt nu tijd dat ik mijn bed ga opmaken voor la ter. Als professional bij PSV kon je daar niet aan toe, vandaar". Slapen Kees van Kooten is bij het Neder lands elftal gehaald om de muur van verdedigers voor het Cypri sche doel te slopen als het met geschoold voetbal niet lukt Hij vindt zich in die opzet een logi sche keuze. „Ik heb tegen Engel sen en Schotten gespeeld, die we ten wel raad met een aanvaller. Mij kregen ze niet om. Toen Baan vroeg of ik mee wilde naar Cy prus. ook zonder dat hij mij een plaats in de basis kon beloven, heb ik onmiddellijk ja gezegd. Als het voor één keer is heb ik daar geen moeite mee. Maar waarom zou dat zo zijn. tegen de Ieren en de Belgen heeft Neder land ook weer een breekijzer no dig. Ben ik er dan weer bij dan heb ik dat zelf afgedwongen" Zeuren over ditjes en datjes, het komt in het stoere hoofd van Kees van Kooten niet op. Werken van de eerste tot de laatste mi nuut, is het niet met twee benen dan met eën of desnoods op kruk ken. Van Kooten: „Een week na die botsing met Israel speelde ik weer mee, koppen mocht ik niet omdat dan de hechtingen open sprongen Tien jaar terug raakte ik betrokken bij een verkeerson geluk. ik had brandwonden in m'n gezicht, een maand later stond ik er weer. Kopte ik een bal dan kwamen de bloedblaren op mijn hoofd". Verband De in het Zuidhollandse Ridder kerk geboren karakterjongen er gert zich vaak aan de mentaliteit van dejongens die hem omgeven, bijvoorbeeld in die partij tegen Sparta toen hij met het verband nog rond de haren voor een posi tief resultaat vocht maar door luie ploeggenoten in de steek gelaten werd en kansloos verloor. ..Met dergelijke wedstrijden heb ik de pest in, en dat laat ik dan merken ook. Het kan best een keer niet lopen, maar dan kun je altijd nog keihard werken". Die arbeid in dienst van de ploeg heeft Kees van Kooten een late erkenning gebracht Zegt hij.zijn loopbaan overziend „Dat ik niet zomaar een simpele middenmo ter waf maar meer kon heb ik er varen in een wedstrijd tegen Aiax, het grote Aiax van weleer. Ik stond tegen Barry Hulshoff, hij durfde me niet aan te pakken, bleef angstig uit mijn buurt. Dat heeft me over de drempel gehol pen, dat heeft me doen beseffen dat ik een bruikbare voetballer Veld voor FC Utrecht UTRECHT (ANP) - FC Utrecht heeft met AGOVV overeen stemming bereikt over het spelen van de drie resterende eredivisiewedstrijden op het terrein van de Apeldoornse vereniging. Het akkoord tussen beide clubs is voorgelegd aan het college van- B en W van Apeldoorn, dat vandaag uitsluitsel zal ge- 99 PARIJS (GPD) - Morgen, als het Nederlands elftal op het knollenveld in Cyprus aan de slag gaat, staan in Parijs de twee favoriete teams uit groep II - Frankrijk en België - in het imposante Pare des Princes tegenover elkaar. Het Prinsenpark in de Europese lichtstad is al wekenlang uitver kocht (50.000 toeschouwers). De Franse voetbalbond had trou wens in eéh klap erg rijk kunnen worden want er waren maar liefst 200.000(!) aanvragen voor een en treebiljet. „Het wordt een avond zoals die alleen voor Parijs is weg gelegd", filosofeert Michel Hidal go (48), sinds zes jaar coach van het Franse nationale team. „Waar ik ook loop. je hoort de mensen op straat over deze match praten. Frankrijk kan ontzettend opge wonden raken als er een sport:, f hoogtepunt plaats gaat vinde- Een heer van niveau, deze Hidalgo Ergens tijdens het gesprek, bij een tussenvraag of hij de Belgen morgenavond met twee of drie spitsen gaat aanpakken, kijkt hij licht gcirriteerd op. Alsof hij zeg gen wil: kom jij voor dit soort knullige vragen vanuit Neder land naar mij toe? Hidalgo houdt namelijk niet van puur vaktech nische prietpraat. Als hij er zin heeft, kan hy lang en amicaal over voetbal praten, maar een overstapje naar politiek, gods dienst. vrouwen of Franse wijn is hem net zo lief. En hy - de uit een Spaanse vader en een Parysc moeder geboren levensgenieter- heeft in tegenstelling tot het me rendeel van zijn vakbroeders zeer zinnige teksten. Hidalgo „Voetbal bepaalt voor een groot deel mijn leven. Als je vanaf je 19e jaar prof bent. eéh keer in ternational bent geweest en al weer 14 jaar als trainer je boter ham verdient, kun je bijna niet loskomen van die sport Maar ik prijs me gelukkig dat mijn leven niet door die bal beheerst wordt. Er is zoveel meer m dt «CH ld Als ik geen trainer was geworden, had ik voor de sportjournalistiek gekozen. De contacten die je door dat beroep kunt leggen, zijn on betaalbaar. Je ziet een deel van de wereld. Nee. een bureaubaantje als chef boekhouder - hoe goed betaald ook - staat my bepaald niet aan. Ik hou van avontuurly- kc mensen, artiesten, kunste naars. Beroepen die eigenlyk een beetje uit de toon vailcn, maar des te boeiender zyn Een beetje wild leven, zy het net binnen de perken". Hidalgo houdt van reizen. Hij gaat echt niet voor zyn lol naar zomaar een competitiewedstrijd kijken „Ik wil de wereld zien. hou van schrijven en mag graag in myn tuin zitten tussen de wijngaar den. vlak I'D Herd, a que. zyn (tweede) vrouw, serveert hem dan een glas Cote de Blayc. een wijn met een 8 als waarde ringscijfer. „Dat zyn de momenten", zegt Hi dalgo. „waarop ik vaak aan het voetbal anno 1981 denk. Bijna computervoetbal, vier-vier-twee. vier-dne-drie. vier vijf een be staat helaas ook al. Voetbal waar deze sport aan kapot gaat. Ik ben een voorstander van systemen, want anders kom je in hel heden daagse circus niet meer mee. Maar tactiek en systemen moeten ondergeschikt blijven aan de mens. aan de voetballer, die óf creatief geboren is. óf alleen een mannetje kan uitschakelen. Goed. wij hebben in Rotterdam tegen Nederland verloren, maar welke ploeg boeide nou het meest? Ik ben zo vrij om die eer voor ons op te eisen Didier Six mag doen wat hy wil. die man heeft dat nodig Als hy maar die drie palen in het oog houdt". - Frankrijk voetbalde inderdaad in Rotterdam, maar keerde met lege handen huiswaarts. Hidalgo: „Verliezen hoort by de sport, al is het dooreen vrije trap van Muhrcn, terwijl wij uit een identieke situatie tegen de paal schoten. Maar echt voetbal wint het op den duur altijd van gepro grammeerd spel Zeker als het een serie wedstrijden betreft, zo als deze voorronde voor Spanje. Nederland mist persoonlijkheid op het veld Fysiek zien die jon gens er goed uit, maar de overtui ging, het heilige vuur zoals in 1974 en in mindere male in 1978. ontbreekt. Ik mis tegen België Michel Platini Erg jammer maar er staat gegarandeerd deze week een speler op. die zo goed moge lijk de leidersrol op zal vangen. Misschien wel twee of dne man. die vanuit hun hart voelen dat ze iets extra's moeten doen". Frankrijk-België, morgenavond in Parys Hidalgo „Van Moer is te rug. heb ik begrepen Ik hoorde via-via dat Belgische kranten schreven dat ik doodsbenauwd zou zijn voor het meespelen van die oude Wilfried Dat is bepaald nietwaar Ik ben alleen bang voor de dood. heel erg bang zelfs Bel- gié is wel de meest stabiele ploeg uit groep 11. Frankrijk de meest onberekenbare Ik ga ervan uit dat deze twee landen straks in Spanje erbij zyn. ongeacht de uit slag in Parijs Want ik zei het al eerder het echte voetbal wint het altijd van tactische vondsten. En omdat ook Guv Thijs - zyn 1c- vensstyl lijkt trouwens op die van mij er ook zo over denkt, zie ik Nederland volgend jaar niet in Spanje verschijnen Ook dat is geen ramp. als daardoor maar hel besef groeit waaróm het nationa le team moest afhaken voor het WK-toernooi".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13