Zie maar dat je het terug krijgt m Drooglijnen spannen Schilderen met de camera Boete twee keer betaald KZQZR Insteek- slot monteren Polyboy is universmeter met speurneus Niet bang voor de trommel- droger oP°6 f, Dekimono DINSDAG 28 APRIL 1981 Als een ambtelijk appa raat meer geld van je heeft ontvangen dan waar het recht op heeft, geeft het dat teveel slechts pas na veel uit stel terug. Vooruitbe taald abonnementsgeld voor een telefoonnum mer dat je door verhui zing niet meer hebt. Te veel ingehouden loon belasting. Het wemelt van de gevallen waarin je maar met eindeloos geduld moet afwachten wanneer je je eigen geld weer eens terug krijgt. Een tijdje geleden kregen wij een klacht over een voor ons nieuwe variant in het niet- terugbetalen de per ongeluk dubbel betaalde boete- Het geval van de zoon die beboet was. en de bezorgde vader die de boete maar gauw voor hem had willen voldoen. En, niet te vergeten, de politie die de verwarring had veroorzaak- t. Oude auto Het ging zo: de zoon, een stu dent, reed in een oude Volks wagen door Rotterdam. Met een lekke uitlaat. Dat kon je horen als hij voorbij kwam. Dat hoorde ook een agent. Hij schreef een bon uit. De zoon nam zich braaf voor om de uitlaat te repareren. Maar ja, de volgende dag was dat natuurlijk nog niet gebeurd. En toch reed hij met de Volks wagen door de stad. En kwam dezelfde agent weer tegen. Die schreef opnieuw een bon uil Twee bekeuringen, waarvan het boetebedrag nog zou wor den vastgesteld. De zoon ging kort daarop voor zijn studie naar het buitenland. Toen hij weg was, kreeg zijn vader thuis een telefoontje van de politie: of hij bereid was de boetes van twee keer 60 gul den te betalen. Ja. zei de vader dat zal ik wel doen. Men zou het doorgeven, zei de politie. Arrestatie Een tijdlang hoorde de vader niets. De zoon was alweer te rug in het land. Maar niet thuis, want nu was hij in mili taire dienst, toen de vader op een dag een dreigende brief ontving van de Rijkspolitie te- Den Haag. groep parketpoli tie. Binnen 48 uur moesten de boetes zijn betaald, anders werd de zoon gearresteerd. De geschrokken vader haast te zich om de 120 gulden over te maken volgens de orders die in de brief stond. Toen zijn zoon de volgende keer weer thuis kwam. zei hij: „Ik heb je van de week nog mooi uit de gevangenis gehoude- .Hoezo", vroeg de zoon. „Een paar oude boetes, die je nog nooit had betaald, voor dat rijden met een lekke uit laat". „Maar die heb ik maanden gele den zelf al betaald, meteen toen ik terugkwam in Neder land", zei de zoon. „Vriendelijk verzoek ik'. Dus schreef de vader een brief aan het parket van de officier van justitie in Rotterdam, waar de zaak was behandeld waarin hij uitlegde hoe de zaak in elkaar zat, en eindigde met: „Vriendelijk verzoek ik u derhalve het te veel betaal de bedrag van f 120,- op mijn girorekening te willen doen overschrijven". Met alle par ketnummers uit de brief van de Rijkspolitie erbij, zodat ze wisten om welke zaak het gin s' Hij kreeg een briefje terug: ze konden het zo niet nagaan. Hij moest ook de datum opge ven waarop zijn zoon had be taald. In een nieuwe brief gaf de vader de datum op. Twee maanden gewacht. Niets meer gehoord. De vader stuurde een herinnerings brief. en vroeg nogmaals om het geld óf om uitleg waarom hij het niet kreeg. Weer anderhalve maand niets gehoord. De vader stuurde opnieuw een herinnerings brief. „Twee keer, begrijpt u Daar kreeg hij antwoord op. De officier van justitie liet hem weten dat het niet ging om één keer. maar om twee keer rijden met een lekke uitlaat. Vandaar, begrijpt u? De vader schreef weer een brief: „Ik weet ook wel dat het twee boetes waren. Dat heb ik u zelf al geschreven. Maar die twee boetes zijri twee keer be taald. doorda^de Rijkspolitie nog een aanmaning uitstuur de nadat u het geld al lang en breed had ontvangen". Twee maanden lang geen ant woord. Dus stuurde de vader maar weer eens een brief, nu aan de krant. Hij vroeg ons om advies: „Wat moet ik doen. naar het ministerie van justitie schrijven? Men heeft toch niet het recht om ten on rechte betaalde boete vast te houden?". Wij schreven nog eens voor hem naar de officier in Rotterdam en gelukkig werd het verzoek van de vader daar nu snel beantwoord. Men liet ons we ten dat de terugbetaling van de te veel geïnde 120 gulden zou gebeuren via het Centraal Ontvangkantoor der Gerech ten te Almelo. Twee weken later was het geld inderdaad op de girorekening van de vader teruggestor- t. Dat was tien maanden (en ne gen brieven) nadat de vader op grond van een foutief „dwangbevel" 120 gulden had betaald. BERT BAKKER Leg het slot. met de slotpiadt tegen de zijkant van de deur. op de juis te plaats en teken de omtrek op het deurvlak af. Breng boven- en onderkant van het afgetekende slotvlak met een schrijfhaak over op de zijkant van de deur. Meet de dikte van de slotkast op en breng die afmeting over op de zijkant van de deur U heeft dan dejuiste afschrijving voor het gat waarin het slot wordt aangebracht Zet de deur klemvast. Boor een aantal gaten binnen de afgescho ven omtrek. Wanneer u dat met een booromslag doet. gebruikt u een zgn. slangcboor (zie teke ning) en met de boormachine werkend valt de keus op een speedboor. Zorg dat u goed recht boort, tot op de vereiste diepte: die hangt vanzelfsprekend af van de afmetingen van de slotkast. De diameter van de boor moet zo goed mogelijk overeenkomen met de breedte van het gat. Het is nu gemakkelijk om de res tanten hout uit te steken Ge bruik een scherpe beitel, voor de zijkanten van het slotgat liefst een brede, voor de smalle boven- en onderkanten een exemplaar Zo doe je dat dat even breed is als het gat. Maak de vlakken netjes glad. werk ook de achterwand van het gat zo goed mogelijk af (een beetje „schrapen" met de beitel) en ver wijder alle houtspaanders Steek nu het slot in het gat en con troleer of het zonder moeite ge heel kan worden ingebracht, en of het recht zit. Als het slot in het gat klemt: het gat nog wat bijste ken. Teken de omtrek van de slot- plaat op de zijkant van de deur af. dus rond het reeds gemaakte gat De lijnen worden het duidelijkst wanneer u daarvoor een fijne vilt- schrijver gebruikt. Vervolgens De uitsparing voor de slotplaat dient zo nauwkeurig mogelijk uitgestoken te worden, om een net stukje werk te verkrijgen Hak met een beitel de omtrek voorzichtig enkele millimeters diep in. Daarna steekt u het hout voorzichtig weg Let erop dat de uitsparing niet dieper wordt dan de dikte van de slotplaat. En de „bodem" van de uitsparing moet netjes vlak zijn. Steek het slot weer in het gat en ga na of het helemaal goed zit. de slotplaat netjes gelijk met de zijkant van de deur Teken de plaatsen voor de kruk- stift, het sleutelgat en de gaten voor de bevcstigingsschroeven van de rozctplaten af. verwijder het slot en boor de genoemde ga ten. Maak het gat voor de sleutel ruim genoeg. Verwijder weer alle stof uit het gat en monteer het slot definitief. Breng de kruk aan (met de rozetplaten) en schrijf de plaats voor de sluitplaat in het ko zijn af. Na het monteren van een slot zal dit laatste karweitje u geen moeite meer geven. Sinds enige tyd isereen heel merk waardige multimeter op de markt onder de naam 'Polyboy' Knut selaars op het gebied van elektri citeit en elektronica weten dat een multimeter een apparaat is waarmee je stromen en spannin gen kunt meten, bijvoorbeeld om de netspanning te controleren, lampen aan te sluiten of de televi sie te repareren De Polyboy kan dat allemaal en dat is dan ook niet bijzonder Ook niet dat dat digi taal geschiedt, dus met cijfertjes zoals ook een modern polshorlo ge de tijd in cyfertjes aangeef t Wel bijzonder is dat deze multime ter ook leidingen kan opzoeken. Met een hulpstuk vindt de meter elektrische leidingen, vergeten of dode leidingen, afvoer- of drainu gebuinn en behalve de plaits ook de legdieptc ervan. Ook kort sluitingen. aardsluilingen en on derbrekingen in het aardnet kun nen worden geconstateerd, ter wijl ook verstoppingen in afvoer buizen of -putten blijken. De Polyboy herkent ook zonder aanraking wat spanningsvoeren de delen zyn van kabels en wat de nulleider is. By nadenng van hoogspanning waarschuwt het instrument op afstand. Het apparaat beschermt daardoor tegen elektrische schokken Ver der zal men allicht na gebruik van de Polyboy geen gas-: water- en elektriciteitsieidingefl aanboren, waardoor beschadiging van bui zen. waterlekkage en gasexplo- sies vermeden kunnen worden. Verder kan het apparaat nog als een betrouwbare temperatuur meter dienst doen (van -50 tot 150 graden Celcius). De Polyboy wordt geïmporteerd door IK- Handel. Dorpsstraat 9, Bleskcr.s- graaf In de toekomst zal een vijfde sym bool worden gevoegd bij de vier bestaande textiel behandclings- symbolen, de tobbe, de driehoek, het strijkijzer en de cirkel. Het vijfde symbool zal in principe de vorm hebben van een vier kant met daarin een cirkel, die aan vier zijden de omtrek van het vierkant raakt Als het niet doorkruist is. geeft dit nieuwe symbool aan dat het tex tielartikel in de trommcldroger - ook bekend als tumbler - ge droogd kan worden. Huisvrouwen zijn vaak bang dat hun textiel nogal hardhandig wordt aangepakt in de trommel- droger. Deze vrees is ongegrond De textielvezels die in het filter van de machine worden opge vangen. ontstaan slechts zelden door het drogen in de trommel. Meestal zijn de vezels die men in het filter vindt slechts ten dele een gevolg van het drogen. Voor het grootste deel zijn het bij het dragen en het wassen losgeraak te vezels. Bij het gebruik van een trommel- droger dient men vaak niet ver der te gaan dan tot de vochtig heidsgraad die nodig is voor het strijken. Uitzonderingen zijn badstof, ge breide artikelen en een aantal kreuk herstellende gemaakte tex tielsoorten. De trommeldroger is o m. niet aan te raden VOOf artikelen VtD I r fijne materiaal, zoals echte zyde. en voor die wollen stofTen die niet in de wasmachine gewassen mogen worden. 33 33 De camera is in principe een middel om de werkelijkheid exact in beeld te brengen. Maar er kunnen ook allerlei effecten mee worden bereikt die juist met de werkelijkheid een beetje "stoeien". Bij nog niet alle foto-ama teurs is bekend dat er allerlei effectfilters be staan. Het is de moeite waard om daarover bij een goede fotohandel uw licht op te steken; dat is misschien het be gin van weer een heel nieuw soort fotohobby. Zo zijn cr popfiltcrs: gekleurde glaasje die uiteraard voor kleurenfoto's bestemd zijn en die foto's opleveren met zwart en wit plus de kleur van het filter. Die popfilters zijn er ook met twee of drie kleuren, die hetzij in banen liggen, hetzij in drie driehoe ken, in het midden waarvan de drie kleuren dan samen komen. Een andere variatie is een filter met een opening in het midden en kleur daar om heen. Dat levert foto's op waarop in het midden het on derwerp in de orginele kleu ren wordt weergegeven met er omheen een filterklcur. Verder zijn er dan nog de halve filters, waain vanuit blanco een kleur "traploos" opge bouwd is: bijvoorbeeld inte ressant voor het maken van effectvolle natuuropnamen Met weer andere filters kan een onderwerp meer dan één keer op een foto worden afge beeld. zowel naast elkaar als bijvoorbeeld in een cirkel vorm. "Rcgenboogfiltcrs", neveleffect-fiiters. polarisa- ticfilters enz bieden alle hun eigen specifieke mogelijkhe den. De zo populair geworden open haard leidt, nadat hij eenmaal is geplaatst, vaak tot consequenties die men tevoren niet heeft voorzien. De gebrui kelijke mcubelopstelling is dan ineens heel onpraktisch en het blijkt niet zo eenvoudig om het gezellige hoekje rond het open vuur een redelijke opstelling te geven. Menigeen verzucht dan achteraf: stond die open haard maar op een ander plekje, dan zou het allemaal veel beter gaan. In de meeste gevallen echter is men aan een bepaalde plaats gebonden, omdat de open haard nu eenmaal op het bestaande rookafvoerkanaal moet worden aangesloten. Dit ligt gunstiger wanneer er een speciale afvoer gemaakt moet worden, bijvoorbeeld van roestvrijstalen (dubbelwandige) pijp of van betonnen schoorsteenelementen. Weliswaar is men daarbij niet helemaal vrij (van wege de indeling van de verdiepingslaag en de plaats waar de pijp buiten het dak kan uitmonden) maar iets meer speling zit er wel in Het is in zulke gevallen dan ook raadzaam om tevoren de meest gunstige (en uiteraard mogelijke) plaats voor de open haard met overleg te bepa len. liefst aan de hand van een op schaal getekende plattegrond van de kamer. Die werkwijze is ook aan te bevelen bij het opnieuw inrichten van de kamer nadat een aan een vaste plaats gebonden open haard is geplaatst. Een populair ontwerp voor open haarden is met zo'n uitgebreid plateau er omheen, bijvoorbeeld afgewerkt met plavuizen. Bij het maken van zo'n ontwerp moet tevoren ook nog even worden gelet op eventueel verlies aan plaatsingsruimte voor grote meubelen, zoals een driezits bank. Bovendien kan het gebeuren dat die bank nu een heel andere opstelling moet krijgen omdat hij deel moet gaan uitmaken van het „zitje rond de haard". De woonruimte is niet altijd even goed geschikt voor zo'n drastisch gewijzigde opstelling Maak. alvorens opnieuw te gaan ..meubelen.' dus eerst ook zo'n platte grond. bijvoorbeeld op schaal 1 20 en knip van gekleurd karton de platte vorm van de meubels op dezelfde schaal uit. Houd rekening met deuren, met cv-radiatoren enz. Niet zelden gebeurt het dat er na het plaatsen van de open haard nieuwe meubels gekocht moeten worden, iets wat misschien voorkomen had kunnen worden als er tevoren beter gepland was Losse zitmeubelen, die waar nodig en mogelijk naast elkaar kunnen wor den gezet om een twee- of driezitsbank te vormen, blijken daarbij ge woonlijk het meest praktisch. Denk er ook aan dat ze op voldoende afstand van de haard moeten staan (beenruimte), maar ook weer niet te Alle elektrische droogapparaten (van centrifuge tot droogkast met verwarmingselement) ten spijt: zonder een stel doodgewone drooglijnen kun je niet. Hetzij in de tuin. hetzij op het balkon. Ve len ervaren ze als ontsierend Maar dat komt gewoonlijk omdat ze slap hangen. Volkomen strak gespannen lijnen zijn aanzienlijk minder storend Als ze goed gemonteerd zijn, hoe ven ze zelfs onder de belasting van een vrij zware natte was niet overmatig „door te hangen" Dat doe je zo breng op de daarvoor uitgekozen bevestigingspunten draadspunners aan en let erop dat elk paar op gelijke hoogte zit, zo dat de waslijn straks precies hori zontaal staat. Ook dit is een manier om ze minder opvallend te maken. Bevestig de spanners met schroefogen in een stevige nvlonplug (met „weerha ken") of met kcdlboutbevesli- ging; boor de gaten in da muur „zuinig", dus met een boor van niet te grote d lameter. Op een vol geladen waslijn komt een grote uittrekkracht te staan' Draai de spanners helemaal uit. zodra ze in de muur aangebracht zijn. Als lijnmateriaal is gevlochten staal draad, ommanteld met plastic, het best bruikbare produkt. Een handig trucje om de lijn zo strak mogelijk te spannen breng op twee tegenover elkaar liggen de draadspanners een ruim op maat geknipt stuk drooglijn aan, met voorlopige knopen Draai dan de beide spanners helemaal „dicht", zodat de lyn strak ge- Wat doe je met een combinatiehaak Veel doe-het-zelvers zijn ware gereedschappenlicfhebbers Maar het 'ver zamelen' van zoveel mogelijk spullen kan soms aardig in de papieren lopen. Handig zijn daarom gereedschappen waarmee je meer dan éen ding kunt doen. Dat spaart geld en vaak werkt het ook gemakkelijker, omdat je niet telkens naar een ander stuk gereedschap hoeft tc zoeke Een mooi voorbeeld daarvan is de zogenaamde combinatiehaak. een ge reedschap dat best wat meer bekendheid verdient Het is namelijk een 'kwartet' aan gereedschappen: een (verstelbare) schrijfhaak voor het afschrijven en controleren van hoeken van 90 graden, een zweihaak voor hoeken van 45 graden (verstek); een waterpas (er zit een libel m) en ten slotte ook nog een liniaal want het stalen blad. dal een cm-mm-verdeling heeft, kan van het 'blok' worden verwijderd. En het aardige is dat zo'n combinatiehaak vooreen heel redelykc prijs is te koop. trokken wordt. Daarby rekt hy enigszins uit Draai nu de span ners weer helemaal open en trek de lijn zo ver mogelijk strak aan. nu meteen dubbele knoop Draai de spanners opnieuw helemaal dicht Staat dc lyn nu werkeiyk als een snaar gespannen, maak de knoop daii deAnjjtteC Zit er nog wat speling in. herhaal de hande ling dan spanner opendraaien, lyn weer aantrekken Een goed gespannen lyn moet, zonder be lasting, een diepe toon te horen geven als je hem even naar bene den trekt en dan laat „veren De lijn is het best gespannen als die „bastoon" te horen is. terwyl de spanners nog niet helemaal dichtgedraaid zijn Dan kun je la ter altyd nog wat by spannen Neem een wollen deken, zette er op de juiste plaatsen een ritssluiting en enkele druk knopen aan en een aardig ideen is geboren De "deki- rin >i... .ui drkrnl.il.i ik.int A a Be een kamerjas of kimo no van zuiver wollen deken- stof. in een handomdraai ge maakt. De deken hei l. een forse maat (cn dus ook de kimono) en is verkrygbaar in drie kleurige ruiter. beige-bruin, beige- blauw en beige fraise (roodachtig). Zuiver scheer wol dient het twcc-zydig doel optimaal en is voor alle zeker heid ook nog vlarnwerend ge maakt. De ingtexli"izakcn leveren de dekimon voor net onder dc tweehonderd gulden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11