Kremlin hekelt Poolse partij Rumoer rondom Arabië-reis Schmidt mmz Voorspelbaar resultaat in Frankrijk Solidair met hongerstakers partijen belangrijk voor toeede Waarschuwing voor revisionisten9 tij-. Luchtaanval Israël boven Zuid-Libanon IN3DAGEN MAANDAG 27 APRIL 1981 PARIJS - Na de eerste ronde van de presidentsverkiezin gen is de Franse pers het er in het algemeen over eens dat de twee overgebleven rivalen de tegenstanders in eigen kamp van zich af hebben ge schud. President Giscard en socialistenlei der Francois Mitterrand zullen in de tweede en laatste ronde als enig overgeblevenen weinig last hebben van respectievelijk gaul- listenleider Chirac en communis- tenleider Marchais. Volgens de laatste officile tellingen behaalde president Giscard 28,03 procent van de uitgebrachte stemmen, so cialistenleider Mitterrand 26.01 procent, gaullistenleider Chirac 18,02 procent en communistenlei der Marchais 15,35 procent. De eindstrijd tussen Giscard en Mitterrand zal worden geaccen tueerd door de meningen van de zes kleinere kandidaten, die on geveer 12 procent van het stem- menpotentieel achter zich heb ben. Dat neemt niet weg dat het politieke toneel in Frankrijk - zo meent de Franse ochtendpers - weer traditiegetrouw in twee grote fronten is verdeeld. Binnen de kampen is de interne strijd door de sterkere gewonnen en de twee winnaars beheersen weer net als voorheen het terrein. Teruggang Met name de opzienbarende terug gang van George Marchais heeft in de pers grote aandacht gekre gen. In het communistische par tijblad l'Humanit schrijft hoofd redacteur Ren Andrieu: ..Onze tegenstanders zijn erin geslaagd ons een slag toe te brengen". Francois Mitterrand met echtgenote.... Vooral in de traditionele commu nistische gemeenten rond Parijs is de teruggang voor de commu nisten groot. Men mag aanne men dat dit ook komt door de door de PCF georganiseerde aan vallen op gastarbeiders. Hoewel de strijd tussen de presi dent en de socialistenleider op een smalle overwinning voor een van beide zal uitlopen, staat vast dat het politieke landschap in feite niet is veranderd. Na de uit slagen van zondagavond - zo merkt de ochtendpers op - is er nauwelijks een vooruitgang in het linkse kamp als totaal te be speuren. En hoewel de president minder stemmen kreeg dan de opinie-onderzoekers hem had den toegedicht, neemt dit niet weg dat hij met zijn 28 procent nog redelijk uit de bus komt, als men bedenkt aan welke heftige kritiek Giscard tijdens de verkie zingscampagne heeft blootge staan. Alle ellende van de afgelo pen zeven jaar wordt een zitten de president nu eenmaal in de schoenen geschoven en in dat verband is Giscard's teruggang van bijna 33 procent in '74 naar ruim 28 procent nog mild. De Franse commentatoren wach ten met spanning af welke beslis sing gaullistenleider Chirac van daag zal nemen en waartoe de communisten in hun politburo morgen zullen besluiten. Vast staat echter dat de volgelingen Achter hem behaalden de vyf ove rige "kleine" kandidaten tussen de 1 en 2.3 procent van de stem men. De opkomst van de kiezers die 81.55 procent van de 36.7 miljoen stemgerechtigden be droeg. was iets lager dan zeven jaar geleden. De twee overgebleven presidents kandidaten storten zich vandaag weer in de verkiezingsstrijd. Alle grote bijeenkomsten waren hier voor al vastgesteld en Giscard had ook al. overtuigd dat hij de tweede ronde zou halen. Mitte- rand voorgesteld twee debatten op de televisie te houden. PARIJS - Na het tellen van de stemmen van 32.2 van de 36.6 stemgerechtigden, dat wil zeg gen ruim 85 procent, was de ver deling over de kandidaten als volgt: Kandidaat sssss temmen perc. Giscard d'Estaing 7.300 449 28 17 Mitterand 6.798.307 26.24 Chirac 1 VM) U'» 17.72 Marchais 3.982.783 15.37 Lalonde 9 118 3.86 Laguiller 6 11.163 2.36 Crepeau 5 75.998 2.22 Debre 4 32.992 1.67 Garaud 3 37.621 1.30 Bouchardeau 281.438 ...en het echtpaar Giscard d'Estaing wachten gespannen de uitslag af van de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen van de gaullistenlcider zowel als de communisten ook zonder hun partijleiding een eigen besluit kunnen nemen. Een belangrijke rol in de eindstrijd speelt boven dien de milieubeschermer La- londe, die met de hoogste score van de kleine partijen een sterke onderhandelingspositie in neemt De huidige president Giscard d'Es taing verklaarde gisteravond op de televisie tevreden te zyn met de uitslag. Hy noemde zich de kandidaat die strydt tegen "de bureaucratie en het marxisme" en stelde zijn rivaal voor als "af hankelijk van de communisten" Mitterand die geen commentaar wilde leveren op het verlies van de communistische partij, stelde slechts vast dat de strijd door gaat". Junta van El Salvador wilde geen overleg (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD (GPD) - De rege rende junta van El Salvador heelt afwyzend gereageerd op de uitnodiging van de guerrilla rond de onderhandelingstafel de bur geroorlog te bekoelen. De oppo sitie kondigde vorige week aan tot onderhandelingen ber«>id te zijn als de tegen de guerrilla ge richte offensieven van het leger zouden worden gestaakt en on dermeer de staat van beleg en het sinds januari geldende uit gaansverbod zouden worden op geheven. Jose Napoleon Duarte. de christen democratische president van de junta, hield dit weekeinde de deur nog op een kiertje door te verklaren dat de rebellen eerst zelf de wapens moeten neerleg gen „Daarna praten we", zo be loofde hy. „maar links moet geen voorwaarden vooraf stellen" En kele uren later sloot kolonel Ab dul Gutierrez elke vorm van be middeling of overleg uit „Dat zou samenwerking betekenen met het internationale commu nisme". zo beweerde hy via de Salvadonaans radio en televisie. Volgens Gutierrez, die over het al gemeen wordt gezien als de ster ke man binnen de junta, probe ren de „communistische duiste re elementen" slechts tyd te win nen om „de oorlog te kunnen voortzetten". Gutierrez acht vre desoverleg uitgesloten „In El Salvador kan niemand overleg tot stand brengen", aldus het junta-lid. En: .Als wij het heb ben over een politieke oplossing dan doelen we op de vcrkiezin gen en op geen enkele andere vorm van oplossing". Zoals be kend heeft de junta voor volgend jaar vrye presidentsverkiezingen beloofd. AI met ai diijki steeds duidelijker dat het niet meer zo erg botert tussen Duarte en het leger, dat steeds meer onder invloed van ultra-rechts blykt te staan. Duar te heeft zich tot nog toe een voor stander getoond voor een politie ke. met andere woorden vreedza me. oplossing voor de burgeroor log. Gutierrez, en met hem het gehele opperbevel van het Salva- donaanse leger, heeft nu echter duidelijk voor een militaire op lossing gekozen. Eerst moeten rust en vrede met wapens her- steld worden en daarna houden we verkiezingen, is de visie van Gutierrez. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN (GPD) - Zelden heeft een reis van bondskanselier Helmut Schmidt al van tevoren zoveel stof doen opwaaien als het van daag begonnen bezoek van de Westduitse regeringschef en zijn minister van economische za ken, Lambsdorff, aan Saoedi- Arabié. De gastheren in Riad ver wachten namelijk van de kanse lier duidelijke uitspraken over gewenste wapenleveranties. Hoewel Riad tot nu toe geen con crete wensen in Bonn bekend heeft gemaakt, staat vast dat de Saoedi's 300 tanks van het type Leopard II willen hebben. En dat brengt de Bondsrepubliek in een netelige positie. Moreel is export van wapens aan een land als Saoedi-Arabié voor veel Westduitse politici een pro blematische aangelegenheid, die partijen, maar ook kerken en vakbonden, verdeelt. Na de Tweede Wereldoorlog voelde juist West-Duitsland zich histo risch verplicht tot uiterste terug houdendheid by wapenleveran- ties. In het geval van Saoedi Ara bië komt daar bij dat Israël al heeft laten weten de verkoop van Duitse tanks aan een Arabisch land als een dolkstoot in de rug op te vatten. Ook bestaat in de Bondsrepubliek de regel dat er geen wapens mo gen worden geëxporteerd naar „spanningsgebieden", regio's dus waar of oorlogen worden ge voerd of zouden kunnen uitbre ken Maar wat een „spanningsge- bied" is. staat op een niet open bare lijst in het ministerie van buitenlandse zaken Dus kan men by voorbeeld alleen vermoe den dat het Midden-Oosten tot de spanningsgebieden behoort- In Bonn bestudeert het ministe rie op dit moment opnieuw hoe een dergelijk gebied gedefi nieerd moet worden. Het is niet uitgesloten dat dit begrip span- ningsgebied zodanig zal worden omschreven dat Saocdi-Arabic er niet onder valt Bondskanselier Schmidt heeft aangekondigd dat tydens zijn be zoek aan Riad g«*en definitieve beslissingen zullen worden ge nomen over wapenleveranties. In een interview met een Keulse krant in februari had hy gezegd naar Saoedi Arabic te gaan om „onze vrienden daar de Duitse overwegingen kenbaar te ma ken. die ons tot grote voorzich tigheid on terughoudendheid manen". Schmidt heeft er echter ook geen twijfel aan laten bestaat dat als de Bondsrepubliek reden heeft ëën OPEC land dankbaar te ziin. dat Saoedi-Arabie is. In Bonn is er de laatste tyd steeds meer de nadruk op gelegd dat Saoedi Arable in het Midden Oostenconflict een stabiliseren de rol speelt en door zijn mati gende olie-exportpolitiek de be langen van de westerse indus trielanden niet schaadt Voor Bonn is de toekomstige olie poli tick van Riad van het grootste belang, omdat 27 procent van de Duitse olie door Saoedi-Arabie wordt geleverd Byna de helf van de totale import komt uit hck gebied van de Arabische golf MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft zaterdag een felle aanval gedaan op de Poolse communisten met de beschuldiging dat "revisionisten" van plan zouden zijn de partij te reorganiseren en haar te ontdoen van de leidende rol in Polen. Deze, in harde woorden gestelde boodschap van Moskou is de eer- ste officiële Russische reactie op de voorstellen van Poolse com munisten van afgelopen week voor liberalisering van hun par- "Revisionistische elementen in de partiieeledingen proberen een campagne op gang te brengen die tot doel heeft de arbeiders in een kwaad daglicht te stellen en die moeilijkheden probeert te creëeren in de partij, tussen het centrale comité en regionale en plaatselijke partijorganisaties", aldus Tass. TEL AVIV BEIROET (AFP/UPI/ Reuter) - De Israëlische lucht macht heeft gistermiddag be schietingen uitgevoerd op enke le Palestijnse kampen in de buurt van de Zuid-Libanese ha venstad Sidon. De aanvallen waren met name ge richt op El Khalila, op 2 km ten noordoosten van Tyrus, en op Nabatiyeh. Het Israëlische op perbevel deelde later mee. dat al- (ADVERTENTIE) UW KLEURENFOTO le toestellen die aan de actie had den meegedaan, veilig op hun basis waren teruggekeerd. Inwoners van Sidon op 40 km van Beiroet - meldden na een se rie beschietingen van hun stad, dat er tientallen doden en ge wonden waren. Uit andere bron verluidt, dat het aantal slachtof fers 18 bedraagt. Het Israëlische opperbevel deelde mee, dat de acties tot doel had den pogingen van de Palestijnen te verstoren, om infiltraties op Is raëlisch gebied te ondernemen. Israël heeft verder met kracht het bericht tegengesproken, dat Is raëlische toestellen zijn neerge schoten na de luchtacties. Syrië had in de vooravond gemeld, dat zijn straaljagers twee Israëlische vliegtuigen hadden neergescho ten. De Libanese minister van buiten landse zaken bracht dit weekein de een bezoek aan Damascus. Met de Syrische regering be sprak Fouad Boutros de inge wikkelde toestand rond Zahle en de Bekaa-vallei. Na het bezoek gaf president Hafez El Assad een verklaring uit. Daarin zegt hij dat "Syrië een eind wil helpen maken aan de burger oorlog in Libanon, het Palestijn se verzet (in Libanon) wil be schermen, en eraan mee wil werken dat de regering in Bei roet opnieuw gezag krijgt in heel Libanon." Assad wees erop, dat van de huidi ge situatie in Libanon maar een partij voordeel heeft - Israël - "Dergelijke activiteiten moeten worden toegeschreven aan dege nen die de Poolse communisti sche partij willen afbrengen van haar leidende rol in de samenle ving", zo werd eraan toegevoegd. Poolse communistische rebellen riepen de afgelopen week, tij dens een bijeenkomst in Torun, op tot verwijdering uit de partij leiding van pro-Russische aan hangers van de harde lijn, en drongen aan op democratische hervormingen binnen de partij structuur. Het centrale comité van de Poolse communistische partij komt waarschijnlijk nog deze week bijeen om de voorgestelde her vormingen te bespreken als voorbereiding op het partijcon gres van 20 juli. De belangrijkste ideoloog van het Kremlin, Mikhail Soeslov, die beschouwd wordt als een voor stander van de harde lijn onder de leden van het Russische poli- tieburo. vloog afgelopen donder dag naar Warschau voor overleg met de Poolse situatie te ontvan gen. "Sovietskaya rossiya", het orgaan van het centrale comité van de Russische communistische par tij. waarschuwde vrijdag, nadat Soeslov weer in Moskou was gearriveerd, dat alle leden van het oostblok hetzelfde belang hadden bij handhaving van het Socialistische systeem in een van de lidstaten. In het verleden beschuldigden de Russische media verscheidene Poolse vakbondsleden van "con tra-revolutionaire" tendenzen en van het aanknopen van banden met westerse tegenstanders van het socialisme. Ook uitte de Russische pers kritiek op de Poolse leiding omdat deze niet in staat zou zijn het hood te bieden aan degenen die de partij ideologie aanvallen. Maar het be richt van zaterdag is waarschijn lijk het eerste waarin bepaalde elementen binnen de partij di rect worden aangevallen. In Russische terminologie houdt de beschuldiging van "revisio nisme" zoveel in als een tendens naar wijziging van de communis tische theorie op basis van kapi talistische principes. BELFAST - Tijdens de grootste betoging in Belfast in de laatste tien jaar hebben meer dan 10 000 mensen hun steun betuigd aan de gevangenen in het H-blok van de Maze-gevangenis, waar o.a. Bobby Sands in hongersta king is. Toestand Sands kritiek (Van onze correspondent Lia van Bekhoven) BELFAST - Uit protest tegen de behandeling die Bobby Sands. IRA gevangene en lid van het Britse Lagerhuis, en de andere drie hongersta kers in de Maze-gevangenis krijgen van de Engelse autoriteiten liepen gisteren in Belfast ruim 25.000 mensen mee in een demonstratie De betoging, een der grootste van de afgelopen tien jaar. verliep rustig. De demonstranten hielden rekening met de spoedige dood van Sands. Er vindt geen officieel overleg meer plaats over hoe zijn leven nog gered kan worden. De sprekers, onder wie het vroegere Lagerhuislid Bernadette McAliskey, lieten er geen twijfel over bestaan hoe ze dachten over de vyf eisen van de hongerstakers. Deze komen neer op de status van politieke gevange ne. „De vijf eisen die we stellen aan de Britse regering zijn juist en rechtvaardig. De eisen zullen ingewillig worden, zoals we op den duur ook „one man, one vote" kregen". De Europese mensenrechtencommissie kreeg zaterdag geen toestem ming Sands te bezoeken, omdat de Britse autoriteiten niet wilden vol doen aan Sands' verzoek drie Ierse republikeinen als getuigen het ge sprek te laten bijwonen. De zuster van Sands, Marcella, had om de interventie van de commissie gevraagd. Later zei Sands in een verklaring dat zijn zuster „misleid" was door de Ierse premier Haughcy, die haar had doen geloven dat door de commis sie te laten bemiddelen de kans aanwezig was dat de Britse regering tegemoet zou kunnen komen aan de eisen van de politieke gevangenen „Alleen de Britse regering heeft de mogelijkheid om te bemiddelen", aldus Sands, „en wanneer zij die niet gebruikt, gaat de hongerstaking door". Sands, die vandaag aan de 58e dag van zijn hongerstaking is begonnen, is volgens zijn familie „uiterst zwak". Hij kan zijn hoofd en handen nau welijks meer optillen en draagt banden om zijn ellebogen om te voorko men dat zijn botten door het vlees heen steken. De gevangenisartsen hebben Sands' familie gistermiddag gevraagd constant bereikbaar te zyn. Honderden besmet door lek Japanse kerncentrale TOKIO (AFP) - Ongeveer 278 mensen in de Japanse kerncen trale in Tsuruga hebben blootge staan aan radioactieve straling als gevolg van een lek. Dit is van daag in Tokio vernomen. Volgens het bureau voor energie en natuurltyke rijkdommen wordt gevreesd dat enkele slachtoffers hebben blootge staan aan een gevaarlijke dosis radioactiviteit. liet bureau heeft de Japanse maatschappij voor kernenergie, die verantwoorde lijk is voor de centrale, opdracht gegeven een diepgaand rapport op te stellen over de keren dat radioactief water is vrijgekomen in de centrale. Tussen 10 januari en 8 maart zijn al acht ernstige lekken geconstateerd, aldus het bureau en de maatschappy wordt ervan beschuldigd deze incidenten te hebben verzwegen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9