Wie niet kan horen, moet zien en voelen Adviesraad voor de Binnenstad verdwijnt Breestraat nu in beide richtingen afgesloten Leidse af deling dovenbond veertig jaar 99Voorlichtingstaak voor Centrum voor Geboorteregeling Waal: "Afwijzing Volksunie juist Drie honden overleven gifballen 2Ü MAANDAG 27 APRIL 1981 LEIOEN LEIDEN Konden auto's en bus sen tot voor kort nog in één rich ting door de Breestraat, sinds vanmorgen is het gedeelte tus sen Kort Rapenburg en Koorn- brugsteeg geheel afgesloten. Naar verwachting zal het leggen van de riolering zo'n anderhalve maand in beslag nemen zodat al le werkzaamheden precies voor de bouwvakvacantie zijn afge rond. Verkeer dat vanaf de Korevaar- straat komt, wordt omgeleid via de Marktenroute en het busver- keer vanaf het station wordt om geleid via Langegracht en Hooi gracht. Gevolg bezuinigingen gemeente De Breestraat vanochtend. Anderhalve maand zal er geen verkeer mogelijk zijn op het gedeelte Kort Rapen burg-Koombrug steeg. LEIDEN De Adviesraad voor dc Binnenstad wordt opgeheven, het aantal gemeentelijke com missies waarvan de leden pre sentiegeld ontvangen wordt te ruggebracht, de personeelskrant van het stadhuis wordt alge- schaft. reis- en verblijfkosten van raadsleden kunnen niet meer worden gedeclareerd en op het druk- en bindwerk van de afde ling economie, sociografie en sta tistiek kan worden bezuinigd. Op deze manier wordt een be drag van 130.000 gulden be spaard op de gemeentebegro ting. B en W willen dit geld gebruiken om drie zaken te betalen die zij van groter belang vinden: Het centrum voor volwassenen-on derwijs (100 000 gulden), subsi diering Stichting Leidse Binnen stad (15 000 gulden) en betaling VOS-leidsters (15000 gulden). Deze zaken zijn volgens B en W dringend gewenst, maar niet haalbaar zonder bezuinigingen elders op dc begroting. Tot de verlaging van de presentie gelden van commissies besloot de gemeenteraad al op 23 maart. De reis- en verblijfkosten voor raadsleden vinden B en W over bodig. omdat gebleken zou zijn dat de onkostenvergoeding toe reikend is. De bezuinigingen op druk- en bindwerk op de ge noemde afdeling zijn volgens B en W mogelijk op grond van de ervaringen in voorgaande jaren. Over het personeelsblad Stadserf (met 79.000 gulden de belangrijk ste besparing) zeggen B en W dat het blad binnen de organisatie nu t die rol is gaan spelen, die bij de instelling ervan werd ver wacht Wellicht zou een andere opzet van het blad daann nog verbetering kunnen brengen, maar dan vinden B en W nog dat het geld beter besteed kan wor den Het opheffen van de Adviesraad voor de Binnenstad motiveren B en W met de stelling dat de bete kenis van de Adviesraad ten op zichte van wijkcomités en de Stichting Leidse Binnenstad is afgenomen. PvdA wethouder Bordewijk (financien) het al eens eerder blijken de kwaliteit van de adviezen niet hoog U- schat ten. leiden - direct na de oorlog, in een tijd dat de emancipatie van gehandicapten nog niet eens aan haar kinderschoe nen toe was, werd de Leidse afdeling van de Nederlandse christelijke dovenbond 'Ons beginsel getrouw' opge richt. Voor de doven uit de Leidse regio betekende de oprichting van de bond dat er eindelijk, sinds de school periode, weer kon worden gepraat. Afgelopen zaterdag vierde 'Ons beginsel getrouw' het veertigjarig bestaan. Twee bestuursleden, voorzitter Koos Vreeswijk (60) en Nanda Kraay (32), probeerden ons, door het vertellen van een aantal persoonlijke erva ringen, duidelijk te maken hoe het is om van de geboorte af doof te zijn. Totale communicatie tijdens de receptie van "Ons Beginsel Getrouw" afgelopen zaterdag tn de Maranatha- kerk. Praten met handen en lippen. Links Nanda Kraay en rechts Koos Vreeswijk In het midden Abram Verbiest die tot erelid is benoemd. Verbiest is al lid van de dovenvereniging vanaf de oprichting af en vervult al 34 jaar een bestuursfunctie. Vóór het bestaan van de Leidse do venbond vielen de doven na het doorlopen van de dovenschool in een diep gat. Wie tijdens zijn of haar schooltijd onvoldoende vrienden had gemaakt was voor taan op zichzelf aangewezen Toen de bond er kwam werd dat anders. Met de bond, kregen de doven een uitlaatklep. Dat voor deze uitlaatklep de toevoeging christelijk werd geplakt lag voor de hand. De school in Voorbu-g was immers christelijk en de bond moest een soort voortzet ting van het schoolleven worden. Inmiddels zijn de scherpe kant jes van het christelijke imago af- gesleten. Wat bleef was de naam. Koos Vreeswijk: "Het is eigen lijk net zo als met het Elisabeth ziekenhuis en het Diaconessen- huis. Daar kun je ook in komen te liggen als je niet christelijk bent". Nanda Kraay is dertien jaar gele den op toevallige wijze lid ge worden van de dovenbond. "Ik liep een keer in de stad en zag twee mensen met elkaar praten van wie ik het vermoeden had dat ze doof waren. Ik ben op ze afgestapt en het bleken inder daad doven te zijn. Ik raakte met hen in gesprek en ze vroegen me waarom ik geen lid van de ver eniging was. Van het bestaan van de vereniging wist ik helemaal niets af. Ik ben dan ook onmid dellijk lid geworden want voor doven is onderling contact van levensbelang. Is dat contact er niet dan vereenzamen ze in de meeste gevallen. Op het moment dat ik lid werd was ik zo'n beetje de enige jongere. Nu is dat geluk kig anders". Voor een dove is het contact met horenden uiteraard een moeiza me zaak. Nanda Kraay die een baan als beeldscherm-typiste heeft het naar eigen zeggen op haar werk bijzonder naar 't zin, maar haat de koffiepauze's. "Mijn collega's zijn erg aardig voor me maar toch heb ik het wel eens moeilijk. Vooral wanneer ze met elkaar zitten te praten. Wan neer ik dan vraag waar ze het over hebben krijg ik een verhaal van een half uur in twee minuten te horen. Tijdens de koffie voel ik me dan ook niet zo thuis tus sen mijn collega's. Ze praten na melijk te vlug om ze te kunnen volgen. Ze hebben kennelijk geen geduld om langzaam te pra ten zodat ik ze bij kan houden". Geintje Hebben doven het erg moeilijk om horenden die met elkaar commu niceren te kunnen volgen, de iro nie wil dat het omgekeerde ook wel eens het geval is. Nanda Kraay: "Een collega van mij is ook doof. Laatst stonden we met elkaar te praten. Gebarentaal. Komt m'n chef naar me toe en vraagt: "Waarom praten jullie niet gewoon met elkaar?" Toen heb ik hem gevraagd: "Waarom praten jullie niet in gebaren?" Hij was meteen uitgepraat". Koos Vreeswijk, werkzaam in Haarlem als lithograaf, vertelt er op het werk "gewoon helemaal bij te horen". Zo sterk, zelfs dat zijn collega's af en toe yergeten dat Koos met een handicap door het leven gaat. "Soms vragen m'n collega's wel eens: "Joh Koos, heb je gisteravond die schitterende muziek op de tv ge hoord". Als ik dan begin te la chen schiet het ze te binnen en krijgen ze een rooie kop. Maar zoiets vind ik helemaal niet erg Zelf maak ik wel eens een geintje over m'n eigen doofheid. Laatst had een collega een nieuwe plaat gekocht. Toen ik dat ding zag lig gen zei ik tegen hem: "Man, die plaat is al een hele tijd uit. Die heb ik allang gehoord". Had je 'm moeten zien kijken..." Opvoeding Zowel Koos Vreeswijk als Nanda Kraay hebben twee horende kin deren. Voor doven is het opvoe den van kinderen een dubbel zware aangelegenheid. Nanda "Opvoeding is natuurlijk voor ie dereen moeilijk maar voor ons extra zwaar. Vooral in de eerste jaren heb je veel minder contact met je kind dan horende ouders. Maar als ze wat ouder worden gaat het meestal vanzelf beter. Mijn man, die ook doof is, en ik praten met elkaar in gebarentaal. Door altijd heel goed naar ons te kijken hebben onze kinderen zichzelf gebarentaal geleerd. Ze kunnen ons nu moeiteloos vol gen". Toch hebben dove ouders volgens Nanda Kraay één voordeel ten opzichte van horende ouders. "Onze kinderen zijn veel minder verwend. Immers, wanneer ba by's van horende ouders ligt te huilen dan krijgen ze onmiddel lijk aandacht. Daardoor raken ze verwend. Wij horen die krijsende baby's niet dus laten we ze meestal gewoon hun gang gaan". Zoals bij blinden in de meeste ge vallen het gehoororgaan enorm sterk ontwikkeld is schijnen do ven bijzonder gevoelig te zijn. Nanda Kraay: "Mijn stelregel is altijd: Wie niet kan horen moet zien en voelen. Een goed voor beeld van die enorme gevoelig heid is wat ik laatst op dne okto ber meemaakte. De hele dag had ik met twee kinderen in een drukke stad gelopen en de hele dag natuurlijk niets gehoord. Op een zeker moment, midden op de Haarlemmerstraat, sta ik opeens stokstijf. Ik was me doodge schrokken. M'n kinderen vroe gen wat er aan de hand was. Ik vertelde ze dat ik ergens vrese lijk van was geschrokken. Bleek er vlak achter m'n rug een ballon te zijn geknald...". Wat opvalt tijdens het gesprek met het dove drietal Koos Vreeswijk. Nanda Kraay en haar man Joop ("Laat mij er maar buiten want ik ben geen lid van de vereniging Ik voel me er namelijk niet zo thuis. Ik zit samen met een dove vriend op een duikersvereniging. Slim he9 Onder water werk je immers alleen maar met geba ren") is dat de vroUjkheid dc bo ventoon voert. Koos Vreeswijk Dat komt omdat jij als enige horende tegenover drie doven zit. Als er nog eén ho rende bij zou zitten zou jij min der aandacht voor ons hebben Nu kunnen we helemaal onszelf zijn. Daardoor kunnen wc ons beter uiten en dus vrolijk zijn Nanda Kraay merkt onmiddellijk op dat doven eigenlijk helemaal niet zulke vrolijke mensen zijn. "Ze hebben het vaak «Tg DMMÉ lijk omdat ze van alles tekort ko men. Bovendien kost het een he leboel geld wanneer je doof bent Zo kost een televisie met tele tekst-ondertiteling drieduizend gulden En wat denk je van de reiskosten die een dove heeft Ie mand bellen is er natuurlijk niet bij. Dus wil je iemand spreken dan zal je er naar toe moeten. Door al die tekortkomingen is een dove vaak eerder chagrijnig en soms zelfs aggrcssief dan vro lijk". JAAP VISSER PatiëntenraacL De Patiëntenraad Merenwijk houdt morgenavond een ver gadering in het kerkelijk cen trum De Regenboog. De uit slag van de enquête over de patiëntenraad staal op de agenda van deze vergade ring, die om acht uur begint. Tuinstadwijk Woningbouwvereniging De Tuinstadwijk houdt morgen avond om acht uur een alge mene ledenvergadering in de Stadsgehoorzaal. Op de agen da staat o.m. de verkiezing van twee nieuwe bestuursle den, waarvoor T.I. Bey en P. Braggaar kandidaat staan. Vrouwengevangenis In het Volkshuis aan de Apothe ker sdijk wordt woensdag een thema-ochtend gehouden over vrouwen en de gevangenis. Alle vrouwen die ooit zelf met de gevangenis te maken heb ben gehad of zelf in deze pro blematiek zijn geïnteresseerd zijn welkom; de thema-och tend begint om half tien. Postduiven (1) Postduivenvereniging De Vriendenclub hield een wed vlucht uit Strombeek met 756 duiven. Uitslag: 1 P C. Han sen; 2, 8 S. Koster3 Jac. Sie- ra; 4 P.J. de Jong; 5 T. Hou- weling; 6, 7 S. Pracht sr.; 9 J.J. Wansink; 10 W. Siera sr. Postduiven (2) Postduivenvereniging De Reis duif vloog met 190 oude dui ven uit Strombeek. Uitslaq: I. 4,5. 7 N. v.d. Dop en zn; 2,9 W. Kop. 3 G. Pardon; 6, 10 W. van Oosten; 8 S. v.d. Hoven. Postduiven (3) P.V. Leiderdorp vloog met 268 oude duiven uit Strombeek. Uitslag: 1.4 J. van Laar; 2. 8 F. Hoogervorst; 3 P. Sloos; 5. 7 J van Alphen; 9 H. Flippo; 10 M. Reijerse. Postduiven (4) P.V. Columba hield een wed vlucht uit Strombeek. Uit slag: 1 T. Platteel; 2, 3. 4, 7, 8 C. v.d. Nieuwendijk; 5 I. de Jonge6 H. Kettenis; 9 H. Adah; 10 R. de Graaf. Professor Muntendam: Voor 16.000 gulden gestolen LEIDEN - Voor zestienduizend gulden aan goederen is er zater dag na slutingsstijd uit de ECN- winkel aan de Nieuwe Rijn ge stolen. De daders zijn het pand binnengekomen via een ruit die ze er voor deze gelegenheid uit hadden gehaald. Video-recor ders, radio-casetterecorders, scheerapparaten en banden zijn er verdwenen. Bij inbraak betrapt LEIDEN Twee broers uit Lei den, twintig en zeventien jaar, zijn zaterdagnacht om half vul op heterdaad betrapt bij een po ging allerlei spullen uit de Digros aan de Langegracht mee te ne men. De politie werd op de hoog te gebracht dat er iets niet in or de was bij de Digros. Toen agen ten een kijkje gingen nemen trof fen ze de twee broers, die via een goot waren binnengekomen, te midden van een grote hoeveel heid platen en sigaretten. Zij wa ren net van plan om met de ge stolen goederen het pand te ver laten LEIDEN - Professor dr. P. Mun tendam meent dat het Leidse Centrum voor Geboorteregeling zich niet zou moeten beperken tot individuele advisering en hulpverlening op het gebied van (on-)vruchtbaarheid. Het Cen trum zou zijn takenpakket de ko mende jaren veeleer moeten uit breiden tot gezondheidsvoor lichting op het terrein van de menselijke voortplanting in de regio Leiden. "Welke instantie zou beter dan u deze voorlichting kunnen ge ven?" vroeg Muntendam zich za terdag af op een receptie ter gele genheid van het vijfjarig bestaan van het Centrum aan het Kort Rapenburg. De gezondheids voorlichting in Nederland wordt veel te veel van achter de schrijf tafel gegeven in plaats vanuit de werkplaats waar men weet waar over men praat en het met we tenschappelijke bewijzen kan toelichten". De huidige activiteiten van het ju bilerende Medisch Centrum be staan voornamelijk uit abortus bij zwangerschap tot en met achttien weken, uit sterilisatie, sperma-opslag en kunstmatige inseminatie. Muntendam - oud- hoogleraar in Leiden - is vanaf het begin af aan als adviseur be trokken geweest bij het opzetten van het Centrum voor Geboorte regeling. Hij roemde zaterdag het Centrum als een hoogwaar dig. vertrouwenwekkend en niet meer weg te denken instituut voor de gezondheidszorg. "De groeiende samenwerking van het Centrum met het Acade misch Ziekenhuis is er een waar borg voor dat het Centrum aan de hoogste normen van volwaar digheid voldoet en ook gezien moet worden als een plaats van wetenschappelijk onderzoek en - naar ik hoop - ook van onder wijs", aldus Muntendam. Wetsontwerp Over het reeds door de Tweede Ka mer goedgekeurde abortuswets ontwerp zei de tachtigjarige prof- fessor: "De wijze van werken in het Leidse Centrum maar even zeer in andere erkende klinieken heeft er in niet geringe mate toe meegewerkt dat de abortuskli nieken een plaats in het abortus- wetsontwerp hebben gekregen". Een wetsontwerp waarmee Mun tendam overigens de grootste moeite heeft. Hij schaart zich achter de eisen van de actiegroep "Wij Vrouwen Eisen" die de vijf dagen bedenktijd uit het wets ontwerp wil hebben, abortus in het ziekenfondspakket wil en uit het wetboek van strafrecht. Vrouwen demonstreren morgen ochtend op het Haagse Binnen hof tegen de aanvaarding van het abortuswetsontwerp door de Eerste Kamer. De gedachten van Muntendam over de toelaatbaarheid van abortus zijn veranderd, zo vertel de hij. toen hij als jonge arts een meisje uit zijn praktijk de hulp bij abortus weigerde waarna het meisje zelfmoord pleegde "De opdracht van de arts, zo had ik geleerd, was om onder alle om standigheden het ongeboren le ven te behouden en de wetten te eerbiedigen. Abortus provocatus kwam niet in mun medisch den ken voor tenzij bü direct drei gend levensgevaar voor de moe der". De zelfmoord van het meis- Professor Muntendam Gezonds- heidsvoorlichting te veel van ach ter de schrijftafel". je zette hem aan het denken en sindsdien "was hulpverlening ter voorkoming van lichamclij-' ke, geestelijke of maatschappe lijke ongezondheid voor mij aan vaardbaar waar anticonceptie had gefaald", aldus Muntendam. DEN HAAG. LEIDEN - Het stembureau in Leiden heeft formeel juist gehandeld b(j het afwijzen van de Nederlandse Volksunie, de lust van de omstreden Joop Glimmerveen. Dit zei vanmorgen loco burgemees ter Waal voor het college van Gedeputeerde Staten in Den Haai: Hu deed dit naar aanleiding van een beroep dat Glimmerveen bu de provincie had aangespannen omdat zun lust in Leiden door het stem bureau was geweigerd. Waal trad vanmorgen onder hét toeziend oog van een vijftigtal belangstellenden op als vertegenwoordiger van het hoofdstembureau in Leiden. Hij zei onder meer dat Leiden had gekozen voor een formele opstelling „Wij hebben alleen gekeken of de lijsten van Glimmerveen wel volde den aan de eisen die de wet stelt Het komt hoofdzakelijk door het eigen gedrag van de Volksunie dat deze partij nu in dc problemen zit", zei Waal „De mensen hebben van de Volksunie misleidende informatie gekregen De Volksunie kan dus met ter goeder trouw een beroep doen op Je handtekeningen" Waal zei dat een lijst, om te worden toegelaten ge loofwaardig moet zijn. „Dat is hier niet het geval' Glimmerveen zei vanmorgen voor het college van Gedeputeerde Staten dat hij het slachtoffer is van een hetze van de CPN Hij is van mening dat de beslissing van het Leidse stembureau een politieke is CPN'er Brands uit Leiden kreeg daarop een kans van het college van GS om deze aanval van Glimmerveen n „Samen met het CDA en de PvdA hebben wij steekproeven genomen onder dc mensen die handtekeningen op de lijst van Glimmerveen hadden gezet. Onze conclusie over de manier waarop de handtekenin gen zijn binnengehaald: misleidend en aanzettend tot rassenhaat' LEIDEN Drie honden uit dc Leidse Merenwijk die na eten van vergiftigde vleesballetjes met strychnine onder behande ling van de dierenarts zijn ge steld hebben het overleefd. Gis termiddag konden ze door hun bazen worden opgehaald. Een vierde hond heeft de vgUU gingspoging met de dood moe ten bekopen. Vnjdagavond werden de bewoners in de omgeving van de Haviks horst opnieuw opgeschrikt. Al dne jaar leven zu met de angst dat er honden kunnen worden vergiftigd Veel hondeneigma- ren in de Merenwijk hebben al zo'n ervaring gehad en willen niet dat dit hen nog een keer overkomt Ook de dierenbescherming, afde ling Leiden vindt het een afschu- weluke zaak. Zu heeft nu vijfdui zend gulden uitgeloofd voor de tip die leidt naar de daderts). Tweeduizend gulden is afkom stig van een inzamelingactie on der buurtbewoners. L.C Schou ten van dc dierenbescherming: "De situatie is haast onhoudbaar. De mensen durven de hond nog nauweluks uit te laten. Ze wor- den kort aangelund en rond het huis uitgelaten Dat is natuurlijk niet de bedoeling Ook voor klei ne kinderen is het levensgevaar lijk Wij hopen dat de politie nu iets op het spoor komt'' De politie is tot gistermiddag bezig geweest met het zoeken naar de vergiftigde balletjes. Tientallen zijn er in de omgeving van de Stinksloot gevonden 'Wij heb ben de hele buurt doorgekamd, maar een garantie dat er niets meer ligt kunnen Ook zijn we spoor", aldus van de politie niet geven. nog niets op het woordvoerder Flapoor' opgerold LEIDEN Een radiozender luiste rend naar de naam "Flapoor" is gisteravond door de politie orpgc rold. De 32-jangc eigenaar was net bezig met zenden vanuit zgn woning in de Frederik van Ee- dcnlaan, toen de politie hem op het spoor kwam Dc waarde van de in beslag genomen jppara tuur is ruim vierhonderd gulden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3