LEIDSCH DAGBLAD Werknemers bezetten Ford r Franse communisten de grote verliezers Concurrentieslag van televisie-piraten Lonen 10 procent lager bij PvdA Dodelijke messteken in Alphen Na besluit tot opheffing bedrijf in Amsterdam PROFITEER ERVAN! Nachtvorst brengt fruitoogst in gevaar Emoties waren Wiegel de baas L SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis MANDAG 27 APRIL 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36457 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A A M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte S^gel 1 2311 BG Leden Voor lei nrj ne coKAjn Na ruzie over harde muziek Steeds meer illegale zenders op kabel-tv-netten (Van één c r verslaggevers) .ALPHEN AAN DEN RIJN - Een uit de hand gelopen burenruzie heeft zaterdagnacht het leven ge kost aan de 51-jarige W. van der Vlugt uit Alphen aan den Rijn. De dader, de 43-jarige J. H. van der V. is door de politie aange houden. De twee mannen hebben al enkele jaren ruzie over het volume van de geluidsinstallatie van Van der Vlugt. Zaterdagavond was het weer zover. Van der V. klaagde i bij zijn buurman over de harde muziek en vervolgens deed hij i op het politiebureau zijn beklag. Daar deelde men hem mee, dat er weinig aan te doen is en dat hij de kwestie het beste met de wijk- I agent kon opnemen. Omstreeks tien over één meldden omwonenden aan de politie, dat er een fikse vechtpartij bij het tweetal aan het Lauwers aan de gang was. De harde muziek was niet opgehouden en woedend ge worden had de echtgenote van Van der V. een steen tegen de deur van de buurman gegooid. Die was daarop naar buiten ge komen en was met zijn twee zoons en echtgenote de stenen gooiende vrouw te lijf gegaan. Van der V. kwam zijn vrouw te hulp en gebruikte daarbij een dolkmes, dat aan de muur in de gang van zijn woning hing. Van der Vlugt werd zes keer in rug en borst gestoken, één messteek kwam in de hartstreek. De zwaargewonde man werd met spoed naar het ziekenhuis ge bracht, maar bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het steeds groeiend aantal televisiepiraten dreigt tot chaotische toestanden te leiden op de kabelnetten. Via het tv-net voor de Leidse regio, dat ook de kuststreek van beelden voorziet, dongen het afgelopen weekeinde na afloop van de gewone pro gramma's diverse zenders naar de gunst van tv-kijkers. Donder dagavond begon het al, toen de Illegale Televisie Verzorging (ITV) de late kijkers een speel film voorschotelde. Zowel vrijdag als zaterdag was ook de oudste piraat van Leiden, de PTV weer actief. Via België 2 werd een pornofilm uitgezonden en een dag later na het program ma van Duitsland 3 was de re cente bioscoopfilm Blues Bro thers te zien. De PTV rijdt daar mee een nieuwe illegale tv-zen- der in de wielen, die had aange kondigd die film uit te zenden. Zaterdag waren ook nog twee an dere, anonieme piraten in de ether. Porno en oude actualitei tenprogramma's over het feno meen piratentelevisie vormden de hoofdmoot van hun program ma's. Vannacht was het de beurt aan de Rijnsburgse zender Randstad Televisie, die na afloop van Ne derland 1 in de lucht kwam. Het programma werd aangekondigd door een presentator die met naam en toenaam in beeld ver scheen. De vervolgens uitgezon den speelfilm werd op 'Ameri kaanse' wijze onderbroken door reclame-blokken. Dat niemand zich lijkt te storen aan het piratenfenomeen, blijkt wel uit het feit dat er bij de Leid se politie in het geheel geen klachten zijn binnengekomen. De peilwagens van de PTT waren het afgelopen weekeinde niet op pad in de Leidse regio. De speu- ringswerkzaamheden lagen dit keer in Brabant en Kcrinemcr- land "We hadden duidelijke aan wijzingen dat er in die twee ge bieden uitzendingen zouden zijn", aldus een PTT-woord voer der. De opsporing was niet zon der succes: in Badhoevedorp en in Erp werden twee zenders uit gepeild. Zaterdagnacht was het ook op de kabel in Alphen aan de Rijn raak. Een anonieme piraat, die een week eerder al een proefuitzen- ding had gemaakt, bleef nu tot half vijf in de lucht met onder meer Superman 2, een film die nog maar kort geleden zijn bio scooppremière beleefde. Het uitzenden van dergelijke nieu we films is een doorn in het oog van de Nederlandse Bioscoop bond. Hoe die ontwikkeling tot staan kan worden gebracht, is echter nog een grote vraag voor het overkoepelend orgaan van de bioscopen. "Omdat de piraUn ongrijpbaar blijven, is het prak tisch onmogelijk om juridische stappen te ondernemen. Wel zijn 'we in samenwerking met de om roepen op zoek naar andere we gen, maar vooralsnog staan we betrekkelijk machteloos", aldus een woordvoerster van de bio scoopbond. AMSTERDAM (GPD) - Het personeel van de Ford-fa briek in Amsterdam heeft vannacht het bedrijf bezet. De werknemers eisen dat het besluit tot opheffing van de fabriek wordt ingetrokken. Sluiting van het bedrijf zou betekenen dat 1325 man op straat komen te staan. De werknemers willen dat er reëel en open overleg wordt gevoerd met de vakbonden over de toekomst van Ford Nederland. Zolang dit niet gebeurt, blijft het bedrijf be zet, zo is aan de directie te verstaan gegeven. (Van onze correspondent) PARIJS De communisti sche partij van Georges Marchais heeft tijdens de Franse presidentsverkie zingen nog geen 16 per cent van de uitgebrachte stemmen behaald. Voor de communisten betekent dit het slechtste resultaat sinds 1936. President Giscard d'Estaing en so cialistenleider Francois Mitter rand zijn uit de eerste stembus ronde voor de Franse presidents verkiezingen als enig overgeble ven kandidaten tevoorschijn ge komen. In de eerste ronde van gisteren zondag vielen acht kan didaten af, onder wie de gaullis tenleider Jacques Chirac en de communistenleider Georges Marchais. Alle commentatoren waren het er gisteravond over eens dat de marge tussen de beide eindkan- didaten buitengewoon gering zal zijn. Zeven jaar geleden won Gis card d'Estaing met niet meer dan ruim 400.000 stemmen van de zelfde Mitterrand. Als eerste van de politieke leiders verklaarde gisteravond commu nistenleider Marchais teleurge- Perioden met zon Perioden met zon en droog weer. Mini mumtemperatuur ongeveer 3 graden. Middagtemperatuur omstreeks 11 gra den. Matige, aan de kust af en toe krachtige noordenwind. 28 april Zon op: 6.16 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 4.02 uur; onder: 13.23 uur. Hoogwater te Katwijk om 10.34 en 23.14 uur, laagwater om 5.42 en 18.32 steld te zijn over de uitslag. Hij weet deze echter aan „het schaamteloze stel duellisten dat zich aan een werkelijk debat ont trokken heeft". Deze aanval op Giscard en Mitterrand werd ge volgd door Marchais' verklaring dat hij en zijn partij de socialis tenleider niet zullen steunen in de tweede en laatste ronde wan neer hy weigert ministers van communistische signatuur in de regering op te nemen. Socialistenleider Francois Mitter rand verscheen gewoontege trouw laat op de avond op de beeldbuizen met het loutere doel zijn kiezers te bedanken. Hij wei gerde in te gaan op vragen van de verslaggevers. President Giscard had eerder op de avond in zijn verkiezings hoofdkwartier op bijna uitdagen de nonchalante manier de in druk gewekt dat hij het „ge maakt" had. (Zie verder pagina GROENEVELD de Groothandel met de vaste lage prijzen en de beste kwaliteit. Verkoop iedere dinsdagmorgen tot 13.00 uur in de Groenoordhallen. Kulkenpotenper 5 kilo 25,00 normale winkelprijs 37,50 Kulkenfllet per kilo 13,00 normale winkelprijs 19,00 Deze week extra voordelig t.v. hapjes, heerlijk gekruid, 2 kg voor 9.50 ELST (GPD) De nachtvorst van de afgelopen dagen heeft in de Betuwse fruitteeltgebieden forse schade veroorzaakt aan de frui bloesems. De vorst heeft ve< fruittelers in grote moeilijkhf den gebracht. De Tielse frui teeltvoorlichter Van der Lee wacht dat de fruitoogst aanzien lijk minder zal zijn dan de vorige jaren. Hoe groot de schade pre cies is kan hij nog niet becijferen Dat blijkt pas over 14 dagen als een volledig overzicht is gekre gen hoeveel vruchten zich heb ben gezet. Het verbeterde weertype van he afgelopen weekeinde geeft de fruitteeltvoorlichter toch nog wat hoop. Toch zal het weer nog een stuk milder moeten worden. De aangerichte schade is in be paalde gebieden van Gelderland enorm. Daar is meer dan 80 pro cent van de bloesems bevroren. Dit betekent echter nog niet dat de fruitoogst dan ook 80 procent minder zal zijn, want slechts een klein deel van de bloesems zet ook vrucht. Door het schrale weer van de afgelopen weken is - afgezien van de nachtvorst - ech ter ook de vruchtzetting sterk achtergebleven. In tv-uitzending HILVERSUM (GPD) - Vice- premier Wiegel is gister avond ingestort tijdens het AVRO-televisieprogramma "Vragenvuur". Hij barstte in snikken uit toen hem een vraag werd gesteld over de sociale voorzieningen voor weduwnaars. Het program ma werd daarop voortijdig af gesloten door presentator Jaap van Meekren. De vragensteller, een man uit Nijmegen, verklaarde enkele maanden geleden zijn vrouw te hebben verloren. Hij was achtergebleven met twee kin deren. Een situatie die onge veer overeenkomt met de heer Wiegel, die vorig jaar zijn vrouw verloor bij een au to-ongeluk. Wiegel slaagde er niet in zijn emoties in bedwang te hou den. Met de opmerking van Van Meekren dat deze vraag beter niet aan Wiegel gesteld had kunnen worden werd de uitzendingen afgebroken. Direct na de uitzending werd de AVRO-studio veelvuldig gebeld door mensen die ver ontwaardigd waren over de vraagstelling. Ook by de WD-top toonde men zich vanochtend nogal boos over de AVRO-uitzending Men noemt de uitzending "bene den peil en onverstandig". De AVRO zei vanochtend te be treuren dat de uitzending voortijdig moest wordon af gebroken. Een woordvoerder deelde mee dat de reactie op de vraag "verkeerd was inge schat". Presentator Van Meekren besliste dat de vraag gesteld kon worden. Het werk in de assemblagefabriek van Ford gaat gewoon door. Di rectie en afdelingshoofden zijn buiten de poort gehouden. Alge meen directeur J.K.L. Laurent was er vannacht al door de actie leiding van op de hoogte ge bracht dat hij niet tot het fabriek sterrein zou worden toegelaten. De vakbonden bereiden zich voor op een langdurige strijd om het behoud van de Ford-fabriek. Tij dens een vergadering vanoch tend in de kantine van het bedrijf sprak het gehele personeel zich voor de bezetting uit. Tegen het middaguur zou de actieleiding - gevormd door vakbonden en on dernemingsraad - een onder houd hebben met burgemeester Polak van Amsterdam. Het Am sterdamse gemeentebestuur heeft de voorgenomen sluiting van Ford al onaanvaardbaar ge noemd. De vakbonden zouden vandaag nog contact opnemen met hun collega's in het buitenland om te voorkomen dat in andere Ford- vestigingen de produktie wordt opgevoerd ter compensatie van het verlies van Amsterdam. De internationale metaalbewerkers- bonden hebben vorige week in Nunspeet al afgesproken dat produktie die na sluiting van Amsterdam naar het buitenland wordt overgeheveld, besmet zal worden verklaard. Het besluit om de assemblagefa briek in Amsterdam te sluiten, werd vorige week vrijdag be kendgemaakt op het moment dat vakbonden en ondernemings raad nog aan het vergaderen wa ren. Het bedrijf zou in september dicht moeten en voor 1325 van de in totaal 1650 man personeel zou collectief ontslag worden aange vraagd. De vakbeweging is woedend over het besluit, dat is genomen onder verantwoordelijkheid van de in Engeland zetelende leiding van Ford of Europe. Volgens de bon den is de beslissing genomen zonder dat er seneus met hen over is gesproken. Zy menen dat er voldoende alternatieven zijn om de fabriek in stand te hou den. Het besluit tot bezetting van de fa briek viel gisteravond. Een veer tig man sterke ploeg blokkeerde omstreeks middernacht de poor ten en ging posten op enkele vi tale punten. Vervolgens meldde Henk Vos, bestuurder van de In dustriebond FNV, aan de alge meen directeur dat zyn bedrijf was bezet. Via pamfletten werd het binnenstromende personeel vanochtend over de gang van za ken ingelicht. Van de auto's die sinds vanoch tend van de band komen, zal er niet één de fabriek uitgaan. Ook auto-onc afdelen die er worden gemaakt, mogen de fabneks- poort niet uit. Dit zal zo blijven zolang het besluit tot opheffing wordt gehandhaafd. 24 PAGINA'S Scheidsrechter Weerxnk "geen vuurwerkbommen' Den Haag-Feyenoord "eventjes" gestaakt PAGINA 13 Abortuswet weer aan zijden draad PAGINA 7 Kremlin hekelt de Poolse partij PAGINA 9 IJshockeyteam is puntloos afgegaan PAGINA 21 DEN HAAG (GPD) De gemiddelde werknemer, „Jan Modaal", zal vier jaar lang fors moeten inleveren indien het PvdA-verkiezingsprogramma „Weerwerk" volledig wordt uitgevoerd. Hij moet erop rekenen por jaar gemiddeld 2.5 procent achteruit te gaan. Alleen als hy promotie maakt, of overwerkt, kan hy dit koopkrachtver lies enigszins beperken. Maar ook dan zal hy ongeveer 5 procent moe ten inleveren. Dat blijkt uit een gesprek dat de journalist Frans Nypels en de econoom Flip de Kam hadden met PvdA-leider Den Uyl en financieel deskundi ge Kombrink. Eerder interviewden zy de woordvoerders van dc drie andere grote fracties. De vier gesprekken zijn in boekvorm verschenen Het eerste exemplaar van „Wie zal dat.bctalen''werd zaterdag in het radioprogramma In de Rooie Haan overhandigd aan de vice-voorzitter van de PvdA-fractie, Ed van Thijn Den Uyl en Kombrink bestrijden de forse matiging met tien procent in vier jaar voor "Jan ModaalDen Uyl wijst erop dat het incidenteel voor deze zelfde groep uitkomt op gemiddeld 1.5 procent per jaar. Dat bete kent volgens hem dat sommigen er zelfs wel zes of tien procent meiden teel op vooruitgaan. Hij noemt het dan ook een oryuistc voorstelling van zaken om hier geen rekening mee te houden. Den Uyl stelt vast dat de forse loonmatiging voor de gemiddelde werkne mer er „vanzelf zal komen. Daarbij rekent hy op de instemming van de vakbeweging, die volgens hem bereid is tot forse offers Maar dan moet eerst een goed werkgelegenheidsprogramma worden opgesteld, zegt hij. Den Uyl verwacht dat binnen de eerste drie maande r na het aan de macht komen van een kabinet-Den Uyl II het perspectief zich daartoe al zal aftekenen. Op koninginnedag zullen onze kantoren CE- SLOTEN zijn. Voor het aan nemen van advertentieop drachten voor onze edities van donderdag 30 april en vrijdag 1 mei geldt als ui terste inleveringsdatum: woensdagmiddag 14.00 uur. Onroerend goed en perso neels advertenties voor de krant van zaterdag 2 mei aienen woensdag 29 april 15.30 uur in ons bezit te zijn. Directie LeidschJA Iphens Dagblad EIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu metéén noteren als abonnee Naam Adres Woonplaats Gironr,: S v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidscb Dagblad. Ant woordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1