„Rust te danken aan spelers" AZ-Twente: niet om aan te zien Van Kooten kan niet imponeren Echte incidenten blijven uit bij FC Den Haag-Feyenoord Excelsior Ifèï zeer trefzeker Keizer mag niet in Zuiderpark fluiten MAANDAG 27 APRIL 1981 PAGINA 13 SPORT Slechtste ijshockeyer uitgeroepen tot de beste GOTEN BURG (GPD) - De Ne derlandse coach Gustav Bub- nik maakte zich boos over de Star of the Gaarne"-verkie zing tijdens het mondiale ijs- hockey toernooi. Dat was in derdaad een lachertje, omdat eigenlijk nooit de juiste man werd gekozen. In de slotwed strijd ging de trofee en wat Zweedse kitsch naar Jack de Heer. „En dat was juist onze slechtste speler", vond Bub- nik. De organisatie kon geen andere uitleg geven dan dat het de bedoeling was om zoveel mo gelijk verschillende spelers wat presentjes te geven Jam mer voor Tonny Collard, want hij ivos in de laatste wedstrijd de enige Neder landse Ster. ROTTERDAM (ANP) Excelsior, dat zo moeilik doelpunten maakt, scoorde tegen FC Utrecht liefst vier maal maar kwam toch niet verder dan een 2-2 gelijk spel. In een wedstrijd, die door de vele fouten van beide partijen toch nog enige aantrekkelijkheid had, ontnamen de in degradatie gevaar verkerende Rotterdam mers zichzelf tweemaal een voor sprong. De tweede keer gebeur de dat nauwelijks veertig secon den voor het eindsignaal. Een kwartier na de hervatting nam Excelsior verdiend de leiding. Een afstandsschot van Ton van der Padt stuitte vlak voor Hans van Breukelen op en verdween in het Utrechtse doel, waarin de Oranje-kandidaat overigens een weinig betrouwbare indruk maakte. Zo ging Van Breukelen in de fout bij een Rotterdamse actie toen hij ver uit zijn doel kwam en mis tastte. Utrecht kwam gelukkig gelijk, nadat Frans Struis een voorzet van Car- bo verkeerd op het hoofd had ge kregen. en de bal aldus in het ei gen doel verdween. Excelsior sloeg meteen terug. Struis be diende Eddy Ridderhof op maat en tegen diens afstandsschot was Van Breukelen niet opgewassen. Utrecht bleef krachteloos spelen en Excelsior had in veilige haven kunnen komen toen Piasmans vier minuten voor het eindsig naal alleen op Van Breukelen af ging maar op de Utrechtse doel man strandde. Toch moest Ex celsior genoegen nemen met één punt. De nerveuze Rotterdam mers verdedigden in de slotfase massaal om de beide punten vast te houden. Vlak voor tijd kopte Van der Padt. een van de betere spelers van de thuisclub, in eigen doel: 2-2. ALKMAAR - FC Twente heeft volgens trainer Hennie Hollink de moed nog niet opgege ven om ook volgend seizoen Europees voetbal naar het Diekman-stadion te halen. Opnieuw immers voegde de Twentse formatie een punt aan het totaal toe in het treffen tegen AZ'67, zoals FC Twente ook verantwoordelijk is geweest voor het eerste verlies- punt dit seizoen van de Alkmaarse lijstaanvoerder. Ontreddering in het Excelsior-kamp, nadat de niet zichtbare Ton van der Padt zijn doelman Peter Brunings (links) heeft gepasseerd. Rechts overdenkt Carlo van Tour dat ook het andere doelpunt van Utrecht was geproduceerd door een ploegmaat. Het zouden er zaterdagavond on getwijfeld twee zijn geweest wanneer FC Twente in de Alk maarse Hout iets meer lef had ge toond. Op papier heette de Twentse formatie zonder Bos. Overweg. Gntter en Dilling met drie spitsen te opereren, in de praktijk bleken Sanchez Tores, Rhode en Thoresen niet meer en minder te zijn dan wat vooruitge schoven pionnen op het midden veld. Martin Jol beperkte zich tot verdedigende activiteiten en het maken van domme overtredin gen, zonder daarbij ook maar een enkele keer op het middenveld in te schuiven. DEN HAAG (GPD) - Hoewel scheidsrechter Jan Keizer in eer ste instantie was aangesteld om zaterdagavond het duel tussen FC Den Haag en Feyenoord te leiden, kreeg hij vlak voor het weekeinde van de scheidsrech- terscommissie van de KNVB te horen dat Hennie Weerink zijn plaats zou overnemen. Met ande re woorden, beide heren waren geruild, want Keizer moest nu de eerst aan Weerink toegewezen wedstrijd NAC-Roda JC arbitre- Naar het schijnt een voorzorgs maatregel van de scheidsrech- terscommissie. Jan Keizer heeft namelijk al jaren moeilijkheden bij thuiswedstrijden van FC Den Haag en het is dan ook al voorge komen dat Keizer onder politie- geleide het stadion moest verla ten. Om eventuele verdere pro blemen te voorkomen - het duel tussen FC Den Haag en Feye noord stond toch al „onder hoog spanning" - had de scheidsrech- terscommissie tot deze omzet ting besloten. AZ"67 - zonder de geschorste Ho- venkamp. Peters en Spclbos - wenst zich in dit stadium van de competitie blijkbaar niet al te druk meer te maken. De lijstaan voerder staat dit seizoen nog maar n echte confrontatie te wachten, die beslissend is voor een vroegtijdige afsluiting van de nationale competitie. De vraag wat Feyenoord volgende week nog kan presteren tegen AZ'67 heeft na de onverwachte misstap van de Rotterdammers in Den Haag zaterdagavond al leen wat minder inhoud gekre gen. Veel om het lijf heeft boven dien die confrontatie niet meer. althans zo lijkt het. ook al ver speelde AZ'67 dan door de 0-0 za terdagavond tegen FC Twente het vijfde punt van dit seizoen (waarvan dus twee aan FC Twen te) en het laatste restje goodwill bij het eigen publiek. AZ'67-FC Twente was in feite een wedstrijd die het aanzien nauwe lijks waard was. Hans Eyken- broek. waarnemend coach voor de zaterdag in alle vroegte naar Ipswich afgereisde George Kess- ler, wilde daar evenwel niets van weten. Hij negeerde de massale roep om Kees Kist te laten op draven. „Ik vind dat er geen en kele aanleiding toe bestond Mijn beide spitsen (Welzl en Tol) heb ben voldaan In het spel van Welzl constateer ik zelfs een op gaande lyn". Eijkenbroek vergat daarbij dat spitsen er staan om doelpunten te maken en als dat niet lukt dan toch in ieder geval scoringsmo- gelykheden te c roeren Niet ech ter Tol en Welzl. van wie de laat ste woensdagavond zo goed als zeker in de basis van het Oosten rijks nationale voetbalelftal zal acteren tegen West-Duitsland. De enige verdienste van Pier Tol zaterdagavond was de manier waarp hij een strafschop „ver sierde" by scheidsrechter Bep Thomas Zondervan legde Tol zo'n anderhalve meter voor het strafschopgebied neer Martin Jol. die van diezelfde Thomas al na 27 minuten spelen een gele kaart had gekregen - zyn zesde van dit seizoen sputterde nog wel tegen, maar Thomas legde mede op advies van zijn naar de achterlyn oprukkende grens rechter de bal op de stip Kurt Welzl - AZ' eerste strafschopne mer - schoot precies in de hoek die doelman Andr van Gerven ook had uitgekozen, zodat de be trouwbare Twentenaar de bal naast kon tikken Het aantal mogelijkheden dat AZ zich na rust, ondanks de grote overmacht, wist te creren. was op de vingers van een hand te tel len FC Twente was allang blij dat het de aanstaande landskam pioen na de confrontatie in En schede opnieuw een punt had ontfutseld. zich gericht tc krijgen: het inboe zemen van angst. Dat angstgevoel was zaterdag avond nadrukkelijk aanwezig in het Zuiderpark. In de week voor afgaande aan het altijd met emo tionele gevoelens omlijste tref fen tussen FC Den Haag en Feye noord ontving het Haagse be stuur talloze dreigementen van een zich 'Midden-Noord' noe mende groepering. Tijdens de wedstrijd zou de tribune in vlam men op gaan en zou het spelers home bezet worden. Aanleiding hiertoe vormde, ditmaal, het feit dat aanvoerder Aad Mansveld van Den Haag een voor hem on acceptabel laag contract van de hand had gewezen. 'Midden- Noord' schaarde zich achter de ras-Hagenaar en zette deze stel- lingname kracht bij met de reeds eerder gememoreerde bedreigin gen. Mansveld moet blijven, vol gens 'Midden-Noord' schijnbaar ten koste van alles. De opzet van de groepering slaag de volledig. Het stadion ademde zaterdag een geladen atmosfeer uit. Ruim 100 man van de mobie le eenheid waren verdeeld over de tribunes waar de supporters van beide ploegen huisden en een gedeelte posteerde zich voor de ingang van de bestuurskamer, die ook toegang schenkt lot het spelershome Een griezelige am biance derhalve, die zijn weerklank vond in het aantal toeschouwers: 9000, een schril contrast met voorgaande jaren toen FC Den Haag-Feyenoord vrijwel elke keer een vol stadion trok. De actie om angst in te boezemen, was goed voorbereid. In de nacht van vrijdag op zaterdag waakten bestuurslid Fred van Hal en en kele agenten over het terrein door voor de ramen van de be stuurskamer plaats te nemen en zodoende een goed overzicht op het stadion te hebben. De voor zorgsmaatregel was niet voor niets genomen: vijf mensen wer den gearresteerd toen zij over de hekken van het Zuiderpark klommen en de muren van het stadion begonnen te bekladden met allerlei leuzen. Hel spel was begonnen. Het werd voortgezet in de eerste helft van de wedstrijd. Scheids rechter Henny Weerink was in de 32-ste minuut genoodzaakt het duel tc staken omdat Haagse supporters twee stukken zwaar vuurwerk op het veld wierpen. Beide ploegen verlieten terstond het veld en bleven ongeveer ze ven minuten in de kleedkamer Daarbij bleef het. Mede door een vanaf dat moment uiterst aan trekkelijke wedstrijd hielden zo wel de Haagse als Rotterdamse supporters zich rustic. Weerink "En dat is maargoed ook. want ik had met mijn grcnsrcch ters afgesproken dat wanneer er nog óen stuk vuurwerk op het veld gegooid zou worden, wij de wedstrijd definitief zouden sta ken. Dat het voor de rest rustig is gebleven, is naar mijn mening volledig te danken aan de posi tieve instelling van de spelers. Was die anders geweest, dan had ik de gevolgen niet kunnen over- Het was inderdaad opvallend hoe FC Den Haag en Feyenoord el kaar tegemoet traden. Was in het verleden het treffen doorgaans met grimmigheid geladen, nu waren beide elftallen bereid er een positieve ontmoeting van te maken. Met name in de tweede helft werd het drukkende gevoel in het Zuiderpark volledig weg gevaagd door aantrekkelijk voet bal. Feyenoord (zonder de nog steeds geblesseerde Troost en Nielsen, maar met de schorsing- vrije Stafleu) met de opzet de uit schakeling door DinamoTiflis in de Europa Cup-2 te doen verge ten; FC Den Haag met de bedoe ling het dreigende degradatiege vaar af te wenden. De thuisploeg slaagde met de 1—0 overwinning. De Rotterdammers werkten hard. speelden bij vla gen nadrukkelijk aanvallend met zelfs vier spitsen (Vermeulen, Kaczor. Bouwens. Budding), maar legden toch te weinig over tuiging in hun spel. Den Haag daarentegen knokte tot de laat ste minuut, vocht voor elke bal en scoorde in de 56-ste minuut het enige doelpunt van de wed strijd. Harry Melis kon de bal on gehinderd in het strafschopge bied van Feyenoord aannemen, zette met een knappe beweging Stafleu op het verkeerde been. trok iets naar binnen en passeer de Van Engelen kansloos 1-0. Drie minuten later, nadat de licht geblesseerde Vermeulen was vervangen door de verder onop vallend spelende Petur Peturs- son, behoedde de paal Feye noord voor een grotere achter stand. Ditmaal was het Chris Treling die alleen voor Van En gelen verscheen, maar te zenuw achtig inschoot. Overigens bleef Feyenoord niet lijdzaam toezien hoe FC Den Haag poogde de voorsprong te vergroten. Bij de 0-0 stand moest Mansveld al koppend op de lijn redding bren gen na een inzet van Vermeulen en na de openingstreffer van Den Haag kreeg Karei Bouwens tot tweemaal toe de kans de stand te nivelleren. Uit een pass van de weer uitste kend spelende Notten kon Bou wens na het verkeerd toepassen van de buitenspclval door de Haagse verdediging alleen door gaan op doelman Dido Have naar. Laatstgenoemde blokkeer de het schot echter uitstekend Nog geen minuut later stond het houtwerk alweer een doelpunt in de weg Uit de fraaiste aanval van het duel (dieptepass van Van Til, voorzet Pctursson) knalde Bouwens tegen de paal. terwijl Budding de terugkaatsende bal over het doel joeg De dadendrang van de Rotterdam mers was met deze actie echter nog niet over. Alweer Karei Bou wens kon in de 32-ste minuut voor de tweede maal alleen op DEN HAAG (GPD) - Uitstel van 'executie', daarmee zou de 1—0 overwinning van FC Den Haag op Feyenoord het beste gety peerd kunnen worden. De onver wachte zege van de Hagenaars en een werkelijk sprankelend duel in de tweede helft zorgden er zaterdagavond weliswaar voor dat de aangekondigde 'sanctie maatregelen' van supporters van FC Den Haag uitbleven, maar het ontbrekende gevoel van ver trouwen in de toekomst bij zowel het bestuur als bij de politie mag voor zich spreken. Het mag dan ook wel duidelijk zijn dat de 'supporters' eindelijk een af doend chantagemiddel hebben gevonden om de aandacht op Dido Havenaar plukt de bal stijl vol weg voor het hoofd van Jupp Kaczor. Geselecteerde spits volledig uitgeschakeld bij PSV EINDHOVEN (GPD) Go Ahead Eagles-spits Kees van Kooten. woensdag avond mogelijk de cen trumspits van het Neder lands elftal in de WK- kwalificatiewedstrijd te gen Cyprus, heeft zater dagavond in de competi tiewedstrijd tegen PSV zijn uitverkiezing niet kunnen rechtvaardigen. De Deventer spits kwam geen moment los van de boomlange, maar weinig getalenteerde Rob Landsbergen, die enkele maanden geleden bij Willem II nog reserve was. maar door PSV-oc- fenmeester Thijs Li- bregts noodgedwongen in de Eindhovense for matie moest worden op genomen Een Rob Landsbergen bo vendien, die in do aan- valslinie nauwelijks bruikbaar is en derhalve verdedigend, als bewa ker van Vah Kooten, moest worden ingezet. Landsbergen kweet zich redelijk goed van die taak. zodat toch de vraag gesteld mag worden wat PSV ooit in Van Kooten heeft gezien en wat nu weer Rob Baan met deze aanvaller aan moet. Deze Van Kooten zal hooguit een enkele maal voor het Nederlands elftal uitko men. omdat andere spitsspelers om uiteenlo pende redenen niet be schikbaar zyn. Men kan zich dan ook de vraag stellen waarom de Ajacied Wim Kieft in het kader van de opbouw van het nationale elftal tegen de Cyprioten geen kans krijgt Immers, de 32-jarig" Van Kooten is alleen maar een tussen oplossing, terwijl Kieft mogelijk zichzelf in de toekomst tot een vaste Oranje speler zou kun nen ontwikkelen Kees van Kooten trad in de wedstrijd tegen PSV (be hoorlyk gehandicapt door het ontbreken van de gebroeders Van de Kerkhof. Brandts. Van der Kuvlcn Van Kraav) nauwelijks op de voor grond. En dat werd dan nog eens extra bena drukt door het feit dat de Eindhovense équipe de slechtste thuiswedstrijd van dit seizoen spoelde. Go Ahead Eagles, hal verwege de eerste helft via een strafschop van Dick Schneider op een 1- 0-voorsprong gekomen, kon daar evenwel niet meer uithalen dan een 1- 1-gelijkspel Hoewel PSV geen enkele lyn in zyn spel kon aan brengen stelden de Eagles zich erg behou dend op. waarbij Van Kooten. die zich vaak ver op het middenveld liet terugzakken om aan speelbaar tc kunnen zyn bij de counters, geen en kele positieve opbou wende bijdrage kon leve- Toen PSV na rust het tem po enigszins opschroef de. was de rol van Van Kooten. die zich geïso leerd in spits opstelde, helemaal uitgespeeld PSV bleef zich evenwel hersenloos vastlopen op de verdediging van de Dcventenaren en kon al leen op 1-1 komen door een fout van Koopman, die de bal terugkopte op Koeman Uit diens pass kon Postuma erg simpel kon scoren De enige opvallende actie van Van Kooten was dat hij PSV'er Huub Stevens behoedde voor zijn der de gele kaart De PSV-li- bero. die door het neer leggen van Knstiansen de strafschop veroor zaakte. speelt vaak nogal geïrriteerd en moest ook nu weer. tegen het einde van de eerste speelhol ft, by scheidsrechter Van der Laar worden wegge trokken om een gele kaart wat ongetwyfeld een fikse schorsing zou opleveren te ontlopen Thys Libregts „Die der de gele k.iart hangt na tuurlyk als een zwaard van Damocles boven de ploeg Wanneer wc ook Stevens nog zouden moeten missen hebben we helemaal geen macht meer in de ploeg, waar door UEFA-Cupvoetbal niet veel meer dan een utopie zal zyn". Peter Stephanniet op zater dag Titel moet op zondag worden gevierd Scheidsrechter Weerink (r) heeft het sein gegeven m de 32ste minuut staakt hij Den Haag—Feyenoord. nadat op het veld vuurwerk was gegooid. Na zeven minuten zouden de teams weer terugkomen. Havenaar afstevenen, maar ook ditmaal bewees de Haagse goalie zijn klasse. Zelfs nog eens bij het daaropvolgende schot van Jupp Kaczor dat via zijn handen en de lat evenmin doel trof. Daarmee had Feyenoord zijn kruit echter wel verschoten Of. zoals Vaclav Jezek het na afloop noemde: "We zijn gewoon te laat wakker geworden". FC Den Haag mocht die laatste minuten van het duel het spel maken. Me lis knalde nog eens op de paal en Korevaar schoot alleen voor Van Engelen net naast. Het beteken de het einde van een uitstekende helft voetbal, die voor rust bij de supporters had gezorgd En dat is misschien wel het belangrijk ste tegenwoordig. ALKMAAR (GPD) - AZ'67 zal het duel tegen Willem II - in tegen stelling tot de andere thuiswed- stryden dit seizoen - niet op za terdagavond maar op zondag middag afwerken Dit met het oog op het te behalen kampioen schap van Nederland, dat oven- gens komende zondag in de con frontatie met Feyenoord al een feit is indien wordt gewonnen. De Rotterdammers zouden name lijk alleen bij winst of n.Ifl ifl culeuzer bij een gelijkspel - een theoretische mogelijkheid heb ben om AZ in dc dan resterende vijf wedstnjden in te halen. Met het oog op de afwikkeling van de festiviteiten rond het behalen van het kampioenschap heeft AZ'67 competitieleider Jan Huy- bregts gevraagd om het treffen tegen Willem II op zondag 10 mei tc mogen afwerken, ook al omdat men vier dagen eerder voor de eerste finalewedstrijd van het UEFA-Cup-toernooi aantreedt tegen Ipswich Town. Feyenoord-manager Peter Ste phan heeft een verzoek van AZ om de confrontatie tussen de Rotterdammers en AZ'67 ko mende weekeinde te verschui ven van de zondagmiddag naar de zaterdagavond in verband met de wedstrijd van woensdag tussen Ipswich en AZ, van de hand gewezen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13