„Kanker" nog altijd in anonieme hoek Draag baar weefgetouw met vier schachten Bezinning aan de strijkplank Geen „werk" voor Nancy Reagan Prof. dr. B. van der Werf over de uitdaging van het kankeronderzoek. „Onafgebroken proberen bereikte resultaten te verbeteren" Vlekkenwijzer brengt uitkomst Schoenen van 1790 tot nu MAANDAG 27 APRIL 19R1 EXTRA PAGINA 11 Het was, min of meer, een keuze bij toeval". Me vrouw professor dr. B. van der Werf- Messing zegt dit twee keer tijdens een gesprek in haar werkkamer in het RRTI, het Rotterdams Radio-Therapeutisch Instituut. De eerste keer in antwoord op de vraag waarom ze de radiotherapie als (medisch) specialisme heeft gekozen, la ter nog een keer wanneer haar keuze van een speciale richting binnen het kanker onderzoek ter sprake komt. Die richting is het gebied van blaas- en nierkanker: zij heeft begin van dit jaar in Duitsland de Johann Georg Zimmer- mann-prijs 1980 gekregen voor haar 'baanbrekend werk' op het gebied van de bestraling van blaaskanker, en voor onderzoek naar de bestralingstherapie van nierkanker. Die prijs (genoemd naar een Zwitserse arts die veel heeft bijge dragen aan de vorderingen in het kan keronderzoek) wordt jaarlijks toege kend aan vooraanstaande onderzoekers die zich in een speciale richting van het kankeronderzoek hebben verdiept. Mevrouw Van der Werf is hoofd van de afdeling radiotherapie van het RRTI, buitengewoon hoogleraar tn de klini sche radiotherapie aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam, lid van het direc torium van het IKR, het Integraal Kan kercentrum Rotterdam dat alle activitei ten op het gebied van kanker in de regio bundelt (het directorium bepaalt de da gelijkse gang van zaken van dit cen trum). Ze is voorzitster van de (op haar initiatief opgerichte) stichting 'Voorbij de laatste stap' die zich inzet voor betere begeleiding van stervenden. Daarnaast heeft ze functies in diverse internationa le organisaties die zich bezighouden met kankeronderzoek en kankerbestrijding. Voor langdurige interviews heeft ze geen tijd. Op haar agenda is, aan het eind van de middag, een uur beschikbaar voor een gesprek. Hoewel de sfeer heel ont spannen is, blijft het gesprek zakelijk. Ze geeft beknopte antwoorden, is duidelijk niet van plan om zich op zijpaden te laten voeren. Ook over haar privé-leven is ze kort: ze heeft twee (inmiddels volwas sen) zonen, maar heeft binnen haar hu welijk altijd 'alle ruimte gekregen' voor haar werk en (in feite nooit eindigende) studie. Vrije tijd? „Heel weinig". Over haar reactie op de haar toegekende Zim- mermann-prijs zegt ze lachend: „Ik zou een huichelaar zijn als ik zou zeggen dat die onderscheiding me niets doet. Ik vind het leuk. Ach, wie vindt het niet leuk om onderscheiden te worden?" Teamwork Haar vakterrein, de radiotherapie, kan heel kort worden omschreven als „de ge neeswijze met licht-, röntgen- en radioactieve stralen". Zelf formuleert ze het wat uitgebreider: de radiotherapie is gebaseerd op het feit dat bepaalde stra len een groter vernietigend effect heb ben op kankercellen dan op gezond weefsel. Van die marge wordt door de behandelende specialisten gebruik ge maakt. De radiotherapeut heeft inzicht in het gedrag dat bij de verschillende kankers kan voorkomen en in de behan deling daarvan. De bestralingen worden uitgevoerd door gediplomeerde rönt- genlaboranten die hier een speciale op leiding voor krijgen. „Dit werk gaat alle maal in teamverband", zegt mevrouw Van der Werf die haar medische studie kort voor de tweede wereldoorlog begon in het toenmalige Nederlandsch-Indië, een opleiding die tijdens de oorlogsjaren stagneerde door ruim drie jaar 'kamp tijd' in de door de Japanse bezetters in gerichte interneringskampen. Na haar medische studie specialiseerde ze zich in de radiologie (het terrein van on derzoek en behandeling met röntgen stralen). Dat ze vervolgens de kant van de radiotherapie (tegenwoordig een af zonderlijk specialisme) uit ging, is een van die toevalligheden in haar loopbaan waar ze aan het begin van het gesprek op heeft gezinspeeld: „Toen ik nog in Indo nesië werkte werd ik op zeker ogenblik geconfronteerd met radiotherapeuti sche apparatuur die op dat moment door niemand in dat instituut kon worden be diend. Dat intrigeerde me, het werkte als een uitdaging. Zo kom je van het ene in het andere. En zo is het eigenlijk ook gegaan met mijn keuze van die speciale richting in het kankeronderzoek". Ze vertelt dat blaas- en nierkankers vrij vaak voorkomen: ongeveer tweehon derd nieuwe gevallen per jaar, vaker bij mannen dan bij vrouwen. Bij vroegtijdi ge ontdekking kunnen de genezingskan sen gunstig liggen. Ook hier is het weer de uitdaging die haar boeit: „Je bent on afgebroken aan het proberen om de al bereikte resultaten te verbeteren". Achterstand inlopen Voor haar werk op het gebied van de we tenschap van de kanker (de oncologie) kreeg mevrouw Van der Werf enkele ja ren geleden al twee belangrijke Ameri kaanse onderscheidingen. Is ze als vrou welijke wetenschapper in een leidende positie nog een eenzame uitzondering op dit terrein? Ze concludeert dat ze in vrijwel alle inter nationale commissies op haar vakterrein waarin ze zitting heeft, nog de enige vrouw is. „Maar dat gaat ongetwijfeld veranderen. Ook op het gebied van kan keronderzoek en kankerbestrijding moeten vrouwen een achterstand inlo pen. Als artsen konden vrouwen immers pas in deze eeuw gaan functioneren. Te genwoordig komen er, vooral in West- Europa en in de Verenigde Staten, steeds meer vrouwelijke specialisten op dit vakterrein. In Oost-Europa zijn heel veel vrouwen in opleiding. Of ze daar ook werkelijk kansen krijgen in leiden de functies op hun vakterrein kan ik niet beoordelen. Ik weet wel dat het bijvoor beeld in de Verenigde Staten voor vrou wen behoorlijk moeilijk is om op dit ge bied leidinggevende posities te bemach tigen; ik zou er tenminste op dit ogenblik niet eentje weten te noemen. In Frank rijk en Engeland zie je dat er wel veel vrouwelijke specialisten zijn, maar heel weinig vrouwelijke hoogleraren". Self is ze een van de twee vrouwelijke hoogleraren op haar vakterrein in Ne derland. In aanmerking genomen dat we een klein land zijn is dat, volgens haar, in vergelijking met het buitenland een gun stige situatie. „Nederland draagt trou wens een aanzienlijk gedeelte bij aan de research op kankergebied. Die bijdrage wordt internationaal echt gerespec teerd' zegt mevrouw Van der Werf die ook actief is binnen de Union Internatio nale Contre le Cancer (de UICC, een in ternationale organisatie die kankeron derzoek stimuleert en eenmaal per vier jaar een congres over kanker organi seert). Over haar situatie als enige vrouw in internationale commissies op haar vakterrein zegt ze laconiek: „In de prak tijk heb ik daar nooit problemen mee. Nooit gehad ook. Als je als vrouw zowel kennis van zaken als gevoel voor humor hebt en die allebei weet te gebruiken, zijn er geen problemen". Openheid Haar werk brengt haar dagelijks in aanra king met het verschijnsel kanker, een ziektebeeld dat voor veel mensen der mate vreeswekkend is dat er allerlei ter men zijn bedacht waarmee het woord kanker kan worden omzeild. Ook bestra ling is voor de buitenwereld een angst aanjagend begrip, onherroepelijk ver bonden met de behandeling van de meest gevreesde ziekte in deze maat schappij. Hoewel dit taboe rondom het praten over kanker en de behandeling ervan maar langzaam slijt, ziet mevrouw Van der Werf (terugkijkend op ruim twintig jaar ervaring in de radiotherapie) toch een duidelijke lijn naar meer open heid. „Er wordt veel minder om de waar heid heen gedraaid dan vroeger", is haar mening. „Wat dat betreft is er een enorm verschil tussen de benadering van nu en die van zo'n twintig jaar geleden. Zelf ben ik er al vry gauw toe overgegaan op patiënten bij wie zich een kanker ont wikkelt, in te lichten. Mijn ervaring is dat patiënten die openheid over het alge meen heel erg op prijs stellen. Als je alles duidelijk uitlegt, eerlijk bent over het percentage aan genezingskansen, en vooral begrijpelijk weet te vertellen wat een behandeling inhoudt, zie je vaak dat patiënten positief reageren, en deze be nadering erg op prijs stellen". Ze vindt het erg belangrijk om ook de part ner van een patiënt rechtstreeks te be trekken bij die voorlichting zodat men volkomen eerlijk met elkaar kan praten, als een van beiden kanker blijkt te heb ben. „Als dat niet lukt is het onnoemelijk triest om de vervreemding te zien, die door deze ziekte tussen partners kan ont staan". zegt mevrouw Van der Werf. „We zullen nog hard moeten werken aan het verder afbreken van het taboe, aan het geven van meer voorlichting over kan ker, en over de genezingskansen die te genwoordig mogelijk zijn voor een aan tal kankers, als die nog in het vroege sta dium zijn. Jammer genoeg is het in de praktijk nog zo dat, bijvoorbeeld, een hartinfarct bijna als iets sjieks wordt be schouwd, als een soort statussymbool waar iedereen volmondig over durft te praten, terwijl het woord kanker nog al tijd in die anonieme hoek blijft zitten". Misschien is het weven wel de snelst groeiende hobby van de laatste jaren. Dat merken we niet alleen aan het enorme aantal ver schillende weeftoestellen, maar ook aan de hoeveelheid boeken en cursussen, die er de laatste tijd bijkomen. Iemand, die zich al ja renlang intensief bezighoudt met de weeftechniek en alles wat daarmee te maken heeft, is Vera Bross. Zij heeft in Gemonde (bij Den Bosch) niet alleen een weef school en weefwinkel, maar ook een eigen ontwerpatelier van weefgetouwen en accessoires. Haar nieuwste produkt is een bij na „professioneel' draagbaar weefgetouw, dat zowel voor de beginnende als de gevorderde wever of weefster bedoeld is. Het apparaat, dat helemaal vervaar digd wordt uit essen, heeft vier schachten en wordt in een draag tas (compleet met boom- en kruislatten) geleverd in twee breedten: 40 cm (voor beginners) en 65 cm (gevorderden). De eerste uitvoering (in draagbare toestand 17 bij 53 bij 75 cm) kost f 495. De prijs van het grotere getouw (17 bij 78 bij 75 cm) is f575; het ge wicht is resp. ongeveer 4 en 5 kilo. Een solide toestel, dat eenvoudig is mee te nemen naar de weef- club, -cursus of op vakantie. Bo vendien is het, wanneer u het niet gebruikt, makkelijk in een kast op te bergen. Het getouw biedt wat patronen betreft alle moge lijkheden van een groot vier- schachtsweeftoestel; de breedte van 65 cm (300 hevels) is geschikt voor het maken van kledingstuk ken. De toestellen zijn verkrijgbaar bij handenarbeid- en handwerkza ken Voor eventuele adressen kunt u bellen naar Vera Bross, te lefoon 04105-3080. U kunt onder dat nummer ook informeren naar de weefcursussen, die intern ge geven worden en een week (van maandag tot en met zaterdag) du ren. Ze worden gegeven op de weelboerderij in Gemonde en kosten f 425 per persoon per wek- .De grote zolder dient als leslo kaal, waar 5 uur per dag lesgege ven wordt. Ook de slaapgelegen heden bevinrderij. De weefwe- ken worden gehouden in de maanden mei; juni en september; inschrijving in volgorde van bin nenkomst. Een ideaal oord voor mensen, die in hun vakantie een hobby willen leren. Cursisten aan het werk op de weefzolder. En toen zat er een vlek op die nieuwe leren stoel. Het was natuurlijk al een jaar goed gegaan en de instrukties van de fabrikant zaten diep weg m een van de laatjes. Het zal iedereen weieens overkomen. Het is bovendien bijna onmogelijk alle beschrijvingen en etiketten te bewaren. Tenzij u een zeer ordelijk mens bent, die steeds alles opbergt in mappen of zo. Maar de meesten zullen daar het geduld wel niet voor opbrengen. Voor hen is dan ook de "Vlekkenwijzer" die enige tijd geleden is uitgekomen bij de uitgeve rij Helmond de redding. Deze vlekkenwijzer brengt uitkomst in ral van vlekken-zaken Bovendien geeft het een grote lijst van schoonmaakmiddelen met de aanduiding waar die te koop zijn. Het boekje is ook heel overzichtelijk ingedeeld zodat u niet uren hoeft te zoeken. Een werkje dat f4,90 kost tn de boekhandel en die prijs ook ten volle waard is. HvdH Twee heel romantische jurken van het ontwerpers duo David en Elisabeth Emanuel. Op zich eigen lijk niet zo héél bijzonder maar deze jonge mode-ontwerpers die hun zaak in May fair hebben, ontwerpen de bruidsjapon van Lady Diana Spencer, die eind juni in het huwe lijk treedt met kroonprins Charles van Engeland. En dan komen die jurken in een heel ander licht te staan, zeker voor Britten. Schoenen, hun geschiedenis, de mode en het maken van schoe nen zijn onderwerpen van een tentoonstelling die van begin april tot en met eind mei te zien is in het Nederlands Kostuummu seum in Den Haag De titel is "The Shoe Show, Britse schoe nen sinds 1790" en een groot deel van de collectie schoenen is dan ook afkomstig uit een Engels mu- De tentoonstelling, die ruim een jaar langs Engelse steden heeft gereisd, is (onder auspiciën van het ministerie van CRM) naar Ne derland gehaald omdat de Britse historie van de schoen in grote lijnen ook geldt voor de ontwik kelingen in de rest van West-Eu ropa. Het beginpunt van de expositie ligt bij de (nog handgemaakte) schoen uit de tijd van de Franse revolutie, die na 1860 werd ver drongen door het machinaal ge maakte massaprodukt. De huidi ge positie van de schoenindustrie in de Westerse landen en de gi gantische concurrentie op dit ge bied van landen in het Verre Oos ten krijgen eveneens aandacht op de tentoonstelling. Er is ook een verzameling Engelse "superschoenen" te zien: lood zwaar en superlicht schoeisel, de allergrootste en de kleinste schoen, "erotische" schoenen en clownsschoenen. De Nederland se schoenontwerper Jan Jansen levert een bijdrage aan de situatie rondom de Nederlandse schoen in de laatste vijfjaar Van 4 april tot en met 31 mei Ne derlands Kostuummuseum, Lan ge Vijverberg 15. Den Haag. Ope ningstijden op weekdagen van 10 00 tot 17.00 uur. op zon- en feestdagen van 13 00 tot 17 00 uur. Het ziet ernaar uit dat Nancy Reagan, de nieuwe Ameri ka an e presidentsvrouw, wei nig of geen „werk" zal mogen doen op het arbeidsterrein van haar man. De Amerikaan se feministe en journaliste Gloria Steinem leidt dat af uit een aantal recente uitspraken van de Amerikaanse presi dent. Zo heeft hij verklaard dat hij, in tegenstelling tot zijn voorgangers, zijn vrouw niet zal toestaan om hem te vervangen bij ceremonies in het buitenland. Volgens hem is zijn vrouw het volledig eens met zijn opvatting dat vrouwen van hoog geplaatste politici zich zeker niet moe ten laten horen en zich zelfs niet moeten laten zien tijdens bijeenkomsten met een poli tiek karakter. Gloria Steinem haalt deze uit spraken aan in een beschou wing in het maandblad Ms. over de activiteiten die vonge presidentsvrouwen hebben bijgedragen aan het werk van hun mannen. Volgens Stei- nem herinneren de Ameri kaanse burgers zich van me vrouw Eisenhower uitslui tend haar kapsel, van Jacque line Kennedy haar exclusieve kleding en vriendenkring (maar ook sommige humoris tische uitspraken in het open baar over de baan van haar man), en van mevrouw John son haar zachtmoedigheid en haar neiging om zich op de achtergrond te houden. Pat Nixon zal, volgens de schrijfster, de geschiedenis ingaan als „de devoot- glimlachcnde presidents vrouw die gebiologeerd naar het gezicht van haar man staarde, wat hij ook zei en wat hij ook deed Betty Ford daarentegen had uitgespro ken meningen over alles (van seksualiteit tot drugsgebruik) en verkondigde die ook har dop Rosalynn Carter ten slot te woonde kabinetsvergade ringen bij, verving de presi dent bij diverse gelegenhe den en had de reputatie dat zij achter de schermen „politie ke macht" zou hebben Maar met Nancy Reagan komt er, aldus Gloria Stcinem, ein delijk weer een „total wo man" in het Witte Huis. Met zo'n „totale vrouw" wordt in Amerika de „ideale" (huis- vrouw bedoeld die haar da gen vult met het zich mooi maken voor haar man en het wacht, n op het geluid van zijn voetstappen aan het eind van de werkdag, en die vol strekt geen eigen meningen heeft En daarna? Nancy in diverse interviews "Ik vind het huwelijk con full-time baan". Het IVHA (het instituut voor huishoudtech- nisch advies van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen) maakt zich zorgen over de goede gang van zaken in „het stnjkgebcu- ren" (de benaming is van het IVHA) Strijk vrij en kreukherstellend mogen in dit tijd perk vertrouwde termen zijn, maar volgens het instituut kan het strijkijzer nog lang niet worden afgedankt. Daar komt nog bij dat de fabrikanten van huishoudelijke apparatuur niet meer uitsluitend gewone ijzers leveren, maar ook apparaten met stoom en met sproei-stoom, om nog maar te zwijgen van de strijkmachine. Over al die facetten van stry- ken en stnjkapparatuur gaat een nieuw Ko pers-Kompas van het instituut, omschreven als „een bundeling van de kennis op het ge bied van strijken" Boeiende lectuur voor mensen die tijd (en zin) hebben om zich te bezinnen op de manier waarop ze tot nu toe het strijkijzer hanteer den. Het boekje begint met de vraag „Wat is strijken''" Naast deze elementaire kennis van de strijkkunst geeft het boekje vervol gens tientallen (ongetwijfeld praktische) tips voor het kopen van strijkijzers en strijkplan ken Zoals de vorm van onderdelen waar op gelet moet worden, de eisen die aan snoeren moeten worden gesteld, het gebruik van tem- peratuurregelaars. en een beschouwing over de voor- en nadelen van stnjkmachines Wat dat betreft is het een goede handleiding by het kopen. (Daarom heten dergelyke uitga ven ook Kopers-Kompas). Dit kompas heet „Strykijzersen kan (onder vermelding van deze titel) besteld worden door het storten van f3,50 op gironummei 338944 van de stichting IVHA in Den Haag-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11