SU ondermijnt Westers ideaal Drama Ulster laat Thatcher niet veel keus Teleurstelling over uitblijven conclusies Soeslov terug zonder resultaat Stel, ik heb wat extra geld nodig... bkeeeseseer Rabobank Q Minister Haig: ZATERDAG 25 APRIL 1981 Groningse conferentie over kernoorlog in Europa GRONINGEN (GPD> - Een zekere teleurstelling overviel gistermid dag een deel van de aanwezigen op de grote, internationale confe rentie in Groningen "Kernoorlog in Europa'. Het einde van de con ferentie kwam in zicht, een een duidige strategie ter vervanging van de kernwapenwedloop ech ter niet. Dat deel - vooral be slaande uit vertegenwoordigers van vredesbewegingen zag de conferentie als een nachtkaars uitgaan, zelfs zonder 'gezamenlij ke verklaring' van de deskundi gen. „Er is geen simpele oplossing voor dit ingewikkelde probleem. Het is jammer dat te moeten zeggen, maar we moeten de werkelijk heid onder ogen zien", zei de Ita liaanse hoogleraar Calogero. voorzitter van het panel dat de vraag besprak hoe een steeds dreigender kernoorlog te voor komen En dat was minder dan een schrale troost. Een ander deel van de aanwezigen was teleurgesteld door de eenzij digheid van de conferentie. De beloofde botsing der meningen tussen de militaire top en vredes wetenschappers bleef uit door de overduidelijke en weinig moedi ge boycot van de NAVO-militai- rcn. De meeste ex-militaircn. die als deskundigen aanwezig wa ren. beschikten zeker over een grote mate van kennis, maar had per. Ken deel van de internationale pers was teleurgesteld wegenshet ontbreken van hard nieuws. De cijfers en analyses over de wa penwedloop en de oorlogsgevol gen waren gedeeltelijk al eerder gepubliceerd. De voorgestelde alternatieven (ontwapening, deels eenzijdig; het kernwapen- vrij maken van de wereld, te be ginnen in Europa: het bevriezen van alle militaire research) wer den al evenmin voor het aller eerst verkondigd Al was natuur lijk het in twee dagen bij elkaar persen van al die informatie boeiend, aan afwegen en analy- Maar vele deskundigen - vooral de vredeswetenschappers die in ei gen land. zo geheel anders dan in Nederland, sluiten op onbegrip en massale doofheid voor hun zorgen en hun dreigementen - waren zeer enthousiast over de conferentie, ook over het ver wachte publiciteitseffect Waar aan nog een speciaal televisie programma van een uur en ra dioprogramma's van minstens een half uur in de Verenigde Sta ten. plus een bock over de confe rentie zal worden toegevoegd. Zeker tevreden waren de organisa toren. Gene R. La Kocque, direc teur van het Amerikaanse Centre for Defense Information, wei tot slot dat de conferentie zijn stout sle verwachtingen had overtrof fen. Professor Hvlke Tromp van het Groninger Polemologisch In stituut zei ..De juistheid van de vele aangedragen oplossingen van het probleem is - evenals overigens de juistheid van de af- schrikkingsthcone - nog onbe wezen en dus discutabel. Er zal meer onderzoek moeten worden gedaan, er zullen meer conferen ties als deze moeten volgen" Dat laatste stelde ook Krank Bar- naby. directeur van het beroem de instituut SIPRI in Stockholm WASHINGTON (UPI) De Sowjet-Unie is de drijvende kracht achter een aanval op de idealen en de veiligheid van het Westen, via terrorisme, ondermijning en militaire ver overing, zo verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig gisteravond. 4* In een rede over buitenlandse poli tiek voor de Amerikaanse vereni ging van dagbladredacteuren uitte Haig harde woorden aan het adres van de Sowjet-Unie. Hij vond dat de Verenigde Sta ten hun economie en hun leger moeten versterken om over de hele wereld het hoofd te kunnen bieden aan de Sowjet-uitdaging. In het Amerikaanse beleid moet grote aandacht worden besteed aan de Sowjet-Unie. niet vanwe ge een ideologische vooringeno menheid. maar eenvoudig omdat Moskou nu de grootste bron van internationale onveiligheid is. al dus Haig. "Laten we er geen doekjes om winden; dat de Sow jet-Unie het gebruik van geweld als instrument van verandering bevordert, betekent de grootste Overleg cao Duitse metaal toch mislukt FRANKFORT (DPA/Rcuter) - De Westduitse bond van metaalar beiders heeft gisteren besloten nog eenmaal een poging te doen tot doorbreking van de impasse bij het overleg over een nieuwe cao. Het bestuur van de 2.7 mil joen leden tellende IG Metall nam dit besluit, nadat de onder handelingen in vier belangrijke industriële gebieden, alsnog wa ren mislukt. Het overleg wordt per gebied ge voerd. Nadat in Noordrijnland- Westfalen, Neder-Saks^n en in Noord-Duitsland geen resultaat was bereikt, waren de onderhan delingen in Hessen aangekon digd als een laatste poging om de reeds 14 weken durende impasse te doorbreken. bedreiging van de wereldvrede. De idealen en de veiligheid van de democratische samenlevin gen worden aangevallen". Haig noemde drie doeleinden van Reagans buitenlandse politiek: uitbreiding van de Amerikaanse invloed dankzij de morele, poli tieke. wetenschappelijke, econo mische. en militaire kracht van de Verenigde Staten. Amerika's bondgenoten, vrien den en tegenstanders, en 'boven al de Sowjet-Unie' er van over tuigen dat de Verenigde Staten zich zullen houden aan hun ver antwoordelijkheden voor de ver dediging van de vrijheid en de handhaving van de vrede. hulp aan ontwikkelingslanden. Sterke VS Amerika, zegt Haig. steunt vreed zame veranderingen, terwijl de Sowjet-Unie conflicten aanwak kert dooi steun aan terrorisme, en door anderen voor hen oorlog te laten voeren. Alleen de Ver enigde Staten zijn sterk genoeg om Moskou ervan te overtuigen dat het met geweld zijn doel niet zal bereiken. "We hebben het recht, en zelfs de plicht, om er op te staan, dat de Sowjets een vreedzame wereld orde steunen, dat zij zich houden aan verdragen dn dat zij weder kerigheid eerbiedigen". De Verenigde Staten en zijn bond genoten zijn volgens Haig op drie fronten actief om de Sowjets in toom te houden: Door een krachtig signaal naar Moskou te sturen dat een inter ventie in Polen ernstige en blij vende gevolgen zal hebben. Door zich te verbinden tot een modernisering van de kern- ULSTER (AP/UP1) - De zus van IRA-hongerslaker Bobby Sands, Marcello, bracht gisteren een be zoek aan haar broer. De Ameri kaan Ramsey Clark flinkst mocht van de Britse regering met de ge vangenis binnen. Marcello Sands macht van de NAVO. waarbij te- (links naast haart. Ook Daniel Ber- gclijkertijd ernstig geprobeerd rigan (rechtst. een Amerikaanse je- moet worden met de Sowjets tot zuiet en strijder voor de mensen- afspraken te komen over de be- rechten, mocht Sands met bezoe- hcersing van de tactische kern- ken. wapens in Europa. Door in het Midden-Oosten. Zuidwest-Azie en elders eensge- Inmiddels hebben de Noordierse zind en gezamenlijk de gemeen- kerken Sands gevraagd zijn hon- (Van schappelijke belangen fJ Westen te beschermen het gerstaking te beeindigen. (ADVERTENTIE) Ook dan kunt u op ons rekenen, mevrouw, zeiden wij bij ons op de bank. Soms is het sparen, soms is het lenen, maar ons advies blijft zo dat ermee uit de voeten kunt. Oók goed om geld te lenen. WARSCHAU - Dc voornaamste Sowjct-Russische ideoloog Mi chail Soeslov. die al jarenlang de politieke lijn van de Russische communistische partij bepaalt, is gisteren even plotseling als hij donderdag voet op Poolse bo dem zette, weer naar Moskou te ruggevlogen De 78-jarige Soes lov. sinds 1952 lid van het Russi sche Politburo en van het Russi sche centrale comité, arriveerde donderdag volkomen onder- wacht in Warschau om de Poolse communistische leiders nog eens de les te lezen. In het officile slotcommuniqu dat na de gesprekken tussen Soeslov Demonstreren in Londen vier weken lang verboden LONDEN (Reuter) - Dc BritM- mi nister van binnenlandse zaken. William Whitelaw. heeft met in gang van vandaag alle marsen en demonstraties voor vier weken verboden Het ministerie van binnenlandse zaken deelde mee dat de hoofd commissaris van politic in de Britse hoofdstad. Sir David McNee. vreest dat er ernstige wanordelijkheden zouden kun nen ontstaan als gevolg van een aantal marsen die voor die perio de op het programma staan Vandaag zouden er twee marsen van extreem rechtse groeperin gen worden gehouden. Gods dienstige of feestelijke optoch ten worden niet door het verbod getroffen noch de traditionele 1- en de Poolse partijtop werd uit gegeven, stond niet dat er op alle punten van discussie een over eenkomst was bereikt, wat naar Oosteuropese maatstaven moet worden uitgelegd dat er achter de schermen een hevige ruzie is uitgevochten De Russische ideoloog heeft, naar wordt aangenomen, de Poolse communistische leiders duide lijk gemaakt dat - tenzij zij zich vastberaden tegen de reformisti sche tendenzen (die onder meer in strijd met de 'socialistische' ideologie zijn) van de partijbasis verzetten - het zou kunnen ge beuren dat de 'broederlanden' uiterst bezorgd worden In wezen is het hetzelfde doorzich tige dreigement van een War- schau Pact-interventie dat het Kremlin heeft gebruikt om de nieuwe onafhankelijke Poolse vakcentrale Solidariteit te inti mideren Het is ook het dreigt ment dat de Sowjet-Russische leiders hebben gebruikt tegen de Poolse boeren in hun strijd om de eigen boerenbond Land bouw solidariteit' op te richten en officieel geregistreerd te krij gen. Ook dat dreigement miste zijn doel. Hel bezoek van top-ideoloog Soes lov. die felle kritiek op de gang van zaken in Polen heeft gele verd. heeft evenmin het gewen ste resultaat opgeleverd Politie ke waarnemers in Warschau ne men aan dat Soeslov er niet in geslaagd is met zijn kritiek de Poolse communistische partylci ding te weerhouden radicale ver anderingen aan te brengen in de partijtop en binnen dc partijor- ganisatie als geheel Op het moment dat Soeslov terug vloog naar Moskou om verslag uit te brengen van zijn mislukte missie, maakte radm Warschau bekend dat het laatste halfjaar 216 000 leden van dc ongeveer drie miljoen leden tellende Pool se communistische partij hun lidmaatschap hebben opgezegd Belangrijkste reden was volgens dc nieuwsdienst de teleurstelling over de economische chaos in het land. De Britse premier Mar garet Thatcher weigert toe te geven aan de ei sen van de IRA-honger- staker Bobby Sands. Daarmee accepteert de conservatieve premier de dood van Sands en de hoogstwaarschijn lijk daarop volgende onrust in de meest roe rige provincie van het Verenigd Koninkrijk, Ulster. Ze lijkt daarin gesteund door de wei gering van de Westduit se autoriteiten in het geval van de inmiddels overleden RAF-hon- gerstaker Sigurd De- bus. Dat wil overigens niet zeggen dat de bei de affaires te vergelij ken zijn. De voormalige harde kern van de RAF beweging is dood Hun opvolgers zitten óf in dc gevangenis, óf zijn ondergedoken, in elk geval lijken ze minder gevaarlyk. Reacties op dc dood van Debus zijn in de praktijk dan ook vrijwel uitgebleven. De IRA- beweging is springlevend en door en door verweven met dc rooms-katholieke minderheid in Noord Ierland Als Sands over lijdt zal hy worden beschouwd als een martelaar Dat kan men niet zeggen in het geval van Debus Dc meerderheid van de Westduitse bevolking kan de RAF-bewcging. eenmaal veilig achter slot en grendel, gestolen worden Toen de beweging zich op straat manifesteerde en een directe bedreiging vormde lag dat anders. Toen lag de zaak politiek veel gevoeliger De scherpe angels zijn verdwenen, het gaat nu om de afwerking, of liever gezegd de opberging van het gespuis en wie is daar. afgezien van een paar linkse intellectuelen en Amnesty International, in dc Bondsrepubliek echt in geïnteresseerd'' In Noord-Ierland dreigt de zaak regelrecht uit de hand te lopen als Sands overlijdt. Sommige insiders vrezen zelfs een complete burgeroorlog. Een woordvoerder van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA. heeft gezegd dat mocht Sands overlijden en die kans neemt met het uur toe dan "zullen alle geweldplegin gen van het verleden lyken op een thecparty op Buckingham Palace." Men moet zich de vraag stellen waarom Margaret That cher. ondanks deze bedreigingen niet bereid is te bemiddelen, of iets te doen dat de stoom van de ketel haalt en waarom zij op deze botte wijze reageert? Dat dit alleen te wijten zou zyn aan hardnekkige styfhoofaigheid is een tc simpele redenering In de al jaren verziekte Noordierse politieke verhoudingen is geen actie of maatregel denkbaar zonder onmiddellijke reactie van óf de protestantse meerderheid, of de roon.s-katholieke minder heid. In het geval van het ingaan op de eisen van Sands (het verlenen van politieke status aan IRA-gevangenen) zal het pro testantse volksdeel onmiddellijk reageren, v. at weer reacties zal uitlokken van de rooms-katholieke IRA Wat dat betreft is de affaire Sands slechts een incident in de reeks van gebeurtenis sen, gerekend vanaf het ogenblik waarop de toenmalige conser vatieve premier Edward Heath besloot Noord-Ierland recht streeks vanuit Londen tc besturen. Politiek kan Margaret Thatcher zich in deze netelige situatie meer veroorloven dan de gemiddelde buitenstaander denkt Ofciecl behoort Ulster tot het Verenigd Koninkryk. maar dc doorsnee- Brit (of liever gezegd Engelsman) heeft zyn buik meer dan vol van het eeuwige gedonder in Noord Ierland De zaak staat wat meer in de belangstelling doordat Sands tot parlementslid is gekozen Maar normaal heeft dc Engelsman meer belangstelling voor het grote gevaar dat de Britse soldaten dagelijks lopen in de onrustige provincie dan voor de byna onoplosbare proble men waarmee de Noord leren geconfronteerd worden sinds Lloyd George in 1920 besloot Ierland in twee stukken te verde len Uit opiniepeilingen is gebleken dat dc Britten liever vandaag dan morgen van Noord b-rland .tl' ZOUden willea 1 Iwaid I!' llh heeft het in Noord-Ierland in 1976 via een referendum onder zocht, maar dc overgrote meerderheid van de Noordieren gaf te kennen liever bij het Verenigd Koninkrijk te willen blyven dan tc worden ingelijfd bij de Ierse Republiek In het Britse Lagerhuis staan de discussies over dc Noordierse kwestie op een laag pitje. Er zou politiek veel eer te behalen zy aan Ulster, maar cr aan werken wordt door veel politici, van conservatieve- zowel als va labour/.yde gezien als het voortydig graven van het eigen politieke graf Alle» n de conservatie c mi nister voor Noord-Ierland ten tyde van Heath, William White law. leek in het begin van de jaren zeventig enig succes tc boe ken. Dat was toen besloten werd in Noord Ierland parlement*- verkiezingen te houden op basis van evenredige vertegenwoor diging en niet zoals gebruikelyk was (en nog is in andere delen van Groot Brittannic» op basis .in het distnrtcnstclscl Maar ook deze poging is voledig mislukt vanwege het immense wan trouwen van dc protestanten ten opzichte van de rooms katlio heken en andersom. Juist dat ontbreken van de meest riemen taire vorm van vertrouwen in elkaar is de basis op grond w^.tr van vrijwel alle politieke initiatieven zyn gedoemd te misluk ken. Ook de huidige poging van Margaret Thatcher en de Ierse premier Haughcy om gezamenlijk dc problemen vanuit Londen en Dublin tc lijf te gaan is voor de protestanten al weer aanlei ding om moord en brand te schreeuwen, terwijl nog niet eens vaststaat wat het plan tot samenwerking precies behelst Voorlopig gaat het drama in Noord-Ierland gcu n verder Ook al zou IJzeren Maggie op het laatste ogenblik U duiten geheel of gedeeltelijk in te gaan op de eisen van Sand* TON SCHUURMANS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9