Moskou zet Polen onder druk Coalitie Italië onder druk "Uit hand lopen conflict leidt tot kernoorlog" Argentinië verbiedt demonstratie dwaze moeders Barbados levert Biggs niet uit Zwarte landen verbitterd Namibië-politiek van Z-Afrika omstreden, sancties blijven uit Extreem rechts hoopt op parlementszetel VRIJDAG 24 APRIL 1981 GRONINGEN (ANP) - Een kern oorlog zal waarschijnlijk niet uit breken door een opzettelijke, massale aanval, eerder zal er sprake zijn van een aanval uit wanhoop of escalatie van een conflict, waarbij irrationele fac toren een rol kunnen spelen. Tot deze conclusie kwam gisteren op de Groningse conferentie over "nucleaire oorlog in Europa" een panel dat discusieerde over de vraag hoe een Europese kernoor log kan ontstaan. Prof. Hylke Tromp van het Gro ningse polemologisch instituut, was van oordeel dat niet te voor spellen is of en wanneer een kernoorlog op Europese bodem zal losbarsten, omdat het uitbre ken van een oorlog een irratio neel proces is. Volgens hem zal een Europese kernoorlog ont staan als gevolg van misrekenin gen en blunders die zich zullen voordoen onder druk van een crisissituatie. Een oorlog is nim mer. ook niet in het verleden, een rationeel gebeuren. Een oorlog wordt gevoerd door mensen en die kunnen onder druk hun be- Conclusie discussie in Groningen: heersing en overzicht verliezen, aldus Tromp. Alle militaire sce nario's die uitgaan van een bc zonnen en weloverwogen be sluitvorming. zijn niet reëel zo luidde zijn conclusie. De Amerikaan George Rathjens. hoogleraar aan het Massachu setts Institute of Technology, on derstreepte het gevaar dat van beide kanten een conflict zover wordt opgevoerd dat er voor nie mand meer een weg terug is zon der gezichtsverlies te lilden, en derhalve een conflict een eigen leven gaat leiden en buiten ie ders controle komt te vallen. Als voorbeeld van een conflict waar bij het maar net goed ging. noemde de Amerikaan de Cuba- crisis. al tekende hij daarbij aan dat de Verenigde Staten toen op nucleair gebied nog superieur Naar Rathjens mening is escalatie, het uit de hand lopen van de ge beurtenissen, het grootste gevaar voor de vrede. Een escalatie die ook in de hand gewerkt kan wor den door het delegeren van de bevoegdheid om kernwapens in te zetten van de Amerikaanse president naar de commandan ten te velde, zo merkte Daniel Ellsbcrg. de schrijver van de Pentagon Papers, vanuit het pu bliek op. De Britse minister Harbottle gaf als zijn mening dat men zich niet te veel op de mogelijkheid van een nucleaire oorlog in Europa - dat wil zeggen op het Europese slagveld, in het militaire jargon 'theater' - moet richten De Oost-West-confrontalie beperkt zich met tot dit continent Gezien de vele regionale conflicten in andere delen van de wereld en de kans dat de supermogendheden daarbij betrokken raken, is het zijns inziens zeer goed mogelijk dat regionale brandhaarden es caleren tot een nucleaire wereld oorlog. Hij wees in het bijzonder op de situatie in Zuidwest-Azië en het Midden-Oosten conflict Op de vraag hoe waarschijnlijk het panel de kans op kernoorlog in Europa acht, volgden antwoor den die varieerden van zeer waarschijnlijk tot onvoorstel baar (Tromp). Allen waren wel van mening dat de theorie van af schrikking. waarbij oorlog als middel om conflicten op te los sen is uitgeschakeld vanwege de grote vernietigingskracht van de huidige kernmachten, niet meer opgaat. Vooral niet vanwege de ontwikke ling van nieuwe, lichtere kern wapens. die gebruikt kunnen worden op het slagveld. Russen tegen wijzigingen in partijleiding (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De Russische regeringsadviseur Soeslow is gis teren onverwacht naar Polen gereisd om de leiders van de Poolse communistische partij over te halen de ver anderingen in de partijleiding, die het centrale comité voor het komende weekeinde op de agenda had staan, niet te laten doorgaan. Het Poolse Politburo heeft de ver gadering van het voltallige cen trale comit, die oorspronkelijk aanstaande zaterdag en zondag zou worden gehouden, naar vol gende week woensdag verscho- Ogenschijnlijk was het de bedoe ling op deze spoedzitting de da tum vast te stellen voor het par tijcongres van de Poolse commu nistische partij, die volgens de plannen de laatste week van juli zou moeten plaatsvinden en waarop de toekomst van Polen zou moeten worden bepaald. Maar op de agenda was onder het onschuldige kopje 'andere aan N de orde komende zaken' een aardverschuiving in de hoogste leiding van de partij voorzien. Berichten uil Rusland suggereer den vanmorgen dat Soeslow in Polen geen overeenstemming met de Poolse leiding zou heb ben bereikt. Dat zou kunnen betekenen dat de vroegere minister van buiten landse zaken Stefan Olzowski, Thomas Grabski, de vroegere minister-president Josef Pin- kowski en mogelijk Roman Ney, die allen lid zijn van het Politbu ro van hun machtige functies binnen dit orgaan zouden wor den ontheven. Stefan Olzowski is vrijwel de enige man in Polen in wie Moskou nog vertrouwen heeft. Veertien da gen geleden stond hij aan het hoofd van de Poolse delegatie, die naar het partijcongres in Praag werd gestuurd, waar hij gesprekken voerde met de ere gast op dit partijcongres, Leonid Brezjnjev. Wat Soeslow aan de Polen pro beert duidelijk te maken is, dat zij niet van de ene op de andere dag de man die gisteren nog han- BUENOS AIRES (DPA) - Onder verwijzing naar het bestaande verbod op samenscholingen heeft de politie in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires een stil le mars verboden die de "moe ders van het Plaza de Mayo" op 30 april hadden willen houden voor het regeringsgebouw. Deze groepering bestaat uit fami lieleden van personen die tijdens het terrorisme en de onderdruk king zijn vedwenen. De zoge noemde "dwaze moeders" ma ken elke donderdag een stille rondgang voor het presidentiele paleis, de Casa Rosada. Deze bij eenkomsten verlopen meestal zonder incidenten en worden door de politie getolereerd, voor zover het een betrekkelijk kleine groep blijft. Op 30 april wilden de moeders ech ter "door middel van een massie ve. stille en vreedzame mars onze eisen in grotere kring laten ho ren, die het lot van de verdwenen personen en gevangenen betref fen". BAN kroop' - In de Verenigde Staten is een bankroof gepleegd die de daders - vier gemaskerde mannen - de grootste buit uit de geschiedenis van dit soort mis daad in de VS heeft opgeleverd: 3.300 000 dollar De getroffen bank is de First Natio nal Bank of Arizona in Tucson. De daders haalden de kluis leeg nadat zij de houder van het bij kantoor en een portier hadden geboeid. De hele buit - aanvankelijk ge schat op tussen de twee en een half en drie miljoen dollar be staat uit baar geld den schuddend met Brezjnjev gesprekken voerde, aan de kant kunnen zetten. Hervormingen Stanislav Kania heeft gisteren nog eens benadrukt dat de Poolse communisten van plan zijn door te gaan met het beleid van poli tieke hervormingen. Hij sprak op een vergadering van de socialis tische jeugdbond, de communis tische jongerenorganisatie, die de komende dagen waarschijn lijk nieuwe statuten zullen aan nemen, die het lidmaatschap voor niet-partijleden mogelijk moeten maken. De eerste tekenen dat er moeilijk heden waren, begonnen zich donderdagmorgen vroeg af te te kenen toen zich het nieuws ver spreidde dat de spoedzitting van het Poolse centrale comité was uitgesteld tot volgende week woensdag. De Sowjet-Unie wil bereiken dat het partijcongres van de Poolse communistische partij zo lang mogelijk wordt uit gesteld. Een ander teken van de opnieuw groeiende spanning is dat Tsje- choslowakije en de Sowjet-Unie hun deelname aan de jaarlijkse Wiener Festwoche hebben afge zegd. De beide landen hebben Stanislav Kania, eerste partijsecretaris van de Poolse communistische partij, kreeg gisteren geheel i wacht een bezoek van de Russische partij-ideoloog Michail Suslov (links en rechts op de voorgrondt. bezwaar dat in het programma van de Wiener Festwoche de pre mière is opgenomen van het to neelstuk 'Het Berghotel' van de Tsjechoslowaakse dissident Va clav Havel, en tegen het toneel stuk getiteld 'Every good boy de- serves favour' van Tom Stoppard en André Previn, waarin de be handeling van Russische dissi denten aan de kaak wordt ge steld. Dén van de zeven Poolse dissiden ten die in Polen sinds november vorig jaar gevangen zitten, is gis teren wegens familie-omstandig- heden vrijgelaten, zo heeft de in formatiedienst van het afdelings bestuur van dc vrije vakbond So lidariteit in Warschau laten we ten. Communisten dringen aan op breuk PALERMO (DPA) - De secretaris generaal van de Italiaanse com munistische partij. Enrico Ber- linguer, heeft er gisteren bij zijn "kameraden van de socialisti sche partij" op aangedrongen dat zij hun coalitie met de christen democraten verbreken. Hij her haalde het voorstel van de com munistische partij, na 36 jaar van door christen-democraten gelei de coalities een 'regering van het democratische alternatief te vor- Berlinguer sprak op de partijdag van de socialisten in het Sici- liaanse Palermo. Hem staat een samengaan van zijn partij voor ogen met de socialisten en enke le kleine partijen uit het centrum en van links. Op het congres dat woensdag begon, spraken de lei ders van alle Italiaanse partijen, met inbegrip van de christen-de mocraten. maar zonder de neo fascisten die niet waren uitgeno digd. Flaminio Piccoli betoonde namens de christen-democraten zijn in stemming met de hoofdrede van de algemeen secretaris van de so cialisten, Beltino Craxi. Volgens Piccoli kan de samenwerking tussen de grootste twee rege ringspartijen nog nauwer wor den De leider van de sociaal-democra ten. Pietro Longo, reageerde po sitief op een pleidooi van Craxi voor de vorming van een soort federatie van de twee partijen De meeste waarnemers waren het er over eens dat Craxi erin ge slaagd is. zijn partij die slechts tien procent van de kiezers ach ter zich heeft, een sleutelpositie te geven in de Italiaanse politiek. Men acht het mogelijk dat hij op middellange termijn zowel pre mier zou kunnen worden van een coalitie met dc vier maal zo sterke christen-democratische partij als minister-president van een kabinet met dc communis ten die drie maal zo sterk zijn als de socialisten. Oppositie El Salvador wil overleg SAN SALVADOR (IPS) - De guerrillabeweging in El Salvador is het eens met de junta van burgers en militairen dat vredesonderhandelin gen moeten beginnen met internationale figuren als bemiddelaar, maar zonder deelname van een derde land. Dat heeft een woordvoerder van de guerrillastrijders in San Salvador gezegd Voorwaarden zijn dat de slachting van het volk onmiddellijk ophoudt en dat de grondprincipes van de democratie worden geëerbiedigd. Verder moeten politieke gevangenen worden vrijgelaten en de staat van beleg en avondklok opgeheven. Ook zal de universiteit moeten worden hero pend en zullen de media open moeten staan voor de oppositie. BRIDGETOWN (Reuter) - Het hooggerechts hof van Barbados heeft gisteren een uitwij zingsbevel tegen de Britse treinrover Ronald Biggs vernietigd en hem op vrije voeten ge steld. Twee weken tevoren had een lagere gerechtelij ke instantie bepaald dat aan een Brits uitleve ringsverzoek moest worden voldaan. Biggs werd vorige maand uit Brazilië ontvoerd en met een jacht naar Barbados gebracht waar hij wegens illegale binnenkomst in hechtenis werd genomen. Hij verbleef reeds lange tijd in Brazilië Hij vluchtte in 1965 uit Engeland na te zijn ont snapt uit dc gevangenis van Wandsworth in Londen, waar hij een straf van 30 jaar uitzat wegens zijn aandeel in wat genoemd wordt dc 'grote treinroof in 1963. Drie advocaten die namens Biggs optraden, be streden het uitwijzingsbevel Zij wezen erop dat hun cliënt op onwettige wijze uit Brazilië was gebracht en tegen zijn zin naar Barbados was gereisd. Ook betwistten zij de wettigheid van de ministeriele beslissing die ten doel had Biggs naar Engeland uit te wijzen Na zijn vrijlating begaf de 52-jarige Biggs zich direct naar de ambassade van Brazilië. Dit land dat geen uitleveringsverdrag met Enge land heeft, had geprotesteerd tegen de voorge nomen uitlevering van Biggs Bij de toelichting op de beslissing van het hoog gerechtshof zei opperrechter Sir William Douglas, dat de minister van buitenlandse za ken de verordening waarbij Engeland wordt aangewezen als een land waaraan een vluchte ling kan worden uitgeleverd, aan het parle ment had moeten voorleggen In Londen vatten de autoriteiten de beslissing in Bridgetown sportief op. Het openbaar mi nistenc in Londen liet weten dat de zaak afge daan is als Biggs is vrijgelaten wegens een on zorgvuldigheid in dc parlementaire gang van zaken op Barbados. ADVERTENTIE NU NOG OP TIJD VOOR MOEDERDAG K«n vergroting van uw mooisi foto op 23 x 35 cm. nu voor en ook de ii>v.s»:nde wisso.: 7 95-..etfcUtonlitf, 'NEW YORK (UPI, Reuter. DPA, AP) -- De westerse landen zullen in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, te gen de wil van zo'n vijf tig zwarte landen in, strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika vanwege de Namibië (zuid-u est-Afri- ka)-politiek van dit land blokkeren. Dit was de verwachting nadat de Veiligheidsraad gisteren \<><>r de derde achtereenvolgende dag over Namibië sprak. Zuid-Afrika beheert Namibië, een voormalige Duitse kolonie, al sinds 1920. eerst in opdracht van de toenmalige Volkerenbond, later met een mandaat van de Verenigde Naties In 1946 vroeg Zuid-Afrika of het Namibië mocht inlijven De Verenigde Naties wezen dit af. Toen in 1966 het VN-mandaat werd ingetrokken, trok Zuid-Afrika zich daar niets van aan. In de Veiligheidsraad (die dwingende voorschriften en strafmaatregelen kan opleggen) werd in 1978 een onafhankclijkheidsplan voor Namibië opgesteld. De Veilig heidsraad accepteerde dit plan, dat een bestand en vrije verkie zingen in Namibië inhield. Ook de Namibische bevrijdingsbe weging SWAPO en de Zuid-Afrikaanse regering gingen ak koord. maar Zuid-Afrika heeft de uitvoering van het plan tot nu toe kunnen tegenhouden. Namibië is voor Zuid-Afrika op verschillende manieren belang rijk. In de eerste plaats heeft het land veel grondstoffen. In de tweede plaats kan Zuid-Afrika, via haar luchthases in Nami bië. controle uitoefenen op het Afrika.MM luchtruim In zeer bittere toespraken tot de Veiligheidsraad beschuldigden Afrikaanse diplomaten het westen er gisteren van dat het met Zuid-Afrika onder één hoedje speelt. Het westen, aldus zwarte woordvoerders, oefent slechts flauwe druk op Zuid-Afrika uit om haar onwettige contróle over Namibië op te geven. Paul Lusaka, vertegenwoordiger van Zambia bij de Verenigde Na ties, beschuldigde de westerse landen er van Zuid-Afnka aan te moedigen zich onverzoenlijk op te stellen. "De westerse landen doen slechts flauwe pogingen Zuid-Afrika onder druk te zot ten", aldus Lusuka. Ook Nigeria waarschuwde de Veiligheidsraad voor de gevolgen, als westerse landen acties van de Veiligheidsraad tegen Z Afri ka zullen blokkeren. De Nigenaan Baba hekelde het feit dat dezelfde landen die in 1978 aan de wieg van het onafhankclijk heidsplan voor Namibië stonden, nu wijzigingen voorstellen De Afrikaanse landen legden gisteren de liatl te Rend MD i lende ontwerpresoluties voor de Veiligheidsraad over bindende strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika. maar hadden gisteren geen ontwerpen ingediend. De vertegenwoordiger van Zuid-Afrika bij de Verenigde Naties had de raad woensdag al gezegd, dat Zuid Afrika bij maatrege len van de Veiligheidsraad niet "werkeloos zou toezien", maar haar eigen tegenmaatregelen zou nemen Engeland en de Verenigde Staten bezworen dc Veiligheidsraad gisteren, af te zien van sancties tegen Zuid Afrika, en vast te houden aan onderhandelingen als middel om de kwe ti< Nan bië "i» te lossen. De Amerikaanse vertegenwoordigster Kirkpatnck zei Resolu ties lossen geen problemen op, en sancties ook niet" Zij zei dat de VS hun pogingen zullen voortzetten om een 'internationaal aanvaardbaar, werkelijk onafhankelijk en stabiel Namibië te ktngen In Londen vergaderde gisteren de westelyke contactgroep Nami bie. Het bleek dat ook de Verenigde Staten zich nu weer vol mondig achter de (destijds mede door haar opgestelde) Veilig heidsraad-resolutie van 1978 schaarden Eerder hadden de VS gesteld, dat voordat er verkiezingen in Namibië gehouden wor den, er een grondwet in dat land moet 11n De Veiligheidsraad debatteert de komende dagen verder over Na mibië. maar de kans op werkelijk harde maatregelen tegen Zuid-Afrika blijft gering. Zuidafrikaanse verkiezingen: DEN HAAG (UPI/AFP'Reuter) - Grote verschuivingen vallen er niet te verwachten in de "algemene" - dat wil zeggen blanke - verkiezingen die op 29 april in Zuid-Afrika worden gehoaden De Nationale Partij van premier Pieter Botha, die al-sinds 1948 alle verkiezingen met grote cijfers heeft gewonnen en nu over 134 van dc 165 zetels beschikt, zal ook dc 29ste het overgrote deel van de zetels in dc wacht slepen Maar het zijn de eventuele kleine verschuivingen die deze verkie zingen interessant maken. De extreem rechtse "Hcrstigte Nasio- nale Partij" die Botha ervan beschuldigt de blanken te verraden, voert actief campagne om voor het eerst sinds 1948 een zetel te halen. En ook de pas opgerichte "Nationale Conservatieve Partij" van Connie Mulder, die wegens zijn betrokkenheid bij het informatie-schandaal uit de Nationale Partij werd gezet, voert strijd om de gunst van de conservatieve blanken Beide partijen trekken door het land met de waarschuwing dat Botha de blanken rampspoed brengt door teveel aan de zwarte meer derheid te geven. Sommige waarnemers menen dat een kleine erschuiving naar rechts dc positie van Botha binnen zijn eigen partij kan verzwakken en zijn hervormingsplannen op zijn minst kan vertragen. De verkiezingen zijn een zuiver blanke aangelegenheid Alleen de blanke minderheid mag stemmen en allien blanken kunnen ge kozen worden. De zwarten, de kleurlingen en de Aziaten, samen ongeveer 80 procent van dc bevolking, zijn van elk vorm van deelneming uitgesloten. Premier Botha besloot enige tijd geleden tot het uitschrijven van vervroegde verkiezingen. Naar hy zei omdat er anders 18 doel verkiezingen gehouden hadden moeten wordqn voor de opvul ling van cvenzovele vacatures in het parlement, ontstaan door het overlijden of door benoemingen elders van afgevaardigden Maar in de ogen van velen zijn de verkiezingen in feite een - door Botha gewenst - referendum over de hervormingen die dc premier wil aanbrengen Botha die in 1978 premier werd. heeft van meet af aan gezegd enkele aspecten van de apartheid te willen versoepelen. Zonder echter het principe van de apartheid aan te tasten Dit beleid is - ook binnen zijn eigen Nationale Partij op veel verzet gestuit. Vooral de hervormingen in dc arbeidsverhoudingen baren de conservatieve blanken veel zor gen De regering begon zich te realiseren dat er een tekort ontstond aan geschoolde arbeiders door de discriminatie op de arbeidsmarkt. Twee jaar geleden verscheen het Wiehahn rapport waarin aan bevelingen werden gedaan die discriminatie terug te dringen. Sindsdien mogen ook zwarten zich organiseren in vakbonden en mogen ze in alle industrieën, behalve de mijnbouw, banen vervullen die tot dan alleen aan blanken waren voorbehouden De Herstigte Nasionale Partij beschuldigt Botha ervan dat hij de blanke arbeider verraadt "De regering verkoopt ons" "Ze maakt zich alleen zorgen om de zwarten en doet niets voor de blanken", nldus HNP-leider Marais op verkiezingsbijeenkom sten I)c HNP. die zich in I960 VMI NP af laatste twee jar haar aanhang zien verdubbelen, zo is uit opinie peilingen gebleken

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9