Zuid-Holland is tegen splitsing PvdA-top laakt CDA Korte deeltijdbaan uit het verplicht ziekenfonds Salarissen specialisten vastgesteld Uitspraak Provinciale Staten: Nog geen spoor van vermister zeilers "Uit de brand" SKODA VRIJDAG 24 APRIL 198. Ziekenfondsraad aanvaardt voorstel werkgevers AMSTELVEEN (ANP) - De zie kenfondsraad heeft gisteren met zestien tegen elf stemmen en vier blanco het voorstel van de werk gevers aanvaard om mensen die per week minder dan acht uur in één dienstbetrekking werken uit de verplichte ziekenfondsverze kering te zetten. Dat adviseert de raad nu althans aan staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid). De part-ti mers die acht uur of meer per week in één dienstbetrekking werken zullen volgens dit advies minimaal de premie over veertig procent van het bruto minimum (jeugdloon) moeten gaan beta len. Op di- eind maken aan de mogelijkheid, met een klein baantje en een zeer geringe premie recht te krijgen op het volledige ziekenfondspak ket. De vertegenwoordigers van FNV en CNV stemden tegen het voor stel, evenals drie van de zes kroonleden en twee van de zes vertegenwoordigers van de Ver eniging van Nederlandse Zie kenfondsen. De werkgevers (op één na), de Unie BLHP, en de medewerkers (artsen, apothe kers), waren voor, hoewel één huisarts blanco stemde omdat hij "geen partij wilde kiezen in de tegenstelling werkgevers-vak beweging". Als de wet overeenkomstig het meerderheidsadvies wordt ge wijzigd betekent dit dat naar schatting 120.000 mensen van de verplichte verzekering worden uitgesloten. Van hen kunnen er echter 70.000 als medeverzeker de bij ouders of echtgenoot gra tis verzekerd blijven. De overige 50.000 zullen zich elders en duurder - moeten verzekeren. Het aantal part-timers dat de mi nimumpremie zal moeten gaan betalen wordt geschat op 75.000. De centrale raad voor gezinsver zorging had de ziekenfondsraad telegrafisch nog dringend ver zocht, het voorstel af te wijzen. Het voorstel komt er volgens de centrale raad op neer, dat een ge huwde werkneemster die acht uur per week werkt netto twee gulden meer gaat verdienen dan een collega die negen uur werkt. Er ontstaat een "strafklasse" met een relatief hoge premie voor vrouwen die tussen 9 en 36 uur per week werken. De ongeveer 57.000 part-timers in de gezinsverzorging werken ge middeld twaalf uur per week. De overgrote meerderheid verdient het minimumloon en kan - door minder dan acht uur te gaan werken terugvallen op de verze kering van de echtgenoot. De centrale raad voorzet dan ook verschuivingen in het perso neelsbestand die een verant woorde hulpverlening ernstig in gevaar kunnen brengen. Vrees A.J. Molendijk (CNV) wees er nog op, dat ook de werkgevers meer premie zullen moeten gaan beta len voor part-timers en dat die dan - zoals in de gezinsverzor ging - meer geld aan CRM zullen moeten vragen of - als ze dat niet krijgen - hun part-timers minder dan acht uur moeten gaan laten werken. HIJ VREESDE OOK ERNSTIGE GEVOLGEN VOOR HET GROOTWINKELBE DRIJF (daar werken veel vrou wen in verband met de vijfdaag se werkweek van de "vaste per soneelsleden -één dag of één koopavond), terwijl het optellen van verschillende acht uur-ba nen bijvoorbeeld in de horeca tot grote onbillijkheden kan leiden. Alleen een beperkte volksverzeke ring of uitbreiding van de AWBZ (ook een volksverzekering) kan volgens Molendijk de problemen van de onevenredige premie op lossen. Ook H. Bode (FNV) zei, dat een volksverzekering de op lossing moet brengen, omdat dan premie wordt geheven over het totale inkomen. In de zieken fondsverzekering is bewust ge kozen voor een premie naar draagkracht en door daar nu nu van af te stappen wordt volgens bode het sociale verzekerings stelsel ondergraven. De op 32 miljoen gulden geschatte "winst" van dit voorstel noemde hij zeer twijfelachtig, evenals de raming van de aantallen mensen die al dan niet verzekerd kunnen blijven en/of de minimumpremie moeten gaan betalen. Mr H. van Brussel (werkgevers) zei. zich bewust te zijn van de na delen. Maar de huidige situatie is volgens hem niet aanvaardbaar uit een oogpunt van verdelende rechtvaardigheid. "Iemand die de hele week werkt voor het mi nimumloon moet een forse pre mie betalen en iemand met een klein bijbaantje heeft voor een luttel bedrag recht op hetzelfde ziekenfondspakket". Verwijzen naar een beperkte volksverzeke ring noemde Van Brussel niet realistisch: die volksverzekering is er nu nog niet en morgen en overmorgen i DEN HAAG (GPD) - De Staten van Zuid-Holland zijn tegen de plannen van minister Wiegel van binnenlandse zaken de provincie te splitsen in een provincie Midden-Hol land en een provincie Zuid-Holland (Groot-Rijnmond). Alleen het CDA is bereid mee te werken. De overige partijen in de Staten - PvdA. VVD. D'66, SGP en PPR - vinden de splitsing on aanvaardbaar, omdat het alleen maar een in tween knippen is. Ze vinden dat er alleen gepraat kan worden over nieuwe provincies als bekend is welke gedecentrali seerde rijkstaken ze zullen krij gen. Huursubsidie bejaarden DEN HAAG (GPD) Bejaarden kunnen voortaan huursubsidie krijgen, als zij wonen in een dure huurwoning die geen bejaarden woning is en als de huurprijs bo ven de maximale huurgrens ligt. Eén voorwaarde is hieraan ver bonden: bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd moet de bejaar de al wel minstens één jaar in dat huis wonen, dit om misbruik te voorkomen. Dit is een van de maatregelen die staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft getroffen in het kader van het bijstellen van de individuele huursubsidies voor de periode lopend tussen 1 juli 1981 en 1 juli 1982. De tabellen zijn voor die periode aangepast aan de ontwikkeling van inko mens en huren, waarbij rekening is gehouden met de te verwach ten reële inkomensdaling. Deze zal, voorzover mogelijk, groten deels door extra huursubsidies worden opgevangen. ZWEMMEN Lissenaar Hans Kroes en Leidenaar Edward Maasdijk maken deel uit van de Nederlandse zwemploeg die op zaterdag 30 en zondag 31 mei zal uitkomen tegen de Italianen. De interlandwedstrijd wordt ge zwommen in het Sportfondsen- bad in Bussum. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg licht bew. Aberdeen half bew. Athene onbewolkt Barcelona Berlijn licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. half bew. licht bew. Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis zwaar bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. Met 45 tegen 26 stemmen hebben Provinciale Staten zich wel ak koord verklaard met het plan van minister Wiegel Woerden naar de provincie Utrecht te la ten overgaan. Gedeputeerde Sta ten waren er tegen. Een voorstel de gedachte van de minister te volgen, werd ondersteund door de meerderheid van de PvdA- fractie. alsmede door CDA en SGP. De hele Staten waren het echter met GS eens dat de minis ter moet afzien van zijn plan ook Driebruggen naar Utrecht te la ten overgaan. Een PvdA-voorstel Vianen en di recte omgeving bij Utrecht in te delen, kreeg alleen de steun van dc SGP en werd daardoor ver worpen. Minister Wiegels eerste voorkeur is Vijfheerenlanden on gedeeld te laten, maar de positie van Vianen wilde hij bespreek baar houden. Minister Wiegel kreeg het in Pro vinciale Staten van Zuid-Hol land vooral te verduren van zijn eigen partij, de WD. Hij heeft zijn wetsontwerp voor advies naar de Raad van State gestuurd, zonder te wachten op het advies van Provinciale Staten van Zuid- Holland. Hij heeft haast. De VVD-woordvoerder in Provin ciale Staten was er met name niet over te spreken dat de minis ter het door de Staten uit te bren gen advies bij voorbaat „gepiep" heeft genoemd. De Provinciewet schrijft voor dat advies van Pro vinciale Staten moet worden in gewonnen. De minister heeft de wet veronachtzaamd, aldus zijn partijgenoot De Hart. Provincia le Staten verwachten respect voor hun wettelijke verantwoor delijkheid. Volgens het departement van bin nenlandse zaken wil minister Wiegel zijn wetsontwerp nog steeds voor de verkiezingen van 26 mei bij de Tweede Kamer in dienen. Het oordeel van de Raad van State heeft hij echter nog niet ontvangen. De indruk be staat dat de Raad van State heeft willen wachten op de reactie van Provinciale Staten op het wets ontwerp. Gedeputeerde Staten hebben daarom gevraagd. ARNHEM (ANP) Een groep van 15 Koerden die in de Walburgiskerk in Arnhem voor onbepaalde tijd in hongerstaking zijn gegaan uü protest tegen een proces in Turkije tegen 108 landgenoten. De hongerstakers worden elke dag bijgestaan door leden uit de Koerdische gemeenschap in Arnhem. Het bestuur en de parochie van de kerk hebben om humanitaire redenen toestemming voor de hongerstaking in het kerkgebouw gegeven. Vredeling: beslissing raketten uitstellen HILVERSUM (ANP/GPD) - Ir. A. Vredeling, oud-PvdA-minister van defensie, is het eens met CDA-lijsttrekker Van Agt, dat een besluit over het plaatsen van de nieuwe middellange-afstands- raketten in ons land uitgesteld kan worden tot na december van dit jaar. Hij zei woensdag voor de AVRO- microfoon het "eigenlijk het meest eens te zijn met het stand punt van D'66 om onder de hui dige omstandigheden niet over te gaan tot plaatsing. De PvdA'er is het dus niet eens met zijn par tij. die nu al eenzijdig "nee" zegt tegen de modernisering van de kernwapens in ons land. De oud-bewindsman vindt uitstel belangrijk, omdat dit de gelegen heid biedt om in te gaan op het aanbod van de Russen om te pra ten over de raketten. Hij wil het van de uitkomst van die bespre kingen laten afhangen of ons land "ja" of "nee" moet zeggen tegen de plaatsing. Vredeling zei zich best te kunnen voorstellen GRONINGEN (GPD) „Het zijn beslist geen roekeloze jongens. Rob Krouwel en Geert Medema hebben al eerder op de Waddenzee gevaren en hebben er ook kanotochten gemaakt. Maar misschien was het wél onverstandig om met vijf man in zo'n klein jachtje de zee op te gaan. Ze zullen wel verrast zijn door het slechte weer en de stroming. Als ze dat allemaal geweten hadden, waren ze beslist niet gegaan", zegt Jos Bijls- ma, de vriendin van Titus Meijer, één van de vijf vermiste zeilers uit Groningen. Zaterdag zijn de vijf Groningers in een rode Renault 4 Combi met boot trailer naar Zoutkamp gegaan om met de „Bloody Mary", die Krouwel zojuist van Medema had gekocht, een tochtje op de Waddenzee te ma ken. Volgens een kennnis van Rob Bakker zouden ze van plan zijn geweest naar Borkum te gaan. Zeker is, dat de vijf de Waddenzee zijn opgevaren en dat ze daarna naar Lauwersoog zijn terugekeerd. Volgens Jos Bijlsma zijn de tweeling Titus en Constantijn Meijer, Geert Mede ma en Rob Bakker zondag naar Groningen teruggereden, onder meer om laarzen op te halen. Titus Meijer heeft bovendien de hond van Jos Bijlsma teruggebracht. Vermoedelijk hebben ze zich maandag weer aan boord begeven en zijn ze naar Schiermonnikoog gevaren, waar ze problemen hebben gekregen. BEST (ANP) Het examen van toekomstige brandweerliedn in het Brabantse Best is da nig uit de hand gelopen. In verband met het examen werden woensdagmorgen en kele kleine brandjes gesticht in een voormalige boterfa- briek. De aspirant-brand weerlieden zagen echter geen kans om het vuur te doven. Dat lukte ook de examinato ren niet. Daarop werd de Bestse brandweer ingescha keld, die tot gistermiddag laat bezig was met blussen. Toen brandde het echter nog. Was was namelijk het geval. Een aantal ruimten in die voormalige boterfabriek heb ben muren van meer dan een meter dik. Tussen de buiten muren van 33 centimeter dik te bevindt zich een mengsel van met asfalt geïmpregneer de kurk met een dikte van 50 centimeter. Het vuur heeft die tussenruimte bereikt en was daardoor nauwelijks nog te bestrijden. De smeulende wanden veroorzaken een aanzienlijke rookontwikke ling. Gistermiddag heeft de brand weer alle deuren en ramen van de voormalige boterfa briek dichtgespijkerd in de hoop dat het vuur vanzelf dooft door gebrek aan zuur stof. dat de einduitkomst i i de DEN HAAG (GPD) - Het norm inkomen voor medische spe cialisten wordt voor 1981 be paald op f 188.770, op voor waarde dat het gekoppeld wordt aan het afschaffen van de praktijkoverdrachtsom en aan het regelen van de pen sioenvoorzieningen. Dit heeft minister Albeda van so ciale zaken namens het kabinet gisteren schriftelijk aan de Twee de Kamer meegedeeld. Het voor gestelde norminkomen is verge lijkbaar met een ambtelijk inko men van oneeveer f 122.000. Het kabinet-Van Agt volgt hiermee in grote lijnen het onlangs uitge brachte advies van de Commis sie Medische Specialisten, in het leven geroepen na een conflict derhandelingen met de Sowjet- Unie is, dat er niet 572 "van die dingen" geplaatst worden in Eu ropa maar dat het wel minder kan: "theoretisch zelfs tot nul toe, maar laten we zeggen min der dan 572, waarvan er dan geen enkele in Nederland geplaatst zou worden". Fractieleider Den Uyl van de PvdA reageerde hierop met de mede deling dat de opmerkingen van Vredeling niet nieuw waren, dat deze dergelijke voorstellen al eerder had gedaan. Hij vond de plannen "onuitvoerbaar en niet gewenst". De bouw van de be tonnen bunkers voor de opslag van de raketten duurt alleen al zo'n twee jaar, zodat enkele jaren uitstel om die reden al onmoge lijk was. Verder wees Den Uyl erop dat zo wel in West-Duitsland als Enge land de bouw van deze bunkers reeds begonnen was. Dat maakte het onmogelijk voor Nederland om het besluit "over het komen de kabinet" (dus vier jaar) heen te tillen. Nederland zou nu moe ten besluiten. - 13 - - 24 - 21 11 0 LEIDEN (GPD/ANP) - De top van de PvdA is gisteravond in de verkiezingscampagne fel van leer getrokken tegen het CDA. Zowel oppositielei der Den Uyl als partijvoorzit ter Van den Berg verweet het CDA onduidelijkheid op het gebied van de kernwapens. CDA-lijsttrekker Van Agt be nadrukte juist de voordelen van het besluit van zijn partij om pas eind dit jaar een be slissing over de plaatsing van kernwapens te ne- Tijdens een spreekbeurt in Schiedam eiste Den Uyl dat Van Agt eindelijk eens duide lijk zou maken of Nederland in december wel of met zou instemmen met de plaatsing van de nieuwe kernwapens. Volgens Den Uyl zullen voor een besluit in december niet meer gegevens beschikbaar zijn dan nu. Verder uitstel van de beslissing vindt Den Uyl dan ook zinloos. Ook Max van den Berg verweet het CDA een „blanco" opstel ling te hebben gekozen op drie politiek belangrijke pun ten. Naast de plaatsing van de kernwapens zijn dat de be slissing over de toekomst van de twee kerncentrales en het wel of niet aantasten van de sociale minima. Door deze opstelling is het CDA v den tot bijwagen van de VVD, aldus Van den Berg in het Groningse Bedum. "Kampeertenten" In de in Den Haag verspreide tekst voor Van Agts spreek beurt in Roermond, brak de CDA'er juist een lans voor de christen-democratische op stelling. „Wij willen via on derhandelingen in bondge nootschappelijk verband de kernbewapening terugdrin gen," zo zei Van Agt. „Geen papieren lidmaatschap en geen kampeertenten-zorge- looshcid." Binnen de NAVO ziet hij ontwikkeling, die er op wijzen dat de CDA-bena- dering werkt. Van Agt wees erop dat de op stelling van Nederland en West-Duitsland in 1979 ertoe had geleid dat het besluit tot plaatsing van nieuwe kern wapens was uitgesteld. De Amerikanen voelden daar in dertijd niets voor, maar moesten zich erbij neerleg gen. „Nu Brezjnjev naar West-Duitsland komt om te praten, moeten ook de Ame rikanen zich positief opstel len." "Pak werkgevers aan" Het Kamerlid Ruud Nijhof (DS'70) vindt dat werkgevers die illegale buitenlanders in dienst hebben, harder aange pakt moeten worden. De wet geving die daarvoor is inge steld, wordt nauwelijks ge bruikt. Het aantal veroorde lingen van werkgevers is zeer gering, de opgelegde boetes zijn onvoldoende. Nijhof zei dit gisteravond op een ver kiezingsbijeenkomst in Rot terdam. Het Kamerlid wil de ze problematiek de komende week opnieuw bij minister De Ruiter (justitie) aansnij den. Die had Nijhof bij een eerder verzoek al toegezegd dat het openbaar ministerie om een straffer vervolgings beleid gevraagd zou worden. De verkiezingsbijeenkomst kreeg belangstelling van de actiegroep 'Het Oude Wes ten', die de uitnodiging voor deze bijeenkomst discrimine rend vond. Daarin werd ge steld dat het leven in de oude stadswijken van de grote ste den onaangenaam is gewor den. Gesuggereerd werd dat de grote groepen buitenlan ders en de drugshandel in die wijken daar belangrijke oor zaken van zouden zijn. Nieuwe minister Het CDA vindt dat bij de ko mende kabinetsformatie moet worden nagegaan of het mogelijk is een aparte minis ter of staatssecretaris te be lasten met de vraagstukken van culturele minderheden. Dit zei CDA-Tweede-Kamer- lid Van Zeil gisteravond in Rotterdam. Het CDA organi seerde daar een ontmoetings avond met vertegenwoordi gers van culturele minderhe den in Nederland. Meer bevoegdheden De PvdA gelooft dat een links kabinet onmiddellijk na de formatie moet beginnen aan de uitvoering van een ingrij pend wetgevend programma. Op die wijze wil de partij in de komende vier jaar een zo groot mogelijk deel van het verkiezingsprogramma. Weerwerk, uitvoeren. Om dat mogelijk te maken, zouden de afzonderlijke ministers over meer bevoegdheden moeten beschikken. Partijleider Den Uyl prësen- teerde gisteren in Den Haag dit fasenplan, waarbij de na druk viel op de terreinen van binnenlands bestuur en justi tie. In de komende weken hoopt de PvdA dergelijke overzichten te publiceren over sociaal-economische za ken, ruimtelijke ordening en milieu, cultuur, en de buiten landse politiek. met de Landelijke Specialisten Vereniging. Het kabinet is met de commissie van mening dat af schaffen van het systeem van geld betalen voor het overnemen van een praktijk uit het oogpunt van een optimale gezondheids zorg en een passend vestigings beleid wenselijk is. Hoe dit ech ter financieel in elkaar gestoken moet worden, is op het moment nog niet duidelijk. Het afschaffen van het stelsel van praktijkoverdracht tis, zo vindt het kabinet, een voorwaarde voor het treffen van een passen de oudedagsvoorziening voor specialisten. De verwachting is dat men hiermee in 1982 al zover gevorderd zal zijn, dat 26 procent aankleding voor pensioenvoor ziening kan worden gehand haafd. De aankleding voor socia le lasten zal in 1982 aan de dan geldende premiepercentages moeten worden aangepast, de VUT-premie moet worden be- ROERMOND ^(ANP/GPD) Een trokken bij de pensioenregeling, I I Bij het vaststellen van het restin- Van Agt: vijf procent minder loon is bodem komen - het verschil tussen het gemiddelde feitelijke inkomen en het norminkomen - moet er rekening mee worden gehouden dat voor 1981 een onzekerheids marge van 5 procent zal worden gehanteerd. Wat het dalen van de specialisteninkomens betreft: voor enkele specialismen zal moeten worden bezien of de soms uitzonderlijke werkbelas ting betrokken kan worden bij het tempo van die inkomensver mindering. Dit zal dan gebeuren in nader overleg met de Landelij ke Specialisten Vereniging. Schaken - Jan Timman is in het internationale schaaktoernooi van Moskou op de gedeelde elfde plaats geëindigd. In de laatste ronde won de Nederlander van Efim Gelier (Sov). Wereldkam pioen Karpov eindigde als eer ste. inkomensdaling van vijf procent voor iedereen in de komende vier jaar is het absolute mini mum om de voortgaande afbraak van de werkgelegenheid tot staan te brengen. Voor het scheppen van nieuwe banen voor extra werkgelegenheid zijn veel grotere offers nodig, van alle inkomensgroepen. Dit heeft CDA-lijsttrekker Van Agt gister avond gezegd in Roermond. Hij noemde het door de SER beplei te matigingsmodel "de bodem". Dit adviesorgaan van de regering vindt dat de komende vier jaar elk jaar 1,25 procent in de inko mens gematigd moet worden. Van Agt is het eens met CD A-frac tieleider Lubbers en partijvoor zitter Bukman, dat de automati sche prijscompensatie op de hel ling moet. In een radio-interview reageerde de premier gister avond op de uitlatingen van de beide CDA-woordvoerders in de bladen van de GPD. Volgens Van Agt zal de huidige prijscom pensatie in ieder geval ge schoond moet wore voor bepaal de prijsstijgingen. (ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7