LEIDSCH DAGBLAD Situatie Ulster explosief J e Nieuwe kaas: Texelaar Steeds groter tekort aan kleine huizen Jacht op zoutzuur- Protestantse groeperingen samen tegen IRA Onderzoek ministerie: Vrouwen dak op tegen abortusproces Pluygers bij OGEM pres.- commissaris Route Bloemencorso Anti-rook- campagne slaat aan Loonakkoord Duits metaal Politie Van Minnen ontwerpt Europese ombudsman SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis fRIJDAG 24 APRIL 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36455 Wecteur G. Koopman loofdredacteur A.A.M. Schuurmans ^(.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bt/ea j S~of< 1 2311 BG Leden Voor tol Tin coWon ALMELO (ANP) - De Almelo se politie maakt jacht op een man die vrouwen bespuit met geconcentreerd zoutzuur. Als doelwit Kiesi nij meesia vrouwen die blauwe regen jassen dragen. Zonder dat zij er iets van merken worden de vrouwen van achteren met het gemene spul bespoten. Het bijtende zuur werkt niet di rect, zodat de vrouwen pas bij thuiskomst ontdekken dat er grote gaten in hun jas zijn gevallen. In totaal heb ben tot nu toe twintig vrou wen aangifte bij de Almelose politie gedaan. Bovendien maar het is niet zeker of het hier om dezelfde man gaat. De laatste actie van de man da teert van enkele dagen gele den: een 13-jarig meisje merkte na een bezoek aan de Almelose binnenstad dat haar regenjas ernstig was aangetast. Bovendien was een gedeelte van de autobe kleding weggebrand door de werking van het zoutzuur op haar jas. De dader blijkt voor al actief te zijn op donderdag en zaterdag. Op deze dagen zet de politie extra mensen in om de man te kunnen opspo- GOUDA - Nederland kan binnen kort kennis maken met een nieu we kaassoort. Het is de Texelaar, die gemaakt wordt van ongepas- teuriseerde melk. Voordat de kaasproduktie in grote bedrijven begon, gebeurde dat met alle kaas. De nieuwe kaas wordt ge maakt in de fabriek waar allerlei slimmigheidjes worden toege past om de bacteriën in bedwang te houden. De produktiemethode is, na twee jaar intensief onderzoek, gevon den door de Nationale Coöpera tieve Zuivelverkoopcentra- le(NCZ), Melkunie Holland en het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek(NIZO) in Ede Omdat de grondstof uitzonderlijk goede melk moet zijn met een laag gehalte aan micro-organis- men is Texel als produktieplaats gekozen. Er is daar vrijwel geen luchtvervuiling, industrie ont breekt en op het eiland is een uit-' gebreide flora aanwezig Deson danks is er een intensieve con trole zowel op de aangevoerde melk als op het cindprodukt De Texelaars gaan zestien kilo we gen, meer dan een "gewone kaas", en zullen half september in de kaaswinkels liggen. De kaas moet na het maken name lijk nog drie maanden rijpen. BELFAST (AP/GPD) De situatie in Noord-Ier- land is uitermate explosief, nu vanmorgen pro testantse extremisten hebben aangekondigd hun acties tegen leden en aanhangers van het roomskatholieke republikeinse leger (IRA) te zullen opvoeren. week lang is Ulster het toneel DEN HAAG (GPD) - Zeker 35 procent van de nieuwbouw zou moeten bestaan uit kleine wo ningen voor alleenstaanden en AMSTERDAM (ANP) - Twee vrouwen, die op het dak van het Spaanse consulaat in de Laires- sestraat in Amsterdam wilden klimmen om daar te protesteren tegen de abortusprocessen in Spanje, zijn vanmorgen door de politie aangehouden. Het zijn de 24-jarige M.V. en de 21-jarige GA. Volgens de politie waren de vrou wen met behulp van een ladder over een schutting geklommen en zo in de tuinen van de huizen naast het consulaat terecht geko men. Toen zij via het balkon van één van de woningen hun tocht wilden vervolgen, werden zij door de bewoners ontdekt. Daar op zou een handgemeen zijn ont staan, waarbij de bewoner enige klappen kreeg. Hij waarschuwde de politie, die de vrouwen aan hield wegens mishandeling hield wegens mishandeling huis vredebreuk en verzet tegen de enkele tientallen vrouwen deel zouden nemen, mislukte daar door. Sneeuw of regen Veel bewolking en enige tijd sneeuw of Minimumtemperatuur om het vries punt. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Matige, aan de kust krachtige wind, draaiend van zuidoost naar noord. 25 april Zon op: 6.23 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 1.54 uur; onder 10.16 uur. Hoogwater te Katwijk om 7.25 en 19.59 uur, laagwater om 3.16 en 15.40 uur. echtparen zonder kinderen. Re den hiervoor is, dat het aantal kleine huishoudens de komende jaren sterk zal stijgen. Jongeren willen steeds vaker eerst een tijd zelfstandig wonen als ze het ou derlijk huis verlaten, terwijl veel oudere echtparen terug willen naar een klein huis. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van volkshuisves ting. Op basis van de in 1975 aan genomen nota Huisvesting al leenstaanden en tweepersoons huishoudens hebben 111 ge meenten in Nederland verplicht meegewerkt aan het onderzoek. De kleinere woningen zouden vooral in de grotere gemeenten gebouwd moeten worden omdat daar de behoefte het grootst is. De gemiddelde leeftijd waarop jongeren bij hun ouders weg gaan, ligt net onder de 24 jaar. Het ministerie verwacht niet dat die gemiddelde leeftijd zal dalen. Jongeren blijken weg te willen bij hun ouders, niet omdat ze daar niet goed zouden wonen maar omdat ze elders gaan stude ren of op eigen benen willen staan. i OGEM Holding NV is van plan de heer W. Pluy gers. tot voor kort lid van het pre sidium van Elsevier-NDU, tot lid van het college te benoemen. Het ligt in de bedoeling dat de heer Pluygers het voorzitterschap op zich zal nemen, aldus een mede deling van de raad van commis sarissen. De defensieliga van Ulster (UDA), het grootste van de protestantse straatlegers, en vier andere pro testantse groeperingen verklaar den dat "de huidige situatie van dermate ernstige aard is dat alle leden van hun organisaties in staat van paraatheid moeten worden gebracht". De verklaring die na geheim be raad in het oosten van Belfast werd uitgegeven heeft de vrees doen toenemen dat nieuwe uit barstingen van geweld zullen volgen. Eerder was bekend geworden dat de IRA-hongerstaker Bobby Sands, die vandaag de 50ste dag van zijn hongerstaking inging, erin heeft toegestemd een dele gatie van de Europese Commis sie voor de mensenrechten te ontmoeten. Sands, die zelf denkt nog drie dagen te zullen leven, zei toe te stemmen in het bezoek hoewel hij niet inziet wat voor goeds het hem in dit laatste sta dium nog kan doen. Niettemin kan het bezoek een doorbraak betekenen in de im passe rondom Sands en drie an dere IRA-hongerstakers in de Maze-gevangenis in Belfast. De moeder van Sands had gister avond een onderhoud met de Ier se premier Haughey. Besproken werd hoe de Europese mensen rechtencommissie bij de honger staking van Sands kan worden betrokken. Omdat Sands weigert officieel een beroep te doen op tussenkomst van de commissie, is onduidelijk welke rol die op korte termijn zou kunnen spelen. Geen spoedbespreking De Britse premier Thatcher heeft inmiddels premier Haughey van Ierland laten weten niet op zijn Een voorlopige analyse verzoek om een spoedbespre- - - - - king over de hongerstaking in te zullen gaan als ze morgen terug keert naar Londen van een offi cieel bezoek aan de Golfstaten. Vandaag werd er nog met praalwagens. BOLLENSTREEK - Voor de 34ste keer rijdt morgen het jaarlijk se Bloemencorso van de Bollenstreek door de regio. Praalwa gens, versierde luxe-wagens en een keur van muziekkorpsen maken deel uit van de stoet. De route ziet er als volgt uit Vertrek uit Haarlem om 09.50 uur; aankomst in Bennebroek, waar een pauze is ingelast, om 11.45 uur; vertrek uit Bennebroek om 13.10 uur; aankomst in Hillegom-Hoofdstraat 13.50 uur; in Lisse- Vierkant 14.45 uur. in Sasscnheim-Hoofdstraat 16.00 uur. Vanuit Sassenheim vertrekt het corso 'geneutraliseerd' naar Noord wijk. Om 17.15 uur vertrekt het corso in de badplaats vanaf de Schiestraat voor een rondgang door het dorp. waarna de praal wagens worden opgesteld op de Koningin Wilhelminaboule- vard. Ook weigerde de Britse regering gisteren een bezoek aan Sands van de strijder voor de mensen rechten Ramsey Clark en de je zuïet Daniel Berrigan. Sands had om dat bezoek gevraagd, maar de Britse regering is van mening dat het "niets nuttigs zal opleve ren". Clark zei met dit antwoord "verrast en diep teleurgesteld" te zijn. Sands heeft ook verklaard de pau selijke nuntius van Ierland te willen ontvangen. De hongersta ker weegt nog maar 47 kilo. Hij klaagt over pijn in zijn hele li chaam. Bovendien is zijn ge zichtsvermogen dermate achter uitgegaan dat hij niet meer kan lezen. Gisteren waren er weer ongere geldheden in Ulster. In Armach werd een vrachtwagenbestuur der neergeschoten en ook elders in Noord-Ierland hadden rellen plaats. DEN HAAG (ANP) - De campag ne tegen onbehoorlijk rookge drag "wie rookt is niet gezien" van de Stichting volksgezond heid en roken, blijkt goed aan te slaan. Volgens de stichting zijn in de twee maanden dat de cam pagne nu loopt ruim 15.000 posi tieve reacties binnengekomen uit kringen van het bedrijfsleven en instellingen en van de kant particulieren. deze reactie maakt duidelijk dat de problemen van het roken op het werk nog vaak een emotioneel geladen onderwerp is, waarover moeilijk afspraken gemaakt kun nen worden, aldus de stichting. Het Sociologisch Instituut van Nijmegen heeft inmiddels de op dracht gekregen een weten schappelijke analyse van de reacties te maken. Uit een onlangs in opdracht van de stichting uitgevoerde NIPO-en- quête onder vijfduizend Neder landers blijkt 72 procent van de ondervraagden van mening te zijn dat niet-rokers gehinderd worden door het roken van ande ren. Ongeveer 57 procent vindt dat er met de niet-roker te weinig rekening wordt gehouden. Ook uit de enquête kwam naar vo ren dat het maken van goede af spraken tussen niet en wel ro kers in werkruimten, vergaderin gen en openbare gelegenheden in de praktijk nog op veel proble men stuit, aldus de stichting. WIESBADEN (AFP) - De 3.8 mil joen metaalarbeiders in de Bondsrepubliek zullen dit jaar gemiddeld een loonsverhoging van 4.7 procent krijgen. Dit heb ben werkgevers en vakbond van ochtend in Wiesbaden bekend gemaakt. De laagste lonen zullen met 4,9 procent worden ver hoogd. Het akkoord werd bereikt na een laatste marathonbijeenkomst van 12 uur die de hele nacht voortduurde. Woensdag was een waarschu wingsstaking van een uur gehou den ter ondersteuning van de eis van een loonsverhoging van vijf procent Alleen al in Baden Württemberg legden volgens de vakbond, de industnegewerk- schafl metaal IGM, een half mil joen metaalarbeiders het werk neer. De werkgevers hadden 4.1 loonsverhoging geboden. 26 PAGINA'S Bruce Springsteen naar Nederland Zuid-Holland is tegen splitsing Verkiezingen Z-Afrika alleen voor blanken PAGINA 9 Sluiting Van Gelder uitgesteld De grootste politiebon den hebben deze week fel geprotes teerd tegen het voor stel van de regering om politie-ambtenaren te verbie den aan stakingen en collectieve acties mee te doen Binnenkort zal hiervoor een wetsontwerp ter tafel komen. En daarmee zal vol gens de voorzitters van de Ne derlandse Politiebond en van de Algemeen Christelijke Politie-Fe- deratie de mondigheid van de po litiemensen sterk worden beknot. In feite ageren de politiebonden te gen de uitzondenngspositie die de regering aan politie-ambtena ren wil toekennen. Want ovenge ambtenaren mogen van de rege ring wel staken en mogen wel aan langzaam-aan-acties. werk onderbrekingen en dergelijke meedoen. Waarom een uitzonderingspositie? Daar zijn tal van argumenten voor aan te voeren Essentieel is dat het werk van politie-ambtena- ren, net als bij artsen en ver pleegkundigen. direct van invloed is op de samenleving De regering zal ongetwijfeld de re denering volgen dat een staking of werkonderbreking van politie mensen in haar uiterste conse quentie schade kan doen aan de veiligheid van de burger En dat is wel het laatste wat de burger wil. Toch kan dit geen reden zijn voor een allesomvattend verbod voor politie-ambtenaren om aan col lectieve acties mee te doen Prin cipieel is het onjuist om een be paalde groep overheidsdienaren op dit gebied bepaalde rechten te onthouden. Rechtsongelijkheid is een slechte basis voor een goed arbeidsklimaat, temeer als het gaat om een groep die toch al in een glazen huis moet opereren Bovendien worden de politiemen sen op die manier teruggeduwd in het hokje waaruit ze de laatste jaren - met het oog op een betere communicatie met de maat schappij - juist bezig waren te ontsnappen Politiemensen zijn geen robots en moeten net als andere werknemers de gelegen heid hebben hun werk - en ook hun werkgever - openlijk ter dis cussie te stellen. Een geaccep teerd middel daartoe is - behalve de vakbeweging - de collectieve actie Hoe dat praktisch vertaald moet worden is een zaak van de rege ring Deze zou de grenzen moe ten aangeven waarbinnen de po- litie-ambtenaar aan actiebewe gingen kan deelnemen De uiter ste grens ligt bij de handhaving van openbare orde en veiligheid van de burgers Zodra die m het geding komen, loopt de collectie ve actie van de politie-ambtenaar ten einde Maar een dag geen bonnen uitrei ken aan fietsers wier voertuig niet van de vereiste reflectoren is voorzien, dat moet toch kunnen BRUSSEL (ANP) De Nederlandse socialist in het Europese Parlement Johan van Minnen is door dit parlement uitgenodigd een onderzoek in te stellen naar de mogeltjkhedcn tot invoering van een Europese om budsman. Hij moet tevens een voorstel formuleren tot inrichting van een dergelijk instituut Van Minnen is zelf enkele jaren ombudsman geweest van de VARA-televisie De opdracht aan hem is ingegeven door de talrijke verzoekschriften aan het Europese Parlement om een dergelijke ombudsman ook in te voeren op het niveau van de Europese Gemeenschap. LEIDSCH £4; DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu me'pnn nn'eren a's abonnee Naam Adres: Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Ant woordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1