Je draagt een gast in je Akkoord bij Volvo nadert Ongeluk chloorlijn loopt weer goed af TRANSPLANTATIE Op 16 april 1979 vindt do lever- transplantatie plaats De in greep duurt ruim vijf uur. de intensieve bchai.deling daar na duurt nog eens 44 uur. An derhalve dag na transplanta tie doet Tjits de ogen weer open. althans ze is zich ervan bewust nog te leven ..Het eer ste wat ik dacht toen ik mijn man naast het bed zag staan wm hl Ik lééf Ik pakte zijn hand en kneep er heel stevig in. Zo van nou jongen, ik ben er weer Het was een heel groots moment te beseffen, dat je nog leeft, dat je verder leven mag Een paar dagen later mag Tjits het bed al weer uit. „Ik moest zelf vreselijk goed mcCWCT- ken aan mijn genezing. Na tuurlijk was ik erg blij. maar ik kreeg toch emotionele pro blemen Je kunt niet direct begrijpen en verwerken datje verder leven mag Ik voelde me in een grote ruimte stuur loos ronddrijven. Het lukte me niet om me te richten op mijn toekomst in het gezin. Daar had ik voor mezelf im mers al helemaal afscheid van genomen. Ik had er niet op ge rekend ooit weer terug te mo gen komen Zij hadden al die tijd voor zichzelf moeten zor gen Later, in gesprekken met andere transplantaliepatien- ten. heb ik gemerkt, dat niet iedereen zo'n ervaring heeft gehad". Op 11 mei 1979, de dag voor haar 45ste verjaardag en 25 dagen na de geslaagde levertrans plan tatic. mag Tjits terug naar Zuidwolde. naar huis. naar haar gezin „Die terugkeer en mijn verjaardag zijn geweldi ge dagen geworden", zegt Tjits. „Het hele huis was vol bloemen Iedereen belde op. De mensen in Zuidwolde wa ren merkbaar blij dat ik terug was Mijn man en kindren ui teraard ook Die hebben vre selijk onder die hele toestand geleden. We hebben er daarna heel veel over moeten praten om samen de emoties te ver werken". Virusziekte Op 17 mei is Tjits terug in het Academisch Ziekenhuis Ze lydt aan een ernstige virus ziekte. die vaker voorkomt na een transplantatie. ..Drie maanden heb ik toen nog in het ziekenhuis gelegen, steeds met heel hoge koorts Ik heb er opnieuw rekening mee gehouden dat ik alsnog dood zou gaan Je moot veel eten. zei de internist dat ver hoogt je weerstand Ik heb te gen heug en meug in zijn raad opgevolgd en ik heb het ge haald" De 46 jarige Tjits uit Zuidwolde is de eerste patiënt in Neder land die een levcrtransplanta- tie heeft overleefd Al weer bijna twee jaar leeft ze met een orgaan dat van iemand anders afkomstig i< Met dat feit heeft ze aanvankelijk ook nogal wat moeite gehad, want er moet immers eerst iemand dood gaan voordat je een nieuwu lever kunt krijgen Tjits heeft ook deze kwestie emotioneel verwerkt Bijna alles mag ze weer doen ze heeft alleen nog een niet al te zwaar dieet Een tijd lang is ze gastvrouw geweest in het Academisch Ziekenhuis Dat vrijwilligers baantje heeft ze tijdelijk aan de kant moeten doen omdat ze het niet hele maal op kan brengen. Haar hele verdere leven zal Tjits medicijnen moeten gebrui ken Maar ze geniet Ze geniet van elke nieuwe dag die haar wordt gegeven En ze is de be trekkelijkheid van allerlei minder belangrijke dingen gaan inzien. „Als je soms hoort waar mensen zich alle maal druk over maken. Daar heb ik nu nauwelyks meer last van". maar ziek in bed ligt. Daarom ook hebben we onze vakan ties naar Noorwegen nooit af gezegd. Twee keer per jaar Op 11 mei 1979 verliet Tjits het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Haar patiënte die een levertransplantatie heeft ondergaan uitgeleide i haalde haar op, de verpleegsters doen de eerste gingen we er naar toe. Lekker op de ski's, wandelen in de bergen. Maar die reis alleen al was steeds een enorme in spanning voor mij. Gelukkig heb ik die kracht kunnen op brengen. Hoe dat komt weet ik niet, misschien heeft dat iets met mijn geloof te make- „Soms was ik 's ochtends zo moe", zegt Tjits, „dat ik eigen lijk niet op kon staan. Maar de kinderen moesten naar school en dus stond ik toch maar op. Door die Luminal had je bovendien het gevoel, dat je de hele nacht aan de boemel was geweest. Je had permanent een soort kater. Als de kinderen weg waren, deed ik de huishouding en 's middags ging ik een paar uur rusten". De artsen schrijven Tjits een ui terst streng dieet voor. „Ik mocht bijna niets normaals meer eten, want bijna overal zit immers koper in. Twee keer groente per week. vijf keer rijst zo uit het water. En zelfs geen fruit. Alles werd af gewogen en ik moest precies opschrijven wat ik gegeten had. elke milligram koper werd genoteerd. Je wist datje op die manier je leven kon rekken en dus deed je het. In 1978 was ik dan ook koper- vrij. Toch gingen mijn krach ten steeds verder achterui- Gevoel In november 1978 ben ik met familie naar Portugal ge weest. Daar kreeg ik, ook al omdat mijn man en kinderen niet bij me waren, voor het eerst het gevoel - hoe moet ik dat nou zeggen - dat het leven van je weg gaat. Het was alle maal erg gezellig, maar ik nam er niet echt meer aan deel, ik kon nergens meer van genieten. Toen we terug wa ren moest ik direct de koffers weer inpakken voor onze reis naar Noorwegen. De bootreis van Kiel naar Oslo viel mij zwaarder dan ooit. Halverwege onze vakantiebe stemming in Noorwegen kon ik niet meer. Ik zei tegen mijn man: „Laat me hier maar ach ter", maar we zijn toch verder gegaan. Tot overmaat van ramp kreeg mijn man een hernia-aanval. Hij moest veer tien dagen plat en ik heb hem, zo goed en zo kwaad als dat ging. verzorgd". Thuis gekomen kan Tjits nau welijks meer het huishouden doen Ook haar eetlust is weg. Op 30 januari 1979 wordt ze opgenomen in het Academi sche Ziekenhuis in Gronin gen „Vlak voordat ik haar het ziekenhuis ging waren hier vreselijke dingen gebeurd. Ik kreeg 's nachts slokdarmbloe dingen, ik gaf bloed over. Met mijn laatste krachten ben ik nog naar de verjaardag van mijn schoonmoeder geweest. Ze schrokken heel erg toen ze mij zagen. Het was inderdaad heel dom van mij, maar ik wil de niet opgeven. De volgende dag ben ik dus naar het ziekenhuis gegaan. Ik dacht, dat ik met veertien dagen wel weer naar huis zou mogen, maar dat zat er niet in want die bloedingen bleven. Ik ging in het ziekenhuis steeds verder achteruit. Er was al wel eens gepraat over de mogelijkheid van een le vertransplantatie. Ze hebben mij onderzocht en om zeker te weten of ik er geschikt voor zou zijn, ben ik in gezelschap van een dokter naar Londen geweest, naar dokter Wil liams, een specialist op het ge bied van leverziektes, die in Cambridge bij levertrans plantaties betrokken was. Hij vond mij een geschikte kandi- Enige vraag De enige vraag die toen nog beantwoord moest worden was: gebeurt die transplanta tie in Cambridge of in Gronin gen? Ik mocht zelf kiezen. Dat is een hele zware opgave ge weest. Er is heel uitvoerig over gepraat en ze hebben me de risico's niet verzwegen. Het is een enorm avontuur dat je aangaat, erop of eron der. Als de operatie lukt. moet je leren leven ohdcr een enor me druk. De dreiging dus. dat die nieuwe lever wordt afge stoten, bijvoorbeeld door een infectie. Je draagt een gast in je. Zolang die gast zegt ik wil bij je blijven, mag je verder leven. En als die gast zegt: ik ga weg, dan is het gebeurd. Die dingen zijn mij verteld en daar moest ik zelf over beslis- Bovendien wist ik. dat er kort tevoren bij iemand anders een transplantatie was ver richt die daarbij was overle den. Dat was voor mij ook een ontzettend zware klap. Maar ik heb toch maar ja gezegd, want veel keus had ik immers niet. Als ik nee had gezegd, was het ook afgelopen ge weest, want na d«e reis naar Londen is mijn leverfunctie helemaal opgehouden". De beslissing is genomen, Tjits stemt in met een transplanta tie en kiest heel bewust voor het Academisch Ziekenhuis in Groningen omdat ze daar haar man en kinderen in de buurt heeft, omdat ze er, in te genstelling tot Engeland, geen taalproblemen heeft en omdat ze alle vertrouwen in haar artsen heeft Het wach ten is nu op een geschikte do norlever. Het wachten duurt lang. Daar komt nog bij, dat iemand tijdens het bezoekuur tegen Tjits zegt: „Waarom ga je niet naar Engeland? Daar hebben ze toch veel meer er varing". „Toen het bezoekuur afgelopen was. bleef ik achter met een geweldig stuk onrust. Ik kreeg gewoon een black - out, ik wist het allemaal niet meer. maar een oudere arts, die ik toevallig in het zieken huis ontmoette, heeft me over mijn twijfels heen geholpen door mij te wijzen op de be trekkelijkheid van de routine, die ze in Engeland op het ge bied van levertransplantaties hadden gekregen". In coma Een dag en een nacht ligt Tjits in coma. „Ik woog nog maar vijftig kilo en ik ging ervan uit dat ik dood zou gaan. on danks dat ik wist dat ik ge transplanteerd zou worden Ik geloofde niet echt in het wonder van een geslaagde transplantatie. Die laatste weken heb ik mij heel bewust voorbereid op de dood. Elke dag heb ik afscheid genomen van de mensen die mij lief wa ren. Ik heb ze steeds gevraagd niet verdrietig te worden, want ik zelf had me al volledig met de dood verzoend. Toch heb ik in die tijd ook nog iets meegemaakt waar ik achteraf erg om kan lachen Ik zat in het dagverblijf met mijn vreselijke opgezwollen buik. Daar zat toevallig een huisarts, die zelf ook patient was. Oh. u komt zeker van gy naecologie? vroeg hij, want hij dacht dat ik in verwach ting was. Ineens drong het tot mij door ik ben 44 jaar. ik ga dood en ik zal nooit meer een kind krijgen Daar heb Uc Vie selijk om moeten huilen, ik zal dat nooit meer vergeten. Het was tragisch en komisch tegelijk". Veertien dagen ongeveer heeft Tjits op een donorlever moe ten wachten. „Dat is op zich zelf helemaal niet zo lang. maar als je erop ligt te wach ten wel. Ik was bang dat die lever voor mij te laat zou ko men. Je lag gewoon te luiste ren naar sirenes. Dan dacht je. dat het een ambulance was met een lever voor mij Toch had ik die laatste dagen niet het gevoel alleen te zijn. Mis schicn kwam dat ook wel weer door mijn geloof Ik had mij bovendien met mijn heen gaan verzoend, dus alles met elkaar begon ik me steeds rus tiger te voelen. Ik wilde im mers op die manier, dus datje je zo ziek voelt, niet meer ver der leven". Op de avond van Eerste Paas dag 1979 krijgt Tjits te horen dat er een donorlever be schikbaar is. „Het gekke is", zegt ze, „dat ik 's middags al. toen ik dus nog van niets wist. een heel blij gevoel had gekre gen Ik wilde mijn haar ge wassen hebben en ik heb er zelfs rollers m gedraaid Ik had een gevoel alsof ik naar een feest zou gaan. Terw ijl ik dus helemaal nog niet wist dat er een lever was gekomen Die avond ben ik bovendien heel rustig in slaap gevallen, terwijl ik al heel lang slecht sliep. Om 2 uur 's nachts stond er een internist naast mijn bed „Nu gaat het erop of eronder", dacht ik Dat blije gevoel had ik nog steeds. Ze hebben me klaargemaakt voor de operatie Op de afde ling chirurgie zwaaide ik vro lijk naar iedereen. Het trans- plantatieteam stond al te wachten. Ik heb er afscheid genomen van mijn man en kinderen. Ja echt afscheid, want zo moet je dat zien als je voor zo'n riskante ingreep staat. Mijn man en kinderen hadden er, geloof ik. meer moeite mee dan ik Want ik heb op dat moment beslist niet gedacht: nou ziek ik ze misschien voor het laat st". Zes Nederlanders die ten dode opgeschreven waren leven nog steeds dank zij een donor-lever. De transplantaties hebben alle plaatsgevonden in het Academisch Ziekenhuis in Groningen, dat is uitgegroeid tot het centrum voor levertransplan taties van Nederland. Een van de mensen die oog in oog hebben gestaan met de dood is een 40-jari- ge vrouw uit het Groninger Zuidwolde. Zij is de eerste patiënt die een levertransplantatie heeft overleefd. Dit verhaal gaat vooral over haar emo ties, vór en na de ingreep, over de verzoening met de dood maar ook over de wil om verder te leven. GRONINGEN - - Het kost enige moeite om haar adres te achterha len. maar alweer biedt de telefoongids uitkomst. Tjits, de nu 46-jarige vrouw die als eerste in Nederland een levertransplanta tie heeft overleefd, blijkt in Zuidwolde ten noorden van de stad Groningen te wonen. Ze toont zich verrast dat we haar hebben gevonden, want ze schuwt publiciteit. „Allerlei bladen hebben geprobeerd mij te benaderen, maar ik wilde absoluut niet, want er komen zoveel emoties bij los", zegt Tjits. „Je moet over jezelf praten en dat is, na watje allemaal hebt meegemaakt, erg moeilij- Toch stemt ze uiteindelijk toe in een interview. Want Tjits gelooft dat haar ervaringen van belang kunnen zijn voor andere patiën ten. Het is ook om die reden dat zij door het Academisch Zieken huis in Groningen, waar zij op 16 april 1979 (Tweede Paasdag) een donorlever heeft gekregen, ingeschakeld is bij de opvang van andere transplantatiepatiöntcn. „Die opvang is heel erg belang rijk", zegt Tjits, „want je dreigt als patiënt geïsoleerd te rake- Bijna twee jaar na de geslaagde levertransplantatie voelt Tjits zich nog steeds redelijk goed. „Maar je bent toch beperkt in de mogelijkheden. Je bent sneller vermoeid dan vroeger, vóór de kwaal". Niettemin zorgt Tjits weer voor haar ge zin, bestaande uit man, zoon (20) en dochter (17). Ze leeft, nu ze oog in oog met dood heeft gestaan, veel bewuster dan vroeger. „Ik heb ge leerd", zegt Tjits. „dat ook de kleine dingen heel belangrijk zijn. Dat het elke dag weer licht wordt. De vogeltjes en de bloemen in de tuin. En dat je nog voor je man en kinde ren mag zorgen. Ik ben me er voortdurend van bewust, dat mijn huidige leven een ver lenging van het vorige is. Het is ontzettend moeilijk onder woorden te brengen wat ik voel. Ik denk soms, dat dit een heel nieuw leven is dat aan een zijden draad hangt. Dat ik het beslist niet vanzelfspre kend moet vinden dat ik nog steeds leven mag". Het verhaal van Tjits begint in 1969. „Tot dat jaar was ik al tijd gezond, maar ik kreeg plotseling allerlei klachten. Misselijkheid en altijd maar moe. Ik bleek een chronische leverontsteking te hebben die later is overgegaan in levercir- rose. Ook had ik een ontzet tende jeuk. Om die te onder drukken moest ik Luminal gebruiken, maar daar werd ik erg suf van. Alsof je onder de drugs zat. Ik was 35 jaar en moest voor twee kleine kinde ren zorgen. Dat ging op een bepaald moment niet zo goed meer en daarom moest er hulp komen. Mijn denkver mogen ging door de medicij nen achteruit, ik kon sommi ge dingen niet meer onthou den. Dat was erg deprimeren- d". Ongeneeslijk ziek In 1977 wordt de toestand van Tjits ernstiger. „Ik kreeg een koperophoping in de lever. Ik moest figuurlijk op de tenen lopen om mee te kunnen blij ven doen. U moet niet verge ten, dat ik al sinds 1969 wist, dat ik ongeneeslijk ziek was, al is dat niet met zoveel woor den tegen me gezegd, want het zou wel twintig jaar kun nen duren. Het is een heel naar gevoel als je met zo'n waarheid wordt geconfron teerd. Maar je denkt steeds aan je kinderen. Je wilt een goede en gezellige moeder voor hen zijn die niet steeds Goede verwachtingen voor sociaal plan HELMOND (GPD) - De bespre kingen tussen de vakbonden en de directie van Volvo Car over het sociale plan dat de afvloeiing van 593 personeelsleden moet begeleiden, zijn donderdag gun stig verlopen. De verwachting is gewettigd, dat begin voldoende neek een akkoord wordt bereikt Dit was donderdagavond, na schorsing van het overleg, het gevoelen van Ger van Os. dis trictsbestuurder van de Unie BLHP. „Er zijn nog drie punten te behan delen en de opstelling van de raad van bestuur daartegenover is positief', zo zei hij. „Loopt het slotoverleg verder naar wens, dan ligt er aanstaande dinsdag een akkoord op tafel waarmee de bedrijfsleden het naar mijn idee eens zullen zijn", aldus Van Os Minder te spreken was hij over de vertraging die blijkt te zijn ont staan in het gesprek van de Ne derlandse regering met de hoofd directie van Volvo AB in Zwe den over de verdere toekomst van Volvo Car in Nederland. „Men heeft ons gezegd nog geen mededelingen te kunnen doen. omdat dit overleg nog niet was afgerond Het gaat zeker nog een weck duren", aldus Van Os. In tussen was hem gebleken, dat het met de verkoop van het in Born geproduceerde model goed gaat en dat overigens in heel West-Europa de automarkt be gint aan te trekken. In de pas daarmee lopen de ver koop en de produktie van de gro te Volvo-modellen, zoals die on der meer in Gent worden geas sembleerd. Leldsch Dagblad Leldse Politie Sportvereniging Woensdag 29 april Aanvang voorprogramma 19.00 uur start 19.30 uur. M.m.v. Theo Koomen en Barry Hughes Voetbal Joep Steur keert na een afwezigheid van zes jaar terug bij eerste divisieclub Volendam De Volendamse oefenmeester. du in februari dit jaar al werd aange trokken door het bestuur van de Volendamse eerste rlr.i iet lb als assistcnt-oefenmecster van George Knobel voor komend sei zoen. zal tot aan het einde van dit seizoen de huidige oefenmeester Henk Ellens assisteren. Autosport - Niki Lauda. de oud- wereldkampioen formule I. over weegt een come back in de auto sport I^auda. die eind 1979 met de racerij stopte omdat hij er ge noeg van had "alsmaar rondjes te rijden' zou deze week nog m testritten uitkomen Volgens de renstal McLaren, waarmee Lau da contacten heeft, maakt de coureur zijn rentree op 3 mei in de Grote Prijs op het circuit van Imola. BERGEN OP ZOOM (GPD) - De ontsporing van acht wagons, ge vuld met natronloog (bijtende soda), heeft gistermorgen in het havengebied van Bergen op Zoom voor opschudding ge zorgd Vermoedelijk liepen de wagons en de locomotief van het chloorlijntje uit de rails als ge volg van spoorverwijding. Zy bleven naast de spoorstaven op hun wielen staan Er traden geen lekkages op. zodat de brand weer geen voorzorgsmaatregelen be hoefde te nemen. Een kraan heeft de ongeveer 35 ton wegen de gevaartes tegen de middag weer terug in het spoor gezet, waarna locomotief en wagons hun weg konden vervolgen Het ongeluk heeft de ongerustheid van omwonenden, die het spiri- tuslijntje op enkele meters voor hun voordeur hebben, opnieuw aangewakkerd Zij besloten gis teren opnieuw met de Neder landse Spoorwegen en de ge meente in overleg te treden om de/e instanties op dc onhoudba rc situatie tc wyzen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17