Kerk Litouwen botst met de staat Biljarters vallen om van de slaap Leidse schaaknacht st'erk bezet met subtoppers Fons de Wolf doorbreekt sleur met solo Laatste 16 van Oranje Vollebregt achterin -aajumiijmijfr Slechte elementen wakkeren anti-communisme aan "Herderlijk getuigen van Gods woord taak Bisdom" „Nog te weinig kerkelijk besef'' VRIJDAG 24 APRIL 1981 LEIDEN - Het kon niet uitblijven. Ook Leiden heeft nu zijn schaaknacht. Met twee teams in de landelijke hoofdklas se. John van der Wiel als "coming- man" op het internationale vlak en na tionale jeugdkampioenen (Hans Kuyf. Marcel en Jeroen Piket) in alle leef tijdsgroepen. bloeit het schaakleven in de Leidse regio als nooit tevoren. De in het kader van de Leidse sportweek georganiseerde schaaknacht is dan ook geheel op zijn plaats. Vanavond om negen uur zet wethouder Tesselaar het geheel in beweging. Tot 's morgens zeven uur staat sociëteit Minerva daarna in het teken van het snelschaakgeweld. Zo n honderd man gaan elkaar daarbij het leven zuur ma ken Ondanks het interessante prijzen geld zullen de landelijke topspelers dit evenement mijden. Zij wagen zich niet aan deze uitputtingsslag. De op papier sterkste deelnemer is momenteel in ternationaal meester Frans Kuypers uit Eindhoven. Aan hoofdklassers is geen gebrek. Deze enthousiastelingen hoeven niet zo nauw te kijken; dus is het geen ramp als hun spelpeil met het naderen van het ochtendgloren terugloopt. Qua sub-toppers zal dit door de Leidse schaakbond. Philidor en LSG georga niseerde evenement dan ook sterk be zet zijn. Zoals gebruikelijk bij de hui dige snelschaaktoernooien zijn de voorrondes in de vorm van vier vier kampen gegoten, met herindeling naar score, terwijl de finales uit twaalf kampen zullen bestaan. Tegelijkertijd hebben belangstellenden de mogelijkheid om tegen schaakcom puters te spelen. Do sterkst aanwezige computer is de nieuwe Sargon. Deze speelt op een ratingniveau van onge veer 1800. Het zou nog sterker kunnen, maar dat zou de computer teveel be denktijd kosten. Diegenen die de com puter op de knieën weten te krijgen staat een prijs te wachten. Terwijl de snelschakers onder de veren gedoken zijn om van de vermoeienis sen van de voorgaande nacht te beko men treden zaterdagmiddags om half twee John van der Wiel en Rinie Kuvf (de verrassende nummer negen by de Nederlandse titelstrijd) op het Stad huisplein aan voor een openlucht si multaan De organisatie hiervan ligt bij Philidor. Deelname is voor ieder een gratis, wel moet men zich van te voren aanmelden. Leon Konings heeft niet voor een her nieuwd succes in het open Paastoer- nooi van Panjs kunnen zorgen Vorig jaar verzekerde Konings zich van een gedeelde eerste prijs. Ditmaal bleef hij steken op een score van 3 Mi uit 6. Club genoot Jan Tolenaar draaide daarente gen wel bovenin mee. Tolenaar verza melde 5 punten en deelde daarmee de derde positie. In een toernooi in het Franse Reims scoorde Wim Heems kerk 5Mi punt uit 7 duels De Rijnsbur- ger werd daarmee verdienstelijke tweede De LSG-er toog vervolgens naar Straatsburg, alwaar hij samen met Dirk Sikkel wederom 5 Mi punt vergaarde, echter ditmaal uit 9 partij en Beiden vielen dan ook niet in de pnjzen. Joop Bakker kwam tot een score van 4 punten. Johan Heins twaalfde bij eerste onderdeel van springruiters BIRMINGHAM De enige Ne derlandse deelnemer aan de finale van de strijd om de we reldbeker voor springruiters, Johan Heins, is gistermiddag in Birmingham in het eerste onderdeel als twaalfde geëin digd. Hij kreeg over de twee manches in totaal vier straf- punten met het paard Larra- my. Winnaar werd de West duitser Franke Sloothaak met Argonaut. Hij bleef in de barrage, die ging tussen acht combinaties, foutloos in 39,8 seconden. BREDENE (ANP) - De Belgische belofte Fons de Wolf heeft giste ren in de vierde etappe in de ron de van België de sleur doorbro ken. De winnaar va de klassieker Milaan-San Remo ondernam in de rit van Leembeek naar de kustplaats Bredene een solo vlucht die na 90 kilometer suc cesvol eindigde. De Wolf, nog nauwelijks hersteld van een blessure aan zijn rechter hand. kreeg de kans omdat hij geen bedreiging vormde voor de leider in het algemeen klasse- ZEIST/DEN HAAG Eddy Treytel (AZ'67) en Michel van de Korput (AC Torino) zijn de twee spelers, die geheel wegvallen bij de selectie van de laatste zestien spelers voor hét Nederlands elftal voor de WK-kwalifica- tiewedstrijd tegen Cyprus van a.s. woensdag 29 april. De overige afval lers. Piet Wildschut (PSV), Michel Valke (PSV). Willy Jansen (PSV) en Wim Kieft (Ajax) hebben een plaats gekregen in de selectie van Jong Oranje. Ook Frans Thijssen bevindt zich bij de laatste zestien, ondanks zijn vrij ernstige blessure die hij tegen Manchester City opliep. Als Thijssen in Zeist arriveert, zal bekeken worden hoe het met de blessure is gesteld. In het geval hij niet speelt, wordt eventueel een afvaller opgeroepen. De selectie van zestien man bestaat uit: Piet Schrijvers. Tscheu Ja Ling (beiden Ajax). John Metgod. Hugo Hovenkamp, Cees "Pier" Tol (allen AZ'67), Ben Wijnstekers (Feyenoord), Kees van Kooten (Go Ahead Eagles). Arnold Mühren, Frans Thijssen (beiden Ipswich Town). Ruud Krol (AC Napoli), Willy van de Kerkhof, Jan Poortvliet, Huub Stevens (allen PSV), Johnny Rep (St. Etienne), Simon Tahamata (Standard Luik) en Hans van Breukelen (FC Utrecht). De zestien spelers voor Jong Oranje, dat dinsdag een wedstrijd tegen de Sowjet-Unie speelt, zijn: Jacques Storm, Willem Kieft (Ajax). Richard van der Meer, Ronald Weijster (AZ'67), Chris Treling (Den Haag). Carlo de Leeuw (Feyenoord), Wim Koeverman (Fortuna Sittard), Ruud Gul lit, Edward Metgod (Haarlem), Willy Jansen, Piet Wildschut, Michel Valke (PSV), René van der Gijp (Sparta), Martin Jol, John Scheve (FC Twente) en Jurrie Koolhof (Vitesse). ment, Gerry Verlinden. Het was niet eens zijn bedoeling in zijn eentje in Bredene aan te komen. De kopman van de ploeg van Ro ger Swerts had zijn zinnen gezet op de slotetappe naar Molen beek. Maar op het moment dat hij een redelijke voorsprong had gekregen, besloot hij de straffe wind in het Vlaamse land te trot seren en alleen door te gaan. Dat doorzettingsvermogen werd met de etappe-overwinning beloond. Voordat De Wolf was ontsnapt wa ren er echter de meest opmerke lijke dingen gebeurd. Alweer. Deze sportief gezien slaapver wekkende Ronde van België blijft niets bespaard. Na de knoeierijen van de organisatie en de protestactie van het peloton in voorgaande dagen sloeg giste ren "koning nawinter" toe. In de neutralisatiezone, zo'n 30 kilo meter lang, werden de renners geteisterd door hagel- en sneeuwbuien. De wedstrijdlei ding besloot daarop, nadat ver scheidene coureurs al van de fiets waren gestapt, het peloton in auto's naar de eigenlijke start in Ninove te vervoeren. Even daarna blokkeerde een kudde koeien het parcours, waardoor enig oponthoud ontstond. Tot overmaat van ramp werd De Wolf, toen al met enige voor sprong, in de buurt van Eeklo de verkeerde weg ingestuurd. Zo kon het gebeuren, dat de ren ners, vijftien kilometer méér moesten afleggen. Maar Bredene werd uiteindelijk gehaald. De uitslag van de vierde etappe is: 1. De Wolf (Bel) de 147 km in 3 uur, 34 mi nuten en 51 seconden; 2. Vander Slag- WARFFUM Een nachtelijke speurtocht naar een goed bed is drie deelnemers aan het Nederlands kampioenschap ankerkader 71/2 slecht bekomen. Fons de Wolf: kans gepakt molen (Bel) op 3,15; 3 Jochums (Bel) op 3.30; 4 Kelly (Ier) z.t 5. Demeyer (Bel) z.t 6 Jacobs (Bel) z.t 7. Van Houwelingen (Ned) z.t.; 8 Van Hae- rens (Bel) z.t 9 R. Demeyer (Bel) z.t.. 10. Bogaert (Bel) z t.. 11. Priem (Ned) z.t.. Algemeen klassement 1 Verlinden (Bel) 21 uur. 13 minuten en 9 secon den, 2. Bogaert (Bel) op 18 seconden. 3 Maas (Ned) op 22 seconden. 4 Claes (Bel) op 28 seconden; 5. Willmann (Noo) op 28 seconden. 6 Wijnands (Ned) op 38 seconden, 7. Van den Hoek (Ned) op 1.10. 8 Martens (Bel) op 1.16; 9. Tackaert (Bel) op 1.18. 10 Kelly (Ier) op 1.28. Louis Havt venter en Piet Vet konden niet slapen in het hotelletje vlakbij de speelzaal in Warffum. Om één uur in de nacht besloot het drietal met Christ van de Smissen op de bonnefooi naar Groningen te vertrekken in de vaste overtui ging daar gemakkelijk aan een riante hotelkamer te kunnen ko men. Dat was een schromelijke vergissing, want in de grote stad was geen bed meer vrij in ver band met een congres over kern energie. Overal werden de biljarters wegge stuurd met de medededeling "vol". Uiteindelijk kwamen ze weer in de provincie terecht, er gens in de buurt van Appinge- dam. De nacht was toen al bijna om. De spelers hadden de slaap dan ook nog in de ogen tijdens zijn duel tegen Jan Arnouts op een bepaald moment zelfs te dommelen. De Brabander, die tijdens het landenkampioen- schap in Amersfoort in het 71'2 Raymond Ceulemans nog be dwong, was kansloos tegen Ar nouts. die wel goed had gesla pen. Wim van Deventer kon er niets van tegen Jean Bessems en Piet Vet kreeg in zijn partij tegen Bongers slechts 79 punten mee in zes beurten. Christ van der Smissen was de enige, die het uitstapje in de nacht goed ver werkte. Hij had in Ben Velthuis de zwakste tegenstander. Velt huis was niet voorbereid op dit kampioenschap. De lange Tuk ker fungeerde als invaller voor Hans Vultink. Jos Bongers kwam het best uit de startblokken met winst in zes beurten Hij stelde ook het na- drukkclijkst zijn kandidatuur door nu ook in het 71/2 de verfijnde serie op de lijn gemak kelijk en snel te spelen. Bongers won in de tweede ronde van Velthuis. Voor Bongers zullen Van der Smissen en Arnouts wellicht de voornaamste concur- 4 Bessems 4 renten zijn. Van der Smissen, 5 Vet 0 volop in training voor het we- 6. Velthuis 0 reldkampioenschap bandstoten 7. Havermans 0 in Murcia. bleek erg trefzeker op 8. Van Deventer 0 de grote ballenen versloeg ook Vet Arnouts maakte in de twee de ronde tegen Van Deventer veel indruk met een OfM ning rie van 214. maar had voor de res terende 86 caramboles nog zes beurten nodig. Na twee ronden is de stand 1. Bongers 4 168 42 85 2. Van der Smissen 4 141 40 00 3. Arnouts 4 214 33 33 4. Bessems 4 144 33 33 5. Vet 0 84 23 00 6 Velthuis 0 137 21 12 -.7 17!] 78 1252 HYERES (ANP) - Henk van Gent en Cecs van Bladel blijven tijdens de Olympische zeilweek voor Hveres in de 470 klasse behoorlijke presta ties leveren. In het veld van 63 boten eindigden zij gisteren in de vierde race als achtste, waardoor zij in de algemene rangschikking klommen naar de zesde positie. Bij de plankzeilers (windgliderklasse) mocht Ste- phan van den Berg zich even koesteren in het bezit van de tweede plaats in de tussenstand Hij had de derde race als derde beendigd en werd in de vierde wedstrijd voorlopig tweede. Door een protest van Franse zijde werd Van den Berg echter gediskwahfeerd In de Flying Dutchmanklasse werden twee races afgewerkt In de derde wedstrijd, die nu eens niet door de Wcstduitse broers Diesch werd gewonnen, eindigden Sjoerd Vollebregt en Henri van der Aal (dit sei zoen is de tweeling uit Warmond voor het eerst niet meer samen in de boot te vinden) als 22e. In de vierde race werd het duo echter gediskwa lificeerd. In de algemene rangschikking bezet Vollebregt de 24ste plaats. In de Solingklasse. die ook twee races op het programma had staan, werd Verhagen eerst 13e en later op de dag 8e. Tornadozeiler Hogeboom. met in zijn Catamaran een debuterend vrouwelijk bemanningslid, eindigde in de tweede race als 22e en in de derde wedstrijd als 17e Met uitzonde ring van de Tornado's solovlucht die na 90 kilometer succesvol eindig de. MOSKOU (ANP) - Veertig jaar na de inlijving bij de Sowjet-Unie blijft het aan de Oostzee gelegen Litou wen net als Polen een 'apart' land in de Sowjet- wereld. Door de macht van de Rooms-Katholieke Kerk is een groot deel van de bevolking in staat ge weest een sterk nationaal besef te behouden en zich in zekere zin onafhanke lijk op te stellen tegenover de autoriteiten. Bijna 75 procent van de Litouwers is rooms-katholiek. Ongeveer 90 procent van de jonggeborenen wordt gedoopt, 50 procent van de huwelijken voor de kerk ge sloten en 95 procent van de over ledenen na een requiemmis be graven. Deze cijfers zijn ver strekt door priesters die de ziel vormen van het 'Comité ter ver dediging van de r.k. Litouwers'. Ze zijn nooit officieel tegenge sproken. Het comité, in 1978 gevormd om "de rechten van de gelovigen te verdedigen tegenover hen die de kerk willen vernietigen", is gelei delijk aan de woordvoerder van dë katholieke gemeenschap ge worden. In dit verzet speelt de geestelijkheid een actieve rol. In 1978 tekenden 522 van de 708 priesters een open brief, gericht aan het presidium van de Opper ste Sowjet waarin de 'inmenging van de staat in kerkelijke aange legenheden' werd veroordeeld. Een voorbeeld van deze 'inmen ging' is het verbod dat de pries ters kregen om kinderen gods dienstonderricht te geven We gens overteding van dit verbod werden verscheidene priesters tot een jaar strafkamp veroor deeld. Op de scholen zouden kin deren die de rode halsdoek van de 'pioniers' niet willen dragen, aan diverse vormen van 'pesterij' blootstaan. De staatsraad voor religieuze za ken die zich met het bestuur van de kerk bemoeit, is een van de doelwitten van het katholieke verzet dat in dit orgaan 'de hand van de atheïstische staat' ziet. In Litouwen is nog maar één semi narie (in Kaunas) voor 2.5 mil joen rooms-katholiekcn De se minaries in Vilnius, Telshai en Vilkavishkis zijn gesloten. Er zijn nog maar 700 priesters werk zaam in Litouwen tegen 1.500 vóór de laatste wereldoorlog. Vele parochies moeten het dan ook zonder priester stellen De in de oorlog verwoeste kerken zijn niet herbouwd. In Vilnius, de hoofdstad, is een dertigtal ker ken gesloten. Een van deze ker ken is nu als museum in gebruik, terwijl de kathedraal omge vormd is tot 'kunstzaal'. Straffen Het feil dat de Litouwse katholie ken geen eigen uitgeverijen mo gen hebben en geen program ma's voor de radio mogen verzor gen heeft een deel van hen tot ondergronds verzet gedreven. Regelmatig worden godsdiensti ge publikaties in het Duits, Frans of Engels vertaald en in gesten cilde vorm verspreid. Ook ver schijnt er al jaren een 'kroniek van de Litouwse katholieke kerk' die voorlichting geeft over de strijd van de gelovigen voor de eerbiediging van hun rechten. De KGB - de geheime Russische staatspolitie - speurt voortdu rend naar hen die voor de uitga ve van deze kroniek verantwoor delijk zijn. Enkele katholieken hebben al zwaar moeten boeten voor hun medewerking aan dit orgaan. Zo stierf de priester Vigi- lius Jaugclis m maart vorig jaar op 32 jarige leeftijd na twee jaar in een strafkamp te hebben door gebracht, en zit de bioloog Sergei Kovalcv een straf van zeven jaar werkkamp met zwaar regime uit Het 'comité voor de verdediging van de Litouwse katholieke kerk' protesteerde in november vorig jaar bij de hoogste rechter lijke instantie van het Jand tegen de toeneming van gewelddaden tegen de kerk en haar vertegen woordigers. In september was het lijk van de priester André Tourlais gevonden. Hij bleek in een vijver te zijn verdronken In oktober werd de priester Lconas Chapoka in zijn slaap vermoord door onbekenden. Verscheidene priesters zijn op straat aangeval len en met messen toegetakeld. Kerken zijn in brand gestoken en sacramenten ontwijd. Schuldi gen zijn nooit gevonden, aldus de brief van hel comité. t dissedente Litouwse milieus wijst men erop dat deze golf van geweld samenviel met een felle perscampagne tegen zogenaam de 'slechte elementen' in de kerk 'Wetenschap en gods dienst', het offiële atheïstische propaganda-orgaan, viel in okto ber heftig uit tegen 'trouweloze elementen' in de kerk die de 'na tionalistische gevoelens van het volk op basis van het anti-com- munisme' proberen aan te wak keren. In de komende zomermaanden worden wederom 'automobilisten - kerkdiensten gehouden in de Zwijndrechtse Pieterman kerk. De be langstelling voor deze diensten, gehouden aan de drukste rijksweg van Nederland, is groot. De eerste dienst wordt zondag 3 mei gehouden om tien uur 's morgens F ree i esc plaats van samenkomst is net kerkje in Zwyndrecht. dat ligt aan rijksweg 16 (van Rotterdam naar Dordrecht). Hoewel de diensten ehjk bestemd zyn voor automobilisten is iedereen welkom De bijeenkomsten duren ongeveer twintig minuten De liturgie is een voudig een preek van ongeveer zeven minuten van een dominee of priester, enkele liederen, een schriftlezing. Na de dienst is er koffie. In de topmaanden juni. juli negen uur en om lm Ml VC is er weer één dienst om diensten worden door eer n augustus zijn er telkens twee diensten, om ir tien Vanaf de eerste zondag in september tien uur De laatste is op 27 september De interkerkelijke werkgroep voorbereid I)o oudste kloosterzuster van NYd.-rl.md r A j derdjarige leeftijd overleden. Aleida ter Doest. zoals zij 'in de wereld' werd genoemd overleed in Achterveld Het Rozekruisers Genootschap houdt dinsdag 28 april oen le/mg m t Parlement aan de Nieuwe Rijn in Leiden Onderwerp is 'De aquarius- eis: goedheid, waarheid en gerechtigheid' De avond begint om acht Bcrocpingswerk Nederlandse hervormde kerk Beroepen te Urk G W Nijhof, Oosterwoldc; te Spannum en Cubaard J L. Raves loot. Heemse (toezegging); t<- Zutphen P van SanU n ftrnliftinni Blrtilu i lil, te Gelderrnalsen B J Kruit. Numansdorp (toezegging i te Lathum G J T van Dijk, Winterswijk P Bijleveld. studentenpredikant in de classis Amsterdam, heeft het beroep door de Generale Synode tot secretaris binnenland Nederlandse Zendingsraad aangenomen Aangenomen te Huizen A. Beens, Sommelsdijk Bedankt voor Waarder (toezegging) J Vroegindeweij. Katwijk aan Zee. DEN BOSCH (ANP) - Mgr. J. Bluyssen heeft aan al zijn gelo vigen in een nota zijn visie ge presenteerd op "het ene bisdom 's-Hertogenbosch". Hij zegt daarin dat juist in een tijd van grote veranderingen de bis schop alle aandacht moet kun nen besteden aan zijn voor naamste taak. Die ligt volgens hem "in het herderlijk, leiding gevend getuigen van Gods woord". Om die taak naar beho ren te vervullen moeten bepaal de bestuurlijke, organisatorisch een admnistratieve zaken zo veel mogelijk worden gedele geerd. Mgr. Bluyssen is van me ning dat een goed bestuursap paraat en diensten ter onder steuning van de geloofsgemeen schap wat kwaliteit en finan ciën betreft pas in een bisdom van enige omvang kunnen func tioneren. Mede om die redenen blijft hij tegen een verdeling van het bisdom. Daar komt nog bij dat het grote, allerwege be speurbare onbehagen ten aan zien van de ontwikkelingen in de kerk in ons land diepgaand w antrouwen heeft gewekt tegen het beleid van kerkelijke in stanties. Een ingreep zonder overleg zal volgens hem nega tief uitwerken. In de gespannen situatie dient het recht om als mondige gelovigen mee te den ken des te meer recht gedaan worden, zo schrijft hij. Iet is bekend, aldus Mgr. Bluys sen, dat aan de Paus in deze vra gen krachtens kerkelijk recht de uiteindelijke bevoegdheid toekomt om nieuwe bisdommen op te richten of bisschoppen te benoemen. "Maar iedereen, die de kerk een goed hart toedraagt, zal ermee instemmen, dat OOM Paus geattendeerd wordt op de bijzondere omstandigheden, die zo'n ingreep gecompliceerd ma ken", aldus Mgr. Bluyssen. UTRECHT "Laten we met te gauw de beslotenheid en het iso lement opzoeken. Laten we niet tevreden zijn met allerlei organi saties en bonden op gerefor meerde grondslag en tegelijker tijd het geheel van de kerk verge ten Er is nog te weinig kerkelijk besef, ook onder ons". Deze waarschuwing uitte ds. L.J. Geluk, voorzitter van de Gerefor meerde Bond in de Hcr\ormde Kerk. gisteren in Utrecht tijdens het 75 jang jubileum van de Bond Hij sprak over het thema "hervormd en gereformeerd" (lid van de Hervormde Kerk. staande op de gereformeerde belijdenis) Volgens ds. Geluk is de christen heid verscheurd "Er is veel wat voor gereformeerde belijders moeilijk te verdragen is. In de koers van de Wereldraad van Kerken kunnen w y ons onmogi lijk vinden Met het doen en la ten van de Raad van Kerken en van de IKON zijn wy uitgespro ken ongelukkig" aldus ds Ge luk De voorzitter zei de Hervormde Kerk niet te willen verlaten "zo lang ons daar een plaats is gege ven De strijd in en om d«- Her vormde Kerk is een worsteling om de waarheid Die kan het bes te worden gestreden binnen die kerk zelf Ds Geluk wees erop dat gerefor meerd zyn geen eindpunt is "Ook binnen de knng van de Ge reformeerde Bond staan we bloot aan de vragen van de mo derne tijd Hoe slaat het in onze gemeenten met het dienstb« toon. met aandacht, zorg en lief de voor elkaar''" zo vroeg hy zich af. Secretaris ir J van der Graaf wees tydens zyn openingsrede op het artikel van de christelyk-gerefor- meerde predikant J H Vele ma, "afschcidingsvisie- tussen ja en neen" dat is opgenomen in de ju bileumbundel 'beproefde trouw' die gisteren werd gepresenteerd Velema merkt daarin op dat er nu méér gereformeerd leven in de Hervormde Kerk aanwezig blijkt te zyn dan vroeger in de kerken van de afscheiding voor mogelijk werd gehouden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15