Vriesekoop demonstreert vorm "Subsidie betaald voetbal opschorten Ijshockeyers geven zich al tegen VS over Matchpoint Indien er niet snel cao komt: Haan en Anderlecht uit elkaar Met De Kraiff ook verder in dubbelspel Hagens terug bij Leiden Utrecht nog zonder veld Treytel: nog twee jaar AZ VRIJDAG 24 APRIL 1981 sport GOTHENBURG - Het Nederland se ijshoekeyteam is gedegra deerd uit de A-poule van de strijd om de wereldtitel. De voor laatste wedstrijd ging in Gothen burg tegen de Verenigde Staten met 3-7 (1-2 1—3 1-2) verloren. Het was triest te zien hoe de Neder landse ploeg door een freeweeh- lend Amerikaans team naar de slachtbank werd gereden. Iedere vorm van vechtlust ontbrak en het zelfvertrouwen was in de kleedkamer achtergebleven. Het was om moedeloos van te wor den. De Amerikanen die alle gelegen heid gaven tot tegenspel - er werd zeer vriendelijk gehockeyd - konden echter moeilijk om de kansen die geoffreerd werden heen. Dat deden zij dan ook niet, maar indien alle mogelijkheden waren opgepakt was een veel zwaardere nederlaag de uit komst geweest. Nu werd de sco re nog enigszins beperkt om het frommelwerk van de Nederland se formatie blijkbaar niet al te zeer te blameren. Het debuut van Nederland op het allerhoogste ijshockeyniveau bleek in Zweden een minder pijnlijke ervaring dan verwacht mocht worden. De formatie van de immer vrolijke bondscoach Gustav Bubnik kelderde welis waar meteen weer naar de B- poule, maar dat is normaal voor een beginneling in het ijshockey- walhalla. waarin ditmaal boven dien sterker dan ooit werd ge speeld. Echt falen deed Neder land hooguit een periode per wedstrijd. Traditioneel zwak van Nederland was de voorbereiding, waarin pas vier maanden geleden een coach werd aangetrokken. Bub nik verrichtte wonderen, maar kon niet verdoezelen, dat de eni ge echt goede clubverdedigers in Nederland buitenlanders zijn en zonder die "gastarbeiders" bleek het nationale team ontzettend kwetsbaar. Fnuikend was ook, dat vanuit die verdediging te weinig goede passes kwamen om de aanval optimaal te kunnen la ten functioneren. Een sterk punt van Nederland vormden de goalies. Ted Lens- sen maakte een fantastisch de- William Klooster (25) en Fred Homburg (6) komen te laat om Warrem Miller van 4-i af te houden. Johnson (9) kijkt mee, doelman John de Bruyn is kansloos. buut in de A-poule, werd ook als enige Nederlander op de ver langlijstjes van de Amerikaanse profscouts gezet, maar de Fries werd daar weer razendsnel van afgevoerd, toen hij dank zij zijn onberekenbare verdedigers lek geschoten werd. Zijn Amster damse vervanger John de Bruyn begon ook goed, maar ging er uiteindelijk mentaal eveneens onderdoor. Nu Bubnik vrijwel zeker aanblijft als bondscoach, staat wel vast, dat Nederland met een drastisch verjongde ploeg wat aan de on derbouw gaat doen in de steeds interessanter wordende B-poule. Het "oudje" Jan Janssen gaf al een voorzetje in die richting met: "wij hebben in Zweden ontzet tend veel geleerd, maar een groot deel van de ploeg is al te oud om die kennis nog sterk door te laten werken in de praktijk". Het score-verloop van de wedstrijd Nederland-Verenigde Staten (3-7) is: 4.52 Larson 0-1, 19.15 Van Heumen 1—1, 19.45 Miller 1-2, 22.49 Wilson 1-3, 27.40 Mil ler 1-4, 28.59 Collard 2-4, 31.30 Christian 2-5, 45.46 Miller 2-6, 47.25 Ulseth 2-7, 57.15 De Vos 3-7. Aantal strafminuten: Ne derland 8, Ver. Staten 6, toe schouwers 2.300. DEN HAAG (GPD) - De Partij van de Arbeid voelt er niets voor nog langer financiële steun te verlenen aan het gezondma- kingsproces in het betaald voet bal. Volgende week dinsdag komt de vaste Kamercommissie voor erm bijeen om te praten over de voortgang van het sane ringsproces. Joop Worrel (PvdA) wil bij die gelegenheid zijn eerder aangehouden motie in stemming brengen om de subsidie aan het betaald voet bal voorlopig op te schorten. Volgens Worrel raakt het geduld van de Tweede Kamer zo langza merhand op, nu de voetbalbond nog steeds niet heeft voldaan aan de voorwaarden waaronder fi nanciële steun wordt verleend. Worrel: „Er is nog steeds geen cao voor profvoetballers. Boven dien is nog steeds geen begin ge maakt met de afschaffing van het vergoedingensysteem". Of de motie door de meerderheid BRUSSEL (GPD) - Haan en Anderlecht gaan uit elkaar. De oorzaak daarvan is de plotselinge ommezwaai van het bestuur van de Belgische eerste klasser, om het eerder gedane aanbod van een nieuw meerjarig contract in te trekken. De Nederlander, in dienst, is uiterst over deze gang vai meer omdat hij in Belgische verbolgen i zaken, te feite rond was over een verlenging van het contract bij Anderlecht voor een periode van twee jaar. ..Ik krijg de indruk", al dus Haan. ..dat Anderlecht mij liever kwijt dan rijk is. We zouden tijdens het laatste gesprek wat kleine puntjes bespreken en dan zou ik mijn handtekening onder een nieuw tweejarig contract zet ten. Op het laatste moment kreeg ik van het bestuur te horen, dat men daar toch maar vanaf zag". Arie Haan gaat er vanuit dat de breuk tussen hem en Ander lecht definitief is. ..Want", zo stelt de middenvelder, „als het een financiële kwestie zou zijn geweest, dan had men mij wel een tegenbod gedaan. Dat is uitgebleven en dat vind ik nogal opmerke lijk". Voorlopig neemt de oud-inter national een afwachtende houding aan. Haan: „Ik ga me nu maar eens beraden over de prijs die Anderlecht voor mij wil hebben. Het wordt toch wel kort dag om een nieuwe club te vinden, ook al omdat ik me helemaal heb gericht op twee nieuwe voetbalseizoenen bij Ander lecht. in de Tweede Kamer wordt aan genomen. hangt voor een belang rijk deel af van het CDA De christen-democraten hebben hun standpunt nog niet bepaald. Ook het CDA is er niet gelukkig mee, dat er nog steeds geen cao voor profvoetballers is. Woord voerder Ben Hennckam: „In het gesprek met de KNVB heb ik de indruk gekregen, dat die cao zo goed als rond is. Ja. er werd zelfs gesuggereerd dat de cao er al voor de commissievergadering van dinsdag zou zijn. Ik betreur het als dat niet het geval is". Die hoop van Hennekam is gdel. De onderhandelingen zijn alweer enige tijd geleden afgebroken en van een hervatting is vooralsnog geen sprake. Worrel: „Wc hebben de KNVB vol doende tijd en gelegenheid gege ven de voorwaarden na te ko men. We hebben eerst een jaar moeten wachten, voordat er een cao tot stand kwam. Maar nu zit het betaald voetbal al weer bijna een jaar zonder cao, omdat de partijen niet tot overeenstem ming kunnen komen. Welnu, als we dit over onze kant laten gaan. dan maken we ons als parlement ongeloofwaardig". De PvdA denkt voorlopig aan op schorting van de subsidie. „Maar als de voetbalbond dan nog niet op korte termijn aan haar ver plichtingen voldoet, dan moet de overheid zich uit het sanerings proces terugtrekken. Over een tweede periode van subsidiever- NOVI SAD (ANP) Bettine Vriesekoop heeft in Novi Sad in haar eerste optreden in het individuele toernooi van de wereldkampioenschappen tafeltennis gedemonstreerd in uitstekende vorm te verkeren. Binnen recordtijd veegde zij de Roemeense Maria Al- boiu in drie games van tafel. Door de overwinning bereikte ze de derde ronde, waarin ze vandaag uitkomt tegen de Westduitse Anke Olschewski. Sandra de Kruiff kon het niet bol werken tegen de Noordkoreaanse verdedigster Li Song Suk. In drie games werd de Leidse kleuter leidster conform de verwachtin gen uitgeschakeld. Samen had den de speelsters een aangename verrassing in petto door in de eerste ronde van het dubbelspel de sterker geachte Palatinus en Fabri voor eigen publiek naar een nederlaag te spelen. Met de Roemeense Maria Alboiu als tegenstandster in de tweede ronde, kwam Bettine Vriesekoop fortuinlijk uit de bus. De loting had aanvankelijk haar landgeno te Maria Alexandru aan de Ha- zerswoudse gekoppeld. De 42-ja- rige oud-wereldkampioene is een verdedigster van allure en te gen dat soort' speelsters heeft Vriesekoop in de beginfase van een toernooi het altijd moeilijk. In Duisburg (EK 1978), struikel de ze, als tweede geplaatst, in de openingsronde bijvoorbeeld over de boomlange, in die tijd onbekende, Russische verdedig ster Loedmilla Baksjoetova. Dat spookbeeld raakte de vijfvoudig nationaaal kampioene in de aan- loopdagen naar de wk niet kwijt. HAARLEM (GPD) - Emill Ha gens, de spelverdeler van de Haarlemse basketbalclub Eve and Adam Stars en de nationale basketbalploeg, speelt het volgend seizoen voor Parker Leiden. De 27- jarige Haarlemmer heeft gisteravond een laatste ge sprek gehad met de nieuwe coach van Leiden Ton Boot en heeft daarna Stars-voor zitter Eric Jager op de hoog te gesteld van zijn besluit. Hagens speelde vanaf 1972 voor dc Haarlemse club. Tussentijds kwam hij één seizoen uit voor Markt Utrecht en een half seizoen voor Leiden. Toen echter was hij tweede man achter Mitch Plaat. Boot heeft hem nu verzekerd dat er voor hem plaats zal zijn naast de Nederlands-Amerikaanse spelverdeler van Leiden. Hagens: „Ik heb dc stap geno men, omdat ik graag op Eu ropees niveau wil spelen. Dat kan in Leiden. Daarom ga ik weg bij Stars, maar blijf verbonden aan de club omdat ik de jeugd blijf trai nen. Op een gegeven mo ment kom ik bovendien toch weer terug naar Haarlem". Sandra de Kruiff: kansloos Opgelucht haalde ze adem toen bij aankomst in Novi Sad bleek dat Alexandru om onbekende rede nen verstek liet gaan. Maria Al boiu was haar vervangster. Te gen de 19-jarige Roemeense was het een spelletje van kat en muis. Alboiu was totaal niet opgewas sen tegen de aanvalsdrift van Vriesekoop. Die in hoog tempo de strijd dicteerde. Binnen vijf tien minuten was het eenzijdig karwei spelenderwijs geklaard: 21-6, 21-12, 21-8. Bleef Alexandru thuis, de volgen de tegenstandster, de sterke Noordkoreaanse Lim Jong Hu, schreef kort voor de aanvang van de individuele strijd af wegens buikloop, een veelgehoorde klacht in Novi Sad. Door die meevaller treedt Vriesekoop in de derde ronde aan tegen de rela tief zwakke Anke Olschewski. De 19-jarige Westduitse overwon in vijf moeizame games de Israë lische Garmi. Bij een zege op Ol schewski heeft Vneskoop de laatste zestien bereikt en stuit ze vanavond vermoedelijk op Zang Deying, de nummer een op de (ADVERTENTIE) misschien weel u wel 'n betere naam voor deze prachtige kleding Uniek van styling en zeer funktioneel: 100% katoen van binnen en synthetisch buiten, dus herstellend. beelden van 'n prachti ge kollektie nieuwe nirtgskleding" brj MATiW op de Nieuwe Rijn 42, Lelden wereldranglijst en als eerste ge plaatst. Ook tegen dat duel ziet Vriesekoop niet op. In haar her innering leeft die ene ontmoe ting tegen Zang in Parijs tijdens de open Franse, begin december van het vorig jaar toen won de Hazerswoudse met 2-1. Sandra de Kruiff werd naar ver wachting door Li Song Suk uit het toernooi gestoten. De 23-jari- ge Noordkoreaanse onderwijze res legde zoveel topspin in haar opslag, dat die voor De Kruiff vrijwel onbespeelbaar was. Ont stond er een rally, dan stuurde Li Song Suk het celluloid zo geraffi neerd en getruct terug dat de Leidse kleuterleidster tot vele missers verleid werd 11-21. 10-21, 10-21. Overigens hield De Kruiff geen kater over aan haar nederlaag. Li Song Suk be reikte tijdens de vorige wereld kampioenschappen de finale en verloor daarin voor eigen pu bliek van de Chinese Xinai. Ook dit moment staat Li Song Suk op de zesde plaats op de wereld ranglijst. nog altijd vier plaatsen hoger dan Vriesekoop. Samen zorgden de Nederlandse dames voor een stuntje door in het dubbelspel de Joegoslavi sche Palatinus en Fabri te over rompelen met sterk ogend spel. In drie games (21-16, 21-11, 21-17) vernietigden de pupillen van Bakker de zoveelste illusie van de Joegoslaven. Na de ont goocheling in het landentoernooi gokt de Joegoslavische coach Osmanagic voornamelijk op triomfen in het dubbelspel. Bij de heren verdedigen Surbck en Stipancic hun titel. Bij de dames zette Osmanagic alles op twee kaarten: Palatinus/Fabn en Per- kucin/Batinic. Na dc eerste ron de is die gok al voor vijftig pro cent mislukt Palatinus en Fabri maakten een uitgebluste indruk tegenover de fris van de lever sewQVF OP JUPPZOUM LUiemRWK: Aïocur &4T A# ££r 7?/jF£ ZDt/PPrV ZI//V j£/V a/r /YAA? MffT l£Zl /O/AST- IA/5T PP ///PA/MP COl/JC 077& /P?7TO ZES-WfSZ4Y/> OP //PT S<rc*i£- eaep 7£ OROTB. KLA6&G\' IXXM.S OIE C¥\Af?L AO-TT02 0'J Ve 1AA!£ ij&zrs /^Lies swvr IE RBCPLBfiJ lening gedurende vier jaar hoeft dan niet meer te worden gespro ken". Dc clubs in het betaald voetbal zien de bui al hangen. De FBO (Federatie van betaald-voetbal- organisaties) heeft zich daarom met een brief tot de vaste Kamer commissie voor CRM gewend. In de brief zet de FBO uitvoerig uit een waarom over een nieuwe cao nog steeds geen overeenstem ming is bereikt met de WCS. de belangenorganisatie van de spe lers De schuld wordt daarbij na drukkelijk in de schoenen van de WCS geschoven. De FBO zegt in zijn brief aan de Kamercommissie, dat de WCS op 2 april is verzocht de onder handelingen voort te zetten. Op dat verzoek heeft de spelersvak bond nog niet gereageerd. „De FBO heeft", aldus dc brief, „ge streefd naar het bereiken van een voor beide partijen redelijk cao- resultaat. Daarom mag het ont breken van overeenstemming niet leiden tot overheidsmaatre gelen. die het in stand houden van het betaald voetbal niet ten goede komen". De KNVB heeft zich intussen te ruggetrokken als bemiddelaar in het vastgelopen cao-overleg tussen de onderhandelingsdele gaties van de vereniging'van contractspelers (WCS) en de fe deratie van betaald voetbal or ganisaties (FBO). Dit omdat het sectiebestuur betaald voetbal geen kans ziet beide partijen op korte termijn op één lijn te krij gen. De KNVB is na maanden van over leg bovendien tot de conclusie gekomen, dat het al of niet tot stand komen van een cao voor profvoetballers in eerste instan tie een aangelegenheid is voor de WCS en de FBO. Karei Jansen van de WCS. die eerder had ver klaard wel degel uk te hebben geantwoord op de eerder aange haalde uitnodiging van de FBO, maar nu verkondigde hiermee te hebben gewacht tot het overleg met de KNVB gistermiddag, be treurt het besluit van het sectie- bestuur betaald voetbal. „Eerlijk gezegd begrijp k de KNVB ook niet", aldus Karei Jansen, „want ik vind dat je in deze kwestie de verantwoorde lijkheid niet alleen naar de VVCS en de FBO kunt verleg gen. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat het cao-overleg door de ze gang van zaken muurvast is komen te zitten. En hoe we daar uit moeten komen, zou ik op dit moment dan ook met geen mo gelijkheid kunnen zeggen. Ik weet alleen dat dit dc vergade ring van de vaste kamercommis sie voor erm komende dinsdag niet bepaald positief zal beïn vloeden". het enkelspel tijdens de WK in Novi spelende Vriesekoop en De Kruiff. De overwinning was dan ook een terechte beloning voor het Nederlandse spel. In die tweede ronde ontmoetten Vriesekoop en De Kruiff de Ja panse dames Kawahigashi en Wada In het herendubbcl en gemengd dubbel werd de afvalrace door de Nederlandse deelnemers voortgezet. Hijne/Vlieg. Gootzen/ Kootcr en Vlicg/Noordam wer den zonder pardon geëlimineerd. UTRECHT (GPD) - Na de wei gering van Amersfoort en Ajax om het van zijn stadion beroofde FC Utrecht voor zijn drie resterende thuis- wedstnjden onderdak te ver lenen. heeft ook het gemeen tebestuur* van Wageningen negatief gereageerd op het verzoek van de Utrechters, die evenmin verwachten dat I>. r Bo h stadion De Vliert aanbiedt. Het wachten is op het Bredase NAC, dat enige tijd geleden zgn accommoda tie beschikbaar wilde stellen. Als alternatief houdt FC Utrecht het complex van Wil lem U in gedachten, hoewel men liever dichter bij huis blijft De gedachte om de drie duels op het veld van de tegenpartij te spelen, wijst FC Utrecht om sportieve redenen van de hand Met name clubs die be trokken zgn bg de strgd om Europa-Cupplaalscn en de gradatie, zouden daar be zwaar tegen kunnen aanteke nen. nog afgezien van het feit dat ook FC Utrecht trainer Han Berger er niets voor voelt het 'voordeel' van een neutraal terrein in te ruilen voor de nadelen die kleven aan weer een uitwedstrgd. Al met al heeft FC Utrecht nog negen dagen om een geschikt speelveld te vinden. Kort dag. ALKMAAR (ANP) - Eddy Treytel heeft zijn verbintenis met eredi visie-en UEFA-cupfinahst AZ 67 uit Alkmaar met twee jaar ver lengd Het nieuwe contract loopt tot 30 juni 1983 Dan zal de doel- verdediger 37 jaar zgn Treytel kwam in het seizoen 79 80 van Feyenoord naar AZ.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13