LEIDSCH DAGBLAD 'Schaf prijscompensatie af' ldig jr ar Leiden: lijst van Volksunie onge 1 Raad van State onder werk bedolven SER-advies Lubbers (CDA): Vervangen door belastingverlaging Plan voor behoud van Van Gelder in Renkum Vijf man zeiljacht vermist "Geen marechaussees voor politietaken SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis OENSDAG 22 APRIL 1981 UPGERICHT 1 MAART 1860 36453 (ecleur G. Koopman jofdredacteur AAM. Schuurman? -hooldredadeur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau witeS*geM 2311 BGl «Jen Voor W nr$ cototon lBoete voor handel in videobanden AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft vanochtend vier mensen veroordeeld tot geldboetes, I omdat zij de auteurswet had den overtreden door het ma ken en verkopen ran video- i banden met bekende speel- j films. Een 41-jarige man uit Amstelveen en een 33-jarige inwoner van Amsterdam werden veroordeeld tot een geldboete van 10.000 gulden, waarvan 7000 voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen hen was 20.000 gulden boete geëist. De rechtbank achtte overigens niet bewezen dat deze twee de auteursrech- j ten hadden geschonden. DEN HAAG (ANP) - De afdeling recht spraak van de Raad van State is het water tot de lippen gestegen. Vooral de behan deling van bezwaren die burgers aanteke nen tegen beschikkingen van de lagere overheid maken het de afdeling zeer moeilijk. In het jaarverslag van de Raad van State over 1980 waarschuwt mr, J. van der Hoe ven lid van de raad. tegen een personeels stop voor de secretarie en het juristenbe stand van de raad, dat "desastreuze ge volgen" zal hebben. De leegstandwct, de herziening van het vreemdelingenrecht en dergelijke zullen waarschijnlijk uit monden in een toeneming van het werk van de Raad van State zo verwacht Van der Hoeven. In het afgelopen jaar ontving de afdeling rechtspraak 11.972 zaken tegen 9.163 in 1979. Er werden er 11.388 (6.930) afge daan. De achterstand bij de afhandeling is opnieuw toegenomen. "Een zorgelijke ontwikkeling", zo vermeldt het jaarver slag. Ook over de beoogde snelle afhandeling van adviezen van de raad op wetgevend gebied is de leiding van de Raad van Sta te bezorgd. De zorgvuldige voorbereiding en overweging kan daardoor in de knel komen, zo wordt in de inleiding tot het jaarverslag gewaarschuwd. Vorig jaar werden er op wetgevend gebied 842 ad viezen gevraagd, tegen 786 in 1979. Ge deeltelijk was dat een normaal gevolg van het "oogstjaar" van het kabinet. Aan de andere kant betrof het adviezen op so ciaal-economisch gebied die nogal drin gend waren. OEN HAAG (GPD) Het CDA is bereid in de komende vier jaar het huidige systeem van volledige en automati sche prijscompensatie op de helling te zetten. Alleen op die manier kan in de komende periode de gewenste loon matiging worden bereikt. Bovendien zal het trendbeleid, waarbij de salarissen van de ambtenaren dc loonontwikke ling in het bedrijfsleven volgen, moeten worden doorbroken. Dit zegt CDA-fractieleider Lub bers in een interview mét de journalist Frans Nypels en de econoom Flip de Kam. Volgens Lubbers moet de prijs compensatie voor een deel wor den vervangen door een belas tingverlaging. Daarmee wil hij voorkomen dat de financiële achteruitgang voor de verschil lende salarisgroepen in één keer te fors wordt. De kosten van dit programma wil het CDA betalen uit de extra winsten op het in het binnenland verbruikte aardgas. Fel verzet Lubbers' plan, waarvan hij toe geeft dat het geen deel uitmaakt van het CDA-verkiezingspro- gramma, zal zeker stuiten op fel verzet bij de vakbeweging. Deze beschouwt de prijscompensatie als een hoeksteen van het inko mensbeleid. De werkgevers daarentegen streven al geruime tijd naar het loslaten van dit sys teem. Nypels en De Kam interviewden Lubbers en CDA-voorzitter Buk man eind maart, enkele dagen nadat minister Van der Stee (fi nanciën) zijn nieuwste bezuini gingspakket had ingediend bij de Tweede Kamer. Het gesprek zal spoedig in boekvorm worden gepubliceerd, samen met ge sprekken met de voornaamste sociaal-economische woordvoer ders van de andere grote partij- (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het hoofd-stem- bureau van de kieskring Leiden (noord en midden Zuid-Holland) heeft gis teravond besloten de ver kiezingslijsten van de Ne derlandse Volksunie (NVU) en de Centrumpar tij ongeldig te verklaren. Hetzelfde deden de hoofdslembu- reaus van de kieskringen Gro ningen, Den Helder, Amsterdam en Rotterdam met de aldaar in gediende lijsten van de NVU ter wijl Maastricht de lijst van de Centrumpartij naar de prullen bak verwees. In Tilburg aanvaardde het hoofd stembureau de lijsten van de Volksunie en de Centrumpartij. Voorzitter van het stembureau burgemeester Letschert zei dat het niet tot de taak van het hoofdstembureau hoort om na te gaan op welke manier de handte keningen zijn verzameld. Enkele Tilburgse groeperingen hebben aangekondigd bij de provincie in beroep te zullen gaan tegen het besluit. In Amsterdam en Groningen ble ken de hoofstembureaus princi piële bezwaren te hebben tegen de van rascisme en fascisme be schuldigde Volksunie van Joop Glimmerveen. In de andere kies kringen bleken de lijsten van de NVU en de Centrumpartij (in Leiden en Maastricht) niet de Koud Enkele regen- of hagelbuien, maar ook af en toe ion. Minimumtemperatuur rond plus 1 graad en nachtvorst. Mid- dagtemperatuur ongeveer 8 graden. Zwakke tot matige wind uit noord- 23 april Zon op: 6.27 uur; onder: 20.51 uur. Maan op: uur; onder: 8.53 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.30 en 18.46 uur, laagwater om 2.25 en 14.40 uur. vereiste 25 handtekeningen te bevatten. Veel ondertekenaars van de desbetreffende lijsten trokken namelijk op het laatste moment hun handtekening in omdat die was verkregen onder valse voorwendsels. In de mees te gevallen werden de 'spijtop tanten' hier door actiegroepen op gewezen. Na sluiting van de inschrijvingster mijn (vorige week dinsdag) gaf het Leidse hoofdstembureau Glimmerveen op grond van een bepaling in de kieswet vervol gens drie werkdagen de tijd om nieuwe handtekeningen in te za melen. Vorige week donderdag leverde Glimmerveen een nieuwe lijst handtekeningen in en zijn partij werd alsnog ingeschreven. Pas gisteren kwam de anti-fascisti sche beweging in Leiden erach ter dat er een nieuwe lijst van de NVU was ingediend. Ditmaal bleken de handtekeningen te zijn ingezameld in de omgeving RENKUM (GPD) De onderne mingsraad van Van Gelder in Renkum heeft een eigen plan voor behoud van de papierfa briek ingediend bij zowel de commissaris van de koningin in Gelderland als de leden van de vaste kamercommissies voor so ciale en economische zaken in Den Haag. Het plan omvat de stichting van een zelfstandige BV voor de behangsel- en diep drukpapierfabriek in Renkum in een vaste binding met de nu al zelfstandige krantenpapierfa briek Parenco. (Zie ook pagina 19). van het Jacq. Urlusplantsoen de Haagweg. Een steekproef De CDA-fractieleider wijst maakte gistermiddag duidelijk dat ook ditmaal de handtekenin gen onder valse voorwendsels waren verkregen. Hetzelfde gold voor de handteke ningen die de Centrumpartij bij het stembureau had ingediend. Deze handtekeningen waren in gezameld in de Leiderdorpse Rietschans. Een flat die pal naast barakken voor buitenlandse werknemers ligt. De Centrumpartij gaat overigens in beroep tegen de beslissing van het hoofdstembureau in Leiden en Maastricht om de lijst van de partij ongeldig te verklaren. Dat deelde lijsttrekker Janmaat gis teravond mee. Volgens Janmaat zijn de leden van de hoofdstembureaus alleen in gegaan op beschuldigingen van actievoerders. Het Leidse hoofd stembureau heeft naar zijn me ning de Kieswet onjuist gehan teerd. tij dens het gesprek met Nypels en De Kam op dat het bedrijfsleven niet veel langer de hoge loonkos ten kan dragen. We komen er niet uit indien de automatische prijscompensatie doorgaat en in cidentele loonsverhogingen (voor promotie e.d.) ook gegeven blijven worden, zegt Lubbers. Weer groei Hij stelt vast dat de voorgenomen aantasting van het compensatie systeem niet met zoveel woorden voorkomt in het verkiezingspro gramma. Het staat slechts „tus sen de regels door te lezen", zegt hij. Ook mag aantasting van de prijscompensatie geen doel op zichzelf zijn. „Die maatregel moet gepaard gaan met een be leid dat de economische groei weer in gang zet. Een beleid dat werk schept". Het CDA-duo breekt verder een lans voor een nieuw systeem van sociale uitkeringen, het 'tweetra- jectensysteem'. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) werkt al enkele jaren aan de introductie hiervan. Het gaat ervan uit dat ie dereen die daar recht op heeft, een basisuitkering krijgt. Deze wordt eventueel aangevuld met toeslagen indien meerdere per sonen van deze ene uitkering moeten rondkomen, en naar ge lang de duur van het arbeidsver leden van de betrokkene. GRONINGEN (ANP) - Politie korpsen in Groningen en Fries land zijn op zoek naar de beman ning van een zeiljachtje dat giste ren volledig getuigd op het Noor- derstrand van Ameland is aange spoeld. Het schip, de Bloody Ma ry, is eigendom van een 40-jarige Groninger. Hij zou met nog vier buurtgenoten tijdens de paasda gen een zeiltocht hebben ge maakt op de Waddenzee. Wanneer het scheepje is vergaan is niet bekend. Ook is nog niet dui delijk hoeveel mensen aan boord waren op het moment van het ongeluk. Het schip is volgens ooggetuigen het laatst gesigna leerd op Eerste Paasdag toen het de haven van Zoutkamp verliet. Het is volgens de politie van Gro ningen echter onwaarschijnlijk dat op dat moment alle vijf deel- boord waren. 26 PAGINA'S Niet treuzelen met chips Zuid-Holland vreest meer werkloosheid Voedsel op de bon in Polen Joop Hiele: "Ik kom terug" Voorzitter politiehond: ROTTERDAM (GPD) - Het is on aanvaardbaar dat men het al bij na normaal vindt dat de Konink lijke Marechaussee, een onder deel van de krijgsmacht, steeds vaker wordt ingeschakeld voor taken die principieel by de bur gerlijke politie thuishoren. Als blijkt dat de politie door een steeds terugkerend gebrek aan mankracht haar taak niet kan uitvoeren, moet de politie wor den versterkt. Voorzitter Leen van der Linden van de Nederlandse Politiebond zei dit vanmorgen in Rotterdam bij dc opening van een driedaags bondscongres. In zyn toespraak besteedde hij veel aandacht aan de gevolgen van de bezuinigin gen voor de politie. Omdat er in het wilde weg wordt bezuinigd, zei Van der Linden te geloven dat vooral onder jongere politie ambtenaren sprake is van een af nemende motivatie. Als voorbeeld gaf de NPB-voorzit- tcr de bezuiniging op het benzi neverbruik. waardoor meer en meer politieambtenaren zich te voet of per fiets door de buurten moeten bewegen Vaak wordt dit door de politieman als straf erva ren. Er zit geen idee achter, geen duidelijke principiële keuze voor by voorbeeld meer aandacht voor de kleine criminaliteit, het diree te contact met de burger of het vandalisme, aldus Van der Lin den. Sociaal-Economi- sche Raad 9,S" teren een in veel op- zichten opmerkelijk advies aan de regering openbaar gemaakt. De regenng Van Agt treft, concreter dan ooit in een SER-advies, het verwijt dat onvoldoende is inge speeld op de gewijzigde econo mische situatie. Gedoeld daarbij wordt met name op de tekorten op zowel de betalingsbalans als de overheidsbegroting Het kabi net heeft te weinig gedaan om de binnenlandse consumptie en de eigen uitgaven af te remmen, ten gunste van investenngen in het bedrijfsleven De pnjs is volgens de SER een veel grotere stijging van de werkloosheid dan nodig was geweest. Opmerkelijk is voorts dat de SER zelf. vermoedelijk door een ge brek aan eensgezindheid, niet in staat is gebleken om een princi piële keus te maken tussen een stimuleren van óf de marktsector óf de collectieve sector. Een uit breiding van de collectieve sector leidt onder de gegeven om standigheden zonder twijfel tot een verder oplopen van het finan cieringstekort. Die uitbreiding dient om die reden te worden af gewezen. Daar staat tegenover dat een sti muleren van de marktsector het gevaar met zich brengt van een opnieuw aanwakkeren van de binnenlandse consumptieve vraag Het nsico dat in dat kli maat loonmatiging een onver koopbare zaak zal blijken is bo vendien groot. Steun aan de marktsector zou om die reden be perkt moeten blijven tot projecten gericht op innovatie ter verbre ding van het exportpakket. Het meest in het oog springende onderdeel van het advies betreft de relatie arbeidstijdverkorting- werkgelegenheid Het gegeven dat de SER zich serieus aanhan ger heeft verklaard van het scheppen van banen door ver korting van de werktijd, betekent aan de vooravond van de verkie zingen, zonder meer winst voor de linkse oppositie en de vakbe weging. Vooral in die hoek heeft die theorie in het verleden im mers een warm onthaal gevon den. De SER heeft berekend dat bij een verkorting van de bedrijfstijd met 2,5% in een periode van vijf jaar 330.000 nieuwe banen beschik baar kunnen komen. Dat is een belangnjk cijfer tegen de achter grond van de nu beschikbare prognoses over de groei van de werkloosheid (in 1985 een half miljoen) Een verkorting van de de werktijd, zoals de SER deze voorstelt, noopt tot een matiging in de lo nen van 1 netto bij een modaal inkomen. Dat zou op verzet kun nen stuiten. Er staat echter wel tegenover dat het door een meer derheid van het parlement nage streefde beginsel van solidanteit met de minima, in geval van een oplopende werkloosheid zeker zal leiden tot een premieverzwa ring voor zowel werkgevers als werknemers Met andere woor den; ook zonder inleveren voor meer banen wordt er ingeleverd, maar dan om de uitkering aan een toegenomen groep van werklozen veilig te stellen Hoewel zich bij de uitvoering van het voorstel nog tal van techni sche problemen zullen voordoen, levert de SER met dit advies een constructieve bijdrage tot de op lossing van het belangnjkste knelpunt in onze samenleving LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren a'c ->bonnee Naam Adres Woonplaats: Gironr S.v.p bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen neer Leidscti Dagblad. Ant woordnummer 10050.2300 VB Leiden t komt SNEL in de bus. lende

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1