Strijd Libanon barst weer los Spanning in Ulster neemt toe Doden bij bomaanslag op Filippijnse kathedraal Gegarandeerd voor anno .*1695 de volle 100% gestookt. In BeiroetSidon en Tyrus Exportjongejenever. Iran betaalde voor niet geleverde wapens Explosie in kerncentrales VS Geldmarktrekening: Slavenburg's Bank Laatste RAF-hongerstakers staken actie Moegalie staat op economische banden met Zuid-Afrika Overstromingen in Somalië DINSDAG 21 APRIL 1981 Toestand I RA-honger staker verslechterd (Van onze correspondent Lia van Bekhoven LONDEN (GPD) - Dc ongeregeld heden in Noord-Ierland zijn het afgelopen paasweekeinde verder toegenomen naarmate de condi tie van IRA-hongerstaker Bobby Sands verslechterde en nadat twee jongeren zondagnacht om het leven kwamen na overreden te zijn door een Landrover van het Britse leger. Voor de zesde achtereenvolgende nacht braken er straatgevechten uit in Lon donderry en Belfast, waar jonge ren politie-eenheden bekogelden met benzinebommen en stenen. Drie parlementariërs die Bobby Sands gisterochtend in de Mazc- gevangenis bezochten, zijn er niet in geslaagd Sands van zijn hongerstaking af te brengen. Het Ierse parlementslid Sile de Vale ra. kleindochter van een van de oprichters van de Ierse republi keinse beweging, liet na haar be zoek aan Sands weten dat deze vastbesloten is door te gaan met de hongerstaking. Sands begint vandaag aan de 52e dag van zijn hongerstaking. De laatste sacramenten werden hem zaterdag toegediend. Sands is nog niet naar een burgerzieken huis overgebracht, ook al heeft hij volgens De Valera nog slechts enkele dagen te leven. Tijdens de traditionele paasmarsen in Noord-Ierland, waarbij de katho lieke bevolking de mislukte paasopstand van 1916 tegen de Britse heersers herdenkt, waar schuwde Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, voor meer gewelddaden mocht een honger staker overlijden. „In vergelij king met wat er dan zal gebeu ren. lijken alle geweldplegingen van het verleden op een theepar ty op Buckingham Palace", al dus een Sinn Fc-in-zegsman. Elders in Noord-Ierland hield dc legerraad van de Provisional IRA een bijeenkomst met de boodschap het gewapend con flict voort te zullen zetten en in Belfast schoten drie gemaskerde mannen een aantal geweren in de lucht af. De katholieke kerk in Ierland verbrak op paaszondag haar stilzwijgen over de honger staking met een van haar stevig ste aanvallen tot nu toe op de wij ze waarop de Britse regering de hongerstaking benadert. De aartsbisschop van heel Ierland, kardinaal Thomas O' Fiach, zei dat de regering de hongerstaking zou kunnen beëindigen door alle gevangenen in Noord-Ierland zelf te laten kiezen voor het wel of niet dragen van gevange niskleding en het verrichten van gevangeniswerk. „De gevange- niskledingkwestie kan geregeld worden zonder af te wijken van bestaande regels", zei de aarts bisschop. „De afgelopen tien jaar hebben de vrouwen in de Ar- magh-gevangenis eigen kleding gedragen en niemand heeft ge zegd dat zij de status van politiek gevangene hebben". De drie parlementariërs die Sands bezochten, hebben om een spoedbijeenkomst met de Britse premier Thatcher gevraagd waarbij ze deze kwestie aan de orde willen stellen. De spannin gen tussen de katholieke en pro testantse gemeenschap in Noord-Ierland namen elf dagen geleden weer toe met de uitslag van een tussentijdse verkiezing die door hongerstaker en IRA-lid Bobby Sands werd gewonnen. Door de gewelddadigheden van de afgelopen week is de polarisa tie tussen de twee groepen ern stiger dan ooit. Ondanks de verzekering van aarts bisschop O' Fiach en andere ka tholieke leiders dat een stem De Ierse politici die gisteren met IRA-hongerslakcr Bobby Sands spraken gaven na afl' op van hun bezoek een persconferentie. Hun pogingen om hem te overreden zijn hongerstaking te beemdigen zijn op niets uitgelopen voor Sands geen goedkeuring voor de gewelddadige IRA-me- thodes inhoudt, vindt de protes tantse meerderheid in Noord-Ier land dit argument moeilijk te slikken Gevreesd wordt dat zij er bij de loyalistische para-mih- taire organisaties op aan zal drin gen haar sektarische moordcam pagncs te hervatten en een open lijk conflict met de IRA niet uit de weg te gaan. BEIROET (Reuter/UPI/ AFP/GPD) De Libanese hoofdstad Beiroet was gis- teren het toneel van hevi- ge vuurgevechten tussen de Syrische vredestroe pen en leden van de christelijke milities. Daar bij werd gebruik gemaakt van raketten en artillerie vuur. Eveneens bestookten Israëlische troepen en de christelijke militie van majoor Haddad in het zuiden van Libanon de stad Tyrus en Palestijnse doelen. om een eind te maken aan de 'misdaden van Israël, dat Had dad steunt, en zijn agenten'. niet de eerste keer dat Haddad in het wilde weg op de stad Sidon schoot. Ditmaal was het effect evenwel verschrikke lijk: het was een prachtige paas zondag, waarop families in grote getale naar buiten trokken. Ze ven van Haddad's granatep kwa men neer op een terrasje in een van de drukste straten van Si don; hier vielen dan ook de meeste doden. Ook de dertig kilometer zuidelijker gelegen havenstad Tyrus kwam gisteren onder artillerie-vuur te liggen. Aan deze beschieting na men, naast de milities van Had dad, ook Israëlische troepen deel. 's Middags bechoot de Is raëlische artillerie volgens radio Beiroet de omgeving van Ras el Ayn en Rachidi. Ook bombarder- de de Israëlische luchtmacht aan het eind van de middag het Pale stijnse bolwerk Beaufort. Majoor Haddad is gisteren overi gens in een Israëlisch ziekenhuis opgenomen, nadat hij door een lichte hartaanval was getroffen. Volgens een woordvoerder is zijn toestand niet ernstig. (ADVERTENTIE) De gevechten in Beiroet braken uit langs de zogenoemde 'groene lijn' die de stad sinds de burger oorlog van 1975-1976 verdeelt in een christelijk en een islamitisch gedeelte. Gistermiddag kon men de Syrische 'Stalinorgels' horen sisse£ en de falangistische mor tieren horen dreunen. De gevechten in Beiroet brengen het twaalf dagen oude bestand tussen Syriërs en christelijke fa- langisten in gevaar. In de havenplaats Sidon kwamen zestien burgers om het leven, toen de christen-rechtse militie van Haddad de stad met lange- afstanöartillerie bestookte. Pre mier Al-Wazzan van Libanon sprak via radio-Beiroet zijn af schuw uit over de beschieting van Sidon. Hij zei dat het tiid was PORTLAND (AFP) - In een kerncentrale in de Amerikaanse staat Ore gon is gisteren een waterpomp ontploft. Hierbij werd een werknemer gewond en moest de centrale worden gesloten. Dit heeft een woord voerder officieel bekendgemaakt. De woordvoerder van de Portland elektriciteitsmaatschappij, die de kerncentrale, gelegen op 60 km van Portland, beheert, verzekerde dat er geen radioactieve straling is vrijgekomen en dat de centrale vandaag weer open gaat. Kortsluiting leidde tot de explosie van de waterpomp, waarna de produktie automatisch werd stopgezet, aldus de woordvoer der. Het gewonde personeelslid is in het ziekenhuis opgenomen. (ADVERTENTIE) Minimum saldo f 5.000. Opzegtermijn Bij opnam»-binnen de Mg opzegt'rmijn wordt 2 van opgenomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk v, in de ontwikkeling op de geldmarkt. Aantrekke lijk als u wel de gel imarktschommelin^en wilt volgen, maar niet wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuliere deposito's, vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo. U kunt direkt •over het saldo best hikken, zij het dat er m dit geval een retourrente wordt berekend Toevoeging aan uw tegoed is altijd mogelijk Leiden, Kort Rapenburg 20. 071-126244 li spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank MANILLA (UPI) - Bij een bom aanslag op een volle kathedraal in dc Zuidfilippijnse stad Davao zijn gisteren 13 mensen om het leven gekomen en 177 gewond. In totaal ontploften achter elkaar drie handgranaten tijden? een paasdienst in de kathedraal van San Pedro. Volgens de regionale commandant van de militaire po litie, brigade-generaal Rafael Olano. zou de aanslag deel uit maken van een „communisti sche samenzwering om chaos te zaaien". Het was de eerste maal dat een dergelijke politieke ge welddaad in de Filippijnen in een kerk werd gepleegd. President Ferdinand Marcos liet weten dat hij tot .krachtiger maatregelen' zou worden ge dwongen als het terrorisme voortduurt. Hij gaf geen nadere toelichting. Volgens brigade-ge neraal Olano zijn naar aanleiding van eerdere aanvallen met hand granaten zes personen aange houden. De meeste gewelddadi ge acties in Davao zijn toege schreven aan het .nieuwe volks leger', de militaire organisatie van de verboden communisti sche partij. De grootste rivaal van president Ferdinand Marcos van ex-sena tor Benigmo Aquino jr, wacht ar restatie als hij naar zijn land te rugkeert. Dit heeft het presiden tiële paleis in Manilla zaterdag aan de pers meegedeeld. Aquino bevindt zich sedert vorig jaar in de Verenigde Staten, waarheen Hojatolcslam Montazeri hij was vertrokken om een hart operatie te ondergaan. Hij was in 1972 op beschuldiging van moord en poging tot een staatsgreep ter dood veroor deeld. Na bijna acht jaar gevan gen te hebben gezeten werd hij in mei vorig jaar voorlopig op vrije voeten gesteld in verband met een medische behandeling in de Verenigde Staten. TEHERAN (Reuter) - Iran heeft zondag toegegeven dat het 56 miljoen dollar (ruim 125 miljoen gulden) heeft betaald voor wa pens die het niet heeft gekregen. De Iraanse minister Nabavi leg de op een persconferentie in Te heran uit dat een filiaal van de Iraanse bank „Melli" in Parijs dit bedrag heeft uitbetaald, terwijl zij niet beschikte over de vereiste documenten. De Iraanse zaakgelastigde in Span je is naar Teheran teruggeroepen om uit te leggen waarom hij deze bank toestemming heeft gege ven het geld aan een niet met na me genoemde-onderneming uit te betalen, zonder na te gaan of die onderneming de bestelde wa pens ook daadwerkelijk had ge leverd. aldus Nabavi. Volgens Nabavi ligt het geld in een bank in Parijs en is het geblok keerd. Er komt een rechtszaak in Parijs, zo zei hij voorts. De be schuldiging, geuit door presi dent Bani-Sadr van Iran. dat er in Iraanse gevangenissen wordt gemarteld, mist iedere grond. Dit heeft een officiële onderzoek- meegedeeld. •erklaar- de dat de commissie geen enkel geval van marteling had gevon den. Er waren slechts enkele ge vallen van lichamelijke mishan deling, aldus Montazeri. Daarbij ging het om mishandeling waar voor het bevoegd gezag geen toe stemming of opdracht had gege ven Tegen de daders is een ar restatiebevel uitgevaardigd Eerder had het parlementslid Beshrati, die evenals Montazeri deel van de onderzoekscommis sie uitmaakt gezegd dat in een aantal gevallen gevangenen, die gezegd hadden mishandeld te zijn, in werkelijkheid gewond waren geraakt omdat ze zich hadden verzet tegen hun arresta tie. Enkele gevallen van mishan deling hadden een persoonlijke achtergond, aldus het parle mentslid. Bani-Sadr heeft er herhaaldelijk voor gewaarschuwd dat Iran on der de door geestelijken geleide regering terug aan het vallen is in dc wreedheid en onderdrukking uit de tijd van het bewind van de sjah. Wèer dode in Atlanta ATLANTA (UPI) Gisteravond is in de rivier Chattahoocee in At lanta het lijk van een jonge zwar te gevonden. De politie zei er van uit te gaan. dat dit het 25ste slachtoffer is van de kindermoor denaar "tot het tegendeel is be wezen". Nadat zondag het lijk was gevonden van de 15-jarige Joseph Bell. werd er nog maar één andere persoon vermist, die op de lijst stond van de speciale taakgroep voor het onderzoek naar de moorden. Dat ia dl 10 jarige Darron Glass, maar diens lichaam is aanzienlijk kleiner dan het gisteren gevonden lijk. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN (GPD) - Alle in West- Duitsland gevangen zittende le den van de Rote Armee Fraktion (RAF) hebben hun hongersta king opgegeven. De laatste twee, Karl-Heinz Dellwo en Heinz Her- litz, die in Cclle gevangen zitten, deden dat nadat de ministers van justitie van de Westduitse deel staten hadden toegezegd dat er een onderzoek zal komen naar de omstandigheden waaronder de RAF-gevangenen zijn opgeslo ten. Er wordt vanuit gegaan dat die omstandigheden verbeterd zullen worden. De weck gaan de ministers van justitie daarover praten Justitie heeft tegelijkertijd ook bekend gemaakt dat de eis van de gevan genen, om in groepen van maxi maal 15 man met elkaar te wor den opgesloten, niet kan worden ingewilligd. De veiligheidsauto- riteiten geloven namelijk dat er dan een soort 'terroristencentra - le" in de gevangenis zal komen, die gevaar zou kunnen opleveren voor het openbare leven. Door ze alk-maal bij elkaar op te sluiten, neemt de kans om de gevange nen te bevrijden ook aanzienlijk toe. Wat velen in de Bondsrepubliek voorspeld en vooral hadden ge vreesd. namelijk een nieuwe golf van terreur en geweld als reactie op de dood vorige week vrijdag van de hongerstaker Sigurd De- bus. is uitgebleven Er zyn nier en daar wel ruiten ingegooid en er is ook gedemonstreerd, maar tot grote rellen is het niet geko- De politie in West-Duitsland ver keert echter nog altijd in een toe stand van 'verhoogde waakzaam heid'. De hongerstaking en dood van Debus hebben namelijk vele sympathisanten van dc RAF ge mobiliseerd In Bonn wordt er af en toe aan herinnerd dat h. 1 l>. ruchte jaar 1977 ook met een massale hongerstaking hfigOll Dat jaar eindigde met de moord op procureur-generaal Buback, bankier Jurgen Ponto en werk geversvoorzitter Schleycr en et telijke van hun begeleiders, de ontvoering van een Luflhansa- Boeing en zelfmoord, kort daar na, van de RAF-aan voerders Baader Meinhof, Enslin en Ras- JOHANNESBURG (GPD Reuter) - Bijna onopvallend, zonder bui tenlandse gasten en politici, vier de Zimbabwe paaszaterdag dc eerste verjaardag van zijn onaf hankelijkheid. De meeste bars in de hotels en restaurants in Salis bury waren gesloten. President Canaan Banana richtte zich met een boodschap tot de burgers van Zimbabwe, waarin hij Zuid- Afnka wegens zijn apartheidspo litiek en de houding inzake Na- mibi scherp aanviel Minister-president Robert Mocga- be daarentegen verduidelijkte in een televisie-interview dat Zim babwe ook in de toekomst de economische banden met Zuid- Afrika wil behouden. Vele waar nemers beschouwen deze uit spraak als het „aanbieden van een olijftak" en een poging van Moegabe om ten minste de eco nomische betrekkingen met Pre toria te verbeteren. De premier van Zimbabwe toonde zich uiterst bezorgd over de agressieve en vgandchjke bena dering van Zuid Afrika en be klemtoonde dat Pretoria feitelijk alle handelsverbindingen van Zimbabwe naar de zee contro leert. Moegabe wees er ook op dat onlangs het voorkeur-han delsverdrag, dat vroeger tussen Zuid-Afnka en Rhodesiö be stond. werd opgezegd Bezoe kers uit Zimbabwe moeten bin nenkort een visum hebben en Zuid-Afrika is bezig om de drin gend benodigde locomotieven en goederenwagons terug te trekken. Moegabe zei uitdrukkelijk dat hij een tegenstander van apartheid is, maar dat dit geen reden moet zijn om met agressieve en vijan delijke activiteiten tegen Zim babwe te beginnen Moegabe vreest dat Zuid-Afnka nog scher pere maatregelen op economisch gebied zal nemen De premier onderstreepte echter dat Zim babwe alles zal doen om de han delsverbindingen met Zuid-Afri- ka te behouden. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties komt vandaag op verzoek van de groep Afrikaanse landen bijeen om voorstellen te bespreken VOOI V füpik htC ties tegen Zuid-Afrika Morgen begint in Londen het overleg van de westerse 'contactgroep voor Namibië, waar men zal proberen een nieuwe opening te vinden voor de vastgelopen onderhan delingen over de onafhankelijk heid van Namibië Een nieuw Westers initiatief zou dc Afri kaanse landen moeten verzoe nen met het uitblijven van Wes terse steun voor binende sanc ties tegen Zuid-Afnka. Volgens zegslieden in Londen is de bijeenkomst in Londen indcr haa I belegd in dc hoop dat er een compromis kan worden uit gewerkt dat de Afrikaanse lan den zal bewegen tot enig uitstel van de campagne voor een em bargo tegen Pretoria. Maar ci genlijk wordt niet verwacht dat de Afrikaanse landen bereid zul len zijn de kwestie voorlopig te laten rusten. MOGADISJOE (Reuter) - Als niet onmiddellijk een massale reddings operatie op gang komt zullen de komende dagen zeker 10 000 mensen omkomen door overstromingen in het midden van Somalië, zo heefi de Canadese Rode Kruis-arts André Gosslin gistnrn gt zegd De wateroverlast, die volgt op een langdurige droogteperiodc. bedreigt het leven van 40.000 Somaliërs en zeker 30 000 vluchtelingen afkom stig uit de Ethiopische provincie Ogaden In sommige gebieden is de toestand al rampzalig, aldus Gosslin Vluchtelingen kunnen zich alleen redden door kilometerslang door het water te waden, over een terrein vol kloven en acaciadoorns Zieken en kinderen zijn daar niet toe in staat.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9