Van Gelder kan afgeslankt door 5- korting Bollenvelden grootste trekpleister Grimmig einde van Dodewaard-blokkade Voordeel-week! leer en suède Milj oeneiibr and Shell onderschat Politie schiet verkeerde neer Plan ondernemingsraad liet CAO-inkomens maaien verdeeldheid >ij sociale partners "Nederland formeel buiten gifzwendel" cpalthenette HNSDAG 21 APRIL 1981 TTfrn Paasweekeitide levert geen bezoekersrecord op EGIO - De paasdruktc heefl dit jaar geen nieuw bezoekersrecord opgeleverd. Iets meer dan 925.000 buitenlanders passeer den vanaf donderdag de grens posten. Dat is weliswaar meer dan in het afgelopen jaar, maar het aantal van 1976, toen 1,1 mil joen toeristen ons land bezoch ten. werd niet bereikt, •e bollenvelden bleken de groot ste trekpleister. Bloementuin Keukenhof trok 130.000 bezoe kers. vorig jaar was dat in dezelf de periode de helft minder. An dere trekpleisters in de regio wa ren dierenpark Wassenaar met 20.000 bezoekers en recreatiecen trum Duinrell. waar 17.000 men sen één van de paasdagen heb ben doorgebracht. Evenals in voorgaande jaren kwam tijdens dit drukste weekeinde van het jaar opnieuw het gebrek aan logiesplaatsen in de duin- en bollenstreek aan het licht. Via de televisie werden de bewoners van Amsterdam en van de kust plaatsen opgeroepen om logies beschikbaar te stellen. De VVV's zagen zich genoodzaakt gasten te verwijzen naar plaatsen ver bui ten de randstand In Noordwijk kon vrijdagavond al geen toerist meer worden on ge bracht voor de nacht De politie van de kustplaats deelde mee meerdere verkleumde toeristen in hun auto te hebben aangetrof fen. Ook in Lisse waren lange wachtlijsten voor slaapplaatsen. Hier werden de bezoekers voor een bed naar Groningen. Fries land en zelfs Baarle-Nassau ge stuurd. Naast de Duitsers bleken dit jaar met name de Fransen geïnteres seerd in de bolbloemen Zowel bij Keukenhof als het VVV-kan- toor in Lisse sprak men over "een opmerkelijk groot aantal Fransen". Dergelijke geluiden kwamen ook uit Noordwijk De paasdrukte heefl op de Neder landse wegen niet tot onoverko melijke moeilijkheden geleid Tegen het einde van de middag hadden zich op een aantal wegen in de richting van de Duitse grens files gevormd, maar mede door het droge weer verliep de doorstroming van het verkeer in het algemeen vrij vlot. AMSTERDAM (ANP) - Een 16 jarige jongen die zondag ochtend vroeg met een wond. veroorzaakt door een politie kogel in de nek. in het Bin nengasthuis in Amsterdam werd opgenomen blijkt niets te maken te hebben met de enkele uren eerder gepleegde overval op een 36-jange man in Amsterdam-Noord. Dit heeft de politie gisteren mee gedeeld JTRECHT (ANP) De vestiging van het Van Gelder papierconcern in Velsen kan met de helft van het personeel (400 in plaats van 800 man) en zonder noemenswaardige steun van de overheid blijven doordraaien als de produktie wordt geconcentreerd op het maken van zogenaamde witpapierspecialiteiten. Dat is de kern van een nieuw plan van de ondernemingsraad van Van Gelder-Velsen, dat vandaag in details zal worden gepresen teerd. Het plan is opgesteld in sa menwerking met staffunctiona rissen van de papierfabriek. Het betekent volgens de OR-voorzit- ter M. Redelijkheid dat er weer toekomst is voor Van Gelder- Velsen. "We zijn er van uitgegaan dat we niet meer op financiële steun van de overheid hoeven te rekenen, en op dat gegeven is het nieuwe plan gebaseerd. De behoefte die er is aan witpapierspecialiteiten en de toezeggingen die wij op dit JEN HAAG (ANP) - De Stichting de Arbeid, het landelijk I overlegorgaan van de werkge- I vers- en werknemerscentrales, is I verdeeld over het besluit van mi- I nister Albeda (sociale zaken) van 131 december vorig jaar om de I niet-CAO-inkomens in 1981 aan I banden te leggen. Dat blijkt uit advies van de stichting aan de minister, albeda wilde met het besluit een matiging van de niet-CAO-inko- bereiken, zoals ook ge beurt bij de werknemers met een ADVERTENTIE i bruidsjapon hangt in onze BRUID-SHOP. Perfect en betaalbaar. Venestraat/ Pasadenha, Den Haag. Tël. 070-468952. LEERRAPPORTEN geheel bew. geheel bew. geheel bew. indhoven en Helder otterdam lissingen d.Limburg berdeen insbruck .lagenfurt .openhagen tockholm Blanca nstanbul .as Palmas fel Aviv *unis waar bew. 11-1 0 eheel bew. 10 5 0 geheel bew. 11—1 0 zwaar bew. 10 4 0 geheel bew. 16 10 03 nbew. 10 -2 0 motregen 12 3 06 r bew. 11 2 0 geheel bew licht bew. onbew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. - 25 10 03 18 11 24 10 -2 0 21 16 0 26 17 0 21 14 2 CAO, die dit jaar worden getrof fen door een gedeeltelijke loon maatregel. De werkgevers en de vakcentrale voor hoger perso neel MHP vinden het fundamen teel onjuist dat de minister de vrijheid om individuele arbeids contracten af te sluiten door breekt op grond van overwegin gen van inkomenspolitiek. Vol gens hem is dit in strijd met het beginsel van vrije loonpolitiek voor alle werknemers. Werkgevers en MHP wijzen erop dat de loonmaatregel voor '81 al leen een beperking van de prijs compensatie en de vakantietoe slag inhoudt, maar verder de contractvrijheid voor CAO-werk- nemers laat bestaan Die vrijheid dient dus ook voor niet-CAO- werknemers te worden gehand haafd, menen zij. FNV en CNV vinden dat minister ALbeda met zijn besluit terecht bewerkstel ligt, dat de arbeidsvoorwaarden van werknemers die wel en van hen die niet onder een CAO val len, gelijk lopen. Deze vakcentrales zien dan ook niet dat de minister op deze ma nier rechtsongelijkheid schept tussen de twee groepen werkne- FNV. CNV. MHP en werkgevers zijn het erover eens dat er onbil lijkheden kunnen ontstaan, doordat het nu al vier jaar bij niet-CAO-inkomens wettelijk verboden is bepaalde secundaire arbeidsvoorwaarden in te voe ren. De onbillijkheid zit hierin dat het kan gaan om arbeids voorwaarden die bij CAO-inko mens en bepaalde niet-CAO-in komens al veelvuldig voorko- Vlooienmarkt geblokkeerd DEN HAAG (ANP) - Ongeveer dertig marktkooplui hebben za terdagmorgen met auto's de in gangen van de vlooienmarkt in de Houtrusthallen in Den Haag geblokkeerd. Daarbij zijn geen aanhoudingen verricht. De markt ging om half elf open. ongeveer een uur later dan de bedoeling was. De actievoerende marktkooplie den maken ernstig bezwaar te gen de vlooienmarkt, waarop ie dereen zonder vergunning goe deren te koop kan aanbieden Zij beschouwen dit als oneerlijke concurrentie en wijzen erop dat niet alleen verkopers zonder ver gunning. maar ook "echte" han delaren op de markt staan Eerder deze week veroorzaakten de actievoerders verwarring door in Den Haag affiches te ver spreiden waarop valselijk stond vermeld dat de vlooienmarkt was afgelast. Organisator Frans Senf verklaarde dat de marktmeester zaterdag ochtend op aandringen van de protesterende marktkooplieden een controle heeft uitgevoerd on der de ruim 250 verkopers. Het bleek dat zich tot 22 mensen on der hen bevonden die bekend staan als marktkoopman. gebied binnen hebben van afne mers. maken het mogelijk dat de fabriek in afgeslankte vorm kan blijven doordraaien", aldus Re delijkheid. Daarbij is het wel no dig dat de huidige produktie in Velsen, die bestaat uit kranten papier en bulk- en specialiteiten witpapier. kan worden voortge zet tot 20 mei. Op die datum kan de voorbereiding voor het nieuw produktieplan zover gevorderd zijn dat de omschakeling op al leen witpapierspecialiteiten kan worden uitgevoerd. Volgens de huidige plannen zal de fabriek in Velsen vandaag weer worden opgestart na de gebrui kelijke paasstop, met volgens Redelijkheid de toezegging van de raad van bestuur van Van Gel der dat er in ieder geval tot don derdag gewerkt kan worden. Volgens de OR-voorzitter zal vandaag met de raad van bestuur over verlenging van deze termijn worden gepraat. Het nieuwe plan voor van Gelder- Velsen verschilt van het oor spronkelijke alternatief van de vakbonden en de centrale onder nemingsraad van het concern. Dit plan voorzag in een afge slankte voortzetting van de Van Gelder-vestigingen in Velsen en Wapenveld en het openhouden van de vestiging in Renkum. waarvoor in totaal 28 miljoen gulden overheidssteun nodig zou zijn. Die steun zit er echt niet in, zo bleek afgelopen vrijdag nog eens na overleg tussen Van Gelder-top en het ministerie van economische zaken. DODEWAARD (GPD) - De vijfde georganiseerde demonstratie te gen de kerncentrale in Dode- waard in ruim een jaar tijd is gis termiddag op het allerlaatste mo ment toch nog op een hardhan dig einde uitgelopen. Nadat rond vier uur 's middags het overgrote deel van de ruim 1000 demonstranten de directe omge ving van de centrale al had verla ten. zorgde een blokkade door enige tientallen demonstranten van de drie toegangswegen naar de centrale voor een snel en hardhandig optreden van 80 ME'ers. Bij de felle charges vie len enkele gewonden onder de betogers. Eén demonstrant moest met zware verwondingen worden afgevoerd naar het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen. De anti-kernenergiebetoging op Tweede Paasdag begon rond ee n uur of twee met een wandeltocht van ruim 1000 betogers naar de centrale Een deel van hen was afkomstig uit het tentenkamp nabij het Gat van Hagen in de buurt van Dodewaard. dat begin vorige week werd opgezet. De overige betogers kwamen vanuit het gehele land naar Dodewaard. ADVERTENTIE SCHIPHOL (ANP) - Als Ethiopië en enkele andere Afrikaanse lan den met Nederlands ontwikke lingsgeld gefinancierde ondeug delijke landbouwchemicalien ontvangen, dan is de regering po litiek en ook materieel hierin geïnteresseerd. Formeel staat zij er echter buiten omdat het juri disch een zaak is tussen het ont vangende land en de leverancier. Dit verklaarde zaterdag minister De Koning voor ontwikkelings samenwerking bij aankomst op Schiphol na een bezoek van een week aan Pakistan. De minister reageerde op de be richten over een dreigende mis lukking van de koffieoosten in Ethiopië, Kenia, Tanzania en Zimbabwe door gebruik van vrij wel onwerkzame bestrijdings middelen tegen schimmels. Deze zouden zun geleverd door een in Amsterdam gevestigd bedrijf en betaald met behulp van Neder lands ontwikkelingsgeld. Ethio pië heeft inmiddels officieel een klacht over het geknoei met be strijdingsmiddelen bij de Neder landse regering ingediend van woensdag 22 t/m woensdag 29 april F op het piekfijn reinigen van imcPMe Bij de overval werd het slacht offer door vier onbekend ge bleven jongelui tegen de grond geslagen en van zijn polstasje beroofd. Na de be roving achtervolgden in de buurt surveillerende politie mannen de later in het zie kenhuis aangetroffen ver dachte Hg was bg een zoekactie naar de daders uit een bosje tevoorschijn ge sprongen en gevlucht Volgens een politiewoordvoer der was de vluchteling ge sommeerd te blijven staan Toen hu daaraan geen gevolg gaf was er na een waarschu wingsschot gericht op hem geschoten Verdachte werd in de nekstreek geraakt maar wist te ontkomen. Later meldde hu zich voor behan deling van de niet ernstige wond in het Binnengasthuis. Bu verhoor ontkende de jon gen bij de beroving betrok ken te zun geweest Zun ver klaring werd bevestigd door het slachtoffer dat hem niet als een van de daders herken de. Waarom de jongen zich voor de politie verborgen hield en op de vlucht sloeg is niet bekend, aldus de woord voerder. Deze aanbieding geldt ook in de Palthe-filialen. Psychiaters tegen plannen van overheid UTRECHT (ANP» - De Vereni ging Nederlandse Psychiaters (VNP) heeft zaterdag gemeld dat er bij de overheid "geheime plan nen" bestaan om het medisch specialisme psychiatrie in te lij ven in een niet-medische organi satiestructuur. De VNP heeft daar grote bezwaren tegen Zonder inspraak van de betrokke nen wordt er volgens de VNP ge werkt aan plannen voor een structuur waarin per regio bin dende samenwerkingsafspraken moeten worden gemaakt tussen de ambulante gecsteluke ge zondheidszorg (AGGZ). de zelf standig werkende psychiaters en de psychiatrische klinieken van ziekenhuizen. Wie weigert mee te doen zou worden gestraft met het dichtdraaien van de financie- ringskrwn. De samenwerking tussen de drie vormen van hulpverlening moet zün gencht op een regeling van de 24-uurs bereikbaarheid, af stemming van het intake-boleid (het toelaten van cliënten of pa- tienten tot de hulpverlening) en uitwisseling van onderlinge in formatie. Dit alles omdat volgens de over heid het werk in de dne sectoren ten zeerste me elkaar samen hangt en onderling verweven is. De VNP ontkent dat Volgens haar heeft de geestelijke gezond heidszorg. waarin ook vee l niet- artsen werken en die zich bezig houdt met het oplossen van psy- cho-soeiale problemen (medisch- opvoedkundige bureaus bu reaus voor levens en gezinsvra gen, sociaal-psychiatrische dien sten niets van doen met integrale geneeskunde (psychiatrie) D< VNP he< ft de Land. |fy|u Bpt cialisten Vereniging gevraagd, de plannen af te wuzen. Ze stelt dat er een zeer ernstige cnsissi tuatie zou ontstaan ais de LSV "ja" zegt, omdat dan het eerste medische specialisme in princi pe buiten de geneeskunde en in een niet geneeskundig kader wordt georganiseerd Door bindende samenwerkingsaf spraken. aldus de VNP. kan de modieus zun verantwoordelijk niet meer waarmaken. De psy chiater zou bovendien afhanke lijk worden van een indicatie- commissie voor psychotherapie die uitmaakt, of hij patiënten krijgt. Metershoge Wammen sloegen uit de pomp-installotie op de raffinaderij i de vroege zondagochtend het sein "brand meester" kon geven. r de brandweer pas i ROTTERDAM (ANP) - Bij een brand afgelopen zaterdag avond op de raffinaderij van Shell in Rotterdam-Perms is voor enkele miljoenen guldens schade ontstaan. Aanvankelijk liet de situatie zich niet ernstig aanzien maar een halfuur na de brandmelding vroeg de bednjfsbrandu-eer ran Shell assistentie van de Rotterdamse brandweer, die anderhalf uur daarna groot alarm sloeg Oinstreeks vier uur zondagochtend was de brand bedwongen Lr deden zich geen persoonlijke ongelukken i>oor Het vuur was ontstaan in eon pompkamer van een destillatie-eenheid voor ruwe olie Over dc oorzaak is nog nu ts bekend Volgens de brand weer hoefi er geen direct gevaar bestaan dat dc brand zich zou uitbrei den. Wel werd er gevreesd dat de pomp-in>lallatie zou instorten, m.iar dat is niet gebeurd Waarschijnlijk heelt dc bedrufsbrandweer van Shell de brand aanvanke lijk sterk onderschat Een uur na de brandmelding om even voor middernacht leek het erop dat men de brand meester zou zijn. maar in de vroege zondagochtend werd er plotseling groot alarm gegeven Doorgaans heeft de brandweer van Shell een kwartier de tijd om zelfde brand te blussen Lukt dat niet dan moet dc brandwt-er van Rotterdam worden gewaarschuwd Zaterdagavond wachtten de functionarissen van het bcdnjf echter een half uur voordat zu Rotterdam om assistentie vroegen Volgens een woordvoerder van het bednjf heeft de brand geen gevolgen voor het produklicpeU.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7