Saaie Beatles-dag met zoete nasmaak Liverpooldoorbreekt in laatste half uur de matheid De jeugd wat leren over jaren zestig Agent met kapotte bierfles bedreigt HNSDAG 21 APRIL 1981 LEIDEN LEIDEN - Op de valreep kwam er dan toch enige leven in de brouwerij. Terwijl de voorgaande elf en-een-half uur in het teken van de matheid had den gestaan kreeg de tweede internationale Beat les-dag nog een gezellig laatste half uurtje. Verant woordelijk voor de spontane geestdrift van de slechts paarhonderd volhouders was de Zweedse formatie Liverpool. Een band die, wat de naam al doet vermoeden, uitsluitend Lennon- en McCartney num mers ten gehore brengt en dat meer dan verdienstelijk doet. Liverpool zorgde er voor dat een bij vlagen saaie Beatles-dag een zoete na smaak kreeg. Althans voor degenen die tot het laatste toe waren geble ven. Velen van de naar schat ting 1500 bezoekers hadden het ver voordat de heren Li verpool aan hun sfeervolle optreden begonnen al voor gezien gehouden. En dat zien sloeg dan op de overdaad aan films en vooral videobeelden die in de voor gaande uren waren getoond. In twee bijzalen van de Stadsgehoorzaal stond een batterij video-apparatuur op gesteld en werden doorlo pend (officiële) Beatles-films en allerlei promotiemateriaal vertoond. En of het allemaal nog niet genoeg was zoemde ook in de grote zaal het me rendeel van paaszondag de film-projector. Voor sommi gen bleek het aanbod van be wegende Beatles-beelden te veel van het goede want in de loop van de middag vielen er links en rechts fans in slaap. Langdradig Tussen de (film)bedrijven door werd in de grote zaal een se rie Beatle-relikwieën geveild en mochten enkele gastspre kers hun opwachting maken. De eerste gast was de Engel se journalist/schrijver Philip Norman. Zijn optreden paste geheel en al in het beeld dat de internationale Beatles-dag tot op dat moment had opge leverd. Een beeld van lang dradigheid. Norman was een half uur spreektijd toebe deeld maar na dertig minuten zat de Engelsman nog volop in het jaar 1963, ergens in het prille begin van de Beatles historie. Van organisatie-zij de kreeg de brave borst toe gefluisterd dat het misschien wel aardig zou zijn om enkele "Liverpool" in actie. De Zweedse groep brengt uitsluitend vragen uit de zaal te beant woorden. De half in slaap ge prate zaal bleek evenwel met weinig vragen omtrent het Liverpoolse viertal te worste len. Norman kon dus af door een zijdeur. Dat gold beslist niet voor zijn Nederlandse collega Simon Vinkenoog. Deze dichter ver- i de Beatles ten gehore. raste na een aarzelende start vriend en scepticus met een vlotte voordracht van vooral eigen (Beatles)werk. Vinkenoog kon het podium 9? 99 Gitarist Stefan Szwonder: "Maar weinig jongeren in Zweden kennen de Beatles". Zweedse groep Liverpool: Voor een appel en ei waren ze uit Norrkoping naar Leiden geko men. Vervoers- en verblijfkosten werden vergoed maar meer zat er voor de nieuwe Zweedse sensatie Liverpool (nog niet) in. Zelf zaten Stefan, Kent. Ronnie, Borje en technische man Ake daar allerminst mee. Want het is hen op het moment maar om één ding te doen. Zo veel mogelijk spelen en als het even kan in het buitenland. Geld speelt daarbij (voorlopig?) een onderge schikte rol. Liverpool is september vorig jaar opgericht en heeft inmiddels ruim honderd optredens op vooral middelbare scholen achter de rug. Stefan: "We spelen alleen maar Beatle-nummers ten eer ste omdat we allemaal enorme Beatle-fans zijn. Maar daarnaast willen we de Zweedse jeugd wat leren over de jaren zestig. In ons land is daar namelijk vooral bij de jeugd heel weinig over bekend. Maar heel weinig jongeren kennen de Beatles. Vreemd Daar begint inmiddels verandering in te komen want Liverpool is in eigen land al behoorlijk populair aan het worden. "En met ons natuurlijk vooral de Beatles", aldus Stefan. J.V. met opgeheven hoofd verla ten ook al was zijn woorden stroom door de slechte ge luidsinstallatie vaak moeilijk te volgen geweest. Met opgeheven hoofden be klommen de broers Stefan en Kent Szwonder. Ronnie Roos en Bórje Andersson, enkele uren later datzelfde podium. De vier leden van de Zweed se attractie Liverpool waren er heilig van overtuigd er iets moois van te gaan maken. Ondanks een veelbetekende en swingende openmgsscrie ('She Loves you'. Twist Shout', A hard days night' en 'Help') bleef het publiek aan vankelijk aan de stoelen ge kluisterd. Alsof men nog al tijd naar filmbeelden zat te kijken. Maar toen de fans tot het besef kwamen dat het geluid van Liverpool echt veel weg had van het echter Beatles-geluid van weleer kwam er zowaar enige beweging in de zaal Vooral tijdens 'We can work it out', 'Get back'. Ticket to ride' en uiteraard 'Roll over Beethoven' werd er driftig op los geswingd Tussen het swinggeweld door imponeer de bassist en bandleider Ste fan Szwonder met het prach tige akoestische Lennon- 'Working class he- Liverpool maakte zoals gezegd erg veel goed en kan zeker re kenen op een uitnodiging voor de volgende internatio nale Beatles-dag. Unicef De kans is groot dat die dag volgend jaar wederom in de Stadsgehoorzaal zal worden gehouden. Jos Remmers- waal, een van de organisato ren. "De zaal bleek uitermate geschikt Alleen de sfeer in de gangen vond ik wat kaal Misschien dat we die volgend jaar een beetje kunnen aank leden. Bijvoorbeeld met een Beatles-expositie". Jos Remmerswaal toonde zich namens de Beatles Werk Groep tevreden over het ver loop van de internationale fans-bijeenkomst. "We had den duizend mensen nodig om uit de kosten te raken Er zijn er ongeveer vijfhonderd meer gekomen. Dat betekent dat Unicef van ons. buiten de opbrengst van de twee veilin gen. zo n vijfduizend gulden krijgt Daar zullen ze best dankjewel tegen zeggen". JAAP VISSER Marco (14) uit Heerenveen Beatles'Veel beter dan die muziek die ze nu maken". Beatles hartstikke goed Opvallende constatering tij dens de Beatles-dag was het grote aantal zeer jeugdigen dat naar de Stadsgehoorzaal was getrokken. Inderdaad schijnt er dus zoiets als een tweede Beatles-generatie te bestaan. Exponent daarvan is ongetwijfeld de 14-jange Marco. Marco was eerste paasdag hele maal uit zijn woonplaats Heerenveen naar Leiden ge reisd om nog meer over zijn idolen aan de weet te komen "Waarom? Omdat ik de Beat les gewoon hardstikke goed vind", merkt de F nes nuchter op. "Ik vind hun muziek ook gewoon hardstikke goed Veel beter dan die muziek die ze nu maken. Je hoeft tegen woordig alleen nog maar de knop van een synthesizer in te dnikken". Hoogtepunt voor Marco tijdens de Beatle-dag was het bezich tigen van de film Help "Die had ik nog nooit gezien. Hoe ik 'm vond? Nou. gewoon hardstikke prachtig natuur lijk". Op school wordt Beatle-fan Marco nauwelijks serieus ge nomen "Ze verklaren me al lemaal voor gek. Maar ik hun met hun stomme soul-muziek en disco". Zuid-Afrika Shirley MacSheane van de vrouwensectie van het ANC bevrijdingsbeweging van Zuid-Afrika. spreekt morgen avond in het Vrouwenhuis (Hooigracht 79). Zij zal het hebben over de gevolgen van Dronken man ramt auto's en woning LEIDEN In beschonken toe stand heeft een 27-jarige Leide- naar zaterdagnacht behoorlijke schade aangebracht aan drie ge parkeerd staande auto's en een woning. Om te beginnen reed de Leidenaar aan de Lage Rijndijk op twee geparkeerd staande wa gens in. Een van deze wagens schoof door over de stoep en be schadigde daarbij de gevel van een woning. Twee straten verder wist de man nog eens een gepar keerd staande auto te raken. De inmiddels gealarmeerde politie kon de man tien minuten later aanhouden in zijn woning. Hem werd de bloedproef afgenomen een rijverbod opgelegd. Ds. Sijtsma verlaat Leiden LEIDEN Ds. Pieter Sijtsma, ge reformeerd predikant in Leiden, heeft het beroep naar Rotter dam-Centrum aangenomen. Hij gaat werken in het ziekenhuis Eudokia. de apartheid voor de zwarte Zuidafrikaanse vrouw en haar positie in de bevrij dingsbeweging. Om acht uur begint de avond. RPF In de Christ. Geref. Kerk aan de Steenschuur spreekt morgen avond om acht uurJ.J. Frin- sel uit Amsterdam. Tweede- Kamerkandidaat voor de Re formatorische Politieke Fede ratie (RPF). Voor hen die bijbelgetrouw willen leven, is de RPF de enige oplossing", zo laat de partij in een pers bericht weten. In de Leidse Schouw geeft de popgroep The Business mor genavond in de Leidse Schouw (Lange Scheistraat) een zogenaamd kroegconcert. De Amsterdammers beginnen om tien uur. Duiven (1) De L.P.V. De Snelvlieger hield een wedvlucht vanaf Wuust- wezel. De uitslag: 1-10 gebr. Witteveen. 2. M. de Lange en zn., 3. H. Gijsman. 4. A. Noest, 5 en 7 G. van Leeuwen, 8. T. van Tuijl, 9. 1. Klinkhamer. Duiven (2) De P.V. Leiderdorp hield een oude duivenvlucht vanaf Duffel. De uitslag: 1, 3. 6 en 7 J. Knijnenburg, 2 en 8 comb. B en G, 4 en 9 J. van Alphen, 10. H. Flippo. Duiven (3) De P.V. Rijnklievers hield een wedvlucht vanaf Wuustwe- zel 1.4 en 6 J van de Wal. 2.5. 8. 9 en 10 H. Kok, 3. A. Sladek en 7, Ch Kop. Duiven (4) De P.V. De Blauwkras hield een wedvlucht. De uitslag: 1. 2, 6 en 10 A. v.d. Holst. 3. R Ver hoogt. 4.7 en 9 P. Landesber- gen. 5. G. v.d. Blom en 8. P. de Mooy. Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk speelt vanavond om kwart over acht in haar clubge bouw bingo. C Koerdistai] oosters tapijthws Voor vakkundige reparaties van uw tapijten Drie Leidse inbrekers aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft vrijdag drie Leidenaars, twee ze ventienjarigen en een jongeman van negentien, aangehouden op verdenking van een inbraak in Zoetermeer. De jongens hadden daar bij een wegrestaurant radio-apparatuur en twee vuil niszakken vol rookwaren gesto len. In een taxi, bestuurd door een van de aangehouden Leide naars, reden de drie terug naar Leiden. Op de Willem de Zwij gerlaan konden ze worden aan gehouden en later overgeleverd aan de politie in Zoetermeer. Winkelruit ingegooid LEIDEN - Een grote etalegeruit van een winkel aan 't Gangetje werd vannacht door onbekenden vernield. De brandweer moest er aan te pas komen om het gat te dichten. Brand aan Zonnebloem LEIDEN Een brandje in een wo ning aan de Zonnebloem in Lei den is zondagmiddag met een sisser afgelopen. De brand was vermoedelijk ontstaan doordat de beschermplaat van de C.V.— ketel niet was aangebracht nadat de waakvlam was ontstoken. Door het kordate optreden van de bewoonster en haar buren kon echter worden voorkomen dat de brand zich verder uit breidde. Toen de gealarmeerde brandweer bij de Zonnebloem aankwam, was de brjind dan ook al geblust. De woning liep enige brand— en waterschade op. Vechtpartij op Steenstraat LEIDEN - Drie jeugdige vechters bazen zijn zaterdagnacht door de politie ingerekend. De drie Leid se jongens, van wie er twee 19 en een 16 jaar oud was, waren op de Steenstraat slaags geraakt. Het knokpartijtje liep zo hoog op dat de politie de drie meenam naar het bureau om af te koelen. Daar na zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Paaskermis trekt weinig publiek LEIDEN - Het Paaslunapark op het parkeerterrein van de Groenoordhallen heeft het afge lopen paasweekeinde niet veel publiek getrokken. Waarschijn lijk weerhouden door het niet zo aantrekkelijke weer bleven de Leidenaars. die met 3 oktober toch wel wat gewend zijn. »n gro te getale thuis. Zo waren het de luidsprekers van de Calypso, waaruit luidkeels de hitparadetoppers schalden en de stem van de schiettent baas die voor het gebruikelijke kermisru- moer moesten zorgen. Het Paas lunapark was overigens maar een schijntje van bijvoorbeeld de kermis die bij de herdenking van Leidens ontzet binnen de singels St.Kit NmuI de gebruikelijke botsauto's, boksbal, lachspiegels cn draaimolen, bestond het luna park voornamelijk uit gok- en schiettenten. Het Paaslunapark is vandaag nog tot middernacht te bezoeken. Dan zullen de kermisattracties het parkeerterrein van de Groenoordhallen weer verlaten om een andere stad aan te doen LEZERS SCHRIJVEN OOH (2) "Ouders op Herhaling gaat ver dwijnen". Dit bericht lazen wij in uw krant. En wij zijn daar erg van geschrokken. Wij, cursisten van O.O.H., begrijpen niet waar om dit nu moet gebeuren. Ieder jaar moet onze cursus Ou ders op Herhaling weer bewijzen dat het nodig is dat ze bestaat Voor ons is dat niet nodig Wij wéten dat Ouders op Herhaling nodig is. Wij hebben de cursus sen nodig om onze kinderen te helpen bij hun huiswerk, om er iets bij te leren, zoals taal en re kenen cn procenten en breuken. Maar ook om meer te kunnen weten over alle dingen die om ons heen gebeuren, zoals renova tie of verkiezingen. Er zijn ook veel mensen bij Ouders op Herhaling die deze bril I kunnen schrijven, ze kunnen hem niet eens lezen Wij zijn niet dom. maar wij hebben vroeger niet de kans gehad om iets te le ren. Nu wel en wij doen ons best. Waarom kan er voor ons, de gewo ne mensen, nou niets? Waarom moeten wij altijd bedelen of Wij vragen dus voor ons allemaal laat Ouders op Herhaling be staan. omdat wij het nódig heb ben en geef ons het geld H. M. M. Steijn Anna Paulownastraat 9 Leiden LEIDEN De Leidse politie heeft zondagnacht een 21-jarige Lei denaar aangehouden nadat deze een agent met een kapotgeslagen bierfles had bedreigd Boven dien werd zijn stereo-installatie met boxen door de politie in be slag genomen. Voordat de bedreiging met de bier fles plaatsvond, had de Leide naar al diverse malen bezoek ge had van enkele agenten Samen met twee vrienden genoot hij na melijk van muziek die volgens de buren wat te hard stond Al om half negen zondagavond had den twee agenten daarom de wo ning aan de Lammeschansweg al eens bezocht en gesommeerd de muziek wat zachter te zetten. Om middernacht moesten de agen ten nog eens terugkomen om de Jongelui de knop nam link li la ten draaien. Toen de agenten om twee uur 's nachts nog eens langs waren ge weest. zetten de drie jongeman nen de muziek inderdaad weer wat zachter De agenten waren echter nog niet goed weg. of de geluidsknop was al weer harder gezet. Toen de agenten voor de vierde maal aanbelden, werd ge weigerd de deur te openen De politiemannen, die inmiddels om assistentie hadden verzocht, for ceerden daarom de deur Voor de 21-jarige Leidenaar was dit een r« <h n mn mm agent te Ix-dreigcn met een kapotgeslagen bierfles De jongeman u na een nachtje cel weer op vrije voeten gesteld.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3