'Ik voel me nog niet volgroeid' 'tisTDK! j Flitsende seizoenstart - Erik de Bruin in Leidens Zwemrecord Ute Weniger II Johan v.d. Velde na winst in Luik-Bastenaken-Luik De Bruyne wil andere volgorde volgwagens DINSDAG 21 APRIL 1981 pi Yvette Nagel eist jeugd- schaaktitel op ROCKANJE (ANP) - Yvette Na gel, een dochter van het Eerste Kamerlid Jan Nagel, is zaterdag in Rockanjc Nederlands schaak kampioene meisjes tot 20 jaar ge worden. De Hilversumse ver overde zes punten in zeven par tijen. Zij had in de laatste ronde aan remise tegen Arjette Came ron voldoende voor de titel. Mar jolein Thcunissen uil Amster dam werd tweede met een punt achterstand. Zij leed in de slot- ronde een nederlaag tegen Anne- Marie Duijmelinck De eindstand is: 1. Yvette Nagel (Hilversum) 6 punten uit 7 partij en, 2. Marjolein Thcunissen (Am sterdam) 5, 3. Wilma Knoppcrt (Den Haag) 4.5, 4. Bernadette Ca meron (Zevenbergen) 4, 5. Arjet te Cameron (Zevenbergen) 4. 6. Anne-Marie Duijmelinck (Mierlo Hout) 4, 7. Astrid Riemslag (Kla- zinaveen) 3,5. 8. Maricllc van Gooi (Nuenen) 3,5. Licht herstel van poloploeg REGENSBURG (ANP) - Het Ne derlands jeugdwaterpoloteam heeft zich op de laatste dag van het zeslandentoemooi in Re gensburg enigszins hersteld van de voorgaande nederlagen. Zo wel tegen Spanje als West-Duis- land werden krappe overwinnin gen behaald (14-13 en 7-6), waardoor het team beslag legde op de vierde plaats in het eind klassement. Italië werd ongesla gen winnaar. De uitslagen van de laatste dag: Nederland-Spanje 14-13, Frankrijk-Italie 3-20, West- Duitsland-Joegoslavië 9-7, Ita- lië-Spanje 10—6, Joegosla- vie-Frankrijk 20-3. West-Duits- land-Nederland 6-7. R LEIDEN Atleet Erik de Bruin was gisteren in de Leidse Hout de grote smaakmaker tijdens openingswedstrijden van het baanseizoen in Leiden. De 18—jarige 'krachtpatser' van het Gor- m kumse Typhoon, nog junior dus, haalde met de seniorenkogel (7 1/4 kilogram) een afstand van N 17.10 meter en was daar zichtbaar blij mee. Voor de eerste maal namelijk passeerde hij met de q herenkogel de zeventien meter grens en benaderde hij het seniorenrecord tot op 36 centimeter, b peerwerper Kees Kiemens zijn winnende worp. Bovendien toonde De Bruin aan dat hij in augustus tijdens de Eu ropese jeugdkampioenschappen in Utrecht tot de medaillekandi daten op de werpnummers mag worden gerekend. Ook bij het discuswerpen. In Leiden ver koos hij ook op dit nummer het seniorengewicht (2 kilogram) en kwam daarmee tot 53.86 meter. Overigens won hij gisteren de op het programma staande werp- driekamp niet omdat hij het speerwerpen voor gezien hield. De overwinning bij de heren kwam nu terecht bij Kees Riemens van het organiserende AV Holland die op een goede wedstrijd terug kan zien. Riemens vestigde twee persoonlijke records (speer 62.14 meter en kogel 11.49 meter). Het is met de in Alphen wonende Holland-atleet eigenlijk een wat merkwaardige zaak. Van een ge richte atleticktraining is bij hem geen sprake maar hij krijgt de speer elk jaar wel weer voorbij de zestig meter. Dat lukt hem meestal in het begin van het baanseizoen omdat hij zijn wer- parm 's winters via het spelen van een handbalcompetitie on derhoudt. In de loop van de zo mer zakken de werpprestaties dan veelal wat terug maar moge lijk put Riemens, die als junior tot de nationale speerwerptop behoorde, uit de gisteren gele verde prestaties de inspiratie om de zaken ditmaal wat serieuzer aan te pakken. Met de discus kwam hij gisteren overigens nog tot een redelijke 33 meter. - Het wereldrecord van de 17—jarige Olympische kampioene Ute Weniger op de 100 meter schoolslag (1.09.52) was het hoogtepunt van de driedaagse zwemin- terland tussen Oost-Duits- land en de Sowjet-Unie, een wedstrijd die na drie jaar weer werd gewonnen door Oost-Duitsland: 179-165. In Gera werd het overigens geen record festival. Ute Weniger maakte een uitzon dering. Naast haar wereldre cord sneuvelden er slechts drie nationale records. Ute Weniger was de grote uitblin ker. Ze won ook de 200 meter schoolslag in 2.33.14 en de 100 meter vlinderslag in 1.00.65. In de Sowjetploeg be haalde Irina Aksenova een verrassende overwinning op de 800 meter vrije slag in 8 44.22. Jorg Woithe door brak de Sowjet-hegemonie bij de heren op de 100 meter vrije slag in 50.53. Nederland is tijdens het afgelo pen paasweekcinde in Ko penhagen als vijfde geëin digd in de jaarlijkse achtlan- denwedstrijd voor jeugdploe- gen. Winnaar werd Italië met een totaal van 670 punten, voor West-Duitsland (639,5) en Groot-Brittannië (565). Er werden drie Nederlandse overwinningen geboekt. Za terdag zegevierde Annemarie Verstappen op de 100 meter rugslag. zondag won Hans Kroes de 100 meter vrije slag in de nieuwe Nederlandse re cordtijd voor adspiranten van 53,62 seconden (het oude record stond met 53,73 sec. op zijn naam) en werd de es tafetteploeg 4 x 100 meter wisselslag meisjes eerste. Het kwartet Annemarie Verstap pen. Petra van Staveren, Jo ke Santbergen en Conny van Bentum zorgde met een tijd van 4.20.68 ook voor een nieuw jeugdrecord. Het oude record stond op 4.26,36. Za terdag werden op de estafet tes twee nationale jeugdre- cords scherper gesteld. Op de 4 x 200 meter vrije slag kwam Nederland tot 8.06,42, ruim vier seonden sneller dan het oude record. En op de 4 x 100 meter vrije slag jongens ging Oranje in 3.41.40 ook sneller dan ooit (oude record 3.42,72). Hans Kroes evenaar de toen al als startzwemmer zijn eigen adspirantenrecord met 53,73 seconden. Ook voor Petro Stalman en An nemarie Verstappen waren er op eerste paasdag nog jeugd- records weggelegd. Stalman werd op de 200 meter rugslag jongens tweede in 2.12.11 en nam daarmee het record over van Kroes, die 2.12,23 achter zijn naam had staan. Anne marie Verstappen werd even eens tweede op de 200 meter wisselslag persoonlijk in 2.21,51, viertiende seconden beneden haar eigen jeugdre cord. Sterk waren ook de tus sentijden van Petra van Sta veren en Connie van Bentum op de 4 x 100 meter wissel slag estafette. Petra van Sta veren werd op de 100 meter schoolslag geklokt op 1.13.4 (nationaal jeugdrecord 1.14,0) en Conny van Bentum had voor de 100 meter vrije slag 56,58 seconden nodig (record staat op 57,5 seconden). LUIK (GPD) - De kritiek verstom de. Fraaie theorien over de nade rende ineenstorting van het Post-bastion, dat na de winst van Jan Raas in Gent-Wcvelgcm al op losse schroeven was komen te staan, werden gelijk met de ge kleurde schalen van de paaseie ren als waardeloze vodjes papier weggesmeten. In de opnieuw door hevige sneeuwjachten en hagelbuien geteisterde Luik- Bastenaken-Luik bezorgde Jo han van de Velde zijn ploeg op werkelijk sublieme wijze de der de klassieke zege van dit voor jaar. Glimlachend konden hij en zijn ploegmaats de onheilstijdin gen van de laatste weken weg wuiven. Over zo'n fantastische race valt niet te redetwisten en over het machtsvertoon van de Nederlands kampioen al even- Daarom sloeg de kritiek om in be wondering. De ploeg van Post mag dan weliswaar heel even een minder dominante rol in het profpeloton hebben gespeeld, nog nooit tevoren werden drie lenteklassiekers in de wacht ge sleept. Met de triomf van Hennie Kuiper in de Ronde van Vlaan- WIELRENNEN - Adn van der Poel is gisteren tweede gewor den in de 25e grote prijs van Saint Claud in zuid west Frank rijk. In de wedstrijd over 135 ki lometer legde Van der Poel. met nog twaalf kilometer te rijden, de basis vum de beslissende ont snapping. Hij kreeg Hinault en Bossis mee. De Franse wereld kampioen was de snelste sprin ter van het drietal. deren werd het zodoende een bij na volledig Nederlands voorsei zoen. Johan van de Velde, nog al tijd de troonopvolger van Joop Zoetemelk voor hel grote ron- denwerk, snoerde iedereen de mond. Op het lastigste parcours dat in de Belgische Ardennen te vinden is, verbijsterde hij op eer ste Paasdag vriend en vijand door tijdens de laatste grote krachtmeting van het voorsei zoen onder waarlijk erbarmelijke omstandigheden de concurren tie een harde les te leren. Zelfs een spectaculaire valpartij in de finale en een krachtenverslinde achtervolging konden hem daar niet van weerhouden. „Comme Hinault", mompelde een bejaar de Waal. „Zoals Hinault". dus, met een verwijzing naar diens optreden in Parijs-Roubaix een week eerder. Natuurlijk staat de 24-jarige Rijs- bergenaar nog lang niet op een zelfde hoogte als de Bretonse gi gant, maar toch worden de con touren van een grote carrire steeds duidelijker. Als debutant bij de beroepsrenners immers won Van de Velde in 1978 met een drie meerdaagse wedstrij den: de Ronde van Nederland, de Ronde van Engeland en de Ronde van Romandj. Hij zou, zo luidde de voorspelling, een hele grote worden. Sindsdien heeft de rijzige Brabander een geweldige ontwikkeling doorgemaakt. Zo won hij vorig jaar de Dauphin Libr en het nationaal kampioen schap en - belangrijker - sleurde hij in de Ronde van Franrijk zijn kopman Zoetemelk bijna letter lijk over de Alpcncols naar de eindzege toe. In die ontwikkelingsfase past ook deze klassieke winst. „In mijn eerste jaar zeiden ze al van me dat ik dat moest kunnen. Maar (ADVERTENTIE) Bestel 't boek Tennis Tips van Borg. Stort 9," op giro 3549159 Ln.v. Canada Dry, Maarheeze. Enwin 'n Donnay tennistas! Kijk in de winkel op de achterzijde van de Canada Dry-fles. echt lukken deed het nooit. Mis schien dat het nu wel ging, om dat ik me er meer op heb toege legd. Ik heb wat harder getraind in de winter en bijvoorbeeld af gelopen donderdag de hele finale van deze Luik-Bastenaken-Luik verkend", liet hij weten. Hoewel hij door deze triomf toch nadruk kelijker uit de schaduw van de groten is gestapt, waarin hij door zijn bijna ongevenaarde knech- tenwerk noodgedwongen in te recht was gekomen, zal de be scheiden Van de Velde in de ko mende weken zeker geen om vangrijk eisenpakket bij zijn ploegleider op tafel gooien. „In de komende periode zal wel duidelijk worden hoe het gaat met het kopmanschap in de Ron de vart Frankrijk. Ik voel me eer lijk gezegd nog niet volgroeid. Daar heb ik zeker nog drie jaar voor nodig". Daarmee lijkt hij zich - net als Henk Lubberding vorig jaar na diens overwinning in Gent-Wevclgem - alweer te schikken in de rol van knecht. Die bescheidenheid siert hem weliswaar, maar ook Van de Vel de zal zich vroeg of laat de vraag i moeten stellen of zijn inschikke lijkheid niet louter en alleen wordt gexploiteerd. Een vriende lijk karakter wordt in de keihar de profwielersport namelijk niet alleen op prijs gesteld, maar vooral vreselijk uitgebuit. Van de Velde echter lijkt tevreden zo. Wil zich op die voorzichtige manier ontwikkelen en het ziet er naar uit dat hij dat bij dezelfde ploeg zal doen. Hoewel na zijn Ronde van Frankrijk van vorig jaar ploegleiders met dikke geld buidels rammelden en ook nu na deze winst de belangstelling wel verhevigd zal zijn, wil hij onder Post blijven dienen. „Er moet nog gesproken worden, maar als de andere jongens ook blijven ga ik niet weg", liet hij weten. Zo'n twintig kilometer voor het einde viel er dan wel een gat tus sen een vluchtgroep (de Zwitser Stephan Mutter. Van de Velde en diens Belgische ploeggenoot Lu- do Peeters) en 21 overigen. In de achterhoede beschermde Knete- mann die ontsnapping. „Alleen die Zwitser Fuchs glipte er nog tussenuit. Maar van hem ver wachte ik niet zo veel. Nou, achteraf blijkt dan toch dat die goed is. want de rest konden we oprapen", aldus de „Kneet". Inderdaad zorgde de 34-jarige Fuchs voor een onverwachte sleutelrol. De Zwitser, ploeg maat van Mutter, heeft bijna zijn hele carrire in Italiaanse dienst gereden voor kopmannen als Moser en Saronni. In de Zwitser se formatie echter liet de oudere prof. die tot nu toe eigenlijk al leen van zich liet horen in klim- tijdritten, zondag een onbekende kant zien. De inleiding voor zijn optreden vormde een aanval van Van de Velde, die onmiddellijk Mutter meekreeg. Het voortbe staan van die ontsnapping bete kende onherroepelijk de winst voor de Brabander, maar tijdens de afdaling van de col de la Re- -'V tJ* r Johan v.d. Velde toont zijn kracht doute kwam hij lelijk ten val. ..Mijn eigen schuld", legde hij uit. „ik ging veel te hard door de bocht". Mutter, aan het eind van zijn latijn, ging nog wel alleen door, maar uit de achtergrond kwam plotse ling Fuchs opzetten. Die werd nagegaapt door Ludo Peeters. die al blij was dat hij zijn ene been voor zijn andere kon krij gen. De wedstrijd kwam daar door in een stroomversnelling en voor Van de Velde, die inmiddels een andere fiets had gekregen, zat er niets anders op dan zijn laatste reserves aan te spreken om in een alles of niets-poging de frontlijn nog te bereiken. liet lukte vooral door de snelle, soe pele. maar tevens gevaarlijke af dalingen. Eenmaal bij Fuchs bleef hij keurig bij zijn Zwitserse metgezel. „Ik had misschien ge lijk door kunnen gaan. maar toen ik bij hem zat was ik honderd procent zeker van mijn zaak". Het bewijs dat dat geen groot spraak was leverde hij in de eind spurt door van kop af - de ongun stigste uitgangspositie - te ver trekken en ook ie zegevieren „Comme Hinault", zei de Waal nog maar eens. „Zoals Hinault" LUIK - De Belgische ploegleider Fred de Bruyne heeft een plan ontwikkeld om het toewijzen van de volgorde van de ploeglei derswagens in klassieke wegwedstrijden te reglementeren. Mo menteel gaat dat via loting, maar De Bruyne is van mening dat de belangrijkste teams daarvan te dikwijls de dupe worden wan neer zij als laatste auto moeten rijden. Daardoor kunnen zij hun renners niet snel helpen bij materiaalpech. De Belg wil nu dat de stand in de strijd om de wereldbeker (het super prestige-klasse- ment) maatgevend is voor de volgorde. En dat laatste is zeker niet in zijn nadeel. Waar in voorgaande jaren een ondergeschikte rol voor hem was weggelegd, staat hij nu, dankzij de komst van Roger de Vlaeminck en Hennie Kuiper, aan de top van dat klas sement. (ADVERTENTIE) Overal hoor Je 't direkt: de beste cassette voor elke opname. Bij de heren kwamen verder goede verrichtingert op naam van Nico van Noort (Spartaan Lisse, kogel w 12.73 en discus 47.24), Jan Ho- k ving (AAV Alphen. kogel 11.09) R en Paul van de Veer (Holland, S speer 47.54). De werpdriekamp bij de jongens A was een regionale aangelegen heid met een zege voor Alphe- j naar Jos Bosman (AAV) die een j| fraaie reeks liet opmeten: kogel p 12.29, discus 34.52 en speer 53.24. e Tweede werd Lissenaar Tom de v Koning (De Spartaan) met een V kogelstoot van 10.92, een discus- Z worp van 32.40 en een speerworp van 44.18 meter. Nieuweling S Kees Langeveld (Holland) werd derde, onder meer dankzij een kogelstoot van 10.65 meter een een discusworp van 31.02 meter. Bij de B-jongens was er in de r driekamp een tweede plaats voor Boskoper Andre van Spronsen i (AV'47) die o.m. de kogel naar 14.26 meter stootte en de discus naar 43.56 meter wierp. Bij de dames ging de zege naar een superieure Jeanette Noord (Wa terland) die tot de volgende pres taties kwam: kogel 12.03, discus 43.08 en speer 41.70. Kim Nieuw- land (AAV) werd derde met: ko gel 10.01, discus 34.08 en speer 41.46. Bij de meisjes A zegevier de de Beverwijkse Veronie Barn- hoorn (DEM) mede dankzij een spëerworp van 44.32 meter en bij de meisjes B ging de Amster damse Angelique Bijl (Sagitta) met de eerste plaats strijken vooral door haar kogelstoten (12.29) en haar discuswerpen (31.40). In deze leeftijdscategorie ook een succes voor de AV Hol land middels Jacqueline Baljet die tweede werd. Zij stootte de kogel naar 10.43 meter en wierp de speer naar 28.04 meter. Wielrenners boycotten Belgische profronde OREYE - Eensgezindheid is een raar ding in de professionele wie lersport. De individuele belan gen die haaks op elkaar staan vormen geen goede basis voor een solidariteitsgedachte. Slechts af en toe breekt er een spontane opstand uit en gisteren op de openingsdag van de Ronde van Belgi was het zo ver. In een sloom tempo (de eerste twee uur lag het gemiddelde op 28 kilome ter) slenterden de slechts tachtig deelnemers tijdens het tweede gedeelte van de eerste etappe naar de aankomstplaats Oreye, die met vijf kwartier vertraging werd bereikt. Er was stilzwij gend overeengekomen dat er geen gekke streken zouden wor den uitgehaald. Het was de tol die de organisatoren moesten be talen voor het krankzinnige pro gramma, dat men voor dit voor seizoen in elkaar heeft gestoken. De afgelopen achttien dagen moest het profpeloton maar liefst acht klassiekers afwerken. Uitgere kend op de dag na de helse rit Luik-Bastenaken-Luik van eer ste Paasdag schotelden de orga nisatoren van de Ronde van Bel gi de deelnemers een dubbeldik ke etappe voor: een proloog over 16 kilometer gevolgd door een etappe over 180 kilometer. „En dat is achterlijk", meende Gerrie Knetemann, de winnaar van vo rig jaar die nu tweede werd ach ter Danil Willems in de openings tijdrit en in de algemene rang schikking op deze Belg een ach terstand heeft van een halve mi nuut. „De heren hebben weer eens geen enkele rekening met de renners gehouden. Dat is al tijd al zo geweest". De uitslag van de tijdrit is: 1 Willems (Bel) 15,6 km in 20.06.98. 2. Knetemann (Ned) 20.37.30. 3. Verlinden (Bel) 20.39.78, 4. Raas (Ned) 20.41.96. De uitslag van de eerste etappe: 1. Van Calster, 180 km van Quievrain naar Oreye in 5 uur 36 minuten en 32 seconden, met tijdsvergoeding 5.36.02. 2. De Wilde 5.36.32. met lijdswrgoeding 5.36.17, 3 De Wolf 5.36.32, 4 Jacobs, 5. Tackaert, 6. Bogaart, 7. Raas. Het klassement na de eerste dag is: 1. Willems 5 uur 56 minuten en 38 secon- den, 2. Knetemann (Ned) op 31 secon den, 3 Vertinden op 0.33, 4. Raas (Ned) op 0.35, 5. De Wolf en Hanegraaf (Ned). AUTOSPORT - De in Kenia wo nende Indiër Shektar Mehta heeft in een Datsun voor de vier de maal de Safari-rally gewon nen. Eerder zegevierde Mehta in deze 5200 kilometer lange rit door Kenia in 1973, 1979 en 1980. i TDK Veel bek

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 20