Blunders kosten Hiele plaats Harmsen: Ajax heeft nu weer alles onder controle... AZ'67: 'wel gewonnen, niet tevreden' Galgenwaard dag te vroeg gesloopt Van Engelen in Feyenoord- doel tegen Dinamo DINSDAG 21 APRIL 1981 SPORT SPORT PAGINA 13 SPORT UTRECHT (GPD) - Dc sloop van het Utrechtse stadion Galgen waard was gepland voor dins dagmorgen 07.00 uur, maar zo lang kon een groep van vele hon derden jeugdigen niet wachten Halverwege FC Utrccht-PSV (0- 0). de laatste wedstrijd in het on bewoonbaar verklaarde stadion begonnen de supporters van de Bunnik-zijde hekken op te rui men. De politie greep nauwelijks in, waarom zouden ze, de jon gens deden werk dat de slopers een dag later niet meer hoefden te doen. Geef ze een vinger en ze nemen je hand. een spreekwoord dat na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Jan Keizer tol waarheid werd gepromoveerd. De meute ramde dc hekken rondom het veld en begon ver volgens een tocht door het sta dion, die door een kudde olifan ten. een leger soldaten en de bes te beroepsslopers niet geëve naard kan worden. Twee partijen waren aan het werk, dc souvenir jagers, vredig arbeidend en met een graspolletje onder de arm het stadion verlatend en de twee de partij, alles neerhalend. De doelen werden door honderd man gekraakt, alle ruiten sneu velden, kaartenhokjes werden in brand gestoken, de reclame-bor den gingen neer, de dug-outs werden in elkaar gestampt, de tribunes op de wielerbaan veran derden in een hoop schroot. Geschatte schade meer dan een ton, want de losgebroken sup porters vernielden juist de din gen die gemeente en club kon den gebruiken op de noodacco- modatie bij de Utrechtse vee markt, dekplaats waar FC Utrecht de volgende competitie gaat spe len. Voorzitter Werkhoven: ..Dit is een groot schandaal. Reclame borden. doelen, verplaatsbare tribunes, de hekken rond het veld. dal hadden we allemaal kunnen gebruiken Er is werkelijk niets heel gelaten". Het bestuur van FC Utrecht had een aanval van souvenir-jagers verwacht, had ook gerekend op wat onrust, maar niet op zo n massale slooppartij. Werkhoven; „We hadden extra politie ge vraagd en ook een beroep ge daan op een mobiele eenheid. Ik heb ze niet gezien". De Utrechtse politie heeft in de tu multueuze minuten na FC Utreeht-PSV voor een moeilijke keuze gestaan. Moest men de honden er op af sturen, de lat er over leggen of moest men de jeugd zijn gang laten gaan en al leen bij de allerergste uitspattin gen optreden? De Utrechtse poli tic koos voor het laatste. „Wat we vanmiddag in het stadion gezien hebben was niet het nor male beeld. Van alle kanten kwa men de mensen hel veld op. het waren niet alleen de raddraaiers waar we iedere v/eek mee te ma ken hebben", aldus voorlichter Bijlsma van dc Utrechtse politie. „Er is de afgelopen dagen de in druk gewekt: het stadion wordt toch afgebroken, zondagmiddag mag daarmee begonnen worden. Er waren jongens bij die heel en thousiast het veld oprenden, die het rode waas kregen, in een stemming raakten van: nu mag het. Moeten we daar de lat opleg gen, nee, dachten wij. Misschien is het de verkeerde afweging ge weest. Maar had je die jongens het stadion uitgeslagen, dan wa ren ze buiten mogelijk verder ge- AMSTERDAM (GPD) - De reeks successen van de nog ongeslagen interim-trainer Aad de Mos (zes overwinningen in de competitie en twee gelijke spelen in de beKerstrijd) heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen dat het bestuur van Ajax zich zelfverzekerder voelt dan ooit. Twee weken geleden was voorzitter Ton Harmsen nog het doelwit van kritiek van de supporters van F-side die hem onder vuur namen met kreten als 'Harm sen dood, Harmsen rot op'. De Utrechtse jeugd, bezig met sloopwerkzaamheden waard. Er werd werkelijk niets heel gelalen. gaan. En hoe groot was de scha de dan geweest"? De Utrechtse politie arresteerde acht mensen wegens mishande ling (enkele mensen raakten licht gewond) en belediging en voerde charges uit toen de brand gestoken werd in kaartenhokjes en een consumptietent. Nadat de echte slopers de komen de weken hun werk gedaan heb ben. wil men half mei beginnen met de bouw van een nieuw sta dion, dat augustus 1982 gereed moet zijn. Waar FC Utrecht de resterende wedstrijden van deze competitie af zal werken is ge deeltelijk bekend. Tegen AZ wordt op 17 mei in Amsterdam (Ajax) gevoetbald, waar tegen NEC en Groningen wordt ge speeld is nog een vraagteken. Na een verhelderend gesprek ge droegen diezelfde fans zich zater dagavond tegen PEC (2-1) plotse ling als communicantjes. Harm sen. in een pamflet nu een 'e ke en goede voorzitter' genoemd, werd nadrukkelijk in ere her steld en deed zelf na afloop van de confrontatie met de Zwollena ren zijn uiterste best om dat nieuwe, veel gunstiger beeld dat men van hem heeft gekregen niet te laten vervagen Centraal in zijn betoog stond dat Ajax op dit moment alles onder controle heeft. Het Europese voetbal is op twee fronten binnen handbereik, de lang gezochte trainer is in de per soon van Kurt Linder gevonden en de dreigende exodus van voornamelijk Deense voetballers zal vrijwel niets inhouden. „Geld voor Lerby is er bij de buiten landse clubs niet en zeker niet bij Bavern Munchcn. Ik vraag me zelfs af of Valencia wel die 900.000 gulden op tafel kan leg gen voor Arnesen. Het is ons be kend dat Valencia nog steeds niets heeft ontvangen voor Kem- pes". aldus Harmsen. die er voor- ROTTERDAM - Feyenoord-trainer Vaclav Jezek is er de man niet naar om zijn spelers in het openbaar af te vallen. Liever dan openlijk harde kritiek te spuien, probeert hij de fouten met de mantel der liefde te bedekken, tracht hij daarvoor excuses te bedenken, of trekt hij zelf het boetekleed aan. De prestatie moet wel heel slecht zijn geweest, wil Jezek een keer in woord en daad uit de slof schieten. Dat moment is nu bereikt bij Feyenoord, waar de zelfbeheersing van de Tsjech in de loop van de jaren hevig op de proef is gesteld. Na de bedroeven de generale tegen FC Groningen (3-3, na 3-1) be sloot hij Joop Hiele uit het elftal te zetten voor de Europa Cup-return te gen Dinamo Tiflis. In plaats van de branic-ach- tige jonge sluitpost zal Ton van Engelen morgen avond na lange tijd zijn rentree maken bij Feye noord. Supporters dreigen Zuiderpark in brand te steken DEN liAAG (GPD) Het be stuur van FC Den Haag ver wacht ernstige ongeregeldhe den rond de thuiswedstrijd tegen Feyenoord. Nadat eer der voorzitter Pieter den Duik het raadszaam achtte om de deur van zijn huis aan de Sportlaan tijdelijk achter zich te sluiten, heeft een aan tal supporters nieuwe rellen aangekondigd. Om het be stuurscollege te dwingen Aad Mansveld een financieel aan trekkelijk contract aan te bie den. hebben deze "iioelballief- hebbers'' inmiddels gedreigd om aanstaande zaterdag het Zuiderpark te bezetten en in brand te steken. Mansveld zelf zegt inmiddels voor 75 procent tot overeen stemming te zijn gekomen met een Belgische club. uiaar- van hij de naam niet wil noe men. De voormalige interna tional praat deze week even eens met FC Utrecht, dat via de Hagenaar tracht te de de naar Amerika vertrekkende libero Joop Wildbrct. Hans ran Breukelen. de keeper van FC Utrecht, mag zich op zijn beurt verheugen in de in teresse van Feyenoord. Vol gens ingewijden kan de door de Rotterdamse directeur Ste- phan getoonde belangstelling echter niet worden losgezien van een poging om Joop Hiele onder druk te zetten om zijn contract te ondertekenen. uitzondering het duel bij Excel sior hield hij zich de laatste tijd louter met woorden overeind, in daden schoot hij meermalen te kort. Tegen Groningen bereikte hij zaterdagavond het diepte punt. Hiele had direct schuld aan twee tegentreffers en keepte ook verder zo wild dat hij louter on rust veroorzaakte in de op som mige plekken toch al dramatisch slechte defensie. „Joop is de laat ste tijd wel zeer onrustig", moti veerde Jezek zijn beslissing nog vriendelijk. „Als je dan een goe de keeper achter de hand hebt, is het logisch dat je die een kans geeft". Van Engelen, die vorige weck uit stekend voor de dag kwam in een oefenwedstrijd tegen de na tionale selectie van Oostenrijk, staat nu voor de moeilijke taak de verdediging te leiden in een partij waarin het onmogelijke moet worden bewerkstelligd. Af gaande op het collectieve ge klungel tegen FC Groningen zal er wel een heel groot wonder moeten geschieden om Feye noord nog langs Dinamo naar de Europa Cup II-finale te loodsen, want wat dc Rotterdammers za terdagavond in dc Kuip presteer den had alleen in de verte iets met echt voetballen te maken. In de eerste helft ging het allemaal nog wel: de manier echter waar op nadien een 3-1-voorsprong werd verspeeld moest lachwek kend worden genoemd. Evenals de wanhoopspogingen om die blamage uit te wissen Zelfs met tien man kon de 'nietige' tegen stander nog moeiteloos de remi se vasthouden En dat, terwijl Feyenoord er alles aan gelegen was juist nu aan klantenbinding te doen. Dc voor verkoop voor het Europa Cup- treffen met Tiflis loopt niet be paald goed (de voorlopige cijfers wijzen op een opkomst van zo'n 25.000 a 30.000 man) en dc sfeer gevoelige ploeg beseft maar al te goed dat de twaalfde man. die het publiek kan zijn, morgen avond hard nodig is. Een goed resultaat tegen Groningen moest dan ook het geloof terugbrengen. Niet alleen bij de toeschouwers, ook bij Feyenoord zelf, dat in de competiiiepartij alle patronen wilde repeteren die tegen Dina mo op de mat moeten worden ge legd. Er kwam niets van terecht Het eer ste deel verliep alleen door de medewerking van Groningen volgens plan. daarna werd louter irritatie opgewekt Bij de 12 000 kijkers die de ploeg het veld af floten. bij trainer Jezek en bij de spelers zelf. „Als het woensdag op deze manier moet gaan kun nen we maar beter thuisblijven", besefte René Notten dan ook „Zeker als Dinamo echt zo goed is als door iedereen wordt ge zegd". Uit die laatste opmerking blijkt dat de Rotterdamse spelers nog al tijd niet echt overtuigd (willen) zijn i de klas i Dij stcl- taliteit alleen voor nodig om op Europees niveau een 3-0-achter- stand ongedaan te maken en die extra's miste Feyenoord zater dagavond. Het excuus lag na tuurlijk voor de hand. Een wed strijdje tegen Groningen spreekt niet aan en Europees voetbal is héél anders. Die clichés uit bete re tijden lijken echter niet van toepassing op dit Feyenoord. want de fouten die worden ge maakt zijn niet van incidentele aard, maar komen te vaak voor. Bovendien rijst de vraagt wie mor genavond dan wel voor de goals moet zorgen. Tegen Groningen was Jupp Kaczor bijna in zijn eentje verantwoodelijk voor de totale produktie. Weliswaar scoorde Vermeulen eenmaal vanaf de penaltystip, maar ook die strafschop was uitgelokt door de Duitser die doelman Tukker verleidde hem vast te pakken. Morgenavond mag Kac zor echter niet meedoen, wat Feyenoord volledig afhankelijk maakt van aanvallers die niet in vorm zijn. Pierre Vermeulen lag constant overhoop met zichzelf en arbiter Mulder; Jan Peters presteerde niets en Pctur Petursson is geen schim meer van de voetballer die hij voor zijn blessure was. Blijft over invaller Carlo de Leeuw (goed, maar weinig effectief) en Richard Budding die rugklach ten heeft. Die zullen morgen wel verholpen zijn en dan zal Jezek ook wel weer kunnen beschik ken over Nielsen en Troost. Hij zal die twee hard nodig hebben op het middenveld en in de de fensie. Vooral in de laatste linie werd na rust dramatisch geknoeid Met Stanley Brard en Hiele in de hoofdrollen werd Groningen alle kans geboden de 3-1-achterstand (Koeman had in de eerste helft al tegen gescoord uit een straf schop) ongedaan te maken Waalderbos en Bloemberg had den er precies twee minuten voor nodig Er zat zelfs meer in. omdat de Kuip-brigade zich geen raad wist met de twee centrum spitsen Waalderbos en Houtman, maar Groningen vond het ge noeg en trok die laatste speler te rug naar de defensie om de inge vallen Petursson en dc verwach te hoge ballen 'het hoofd' te bic den Dat lukte zelfs zonder Bloemberg, die na een domme overtreding voor de tweede keer in de wedstrijd geel zag en dus niet meer mee mocht doen Dat geldt morgenavond ook voor Hiele en bij die ene wijziging zal het wel niet blijven. Nu Slaflcu is geschorst voor de return tegen Dinamo wil Jezek Nielsen laatste man zetten, maar als het aan aan voerder Notten ligt verschijnt dc Deen op het middenveld, spelen alleen Wijnstekers, Van Deinsen en Van Til in de mandekking (met Troost ertussen om te corri geren) en bemoeit de rest zich voornamelijk met de aanvallen. Notten „Het is een groot risieo. maar dan weten we tenminste gelijk hoe sterk Dinamo echt is" PAUL DE TOMBE Karei Hiddink en Hans Boer beteugelen Petur Petursson. Op de achtergrond kijkt Kaczo lopig dan ook niets voor voelt om nieuwe spelers aan te trekken. „Amcsen wil met ons volgende week weer in dc slag Ik betwijfel echter of wij hem hetzelfde aan bod zullen doen als destijds, toen hij zonodig weg wilde" Maar ook al zouden Lerby en Arnesen elders emplooi vinden, dan nog is Ajax niet van plan om uitge breid zaken te gaan doen op de internationale transfermarkt Het vertrouwen in de eigen kweek is daarvoor te groot. Van daar ook dat het komende sei zoen een miljoen gulden zal wor den bezuinigd op de spelerssala rissen, waarbij vooral de 'vedet ten' eraan zullen moeten gclo- Het komende seizoen hoopt Ajax ook definitief af te zijn van de sa larissen van ontslagen trainers als Beenhakker en Brom, die al anderhalfjaar profiteren van het feit dat dc Amsterdammers over het geheel genomen toch aardig wat successen boeken. Harmsen „Wij willen continuïteit en rust. Daarom hebben wy een nieuwe weg ingeslagen. Nadat De Mos een of twee jaar is ingewerkt mag hij van mij vijf jaar hoofdtrainer zijn. Wij willen dezelfde situatie als destijds met Kohn die vele ja ren bij Twente is geweest". Hetzelfde enthousiasme was aan wezig toen Beenhakker ander halfjaar geleden als hoofdtrainer van start ging. Hij had echter geen enkele zekerheid omtrent zijn toekomst op papier staan Dc Mos sinds vrijdag wel. Om die reden vond hy het zaterdag avond ook geen punt om Linder. in wie hy geen concurrent ziet. uit te nodigen om op 3 mei met Ajax in trainingskamp te gaan voor de return in de halve finale van de bekerstrijd tegen PSV. „Daar kan hij de jongens eens goed leren kennen". Op dit moment heeft Linder twee totaal verschillende indrukken van het huidige Ajax Tegen AZ'67 was het sleutelwoord 'voorzichtigheid'. Tegen PSV waren dc Amsterdammers con stant in dc aanval Een taktick die erg veel kansen opleverde, maar ook een verrassende ach terstand omdat Jans na acht mi nuten met een kopbal wel slaag de waar Lerby. Arnesen, Ling en Rijkaard in gebreke bleven Ook al omdat Kicfl de bal op de lat kopte, de opvallend enthousiaste Jensen na een solo de paal trof en de excellerende Israel dc bal een keer onder de lat wegkopte moest Ajax tot acht minuten na rust wacbten alvorens het via Kieft langszij kon komen Arnesen hield by een vnje trap even in en 'legde' toen de bal op het hoofd van Kieft 1-1 Deze 18- jange amateur besliste het duel ook twee minuten voor tyd, waarmee hy Ajax tegen het posi tief ingestelde PEC niet alleen voor nieuwe kritiek behoedde, maar tevens aantoonde dat de op blessures geabonneerde Ham berg (nu weer uitgeschakeld door een onwillige dybeenspier) best kan worden gemist Op Hamberg is Ajax echter nog nooit aangewezen geweest. Op Arnesen en Lerby des te meer Dat Ajax vooral als gevolg van het vormverlies van Lerby en in mindere mate van Arnesen zo moeizaam won. zegt dan ook ge noeg over de inbreng van deze Denen. Alle superlatieven van het bestuur aan het adres van de eigen jeugd ten spyt. MAASTRICHT - Dc 13.000 toeschouwers in het Maastrichtse Geusseltstadion lieten zaterdagavond slechts één keer een gul applaus horen. Dat was toen orkestleider Willy Schobben met zijn formida bele big-band een muzikale aubade bracht in het stadion. De daarop volgende voetbal wedstrijd MVV-AZ 67 was ei genlijk meer een saai pau/e- nummer Immers, de 1-3- winst van de Alkmaarse kop loper kwam tot stand via loom Limburgs voetbal en saai Noordhollands veldspel. Hoogget pannen verwachtip gen in Limburg voor deze ontmoeting. Maar de realiteit was anders. De ploeg van Cor van der Hart werd pas wak ker in de tweede helft, terwijl AZ - zonder de geschorste Spelbos en 1 Peters alleen in sta Man tnchtse fouten af te straffen Nvgaard. Van der Meer en Jon ker zorgden voor de Alk maarse goals. Willy van Bom mel tekende halverwege de tweede helft voor de gelijk maker. een doelpunt dat achteraf slechts als een ere- treffcr kon worden gezien. „Wel gewonnen, maar tevreden zijn mag ik niet", aldus AZ- coach Georg Kesslcr. Dat was dan nog leuk uitgedrukt, want zelfs van dit AZ - met Wevsters en Reynders als in vallers - had iets meer ver wacht mogen worden Kess ler „We leden ontzettend veel balverlies, er was geen lijn in het spel En dan onze gemiste kansen... ontzettend. Welzl liet de mooiste moge lijkheden onbenut. Ook Tol kwam niet tot scoren. Dat baart me toch zorgen Dat dc Alkmaarders met sim pel voetbal nog beide punten binnenhaalden, tekent des te meer de zwakte van MVV Heel even drongen de Lim burgers aan (na de pep-lalk van Cor van der Hart tijdens dc rust), maar echt vuurwerk leverde dat niet op Zonder Schapendonk en Van Mar wijk (hy viel uit met een ge broken neusbeen) is MVV voorin machteloos. Arie van Staveren wil af en toe nog wel eens stunten, zaterdag stond hy er als een gedoofde paaskaars bij Van der Hart „Ik ben nu twee weken in Maastricht aan het werk. Maar die periode is te kort om er echt iets van te maken By ons zit te weinig kwaliteit op de bank Dat breekt je vooral in de slotfase van een competitie op" Tekenend voor het onprofes sionele gedrag van MVV wa ren de zestig seconden na de gelijkmaker door Van Bom mel. Kinderlyk bly stonden de heren te juichen omdat ze tegen dit overschatte AZ had den gescoord, of Richard van der Meer kogelde de bal met een daarop achter de onzeker keepende Baetse Kessler gniffelend ..Ik had hier meer tegenstand verwacht. Zelfs met matig spel van onze kant zyn geva ge weest" Voor MW is de race gelopen. Degradatie en Europees voet bal zijn niet meer aan de or de Voor AZ'67 wordt het als nog een kwestie van op dc tanden byten De spirit, de inventiviteit, de koelheid van de spitsen is weg Kessler. du in de catacomben zeer ami caal omging met zijn Alk maarse voorganger Van der Hart. kreeg er in Maastricht nog een probleem by Hugo Hovcnkamp kreeg van de goed leidende Weennk de derde gele kaart, hetgeen een schorsing betekent Naast Spelbos en Peters moet Kessler het by de komende thuiswedstrijd tegen FC Twente derhalve ook zonder zyn aanvoerder doen „Dat probleem moeten wc hoe dan ook oplossen Op onze wis selbank zit gelukkig goed materiaal We zullen de rit koel afmaken, al zal dat waar schynlyk af en toe moert hor- stoten gaan", aldus dc AZ-< ster

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13