Een stevige lade maken Over bijen en wat er bij komt Keuze vloerbedekking is groter dan ooit Stoel om te zitten liggen en knielen Textiel anti- vlekspuiten Vrije tijd... veilige tijd I KATOEN Zo doe je dat Aan-en bij-de-wandje Mini-elektroborstel Autovakanties DINSDAG 21 APRIL 1981 Alle vlekken laten zich moeite- Een nieuw produkt in spuitbus voorziet textiel van een vuilafsto- tende bescherming. Het heet 'Vuil Stop - Vlekkeloos'. De spuitbus bevat geen gevaarlijke stoffen en is zelfs voor de ogen ongevaarlijk. Met de inhoud van de bus kan onge veer 8 vierkante stof worden be handeld. 'Vertaald' betekent dit dat er acht kostuums, of een com pleet bankstel plus eethoek, of twee auto-interieurs mee kunnen worden bespoten. Het middel laat geen zichtbare spo ren op de behandelde stoffen zien, en ook bij aanraking merkt men er niets van dat ze zij n bespo ten. Alle gemorste stoffen, zelfs vet of olie, laten zich volledig op- deppen, zonder dat er vlekken achterblijven. De werking blijft ongeveer zes maanden behou den. Daarna .kan de stof op nieuw worden bespoten. Wan neer behandelde kleding tussen door wordt gewassen, tast dit de werking niet aan. Er zijn uiteraard talloze toepassin gen denkbaar. Behalve de al ge noemde objecten - denk ook aan vaders mooie stropdas, kin derkleding enz. - kan bijvoor beeld ook vloertapijt worden be spoten. Het uit Japan afkomstige spul is in Nederland in drogisterijen, doe- het-zelf-zaken en autoshops voor f 24,85 per bus verkrijgbaar. De 'G-Balans' is een pas op de Ne derlandse markt gelanceerde nieuwe stoel die een aantal op merkelijke, alternatieve zitmoge- lijkheden biedt. Hij is, geheel vol gens ergonomische wetten, ont worpen door een Noors design team. Bij de ontwikkeling is men ervan uitgegaan dat deze multi functionele stoel voor iedereen, groot of klein, goede en 'gezonde' zitmogelijkheden moest bieden, waarbij comfort moet samengaan met een vriendelijke bejegening van ruggegraat, spieren en orga nen. Men kan op de G-Balans-stoel naar wens zitten, knielen of erin lig gen. Zitting en rugleuning zijn van polyurethaanschuim, ge monteerd op een stalen frame. De bekleding kan naar wens in rund- leer of wol worden geleverd. Mo gelijk luidt dit nieuwe zitmeubel een heel nieuw 'zit-tijdperk' De G-Balans is in alle Pine-Shops in heel Nederland verkrijgbaar. Waar zo'n Pine-Shop is, kan de importeur, Tiwa in Almere, wel vertellen. Telefoon 03240- 20414. Het is overigens geen goedkope stoel. Het goedkoopste type heeft een richtprijs van f 1298. Met de zomer langzamerhand in het verschiet wordt de vrije tyd weer actiever gevuld: lekker naar buiten om te trimmen of tripjes te maken, met tent of bootje er op uit. met de auto op vakantie. Vrije tijd is helaas vaak een onveilige tijd; juist daarin worden elk jaar weer vele duizenden het slachtofTer van kleine en niet zelden grote ongeluk ken. In dit verband attenderen we nog even op de reeks brochures „Veiligheid in vrije tijd", door het Veiligheidsinstituut uitgegeven met medewer king van overheid en diverse instanties. Het zijn „Een goed begin is de halve reis", „Trimmen en sporten" en „Tips voor een behouden vaart". Ze staan boordevol heel praktische tips. die allemaal wel logisch lijken als je ze zo leest, maar menigeen ongetwijfeld toch met de neus op allerlei aspecten drukken waaraan je anders voorby gaat. Die brochures zijn (als het om één exemplaar van elk der genoemde gaari gratis te verkrijgen, door een briefkaartje te sturen naar het Veiligheids instituut, Postbus 5665, 1007 AR Amsterdam, of even te bellen: 020- 736416 Meer dan de helft van de in de we reld verbruikte textiel is katoen. Om aan deze behoeften te kun nen voldoen is een enorme pro- duktie van ruwe katoen noodza kelijk In het seizoen 1979 1980 bedroeg de totale opbrengst van de katoenoogst 66 miljoen balen tegenover 53 miljoen balen in 1969 1970. een verhoging van 2,1%. Deze reusachtige oogst komt uit byna 7,0 verschillende landen, waarvan de meeste ont wikkelingslanden zijn. In tegenstelling tot de kunstmatige en sythetische vezels, die het produkt zijn van chemische in dustrieén. is katoen een arbeids intensief iandbouwprodukt On geveer 130 miljoen mensen in de derde wereld zyn voor hun le vensonderhoud afhankelijk van de produktic van ruwe katoen Daarbij zijn nog ongeveer 45 mil joen mensen in de derde wereld afhankelijk van katoenen artike len zoals garens, weefsels en kle- d - Een la die niet 'voor het mooi' ge maakt hoeft te worden, maar bij voorbeeld dienst moet doen als opbergruimte in de schuur of het doe-het-zelf-werkplaatsje, is niet zo moeilijk te construeren. Be paal de afmetingen en maak eerst de vier zijden, van 2 cm dik vure- hout. Zaag de twee maal twee zij den van gelijke lengte gezamen lijk af, dus op elkaar gelegd. Dan worden ze precies even lang. Ge bruik er een kapzaag voor. Lijm en spijker aan de onderzijden van de vier delen latten van 2x2 cm. Let erop dat ze alle aan één kant 2 cm korter zijn dan de plan ken waaruit d ladexestaat. De vier latten vormen stevige dra gers voor de bodemplaat. In plaats van spijkers kun u ook schroeven van ongeveer 3,5 cm lengte gebruiken. Monteer nu de vier delen. Schroef ze stevig aan elkaar vast, met schroeven van 5 a 6 cm lang en niet te dik. Boor eerst gaatjes voor. zodat het hout niet gaat splijten als u de schroeven in draait. Als u het heel netjes wilt doen, soeverein de bovenkant van de gaatjes dan kegelvormig uit, zodat de schroefkoppen on der het houtoppervlak verzinken en dek ze af met kneedbaar hou- t. Neem nu de binnenmaat van de la nauwkeurig op en zaag de bod emplaat op maat Gebruik er bij voorkeur stevig multiplex voor. bijvoorbeeld 8 mm dik Let erop dat de bodemplaat zuiver haaks wordt. Dan is de la het vanzelf ook. Lijm de plaat op de vier draaglatten. Spijkers of schroe ven zijn daarbij overbodig Zaag vier klosjes, uit een lat van 2x2 cm. Ze dienen als hoekverstevi- ging. Breng ze met houtlijm in de vier hoeken van de la aan. Met twee kleine klemmen of lijmtan- gen perst u ze een tijdje aan, tot de lijm voldoende droog is. Veeg uit puilende lijm vóór die tijd weg. Schuur de bovenkanten van de hoeklatjes en zo nodig de overige delen glad. Schroef en spijker aan de twee zij kanten latten (liefst van hard hout) van circa 3x2 cm. Ze dienen als geleiders. Schroef een stevige handgreep op het front van de la. Een aantal van dergelijke laden kan in een eenvoudig houten rek worden geplaatst. U kunt er heel wat spullen en gereedschappen in kwijt. Eventueel kan nog een vakkenindeling in de laden wor den gemaakt. Handig vondstje: een sluit- greep voor plastic zakken, met een handgreep, waarmee volle vuilniszakken en derge lijke makkelijk kunnen wor den gedragen, hetzij gesloten, hetzij gedeeltelijk geopend. 'Hou de zak eens op', bijvoor beeld bij het opruimen van tuinafval, is met ÉÉN hand te verwezenlijken. Helemaal dichtmaken en met de vuil nisman meegeven is geen probleem, want de dingen kosten 11 cent per stuk. Met een los-vaste wandbevesti- ging - met kleefstrips - kan de zak ook aan de wand wor den gehangen. Dat is dan het bijbehorende 'aan-de- wandje'. Een open zak by de hand om tuin- en werkplaats- vuil in te deponeren. Ook bruikbaar in de keuken. Voor de vakantie: V BaByliss, fabrikant van apparatuur op het gebied van haarverzorging. is met een nieuw produkt op de Nederlandse markt verschenen, dat van nut kan zijn voor iedere vrouw die "en route" het haar in de krul wil zetten: de BaByliss pocket curler. De elektroborstel kan met één simpele beweging in het handvat worden geschoven (waarmee de lengte niet meer bedraagt dan 15 centimeter) en is daardoor klein genoeg om in de handtas te worden opgeborgen. Het apparaat weegt maar 140 gram, is bruikbaar bij elk voltage. De poc ket curler is verkrijgbaar bij de grootwarenhuizen, kappers en drogiste rijen. Adviesprijs 48,-. Het wordt weer mooi weer De vo gels fluiten, bomen en heesters worden groen, kortom de natuur gaat weer leven. Dat merk je ook aan de mensen: in het weekeinde maken ze een tochtje met de auto, gaan een eindje fietsen of wande len door bos en hei. Misschien komt u, wanneer u dan toch „bui tengaats bent, vanzelf terecht op één van die vele oude- ambachten-markten die overal rond deze tijd in het land worden Vloerbedekking staat bij het ver nieuwen van het interieur vaak ergens bovenaan het verlanglijst je. Op dit gebied zijn er de laatste tijd heel wat nieuwe dingen ver schenen; je zou echt kunnen spreken van een verfrissende ver jonging van de collectie. Zo kan in de populaire vinylmate- rialen gekozen worden uit „hout aan de rol": vloerbedekking met een motief van vurehouten plan ken, of noten. Op zich niet hele maal nieuw, want een generatie terug was er al „vloerzeil" met parketstructuur. Wat er thans ge maakt wordt, steekt daar echter wel heel gunstig bij af. Tegelijk is de vinylvlocrbcdekking met tegelmotieven (die al een tijd meelopen) in zijn uitvoering wat opgewaardeerd: in plaats van het zo heel nadrukkelijke tegeleffect (dat juist de nadruk op de imitatie legt) zijn soorten met een traver- tinachtige structuur verschenen. zonder lijntjes. Het doet wel aan „steen" denken, maar werkt ruimtelijker. Een niet onbelangrijk voordeel van vinyl is dat het los gelegd kan worden. Daarbij is dan echter wel een volkomen vlakke onder grond van belang, zowel om „af drukken" in het materiaal als ver snelde slijtage te voorkomen. In vloertapijt is tussen de bekende poolvormen een tussenvorm ver schenen, dus een open pool en een lusje, die samen speelse va riaties vormen, „Terug van weg geweest" is kokos, een ietwat „harde" vloerbedekking (maar altijd nog zachter dan vloerte gels) dat in moderne kleuren ge maakt wordt. Er is zelfs een nieu we tapijtsoort die helemaal als kokos geweven is. maar uiteraard niet de betrekkelijke hardheid van kokos heeft. Wie echt kokos kiest moet er wel aan denken dat de luchtvochtig- heidsgraad van het vertrek aan de royale kant moet zijn. Trouwens meteen goed voor de plantjes. Vloertapijt in „discokleuren", fors geel, rood en blauw bijvoor beeld komt tegemoet aan de „vloereisen" in moderne inte rieurs. Goed bedacht van de fa brikant is dat ze de ruglaag mee- verven in de poolkleur: als je nu het materiaal haaks omzet om er bijvoorbeeld een zitkuil, een bcd- bak, traptreden enzovoort mee te bekleden, zie je niet het rugweef- scl akelig bleek door de pool heen komen. Heel praktisch zijn de vuil afstoten de vloermaterialcn (Scotchgard- of teflonbehandeling) die ook in heel licht kleuren niet ..besmette lijk'' zijn. Er zijn zelfs speciale „walk off' lopers en -matten die door een opgevoerde statische la ding vuil heel gemakkelijk van schoenzolen afnemen en extra veel vocht kunnen opnemen. gehouden. En tien tegen één, dat u daar dan een kraampje aantreft met allerlei spulletjes en produk- ten die te maken hebben met de bijenteelt: bijenkasten of -korve- n, bijenwas of -honing en natuur lijk niet te vergeten de imker zelf. En dat kan dan een professional zyn, of een „amateur", want het houden van bijen komt meer en meer voor als „hobby". Dat laatste is zo gek niet. De bijen teelt is een stukje puur natuur: een bijenvolk heeft een bepaalde verzorging nodig en de produk- ten die geoogst worden zijn niet alleen lekker en gezond (honing en stuifmeel) maar nog nuttig te gebruiken ook (bijenwas). In principe kan iedereen, die ge duld en liefde voor de natuur heeft, bijen houden. Gevaarlijk is het niet, mits u de nodige voor zorgsmaatregelen neemt. Om zo'n hobby te beginnen heeft u nodig een bijenkast, bijenkorf of holle boomstam. Bijenkorven zijn te koop vanaf circa 45 guldén. Dan moet u nog een bijenvolk hebben. Dat kunt u kopen op de bijenmarkt. Dit zijn speciaal markten (dus niet te verwarren met die van oude ambachten) en worden op diverse plaatsen in Nederland gehouden in het begin van de maand april. Op 11 april o.a. in Driebergen en Dordrecht. De prijs van een bijenvolk (ko ningin plus 15 - d 20.000 werk sters) is vanaf 100 gulden. Nu is het niet zo, dat u zomaar van de ene op de andere dag imker bent en met bijen om kunt gaan Daar is toch wel wat voorberei ding en kennis voor noodzake lijk. Er bestaan regionale bijen- verenigingen, die daarover cur sussen geven. Waar u hiervoor bij u in de buurt terecht kunt. vertel len ze u bij de Nederlandse Ver eniging ter Bevordering van de Bijenteelt te Wageningen, tele foon 08370-12863. op werkdagen te bereiken van 9 00 tot 17.00 uur. In de praktijk zal het erop neer komen, dat de serieuze aspirant- imker dit seizoen z< volgt en dan volgend jaar met een eigen bijenvolk begint. Dat neemt niet weg, dat u zich nu al op de komende bijenmarkten (en bij toekomstige collega's) kunt oriënteren. Nog even iets over de produkten, die door de bijen worden gepro duceerd: de was, de honing en het stuifmeel. Dat laatste bevindt zich in korrelvorm in de cellen van de honingraten en kan wor den opgegeten het heeft een ver kwikkende werking en geeft energie. Wat u met de honing kunt doen is bekend. Er zijn vele soorten honing, afhankelijk van de door de bijen bezochte soort bloemen. Een belangrijk bijenprodukt is de was (hiervan maken de bijen de honingraten in de kast) Men kan er kaarsen van maken (zowel dompelen als als rollenboen was, huidcrème of zeep. Ook voor het modelleren is bijenwas zeer geschikt Mogelijkheden genoeg dus. met bijen als hobfay Bij uitgeverij Ank Hermes is een boekje ver.-i henen «>ver de ver schillende soorten honing, die ge woon te koop is. Het is geschre ven door Yvonne van der Woerd en heet „Goede Raad(t) met ho ningen". De prijs is f 7.75 Er staat in waar de honingen goed voor zyn en hoe ze verwerkt kunnen worden (recepten) Nu we het toch over boekjes hebben: uitge verij Cantecleer geeft het boekje „Korfvlechten" uit (f 14,75). Voor meer informatie kunt u te recht bij de hierboven genoemde vereniging of een plaatselijke „tak", en by Yvonne van der Woerd, die in Zoelen (Betuwe» een honingzemery en kaarsen- trekkenj heeft. Mocht u in de buurt komen, ga er dan eens een kijkje nemen, het is zeker de moeite waard U kunt er de hele week terecht, behalve op zondag. Haar telefoonnummer is 03446- 1653. Voor inlichtingen over bye- n- en andere markten kunt u te recht bij de plaatselyke VW. Hetzelfde geldt voor byenteelt- musea. Deze vindt u o a in Hil versum. Vledder (Drente). Oos- tcrwoldc (Friesland), Heile (Zee land) en als afdeling in diverse streekmusea. oudheidkamers Meer dan 700 Nederlandse reisbu reaus hebben onlangs ingehaakt op de nieuwe Auto Vakantie Ser vice van de Stichting Reisbclan- gen Nederland voor vakantie gangers die met de eigen auto naar hun buitenlandse bestem ming reizen. De reisbureaus zijn nu in staat hun klanten gedetail leerde routebeschrijvingen te le veren vanuit Nederland naar alle populaire vakantielanden in Eu ropa Bovendien kan de autoreiziger by het reisbureau toergidscn bestel len voor onderweg en zyn uitein delijke vakantieverblijf. Deze gidsen zyn speciaal voor de auto toerist geschreven en bevatten behalve toeristische en culturele bezienswaardigheden van de be treffende streek, suggesties voor rytrips en beschryvingen van de wegen zelf Centraal staat een autovakantie- kaart. aan de hand waarvan de autoreizigcr of motorrijder nauwkeurig zyn route kan bepa len en via een speciale antwoord kaart opgeven aan de Auto Vakantie Service Op deze Euro- PO landkaart. dn- de r- .1 I reaus gratis verstrekken, zyn ook de 45 gebieden aangegeven, waarvoor de toergids kan wor den aangevr.i.ic I l>« schryvingen en gidsen worden geleverd via het reisbureau Per routepagina betaalt u 35 cent Een routeboekje voor het trajekt Amsterdam Madrid kost byvoor- beeld 3.15. Utrecht-Dubrovnik is te bestellen voor 4.20

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11