Het militaire belang van een ruimteveer Brezjnjev roept op tot vreedzaam gebruikruimte RAF-leden zetten hun strijd voort Van der Klaauw spreekt twee uur met PLO-leider Arafat Niet-gebonden landen buigen zich opnieuw over Namibië Hongerstakend IRA-lid gaat hard achteruit Na geslaagde reis ruimteveer ZATERDAG 18 APRIL 1981 BONN - Wat de Westduitse justitie in ieder geval wilde vermijden is nu toch gebeurd: de tot de terro ristische Rote Armee Fraktion (RAF) gerekende gevangene Si gurd Debus (38) is aan de gevol gen van een hongerstaking ge storven. De autoriteiten vrezen dat de dood van Debus en de mo gelijke dood van nog een paar andere gevangenen, die in le vensgevaar verkeren, een nieu we golf van geweld en terreur in de Bondsrepubliek zal veroorza ken. Twee van de overige 25 hon gerstakende RAF-leden hebben aangekondigd hun actie te zullen voortzetten. De hongerstakers hadden al vóór de dood van Debus'én doel be reikt: de mobilisering van hun sympathisanten in Berlijn en de Bondsrepubliek. Demonstraties en aanslagen hoopten zich de vo rige week op en het is helaas te verwachten dat dit proces door het sterven van Debus versterkt zal worden. Er is nu immers een „martelaar". Had de justitie dit moeten voorko men door toe te geven aan de ei sen van de hongerstakers? Die vraag wordt uiteraard gesteld in West-Duitsland, maar door vrij wel iedereen met nee beant woord. De hongerstaking van de RAF-gevangenen is weliswaar ook bedoeld om de autoriteiten te dwingen de omstandigheden waaronder zij gevangen zitten te verbeteren, maar in feite gaat het om twee „politieke" doeleinden die een rechtsstaat zich niet kan laten aanleunen. De aanmatiging van de RAF-ge vangenen om als „krijgsgevange nen" te worden erkend en be handeld te worden, moet catego risch worden afgewezen. De pseudo-stelling van een „burger oorlog" kan een rechtsstaat zich noch door zijn terroristische te genstanders noch door zijn reac tionaire „verdedigers" laten op dringen - ook niet door moord en zelfmoorddreigingen. Niet inwilligen De tweede eis, dat de staat ervoor moet zorgen dat de RAF-gevan genen bij elkaar in groepen wor den opgesloten, is willigen. Op die justitie zich volgens de veilig- heidsautoriteiten schuldig ma ken aan de oprichting van een soort „terroristenccntrale in de gevangenis". Een dergelijke cen trale zou ernstige gevaren voor het openbare leven kunnen heb ben, en dat is volledig in tegen spraak met het doel van de straf voltrekking: in dit geval een ein de maken aan het terrorisme. De omstandigheden waaronder de RAF-gevangenen zijn opgeslo ten, hebben zij in de eerste plaats aan zichzelf te danken. Een „Hocksicherheitstrakt" (afdeling die extra zwaar beveiligd is) in een gevangenis is inderdaad een afstotende, onwaardige inrich ting. Dat wordt zelfs door verant woordelijke politici als bijvoor beeld de Westduitse minister van binnenlandse zaken. Baum, toe gegeven. Maar, hoe moet men anders met gevangenen omgaan die verklaren: „De strijd houdt niet op, ook niet i de gevange nis". Geen enkele gevangene, die min of meer geloofwaardig ver zekert dat hij het terrorisme heeft afgezworen, blijft in de Hochsicherheitstrakt. Of de justitie bij de bouw van „vci- ligheidsafdelingcn" en de techni sche controlemogelijkheden (ook bij het bezoekersverkeer) soms de perfectie niet onnodig overdreven heeft, moet steeds weer onderzocht worden. Dat geldt ook voor de vraag of de per soonlijkheidsstructuur van ge vangenen door zo'n uiterst kille steriele wijze van opsluiting niet ernstig wordt aangetast. omgekomen TRELLEBORG (Reuter) - Twee jonge Libanezen zijn donderdag omgekomen voor de Zweedse kust. Ze waren van boord van een Oost- duitse veerboot gesprongen, waarmee de Zweedse autoritei ten hen terugstuurden nadat hen een verblijfsvergunning in Zwe den was geweigerd. De twee jon ge mannen hadden een Libanees paspoort met een Oostduits uit reisstempel. De Zweedse politie stuurde hen met de Oostduitse veerboot te rug naar de DDR, maar toen het schip de haven van Trelleborg uitvoer sprongen ze in het water en probeerden naar de kust te zwemmen. DAMASCUS (DPA/AFP) - De lei der van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) Jasser Arafat heeft minister van buiten landse zaken Van der Klaauw, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Europese ministerraad, gisteren in de Syrische hoofd stad Damascus duidelijk ge maakt dat "de PLO duidelijke re serves heeft tegen een Europees het Midden- Volgens Palestijnse bronnen staaf de Arafat deze reserves met de opmerking dat de Midden-Oos- ten-politiek van de gemeenschap "nog steeds gebaseerd is op de verklaring van Venetië (juni 1980), hetgeen bewijst dat de Eu ropese Gemeenschap nog geen vooruitgang heelt geboekt met het oog op een oplossing voor het conflict". Van der Klaauw heeft in Damascus een gesprek van meer dan twee uur gevoerd met Arafat en onder meer Faroek Kaddhoemi, die verantwoordelijk is voor het bui tenlandse beleid van de PLO. De Nederlandse minister maakt een rondreis door het Midden-Oos ten om de mogelijkheden van een Europees vredesinitiatief te testen. Eerder op de dag had minister Van der Klaauw in Beiroet een onder houd gehad met premier Chafic Al Wazzan van Libanon. Naar is vernomen zijn tijdens het ge sprek "Libanese en Palestijnse kwesties" aan de orde gekomen. MIJNWERKERS - Reddingsploe gen hebben gisteren de lichamen geborgen van negen mijnwer kers die sinds woensdag op een diepte van 2400 meter waren in gesloten in een kolenmijn, in de Amerikaanse staat Colorado. De overige zes kompels zijn nog niet gevonden, zo heeft een woord voerder voor het mijnwezen meegedeeld. (ADVERTENTIE) ALGIERS (UPI) - Het speciale coördinatie-comité van de niet- gebonden landen houdt op het ogenblik in Algiers een conferen tie op ministers-niveau over de kwestie-Namibië. De deelnemers willen op deze con ferentie hun strategie bepalen voor de komende zitting van de veiligheidsraad over Namibië. Volgens diplomaten viel het de deelnemers op de conferentie, die donderdagavond is begon nen, moeilijk te bepalen of er sancties geëist moeten worden tegen Zuid-Afrika dat Namibië, tegen de zin van de VN, bestuurt. Verwacht wordt dat het comité de vergadering vandaag afrondt. De voorzitter van de conferentie, de Algerijnse minister van bui tenlandse zaken, Mohammed Benyahia, zei dat de "Zuidafri- kaanse militaire escalatie in Na mibië en de dagelijks gevoelde gevolgen van de (Zuidafrikaan- se) agressie tegen Angola. Mo zambique, Zambia en Botswana aantonen welke vorm de trage die in Afrika heeft aangenomen." Hij beschuldigde de vrienden van Pretoria er van te proberen Zuid- Afrika voor te stellen als een "traditionele bondgenoot en be voorrechte partner'. Hij zei dat de organisatie van niet-gebon den landen de Swapo (Zuidwest- afrikaanse volksorganisatie) die strijdt voor de onafhankelijkheid van Namibië, blijft steunen. 'S MORGENS BRENGEN DEZELFDE DAG BEKIJKEN! Raadhuisstraat 182 Alphen a BELFAST (UPI) - De IRA-gevan- gene Bob Sands die 48 dagen in hongerstaking is, gaat steeds ver der achteruit en heeft nog maar enkele dagen te leven. Dit hebben familieleden van hem gisteren gezegd. Ook een offi cieel gczondheidsbulletin meld de de verslechterende toestand van Sands. Volgens de verwanten van Sands, die in het ziekenhuis van de Ma- ze-gevangenis bij Belfast ligt, kan hij geen vocht meer opne men en gaat hij steeds slechter zien De 27-jarige Sands en drie andere IRA-gevangenen houden een hongerstaking om de status van politieke gevangene af te dwingen. Afghanistan wil zijn tank terug ISLAMABAD (Reuter) - De rege ring van Afghanistan heeft Pa kistan gevraagd haar de tank te rug te geven, waarmee een offi cier van het Afghaanse leger verleden week naar Pakistan is gevlucht Dit heeft de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Agha Shahi, gisteren gezegd. Volgens berichten in enkele Pakis taanse kranten van donderdag had de Pakistaanse regering be sloten de tank van Russische ma kelij terug te sturen, wanneer de Afghaanse regering er om zou vragen. Shahi noemde deze pers berichten speculatie Hij zei dat het verzoek zal worden overwo gen en bestudeerd, voor er een beslissing wordt genomen. De Afghaanse officier kwam verle den week zaterdag per tank in Pakistan aan Hij heeft politiek asiel gevraagd. Er is over dit^-er- zoek nog geen besluit genomen, zo is uit officiële bronnen verno- De jubelstemming waar in de Amerikanen deze week verkeerden na af loop van de geslaagde vlucht met het ruimte veer Columbia is om meer dan één reden verklaarbaar. Afgezien van de blijd schap over het feit dat nu eindelijk na uitstel van tweeëneenhalf jaar de vlucht een feit was, is met de space-shuttle voor de Amerikanen de weg vrij naar ongeken de militaire mogelijk heden. En daarmee zijn zij de Sowjet-Unie een stapje voor. Tussen de regels door stond in de verslagen over de space-shuttle één zinnetje dat op die mogelijkheden wees: het ministerie van de fensie heeft al enkele van de volgende vluch ten 'gereserveerd'. Dat het Pentagon tegenwoordig een dikke vinger in de pap van de ruimtevaart heeft, is eigenlijk te danken aanJimmy Carter. Deze schroefde de uitgaven voor de ruimtevaartprogramma's aan zienlijk terug. Er ontstond een gat, dat het Pentagon maar al te wilde aanvullen. Op het ogenblik besteedt defensie zelfs bijna meer aan de ruimtevaart dan NASA zelf. De Amenkaanse luchtmacht bereidt intussen een eigen shuttle- lanceerplaats voor op de basis Vandenburg in California. In 1984 moet die operationeel zijn Dan is defensie gereed voor het pro gramma van de space-shuttle, dat is gericht op een aantal van 21 vluchten voor 1986. Dan moet het ruimteveer 'spionage'-kunst- manen voor verkenning, scheepvaart en weersverwachtingen in een bqan brengen. Door de bouw van die basis Vandenburg èn de space-shuttle zijn de spionagemogelijkheden vanuit de ruimte ook op een andere manier uit te breiden. Tot nu toe konden spionagesatellieten slechts in oost-west-richting en stationair in een vaste baan om de aarde worden gebracht. De hoogte van die baan ligt op onge veer 36.000 kilometer. Hierdoor is als het ware een hele krans van satellieten in die baan nodig om de aarde 'af te tasten' Dat hoeven overigens niet alleen spionagesatellieten te zyn. Ook voor telecommunicatie, weersvoorspellingen e.d. zijn en wor den ze naar die bewuste baan gestuurd. Nadeel hiervan is echter dat door de draaiing van de aarde deze satellieten slechts in beperkte mate opnamen kunnen maken, omdat de aarde als het ware als een film voor die satellieten wordt afgedraaid Door de nieuwe ontwikkelingen is het binnenkort echter mogelijk om satellieten ook in noord-zuid-richting rond de aarde te laten draaien. Hierdoor kan de aarde als het ware in schijfjes worden geobserveerd. Hetgeen samen met de al bestaande mogelijkhe den een completer overzicht geeft van (strategisch) belangrijke punten. Zonder de Amerikanen ervan te beschuldigen dat zij louter mili taire doeleinden op het oog hebben, is zo langzamerhand wél duidelijk dat deze de overhand krijgen boven de wetenschappe lijke doelstellingen van de ruimtevaart. Dit gevaar wordt groter, naarmate de ruimteprogramma's begrote- lijker worden. In de tijd waarin mdl MD 'f it ipn e hllttlc pro ject begon en het moment van de lancering, is het drie maal zo duur geworden. En met de voortschrijdende inflatie en malaise ziet het er niet naar uit dat hierin verandering komt. Gevolg zal zijn dat het Pentagon nog meer zeggenschap krijgt, omdat het de grootste geldschieter wordt. Zeker nu president Reagan het land regeert en de defensie-uitgaven als nooit tevoren worden opgeschroefd. Gevaar is dat naarmate de macht van militairen en technocraten wordt vergroot, de doorzichtigheid van de pro gramma's wordt verminderd. Parallel hieraan loopt de ontwikkeling van de lasersystemen, waaraan de Amerikanen eveneens grote sommen geld uitgeven. Laser wordt wel gezien als hét vernietigingswapen voor de ruimte. Al kan deze sterk gebundelde energiestraal ook voor vredelievende doeleinden worden gebruikt. Laser heeft de eigenschap dat het van grote afstand een zeer ge richte. vernietigende werking kan hebben. Het kan worden op gewekt door middel van elektriciteit, chemische en nucleaire reacties. Het twijfelachtige voordeel van het gebruik van laser in de ruimte is dat satellieten en raketsystemen van de vijand kunnen wor den onderschept en zeer doelgericht vernietigd Men kan zich voorstellen dat wanneer de ruimte is 'bedwongen' met een groot aantal ruimteplatforms, vanwaar men kan opereren, oorlogen tussen de grootmachten in de ruimte tot de mogelijkheden be horen. De space-shuttle is in combinatie met het lasersysteem een goede schakel in die keten. Want laten we niet vergeten dat die space- shuttle steeds opnieuw kan worden gebruikt en als een vracht vliegtuig op en neer kan pendelen tussen aarde en ruimte. Het veer kan materiaal de ruimte in brengen, laboratoria, en ruimte- platforms, vanwaar weer raketsystemen kunnen worden afge schoten. Kortom, de ruimte kan door de space-shuttle operatio neel worden voor een oorlog. Daarbij is het niet uitgesloten dat lasersystemen op de lange duur ook uit de ruimte als vernietigingswapen voor de aarde kunnen worden gebruikt. Maar dat ligt in een verdere toekomst Het stuit namelijk op grotere problemen om uit de ruimte met laser een gericht doel op aarde te bestoken Het bundelen van de energiestraal is veel ingewikkelder vanwege de enorme afstand. De Sowjet-Unie ziet intussen tandenknarsend de resultaten van de Amerikanen aan Maar zit ongetwijfeld niet stil om in deze sciencefictionachtige wedloop een belangrijke rol te gaan spe len. Zijn de Verenigde Staten echter al terughoudend met mede delingen over hun militaire escapades in de ruimte, de Sowjet- Unie is dat nog eens te meer In elk geval is het duidelijk dut er een wedloop aan de gang is. die mintens zo onrustbarend is als de wapenwedloop op aarde Want terwijl de bevolking sk h r t> j de kernbewapening, zyn de grote mogendheden bezig hun ter rein naar de ruimte te verleggen Dat is des te gevaarlijker, om dat het voor de gewone burger een nog ondoorzichtiger gegeven is dan de (kern)bcwapeningswedloop hier op aarde ANNEM1EK RUYGROK MOSKOU (AP) - De Russische president Leonid Brezjn jev heeft gisteren opgeroepen te voorkomen dat de ruim te wordt "gemilitariseerd". Brezjnjev verklaarde dat de ruimte vrij moet blijven van "wapens van welke soort ook". Deze uitlatingen van de Russische president volgden drie dagen na de geslaagde vuurdoop van de Amerikaanse space shuttle Co lumbia. De Russische nieuws media hebben hierover voorna melijk gemeld dat het om een ruimteschip gaat dat voor over wegend militaire doeleinden is ontworpen. De Verenigde Staten hebben evenwel verklaard dat de missies van het ruimteveer voor al civiele doeleinden dienen, hoewel ook opdrachten van het Pentagon zullen worden uitge voerd. De 74-jarige Russische leider die onderscheidingen uitreikte aan Russische en Mongoolse kosmo nauten voor een recente geza menlijke ruimtevlucht liet weten dat "de Sowjet-Unie nog steeds een overtuigd voorstander is van het tot stand brengen van een za kelijke internationale samenwer king op ruimtevaartgebied". "Ik hoop dat de grenzeloze kosmi sche oceaan zuiver en vrij zal blijven van wapens van iedere soort, wij zijn voorstander van gezamenlijke pogingen een groot een humanitair doel te bereiken: militarisering van de ruimte te voorkomen" aldus Brezjnjev. De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie hebben al een aantal spio- nage-satellieten in de ruimte ge lanceerd. Beide landen zouden ook bezig zijn aan de ontwikke ling van installaties die in staat zijn om de satellieten van de an dere partij in de ruimte te vernie- T eruggewezen Libanezen tigen. Westerse ruimtevaartdes kundigen hebben verklaard dat de Amerikaanse space shuttle in staat moet worden geacht Russi sche sallieten uit te schakelen. Westerse diplomaten speculeerden er over dat de opmerkingen van Brezjnjev deels bedoeld kunnen zijn te voorkomen dat lasers en andere geavanceerde ruimtewa pens met de Amerikaanse shutt le worden getest. De Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en ongeveer 70 andere lan den hebben in 1967 een verdrag ondertekend -waarin men zich uitspreekt tegen het in een baan om de aarde brengen van "objec ten die kernwapens vervoeren of andere massale vernietigingswa pens". Het verdrag verbiedt ook de installering van dergelijke wa pens op "hemellichamen". Het Salt 2 verdrag uit 1979 over de beperking van de strategische bewapening - nog steeds niet door de Verenigde Staten gerati ficeerd - voegt aan de overeen komst uit 1967 nog een aantal an dere bepalingen over kernwa pens in de ruimte toe. Washington en Moskou hebben in 1978 en 1979 drie ronden van be sprekingen gevoerd over beper king van de zogeheten "satelliet vernietigende wapens"? hier over kon echter geen akkoord worden bereikt. *ROME (UPI) - De Italiaanse politie heeft in het centrum van Rome een schuilplaats ontdekt van rechtse extremisten. Er werd een grote hoeveelheid wapens, materiaal om paspoorten te vervalsen en documenten aangetroffen. De politie nam tevens goud en juwelen ter waarde van honderdduizenden guldens in beslag. Een niet nader genoemd aantal personen, verdacht van het opzetten van de schuilplaats, is gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9