Volksunie niet meer tolereren Oom Joop en Dries samen Enorme schuldenlast beginnende huisarts Deel parttimers uit ziekenfondsverzekering üïïïïTïirraïT Onderzoekers vragen verbod: i jarino rekreahe Turks gezin vrijgelaten ZATERDAG 18 APRIL 1981 PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - Huisartsen die een praktijk willen beginnen moeten zich vaak zwaar in de schulden steken. Een onderzoek van de Vrije Universiteit heeft uitgewezen, dat 126 artsen die in de periode 1974-1979 de oplei ding aan het huisartseninstituut hebben gevolgd en die een prak tijk hebben gevonden samen een schuld hebben van 65 miljoen gulden. Samen moeten zij dus jaarlijks zo'n 6.5 miljoen gulden aan rente betalen. De schulden lopen uiteen van vier ton (bijna de helft van de dokters) tot één miljoen (5.9 procent) en tussen de 1,2 en 1,5 miljoen (één huis arts). Een en ander blijkt uit een onder zoek dat ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het insti tuut is gehouden onder de 300 artsen die in 1974-1979 de huisartsenopleiding hebben ge volgd. In de deze week in het art senblad "Medisch Contact" ge publiceerde resultaten zijn de ge gevens van 234 van deze artsen verwerkt. Van hen bleek 35 pro cent niet als huisarts werkzaam te zijn en 9,8 procent als waarne mer. Opvallend is, dat de jonge artsen grote praktijken hebben, onge veer de helft heeft meer dan 2500 patiënten. Ze hebben per patiënt dan ook niet veel tijd en de art sen met meer dan 3000 patiënten komen op een enkele uitzonde ring na per contact niet eens aan tien minuten toe. De staf van het instituut vindt dat te weinig voor een verantwoord consult. Ongeveer tachtig procent van de huisartsen is tevreden over zijn situatie. De ontevredenen heb ben moeite met onder meer een teveel aan patiënten en de struc tuur van de gezondheidszorg. Maar vrijwel alle dokters die als huisarts werken, zijn ook van plan dat te blijven. Het zoeken van een praktijk blijkt de nodige problemen op te leve ren. De belangrijkste klacht was, dat de dokters geen enkele reac tie kregen op sollicitatiebrieven. Daarnaast waren er ook veel klachten over het financieel overvragen door de artsen die hun praktijk van de hand wilden doen. Ze vroegen bijvoorbeeld een te hoge som voor "goodwill". tweemaal de taxatiewaarde van het verplicht ook over te nemen woonhuis of ze wilden (een deel van) de goodwillsom zwart. Som mige verkopende huisartsen ver hoogden tussentijds allerlei be dragen als ze merkten dat ze ge gadigden tegen elkaar uit kon den spelen. Commentaar van het instituut: "Kennelijk komt niet bij iedereen het mooiste boven als het om zaken doen gaat". Bijna niemand is werkloos, maar van de opgeleiden die nog niet als huisarts werkzaam zijn (45 procent) zou de helft graag nog een plaats als huisarts vinden. Dat betekent, dat ongeveer 22 procent niet meer van plan is huisartsenwerk te zoeken. Uit enkele commentaren op de en quêteformulieren blijkt onder andere, dat daarbij frustraties over het lang moeten zoeken, het moeten maken van grote schul den of het moeten accepteren van grote praktijken een rol spe len. UTRECHT (ANP) Het is een bedenkelijke zaak, dat de Nederlandse overheid de Nederlandse Volksunie van Joop Glimmerveen nog steeds niet heeft verboden. Ze heeft ér de middelen voor en ze is er zelfs toe verplicht op grond van het verdrag van New York inzake uitbanning van alle vormen van rassendiscriminatie dat Nederland in 1966 mede heeft ondertekend. Dit stellen drie studenten culturele antropologie die de afgelopen twee jaar aan de rijksuniversiteit in Utrecht onderzoek hebben ge daan naar de Nederlandse Volks unie. Een verslag van dit onder zoek verschijnt volgende week bij het Wereldvenster onder de titel: 'De Nederlandse Volksu nie, portret van een racistische splinterpartij'. De drie auteurs, Carolien Bouw, Jaap van Donselaar en Carien Nelissen, zeggen dat de NVU on verbloemd aanzet tot rassendis criminatie en dat er alle reden is om haar een gevaarlijke partij te vinden met doelstellingen die fundamenteel ondemocratisch zijn en in strijd met de mensen rechten. Centraal in de studie staat de ge dachte, dat de NVU niet als ge!- Personeel fabriek in Bolsward sluit poort voor directie soleerd verschijnsel kan worden beschouwd. Haar optreden hangt samen met het feit, dat Ne derland een multi-raciale samen leving is geworden, alhoewel haar ideeën stammen uit het na- tionaal-socialisme en fascisme. Tal van mensen in de Volksunie zijn hun 'politieke carrière' vol gens de onderzoekers ook niet bij de NVU begonnen: ze waren al eerder actief in een of meer rechts-radicale organisaties, zo als de NSB. De NVU is volgens de drie studen ten in de loop van haar bijna tien jarig bestaan sterk veranderd. Onder leiding van haar huidige voorzitter, Glimmerveen, is de NVU van een onbekende organi- satie uitgegroeid toteen radicale Marlies Verkaik (26) begon haar VEENENDAAL Een beeld van de troosteloze ontreddering na de enorme brand gisteren in de tapijt- en linnenfabriek Fiet bv in Veenendaal. De fabrieksgebouwen en de bijbehorende opslagruimten werden volledig verwoest. De schade loopt volgens de politie in de miljoenen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. GRONINGEN (GPD) - Marlies Verkaik, de eerste vrouwelijke leerling van de Rijksluchtvaart school op Eelde en de eerste en enige vrouwelijke piloot bij de KLM, heeft zich uit de vliegerij teruggetrokken. Op 1 april van dit jaar, precies drie jaar na haar indiensttreding, heeft ze haar ontslag ingediend. Reden: Mar lies is moeder geworden en kan daarom niet langer in haar gezin gemist worden. LEEUWARDEN (ANP) - Het per soneel van de Verenigde levens- middelenfabriek (VLF) te Bols ward heeft gisteren de poorten gesloten voor zijn directeur. De ondernemingsraad is het niet eens met de gang van zaken rond een eventuele overname door het concern van Nelle-Lassie te Rot terdam. De toekomst van 115 van de 190 personeelsleden staat op de tocht. De vakbonden FNV en CNV steunen de actie. Ook het bedrijfsmanagement is het on eens met de gang van zaken. De VLF behoort bij het Niemeijer concern te Groningen. Dit be drijf is op zijn beurt weer onder deel van Calahan in Engeland. Dit moederbedrijf onderhandelt met Van Nelle-Lassie in Rotter dam. Van Nelle- Lassie is echter alleen van plan de koffie- en theesector over te nemen en deze in de eigen sector onder te bren gen. Voor de margarine- en olie- fabriek van de Bolswarder vesti ging zou men geen interesse to nen en dat betekent dan ontslag voor 115 man. De ondernemings raad heeft nu vijf eisen bekend gemaakt. Men wil meer gelegen heid en mogelijkheden om voor het bedrijf en andere toekomst te zoeken. Bovendien moet directe informatie-overdracht aan Van Nelle-Lassie, die niet door de on dernemingsraad is goedgekeurd, worden stopgezet. Inmiddels is de commercieel-be- drijfsdirecteur van VLF door Groningen op non-actief gezet en dat wil de or ongedaan maken. Een andere eis van de or is dat er een extern adviesbureau aange trokken wordt. Hierover waren met Groningen afspraken ge maakt, maar men doet daar nu moeilijk over. racistische partij die vrij regel matig de kranten haalt. Met de toenemende bekendheid van de Volksunie groeien overigens ook de weerstanden ertegen. Nu de partij heeft aangekondigd dat ze aan de komende tweede kamer-verkiezingen deelneemt, is de vraag, hoe ze moet worden bestreden, weer actueel. Volgens de onderzoekers is er alle reden om in de NVU een gevaar te zien, ook al omdat ze al navolging heeft gekregen in de vorm van andere rechts-radicale politieke organisaties die zich opwerpen als verdedigers van „blanke-Ne- derlanders-in-de-verdrukking". Alle zeven fracties van de gemeen teraad in Utrecht hebben de voorzitter van het hoofdstembu reau gevraagd te onderzoeken in hoeverre Utrechters er onder val se voorwendselen toe zijn bewo gen de kieslijst van de Neder landse Volksunie te onderteke nen. Ook vragen zij een onder zoek naar de juridische conse quenties als blijkt, dat er bij het verzamelen van de handtekenin gen inderdaad oneigenlijke mid delen zijn gebruikt. opleiding op de RLS in Eelde i februari 1973 en werd driejaar la ter gebrevetteerd. Omdat de KLM inmiddels met een wacht lijst werkte, vloog ze eerst een tijdlang met een klein vliegtuig voor een particuliere onderne ming. Maar in 1978 was het zo ver. Op 1 april van dat jaar maak te Marlies Verkaik haar entree bij de nationale luchtvaartmaat schappij. Bij haar verschijnen op de internationale routes als der de piloot op een DC-8 in augus tus van dat jaar, organiseerde haar werkgever een persconfe- Baby maakt einde aan carrière vrouwelijke piloot rentie waar tientallen fotografen en journalisten op afkwamen. Een van de vragen luidde toen, of de KLM bij haar aanstelling nog naar eventuele trouwplannen had geinformeerd. Het antwoord van Marlies: „Nee. Niet dat ik me herinner. Maar ik moet er onmid dellijk bij zeggen dat ik nooit ge solliciteerd zou hebben als ik van plan was geweest te gaan trou wen en kinderen te krijgen. Er gaan heel wat jaartjes overheen voor je in dit vak wat bereikt. En daar komen kinderen niet bij van pas". Bij de Rijksluchtvaartschool is het bericht van haar onverwachte vertrek met gemengde gevoelens ontvangen. Nadat Marlies Ver kaik het pad geëffend had, heb ben zich daar ng twee vrouwelij ke leerlingen gemeld, die nu met hun opleiding bezig zijn. Ge vreesd wordt dat de teleurstel lende ervaringen van de KLM met de eerste vrouwelijke ver keersvlieger hun entree bij deze maatschappij er niet gemakkelij ker op zullen maken. „Marlies was intussen door de KLM opgeleid tot eerste officier op de DC-9", aldus een zegsman van de school. „Ze hebben er dus al heel wat geld ingestoken. Als er straks weer een vrouw sollici teert, zullen ze daar wel even met de wenkbrauwen fronsen. Ik denk dat ze op z'n minst zullen verlangen dat de kandidaten zich contractueel tot een dienstver band van een aantal jaren ver plichten en dat ze moeten beta len als ze voortijdig willen stop pen. Bij Transavia en Martinair bestaat al zo'n regeling". Aanleiding is de mededeling van het anti-fascisme comité Utrecht tttppput Mn, t-> dat het bij een buurtonderzoek VTRECHT (ANP:I - De Zieken- tot de ontdekking is gekomen fondJ«ad behandelt volgende - - 6 week donderdag een voorstel van de werkgeversgroepering in de raad om mensen met een deel tijdbaan die niet voldoen aan be paalde voorwaarden uit te slui ten van de verplichte zieken fondsverzekering. De werkge vers willen de parttimers alleen verplicht verzekeren als ze per Werkgevers in Ziekenfondsraad: dat de mensen die hun naam on der de lijst-Glimmerveen hadden gezet, niet wisten wat zij teken den. De suggestie zou zijn ge wekt dat het ging om een enquê te of een actie. Tien van van de veertig ondertekenaars hebben zich inmiddels teruggetrokken. (ADVERTENTIE) Topkfn VOOR DE PINKSJbH SNEL BOEKEN VOOR DE PINKSTER- (613 JUNH EN ZOMERVAKANTIE BUNGALOW- De Koog op Texel. Andijk bij Enkhuizen e PARKEN Medembltk. Yerseke aan de Oosterscheid Renswoude en Voorthuizen Veluwe en een park bij de Flevohof en aan het Veluwemeer MOTELS De Koog Texel en Botel Loosdrecht. Appartementen met of zonder vol pension REKREATIE- Texel, Bergen NH. Otterlo, Voorthulzen. VILLA'S Diever, Leek, Roden, Garnwerd en Gieten. 25%korting .n voor- en naseuoen voor 60-plusser» en WAO-ers Vraag het gratis Vakantie-ideeënboek aan -f 4i week meer dan acht uur in één dienstbetrekking werken. Ze zullen dan een minimumpremie moeten betalen die wordt bere kend over veertig procent van het bruto minimum (jeugd-) loon inclusief vakantietoeslag. Als dit voorstel er door komt, wat nog lang niet zeker is, zullen naar schatting 120.000 mensen van de verzekering worden uitgesloten. Van hen blijven er als medever zekerde van ouders of echtge noot 70.000 toch gratis verze kerd. De overige 50.000 zullen zich op een andere - veel duur dere manier moeten verzeke ren. Het aantal verzekerden dat de minimumpremie moet gaan betalen wordt geschat op 75.000 en de financiële meer-opbrengst van het werkgeversvoorstel op 32 miljoen. Het gaat om een advies aan staats secretaris Veder-Smit (volksge zondheid). De ziekenfondsraad probeert al geruime tijd, wat te doen aan de onevenwichtige ver houding tussen betaalde premie en rechten. Mensen die maar en kele uren per week werken beta len een zeer geringe premie en hebben toch recht op het volledi ge ziekenfondspakket. Maar eer dere pogingen zijn steeds vooral op uitvoeringstechnische proble men gestrand. Het staat nu al vast, dat met name de vakbeweging grote bezwaren heeit tegen het voorstel van de werkgevers, onder meer omdat het solidariteitsprincipe in de ziekenfondsverzekering erdoor wordt aangetast en omdat het streven naar meer deeltijdarbeid kan worden doorkruist. De commissie die het advies heeft voorbereid heeft ook nog de mo gelijkheid bekeken om voor het beoordelen van de verzekerings plicht verschillende banen en uitkeringen bij elkaar op te tel len. Er zijn nogal wat werkne mers, bijvoorbeeld in de horeca, die verschillende „kleine baan tjes" tegelijk hebben. Maar admi- nistratief-technisch is dat optel len bijna niet of niet te doen Een bezwaar ervan is ook, dat de pri vacy van de werknemers wordt aangetast, zij moeten hun werk gever dan namelijk vertellen wat hun andere inkomsten zijn. Het werkgeversvoorstel houdt nu in, dat men minstens in één baan acht uur per week moet werken om verzekerd te kunnen zijn. Daarbij wordt iedere dienstbe trekking afzonderlijk bekeken. Met drie banen van acht uur waarin een premie over veertig procent van het minimumloon moet worden betaald, kan de to tale premie te hoog uitkomen. Het teveel krijgen de verzeker den echter aan het eind van het jaar terug, maar ze moeten daar dan wel zelf om vragen. De relatie tussen Van Agt en de socialisten is te zeer beladen met aanvaringen, verwijten, verdenkingen uit het verle den. Den Uyl zal nog liever sterven dan onder Van Agt minister worden Sterker nog, de PvdA vindt Den Uyl in een PvdA-CDA combina tie de enig denkbare premier, daar offeren ze desnoods een ministerszetel voor op. Dat schreef de Haagse Post me dio december 1979. toen de speculaties over het toen nog vermeende lijsttrekkerschap van Van Agt voor het CDA al volop waren begonnen. De analyse van het weekblad vertoonde nogal wat manke menten. gegeven bijvoor beeld het ontbreken van een verkiezingsprognose. Zou immers de PvdA by de ver kiezingen met als grootste, maar na het CDA als tweede partij uit de bus komen, dan ligt het voor de hand dat de christendemocraten de tradi tie van de sociaal-democra ten overnemen en in de for matieperiode al meteen hun kandidaat-premier naar vo ren schuiven. En wat moet er dan met Den Uyl? Het heilige geloof in de onaan tastbaarheid van de PvdA speelde de naar links neigen de HP-redacteuren wellicht parten toen zij aan deze mo gelijkheid voorbijgingen. Toch was hun typering van het toenmalige PvdA-gevoe- len niet geheel opjuist. Met name de achterban van Oom Joop vertoonde ook in die tijd in navolging van hun leider - een grote mate van weerzin ten opzichte van de figuur Van Agt en de partij top moest niet zelden sus send optreden om te voorko men dat dit als officieel standpunt van de sociaal-de mocraten werd uitgelegd. Oom Joop: toenadering Van Agt zelf heeft altijd zijn best gedaan zijn impopulari teit bij de achterban van de PvdA als een bagatel af te doen - en wat kon hij anders. Maar hij heeft het natuurlijk nooit vergeten. Zo verklaarde hij vorige maand tegenover De Tijd: "Vier jaar lang bleek het mogelijk samen met Den Uyl in een kabinet te zitten. En ik ben bereid, als de ver kiezingsuitslag daarom vraagt, het andermaal te pro beren. Den Uyl is daartoe niet bereid, althans maar ten halve". De lijsttrekker van het CDA doelde daarmee waar schijnlijk op de theoreti sche instemming die Den Uyl al veel eerder had uitgespro ken ten opzichte van een ge zamenlijk optrekken in een CDA-PvdA-kabinet. Oom Joop had die uitspraak ge daan tijdens de laatste uitzen ding van het Avro-program- ma "Vragenvuur", maar had daar nadrukkelijk aan toege voegd dat zo'n - theoretische uitspraak niet interessant was. De kans dat hij en Van Agt elkaar op een r. nu n schappelijk beleid zouden vinden, achtte hij minimaal. Anders gezegd: theoretisch akkoord, maar praktisch on waarschijnlijk. Tegen die achtergrond be vreemdt het des temeer dat er in den lande zo'n ophef wordt gemaakt over een nieuwe uitspraak van Den Uyl, die wezenlijk niet erg verschilt van de hier boven genoemde. Voor de KRO-tv verklaarde hij vorige week zaterdag wel als minister te willen dienen onder Van Agt, maar dan alleen indien "het beleid deugt". En: "Het hui dige beleid doet dat niet". Aan de hand van een dergelijke uitspraak zou men hooguit kunnen vaststellen dat er eni ge voortgang zit in de toena deringspogingen van Den Uyl tot Van Agt. Dat wordt nog eens geïllustreerd door een andere opmerking die de PvdA-leider tijdens zijn tv- optreden maakte, namelijk "Ik denk dat er bij socialisten vaak sprake is geweest van een onderschatting van de heer Van Agt, een misken ning van de zeker niet gerin ge gaven waarover hij be schikt". Daarmee werd de CDA-Ujst- trekker dus stevig over de bol geaaid en dat leidde in het land tot grote verwarring, al of niet aangedikt door de ver kiezingskoorts die zich lang zaam maar zeker van de da mes- en heren-politici mees ter lijkt te maken. Zelfs een deel van Den Uyls ei gen achterban begreep de grote leider niet en toonde zich verontwaardigd over dit verraderlijke optreden En ook de financiële specialist van de PvdA-fractic in de Tweede Kamer. Hans Kom brink, moest erkennen dat zijn "tenen zich krommen als ik zoiets hoor". Maar geluk kig had hij een gedegen ver klaring waaruit moest blaken dat de mannetjes in de poli tiek moeten wijken voor het beleid. "Er zijn nu eenmaal politici en journalistenzei hij, "die politiek in personen vertalen. Dat is een groot ge vaar". En: "Hij (Den Uyl) heeft die uitspraak in Brand punt gedaan om aan een we kenlange achtervolging op dat punt te ontkomen". En alsof het was afgesproken kwam ook Den Uyl zelf voor de Vara-tv met een dergelijke verklaring. "Ik wens niet", sprak hij afgemeten, "dat de indruk bestaat dat het (een akkoord tussen CDA en PvdA) afstuit omdat de heren Den Uyl en Van Agt het niet eens zouden kunnen wor den". En gemakshalve zwakte hij zijn vriendelijke bejegening aan het adres van de premier nog even af. Hu legde de "niet ge ringe gaven" van Van Agt uit in termen van "een voortref felijk jurist, heeft ze alleen verkeerd gebruikt, groot aan passingsvermogen. kan zich schikken in het onvermijde lijke". Het maakt dus kenneluk ver schil of je voor een rooms-ka- tholieke dan wel voor een partij vriendelijke zuil de po litieke retoriek bedrijft. Afgezien daarvan kan in elk ge val worden vastgesteld dat Den Uyl - althans naar bui ten toe - voorbugaat aan de periode die na de verkiezin gen van 26 mei zal aanbn k< n en waarin de formatie van een nieuwe coalitie haar be slag moet krygen. Dan zun het - althans als CDA en PvdA tot een akkoord komen - niet alleen de beleidson derdelen die tellen, maar ook de mannetjes die het moeten gaan doen In zoverre blijft de uitspraak van Den Uyl over zijn toe komstige ministerschap in een kabinet met Van Agt van grote betekenis en zou zu de achterban van de PvdA-lei- der tot enig realiteitsbesef aanleiding kunnen geven Want het is niet geheel denk beeldig dat de verkiezingsuit slag de tot dusver sombere prognoses voor de PvdA zal gaan weerspiegelen en het CDA toch als grootste partij uit de strijd te voorschijn komt WIM W1RTZ AMSTERDAM (ANP) - Eén van de gezinnen van Turkse chnste nen die 9 april in Enschede wa ren opgepakt en in de Btybnerba jes in Amsterdam waren onder gebracht. is gisteren weer vrugc- laten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie w-as de toestand van de vrouw, die zeven maanden zwanger is. zo slecht dat zij naar het Slot- vaartziekenhuis in de hoofdstad moest worden overgebracht Justitie heeft daarop besloten de rest van het gezin - man en vier kinderen - ook vnj te laten. Volgens een woordvoerder van de organisatie 41-plus, die zich voor de Turken inzet, zun de vader en de kinderen bu een Nederlands gezin in de hoofdstad onderge bracht Het was de woordvoer der van het ministerie nog niet bekend wat er gaat gebeuren als de vrouw. cr.r., j.ii n Er zitten momenteel nog negentien Turkse christenen gevangen in afwachting van hun terugzen ding naar Turkue Onder hen be vinden zich acht kinderen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7