Eerste paasdag: 'Beatlemania' in Stadsgehoorzaal 19 APRIL LEIDEN Niet alleen kandidaten zwoegen bij eindexamen Leegstandswet nog niet meer dan theorie champignons goed idee Ie,forestier John Paul Ringo George EXAMEN KOORTS Een greep uit de regelingen ZATERDAG 18 APRIL 1981 BEATLES UNLIMITED/BWG PRESENTEERT op paaszondag STADSGEHOORZAAL BREESTRAAT 60 LEIDEN - 'Beatlemania' bestaat nog immer. Ook en zelfs in ons nuchtere kouwe kikkerlandje. Zestien jaar na het hysterische gekrijs tijdens het legendari sche Beatles-optreden in het Noord-hollandse Blokker kun nen tal van landgenoten nog al tijd buiten zinnen raken bij het horen van de Lennon/McCart- ney-sound. Vooral de tragische dood van John Lennon heeft de 'Beatlemania' een nieuwe im puls gegeven. Lennon's dood zal er mede de oorzaak van zijn dat de Leidse Stadsgehoorzaal mor gen tijdens de 'tweede interna tionale Beatles-dag' volkomen zal uitpuilen. Voor één ding willen de organisa toren van de Beatles-dag per sé waken. De dag mag niet verval len in een kwijlerige 'in memo- riam John Lennon' bijeenkomst boordevol valse nostalgie. Een van de organisatoren, Jos Rem merswaal: "Deze dag was al ge pland vóór de dood van Lennon. We willen nu voorkomen dat er misbruik wordt gemaakt van de dood van Lennon. Helemaal ont kennen dat hij is gestorven lukt natuurlijk niet maar we willen er geen overdreven toestanden van maken. Zo zullen we handelaars die denken munt te kunnen slaan uit Lennon's dood vriende lijk maar heel dringend de deur wijzen". Tijdschrift De tweede Beatles-dag wordt geor ganiseerd door de Beatles Werk Groep (BWG). Deze werkgroep geeft het tweemaandelijkse tijd schrift 'Beatles Unlimited' uit. Een blad dat zowel in het Neder lands als in het Engels ver schijnt. Zowel in Amsterdam, Londen als New York verkrijg baar is. De BWG is ontstaan op de restan ten van de Nederlandse Beatles fanclub. Jos Remmerswaal: "De fanclub was niet meer zo actief omdat er geen informatie meer binnenkwam van de fanclub uit Engeland. Die was namelijk na het uiteenvallen van de Beatles opgeheven. Vandaar dat wij in 1972 de werkgroep hebben opge richt". Volgens Jos Remmerswaal kan de BWG niet zomaar het fanclub stempel opgedrukt krijgen. "Wij willen heel duidelijk geen clubje zijn dat alleen maar stickers en buttons en zo uitgeeft. We zijn ei genlijk gewoon een tijdschrift dat toevallig ook eens per jaar een Beatles-dag organiseert". Dat eens per jaar is dit jaar voor de tweede keer. De eerste uitgave van de Beatles-dag werd een on gekend succes. Zo'n drieduizend 'twist en shouters' uit alle delen van de wereld bevolkten vorig jaar het muziekcentrum Vreden- burg in Utrecht. Voor de leden van de BWG was dit succes aanleiding om het nog eens te proberen. Dit jaar in Lei den "omdat Leiden midden in de randstad ligt en omdat de Stads gehoorzaal voor een dergelijk festijn uitermate geschikt is". Wat staat er morgen allemaal te ge beuren? Om tien uur 's ochtends gaan de deuren van de Stadsgehoorzaal open. Vanaf dat tijdstip gaat in de grote zaal de filmprojector draaien, lot acht uur 's avonds is er een filmprogramma dat wordt onderbroken door gastsprekers en veilingen van 'Beatles-reli kwieën'. Gastsprekers zijn de Engelse journalist Philip Nor man (12.30 uur) en de Nederland se dichter Simon Vinkenoog (17.30 uur). Om acht uur 's avonds treedt de Zweedese groep Liverpool op. Deze groep speelt uitsluitend swingende Beatle-muziek. Bovendien zullen in twee zalen op de eerste verdieping de hele dag door (van 10.00 tot 22.00 uur) pro motiefilms en 'officiële films' worden vertoond. Generatiekloof Jos Remmerswaal heeft uitgere kend dat er ongeveer duizend be zoekers nodig zijn om uit de kos ten te raken. Hij verwacht even wel dat het bezoekersaantal be- De Beatles-werkgroep verwacht grote problemen voor met name de buitenlandse Beatles-fans bij het zoeken naar onderdak. Vol gens Jos Remmerswaal komen veel Belgen, Duitsers, Scandi- naviërs, Engelsen en zelfs Ame rikanen en Italianen op eerste paasdag naar Leiden. De complete (beperkte) hotelac commodatie in de Leidse regio is voor dit paasweekeinde al ge ruime tijd compleet volgeboekt. Jos Remmerswaal: "Er is Bedden gezocht werkelijk geen hotelbed meer vrij tot in de wijde omgeving van Leiden. De meeste buiten landers moeten op de Beatles dag zelf nog op zoek naar onder dak. Dat zal dus flinke proble men geven. Daarom willen we vragen of fans uit de omgeving van Leiden, eventueel tegen vergoeding, een buitenlandse fan een nachtje onderdak willen verlenen". Degenen die daartoe bereid zijn kunnen vanavond tussen half zeven en half negen 070-471767 draaien of morgen tijdens de Beatles-dag contact opnemen met de organisatoren van wie er in het zogenaamde 'dirigenten- kamertje' altijd wel iemand te vinden is. duidend hoger zal liggen. Rond de tweeduizend. Dat betekent dus dat er winst gemaakt gaat worden. Remmerswaal: "De winst van vo rig jaar hebben we gebruikt voor onder meer de aanschaf van nieuwe typemachines en zo. Bo vendien is er een soort garantie fonds in het leven geroepen om in de toekomst Beatles-dagen te kunnen blijven organiseren. Dit jaar hebben we besloten om de winst af te staan aan een goed doel. In dit geval UNCEF". Opvallend is volgens Jos Rem merswaal de enorme gemengd heid van het publiek dat op een Beatles-dag afkomt. Remmers- waal: "Je merkt heel sterk dat er een nieuwe generatie Beatles- fans ontstaat. Jongens en meis jes van dertien, veetien jaar die zich opeens aangetrokken voe len door de Beatles-sound. Ik denk dat er met hun ongeveer hetzelfde gebeurt als indertijd met ons. Opeens in de ban ra ken" Behalve al of niet gesettelde derti gers zullen morgen dus ook de brugklassers sterk vertegen woordigd zijn in de Leidse mu ziektempel. De stellige overtui ging van Jos Remmerswaal is dat dankzij de 'Merseysound' van John. Paul. George en Ringo er niks te merken zal zijn van zoiets als een generatiekloof. JAAP VISSER Door geldgebrek LEIDEN - Aan een praktische in vulling van de Leegstandswet is nog nauwelijks gedacht. Het theoretische bouwwerk dat al is aangenomen door de Tweede Kamer en volgende maand in de Eerste Kamer behandeld wordt dreigt alleen al door gebrek aan financien in elkaar te storten Een en ander valt op te maken uit de reacties die de gemeente Lei den heeft gekregen op haar in ja nuari gepresenteerde "nota inza ke leegstand". De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) bleek erg geschrokken van de viereneenhalve ton die de gemeente Leiden nodig denkt te hebben voor een effectieve uit voering van de leegstandswet. Dit betekent dat voor de pakweg vijftig gemeenten die het meest met de leegstandswet van doen krijgen vele miljoenen guldens op tafel zouden moeten komen. De gemeentes kunnen het niet betalen, het Rijk bezuinigt T<>t nu toe is voor de praktische uit voering van de leegstandswet slechts sprake van het aantrek ken van een aantal ambtenaren op het ministerie. De gemeenten zouden op hen een beroep kun nen doen. De gemeente Leiden heeft in een brief aan het ministerie uit de doeken gedaan dat bij het niet beschikbaar stellen van rijkssub sidie de uitvoering van de leeg standswet in Leiden strandt: van een actief gemeentebeleid inzake het naleven van de meldings plicht van leegstand kan dan geen sprake zijn en van het vor deren van leegstaande panden binnen een termijn van acht ne gen maanden evenmin. De gemeente Leiden heeft van de VNG en van andere gemeenten veel lof geoogst voor haar leeg standsnota. Het blijkt dat tot nu toe alleen Leiden eraan gedacht heeft om vooruitlopend op het aannemen van de leegstandswet de practische gevolgen van die Gebouw voor Rode Kruis Apollolaan LEIDEN Het Nederlandse Rode Kruis gaat een nieuw gebouwtje plaatsen aan de Apollolaan, naast de sociale dienst. Het nieu we gebouw moet onderdak bie den aan verschillende cursussen en trainingen en de daarbijbeho rende administratie. Op het mo ment worden die activiteiten noodgedwongen op verschillen de plaatsen in de stad uitge voerd. Bij het nieuwe gebouwtje zal ook een Rode Kruisauto worden ge stald. Burgemeester en wethou ders van Leiden stellen de ge meenteraad voor om de benodig de grond aan de Apollolaan aan het Rode Kruis in erfpacht te ge ven. Dit kan omdat de grond al de bestemming "openbare en bijzondere gebouwen" heeft. wet voor dc gemeente op papier te zetten en hierop een beleid te bouwen. Nog geen enkele andere gemeente heeft berekend wat een goede uitvoering van de Leegstandswet haar gaat kosten Met het voorbeeld van Leiden in de hand zijn nu ook Hldm C meenten een eigen leegstandsno ta aan lut <>pst.-||rn Twee maal baarmoeder halskanker ontdekt LEIDEN - Iets meer dan vyftig procent van vrouwen tussen 35 en 54 jaar hebben gehoor gege ven aan een oproep om mee te doen aan het tweede bevolkings onderzoek naar baarmoederhals kanker in Leiden. Totaal werden 11.202 oproepen verzonden, waarvan 5.861 (52 procent) vrou wen een zogenaamd uitstrijkje lieten maken. 21 procent liet het met redenen omkleed afweten (al onder controle of net een ope ratie ondergaan), terwijl 27 pro cent ook na de herinnenngso- proep taal noch teken gaf. Het onderzoek werd in zes wijken van Leiden uitgevoerd Mcren- wijk had de meeste deelneem sters (63 procent) en bij de Mans- laan meldden zich slechts 47 pro cent. In 141 uitstnjkjes werden afwijkin gen gevonden. Daarbij werd in twee gevallen kanker geconsta teerd en in 17 gevallen een begin stadium van kanker. Het derde onderzoek naar baarmoederhals kanker wordt in 1982, 1983 en 1984 gedaan. (ADVERTENTIE) «fJU {^'Aganeus campestris) Eetbare paddestoel. Le Forestier maakt er enthousiast gebruik van. Trouwens, van alles dat de natuur schenkt En dat proeft u. Kom maar eens langs. Reserveren gewenst Voor diners van gezelschappen is een aparte ruimte beschik- 4 rnliuaM mrt (p irus ptitfe Van 1 mei tot 14 mei zijn er weer de schriftelijke eindexamens. Elke dag zal onze verslaggeefster Saskia Stoelinga op verschillende scholen in Leiden de examens aan de buitenkant wat volgen. Zowel docenten als kandidaten krijgen de gelegenheid iets te vertellen over de moeilijkheidsgraad van het eindexamenwerk. Om er vast in te komen vandaag deel 1 van de serie: "Examenkoorts". Het eindexamen: één surveilland op dertig kandidaten LEIDEN - De Staatsdruk kerij in Den Haag is vorige week begonnen met het verzenden van de eindex- amenopgaven Als alles goed is liggen de verzegel de enveloppen met exa menopgaven gedurende de paasvakantie veilig op geborgen in de brandkas ten of kluizen van de vwo- havo- en mavoscholen in den lande. Ook op een aantal scholen voor be- roepsonderwijs heefl men vorige week deze handeling moeten verrichten. Let wel 'moeten', wani onder geen beding mogen de eerste enveloppen eerder in de openbaarheid worden ge bracht dan vrijdag 1 mei, zo luidt in een begeleidend schrijven de strenge waarschuwing aan recto ren en directeuren. Het gaat er in de papieren, die de examens inleiden, nogal precies aan toe. Elke aanzet tot een frau duleuze handeling moet worden tegengegaan, is dc mening van de examencommissie. Niet al leen spieken door de kandidaten behoort tot de doodzondes, ook surveillanten, controleurs en conrectoren kunnen allerlei ver keerde dingen doen Bij het ontdekken van een fout in de examenopgaven mogen hier over geen mededelingen aan de kandidaten worden verstrekt. Ook als de kandidaat zelf iets op merkt of vraagt over de inhoud van de opgaven mag daarop geen antwoord worden gegeven Op elke dertig kandidaten moet tenminste éen surveillant zijn Voor de school vergt dat een hele organisatie Al maanden van te voren wordt er een rooster sa mengesteld Een ingewikkelde klus omdat de rest van de school bevolking gewoon da moet blijven volgen en docenten daar dus niet zomaar aan kunnen worden onttrokken. Don vollen er ook nog lokalen weg. En de aula of het gvmnaslieklokj.il moet als examenruimte kunnen dienen voor de vakken die alle kandidaten hebben gekozen, zo als Nederlands en Engels. Tevens moet er een lokaliteit zijn waar een goede geluidsinstallatie aanwezig is en banden kunnen worden afgedraaid Bij het vak muziek zal de geluidsband met een snelheid van 19cm/sec. op een stereospoelenrecorder met vier sporen worden afgespeeld Dc band moet tien minuten na het begin van het examen wor den gestart. Het is maar datje het weet. "Rekentuig" De computers blijven dit jaar nog achterwege, maar de verwaeh ting is dat het niet lang meer zal duren eer die ook gebruikt 'mo gen worden op een examen De elektronische rekenapparaatjes zijn al een paar jaar toegestaan. De meningen van de deskundi gen over het gebruik van elektro nische apparatuur op het exa men lopen nogal uiteen Het schijnt dat lang nut iedereen met dat rekentuig feilloos weet om te gaan. 'Elektronische' bol lebozen kunnen met zo'n ma chientje meer dan dc gemiddel de kandidaat is geleerd Kandidaten moeten wel in de ga ten houden dat het tekenen van een grafiek van MB lunctic uil sluitend met behulp van een aan tal losse punten hetgeen met een elektronisch rekenapparaat vaak snel kan worden uitgevoerd - in de toekomst met 0 punten wordt gehonoreerd. Ook wordt er op het landelijk exa men steeds meer rekening ge houden met kandidaten die visu eel gehandicapt of woordblind zijn. De 'woordblinden' krijgen voor het vak Nederlands langer dc tijd, terwijl men voor de slechtziende kandidaten opga ven met vergroot schrift en ver grote antwoordbladen heeft ge maakt De antwoorden op het vergrote blad moeten door de surveillant worden overgebracht op een normaal antwoordblad van het Cito (Centraal instituut voor toetsontwikkeling) Enorm omvangrijk is het examen bedrijf geworden Ruim 160 000 kandidaten zullen alleen al in de sector van het algemeen voortge zet onderw ijs aan de tand wor den gevoeld Bij de mcerkeuzc toetsen heeft het Cito dan ook zestien dagen nodig voor de cor rectie en het vaststellen van de puntenscore Hierbij wordt ge bruik gemaakt van automatische leesapparatuur en een computer. Om de ruim 750 000 antwoord bladen de baas tv worden, moet er in ploegendiensten worden gewerkt. Dus niet alleen de kan didatcn moeten zwoegen SASKIA STOELINGA

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3