Dienen geen baan maar een roeping NAVO-depot in Mannheim lijkt verwaarloosd concentratiekamp Een bod van 300 miljoen Roemrucht Savoy model voor malaise in Londense hotel branche ZATERDAG 18 APRIL 198! EXT&A LONDEN - Stel: je bent in Londen en je zit te smachten naar een Hollandse Nieuwe, een Weesper mop of een Arn hems meisje. Je bent de wan hoop nabij, want geen van drieën is in de Britse hoofd stad te krijgen. In dat geval geen nood, want ook dan biedt het roemruchte Sa voy—hotel uitkomst. Betrek je er namelijk een kamer, dan heb je meteen twee bedien den tot je beschikking. Dag en nacht staan die voor je klaar en werkelijk niets is hen te dol. Zelfs het op de kop tikken van een Holland se lekkernij niet. Vraag het maar aan de Aga Khan. Toen dit verwende op perhoofd van die Oosterse moslimsekte eens in Savoy logeerde, kreeg hij plotseling ontzettende trek in een gebakken tilapia. Dat is een heel zeldzaam visje, van wiens bestaan zelfs de chef kok van Savoy nog nimmer had gehoord. Stad en land belde deze af - de klant is in Savoy immers ko ning - en eindelijk: in Afrika had de kok beet. In Tanzania, in het Victoriameer bleek dit visje nog rond te zwemmen. Als de gesmeerde bliksem werd toen een lading naar Londen overgevlogen, zodat de Aga Khan die avond als nog dat visje op z'n bord vond, alsmede een gepeperde rekening. Op geld moet je echter niet let ten als je in Savoy bent. Dat doet Elisabeth Taylor ook niet. Telkens als zij in Lon den verblijft, neemt ze haar intrek in één van de 67 suites van Savoy, die alle uitzicht hebben over de Theems en al gauw zo'n twaalfhonderd gulden per nacht kosten. Paardeharen Maar ook voor de helft van die prijs kun je al in Savoy te recht. Daarvoor krijg je een eenpersoonskamer Voorzien van een marmeren badkamer natuurlijk, een super-de-lu- Niet alleen Savoy gaat het wat minder voor de wind, maar de gehele Savoy-hotelgroep. waartoe naast Savoy topklassehotels behoren als Clandge's. Berkely en Connaught in Londen en het Lancasterhotel in Parijs In de eerste hel/1 van 1980 maakte de Savoy-hotelgroep een verlies van 837 000 pond Inmiddels hebben zich dan ook belangstellenden gemeld om de Sa voy—hotelgroep over te nemen Hotelmagnaat Sir Charles Forte eigenaar van enkele tientallen winstgevende luxe en minder luxe hotels, pubs, tax—free-shops en wegrestaurants »n Enge land - bracht op de Savoy-hotelgroep onlangs een bod uit uon 58,4 miljoen pond (ongeveer 300 miljoen guldent. De Savoy-directie echter sloeg dit bod resoluut af Niet omdat de prijs met hoog genoeg was. ..maar", zo sprak zakelijk directeur Giles Shepard, ..louter omdat Forte en zijn horeca-imperium met distinguished' (eminent SJ) genoeg zijn, om daaraan de hooggekwalificeerde naam te verbinden, die de Savoy—hotel groep in de hele wereld hêf/l Volgens ingewijden gaf de Savoy-directie daarmee weer eens te kennen dat het zich veeleer een beuoker van een Brits monument voelt, dan directeur t>an een naar winst strevende onderneming. Sir Charles Forte immers maakte vorig jaar een netto-u inst van bijna 300 miljoen gulden. Met een deel van dat geld had hij de Savoy-groep graag u-eer gezond gemaakt, hetgeen Sir Char les oierigens nog niet uit zijn hoofd heeft gezet. Sinds het Engelse pond weer jn waarde steeg, blijven de massa's koopgrage buitenlanders in steeds grotere aan tallen uit Londen weg. Tengevolge daarvan zitten de ho tels in de Britse hoofdstad in toenemende mate opge scheept met lege kamers. Het roemruchte hotel Savoy staat model voor de malaise in de Londense hotelbranche. Savoy gaat 114 van zijn 314 kamers verhuren als privé-appartementen en kan toren. Dat heeft consequenties voor de werkgelegenheid bin nen Savoy. Had iedere gast tot voor kort gemiddeld drie man personeel tot z'n beschikking; dat aantal is nu teruggebracht tot vijf man personeel per twee gasten. Sjak Jansen toog naar dit exclusieve bolwerk aan de Londense Theems en beschrijft hoe legendarisch Savoy wel is. Tekst: Sjak Jansen. Foto's: Joseph Schaber xe bed van paardeharen efi dag- en nachtservice van twee bedienden, van wie er één, voor je gaat slapen, de gehaakte beddesprei komt afleggen. Heel exclusief dus. En dat is Savoy ook. Al sinds de ope ning in 1889. Savoy was het eerste hotel in Engeland dat door middel van elektriciteit werd verlicht. En ook met z'n marmeren badkamers was Savoy eind vorige eeuw zijn tijd ver vooruit. Voeg daarbij het feit dat de gast in Savoy op z'n wenken wordt bediend en het mag nauwelijks een wonder heten dat de toppers van toen, koningen en kei zers, filmsterren en bankiers zich in allerijl naar de Britse hoofdstad spoedden om zul ke luxe eens aan den lijve te ondervinden. Venetiaans Sommige gasten lieten zich het er goed smaken. De Ameri kaanse multimiljonair Geor ge A. Kessler organiseerde er in 1905 een etentje voor zijn vrienden. „En het kan me niet schelen, wat het kost", sommeerde hij de gérant, „als het maar een etentje wordt, dat nog nooit is ver toond." Welnu, dat kon je rustig aan de heren van Savoy overlaten. Ze lieten prompt de eetzaal onder water zetten en huur den enige vlotte kunstschil ders in om de wanden te de coreren met afbeeldingen van de San Marco cn het Do genpaleis. In Venetië werden 400 straatlantaarns besteld en onderwijl knutselden tim merlieden van Savoy een reusachtige gondel in elkaar. Daarin werden voor de schransende meute met zijde overtrokken stoelen ge plaatst. De maaltijd werd opgediend door obers in Venetiaans kos tuum. Ook zij bewogen zich voort per gondel. Dat in te genstelling tot de babyoli fant, die luid trompetterend over een loopplank een ruim één meter hoge taart kwam aandragen. Caruso Nadat het gebak was aangesne den, rees een volle maan naar de zoldering en in het gouden licht daarvan zong de helden tenor Caruso ad i 450 - en kele van zijn befaamde ever greens. Kessler had met volle teugen genoten en voldeed welwillend de rekening van 2000 pond. een flinke smak geld in die tijd. Maar wat te denken van de Westduitse staalfabrikant Krupp. Die wilde eens tij dens een diner in Savov een fontein hebben, die cham pagne spoot. Mooi dat die er kwam. De namen van Krupp en Kess ler zijn overigens terug te vin den in de tientallen gasten boeken, die in Savoy zorgvul- Dit us de ruim bemande gar- derobelift in het Saioy-hotel. die met een snelheid ion ruim 110 km per uur de kledingstuk ken naar de garderobe brengt. groten en hele kleinen zoals veldmaarschalk Montgome ry, president Roosevelt. Mick J agger. Mariene Dietrich, Charlie Chaplin, Mana Cal- las. Anstotoles Onassis, Sir Winston Churchill en uw ver slaggever. Karakter Overigens heeft elk van 314 ka mers in Savoy, inbegrepen de 67 suites, haar eigen karakter Er zijn kamers met een Louis Seize-inteneur, kamers die modern zijn ingericht: de klant heeft maar te kiezen. Ook wat de badkamer be treft. Baden in allerlei kleu ren en vormen zyn voorhan den: vierkante, ronde, één- en tweepersoons baden Elk interieur apart wordt door een eigen staf van binnenhui sarchitecten ontworpen en voortdurend vernieuwd. Sa vov heeft ook een eigen elek tnciteitscentrale en waterzui veringsinstallatie. alsmede een eigen bakkerij, meubel makery, drukkerij, kleerma- kery en gchool, waar de leer ling-bedienden wordt ge leerd dat dienen in Savoy geen baan is maar een roe ping. MANNHEIM - Als de stalen deur van de immense loods - 3700 vierkante meter vloerop pervlak - langzaam opengaat onder het toeziend oog van een gewapende bewaker die blijkens zijn legeruniform Carter heet. grijnst majoor Davis alsof hij wil zeggen: had je niet gedacht hé? Nee, inder daad. Je weet niet wat je ziet als je in zo'n gebouw binnen komt. Speciaal voor bezoe kers - zeker tweemaal per week is er een groep gasten, meestal militairen - is er een trapje tussen de tanks, jeeps en trucks gemaakt met een platform op enkele meters hoogte. Gloednieuwe legervoertuigen van alle mogelijk kaliber, al dan niet voorzien van kanon nen, staan rondom ons gepar keerd op de betonnen vloer. Er zijn wandelpaden van en kele centimeters breed tussen de rijen voertuigen, voor het overige is de ruimte volledig benut. De verlichting is sober, alleen in het dak zitten enkele kleine ramen. Het is koud in de loods, de tem peratuur buiten is hoger De vochtigheidsgraad wordt ter dege in de gaten gehouden, voor de temperatuur hebben de Amerikaanse militairen, die deze NAVO-opslagplaats geen belangstelling. Voor de aankleding van hun depot evenmin. Het materieel ziet er perfect uit en wordt met grote zorg onderhouden door militairen en burgers, maar het terrein aan de rand van Mannheim, waar opslag en onderhoud van dit mate riaal plaatsvindt, biedt een troosteloze aanblik. Bomen en struiken zijn er nau welijks, overal is modder en in het kilometerslange hek rondom het 150 ha grote ter rein groeit het onkruid soms metershoog. Het NAVO-depot bij Mannheim omvat behalve een groot ter rein voor opslag van trailers een 30-tal loodsen, waaronder tien ondcrhoudsloodsen. In Mannheim werken 256 mili tairen en burgers. De Europe se NAVO-opslagplaatsen bij elkaar tellen 3100 man. Niet minder dan 117 van die gigan tische loodsen staan er inmid dels in Belgie cn Duitsland, stampvol voertuigen: 16 455 trucks, jeeps e.d. en öübo tanks. Bij Almelo. Vlagtweddeen Coe- vorden komen straks nog en kele tientallen loodsen erbij, waar dan ook honderden le gervoertuigen in komen te staan. Dat is dan het materiaal voor een complete divi- Doel van deze „operatic", die hier en daar nogal wat weer stand heeft opgeroepen, is „het versterken van het con ventionele deel van de geal lieerde strijdkrachten tenein de het hoofd te kunnen bie den aan de toegenomen kracht van de strijdkrachten van het Warschaupact", zoals staatssecretaris Van Eekelen eind november 1979 schreef toen de plannen voor deze de pots voor het eerst in de open baarheid kwamen Geld speelt kennelijk geen rol - alleen in Almelo gaat het al om 24.7 miljoen gulden grondkosten en naar schat ting 120 miljoen gulden bouwkosten - al is er dan in Mannheim kennelijk geen geld voor een wat vriendelij ker aankleding Voertuigen, loodsen en matenaal in Euro pa vertegenwoordigen op dit moment samen een waarde van 1.9 miljard dollar. De voertuigen worden opgesla gen. periodiek gecontroleerd en zonodig onderhouden Eenmaal per vier jaar gaan de wagens de loodsen uit voor een „grote beurt", eenmaal per jaar wordt een deel ervan voor een oefening gebruikt waarvoor dan bedienend per soneel uit Amerika wordt overgevlogen Welk depot dan de voertuigen moet leve- In elk geval kan het jaren duren, voordat een file voertuigen van een der Nederlandse de pots naar de Duitse laagvlak te rydt voor een oefening En als dat gebeurt, dan is het bij behorende lawaai volgens de Amerikanen in Mannheim nauwelijks de moeite waard Klachten van de Mannhei- mers daarover zijn er tenmin ste nooit geweest en sommi gen van hen wonen nog wel op enkele meters afstand van het depot Voor de opslag van de voertui gen geldt de regel ..ready to go", maar accu's en brandstof ontbreken op de opslagplaat sen. Komt de nood aan de man. dan zyn die zeer snel ter plaatse. Binnen zes tot acht uur kunnen alle voertuigen vertrekken naar het ..militair kwetsbare deel van de centra le sector van westelijk Euro pa" zoals in de officiële cor respondentie over de depots de Duitse laagvlakte wordt genoemd Dan ook komen er helikopters en militaire kaar ten. en dan pas zal er munitie worden aangevoerd, verzeke ren de Amerikanen in Mann heim. Maar wie dan leef- Mannheim zor gen dat alles gevechtsgcreed is. dat dan de radio werkt in de jeep en de reparatieset in de truck geheel gevuld is. dat de tank kan ryden en dat alle autobanden puntgaaf zij- Dat vereist organisatie en plan ning - in Mannheim lijkt daar niets aan te ontbreken Maar de aanblik van het depot terrein is die van een verwaar loosd concentratiekamp Dat is iets wat de Nederlandse be stuurders die met de dnc te stichten NAVO-depols te ma ken hebben, zeker in het ach terhoofd dienen te houden als de beplantingsplannen voor die complexen mettertijd aan de orde komen JAN VAN KOOIJ

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29