Blinde burgemeester van Abcoude heeft leren leven met handicap Mijn secretaresse leerde binnen vier weken braille ZATERDAG 18 APRIL 1981 EXTRA PAGINA 23 ABCOUDE - Achteraf kan hij er best om lachen. De wrange grappen, die de dorpelingen over hem rondstrooiden, neemt 'ie met een korreltje zout. Ad Bestman. Abcoudes blinde burgemeester, heeft leren leven met zijn handi cap. Dat mensen in het dorp zich ^afvroegen' hoe hij in hemelsnaam een brandje zou moeten blussen, Best man zit er niet mee. "Ik ge loof niet, dat ze mij persoon lijk wilden kwetsen", denkt 'ie hardop. "Wanneer ie mand een borrel drinkt, worden er wel eens meer dingen gezegd, die net over de rand gaan. Daar hebben ze plezier in. Maar ik kan er niet mee zitten Sterker nog. Bestman heeft zelfs geprobeerd om wat moppen te achterhalen. Hij stuurde z'n vriend Hans Gruijters (burgemeester van Lelystad) naar een kroegje om wat teksten aan de weet te komen. Maar toen zwegen de tappers. Aan een buitenstaander wil den ze voor geen goud kwijt waarover ze binnen vier muren zoveel lol hadden De eenvoudige burgemees terskamer kijkt uit op een levendig dorpsplein met in de verte een ophaalbrug over een smal stroompje. Bestman ziet het niet, maar kan zich wél voorstellen hoe het ertoe gaat. Onder handbereik, op het bureau, staat een brailleermachine. Ernaast liggen wat pons bandjes. Een schaakspel, speciaal voor blinden ge maakt, heeft een plek op een kast tegen de muur ge kregen. Bestman is er zui nig op. Vorig jaar kreeg hij dit van een Pool die mee deed aan de schaakolym piade voor visueel gehandi capten. Avondwerk De eerste burger windt er geen doekjes om. Het werk heeft hem zonder meer ge bracht wat hij ervan had verwacht. Maar tochAd Bestman zucht even. Haalt dan de schouders op en zegt: "Het vele avondwerk, tja, dat is me toch wel wat tegengevallen. Ik moet er rekening mee houden, dat ik twee of drie avonden in de week niet thuis ben. Hier wonen veel forensen die overdag niet naar je toe kunnen komen. Dus moet je ze 's avonds ontvangen. Ontkom je niet aan, hè? 't Is wel even wennen." Vooral Ads vrouw heeft er nogal wat moeite mee. "Zij moet echt wel eens bijten hoor. Dubbel en dwars valt het voor haar soms tegen. Natuurlijk, we vinden het wonen hier prachtig. Maar mijn vrouw is eigenlijk té veel alleen. Omdat ze nog maar zo weinig mensen kent. Met mij ligt dat wat anders. De dorpelingen ko men vanzelf op me af. Ze hebben me nodig. Nou ja", relativeert hij, "het is alle maal wat wennen geblazen. Met een paar maanden is die situatie wel veranderd. En wat het ambt betreft, dat is zonder meer boeiend. Va riërend vooral. De hele dag ben je met mensen bezig. En dat vind ik erg aantrek kelijk." Nu. na een paar maanden kunnen Ad Bestman en Ab coude wel zien, dat zij enige risico lopen. "Je gaat er niet vanuit, dat er grove fouten zullen worden gemaakt. Maar", voegt de burgemees ter er snel aan toe. "ik zal er elk moment voor waken, dat het goed blijft gaan. Ach, er kan altijd wat ge beuren. Tot nu toe loopt het prima, de mensen zijn vol lof. Ik denk wel eens wat té veel. Ze praten je gewoon op een voetstuk. Van zo'n ding kun je een flinke smakker maken." Zwakke kanten Ook Ad Bestman heeft z'n zwakke kanten. Hij zal de al lerlaatste zijn om dit tegen te spreken. "Alleen, ik krijg hier een behoorlijke portie kre diet. Dat geeft zekerheid, weetje. Heus, ik ben wel eens angstig. Want. vraag ik me dan af, wat gebeurt er ^ls er écht iets fout gaat. Hoe reage ren de mensen dan en hoe vangen ze je op. Lof is er tot nu toe over me uitgestrooid. Er komt een moment, dat er wat mis gaat. Wat dan Die gedachte spookt vaak rond Het baarde nogal wat opzien drie maanden geleden. Minister Wiegel (binnenlandse za ken) benoemde voor het eerst in de geschiedenis een blinde burgemees ter. Het dorpje Ab coude (onder de rook van Amster dam), dat elf maan den naar de komst van een nieuwe eerste burger had uitgekeken, stond daarom volop in het nieuws. De benoeming nam bijna één jaar in beslag. Ad Best man, de man in kwestie, sollici teerde al in februa ri vori? jaar. Begin 1981 kwam de defi nitieve benoeming af. Wiegel ging echter niét over één nacht ijs. De bewinds man wist wat voor vlees hij in de kuip had. Bestman ken de de politiek. Hij was vele jaren raadslid in Baarn en bezette in de provinciale staten van Utrecht een ze tel voor D'66. Vóór de minister tot het aanstellen van de blinde Bestman overging, voerde hij in het diepste geheim gesprek ken met de politie ke kopstukken in Abcoude. Toen zij geen onoverko melijke bezwaren aandroegen, hakte Wiegel de knoop door. Bestman 'zit' nu drie maanden in het mooie dorp op de grens van Noord-Holland en Utrecht. En hij heeft het er uitste kend naar z'n zin. Hoewel er toch wel enkele tegenval lers zijn. in het achterhoofd van de burgervader. Daarom ook zal hij altijd twee keer nadenken vóór hij wat doet. Om ieder een altijd eerlijk in de ogen te kunnen blijven kijken."Als dat kan, heb ik niks te vre zen", denkt hij. "Rechtvaar dig zijn, dan zit je goed. De mensen moeten weten wat ze aan je hebben. Geen dingen beloven die je niet kunt waar maken. Dan ben je verkeerd bezig." Heeft Bestman ooit gedacht zou ik het werk van een bur gemeester wel aankunnen? Het antwoord is resoluut "Nee." Legt uit waarom: "Ik was er dan nooit en te nim mer aan begonnen. Het enige waar mijn vrouw en ik als een berg tegenop zagen was- verhuizen." Lacht hier smakelijk. "Weet je", grin nikt Bestman na, "eigenlijk hebben we daar nu nog wel eens de pest over in. Waar om? We komen nóg dingen tegen waar we al maanden naar hebben lopen zoeken. Niet zó leuk. hè?" Open Over zijn ontvangst in het dorp kan hij alleen maar lof uiten. "Dit is allemaal vol strekt open gegaan", vertelt Bestman. "Het grappig was, dat Abcoude zei, goddank, eindelijk hebben we een nieuwe burgemeester. Ze zaten al elf maanden te wachten. Natuurlijk, er was wel wat doorgedrongen, 't Was geen volledige verras sing, dat ik was benoemd. Ik ben als een volwaardig mens geaccepteerd En daar ben ik vreselijk blij om. Ach, er is gefluisterd hoe het zou gaan lopen. De me dewerking om overal gauw in thuis te raken, is uitste kend geweest. Nee, beslist niet alleen in het ambtelijke vlak. Ook persoonlijk heeft men, daar waar mogelijk, de helpende hand toegesto ken. Louter en alleen hier door kan ik nu al zelfstan dig functioneren. Zeker, je loopt wel eens tegen zaken aan waarvan je niet vol doende afweet. Maar dat hou je het eerste jaar wel." Abcoude kent zijn burge meester al. Van groot tot klein. Toen hij op een dag op weg was om ergens een boom te planten, passeerde er een klas kinderen. Eerst liepen de leerlingen zo voor bij Tot één in de gaten had. dat Bestman daar wandel de. Als een lopend vuurtje ging door de groep, dat dit de nieuwe burgemeester was. In koor riepen de leer lingen enkele tellen later: "dag burgemeester". Spontaan De dorpsbewoners zelf rea geerden spontaan op zijn komst. Ineens stonden ze voor probleempjes waar mee tot dan niets te maken hadden gehad. Bij de instal latie bijvoorbeeld. Niet min der dan dertig tot veertig blinde- en lichamelijk ge handicapten waren naar Abcoude gekomen. Die mensen moesten op de één of andere manier worden opgevangen. "Ik kan niet anders dan lof ui ten De Abcoudenaren heb ben dat uitstekend gedaan. Iedereen heeft geholpen De stationschef, plaatselij ke taxibedrijven en noem maar op Ja. voor mij een duidelijk teken, dat ik was geaccepteerd", zegt Best- Een paar weken is nu ook de persoonlijk assistente van de burgemeester in dienst. Samen met de secretaresse van het gemeentebestuur gaat zij, om de beurt, met Bestman op stap. "Ik kan van mijn persoonlijke assis tente niet verlangen, dat zy altijd met my optrekt. Dan jaag ik haar binnen een paar maanden de deur uit. Het is al menigmaal voorgeko men, dat ik zeventig of tach tig uur in de week werkte. Nou, ik mag van myn assis tente niet verlangen, dat zij hetzelfde doet. Daarom ver delen we het werk tussen haar en de secretaresse." Bovendien, bedenkt Bestman zich, die persoonlijke assis tente kan ook ziek worden De burgemeester zit dan met de handen in het haar "Laten we maar eerlijk zijn", voegt hy eraan toe. "ik kan gewoon niet zonder zo iemand Braille Over de secretaresse, met wie hij nu vier maanden werkt. is Bestman uitermate tevre den. "Zij heeft kans gezien om binnen vier weken brail le te leren. Nee, dat is heus geen kleinigheid hoor. De boodschappen die zij voor mij noteert, legt ze in braille op m'n bureau En ik schrijf het antwoord in braille. De secretaresse vertaalt dat dan weer in leesbare letters. Nou, wat wil ik me nog Daarnaast, meent Bestman. kan dat braille toch wel eens gemakkelijk zijn. "Wanneer je bijvoorbeeld iets in de geheime sfeer moet behandelen. Met die tekens kan dat pnma. Er is geen hond die het kan le- De raadsstukken worden op de band ingelezen. De bur gemeester maakt dan zelf zijn aantekeningen. Omdat 'ie z'n eigen afkortingen en manier van opmaken heeft. Uitsluitend daarom doet hij dit werk (r.og) zelf. Het kost hem erg veel tijd. Over een poosje denkt hij dit toch ook uit handen te geven. Abcoude krygt een school voor gehandicapte kinde ren De bevolking wil bij die gelegenheid een verkeers- tuin aanbieden. Om aan geld te komen moeten er al lerlei acties op touw worden gezet. Een comité komt daarover met Bestman pra ten. Hij ziet dat niet zo zit ten"Een bedelactie »n het internationale jaar voor de gehandicapte. Dat is nou precies het tegenovergestel de van wat we willen. We willen geen buitenbeentje zijn, maar op gelyke voet met normale mensen wor den behandeld." Tweede Kamer Zyn benoeming, onthult Bestman nu pas, had geen vier weken later moeten af komen Want dan had 'ie kandidaat-kamerlid voor D'66 geweest. "Ik stond op een verkiesbare plaats. Het leek me echt wel leuk. De andere kant is wel, de poli tiek is een onzekere baan. Nu heb ik zekerheid en dat is ook wat waard.' De blinden in onze samenle ving hadden wel hun hoop op hem gevestigd. Einde lijk, op het hoogste niveau, erkenning "Is waar", geeft hij toe. "De vreugde in die kringen was ook bijzonder groot Die mensen zy nu duidelijk te leurgesteld. Wel begrype- lijk. Ze hadden dan einde lijk iemand gehad die be grip voor hun problemen had." Als 'ie nu eens diep in zyn hart kijkt, had hU d.m toch niet liever naar de Tweede Kamer gegaan Een glimlach verschynt om Bestmans lippen Zegt "Nu ik hier zit. zeg ik. pnma ge daan jongen. De andere kant is. dat wanneer ik in de Kamer de debatten hoor, tja, dan gaat het wel eens kriebelen. Zou ik m'n mond ook wel eens willen open trekken. Met pijn in m'n hart hier zitten? Dat moet ik zonder meer van de hand wijzen. Ik heb het hier best naar m'n zin en er liggen leuke klussen." Wat niet wegneemt, dat hy toch wel vooruit blikt. "Als ze mij over een jaar of zes voor een regeringspost zou den vragen, dan wil ik het burgemeestersambt wel la ten varen. Eerder niet" 'Blunder' De eerste 'blunder' heeft Ad Bestman al op zijn conto kunnen byschrijven. Rond half zes die middag begon hy. kort na zyn intrede, aan een moeilyk gesprek. In het raadhuis. Vlak voor midder nacht stapte hy de voordeur binnen Nauwelyks zat hy in z'n stoel of veerde al weer op Riep tegen zyn vrouw: "Jeetje, weet je waar ik he lemaal niet aan heb ge dachtIk ben totaal ver geten het licht aan te stc ken. We hebben heel de avond in het donker met el kaar zitten praten

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23