Armoede raakt nu ook de zogenaamde rijken Velen al geholpen met overzicht inkomsten en uitgaven ■SBB ZATERDAG 18 APRIL 1981 PAGINA 19 LEIDEN Wie kent niet de uitdrukking 'er op z'n paasbest uitzien'. Het geeft iets aan van de sfeer die er rond het Paasfeest hangt. Men sen sloven zich uit (in de goede zin van het woord) om er die dagen wat meer van te maken dan anders. Er wordt eens diep in de beurs getast om zichzelf en de maaltijden wat extra aan te kleden. Paasha zen en paaseieren, ze vliegen over de toon bank. Immers, ze horen bij het 'opstandings- feest' dat ondanks de serieuze religieuze ach tergrond over het alge meen als een vrolijke aangelegenheid wordt beschouwd. Maar of er dit jaar veel ruimte voor uitbundige uitgaven zal zijn mag worden betwijfeld. Ach, dat het slecht gaat met de economie, dat weet ieder een nou wel en dat er qua in komen moet worden ingele verd, dat is ook bekend. Maar de consequenties daarvan, daar is zo weinig van te mer ken. Althans aan de buiten kant. Wie praat met woordvoerders van sociale diensten of kre dietbanken krijgt een beter beeld van wat er op het ogen blik aan de hand is. Veel mensen leven kunstmatig bo ven hun stand, er wordt in stilte armoe geleden. En het gekke is: die constate ring gaat in toenemende ma te op voor gezinnen waar de kostwinner toch met een fiks salaris naar huis komt. Dat minimumloners en andere laag betaalden het tegen woordig niet gemakkelijk hebben ligt voor de hand. Maar dat ook mensen met een inkomen van tweemaal of driemaal modaal (het mo dale loon is ongeveer 38.000 per jaar) voor hulp aanklop pen, dat lijkt minder vanzelf sprekend. Toch gebeurt het. Directeur N.Noort van de Leid- se Kredietbank zegt daar over:"^ zult het niet geloven maar mensen met dijken van inkomens krijgen we hier voor het loket. Mensen vaak met geweldige opleidingen, die bijvoorbeeld doctorandus in de economie zijn maar er niet meer uitkomen. De pro blemen lopen momenteel echt door alle rangen en stan den heen. Het zijn heus niet alleen de minimum-inko mens of de mensen uit zwak sociale milieus die hier naar toe komen, zoals wel wordt gedacht". Uitgaven Bij de dienst sociale zaken in Oegstgeest, een gemeente met naar men aanneemt flink wat kapitaalkrachtige inwo ners, heeft men het ook ge merkt. Er wordt 'armoe' gele den. Woordvoerder De Groot:"Het is natuurlijk wel een ander soort armoe dan bij mensen met lage inkomens. Het gemiddelde inkomen van de Oegstgeestenaar ligt hoger dan dat van bijvoor beeld de Leidenaar. Er wor den hier inderdaad dijken van salarissen verdiend maar daar staan dan vaak ook dij ken van uitgaven tegenover die voor een groot deel be staan uit vaste lasten. En aan sparen doen dergelijke men sen echt niet meer dan Jan Modaal. Het is heel moeilijk om een uitgavenpatroon te gaan beperken". Daar speelt in een 'dorp' als Oegstgeest nog iets anders mee. De Groot: "Er is een veel grotere sociale controle dan in de stad. Wie in een grote Volvo rijdt, die doet hem niet makkelijk weg. Daar moet heel wat voor gebeuren. Ie dereen in de buurt ziet die Volvo, ook wanneer ie er niet meer staat. En dan de gang naar sociale za ken, dat doet men al hele maal moeilijk. Als de buren te weten zouden komen dat men een uitkering krijgt. Veel mensen die het zwaar hebben komen daarom toch niet naar ons toe. Maar uit an dere bronnen weten we wel hoe de vork in de steel zit. We horen het nodige van andere hulpverleners uit de hoek van het algemeen maatschap pelijk werk en van Inter- kruis. Ook wel van huisartsen die tegen ons zeg gen: ik krijg hem of haar met geen stok naar jullie toe". Ijsberg Kortom, een zekere categorie mensen houdt kunstmatig een bepaalde stand op, be knibbelt op posten die niet onmiddellijk zichtbaar zijn voor de buitenwereld, liever dan naar een Kredietbank of sociale dienst te stappen. meentelijke Kredietbank Amsterdam merkte onlangs op:"In ons land zitten veel meer mensen in de financiële problemen dan algemeen wordt aangenomen. Momen teel is nog maar het topje van de ijsberg zichtbaar. Velen proberen nog met hangen en wurgen hun financiële ver plichtingen na te komen. Maar we weten niet wat ons te wachten staat als de econo mische teruggang doorzet". De heer Noort van de Leidse Kredietbank beaamt het re laas van zijn Amsterdamse collega. "Hoe groot de werkelijke omvang van het schuldenprobleem is is niet te zeggen. Veel mensen pro beren nog van alles. En een stap naar een gemeentelijke instelling met de mededeling 'Ik kom er niet meer uit' doe je niet snel". Een gemiddelde hoogte van de schuldenlast waarmee men sen zich bij de Kredietbank vervoegen kan Noort niet ge ven en vindt hij trouwens ook niet zo interessant. "Mensen met een bijstands uitkering die hun energieno ta van tweeduizend gulden niet meer kunnen betalen of een jaar achter zijn met de huur zitten in dezelfde moei lijke positie als mensen met flinke inkomens die een schuld hebben van dertigdui zend gulden. Je moet alles in dividueel bekijken. Elk ge val ligt weer anders De pro blemen zijn niet altijd het ge volg van onverantwoordelijk handelen. We hebben een tijd gehad dat er niets kapot kon. Alles was mogelijk. Men heeft zich toen een bepaald levenspatroon aangemeten en zie dat nu maar eens terug te draaien". Versuft Toch zal dat laatste vaak wel moeten gebeuren. Noort "Er zijn gevallen waarvan je zegt: hier komen we niet meer uit. Maar de meestcn kunnen wel geholpen worden. Dan zullen ze wel de tering naar de ne ring moeten zetten, dan maar een stap terug, bijvoorbeeld op het punt van de auto of de telefoon. Nee, boos worden de mensen daar met om De genen die hier komen zyn niet agressief, eerder versuft en vaak in tranen. Meneer, u bent m'n laatste redmiddel, horen we hier regelmatig. Mensen zeggen in die om standigheden vaak ja op alles wat je voorstelt of adviseert of komen zelf met voorstellen waarvan je zegt: dat is toch niet reecl. Maar dan zit daar vaak de idee achter van: als de gemeente m'n zaak maar overneemt dan zit ik goed. Het beste is als mensen naar je toekomen met de instelling van Ik moet en ik zal eruit' Dan kom je een heel end. Voor zulke mensen doen we veel ook al ziet het er niet flo rissant uit. We proberen het dan toch". De huidige omstandigheden hebben de Kredietbanken steeds meer in de rol geduwd van schuldsaneerder. De ge wone kredietverschaffing is een beetje in het gedrang ge komen. Noort:"We hoeven als kredietbank geen winst te maken. Quitte spelen is vol doende maar dat is ook steeds moeilijker op te bren gen. We worden op het ogen blik overspoeld door mensen met problemen. Het accent komt steeds meer te liggen op schuldsanering. Dat sane ren kan in de vorm van een gewoon krediet maar je zit dan wel met een verhoogd ri sico of die lening wel wordt afgelost. Een andere sane- nngswijze is het aanbieden van een zogenaamd percenta ge-voorstel aan de schuldei sers. Dat gebeurt als de schuld vrij uitzichtloos is. De crediteuren gaan meestal wel op het percentage-voorstel in anders zien ze helemaal niets meer van hun geld te rug". Mensen die niet geholpen kun nen worden door de Krediet bank worden soms met een akte van onvermogen naar een advocaat gestuurd met het advies: laat de rechtbank maar een eventuele faillisse- ments—uitspraak doen. Overmacht Een aparte categorie probleem- gevallen wordt gevormd door de mensen met een niet of nauwelijks meer op te brengen hypotheek last. Noort:"Ik beschouw dat toch als een stuk overmacht. Deze ontwikkeling was niet te voorzien. Dit kan ook niet zo eindeloos doorgaan. Als het doorzet moet de overheid in grijpen. Per slot van rekening heeft de overheid ook zelf schuld aan de huidige situa tie. Door het scheppen van allerlei subsidie- en aftrekmogelijk heden heeft de overheid zelf gestimuleerd dat de mensen hoge leningen aangingen. Je was by wyze van spreken gek als je het niet deed. Gezien de inflatie was het enkele jaren geleden goedkoper op dat moment over geld te beschik ken dan om te sparen Ook handelsbanken en andere fi nanciële instellingen hebben dingen gedaan waarvan je achteraf zegt: hoe hebben ze dat in hemelsnaam kunnen doen. En de mensen die daar gebruik van hebban tak! die waren heus niet dom. Ach, nu is men al weer een stuk voorzichtiger geworden met het verschafTen van kredie ten Hypotheekaanvragen worden ook strenger beoor deeld. Het zou ook vreselijk dom zijn als dat niet zou ge beuren gezien de huidige economische recessie. Zo zie je maar, de tyd keert het schip". De nieuwe armoe, zo zou Je het probleem kun nen omschrijven waar sociale diensten en kredietbanken de laat ste tijd in toenemende mate mee te maken krijgen. Mensen met flinke salarissen ko men, nu zij in deze slechte economische tijden een stap terug moeten doen, in de fi nanciële problemen. "De moeilijkheid is dat mensen met dijken van inkomens ook dij ken van uitgaven heb ben en het is heel moeilijk om het in de loop der jaren gegroei de uitgavenpatroon te gaan beperken", zo vat een woordvoerder van een sociale dienst het probleem samen. Dus wat gebeurt er in veel gevallen: men houdt kunstmatig de stand op. De buren mo gen niet merken wat er aan de hand is, er tiEEvm u OOK I1IER Tekst: Bert Paauw Tekening: Joop Walenkamp wordt beknibbeld op dingen die niet direct zichtbaar zijn voor de buitenwereld. Totdat de problemen te groot zijn geworden: en dan belandt men bij de kredietbanken die steeds meer de rol van schuldsaneerders heb ben gekregen. DEN HAAG - Niet alleen bij de gemeentelijke krediet banken en sociale diensten heeft men het gemerkt, ook bij het vorig jaar opgerichte Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NI- BUD) heeft men de ervaring opgedaan dat de financiële problemen door alle maat schappelijke groeperingen heenlopen. Het zijn bepaald niet alleen de mensen met de laagste inko mens die moeilijk zitten of er niet meer uitkomen. Vo- gens Christine Groenewe- gen van het in Den Haag ge vestigde NIBUD, een insti tuut dat zich bezighoudt met voorlichting en adviezen over hoe mensen met geld moeten omgaan, is de groep 'laagste inkomens' zelfs on dervertegenwoordigd bij de genen die om hulp en raad aankloppen. "Mensen met een laag inko men hebben hun hele leven al geleerd hoe ze met weinig geld moeten omgaan. Mini mumloners halen het niet in hun hoofd om een auto te ko pen. Die weten gewoon dat dat niet kan. Maar mensen die meer dan een modaal loon verdienen denken vaak wel dat ze zich van alles kunnen permitteren. Nou, met een gezin van twee kin deren en een eigen huis kan dat dikwijls niet. De meeste vragen om advies komen van mensen die juist boven modaal verdienen. Maar ook de categorie daarboven is goed vertegenwoordigd". Overzicht Bij het NIBUD wordt overi gens geen geld verschaft aan mensen in geldnood. Christi ne Groenewegen:"Wij tref fen geen financiële regelin gen, daar zijn de gemeente lijke kredietbanken voor. Maar veel mensen zijn al ge holpen met een overzicht van hun inkomsten en uitga ven. Vaak krijg je dan de reactie van: O. ik heb niet beseft dat ik na aftrek van de vaste lasten maar zo wei nig overhoud. Als men inziet dat men verkeerd bezig is is men al een eind op de goede weg. Ons advies heeft in dat geval meer kans van slagen. Wij stellen een budget op. Wij weten basisbedragen voor uitgaven voor kleding, voe ding e.d. en wij weten ook met welke posten je kunt schuiven, bijvoorbeeld met de aanschaf of onderhoud van inventaris. Wij advise ren ook wel om de aanschaf van een nieuw bankstel een jaartje op te schuiven of een keer niet met vakantie te gaan. Maar daarentegen kun je mensen niet jaren achter een op veertig gulden kleed geld per maand zetten. Dan lopen ze uiteindelijk op blo te voeten. Wij maken echt een reëel budget". Controle ontrole op de naleving van de verstrekte adviezen hebben de tien medewerkers van het NIBUD (met studie-ach tergronden als huishoud kunde, economie en maat schappelijk werk) niet. Vol gens Christine Groene we gen heeft men daar momen teel bij het nog volop in ont wikkeling zijnde NIBUD geen gelegenheid voor al wil men dat in de toekomst wel gaan doen. Naast de onge veer 1500 verstrekte advie zen per jaar (een advies kost 25,-) gaan vooral de bro chures van het instituut er in als koek. Zo'n 30.000 gin gen er totnutoe de deur uit, handelend over onderwer pen als 'Wat kost onze voe ding', 'Studentenbudget', 'Kostgeld', 'Zakgeld' en 'Het moderne kasboek'. Daarnaast verricht het NI BUD, een gezamenlijk Ini tiatief van overheid en be drijfsleven, zijn voorlichten de taak via lezingen op scho len en voor huisvrouwen en via cursussen aan o.m. maat schappelijk werkers en me dewerkers van wetswinkels. Voorzichtger Christine Groene wegen:"Wlj merken bij ons instituut dat meer en meer mensen in fi nanciële problemen komen. Ze blijven hun geld vaak op dezelfde manier uitgeven terwijl de Inkomr s ui meer groeien. Dan bliJM c eens dat ze de rekeningen voor gas en elektra niri meer kunnen betalen. Daarnaast hebben financiële instellingen in het verleden ook veel te makkelijk ge leend. Er werd nauwelijks gecontroleerd of de mensen zo'n lening wel konden te rugbetalen al is dat nu an ders geworden. Toch zouden de financieringsmaatschap pijen nog wel wat voorzich tiger kunnen zijn. Ze willen natuurlijk graag lenen en winst maken, dat is begrij pelijk. maar aan de andere kant hebben se ook weinig aan wanbetalers". Overigens voelt Christine Groenewegen er weinig voor om alleen maar te schoppen tegen de krediet- ve-sc* »*fers "Het is natuur- 'at je kunt le- «ui 4r oen tv of auto kunt aanschaffen wanneer je da' v lit Alleen, je moet bet aankunnen. In dat op zicht hoef je niet alleen te kijken naar de financie ringsmaatschappijen. de mensen moeten ook zelf we ten wat te doen. Ze hebben een eigen verantwoordelijk- beid".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19