Spooiwegen in de knel Wmm Beursweek ss* Geen geld om "blik treinen" open te trekken ZATERDAG 18 APRIL 1981 Italië Acht grote knelpunten in het spoorwegnet, vier n,euwe lijnen waarop materieel moet worden ingezet, sterk verouder de treinstellen, een be veiliging die nog niet als waterdicht kan gel den, een toenemend aantal passagiers en een lege portemonee. De Nederlandse Spoorwegen, dat zai duidelijk zijn, zitten diep in de zorgen. Passagiers die terugblikken op 1980 (trein naast de brug in Vlaar- dingen; trein met kop in de sloot bij Warmond; treinen in botsing op een radiografisch beveiligd baanvak in Win- sum) vragen zich af: hoe vei lig is de trein? Zijn er nog treinen die wel op tijd rijden en waarin je niet hoeft te staan? De NS staan te poppe- len om er van alles tegen te doen. Ook hier is de klant ko ning, maar ook hier geldt: met een lege portemonee is het moeilijk investeren. De zorgen van de Nederlandse Spoorwegen zijn verre van uniek. Soortgelijke proble men doen zich voor in vrijwel alle landen van Europa, in de Verenigde Staten en zelfs in Japan. Moet de trein ten kos te van alles worden gered van verval? Moeten de spoorwe gen een rendabel en particu lier bedrijf zijn of moeten ze, zoals nu, zwaar gesubsidieer de overheidsbedrijven blij ven? Die vragen hebben met name in Engeland tot een verhitte discussie geleid tus sen voor- en tegenstanders van overheidssubsidies. Feit is dat het spoorwegnet aan de ene kant alom sterk is ver ouderd, maar dat aan de an dere kant het gebruik van de trein met het jaar intensiever wordt. De passagiers lijken hun keuze dan ook al lang ge maakt te hebben: de trein moet blijven, de beveiliging moet verbeterd, de knelpun ten opgeheven. En tegen be ter weten in (er is immers geen geld) bestaan in veel landen grote plannen voor Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft deze week aangekondigd dat het treinkaartje wederom duur der wordt. Ditmaal gaat het om een verhoging met bijna tien procent, nodig om de spoorwegen vijfhonderd mil joen meer te bezorgen voor investeringen. Extra geld is nodig, want het spoorwegnet en het materieel is hard aan verbetering toe. Niet alleen in Nederland overigens, maar vrijwel overal in de wereld. De oliecrisis laat zijn sporen na. Een keuze tussen de auto en de trein valt voor steeds meer mensen in het voordeel van de trein uit. De Italiaanse spoorwegen heb ben een groot modernise ringsplan ontworpen om de welhaast dramatische achter stand in te lopen. De afgelo pen twintig jaar is niet meer dan routine-onderhoud uit gevoerd, omdat het minister van transport in de vaste ver onderstelling verkeerde dat de treinen het veld moesten ruimen voor het privé-weg- vervoer. Oliecrisis en een chaotische verkeerssituatie gooiden roet in het eten. Het ministerie omschrijft het be drijf zelf als "oud, versleten en een grote rotzooi". Passa giers klagen over gebrek aan organisatie en efficiëntie. De komende vijf jaar wordt drie miljard extra ter verbetering beschikbaar gesteld. Engeland procent per jaar dus. De Ne derlandse overheid springt elk jaar voor een bedrag van drie miljard bij. Te weinig vinden de spoorwegen, die niets liever zouden doen dan een "blik" rollend materiaal opentrekken. Om de ergste knelpunten op te heffen komt nu, door de tariefsver hoging, vijf honderd miljoen gulden per jaar extra be schikbaar. Op die manier kan een einde worden gemaakt aan de vertragingen die zich het afgelopen jaar meer dan ooit hebben voorgedaan. Ter verbetering van het com fort heeft de Nederlandse Spoorwegen dan nog de nu volgende waslijst van bestel lingen die in de periode tot 1984 vervanging en uitbrei ding mogelijk moeten ma ken. Bestellijst De Britse spoorwegen, een staatsonderneming, leden vo rig jaar 21 miljoen verlies. Vakbonden en transportor- f^inisaties vragen de over heid om vijftig procent meer te investeren in zowel het spoor- als het wegvervoer. De veelbesproken dubbeldekker. De NS zou er honderd willen aanschaffen, ten zijn niet erg tevreden. experiment met de zg. "ad vanced passenger train" (210 km per uur) moet voortgezet, materieel moet vernieuwd en plannen om onrendabele lij nen op te heffen moeten in de ijskast. Frankrijk Een elektrische locomotief, waarvan de NS er 48 in bestelling hebben De Franse overheid heeft zich principieel uitgesproken vóór de trein, loopt achter standen versneld in en expe rimenteert met nieuwe trein stellen. De SNCF, twee jaar geleden nog winstgevend, maakte vorig jaar een verlies van 350 miljoen. Desalniette min wordt er dit jaar alleen al 3,7 miljard uitgegeven aan het moderniseren van contro le-installaties en vervanging van rijtuigen. Een nieuwe su persneltrein moet het parade paardje van de Franse spoor wegen worden. Het project met deze "train a grande Vi tesse" kost de overheid 2,5 miljard. De trein haalt 260 km per uur Eind september wordt de trein definitief inge zet op de lijn Parijs-Lyon. Op die lijn wordt nu al gëex- perimenteerd met snelheden tussen 160 en 180 km per uur West-Duitsland De Bundesbahn in de Bondsre publiek zit zwaar in de pro blemen. Vorig jaar is een aan zienlijke lening gesloten in Saoedie Arabië. Dit jaar wordt een recordverlies ver wacht van zeven miljard, 25% meer dan vorig jaar. Gevolg: investeringsprogramma's worden vertraagd uitge voerd. Verenigde Staten De in 1970 opgerichte "Natio nal Railroad Passenger Cor poration", een maatschappij r de passagiers van de proefrit zonder winstoogmerk, is be ducht voor de door president Reagan aangekondigde af schaffing van overheids steun. Nu al is het aantal lij nen beperkt. Het goederen vervoer is sinds de afschaf fing vorig jaar van de prijs controle winstgevend. De toekomst van het personen vervoer ziet er somber uit. De bestellijst van het treinma- terieel dat het wagenpark van de Nederlandse Spoorwegen in de naaste toekomst op peil moet brengen voor de groeiende reizigersstroom, ziet er als volgt uit: - 226 Intercityrijtuigen (ICR ui), onderverdeeld in 63 rij tuigen le klas, 120 rijtuigen 2e klas en 43 rijtuigen 2e klas met bagage- en keukenafde ling. Aflevering is in juni 1980 begonnen en loopt tot herfst 1982. Ongeveer 50 bakken zijn intussen afgeleverd In 1981 volgen er 90. in 1982 de rest, - 40 Intercitytrcinstcllen IC III, als vervolg op do 7 IC III nj- tuigstellen. die als proefscrie de definitieve bestelling vooraf zijn gegaan en a! twee jaar dienst doen op de lijn Amsterdam-Utrecht-Arn- hem-Nymegen. Herkenbaar aan het hoge fror.t met be stuurderscabine boven de 'klapdeuren' van de door- loopkop. De definitieve ver sie van 40 stellen begint voor jaar 1983 af te komen en zal eind 1984 zijn afgeleverd; - 60 Sprinters (tweewagenstel- len, dus 120 bakken) staan op het NS-bestellijstje dat voor eind 1980 moet zijn afge werkt om het mateneelpark voor de korte- en middellan ge afstand op peil te brengen. Er zijn intussen nog 15 Sprin ters extra besteld in de vorm van driewagenstellen (afleve ring van medio 1982 tot me dio 1983) en er zijn 45 losse tussenrijtuigcn besteld om aansluitend daarop 45 Sprin ters van tw—wagen lelk n uit te breiden tot driewagen stellen. - 48 elektrische locomotieven van de serie 1600 moeten tus sen nu en half 1982 zijn afge leverd om zware ertstreinen te gaan trekken (in plaats van twee tot vier dieselelektri- sche locs per trein) en om in de reizigersdienst met name op de lijn Zwolle-Vlissingen sterk verouderd stroomlyn- materieel te vervangen: - 45 dieselhydraulische trein stellen zijn in bestelling voor de noordelijke nevenlijnen 26 tweewagenstellen, 19 en keltjes. Midden 1981 komen de eersten beschikbaar Eind 1982 moet de serie zijn afgele verd. - 27 gelede trams voor de Nieu- wegeinlijn zyn besteld om tussen maart 1981 en zomer 1982 te worden afgeleverd. - 100 dubbeldekkers (of daar omtrent) staan op dit mo ment nog op het verlanglijst je. Met een gehuurde Franse dubbeldekker is deze herfst geëxperimenteerd. Voorlopi ge indruk dubbeldekkers kunnen ook voor Nederland in aanmerking komen, maar dat het deze Franse dubbel dekker met vijf zitplaatsen in de breedte moet worden, lijkt onwaarschijnlijk. Japan Nog 230 van deze locs uit '46 zijn bij de NS in bedrijf. In Japan zijn veel niet-rendabe- le lijnen opgeheven en is een groot aantal personeelsleden ontslagen. Vierduizend kilo meter spoorlijn wordt afge schaft en vervangen door busdiensten. Het jaarlijkse verlies van tien miljoen gul den moet hoe dan ook wor den omgezet in winst. Para depaardje is nog immer de "Shinkansen Express", in '64 in gebruik genomen en dage lijks door 430.000 mensen be nut. De trein rijdt 210 km per uur en levert de belangrijkste inkomsten aan de Japanse spoorwegen. Voor de toe komst staat ook hier een su persneltrein op stapel, die met behulp van luchtkussens een snelheid van 500 km per uur moeten bereiken. Nederland Terug naar eigen land. In 1978 vervoerde de spoorwegen 8,1 miljard reizigers, een jaar la ter waren dat er 8,5 miljard en vorig jaar werd de magische grens van 9 miljard bena derd. Een groei van zo'n vijf i bedrijf bij de Bundesbahn AMSTERDAM - Tegenvallend bedrijfsnieuws deed de Am sterdamse effectenbeurs in deze tot vier beursdagen ver korte week flink teruglopen. Alleen donderdag kon hier en daar enige verbetering worden geboekt door Wall Street's krachtig herstel. Want ook de Newyorkse ef fectenbeurs zette de week te ruglopend in, maar woens dag werd door een herstel van ruim 12 punten de eerder opgelopen daling weer teniet gedaan. De aanvankelijke koersdaling werd veroorzaakt door de on verwachte renteverhoging van 17 procent op 17,5 pro cent door enkele grotere Amerikaanse banken. Maar toen centrale bank-president Volcker verklaarde dat de in flatie over een jaar wel eens aanzienlijk minder zou kun nen zijn, waardoor stijgende kans op rentedaling, veerde Wall Street krachtig op. Het wordt misschien eentonig, maar opnieuw was het dit rentebeeld dat de beursstem- ming in Wall Street bepaalde. Hoe ongelooflijk gevoelig de beurswereld is voor de finan ciële ontwikkeling, bleek maandag ook uit andere reac ties. Zo was de tegenvallende geld- omloop, zoals maandag in Amerika bekend werd, vol doende om direct een zware domper te zetten op de obli- gatiemarkt van Wall Street. Dit bracht andere banken er toe om ook hun rente weder om te verhogen. Daarentegen liet de invloedrijke City Bank in de stad New York zijn ren te op 17 procent. Kortom, erg duidelijk en overzichtelijk is de ontwikkeling aan het Amerikaanse rentefront niet. Wel is duidelijk dat het heel wat minder vlot met de rente daling toegaat dan vorig jaar. Toen kwam de rente in april van 20 procent op 15 procent. Nu lijkt 17 procent al een bo dem te zijn. Op diverse internationale ni veaus wordt thans koortsach tig do r de financile autoriteiten ge confereerd om iets aan deze extreem hoge rente te doen. Steeds duidelijker wordt het dat de economische bedrij vigheid gewurgd wordt, zo lang de rente zich op het hui dige extreem hoge peil kan handhaven. Maar al deze con door C. Wagenaar ferenties halen weinig uit, want vanuit de Angelsaksi sche wereld wordt weinig be reidheid getoond iets aan renteverlichting te doen, zo lang de inflatie niet onder de duim te houden is. Vooral nu in Amerka tekenen worden waargenomen die op een spoedige hervatting van de economiche groei zouden wijzen, is de bereidheid om de kredietteugels te vieren al bijzonder gering. Ook met de belastingverlagingen voor het grote publiek verloopt het in het Congres stroef en trachten de Democraten deze eerder door te schuiven naar verlichting voor het bedrijfs leven. In Engeland wordt er al gerui me tijd duidelijk prioriteit verleend aan het bestrijden van het inflatiespook dan aan de werkloosheid. Deze poli tiek, die vooral valuta's als dollar en pond sterk ver hardt, heeft natuurlijk ook in vloed op de rest van de we reld. Deze week werd vooral de dollar keihard en schoot in Amsterdam tot boven de f2,40, tegen f2.33 een weck terug. Uit angst dat de eigen valuta door de vaste dollar te zwak wordt, zijn ook de cen trale banken binnen de Euro pese Gemeenschap genood zaakt op de lijn van de hoge rente te blijven koersen. Ook in ons land wil het dit jaar niet met de rente vlotten. Nu en dan zijn er aanwijzingen dat er sprake zou kunnen zijn van enige rentedaling. Maar al spoedig verzanden al deze pogingen? Een belangrijke negatieve factor is in dit stra mien de onverzadigbare geld handel van de overhe.d. Deze week plaatste Vadertje Staat opnieuw een lening van 600 miljoen gulden tegen welis waar 11,5 pet, maar in plaats van de 101,2 pet waarvoor de een maand geleden gehou den lening van 12 procent de deur uitging, moest het mi nisterie nu tot 100,2 pet terug om bovengenoemd bedrae binnen te krijgen. Het voor delige rendementsverschil tussen beide leningen is nau welijks een kwart procent ten gunste van de laatste, en dat in een periode van ruim vier weken. Het renteniveau ligt derhalve nog vrijwel op de extreem hoge top van medio maart, hoewel de eerste beursreactie op het leningsresultaat vry positief was Geen wonder dat steeds meer ondernemin gen aan de rand van de af grond komen te zitten en tot rampzalige besluiten worden gedwongen als nu weer met Van Gelder. De vorige week fors opgelopen koers tot f 9 moest als reactie op het dichtdraaien van de kraan van het regenngsgeld voor de onderneming terug tot circa f5. Verreweg de laagste koers ooit voor het aandeel aangeslagen Maar Van Gelder stond helaas niet alleen. Ook Internatio- Mullcr, houthandel Pont, Emba en niet te vergeten Ogem lieten zware verliezen zien over het afgelopen boek jaar. De koersen van deze aandelen moesten deze week dan ook terug. Ogem viel van f8 op f7. Tegenvallende be- drijfsuitkomsten leverden Otra en Furncss een koers verlies van f 5 of meer op. Maar de eveneens zwaar ge teisterde Volker-Stevin kon een zestal guldens bijtrekken nu blijkt dat het lopende boekjaar uit de normale be- dnjfsgang een positief resul taat kan afwerpen. Zij het dat dit door verdere n-organisa- tievoorzicningen weer in een verlies zal worden omgezet. Het is duidelijk dat de beurs door deze berichten weinig kracht kon opbrengen. Er heerste een overwegend ge drukte stemming, waartegen Wall S'!. hm ltd wei nig vermocht in te brengen. ABN zakte een tiental gul dens door de claimhandel voor een aandelenemissie, waarbij de claimprys zakte van f4 op f2.50 Een ook de meeste andere hoofdfondsen lagen onprettig in de markL Alleen voor aandelen Wessa- nen werd een paar gulden meer betaald door een vnj positief jaarverslag Wall Street bezorgde voorts KLM een verdere opmars tot een nieuw hoogtepunt van rond f 120, tegen f 95 vonge week

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17