TOY: prestaties én leut Onmenselijke straf velt ij shockeyteam Nakaarten Van de Kerkhof, de natrap en het handgeklap SINGELLOOP Amerika wint in slotfase: 7-6 De Graauw naar huis De Rijk vrijgesproken ZATERDAG 18 APRIL 1981 Noordwijks tafeltennis maakt unieke promotiesprong Karin de Haas (r) en Angelique van de Bosch. "Naast het tafeltennis moet er ook gelachen worden". door Nico Scheepmaker NOORDWIJK - De komst van Ma rian van der Vliet deed het pres tatieniveau van de Noordwijkse tafeltennisvereniging TOV in een stroomversnelling geraken. Mede dankzij de niet geringe in- soanningen van de 24-jarige ex- spee.ster van het Amsterdamse Tempo Team maakte de ping- pongformatie uit de kustplaats een promotiesprong, zó groot als zelden zal zijn vertoond in de his torie van de NTTB. Marian van der Vliet (24), Karin de Haas (19) en Angelique van de Bosch (19) speelden het klaar om binnen een tijdspanne van één jaar van de overgangsklasse te verhuizen naar het hoogst haalbare: de ereklasse. Voor het eerst in het 31-jarig be staan van de vereniging zal TOV vertegenwoordigd zijn op het po dium van het damestafeltennis. Wie nu verwacht dat het trio zich, gelijk als de vrouwen bij Avanti, zo'n 20 uur per week ach ter de tafel zal gaan scharen, komt bedrogen uit. In tegenstel ling tot de door de prestatiemaffe Bakkers geleide clubs Scylla (Theo) en Avanti (Gerard) staat het woord gezelligheid hoog in het Noordwijkse vaandel ge schreven en meer dan eens wordt een partijtje klaveijassen belangrijker gevonden, dan het duel met het celluloid. Hooguit met één, twee uur zal het norma le aantal trainingsuren van zes worden uitgebreid omdat de da mes zich toch zo goed mogelijk in de ereklasse willen manifeste ren. Volgend seizoen gaat TOV uit van het principe: 'winnen is meegenomen maar verliezen is zeker geen ramp'. "Er zal hier geen traan worden gelaten, als we degraderen", zegt vice-voor- zitter/coach/begeleider Van Abs- woude. "Bij TOV telt de gezellig heid, niet de prestatie. We zijn ui teraard apetrots dat onze dames nu zoveel hebben bereikt. Voor zo'n kleine vereniging (140 le den) een unieke prestatie". De opmerkelijke verrichtingen van de dames hebben het Noord wijkse bestuur niet doen beslui ten een prestatieladder aan te schaffen, die bijvoorbeeld ook de mannen naar de top moeten brengen. Het eerste herenteam acteert momenteel in de onbe duidende tweede klasse. "We zijn", benadrukt Van Abswoude. "een pure recreatieclub. TOV staat voor 'Tot Ons Vermaak' en dat zal altijd zo blijven. Trou wens, we beschikken niet eens over gelden om een gekwalifi ceerde trainer aan te trekken". De huur van de trainings annex wedstrijdruimte drukt nogal zwaar op de begroting. TOV huist in een dependance van de katholieke kerk, die de ruimte overigens weer graag voor kerke lijke doeleinden gebruikt zag. De Noordwijkse pingpongclub heeft echter een contract voor ze ven jaar terwijl daar nog een op tie voor vijf jaar aan vast zit. Voorlopig zit TOV nog 'onder de pannpn' en kan met een gerust hart aan het ereklassekarwei worden begonnen. Op dat niveau, dat dankzij een 6-3 gewonnen beslissingwedstrijd tegen Swift werd bereikt, ver wacht het tweetal Karin de Haas en Angelique van de Bosch (Ma rian van der Vliet vertoeft mo menteel als toeschouwer in Novi Sad bij het WK-tafeltennis) zeker niet de eerste viool te spelen. "Uiteraard denken we niet aan een kampioenschap", weten ze. "Maar we zijn de underdog en dat brengt ook voordelen met zich mee", vervolgt Karin. "Een ploeg als Avanti moet voor zijn fatsoen van ons winnen terwijl wij zonder druk kunnen spelen. Daarom zou ik ook nooit naar die club willen verhuizen. Dat moe ten presteren trekt mij niet zo. Bij Avanti benaderen ze het ta feltennis ongezond. Naast m'n sport vind ik lachen ook belang rijk en in Hazerswoude weten ze niet wat dat is. Zo'n Jolanda Noordam en Brigitte Kooter heb ik nog nooit met een lach op het gezicht gezien". Bij TOV daarentegen zijn plezieri ge gezichten een gewoonte hoe wel tussen de lachsalvo's door ook serieus wordt getraind. Op die momenten ontpopt Marian van der Vliet zich als de trainster, die het Noordwijkse tweetal van nuttige lessen voorziet. "Dankzij Marian", concludeert gezinshulp Karin de Haas, twee jaar geleden nog B-kampioene van Neder land, "ben ik ontzettend vooruit gegaan. Ze brengt haar wijsheid goed over en geeft me mentale steun, als ik weer eens in de put zit. Nooit had TOV zonder de steun van Marian in de ereklasse gekomen". "Ik ben", vult telefoniste Angeli que aan, "door haar een stuk 'vaster' geworden. Ze heeft door haar ijzersterke mentaliteit een hoop ten goede veranderd. Maar ik wil toch niet achter m'n kont worden aangezeten. Dan zeg ik mooi dag met m'n handje. Tafel tennis is voor mij een ontspan ning en dat moet zo blijven. Ook in de ereklasse. Ik wil er best wel een uurtje extra training aan be steden maar daar houdt alles mee op". Vice-voorzitter Van Abswoude knikt instemmend. "Je hebt groot gelijk meid. Er moet ook plezier in het leven zijn. Ik heb grote bewondering voor Bettine Vriesekoop hoor maar ondanks haar trainingsarbeid is ze nog maar tweede van Europa. Ik hecht meer waarde aan dc goede verstandhouding onder die mei den, dan een overwinning". ROB ONDERWATER Ieder ogenblik in ons leven wordt voorafgegaan door een ander ogenblik. Preciezer ge zegd: een eerder ogenblik. Dat is zelfs het geval bij de ge boorte, hoewel je erover kunt twisten wanneer je dan ei genlijk moet beginnen te tel len. Maar ook als je besluit dat je pas begint te tellen na de geboorte, en niet bijvoor beeld na de conceptie (hoewel ook daaraan weer heel inte ressante momenten vooraf gaan), dan kun je zonder ge vaar voor tegenspraak stellen dat tot en met het laatste ogenblik in je leven (het uit blazen van de laatste adem) ieder ogenblik wordt vooraf gegaan door een eerder ogen blik. Laat ik, omdat dit een column over sport'moet worden, een voorbeeld uit de praktijk ge ven. Het zal ongeveer 20.48 uur plaatselijke tijd tn Eind hoven zijn geweest, toen Willy van de Kerkhof, de 'midden veldmotor' van PSV, de 'ge louterde international', de 'broer van zijn tweeling broer', blijkens de close-up die de televisie ons van dit aangrijpende scnetje thuisbe zorgde. snikkend, met de han den voor het gezicht om niet herkend te worden (gearres teerden laten zich in zulke ge vallen vaak met een deken over hun hoofd door de politie over straal ven-oerenvan het veld liep, om bij de zijlijn opgevangen te worden door een trooster van PSV, die zijn arm beschermend om het hut lende gezinshoofd, vader van een of meer kinderen, heen sloeg. Behalve die troostende arm was er ook nog de troost van het toekijkende Eindho- vense publiek, dat de onge lukkige (de zondaar?, het slachtoffer van de omstandig heden'') op een dankbaar of bemoedigend applaus ont haalde. Ribbelrandje Wat ging er aan dit dramati sche ogenblik ixtoraf? Het vol gende scheidsrechter Wee rink had, weloverwogen, de hand naar zijn borstzakje ge bracht en daaruit de juiste kaart te voorschijn gehaald een rode. voor de kleurenkij kers. Dat was nog even een spannend ogenblik, niet zo zeer voor de thuisbuiskijkers, die duidelijk hadden kunnen zien dat.... Maar nu loop üc vooruit op het eerdere ogen blik, dat zou zonde zijn. dus laat ik volstaan met op te merken dat ik me al tijden af vraag of de KNVB wel voor tivee kaarten heeft gezorgd die niet alleen van kleur ver schillen (geel en rood), maar ook van vorm. De rode bij voorbeeld kleiner dan de gele. of de ene met een gladde en de andere met een ribbelrandje. of de ene gewoon en de andere met een gebobbeld oppervlak. Wan je moet er toch niet aan denken dat de scheidsrechter op zo'n dramatisch moment per ongeluk eerst de gele in plaats van de rode kaart te ixnrschijn haalt, of omge keerd. Ook zou het een sullige indruk maken, als hij eerst met een schuin oog omlaag tn zijn borstzakje moest kijken of hij nu de rode of de gele kaart te pakken had. of tvan- neer hij genoodzaakt zou zijn eerst beide kaarten te voor schijn te halen, om dan, voor het oog van duizenden men sen, de beste eruit te schud den. Het zou één vastberaden greep moeten zijn, „ik wil de rooie", denkt de scheidsrech ter, hij brengt zijn hand in zijn borstzakje, met zijn ge voelige pianistenvingers voelt hij onmiddellijk (aan de ribbehng, de bobbeling of de grootte) of hij wel de goedero de kaart te pakken heeft, en in één triomfantelijke zwaai haalt hij dan die «ode kaart te voorschijn, zodat er geen enkel misverstand kan be staan' We hebben nu twee ogenblikken gehad het' ogenblik, en het daaraan voorafgaande ogen blik. Maar ook aan dat laat ste ogenblik ging weer een ogenblik vooraf Wat gebeur de daarin? Voor de televisie kijkers en blijkbaar ook voor de dichtbij staande scheids rechter Weennk was dat geen vraag. Wtlly van de Kerkhof draaide zich om. en trapte de op de grond liggende Soren Lerby hard legen het li- schaam. Vanaf de tribune was dat blijkbaar minder duide lijk te zien, want de twee och tendbladen u-aarm r ik. 00 het moment dat ik dit schrijf beschik, houden er nog twee andere visies op na. De Tele graaf kwam nog het dichtste bij met „een natrappende be weging". eufemisme voor wat u en ik gewoon een schop noe men. Op die manier kun je ook zeggen dat Willy van der Kuylen de stand gelijk bracht na een trappende beweging uit een vrije schop. Vuist De Volkskrant zag nog iets heel anders ..Vrijwel op het mo ment dat hij zijn vuist rich ting Lerby liet gaan, besefte de libero hoe dom hij deed Enerzijds past hier bewonde ring voor de nauwgezetheid van de rapportage niet om het moment zelve, en ook niet pas nadat Weerink de rode kaart getrokken had. maar vrijwel op het moment etcete ra! Nog afgezien van de ver slaggeving van ivat hij toen besefte: o. wat dom van me. tn plaats van btjvoorbeeld net goed. rotzakof bijvoorbeeld ik word weer eens gepakt' Maar anderzijds is er toch een onnauwkeurigheid tn de rapportage geslopen doordat een vuist de plaats van een voetbalschoen heeft ingeno men. Ik heb het al eens ge schreven, sportjournalisten zouden vaker de tv-beelden als extra hulpmiddel moeten gebruiken En wat gebeurde er nu eigenlijk in het ogenblik voor het ogen blik voor het ogenblik voor het ogenblik waarop Willy "an de Kerkhof huilend het veld verliep? Toen gebeurde datgene waardoor deze keten van reacties ontstond, en waardoor de uiteindelijke af tocht van W v dK een extra tragisch accent kreeg Willy slalomde namelijk behendig langs enkele Ajacteden, hij beleefde een paar mooie se conden. maar op het moment dat hij ook Soren Lerby voor bij dacht te zijn legde deze hem 'vakkundig' neer Dat schijnt nu eenmaal te moeten in deze populaire vechtsport, bij biljarten mag het niet (de witte bal van Ceulemans rolt na een fraaie combinatie met de rode bal kaarsrecht naar de andere witte bal aan de overzijde, maar juist voordat de ballen tegen elkaar zullen klikken weet Vultink de wachtende witte bal met een gedurfde uithaal van zijn keu weg te tikken'), bij voet bal ook niet. maar uue het wel doet wordt toch niet door zijn supporters of ploeggenoten met de nek aangekeken Maar Willy van de Kerkhof ervoer het bruut afbreken van zijn fraaie solo blijkbaar als het stukgooien, met opzet, van zijn mooiste Mingvaas, en reageerde dienovereenkom stig. Hij gaf een schop terug geen onreglementaire tackle. maar gewextn een ordinaire schop. Dat herkende het pu bliek als een menselijke reac tie, en daarom applaudis seerde men ook voor Willy van de Kerkhof toen hij het veld afliep Bedankt, Willy, wilden ze mei dat applaus zeggen, voor het geven ran de schop die wij ook in gedach ten hadden Wist u overigens dat van alle ztvare overtre dingen de natrap de minste blessures veroorzaakt' GOTHENBURG (GPD) - Ijs hockeyer Corkié de Graauw speelde woensdag in Stock holm tegen Finland zijn 87e en meteen ook laatste inter land. De altijd lastige, 30-jari- ge aanvalsleider van Amster dam werd op Goede Vrijdag, rond het tijdstip dat Neder land tegen Amerika aantrad, met instemming van alle teamgenoten op het vliegtuig gezet en naar huis gestuurd. Deze rellerige toestand vond zijn oorsprong in de wed strijd tegen de Finnen, toen de falende De Graauw na twee perioden moest wijken voor de jeugdige Tonny Col- lard. „Hij hield zich op provoceren de wijze niet aan zijn op drachten, vandaar die wis- sel", lichtte coach Gustav Bubnik toe. Een vernederen de ervaring voor het bebaar de „lieverdje", dat zeer onvol wassen reageerde door onder de douche te stappen en zijn burgerkloffie aan te trekken. De technische leiding kapit telde hem daar later over en dreigde hem naar huis te zen den. Corkie de Graauw dreef de za ken nog verder op de spits door donderdagavond laat zijn visie op het dreigende vertrek aan een landelijk och tendblad, waarvan hij colum nist is, door te spelen. Daarop besloot Bubnik zijn dreige ment uit te voeren. Bonds voorzitter Freddie Schweers meldde de rebellerende De Graauw om middernacht dat hij inderdaad zijn koffers kon gaan pakken. GOTHENBURG (GPD) - Elf seconden voor het einde duwde Chuck Huizinga het Nederlandse ijshockeyteam in de afgrond. Onder druk van een Amerikaan verplaat ste hij het doel, waarna de Tsjechische scheidsrechter Vladimir*Subrt de juiste m^ar ook onmenselijke beslis sing nam, dat Dave Christian keeper Ted Lenssen met een penaltyshot hoog langs de vanghand mocht passe ren. Amerika won daardoor met 7-6 (tussenstanden: 2-3, 4-1 en 1-2). Logisch, dat er na afloop diepe verslagenheid heerste in het Nederlandse kamp, want een toch wel sensationele puntenwinst was binnen handbereik geweest. „Op zo'n moment hoort ook een Tsjech een beetje gevoel in zijn donder te hebben", verzuchtte technisch-directeur Dum my Smit. „In mijn ogen een juiste straf', reageerde de Amerikaanse coach Bob Johnson, al gaf hij later toe nooit op zo'n cadeautje gerekend te hebben. „Wij speelden vooral verdedigend slecht", oordeelde Johnson. „Wij kregen erg veel domme goals te gen. Als je zelf maar genoeg scoort, win je natuurlijk wel, maar tevreden kan ik toch moei lijk zijn". In het Amerikaanse team speelden intussen wel zes kanonnen van de formatie, die een jaar geleden olympisch kam pioen werd. Twee uur voor de wedstrijd was ook de olympi sche topscorer Mark Jonson overgevlogen, al werd hij nog niet regelmatig ingezet. Gustav Bubnik. de Tsjechische coach van het Nederlandse team, reageerde fel op zijn landgenoot Subrt: „Ik denk, dat hij sollici teerde naar een baan als prof- scheidsrechter in Amerika. Het is verschrikkelijk op deze manier te verliezen. Jammer, dat je niet een beetje geluk mag hebben Ook wij speelden verdedigend slecht, maar in zijn totaliteit werd er hard gewerkt en gevoch ten tot het bittere einde". De Westduitse coach Rampf had de dramatische ontwikkelingen voor Nederland gniffelend beke ken: „We hoeven ons voor die Hollanders niet bang te maken, Leidsch Dagblad Leldse Politie Sportvereniging Woensdag 29 april Aanvang voorprogramma 19.00 uur start 19.30 uur. M.m.v. Theo Koomen en Barry Hughes al mag je natuurlijk nooit iemand onderschatten in zo'n toernooi". Bubnik gaf tegengas met: „Ik ge loof nog steeds in onze kansen tegen West-Duitsland en we zul len er voor vechten ook om in die A-poule te blijven". Strijdlust en veerkracht kan Ne derland bepaald niet ontzegd worden. In een erg rommelige partij tegen de Amerikanen, waarbij de beide verdedigingen tegen elkaar op blunderden, draaide bovendien de Neder landse toplijn met Jan Janssen, Larry van Wieren en de eindelijk scorende Jack de Heer voor de eerste maal naar behoren. Vooral Jack de Heer raakte ontketend, wat de Amerikanen al snel op grove wijze trachtten op te van gen door straftijdtopscorer Al Hangsleben op hem te zetten. De Heer scoorde in de openingsfa se alle drie Nederlandse treffers, maar werd daarna murw ge beukt. Ook de Amsterdammer Ron Berteling en vooral de Fries Leo Koopmans speelden een uit stekende wedstrijd. De jeugdlijn Collard-Saris-Van Heumen bleek te licht, wat Bubnik tijdens de wedstrijd opving met het componeren van een prima func tionerende Friese fantasielijn met De Bruyn-Collard-Kouwen- hoven. Het goede aanvalswerk bleek zoiets als waterdragen naar zee te zijn, want soms kinderlijk aan doende fouten van alle verdedi gers. routinier George Peternou- sek voorop, maakten de jacht op winst vrijwel nutteloos Toch kon Nederland tot halverwege de wedstrijd aan de gunstige Jcant van de score blnven en Larry van Wieren heeft zojuist de achterstand in het duel met de Verenigde Staten teruggebracht van 6-4 tot 6-5. werd in de slotperiode vanuit een hopeloos lijkende positie te rug gevochten naar een 6-6 stand. Het zeker lijkende winstpunt, dat erg belangrijk had kunnen zijn voor de komende degradatie duels met West-Duitsland, ging door een beoordelings- dan wel gevoelsfout van de arbiter verlo ren. Dave Christian, telg van een legendarische Amerikaanse ijs hoekeyfamilie, profiteerde ever kundig als gretig. Het scorever loop van deze matige, maar verende wedstrijd was: 0-1 Jack de Heer (assist George Pe ternousek), 1-1 Dave Christian. 1 2 Jack de Heer (Jan Janssen), 1-C Jack de Heer (George Peternou sek), 2-3 Craig Norwich, 3-3 Wal ly Olds, 3-4 Ron Berteling (Tjak ko de Vos), 4-4 Dave Dcbol. 5-4 Mark Pavelich, 6-4 Dave Chris tian, 6-5 Larry van Wieren (Geor ge Peternousek en Jan Janssen), 6-6 Brian de Bruyn (Tonny Col- lard) en 7-6 Dave Christian. Nederland kreeg zes strafminuten tegen Amerika 12, een voordeel waarvan Nederland slechts een maal, maar wel voor de eerste maal in dit mondiale toernooi wist te profiteren. In de vrijdag eveneens voor de de gradatiepoule gespeelde wed strijd tussen Finland en West- Duitsland kreeg Nederland een voorproefje van war er zondag verwacht mag worden. De West duitsers sloegen naar alles wat bewoog. In 'een overspannen sfeer zegevierde uiteindelijk toch de klasse van de Finnen 6-3 (tussenstanden. 3-1, 1-1 en 2-1. AMSTERDAM (ANP) De amateurbokser De Rijk van De Voltreffer en zijn trainer Zwezerijnen zijn door de strafcommissie van de Nederland se boksbond (NBB) vrijgesproken. De Rijk was aangeklaagd wegens het gebruik van doping in de vorm van een glas jenever tijdens de nationale kampioenschappen. Tijdens een uitzending van het VARA sportprogramma 'Sport 80' dronk De Rijk een glas jenever leeg. voor dat hij de ring in ging. De strafcommissie interpreteerde de actie van De Rijk als een lolletje, gezien de satirische inslag van het televisiepro gramma. Daarop werd de bokser vrygesproken De Amsterdamse amateurbokser Pedro van Raamsdonk heeft Pierre Doorenbos als trainer/begeleider voor het toernooi om de Europese kampioenschappen in Tampere (2 tot 9 mei), geweigerd Ruud van der Linden, de persoonlijke coach van Van Raamsdonk. ver klaarde dat zijn pupil niet onder het bewind van Doorenbos op het EK zal deelnemen Hij vertelde voorts dat Doorenbos met geschikt is voor de functie, omdat hij niet goed op de hoogte is van de meest recente ontwikkelingen in de bokssport.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13